دستگاه تناسلی زن ومرد+اطلاعات کامل وجامع+عکس

دستگاه تناسلی زن ومرد+اطلاعات کامل وجامع+عکس

آشنایی با اناتومی آلت زنان ومردان
پرینه – وستیبول ،لوله های فالوپ ،سرویکس،لابیا،کدام قسمت آلت تناسلی زن رامی گویند؟

مونس پوبیس (بالشتک تناسلی)، غدد سباسه ،فورشت چیست؟ +پنیس penis واطلاعاتی ازآلت تناسلی مردان 

 ورودی واژن و پرده بکارت را ببینید. /مجرای ادرار

آشنایی با اناتومی آلت زنان ومردان

 

پرده بکارت (hymen ) که جزو بخش خارجی اندام جنسی زنان است به بافت یا غشای نازکی می گویند که ورودی مهبل زن را به صورت ناقص می ‌پوشاند.

 ورودی واژن و پرده بکارت  /مجرای ادرار-کارکرداندام تناسلی

دستگاه تناسلی “زنان”

 منفذ مجرای ادرار (urethral meatus)

وولو(vulva)

تمام ساختمان دستگاه تناسلی که از خارج قابل مشاهده است از مونس پوبیس ( ناحیه ای که رشد موها آغاز شده) تا جسم پرینه( ناحیه عضلانی و چروکیده نزدیک به مقعد) را وولو می نامند. (vulva)

مونس پوبیس (بالشتک تناسلی)(monspobis)

ناحیه ی مثلثی شکل که به صورت ایستاده قابل مشاهده است  و هنگام بلوغ رشد موهای مجعد از روی آن شروع میشود. مونس پوبیس از یک بالشتک چربی و پوست تشکیل شده است . برش جراحی سزارین دقیقا از روی اولین ردیف های رویش موی این ناحیه انجام می شود.گاهی به دلیل التهاب فولیکولهای مو و حساسیت به روشهای مو زدایی  ،جوشهای تک و توک و چرکی روی آن رشد می کنند.

 

لب های بزرگ (labia major)

دو بالشتک چربی در ۲ طرف وولو هستند که  معمولا  ۷ تا ۸ سانتی متر طول ، ۲ تا  ۳ سانتی متر عمق و ۳- ۱٫۵ سانتیمتر ضخامت دارند. قسمت خارجی آن از مو پوشیده شده اما سطح داخلی آن رویش مو وجود ندارد. ظاهر این ساختار در هر شخص متفاوت است واین اندازه ها ممکن است برای افراد مختلف متفاوت باشد.

فورشت ( Fourchette )چیست؟

در قسمت تحتانی واژن، جایی که لبه های پایینی لبهاب بزرگ به  هم می رسند پوست نازکی وجود دارد که به آن فورشت گفته می شود،

قسمت جلویی Anterior و قسمت پشتی Posterior نامیده می شود

دو لب کوچک در قسمت فوقانی ( قدامی ) در محل اتصالشان به یکدیگر به دو لایه تقسیم می شوند که یکی روی کلیتوریس را پوشانده ( preptium )

 

و دیگری در زیر کلیتوریس قرار می گیرد ( Frenulum )

در قسمت تحتانی ( خلفی =پشت) محل اتصالشان به یکدیگر به صورت یک ستیغ(برآمده) یا لبه در می آیند که به آن فورشت ( Fourchette ) گفته می شود

فورشت تقریباً در تمامی زایمان های واژینال و گاهی بعد از اولین نزدیکی جنسی پاره و از بین می رود . مابین فورشت و پرده  بکارت یک فضا یا ناحیه  فرو رفته وجود دارد که حفره  ناوی شل ( Fossa navicularis ) خوانده می شود .

لبهای کوچک دارای غدد  سباسه و تعداد کمی غدد عرق است اما فاقد فولیکول مو و بافت چربی است . لبهای کوچک در تحریک جنسی و نحوهٔ جریان ادرار نقش دارند .

لبهای کوچک(labia minor)

از چین نازک بافتی و مخاطی است که در موقعیت  داخلی  تری  نسبت به  لبهای بزرگ  قرار دارند . اندازه و رنگ لبهای کوچک در افراد بسیار متفاوت بوده و گاهی نیز نا متقارن می باشد . در این موارد جای نگرانی وجود ندارد . زیرا رنگ تیره تر از پوست و عدم تقارن لبهای کوچک وولو ، کاملا طبیعی است. این ناحیه دارای اعصاب فراوانی می باشد و جراحی های مربوط به آن ، مثل لابیوپلاستی ، معمولا دردناک هستند.

وستیبول (vestibule)

ناحیه بادامی شکل-دهلیز- که از خارج به پرده بکارت  و از داخل به واژن میرسد.دو مجرای بزرگ غدد اسکن در دو طرف آن قرار دارد و ترشحات سفید بدون رنگی از خود ترشح میکنند که نواحی مخاطی دستگاه تناسلی زن را مرطوب نگه دارد . هنگامی که به  تخمک گذاری نزدیک می شوید به دلیل افزایش هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون ترشحات این ناحیه افزایش میابد ومیل جنسی فرد نیز بالا میرود.

واژن (vagyna)

واژن(مُهبل) در واقع کانال مخاطی است که در هنگام مقاربت، آلت مردانه (پنیس) به آن وارد می شود و در هنگام انزال مایع منی در آن می ریزد.

مجرایی کاملا انعطاف پذیر و عضلانی ست که طول ان از هشت تا دوازده سانتیمتر فرق میکند و پهنای ان حدود دو و نیم سانت میباشد. واژن ، ظرفیت رشد طولی تا چندین سانتیمتر و پهنا تا دو برابر در هنگام تحریکات جنسی را داراست.دیواره واژن ، چین هایی دارد که در صورت نیاز (نزدیکی یا زایمان ) این چین ها باز شده و واژن را فراخ کرده و سپس دوباره به حالت اول بر میگردد.

واژن سالم-حلقوی

وقتی یک زن ایستاده است  واژن  وی بصورت عمودی در راستای بدنش قرار ندارد بلکه قسمت فوقانی ان به سمت پایین متمایل است.

دیواره واژن  با لایه هایی پوشیده شده و دارای غدد مترشحه نیست.

لایه  داخلی واژن فوق العاده به هورمونهای تخمدان حساس میباشد و سلولهای سطحی ان خیلی ناپایدار هستند. با توجه به سن و دوره ماهیانه ساختار مخاطی غشاء داخلی تغییر میکند. این مخاط در یک زن بالغ به صورت مایعی سفید و لزج است که شامل باکتریهاست و البته سبب رطوبت و لزاجت مهبل میشود. این مایع با اسیدی نگه داشتن این محل در حفظ و نگهداری مهبل از میکروبها نقشی عمده دارد و دلیل این امر نیز اسید لاکتیک از خانوادهء همان اسیدی که در ماست نیز هست موجود در ان است.

پرده بکارت چیست؟(hymen) 

انواع پرده

 انواع  پرده بکارت

 • الف) حلقوی: در این نوع ، پرده به صورت حلقه ای دور ورودی واژن را می پوشاند. پرده های بکارت حلقوی دو نوعند : ۱)قابل اتساع ۲)غیرقابل اتساع
  انواع پرده های بکارت حلقوی غیرقابل اتساع در حین اولین دخول آلت تناسلی مردانه پاره شده و مانند سایر انواع هستند اما انواع حلقوی قابل اتساع علیرغم دخول ممکن است پاره نشده و برای مرد این تصور را ایجاد کنند که همسر او باکره نبوده است.
  ب) ارتجاعی: پرده ای که به اندازه کافی انعطاف پذیر و قابل ارتجاع است و به هنگام ورود آلت تناسلی پاره نمی شود و یا اینکه به طور جزئی پاره می شود و معمولاً هیچ خونریزی ندارد.
  ج) تیغه ای: پرده تیغه ای یا دو سوراخی، پرده ای است که یک تیغه ممتد در طول واژن دارد.
  د) غربالی: پرده غربالی یا سوراخ سوراخ، پرده ای است که به طور کامل در عرض مهبل کشیده شده امّا سطح آن سوراخ سوراخ است.
  ھ) پرده بسته: پرده بسته یا پرده بدون سوراخ، پرده ای است که تنها با خروج نوزاد پاره می شود. امّا به صورت خطوط نامنظم گوشتی پیرامون ورودی واژن باقی می ماند
  منظوراز”ساعت”در”پرده”بکارت چیست؟
  اگرآلت تناسلیتان را بصورت صفحه یک ساعت درنظربگیرید وبعدعقربه ها را به همین صورت،آن قسمت بالا ، کلیتوریس ۱۲ وقسمت پایین واژن ۶،سمت چپ ۹وسمت راست ۳ وبقیه اعداد به همین صورت شماره گذاری می شوند
  الت2

پرده بکارت دو سوراخی یا تیغه ای: پرده ای که یک تیغه ممتد در طول ورودی واژن دارد.

پرده بکارت غربالی (سوراخ سوراخ): این پرده به طور کامل در عرض مهبل کشیده شده اما سطح آن سوراخ سوراخ است.

در پرده دندانه دار حفره وسط پرده یک حفره گرد با لبه های مضرس می باشد. در واقع تفاوت این نوع پرده با پرده حلقوی یا گرد فقط در مضرس یا هفت و هشتی بودن لبه های حفره می باشد.

پرده بکارت مسدود: این نوع پرده هیچ سوراخی ندارد و کاملا مسدود است.

بعضی ها مادرزاد پرده بکارت ندارند، بعضی دیگر پرده بکارتشان بدون سوراخ است، درحالیکه برخی دیگر پرده های بسیار ضخیمی دارند که ممکن است برای پاره کردن آن، کمک پزشک مورد نیاز باشد تا از بروز درد در هنگام ارتباط جنسی جلوگیری شود، این شیوه را بریدن پرده می نامند.طی اولین دخول، پرده بکارت در چند جا پاره شده و به چند قطعه تقسیم می شود، غالبا تا زمانی که زن، نوزادی به دنیا بیاورد باقیمانده پرده در دهانه واژن وجود خواهد داشت.

پرده بکارت  بدون سوراخ یا بسته چیست؟ پرده ای که تنها با خروج نوزاد پاره می شود، اما به صورت خطوط نامنظم گوشتی پیرامون ورودی واژن باقی می ماند. در دخترانی که به سن بلوغ می رسند، در صورتیکه دارای پرده بسته باشند، خون قاعدگی پشت آن جمع شده و نمی تواند خارج شود در نتیجه باعث بروز درد می شود، اینگونه افراد باید به دکتر مراجعه کرده تا طی عمل جراحی و ایجاد برشی در سطح پرده، خون قاعدگی از آن خارج شود.

ضخامت پرده بکارت۲ میلیمتر هست /ذر فاصله ۲ونیم سانت از ورودی  فرج و بدون فاصله ،برروی “واژن” قرار دارد

پرده بکارت اولین قسمتی است که در زیر لبهای بزرگ و کوچک قرار دارد: لبهای بزرگ- لبهای کوچک – پرده بکارت – واژن و رحم/در صورتی که لب بزرگ و کوچک کنار زنده شوند اولین چیز بعد از آنها پرده بکارت یا دهانه ورودی واژن خواهد بود.

این پرده ازنوع حلقوی وازجنس ارتجاعی است

محل قرارگرفتن پرده بکارت

 “پرده”برروی ورودی “واژن”قراردارد،این پرده به اندازه های مختلف و شکلهای متفاوت هستندوبخاطرهمین ممکن است دختری آلت خودرا شبیه هیچیک از شکل ها وتصاویربنمایش گذاشته شده نبیند

هنگام وارد شدن آلت  مرد در واژن – بعلت کوچکی سوراخ پرده بکارت ، این پرده از چند جا پاره می شود.

*ممکن است سوراخ روی پرده بکارت، در مرکز قرار داشته باشد که دراینصورت بعد از اولین رابطه جنسی”تماس وفشارآلت مرد” پرده از چند جهت پارگی خفیف و نامنظم اتفاق بیفتد که به آن”آسیب“می گویند که معمولاًبا اصطلاح”ساییدگی” روی ساعت “عقربه”بیان می شود که اغلب ساییدگی ها روی ساغت۳و۹رخ می دهد

 این پرده بکارت حلقوی است که ازچندناحیه آسیب دیدگی مشاهده می شود(۲و۳ ویکم هم روی ساعت۱۱)پیزی شبیه ستاره ای

photo_2016-05-19_08-27-21البته ستاره ای ها معمولاً “پاره “هستند

برای مشاهده پرده درهنگامیکه درجلوی آیینه  دروضعیت مناسب می ایستید،لبهای بزرگ را باانگشتان ازهم جداکند-زورمحکم بزنید ،دهانه واژن کاملاً بازمی شود وپرده نمایان می گردد

گاهی هم بخاطر جنس و شکل خاص پرده ممکن است این “پرده” با چند بار آمیزش هم پاره نشود که این پرده ها “ ارتجاعی” یا متسع هستند.

دربعضی ازخانمها ممکن است پرده بکارت چندسانت عقبترباشد

مُهبل همان “واژن”است

 

اندام جنسی زن.jpg1

لوله های فالوپ (fallopian tube)

لوله هایی هستند که از طرفین جسم رحم خارج شده و تا کنار هر تخمدان آمده اند. درون لوله های فالوپ، مژک هایی هستند که حرکت و زنِش به سمت جسم رحم دارند. همین حرکت مداوم مژکها باعث کشیده شدن و حرکت تخمک درون لوله فالوپ می شود. در واقع لوله فالوپ یک مسیر انتقالی زنده برای انتقال تخمک است. گاهی اسپرم که از واژن وارد دستگاه تناسلی زنانه شده در لوله فالوپ به تخمک می رسد و درون لوله، تخمک را بارور میکند. در هر حال تخمک بارور شده باید برای لانه گزینی به جسم رحم برسد.

لوله هایی انعطاف پذیرند با درازای تقریبی ده تا چهارده سانتیمتر که قطر داخلی انها کمی بیشتر از قطر یک تار موست. این لوله ها از انتهای بالایی رحم شروع و تا تخمدانها که به صورت منگوله های متحرکی هستند ادامه میابند.

لوله های فالوپ تخمک را  از تخمدان تا رحم در برمیگیرند. همچنین این لوله ها مسیری مناسب برای عبور اسپرم به محل باروری تحصیل اطمینان از صلابت و قدرت باروری اسپرم و بالاخره حمل نطفه به سمت رحم هستند.

به  لوله های فالوپ، (لوله های تخمکبر)نیزمی گویند

تخمدان ها (ovary)

تخمدان ها :”تخمدانها“ دو غده به اندازه دو بادام بزرگند که حدود چهار سانتیمتر بلندی و دو و نیم سانتیمتر پهنا دارند. این غدد از دو طرف توسط رباطی نازک به رحم متصل میباشند. و رباطی دیگر این غدد را به لوله های فالوپ متصل میکند.در عکس زیر ، جسم بادامی شکل و سفید رنگ ، تخمدان است.

اسپرم توسط دستگاه تناسلی مردانه و تخمک توسط دستگاه تناسلی زنانه تولید می‌شوند. اسپرم در حین فعالیت جنسی در اثر انزال از طریق آلت مردانه وارد دستگاه تناسلی زنانه می‌شود. اسپرم در داخل واژن(یکی از اجزای دستگاه تناسلی زنان) شنا کرده و وارد رحم می‌شود و خود را به لوله‌های فالوپ یا لوله‌های رحمی می‌رساند. تخمک نیز از تخمدان زن آزاد می‌شود و وارد لوله های  رحمی (فالوپ) می شود. اسپرم و تخمک در این محل با یکدیگر برخورد می کنند. اسپرم وارد تخمک می شود و آنرا بارور می کند و لقاح حاصل می شود که نتیجه  آن تشکیل سلول تخم است که می‌تواند به یک نوزاد تبدیل شود. بنابراین همکاری مرد و زن برای تشکیل تخم و در نتیجه حامله شدن زن لازم است. زن با وجود اینکه سلول تخم را تا بزرگ شدن و تبدیل شدن به یک نوزاد کامل در درون رحم نگه می‌دارد ولی همانطور که گفته شد برای باردار شدن نیازمند اسپرم مردانه است.

 رحم (uterus)

رحم در واقع همان جسم گلابی شکلی است که مخاطی ضخیم دارد و محل لانه گزنی تخم و تشکیل جفت و پرورش جنین است. در طی روند خونریزی ماهیانه، این مخاط جسم رحم است که با عروق خونی فراوانی که دارد، کنده شده و ریزش پیدا می کند. در جریان بارداری به دلیل هورمون های ترشح شده بوسیله جفتی که در جسم رحم کاشته شده است، مخاط رحم کنده نشده و ریزش پیدا نمیکنند بلکه رشد بیشتری کرده و تخم را درون خود پرورش میدهند.

رحم درون لگن در بالای مثانه و جلوی راست روده  واقع شده است.اندازه طبیعی آن حدود ۸در۵ سانتیمتر است. ارتفاع ان شش تا هشت سانتیمتر و پهنای ان سه تا چهار سانتیمتر است .وزن آن از ۷۰ تا ۱۱۰ گرم متفاوت است.

در طی حاملگی رحم تغییرات زیادی را متحمل میشود مثلا در نه ماهگی ارتفاع ان به بیش از سی سانتیمتر میرسد و وزنش تا ۱۱۰۰ گرم می رسد!

در طول عادت-ماهیانه نیز رحم محل خود را به راحتی تغییر میدهد. ”رباطهای نرم“ تا حدی به رحم انعطاف پذیری میدهند و در همان حال ان را معلق نگه میدارند.

سرویکس یا دهانه”گردن” رحم (cervix)

رحم توسط دهانه ی  سفت و محکمی -بطول حدودسه سانت بسته می شود. .دهانه رحم در انتهای وازن دیده و لمس می شود. مجرایی ظریف از داخل  دهانه رحم می گذرد و بدین ترتیب رحم را به به واژن  متصل می کند. از طریق همین مجراست که خون قاعدگی بیرون می آید یا اسپرمها  وارد رحم می شوند.

در واقع بخش مابین واژن و جسم رحم است. این دهانه سوراخی بسیار ریز دارد که فقط اسپرم میکروسکوپی می تواند از آن عبور کرده و وارد جسم رحم شود ولی پنیس penis(آلت تناسلی مردانه) هرگز قادر نیست از آن عبور کند. در هنگام زایمان این دهانه بوسیله هورمون های مترشحه در آن زمان به اندازه ای باز می شود که جنین را از خود عبور دهد.

لابیاهای بزرگ و کوچک (labia magora & minora) دو چین غشایی هستند که ناحیه تناسلی زنانه را از بیرون می پوشانند. در هنگام تحریک جنسی این پرده های غشایی پرخون شده و کنار می روند. یکی از علایم رسیدن خانم به مرحله اوج لذت جنسی و آمادگی برای دخول، همین پر خون شدن لابیاها است.

کلیتوریس (clitoris) برجستگی کوچکی است که در منتها الیه فوقانی لابیا های کوچک قرار دارد. اگر لابیاهای کوچک را به سمت بالا دنبال کنید، در بالاترین نقطه که به هم می رسند، برجستگی کوچکی لمس خواهید کرد که زیر لبه به هم رسیده لابیا ها قرار دارد. این برجستگی در واقع معادل پنیس در آقایان محسوب میشود؛ و در صورت تحریک، بزرگ و برآمده خواهد شد. اصلی ترین بخش تحریکی خانم ها همین کلیتوریس است که بوسیله لامسه تحریک خواهد شد و در به ارگاسم رسیدن خانم نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.

به «کلیتوریس»چوچوله ویا»خروسک»نیزگفته می شود.

عضو شهوانی اصلی در زنان است که بالای مجرای ادرار قرار دارد. در دوطرف شاخه های کلیتوریس ادامه میابد و دوسر آزاد آن  تا به مدخل واژن امتداد می یابد. طول آن بندرت از ۲ سانتی متر سانتیمتر تجاوز میکند، هنگام تحریکات جنسی طول آن افزایش پیدا می کند اما بعد از آرامش جنسی به سایز اولیه خود باز میگردد.این ناحیه گاهی در لمس ، دردناک و حساس است .

کلیتوریس به لحاظ ساختاری شباهتی به آلت تناسلی مرد دارد و تفاوت اصلی اش در انازه آن است که به حدود۰٫۷۵ تا ۱ سانتیمتر می رسد.سر آن گرد و مثل نخود است.و بسیار در مقابل تحرکات جنسی بسیار انعطاف دارد و باعث برانگیختگی فوق العاده زن می شود. و می توان گفت کانون تحرکات جنسی زن است .

محل انقطای دو لب داخلی واژن در قسمت بالائی فرج را چوچوله (کلیتوریس) می نامند

دهانه پیشابراه (urethra) قسمتی از دستگاه ادراری است ولی به جهت اینکه بالای دهانه واژن و در نزدیکی اندام تناسلی زنانه قرار گرفته است به آن می پردازیم. این مجاورت گاها موجب بروز عفونت خصوصا در دفعات اول نزدیکی برای خانم می شود که با سوزش ادرار خودش را نشان خواهد داد. و یکی از دلایل اصلی تاکید بر رعایت بهداشت جنسی همین عفونتهای دستگاه ادراری است. ضمنا باید دقت کرد که هنگام نزدیکی خصوصا در دفعات اول با دهانه واژن اشتباه گرفته نشود.

.اندام جنسی زن

دهانه واژن (vaginal opening) پایینترین بخشی است که در ناحیه تناسلی واقع شده و بزرگتر از دهانه پیشابراه است و مدخل ورودی پنیس می باشد. دهانه واژن به دلیل ارتباط زیادی که با محیط بیرونی دارد باید از نظر بهداشتی بسیار مراقبت بشود. زیرا محل خوبی برای ورود میکروب به دستگاه تناسلی است. پرده بکارت هم در ورودی همین دهانه قرار گرفته است.

پرینه –  (prineum)کدام قسمت آلت تناسلی زن رامی گویند؟

ناحیه قابل رویت که بین رکتوم و واژن قرار گرفته است را پرینه می گویند . اگر عضلات ناحیه پرینه پاره شوند دهان ورودی واژن پهن تر و گشاد تر از حالت طبیعی میشود 

علل آسیب عضلات ناحیه پرینه :

 اپیزیوتومی یا انسزیون های جراحی که جهت کمک به زایمان طبیعی انجام می شود .

 پارگی عضلات پرینه به دنبال زایمان طبیعی

ضربه یا تروما به ناحیه به دنبال نزدیکی های متعدد

چروک خوردگی ناحیه پرینه نیز می تواند به دنبال عواملی که در بالا ذکر و با تدریج با افزایش سن و کاهش وزن شدید اتفاق بیفتد .

غدد سباسه چیست؟Sebaceous

غدد سباسه یا غدد چربی پوست، به فولیکول مو(پیاز مو) متصل هستند و محتویات خود را از طریق یک مجرای ریز به داخل فولیکول تخلیه میکنند. غدد سباسه ماده ای بنام ســبــوم ترشح میکنند. سبوم ماده ای چرب است که بدنبال جوانه زدن و رشد مو، در سطح پوست ظاهر شده و آن را با یک لایه چربی پوشش می دهد. وظیفه اصلی سبوم، نرمی و حفظ رطوبت پوست است. سبوم به علت موادی که در خود دارد، باعث ضد عفونی کردن سطح پوست نیز میشود. در افراد دارای پوست چرب و آکنه ای،غدد سباسه بیش از حد فعال بوده و سبوم ترشح میکنند.

غدد سباسه غدد میکروسکوپی در پوست است که  ماده روغنی ، مومی شکل به نام سبوم ترشح میکند،  بیشترین فراوانی بر روی صورت و پوست سراست، هر چند  در تمام  جاهای  پوست به جز کف دستها و پاها توزیع شده است.  آکنه، کیست، غدد سباسه، هیپرپلازی، آدنوم سباسه و سرطان غدد سباسه را بوجود می آورد

 غدد سباسه معمولا به فولیکول های مو متصل هستند و سبوم  تولید کرده و از طریق مجرای فولیکول و سپس سطح پوست می فرستند. این غدد در سراسر بدن بجز کف دست و پا وجود دارند. این غدد در سر و صورت فراوان هستند.

غدد سباسه ترکیبی از چربی ها( تری گلیسرید، استرهای موم، اسکوالن و کلسترول) و سلولهای مرده را موسوم به سبوم از طریق مجرای سبوم متصل  به فولیکول  به سطح پوست ترشح می کنند سبوم لایه چربی روی سطح پوست را بوجود می آورد. این امر به انعطاف پوست و جلوگیری از دست رفتن آب پوست کمک می نماید. شکل گیری غدد سباسه در فولیکول های جنینی در طی ماه چهارم بارداری آغاز می شود و تا زمان بارداری اندازه آنها بزرگ می شود و توسعه می یابد.

 غدد سباسه در ایجاد آکنه ولگاریس نقش دارند.آکنه زمانی رخ می دهد  که مجرای غدد سباسه مسدود می شود و سبوم در فولیکول مو و غدد سباسه تجمع می یابد.  تجزیه شیمیایی تری گلیسرید در سبوم در اثر فعالیت باکتریها باعث آزاد شدن اسید چرب آزاد می گردد که منجر به واکنش های التهابی می شود  و ضایعاتی مانند جوش های ریز و آکنه را به وجود می آورد.

آلت تناسلی مردان

محل خروج ادرارومنی مردان مشترک است

 اندازه آلت در حالات شل”افتاده” و راست(شق=نعوذ) شده

 

اندازه شل به هیچ وجه نشانگر اندازه آلت در حالت راست شده نمی باشد. در بعضی از مردان اندازه آلت تناسلی به سختی بین حالت شل و راست شده تغییر می کند، اما اغلب مردانی آلتی با اندازه متوسط در حالت شل دارند که در حالت راست(شق=نعوذ) شده بطور قابل توجه بزرگ می شود .

متوسط اندازه”طول” آلت در حالت شل در محدوده ۴تا ۸ سانتی متر است.

 

متوسط اندازه آلت در حالت راست شدهشق=نعوذ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر است.طول الت تا۲۰هم هست

 

باید توجه داشت که سرما و خستگی اندازه آلت را به صورت موقت کوچکتر می کند.

 

به آلت  کوتاهتراز۵سانت را(micro penis) می گویند

 

امابا۵سانتی متر طول آلت تناسلی  هم نیازهاتأمین میشه،اوج تحریک زن در ناحیه واژن(مهبل) و تحریک کلیتوریس است (قسمت اعظم لذت جنسی زن در ۵ سانت اول واژن و ناحیه کلیتوریس متمرکز است)

قطر–  آلت مردان  بین ۵ تا ۱۵ سانتی متر می باشد 

 

نکته:فردی چاق و سنگین وزن باشد آلتشان کوچکتر به نظر می آید. چون توسط بافتهای بدن احاطه شده و گاهی در چربی های بدن فرو می رود. این حالت در اصطلاح  “آلت پنهان شده” گفته می شود.

طول واژن خانمها-حدود۷سانت باورودی۲سانتی  که میتواندپذیرای آلت به قطر۱۵ ودارزای بیش از۲۰سانت بشود(واژن مثل آلت مردان”ارتجاعی”

است،خودشوبازمیکنه)درهنگام تولد-نوزادباوزن بین۳الی۴ کیلو-قد ۵۰ سانتی‌متر است بادور سر  ۳۵ سانتی‌متر ازراه همین واژن۲سانتی دهانه بدنیابیاد!

بیضه ها

طول بیضه بطورمتوسط ۴الی۶ سانتیمتر

 

عرض متوسط آن ۲الی۶ – و حجم متوسط ۶الی۱۸ 
هر مردی ۲عدد بیضه دارد که در کیسه های بیضه قرار گرفته اند و نقش اصلی آنها در رابطه با تولید نطفه و اسپرم و باروری مردان می باشد. هر بیضه با یک رگ به نام طناب بیضه ای به بقیه بدن وصل می شود،این طناب،جریان خون را به بیضه ها می رساند.
بیضه نرمال سفت بوده و بیضه غیر طبیعی نرم می باشد

طول واژن خانمها-حدود۷سانت باورودی”دهانه”۲سانتی  که میتواندپذیرای آلت به قطر۱۵ ودارزای بیش از۲۰سانت بشود(واژن مثل آلت مردان”ارتجاعی” است،خودشوبازمیکنه)درهنگام تولدنوزادباوزن بین۳الی۴ کیلو-قد ۵۰ سانتی‌متر-و بادور سر  ۳۵ سانتی‌متر ازراه همین واژن(۲سانتی دهانه) بدنیابیاد!

یک جواب بدازیک دکترخوب!

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:حالا دقت کنیدیکی ازپزشکان چه جوابی داده به این سؤال:

سؤال یک کاربر:اندازه واژن خانم ها که در حالت نعوظ کامل آلت مرد در داخل آن قرار می گیرد چقدر است؟

جواب:اندازه واژن خانم ها در حالت اتساع و هنگام مقاربت بین ۷-۹ سانتی متر متغییر می باشد و لذا تنها ۷-۹ سانت آلت تناسلی مرد می تواند در داخل واژن قرار گیرد 

این پاسخ دکتر حسین کرمی  که القاب طویلی رایدک می کشد!متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادرای تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری و عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

وی درجواب سئوال دیگر می گوید:همچنانکه ذکر شد واژن خانم ها توانایی جادادن بیش از ۷-۹ سانت آلت تناسلی مرد را در خود ندارد.

وی درادامه می گوید:اضافه آن”آلت مرد” در صورت فشار توأم با درد شدیدی برای خانم خواهد بود که مانع رسیدن آنها به اوج لذت جنسی یا ارگاسم می شود.

درحالیکه دربعضی “پوزبشن ” الت بزرگ بیشتربکارمی آید ویابعضی ازخانمها،آلتهای بزرگ رابهتر می پسندند !وهمانطورکه گفته شدواژن بعلت ارتجاعی بودن “کششی بودن”هرمیزان ازدرازی ودرشتی آلت مرد، خودشوبازمی کند”متسع”باتوجه به مثالی که بابت تولدنوزادزدم.

این اطلاعات درسایت خوددکتر حسین کرمی نوشته شده است،البته چندتاسایت دیگرهم همین مطالب را کپی وپیست کرده اند حالا خوب شد راه حل ندادکه اگرالت مردی۱۷سانت باشدآن ۸سانتی که بین لبه واژن تاشکم مرد می ماندباید”سنگ بلوک گذاشت ویا پاره آجرویا تخته که ازلذات جنسی محروم نشوند،مخصوصاً هنگام ضربه زدن!!۱/پایان توضیحات

آلت تناسلی مرد آلت تناسلی مرد1 پروستات

اسپرم تا چه مدتی زنده می‌ماند؟

 

این موضوع به عوامل متعددی بستگی دارد و مهم‌ترین آن‌ها محل قرار‌گیری اسپرم است. هنگامی که منی خشک می‌شود، اسپرم روی یک سطح خشک، مانند لباس یا تختخواب می‌میرد ولی در آب، مثلا در آب گرم وان، احتمالا برای مدت طولانی‌تری زنده خواهد ماند، زیرا در محیط‌های مرطوب و گرم بیشتر زنده می‌ماند ولی احتمال اینکه اسپرم موجود در آب وان به دستگاه تناسلی زنانه راه یابد و او را باردار کند، بسیار اندک است. اسپرم در بدن زن با توجه به شرایط، تا حداکثر ۵ روز زنده می‌ماند، بنابراین در پاسخ به سوال برخی که می‌گویند آیا ممکن است روابط زناشویی بدون حفاظ، حتی چند روز پیش از تخمک‌گذاری زن به بارداری بینجامد، باید جواب مثبت داد

***

تخمک گذاری بین۱۲ تا ۴۸ ساعت طول می کشد، اما شما به طور بالقوه تا هفت روز بارور هستید. (با توجه به مطالعات خوش بینانه تر شاید تا ۱۰ روز بارور باشید). زیرا اسپرم می تواند تا ۵ روز در دستگاه تناسلی زن زنده بماند.

اما اگر می خواهید باردار شوید باید نزدیک ترین زمان ممکن به تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید(حول وحوش تخمکگذاری)

تخمک گذاری زمانی اتفاق می افتد که یک تخمک از تخمدان آزاد شود. این تخمک تا ۴۸ ساعت دوام می آورد. این زمان کوتاه دوران تخمک گذاری در زنان است.

در واقع دوره باروری مدت زمانی است که تخمک بارور است و اسپرم می تواند برای ترکیب با تخمک صبر کند. این حالت را باروری  می گویند.

اگر می خواهید باردار شوید، باید یک تا دو روز قبل از تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید..**این را دکترفاطمه نعمت اللهی می گوید.

خانم دکتر درموردمیزان موفقیت برای بارداری را نتایج یک تحقیقات خارجی راارائه می دهد:

نتایج تحقیقات نشان داده :

پنج روز قبل از تخمک گذاری: ۰٫۴ تا ۷ درصد شانس بارداری

چهار روز قبل از تخمک گذاری: ۸ تا ۱۷ درصد

سه روز قبل از تخمک گذاری: ۸ درصد تا ۲۳ درصد

دو روز قبل از تخمک گذاری: ۱۳ تا ۲۹ درصد

یک روز قبل از تخمک گذاری: ۲۱ تا ۳۴ درصد

روز تخمک گذاری: ۸ تا ۳۳ درصد

یک روز بعد از تخمک گذاری: ۰٫۸ تا ۱۱ درصد

دو روز بعد از تخمک گذاری: ۳ تا ۹ درصد

یعنی اگر شش تا هفت روز قبل از تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید نیز احتمال بارداری وجود دارد. این احتمال خیلی کم است (کمتر از ۱ درصد)، اما دانستن آن مهم است. بر این اساس، باروری شما تا ۱۰ روز طول می کشد.

البته خیلی خودرادرگیراین برنامه بکنید که رهآوردش ” استرس “است بجای لذت !البته ممکن است بارداری هم اتفاق بیفتد

***

چه تعداد اسپرم برای باردارشدن زن لازم است؟

 

فقط یک اسپرم برای لقاح تخمک کافی است اما به ازای یک اسپرمی که به تخمک‌ می‌رسد و باعث لقاح آن می‌شود، چند میلیون اسپرم از دست می‌رود.

مایع منی مرد، تقریبا ۵۰۰ میلیون اسپرم دارد. مردانی که شمار اسپرم‌هایشان در هر میلی‌لیتر منی کمتر از ۲۰ میلیون اسپرم باشد، با اشکال در

باروری مواجه می‌شوند.

چرا این همه اسپرم برای تشکیل یک جنین لازم است؟ زیرا در سفر اسپرم‌ها از واژن به لوله‌های رحمی (لوله‌های فالوپ) برای رسیدن به تخمک‌ فقط تعداد محدودی زنده می‌مانند. برای اسپرم‌هایی هم که این سفر را به پایان می‌رسانند، نفوذ به درون تخمک به این سادگی‌ها نیست. تخمک با لایه ضخیمی پوشیده شده است که لقاح را مشکل می‌کند. کار‌شناسان معتقدند این فرآیند، شیوه طبیعت برای رسیدن سالم‌ترین اسپرم به تخمک است تا در ‌‌نهایت نوزادی سالم متولد شود.

چه تعداد اسپرم برای باردارشدن زن لازم است؟

*- مایع منی نرمال “مرد”باید ۲تا۳ ccحجم داشته باشد


*- درهرمیلی لیتر  منی۴۰تا۶۰ میلیون سلول ها”اسپرم” باید از حرکت خوبی جهت باروری تخمک برخوردار باشند

کلیتوریس: طول “پنهان وپیدا”۲٫۵ سانتیمتر بوده  و بخش آشکارش ۰٫۲۰ سانت است.

کلیتوریس زن مثل آلت مرداست

کلیتوریس راازنظراحساس جنسی به آلت مرد تشبیه کرده اندچون پر از عصب های حسی است.
بطورمتوسط


طول اسپرم: ۴  میکرون.
غلظت  اسپرم۲۰ میلیون در هر میلیمتر.
تعداد  اسپرم در هر انزال: ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون اسپرم.
 سرعت  انزال: ۲۸ مایل در ساعت یا .۴۵km/hr
 حجم  انزال: ۴ میلی لیتر یا تقریباً یک قاشق چایخوری.
 وقتی اسپرم به واژن رسید ، فقط ۵ دقیقه طول می کشد تا اسپرم ۴ میکرونی فاصله ۶ اینچ را طی کرده و به گردن رحم برسد.

چه تعداد اسپرم برای باردارشدن زن لازم است؟

مایع منی مرد،درهرمرحله بیش از ۱۰۰ میلیون اسپرم دارد. مردانی که شمار اسپرم‌هایشان در هر میلی‌لیتر منی کمتر از ۲۰ میلیون اسپرم باشد، با اشکال در باروری مواجه می‌شوند.

 در سفرپرمخاطره که باتلفات سنگین همراه است، اسپرم‌ها از واژن به لوله‌های رحمی (لوله‌های فالوپ) برای رسیدن به تخمک‌ فقط تعداد محدودی زنده می‌مانند. چون نفوذ به درون تخمک به این سادگی‌ها نیست. تخمک با لایه ضخیمی پوشیده شده است که لقاح را مشکل می‌کند.اسپرم ها همیشه در خطر است.

سلول های بالغ اسپرم مانند یک موتور کوچک عمل کرده و نوعی اگزوز ایجاد می کنند که اکسیژن واکنشی نامیده میشود و میتواند به غشای سلول آسیب برساند. بعد از یک هفته در اپیدیدیم(مجرای بلند و در هم پیچیده است که در بالا و پشت بیضه ها قرار دارد، وظیفه جمع آوری و ذخیره اسپرم های بالغ ساخته شده توسط بیضه ها را قبل از انزال بر عهده دارد)، سلول های اسپرمی که خارج نشده اند شروع به مردن می کنند.

اسپرم خوش شانسی که وارد رحم می شود نیز درمعرض خطر است. دیواره های واژن برای جلوگیری از ابتلا به عفونت، اسیدی هستند. اما مایعی خوشاینداسپرم  تولید می کنند که به اسپرم کمک می کند به طرف تخمک شناور شود. اسپرم آنقدرها هم زرنگ نیست. تعداد زیادی از آن ها در دهانه رحم ازبین می روند

آن هایی که به رحم راه پیدا کرده اند، بامقاومت  گلبول های سفید مواجهه می شوند؛ گلبول های سفید اسپرم ها را مهاجم”ویروس” می دانند و با آن ها می جنگنند”شبیه آنتی ویروس عمل می کنند”. اسپرم ها سعی می کنند در این مرحله راه خود را به لوله های رحم پیدا کنند و از شر گلبول های سفید رهایی یابند. اما پیدا کردن لوله های رحم تلفات زیادی را بدنبال دارد،از میلیون ها اسپرمی که از آلت مرد خارج شده است، فقط یک توده، راه لوله های رحم را پیدا می کنند و خود را به تخمک می رسانند. اما در آن جا نیز اسپرم باید زمان زیادی زنده بماند و تخمک را بارور کند.

بنابراین هرچه تعداد اسپرم های سالم بیشتر باشد، احتمال لقاح بیشتر است. مردی که تعداد کمی اسپرم سالم تولید می کند، شانس بچه دار شدنش بیشتراست،علاوه برتعداد، تحرک زیاد و ساختار مناسب اسپرم سرعت بچه دار شدن را افزایش می دهد.

ونهایتاً یک اسپرم سالم  برای لقاح تخمک کافی است ،دراین عملیات نفسگیر وپرتلفات وقتی اسپرم تأثیرگذارجاخوش می کند”لقاح صورت می گیرد”دهانه رحم ضخیم می شود وراه برای ورود هراسپرمی مسدود میشود وجنین کم کم شکل می گیرد

قرص های ضدبارداری هم چنین مأموریتی دارند،اما فقط تا مرحله مسدودکردن دهانه رحم ونامساعدکردن تأثیرگذاری اسپرم.

قرص پیشگیری از بارداری “ضدحاملگی” درواقع رحم رافریب می دهند !این قرص ها دارای هورمونهای استروژن و پروژسترون (هورمونهای زنانه) است. هورمونها مواد شیمیایی هستند که کنترل کارکرد اعضای مختلفف بدن را بر عهده دارند. هورمونهای زنانه فعالیت تخمدانها و رحم را در زنان کنترل می کنند. قرص پیشگیری از بارداری به نحوی این هورمونها را به بدن می رساند که کنترل تخمدان و رحم را از هورمونهای بدن می گیرد،یعنی خود قرص‌های پیشگیری از بارداری “قرص‌های ترکیبی” هستند که از ترکیب هر دو هورمون استروژن و پروژسترون ساخته شده اند.قرص ها”ضدبارداری”برای جلوگیری از تخمک گذاری، مخاط دهانه رحم را ضخیم می‌کنند که  از وارد شدن اسپرم به رحم جلوگیری می‌کند.

رحم درزمان تخمک گذاری ،آزاد شدن تخمک  ازمیان این تعداد اسپرم بایکی ترکیب ‌شود، تخم جنین بوجود می‌آید. اگر تخمک آزاد نشود حاملگی نیز امکان پذیر نیست. قرص پیشگیری از بارداری با در دست گرفتن نظم هورمونهای زنانه ، علاوه بر جلوگیری از تخمک گذاری، مخاط دهانه رحم را ضخیم می‌کنند که  از وارد شدن اسپرم به رحم جلوگیری می‌کند.

هنگامی معاشقه  حتی اگرآمیزش کامل انجام نگیرد “بامالیدن آلت مردبه بیرونی واژن “زمانیکه خیسی “ترشح”اتفاق بیفتد، بااین ترشحات شفاف، لیز و چسبنده، احتمال باردار شدن است

زمان زنده ماندن وفعالیت “اسپرم “چقدراست؟

 اسپرم تا حدود ۵ روز می تواند در راههای تناسلی زنانه باقی بماند و تخمک تا ۲۴ ساعت پس از آزاد شدن قابل بارور شدن است،

*اسپرم تا۵شبانه روز میتوانددرداخل دستگاه تناسلی زن زنده بماند

مدت زنده ماندن اسپرم درفضای بیرون ازواژن”فضای آزاد”

*اسپرم اگردرمحفظه ای قراربگیرد که مرطوب باشد ودمایش به اندازه دمای بدن باشد میتواند تا۵الی۶ساعت زنده بماند

*سپرم اگردرفضای آزادقراربگیرد ،مثل روی پارچه ،فرش ولباس-تاچنددقیقه بیشترعمرندارد،می میرند

اسپرم درفضای سرد”فریز”میتواندتاسالهازنده بماند


 انقباضات ارگاسمی در هر دو جنس در بازه های۰٫۸ ثانیه رخ داده و مدت ارگاسم در مردان ۳ تا ۵ ثانیه اما در زنان کمی طولانی تر و ۵ تا ۸ ثانیه است.

برای اطلاع ازساک بارداری وچگونگی شکل گیری نطفه”لقاح”و..به  این “لینک”مراجعه کنید

http://www.pirastefar.ir/?p=10626

 
برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

درباره نویسنده

2116مطلب نوشته است .

۵ Comments on “دستگاه تناسلی زن ومرد+اطلاعات کامل وجامع+عکس”

 • بهار wrote on 9 سپتامبر, 2019, 23:27

  با سلام و وقت بخیر خدمت شما

 • بهار wrote on 9 سپتامبر, 2019, 23:32

  خواهش می کنم لطفا جواب بدید
  در دوران نوجوانی از سرکنجکاوی خود ارضایی کردم
  ولی نمی دونم سالم هست پرده بکارتم یا نه
  بنا به دلایلی هم نمی تونم به پزشک مراجعه کنم
  آیا با دیدن عکس میشه از سالم بودن یا نبودنش منو مطلع کنید
  چون خیلی غمگینم

 • پیراسته فر wrote on 10 سپتامبر, 2019, 4:07

  سلام بهارخانم
  ازطریق ایمیل پیگیرباش

Trackbacks

 1. انواع “پرده بکارت”+تشخیص آسان پرده بکارت سالم وپاره+عکس
 2. انواع “پرده بکارت”+تشخیص پرده بکارت سالم وپاره+عکس

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما