مصلی رشت”مجتمع آدینه”عکس

مصلی رشت

مصلی بزرگ رشت+مجتمع آدینه+عکس

مصلای بزرگ رشت در سال ۱۳۶۲  به کوشش آیت الله حاج صادق احسان بخش امام جمعه وقت رشت در زمینی به مساحت چهار هکتار با زیربنای۱۰ هزار مترمربعشروع ودرسال۱۳۷۰افتتاح شد. این مسجد بزرگ با استفاده از معماری سنتی ایران احداث شده است ، ساختمان آن در میدان مصلی(توشیبا) واقع شده است

دراوائل افتتاح ،محراب درسمت راست مصلی جانمایی شده بود که بعدها تغییرداده شد،مسیرلوله های گازنیزغیرمهندسی انجام گرفته بودکه مانع بازشدن دربهای سمت راست(بطرف خیابان)می شد که بعدهااصلاح شد،البته هنوزگنبدش ناتمام مانده،نیازی است که دستی به سرورویش کشیده شودتاازاین نمای آهن بی رنگ (فقط ضدزنگی )بیرون بیاد

محمدحسین قدیری-داماد مرحوم احسانبخش -می گوید:

حاج آقااحسانبخش به امام گفتند که رشت مصلی ندارد،نمازگزاران جمعه درمعرض سرما وگرما هستند،ماقصدداریم مصلی بزرگی درست کنیم..که امام  هم دستوردادند«آهن»مصلی تأمین شود.

ازآقای قدیری پرسیدم:می گویندمرحوم احسانبخش  “سند”مصلی را بنام خودش گرفته بود،آیادرسته؟

ایشان گفتند:بنامشان بود ولی وقف کردند.

این مصلی با۵۳ستون داردوبیش از۵۰۰۰سجاده مفروش برای نمازگزاران  (۳۵۰۰مردان+۱۵۰۰زنان)

این مصلی با۵۳ستون داردوبیش از۵۰۰۰سجاده  مفروش برای نمازگزاران

مصلی  امام خمینی رشت

دهها باب مجتمع مسکونی، تجاری، صنعتی(آدینه)،در۹طبقه و۱۲۴۰واحد+ چندین هکتار زمین مزروعی به عنوان پشتوانه این اثر بزرگ وقف شده است،

مضافاً یک «پمپ بنزین » دردولت آبادرشت ویک «کارخانه چای»  درفومن+مجتمع مسکونی ۱۲واحدی«باران»گُلساربا۴دهانه مغازه+یک پاساژدرگلسار +۴۰هکتارزمین زراعی درشهرستان ماسال+۱۵هکتارزمین درمنطقه لاکان رشت+۵هزارمترمربع زمین درمنطقه شهرصنعتی رشت+۶هزارمترمربع زمین شهرستان شفت+یک باب منزل منزل مسکونی درمحله«عینک» رشت نیزمتعلقات(موقوفات)  مصلی می باشد

در شب ۱۴ خرداد ماه سال ۱۳۸۰ شمسی در سالگرد رحلت  مرادش امام خمینی درگذشت.

مصلیی بزرگ رشت در سال ۱۳۶۲ به کوشش آیت الله حاج صادق احسان بخش امام جمع وقت رشت در زمینی به مساحت چهار هکتار با زیربنای ۱۰ هزار مترمربع شروع ودرسال۱۳۷۰افتتاح شد. این مسجد بزرگ با استفاده از معماری سنتی ایران احداث و مورد بهره برداری قرار گرفت ، ساختمان آن در میدان مصلا واقع شده و از مناطق دیدنی شهر رشت می باشد .

دراوائل افتتاح ،محراب درسمت راست مصلی جانمایی شده بود که بعدها تغییرداده شد،مسیرلوله های گازنیزغیرمهندسی انجام گرفته بودکه مانع بازشدن دربهای سمت راست(بطرف خیابان)می شد که بعدهااصلاح شد،البته هنوزگنبدش ناتمام مانده،نیازی است که دستی به سرورویش کشیده شودتاازاین نمای آهن بی رنگ (فقط ضدزنگی )بیرون بیادونمایی داشته باشد.

نمای بیرونی مصلی رشت

درمحوطه مصلی آرامگاه آیت الله حاج صادق احسانبخش(نماینده ولی فقیه دراستان،امام جمعه رشت)قراردارد

ودر۲طرف این آرامگاه نیزقبورشهدای گمنام مدفون هستند(هرطرف۴شهید)

***

واکنش آیت‌الله قربانی به اعتراض خریداران مجتمع آدینه؛ حتی یک وجب هم مال من نیست

قربانی ما هم مجتمع آدینه را ساختیم و از آن یک وجب هم مال ما نیست و تمام آن زیر نظر مقام معظم رهبری است. مالک تمام اینها ولی امر مسلمین است.

آیت الله زین العابدین قربانی نماینده ولی فقیه در گیلان در دیدار با اساتید، مدرسان و طلاب حوزه های علمیه گیلان که اخیرا برگزار شده بود به اعتراض خریداران واحدهای مجتمع آدینه رشت واکنش نشان داد.

امام جمعه رشت به در واکنش به هجمه‌های صورت گرفته در فضای مجازی گفت: ۱۵۰ میلیون تومان در ماه باید بدهم. اگر یک ماه ندهم فردا همین ها هم تجمع می‌کنند که پول ما داده نشده و شکایت به دادگاه می کنند که بیمه ما رو ندادند و فلان…، قاضی هم علیه ما حکم می‌کند.

مرحوم آیت الله احسانبخش آن مجتمع گلسار را ساخته بود تا بتواند خدمتی به روحانیت بکند و ما هم مجتمع آدینه را ساختیم:منبع:۱۳۹۶/۱۲/۰۷دیارمیرزا

پیراسته فر اسفند ۸, ۱۳۹۶

آیت الله قربانی:ما مجتمع آدینه را ساختیم و از آن یک وجب هم مال ما نیست و تمام آن زیر نظر مقام معظم رهبری است. مالک تمام اینها ولی امر مسلمین است.*
ماخواستم سئوال بکنیم که آقای «مهدی مجرد»را هم ولی امرمسلمین براین اموال گمارده بود!؟اگرجواب مثب است حالا چرا مأموریت آن حجت الاسلام”مجرد” تغییرپیداکرده!؟

مجتمع بزرگ تجاری و فرهنگی آدینه– یکی از بزرگترین مجمع‌های گیلان می باشد که در مجاورت مصلی امام خمینی این شهر قرارگرفته است.

مجتمع آدینه با تجهیزات کامل دارای سالن غذاخوری با ظرفیت ۲هزار نفر، سالن اجتماعات ۲هزار نفری، سه سالن سینما، پارک شهربازی، بانک، قنادی، آرایشگاه ودیگرتجهیزات وامکانات است. ساخت این مجتمع توسط یک مجموعه و شرکت با عنوان”طرح سازه” از تهران و زیرنظر شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه مصلی های کشور انجام گرفت.

این مجتمع با زیربنای ۷۲ هزار مترمربع در ۹ طبقه ساخته شده که ارتفاع آن از سطح زمین ۱۱۳ متر است. پیش فروش واحدهای تجاری مجتمع آدینه را از تابستان سال ۸۹ آغاز شدکه قراربود مغازه ها  تا اردیبهشت سال ۹۴ تحویل خریداران شود.

آدینه دارای۱۲۴۰مغازه است، قیمت واحدهای  طبقه همکف از متر مربعی ۳۵میلیون تومان بوده وهرواحد حدود ۸ الی۱۰مترمی باشد.

در قراردادفی مابین، اینطوربوده که مبلغ ۵ درصد کل قرار داد به صورت نقدی در هنگام تنظیم قرار داد، ۶۰درصد کل قرارداد طی ۸ فقره چک ۶ ماهه پرداخت شود وقراربود تااردیبهشت سال ۹۴ واحد خود را تحویل خریداران بشود.

یکی ازبندهای قرارداداین است که اگربهردلیلی واحدموردمعامله تاموعدتوافق شده آماده نشود،فروشنده موظف است به ازای هرروز۳۰هزارتومان خسارت بابت تأخیربپردازد.

برج به این بزرگی درکنار«رودخانه»ساخته شده،البته با کلاهبرداری  رئیس دفتر امام جمعه پیشین-مجرد=جعل اسناد

آیت الله زین العابدین قربانی، نماینده ولی فقیه در استان گیلان وامام جمعه رشت، مسئولیت فروش واحدهای این مجتمع تجاری را برعهده داشت،البته همه کارهاازطریف نماینده تام الاختیارش”حجت الاسلام مهدی مجرد”مدیریت می شود

گفته می شود بدهی این مجتمع  به کمیسیون ماده ۱۰۰شهرداری بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان بابت تخلفات ساختمانی می باشد.

صبح روز چهارشنبه ۵ مهر ماه ۹۶ جمعی از خریداران مجتمع آدینه رشت، در اعتراض به عدم تحویل واحدهای خریداری شده در محل فلکه توشیبا و در مقابل مجتمع آدینه تجمع کردند.


علت اعتراض مردم آماده نشدن واحدهای مجتمع با گذشت حدود ۱۰ سال و بلاتکلیفی آنها بوده به طوریکه حتی قادر به پس گرفتن مبالغشان نیز نمی باشند.
تجمع کنندگان خواستار رسیدگی به وضعیت واحدهای خریداری شده خود شدند.

در حاشیه این تجمع، یکی از خریداران مجتمع که خود را مالباخته می نامید گفت: من پروژه خود را باید در سال ۹۴ تحویل می گرفتم و با اینکه تمام سرمایه زندگی خودم را برای خرید مجتمع خرج کردم اما هنوز نتوانستم واحد خود را تحویل بگیرم.

یکی دیگر از حاضران در تجمع با بیان اینکه ساختمان مجتمع عقب افتادگی زیادی دارد گفت: من خودم پیمانکار پروژه های ساختمانی هستم اما فکر می کنم مجتمع آدینه تا ۲ سال دیگر هم حاضر نشود.

تجمع خریداران مغازه های مجتمع آدینه -مقابل ساختمان دادسرای عمومی و انقلاب شهر رشت  ۲۳ آبان ۱۳۹۶

 

آخرین تجمع خریداران -واحدهای-مجتمع آدینه -که تاکنون نسبت به تحویل واحدشان نشده اند-جمعه، ۹ شهریور ۱۳۹۷

به این لینک مراجعه کنید:

تجمع اعتراضی«خریداران» واحدهای «مجتمع آدینه» شهریور ۱۳۹۷

5

آیت الله احسانبخش در۲۶فروردین۶۱”درمسجدکاسه فروشان  ترورشددوسرانجام در شب ۱۴ خرداد ماه سال ۱۳۸۰ شمسی در سالگرد رحلت  مرادش امام خمینی  به ملکوت اعلی پیوست

 

درباره نویسنده

2047مطلب نوشته است .

۳ Comments on “مصلی رشت”مجتمع آدینه”عکس”

  • عقيق wrote on ۲۷ خرداد, ۱۳۹۷, ۱۹:۵۶

    خیلی ترسویید که مطالب قبلی منو به اشتراک نذاشتید ولی به هر حال خیلی خوشحالم که با ورود جناب فلاحتی بعداز دو سه دهه  مصلی کمی تجهیز شد…کولر ، ال سی دی  …خریداری و راه اندازی شد اینارو به یمن قدم حاج آقا فلاحتی به فال نیک می گیرم خداروح حاج آقا احسانبخش رو شاد کنه و از سر تقصیرات جناب قربانی بگذره.آمین یا رب العالمین

Trackbacks

  1. اولین نمازجمعه رشت به امامت آیت الله فلاحتی+حواشی
  2. تجمع «خریداران» واحدهای «مجتمع آدینه»جلوی درب مصلی رشت 

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما