اولین شهید مدافع؟اوائل شهدای حرم”گُمنام” دفن می شدند!

اولین شهید مدافع؟اوائل شهدای حرم

اولین شهید مدافع حرم کیست؟روی سنگ قبرش ننوشتند”شهیدمدافع حرم”ارترس!

اولین شهدای مداقع حرم-ورامین-۱سال سنگ قبرنداشتند!

پاسدارمحرم ترک

متولد:اول دیماه ۵۷ ۱۳ شهرستان ازنا-استان لرستان

محرم ترک از ابتدای شروع درگیری‌ها به سوریه رفت تا از حرم حضرت زینب(س) دفاع کند. او دی‌ماه ۱۳۹۰ به شهادت رسیدو نامش به‌عنوان اولین شهید مدافع حرم

اوایل سال۱۳۹۰ بود که زمزمه‌های اتفاقی بزرگ، کشوری پرسابقه به نام سوریه را به تدریج تحت تاثیر قرار می‌داد. تنش، منطقه‌ای بزرگ از خاورمیانه و آفریقا را در برگرفته بود و سوریه، ظاهرا مکان مناسبی برای تغییر وضعیت دنیا تشخیص داده شده بود.

به فاصله چند ماه، سوریه از کشوری زیبا و آرام، تبدیل به منطقه‌ای پرآشوب و تنش شد. خیلی زود سوریه به محل تجمع گروه‌های مختلفی از افراطیون تکفیری‌ تبدیل شد و سرانجام «داعش» هم وارد میدان شد و جنگی بزرگ و آخرالزمانی بر سر آرمان‌های بزرگ بشری در سوریه آغاز شد.

واضح است که کشوری با مختصات «جمهوری اسلامی ایران» با پشتوانه‌ای به نام «انقلاب اسلامی» در چنین شرایطی که بزرگترین آرمان‌های انسانی و الهی به خطر افتاده بود، آرام نمی‌نشست، در چنین شرایطی حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از کشور سوریه، که تبدیل به خط مقدم ایستادگی و مقاومت شده بود آغاز شد. به فاصله اندکی پس از آن ایران اعلام کرد که فرماندهان نظامی‌‌اش را به درخواست سوریه برای کمک مستشاری به سوریه اعزام کرده است. محرم ترک یکی از نظامیان و فرماندهان برجسته تخریب بود که در همان ماه‌های ابتدایی نبرد سوریه برای انجام مأموریت مستشاری به این کشور اعزام شد.

ماموریت «محرم» کوتاه بود و قرار بود تنها دوهفته در سوریه به آموزش تخریب بپردازد و برگردد. او بیست و هشتم دی سال ۱۳۹۰ در آخرین روز ماموریتش بر اثر سانحه انفجار بشهادت رسید و نامش بعنوان اولین شهید مدافع حرم ایرانی در لیست فدائیان حضرت عقیله بنی‌‌هاشم(س) ثبت شد.

مدیریت سایت-پیراسته فر: به مصاحبه (۶ بهمن ۱۳۹۴) با(فهیمه اکبری)همسرشهید محرم ترک تأمل شود!بعداز۴سال به سراغ خانواده شهیدرفته اند

این مصاحبه اندکی اصلاحات  ویراشی انجام گرفته بدون اینکه به محتوی خدشه ای واردشود

فهیمه اکبری همسر شهیدمحرم ترک-دروسط ۲فرزندش

تسنیم: آنروزها سیاست کشور بر اعلام حضور مستشاری‌اش در سوریه نبود،حتی خبر رسمی از حضور مستشاری ایران در سوریه منتشر نمی‌شد.

کسی از این حضور حرفی نمیزد،فضای اعزام به سوریه در سال ۱۳۹۰ با امروز بکلی متفاوت است. الان همه می‌دانیم که در سوریه چه خبر است. از فضای غربتِ بعد از شهادت آقا محرم بگویید.مردم را چگونه درباره اعزام و شهادت محرم قانع می‌کردید؟
همسرشهید: برای خیلی ها سوال پیش می آمد و می پرسیدند که چرا رفته؟چه اتفاقی افتاده و چطور شهید شده است؟اصلا چرا باید آن جا می رفت؟

تسنیم: شهادتشان بصورت رسانه‌ای اعلام شد؟
همسرشهید:(آن زمان نشد)بعد از یک وقفه،اعلام شد.

دراوائل کسانیکه درسوریه شهیدمی شدندغریبانه تشیع می شدند وتبلیغات نمی شد حتی سرقبرچیزی که نشان دهنده “سوریه “باشه درسنگ قبرنمی نوشتند

تسنیم: یعنی از همان اول روی سنگ قبرشان، عنوان «شهید» و محل شهادت در سوریه درج نشد؟
همسرشهید:نه از همان اول درج نشد، خب یک ملاحظاتی باید صورت می گرفت. بخاطر همین بعد از مدتی روی سنگ قبرشان محل شهادتشان هم نوشته شد.

تسنیم:چه تاریخی اعزام شدند و ماموریتشان چقدر طول کشید؟
همسرشهید:آقا محرم در ۱۴ دی ماه سال ۱۳۹۰ رفتند و ۲۸ دی هم شهید شدند. یعنی دو هفته بعد.

فهیمه اکبری همسر شهیدمحرم ترک۶بهمن ۱۳۹۴ /تسنیم

 

اولین شهدای مداقع حرم-ورامین-سنگ قبرنداشتند!

شهیدمدافع حرمی که یک سال سنگ قبرنداشت!

سید مرتضی موسوی  و قربانعلی افشار نیز دو شهید مدافع حرم (ورامین)هستند که در  ۲۹خرداد و ۲۳مرداد ماه ۱۳۹۳ به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.در قطعه شهدای صحن مطهر امامزاده جعفر بن موسی کاظم(ع) بخاک سپرده شدند.ورامین

 این دو شهید گرانقدر افغانی  که متاسفانه نزدیک به یک سال فاقد سنگ مزار بودند.تا اینکه هفته گذشته، سنگ مزار این دو شهید نصب شد./منبع:۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ مشرق

درباره نویسنده

2025مطلب نوشته است .

۱۷۰ Comments on “اولین شهید مدافع؟اوائل شهدای حرم”گُمنام” دفن می شدند!”

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما