کلومیفن-لتروزول-۲قرص محرک “تخمک گذاری” دربارداری

داروی مؤثردرناباروری

کلومیفن
کلومیفن(CLOMIPHEN)  ولتروزول هر دو از داروهای محرک تخمک گذاری هستند اما عارضه کیستیک شدن فولیکول ها با مصرف لتروزول کمتر است بنابراین مصرف لتروزول بهتر است

کلومیفن یکی از داروهای مؤثر برای درمان ناباروری است

 

اگر تخمک‌گذاری‌تان نامنظم است یا تخمک‌گذاری ندارید، کلومیفن می‌تواند به شما کمک کند، مخصوصاً اگر دچار سندرم تخمدان پلی‌کیستیک-PCOS-(تنبلی تخمدان) شده اید. 

کلومیفن  به مردان با عدم تعادل هورمونی (که اغلب از مشکل در غده هیپوفیز یاا هیپوتالاموس ناشی شده است) کمک می کند. این افراد اغلب از تعداد اسپرم کم یا کیفیت اسپرم ضعیف یا اسپرم با تحرک کم رنج می‌برند. ازمشکلات اسپرم و ناباروری مردان بیشتر بدانید.

درمان

کلومیفن معمولاً به شکل قرص برای یک دوره پنج روزه در ماه تجویز می‌شود.

این دارو به شما کمک می‌کند تا به میزان بیشتری از هورمونی را تولید کنید که موجبتخمک‌گذاری می‌شود (هورمون محرک فولیکول -FSH)، این امر باعث می‌شود تا تخمدا‌‌ن‌ها یک یا تعدادی بیشتر از تخمک‌های بالغ را تولید کنند.

پس از به اتمام رسیدن یک دوره از مصرف کلومیفن،  هورمون جسم زرد (LH) ترشح می‌شود، و ب تخمدا‌‌ن‌ها ، تخمک بالغ را در لوله‌های فالوپ آزاد کنند.

اگر تخمک آزاد شده در راه خود در رحم به یک اسپرم سالم برخورد کند،بارداری اتفاق می افتد.

طول مدت درمان

اگر دوره شما منظم است، به مدت سه تا پنج روز در چرخه قاعدگی ماهانه خود شروع به مصرف کلومیفن خواهید کرد.

اگر دوره شما نامنظم یا غایب است،ابتدا بایداطمینان  که باردار نیستید و سپس با تجویز یک دارو به نام پروورا (مدروکسی پروژسترون استات) قاعدگی را القاء می‌کند، سپس  شروع به مصرف کلومیفن بکنید.

احتمالاً  پنج تا ۱۲ روز بعد از مصرف آخرین قرص ،تخمک‌گذاری رخ می دهد. بسیاری از زنان حداکثر سه تا شش چرخه درمانی را می‌گذرانند (ممکن است ۱ تا ۲ ماه از دارودرمانی بگذرد تا تخمک‌گذاری منظم شود). شانس بارداری با طولانی شدن دوره‌های مصرف بهبود نمی‌یابد، به خصوص اگر ۳ دوره دارو درمانی را با کلومیفن گذرانده و هنوز موفق نشده‌اید. در این صورت پزشک ممکن است دوز مصرف دارو را افزایش داده یا درمان دیگری را پیشنهاد کند.

متفورمین “یک داروی تحریک کننده ترشح انسولین است  کمک می کند که بدن به کلومیفن پاسخ دهد

                                                           ***

کارکرد”کلومیفن”در تخمک گذاری

معمولا هر زن هر ۳۵-۲۴ روز تخمک گذاری می کند و تخمک گذاری ۱۴-۱۲ روز قبل از قاعدگی بعدی اتفاق می افتد و بیشترین شانس باروری در همین زمان تخمک گذاری و یک یا دو روز قبل از تخمک گذاری می باشد که زمان تقریبا ۱۴-۱۲ روز بعد از اولین روز از ۲۸ روز سیکل ماهیانه می باشد.

خانم هایی که بیشتر به کلومیفن جواب می دهند آنهایی هستند که FSH(هورمون محرک فولیکول ) بالایی نداشته باشند و همچنین آن دسته ای که بعد از درمان با پروژسترون خونریزی می کنند که  شامل زنهایی با تخمدان پلی کیستیک می باشد.

مصرف کلومیفن

کلومیفن معمولا روز ۳ یا ۴ یا ۵ قاعدگی داده می شود. معمولا یک قرص mg50 برای ۵ روز داده می شود.

اولین روز خونریزی روز اول سیکل نامیده می شود. اگر زن قاعدگی نداشته باشد با پروژسترون ایجاد قاعدگی می شود.

تخمک گذاری معمولا بین روز ۱۹-۱۴ اتفاق می افتد. می توان با استفاده از نوار مخصوص که در ادرار تست می شود زمان تخمک گذاری را مشخص کرد اگر این نوار در دسترس نباشد توصیه می شود از روز ۱۰هم قاعدگی به مدت یک هفته یک روز در میان نزدیکی”زناشویی” داشته باشید. با استفاده از سونوگرافی واژینال می توان زمان تخمک گذاری را مشخص نمود. اگر تخمک گذاری در ماه اول ایجاد نشد و دوز کلومیفن افزایش داده می شود.

بیشتر حاملگی ها در ۶ ماه اول استفاده از کلومیفن اتفاق می افتد بعد از ۶ ماه موفقیت کاهش می یابد.

 مصرف کلومیفن را با دوز ۵۰ یا mg100 برای پنج روز در هر سیکل است دارو از روز ۷-۳ سیکل برای پنج روز تجویز می‌شود. ماگزیمم دوز مصرف دارو ۲۵۰ میلی‌گرم در روز ولی در صورتی که با دوز mg150 اوولاسیون( رها شدن تخمک بالغ از تخمدان ) رخ ندهد.

نکته:کلومیفن علیرغم مفیدبودن روی بارداری، روی مخاط رحم تأثیرمنفی دارد ، باعث باریک شدن اندومتر میشود و به همبن دلیل توصیه می شودکه این قرص  از روز دوم یاسوم شروع شود تا رسیدن به وسط سیکل وضیعیت اندومتر بهبود یابد و برای لاته گزینی وضعیت مناسب تر ی داشته باشد.

لتروزول(Letrozole)

قرص لتروزول( ۲٫۵ میلی گرم)، یک  داروی خوراکی است که برای درمان ناباروری استفاده میشود. قرص لتروزول به زنانی که با مصرف کلومیفن باردار نشده اند، استفاده میشوند. در برخی مطالعات، لتروزول را اولین خط درمان ناباروری می دانند.

در زنان مبتلا به pcos،-لتروزول از کلومیفن مفید تر است و باعث تحریک تخمدان ها  می شود.

در افراد مقاوم شده به کلومیفن: زمانی می رسد که کلومیفن دیگر قادر به تحریک تخمدانها حداقل در سه دوره حتی بعد از زیاد کردن دوز آن نیست. قرص لتروزول ممکن است برای این زنان مفیدتر باشد.

عوارض جانبی لتروزول

شایعترین: سردرد – بی خوابی – سرگیجه و خستگی – درد قفسه سینه – گر گرفتگی – تهوع – درد شکم – کمر درد و دردهای استخوانی می باشد

لتروزول“نیزداروی تحریک تخمک‌گذاری به خصوص در افراد مقاوم به کلومیفن است. مکانیزم این دارو کاهش ساخت استروژن و به دنبال آن افزایش تولید FSH می‌باشد. از آن‌جا که این دارو بر خلاف کلومیفن رسپتور استروژن را اشغال نمی‌کند مکانیزم‌های فیدبک نرمال مرکزی سالم مانده لذا با رشد فولیکول غالب و افزایش سطح استروژن تولید FSH کاهش یافته و رشد مونوفولیکولر رخ می‌دهد. در مقایسه با کلومیفن سطح استرادیول قبل از اولاسیون پایین‌‌‌تر، ضخامت آندومتر بیش تر و چندقلویی کم‌تر است.

زمان تخمک گذاری

طول مدت کوتاه ترین دوره قائدگی منهای ۱۸ / طول مدت طولانی ترین دوره قائدگی منهای ۱۱ زمان مناسب دوره باروری زن “تخمکگذاری”است. خانمهایی که پریود شان بین ۲۶ تا ۳۲ روز است , دوره باروری از روز ۸ تا ۱۹ چرخه قائدگی است.

***

                قرص کلومیفن (Clomiphen)
کلومیفن یکی از داروهای مؤثر برای درمان ناباروری است. اگر تخمک‌گذاری‌تان نامنظم است یا در کل تخمک‌گذاری ندارید، این دارو می‌تواند به شما کمک کند، به خصوص
اگر دچار سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) باشید.
CLOMIPHEN CITRATE
کلومیفن (بانام تجاری کلاماید یا کلامید)
***
درمان کیست(تنبلی تخمدان)
قرص متفورمین۵۰۰ میلیگرم-روزی۳تاتا۶ماه تجویزمی شود
داروهای مؤثر برای درمان ناباروری
منفورین داروی کمکی کلومیفن
اگر کلومیفن در شما اثر نمی کند، ممکن است پزشک، متفورمین را به عنوان داروهای حساس کننده به انسولین تجویز کندتا به پاسخ دهی شما به کلومیفن کمک کند
***

کلومیفن معمولا روز ۳ یا ۴ یا ۵ قاعدگی داده می شود. معمولا یک قرص mg50 برای ۵ روز داده می شود. اولین روز خونریزی روز اول سیکل نامیده می شود. اگر شما قاعدگی نداشته باشد با پروژسترون ایجاد قاعدگی می کنید.

تخمک گذاری معمولا بین روز ۱۹-۱۴ اتفاق می افتد. می توان با استفاده از نوار مخصوص که در ادرار تست می شود زمان تخمک گذاری را مشخص کرد اگر این نوار در دسترس نباشد توصیه می شود از روز ۱۰ قاعدگی به مدت یک هفته یک روز در میان نزدیکی داشته باشید. با استفاده از سونوگرافی واژینال می توان زمان تخمک گذاری را مشخص نمود. اگر تخمک گذاری در ماه اول ایجاد نشد و دوز کلومیفن افزایش داده می شود.

***

دپو پروورا چیست؟(DEPO-PROVERA)

مدروکسی پروژسترون MEDROXYPROGESTERONE
نام تجاری: دپو-پروورا، فارلوتال، پروورامدروکسی پروژسترون نوعی پروژسترون است. پروژسترون یک هورمون جنسی ساختگی زنانه است که به هورمون طبیعی پروژستون. شباهت دارد. برای درمان اختلالات قاعدگی از قبیل لکه بینی وسط ماه و عدم قاعدگی مصرف میشود.مدروکسی پروژسترون را اغلب برای درمان آندومتربوز مصرف می کنند. آندومتریوز یک بیماری است که در آن بافت پوششی رحم در حفره لگن رشد غیرطبیعی پیدا می کند. آمپولهای دپوت این دارو را به عنوان ضد حاملگی تزریق می کنند.البته عوارض ناگواری هم میتونه داشته باشد

 آمپول دپوپروورا باعث توقف آزاد شدن تخمک از تخمدان ها می شود . بنابراین وقتی تخمک از تخمدان ها آزاد نشود ، حاملگی نیز رخ نخواهد داد . همچنین باعث غلیظ شدن ترشحات رحم شده و نمی گذارد اسپرم به خوبی حرکت کرده و به تخمک برسد .
ضمناً همین(آمپول)داروی  موثر ضد بارداریمی باشد عده ای برای پیشگیری از بارداری ازآن استفاده می کنند،تا۱۲ هفته اثر آن باقی می ماند.
امابایدتوجه داشته که خانمهایی که :حامله هستند، به نوزاد خود شیر می دهند،پریودهای نامنظم  دارندو بیماران کبدی ، قلبی وکلیوی نبایدازاین دارواستفاده کنند
 

 درمان باآمپول دپوپروورا

آمپول دپوپروورا باید بطور عمقی در عضله قسمت فوقانی بازو یا کفل ها تزریق گردد . اولین تزریق شما باید فقط در طی پنج روز اول چرخه قاعدگیتا ن باشد (اولین روز خونریزی قاعدگی را روز اول حساب می کنند) . در صورتی که تزریق در این روزها انجام شود، شما بعد از چند ساعت از تزریق در مقابل بروز حاملگی محافظت می شوید.
بهترین زمان برای تزریق آمپول دپوپروورا ، ۵ تا ۶ هفته بعد از زایمان می باشد . در صورتی که زودتر از این مدت اقدام به تزریق آمپول شود ، خطربروز خونریزی های شدید و طولانی مدت افزایش می یابد .تزریق سر هر سه ماه : اهمیت زیادی دارد که آمپولها در سر موعد مقرر تزریق گردد . شما می توانید با یادداشت کردن این زمان و یاد آوری آن ، تزریقات را به موقع انجام دهید.
 معمولاًخانمها  بعد از حدود ۱۰ ماه که از آخرین تزریقشان  حامله می شوند 
عوارض آمپول دپوپروورا :اضافه شدن وزن و چاقی/کنه (جوش)/ سردرد/افسردگی/ کاهش میل جنسی/ ریزش موها/ حساس شدن پستانها
 این عوارض  ممکن است به مدت سه ماه یا بیشتر باقی بماند .

اگرچاق هستید

خانم هایی که چاق هستند کمتر تخمک گذاری می کنند. بایداول کاهش وزن داشته باشند.

چاقی وقتی است که BMI بیشتر از kg/m225 باشد.

کاهش وزن شانس تخمک گذاری و حاملگی را افزایش می دهد به علاوه خطر در حین حاملگی را کاهش می یابد.

اگرلاغرهستید

خانمهایی که زیر وزن نرمال می باشند. BMI کمتر از ۱۷ بعلت کاهش اشتها و یا ورزش سنگین ، تخمک گذاریشان نامنظم  است، توصیه می شود که حداقل BMI را به ۱۹ برسانند.

درمان با گونادوتروپین انسانی

کوریونیک گنادوتروپین (Chorionic Gonadotropin H)

بعضی از خانمها با وجود رشد فولیکول در وسط سیکل افزایش LH نداشته و تخمک گذاری نمی کنند که به این دسته آمپول HCG تزریق می کنند.

با استفاده از سونوگرافی فولیکول اندازه گیری می شود و زمان تزریق HCG مشخص می شود که در روز تزریق ۴۴-۳۶ ساعت بعد تخمک گذاری اتفاق می افتد.

گونادوتروپین کوریونیک انسانی (HCG) با الگوگیری عمل LH موجب تخمک‌گذاری در فولیکول‌های رسیده تخمدان می‌شود.  

مصرف هیپوگونادیسم هیپوگونادوتروپیک

 مقدار ۱۰۰۰-۵۰۰ واحد سه بار در هفته به مدت سه هفته و بعد از آن دو بار در هفته به مدت سه هفته تزریق عضلانی می‌شود و یا مقدار ۴۰۰۰ واحد سه بار در هفته به مدت ۹-۶ ماه و بعد از آن مقدار ۲۰۰۰ واحد سه بار در هفته به مدت سه ماه دیگر تزریق عضلانی می‌شود.  

حداکثر غلظت خونی این دارو طی شش ساعت حاصل می‌شود.   

در بارداری‌های بعد از تحریک تخمدان‌ها با گونادوتروپین‌ها، احتمال چندقلو زایی افزایش می‌ یابد.
HCG معمولاً فقط پس از عدم موفقیت درمان با کلومیفن مصرف می‌شود. 


آمیزش روزانه از یک روز قبل از مصرف HCG تا زمان تخمک‌گذاری توصیه می‌شود.


نشانه‌های بارداری خارج رحمی را باید در نظر داشت. این نشانه‌ها معمولاً بین هفته‌های ۱۲-۸ بعد از بارداری آشکار می‌شوند.  

گنادوتروپین‌ Gonadotropins در سه دسته هستند

۱- داروی گنادوتروپین یائسگی انسان (HMG) مخلوطی از ترکیب LH و FSH است. نام‌های تجاری این دارو Pergonal, Repronex, Menogon است.

۲- داروی اوروفولیتروپین یا FSH؛ تنها از ماده FSH (ادرار زنان یائسه) تهیه می‌شود و به نام‌های تجاری Fertinex, Follistim, Gonal F, Puregon موجود است.

۳- داروی گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) که در نام‌های تجاری Pregnyl, Novarel, Profasi, Ovidrel موجود است.

 ***

عوارض جانبی گنادوتروپین

حساسیت شکمی، نفخ معده، احتباس مایعات (جمع شدن آب در بدن)، افزایش وزن-

درصورت استفاده ببیش از حد مجاز از این دارو ،احتمال سندرم تخمدان (OHSS) هست که نشانه‌های آن مانند افزایش وزن زیاد و نفخ معده شدید است.

*** 

تفاوت بین سونوگرافیSonographyترانس ابدومینال و ترانس واژینال چیست؟

سونوگرافی ترانس ابدومینال(شکمی=Abdominal )غیر تهاجمی است و تصاویری گسترده و در تمام جهات از شکم و لگن ارائه می‌دهد

شکمی (TAS) یا واژینال (TVS)

در سونوگرافی ترانس واژینال تصاویر محدودی از لگن بدست می‌آید چرا که تنها از یک پروبی استفاده می‌شود که به داخل واژن فرستاده شده است،پروب  به داخل واژن فرستاده می‌شود و در مقابل گردن رحم قرار می‌گیرد

انجام این روش کمتر از ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. بیمار به پشت دراز می‌کشد و زانوهای خود را خم می‌کند

سونوگرافی ترانس واژینال در مراحل ابتدایی بارداری، تصاویر بهتر و واضح‌تری از تخمدان و رحم در اختیار پزشک قرار می‌دهد. در سونوگرافی ترانس ابدومینال به منظور مشاهده بهتر احشاء و ارگان‌های لگنی، مثانه باید پُر باشد. بدین منظور از بیمار خواسته می‌شود تا ۳۰ دقیقه قبل از انجام فرآیند، ۶ لیوان آب بنوشد. بعضی از بیماران سونوگرافی ترانس واژینال را راحت‌تر می‌دانند زیرا نیازی به مثانه پُر ندارد.

سونوگرافی ترانس ابدومینال نمی‌تواند حاملگی‌های زیر ۶ هفته را تشخیص دهد در حالی که سونوگرافی ترانس واژینال حاملگی را در مراحل ابتدایی‌تر حتی در ۴ تا ۵ هفتگی تشخیص می‌دهد.

پروب‌های ترانس واژینال فرکانس بالاتری در حدود ۵ تا ۸ مگاهرتز دارند در حالی که پروب‌های ترانس ابدومینال فرکانسی در حدود ۳ تا ۵ مگاهرتز دارند. هر چه فرکانس بالاتر باشد، تصاویر با وضوح بیشتری بدست می‌آیند.

اولتراسوند بین ۵ تا ۳۰ دقیقه زمان می برد

پروب (probe)چیست ؟

 پروب یک دستگاه شبیه موس کامپیوتراست کهدرهنگام سونوگرافی شما روی تخت دراز می‌کشید، پزشک آن را روی محلی که می‌خواهد معاینه کند قرار می‌دهد. پروب یک دستگاه کوچک است که امواج اولتراسوند(ultrasound) تولید می‌کنند و همچنین بازتاب آن‌ها را دریافت می‌کند. در محل تماس پروب با پوست شما مقداری ژل لغزنده یا لوبریکانت(Lubricant) مالیده می‌شود تا پروب راحت‌تر روی پوست حرکت کند و همچنین تصویر بهتری به دست بیاید. پروب به وسیله یک سیم به دستگاه سونوگرافی متصل است، سونوگرافی نیز به یک صفحه نمایش اتصال دارد. امواج صوتی از پروب به بافت‌های بدن فرستاده می‌شود و موج‌ها پس از برخورد با بافت‌های مختلف به مقدار متفاوت بازتاب می‌کنند و این اطلاعات به دستگاه سونوگرافی منتقل می‌شود.

درباره نویسنده

1971مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما