علت اختلاف عربستان با قطر چیست؟نقش سردارسلیمانی

علت اختلاف عربستان با قطر چیست؟نقش سردارسلیمانی

علت اختلاف عربستان با قطر چیست؟

مدیریت سایت-پیراسته فر:امریکا بانفوذبه حساب ایمیل «یوسف العتیبه» سفیر امارات در واشنگتن،توانسته  به اسرارمحرمانه قطردسترسی پیداکندواسنادطبقه بندی شده کشورقطررا در اختیار  رسانه هاقرارداده  وباافشای این اسنادزلزله ای درمنطقه برپاشده،ازجمله این اسناد “روابط باایران”وجنبش های اسلامی چندکشوراست که امریگا وعربستان “دفاع “آنهاراعمل تروریستی می داند وهمه این فتنه ها زیرسرامریکاست ،وقتی”ترامپ”درسفراخیرش دراجلاس سران کشورهای اسلامی که اخیراً درریاض برگزارشد،شرکت کرد واستقبال گرم ملک سلمان ورقص شمشیر وپایکوبی ملک سلمان وترامپ حاصلی بغیرازتفرقه وآشوب دربین کشورهای اسلامی نداشته، درادامه ضمن معرفی کشورقطرواتفاقات وتحولات مربوطه را  خواهیدخواند.

عربستان امروز٢۴ ذوالقعده ١۴٣٨(۲۶ مرداد ۱۳۹۶)مرزخودرابرای قطریهاگشود وعجیب اینکه اعلام کردزائرین حج باهزینه پادشاه عربستان بیایند مکه ودرمرزهای زمینی نیز قطری ها بدون تفتیش بیایند عربستان!

اخراج مردم قطرازعربستان ومنع سفرعربستانی به قطر

تلویزیون عربستان سعودی بامداد دوشنبه پنجم ژوئن اعلام کرد که ریاض بنا بر حقوق بین‌المللی خود، «روابط دیپلماتیک و کنسولی»‌ با قطر را قطع و همه منافذ زمینی، دریایی و هوایی با قطر را مسدود می‌کند.

طبق بیانیه عربستان، شهروندان این کشور حق سفر به قطر، اقامت در آن یا عبور از طریق آن را ندارند و افراد مقیم یا مسافر در قطر می‌توانند ظرف مدتی حداکثر ۱۴ روز این کشور را ترک کنند.  در این بیانیه «با تأسف»‌ از مردم قطر خواسته شده که به دلیل «اقدامات پیشگیرانه امنیتی» به عربستان سفر نکنند یا از آن عبور نکنند و قطری‌های مقیم یا مسافر عربستان، ظرف حداکثر ۱۴ روز عربستان را ترک کنند.

رئیس جمهور آمریکا در توییت خود :در سفر اخیرم به خاورمیانه اعلام کردم که دیگر نباید امکان تامین مالی ایدئولوژی رادیکال وجود داشته باشد. خوب است که سفر به عربستان و دیدار با پادشاه و ۵۰کشور نتیجه داد

یکی دیگرازنتایج شوم  سفر”ترامپ”به عربستان- گسیل داشتن،تحریک وترغیب فرزندان معنوی هیلاری کلینتون(وزیرامورخارجه اوباما) برای عملیات تروریستی بود (ناامن جلوه دادن ایران) چهارشنبه۱۳۹۶/۰۳/۱۷-۵نفرازعناصر گروه تروریستی داعش به مرقد امام خمینی و ساختمان مجلس شورای اسلامی حمله بردند-اگرچه به مجروح وکشته شدن چندنفرمنجرشد وچندساعتی  درمجلس شورای اسلامی جولان دادند.اما درکمترین زمان ،بدرک واصل شدند.

کشور قطر شبه جزیره کوچکی است که خلیج فارس آن را از غرب و شمال و شرق دربر گرفته است و در منطقه خاورمیانه قرار گرفته است.در سوم سپتامبر ۱۹۷۳ازمستعمره  انگلستان مستقل شد(استقلال یافت) شهرهای

مهم قطر عبارتند از وکره، خور، دخان، الریان وشمال و زباره  پایتخت قطر دوحه است و مساحت کشورقطر ۱۱۴۳۷ کیلومتر مربع و جمعیت آن حدود۱۰۰هزار نفر است.

وامادرسرشماری های جدیدجمعیت قطربه بیش از۲میلیون می رسد

قطر  تنها  با عربستان مرز زمینی دارد. سایر مرزهای قطر از طریق دریا است،مرز دریایی با کشورهای ایران، کویت، عراق، عربستان، بحرین و امارات متحده عربی دارد.

۷۰درصدثروت قطرازصادرات نفت وگازتأمین می شود


در سال ۱۹۱۶م. و در دوران جنگ جهانی اول، با امضای عهدنامه ای، قطر تحت حمایت انگلیس قرار گرفت و در سال ۱۹۴۳ م. با عقد پیمان دیگری، حمایت انگلیس از این کشور افزایش یافت. اوایل قرن ۱۸ م. ، سلطنت خاندان «آل ثانی» بر قطر آغاز شد. طایفه آل ثانی از اوایل این قرن وارد سرزمین قطر شدند و در بخش شمالی شبه جزیره قطر اسکان یافتند، اما اواسط قرن ۱۹ م. ، این طایفه به محل دوحه امروزی مهاجرت کردند. این کشور نیز مانند بیشتر کشورهای عرب از سال ۱۸۲۷ م. ، زیر سلطه امپراتوری عثمانی درآمد. در سال ۱۸۷۸ م. ، شیخ جاسم بن محمد، جانشین پدر خود شیخ محمد بن ثانی شد. در سال ۱۹۱۳ م. ، شیخ عبد الله بن جاسم به قدرت رسید. در هنگام فرمانروایی وی، نفت برای نخستین بار در قطر کشف شد. در سال ۱۹۴۰ م. ، شیخ حمد بن عبد الله تا سال ۱۹۴۸ م. بر قطر حکومت کرد. در سال ۱۹۴۹ م. ، شیخ علی بن عبد الله به سلطنت رسید و تا سال ۱۹۷۲ م. به حکومت خود ادامه داد. در سال ۱۹۷۱ م. قرار بود قطر به امارات ملحق شود، اما هر دو کشور خواهان استقلال خود بودند. در سال ۱۹۷۲ م. ، شیخ خلیفه بن حمد آل ثانی با یک کودتای بدون خونریزی حکومت را به دست گرفت. در سوم سپتامبر ۱۹۷۱ م. قطر به استقلال رسید و در سال ۱۹۹۱ م. از این کشور برای پایگاه نیروهای بین المللی در جنگ خلیج فارس استفاده شد.

در سال ۱۹۹۵ م. ، شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی با حمایت خاندان حاکم و مردم قطر به سلطنت رسید. اواخر سال ۱۹۹۶ م. جاسم بن حمد آل ثانی به ولیعهدی انتخاب شد. از رویدادهای مهم سال ۱۹۹۹ م. ، شرکت زنان در انتخابات شورای شهر برای نخستین بار در این کشور بود.

شهرهای قطر

دوحه ۳۵۰هزار نفر/الریان ۲۰۰هزارنفر/الذخیره ۱۴هزار/الوکره ۲۷هزار/ام  صلال ۲۶هزار/الشحانیه ۸۵۰۰/

ام السعید ۱۳هزار/الخور۱۸۵۰۰/الخیسه۶۵۰۰نفر/دخان۶۵۰۰نفر/ابونخله۶۵۰۰نفر/ام باب۱۵۰۰نفر/روضه راشد۵۰۰۰

الرویس۳۰۰/الغویریه۲۵۰۰نفر/فویرط۱۵۰۰نفر/المیلیه۱۵۰۰نفر/شقراء۶۰نفر/الکرعانه۱۲۰۰نفر/ابوسمرا۸۰۰نفر/العطوریه۹۵۰نفر/الوکیر۴۵۰۰/النصرانیه۶۰۰نفر/الزیاره۶۰۰نفر/سودانثیل۲۵۰نفر/الخراره۱۸۰نفر/حوالعدید۱۳۰نفر/منطقه صنعتی الریان۶۵۰۰۰/او۲۷۵۰۰/آمارسال۲۰۱۲

با محاصره قطر از سوی ۳ کشور همسایه ( بحرین، امارات و عربستان سعودی) قطر تنها از طریق آب های بین المللی و آب های منطقه ای ایران و آسمان ایران می تواند با جهان خارج ارتباط برقرار کند.
سه کشور همسایه قطر یعنی بحرین، قطر و عربستان سعودی، مرزهای خود را در برابر قطر بسته اند.

راه هوایی: هواپیماهای قطر می توانند با خروج از آسمان این کشور،‌ وارد منطقه بین المللی هوایی شود و پس از آن از طریق آسمان ایران، کویت و عراق، به نقاط دیگر جهان بروند

چند وقت پیش امیر قطر در سخنانی که بعد از سفر ترامپ به عربستان و جلسه با شماری از سران کشورهای عربی و اسلامی صورت گرفت روابط دوحه با ایران را ستود و تأکید کرده بود که حماس و حزب‌الله جنبش‌های مقاومت هستند. این اظهارات امیر قطر باعث بوجود آمدن تنش در روابط دوحه با عربستان، امارات و چند کشور عربی دیگر شد.

این که سخنان فوق چرا و توسط چه کسی منتشر شده محل حدس و گمانه زنی های بسیاری بوده است.

دیروز (۱۳ خرداد ۱۳۹۶)برخی منابع قطری از ترور ناکام «خالد العطیه» وزیر دفاع قطر خبر دادند. پایگاه الیوم‌السابع مصر به نقل از برخی منابع قطری گزارش داد که العطیه هدف ترور قرار گرفت اما جان سالم به در برد. این منابع گفتند که العطیه پس از بازجویی در ساختمان دولت قطر درباره درز اظهارات اخیر منسوب به امیر قطر در رسانه‌ها، هدف ترور قرار گرفت اما این ترور وی ناکام ماند.

طبق این گزارش از زمان آغاز تنش در روابط قطر با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، العطیه تحت فشارهای داخلی زیادی از سوی خاندان حاکم قطر است زیرا وی را مسئول درز دادن سخنان منتسب به «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر می‌دانند.

اما آتش رسانه های سعودی هنوز علیه قطر خاموش نشده است. در این راستا یک روزنامه سعودی در پی بالاگرفتن تنش میان ریاض و دوحه، قطر را به کودتا تهدید کرد و نوشت که خاندان حاکم بر این کشور از امیر آن اعلام برائت کرده و وقوع کودتا بعید نیست.

روزنامه سعودی «الریاض» در گزارشی تحت عنوان «۵ کودتا در ۴۶ سال… کودتای ششم بعید نیست» به مسئله کودتاها در قطر پرداخت و امیر قطر را به برکناری تهدید کرد.

این روزنامه سعودی نوشت که «خانواده آل ثانی -حاکمان اصلی قطر و پسر عموهای تمیم- از دستورات (امیر بی فکرشان) اعلام برائت کردند» و این مسئله به خاطر کاریکاتورهای موهنی بود که شبکه الجزیره پخش کرد».

به گفته الریاض، خاندان آل ثانی با ارسال نامه‌ای به «سلمان بن عبدالعزیز» شاه عربستان از این مسئله عذرخواهی و از خاندان حاکم بر قطر اعلام برائت کرده است.
طبق ادعای الریاض، خاندان آل ثانی در این نامه گفته: «رد سیاست‌های تمیم، حاکم قطر، از سوی خانواده قابل کتمان نیست و پیش ازاینکه به خاطر اقدامات تمیم بن حمد، کشتی خانواده غرق شود، [اعضای خانواده] از این سیاستها اعلام برائت و از سیاستهای تمیم در قبال کشورهای [عربی حاشیه] خلیج [فارس] نیز ابراز خشم میکنند».

روزنامه الریاض در تهدیدی آشکار به براندازی در قطر، نوشته که این نامه‌ی خانواده آل ثانی بیانگر عمق شکاف در میان حکام قطر است و آنان نیز اعلام کرده‌اند که از سیاست‌های تمیم خسته شده‌اند و احتمال دارد که کودتای جدیدی در حکومت قطر صورت گیرد و در جریان آن حکومت به خانواده اصلی حاکم بازگردد.

به گزارش الریاض، کسی که تاریخ قطر را از زمان استقلال خود در دهه هفتاد سده گذشته دنبال کرده باشد، به خوبی از داستان کودتا و شکاف در حکومت این کشور آگاه است.

این روزنامه در ادامه می افزاید:پس از این مجموعه کودتاها، خیانتها و توطئه ها انتظار میرود که از طریق سناریوهای زیر قطر شاهد کودتای ششم باشد:

سناریوی نخست
پس از چهار سال حکومت، تمیم نتوانست دوستی به دست آورد و فقط دشمنی همه را به سمت خود جلب کرد. لذا نخستین تهدید که متوجه وی است، از سوی خانواده احمد بن علی است که در پی انتقام هستند؛ زیرا آنان صاحب حق اصلی و قانونی در حکومت قطر هستند؛ خاصه اینکه فرستادن پیام به عربستان و عذرخواهی از سیاستهای تمیم، پیامی مهمی از سوی خانواده بن علی برای کنترل خانواده حمد و پس گرفتن قدرت از آنهاست.

سناریوی دوم

تهدید دیگری که متوجه تمیم است، از سوی حمد بن خلیفه آل ثانی-پدر او- و مشعل پسرش است؛ شخصی که موزه وی را به خاطر تمیم از عرصه قدرت دور کرد. از این روی مشعل در پی انتقام است.

آیا قطر در حال عقب نشینی است
این در حالی است که به نظر می رسد قطر تلاش دارد تا روابط خود با عربستان را مدیریت کند و تا حدی که امکان دارد برخی از خواسته های سران آل سعود را برای کم کردن فشارها قبول نماید یا حداقل اقداماتی نمایشی انجام دهد.

در جدیدترین اقدام، قطر با تحویل دادن لیستی از اسامی اعضای حماس به این جنبش اعلام کرد افراد اعلام شده باید دوحه را ترک کنند. شبکه «المیادین» به نقل از منابع دیپلماتیک آگاه اعلام کرد لیست مذکور به ویژه شامل برخی از اسامی اعضای حماس است که وظیفه هماهنگی با رهبران این جنبش در کرانه باختری را بر عهده داشته‌اند. قطر اعلام کرده طی فشارهای خارجی مجبور به اتخاذ این تصمیم شده و از بابت آن متاسف است.

همچنین هر چند ممکن است این درگیری ها به صورت مقطعی کاهش یابد اما تجربه ثابت کرده اختلافات قطر با عربستان بدلیل تضاد دیدگاه های بنیادین و مبنایی هرگز پایان نمی یابد. از این رو به نظر می رسد قطر در تشکیل ناتوی عربی به رهبری عربستان، عدم حمایت خود را صریحاً اعلام کرده و سر و کله زدن و جنگ با ایران را دیوانگی محض قلمداد کرد. این در حالی است که بنا به گفته عادل الجبیر، عربستان رویای کشاندن جنگ به داخل ایران را در سر داشته، خواستار ایجاد جنگ داخلی در ایران با ایجاد اختلافات مذهبی – اقلیتی و صرف پول و دادن تسلیحات است. عربستان، سعی در تحریک پاکستان علیه ایران و جنگ با آن کشور دارد. همچنین از آمریکا می‌خواهد تا تحریم‌های شدیدی علیه ایران وضع کند.

دوحه اما در این زمینه واقع گراست. قطر به دلیل کشورهای حاشیه خلیج فارس، آمریکا و اسرائیل ریسک می‌کند و این موضوع را در بحران سوریه ثابت کرد. علیرغم این، حاضر نیست بخاطر دیگران خودکشی کرده و بیعت بدون چون و چرا انجام دهد.

یکی از دلایل خشم عربستان سعودی از قطر ارتباط آن با ایران است.

پس از آنکه اختلافات میان قطر و عربستان سعودی به رویارویی صریح میان مقامات دو کشور تبدیل شد، رسانه‌های سعودی انواع اتهامات را به امیر قطر منتسب کردند.

پس از سفر دونالد ترامپ رئیس ایالات متحده آمریکا به عربستان سعودی اختلافات شدیدی میان قطر و عربستان سعودی ایجاد شد.

از راست: ملک سلمان پادشاه عربستان، شیخ صباح امیر کویت و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر

در پی این تنشی که در ابتدا اختلاف نظر معمولی به نظر می‌رسید رسانه های عربستان و امارات به شدت قطر و حاکمان آن را مورد حمله قرار می دهند.

عربستان و همپیمانان آن می‌گویند که “تمیم بن حمد آل ثانی” أمیر قطر در مراسم فارغ‌التحصیلی نظامیان این کشور از سیاست‌های عربستان انتقاد کرده، ایران را قدرت منطقه‌ای و حزب الله را “مقاومت” و نه گروه تروریستی توصیف کرده بود.

قطر بلافاصله پس از انتشار این سخنان امیر اعلام کرد که وب سایت خبرگزاری رسمی دولت و همچنین شبکه تلویزیونی این کشور هک شده‌اند و امیر قطر چنین سخنانی را نگفته است اما عربستان با بهانه کردن این اظهارات دشمنی خود با قطر را اعلام کرد.

امارات و بحرین نیز حامی عربستان در این رویارویی هستند. کویت تصمیم داشت تا برای حل این موضوع وساطت کند اما گویا وساطت آن به نتیجه‌ای نرسیده است.

پس از شدت یافتن این تنش، رسانه‌های سعودی حملات علیه قطر و به ویژه شیخ تمیم امیر قطر آغاز کرده اند. شدت این حملات روز به روز بیشتر می شود.

روزنامه الریاض ابتدا در نسَب و اصالت امیر قطر تردید کرد و انتساب وی به خاندان “محمد بن عبدالوهاب” (پایه گذار را نفی کرد.

روزنامه الریاض چاپ عربستان در ادامه افشاگری‌های خود علیه حاکم قطر نامه‌ای را که به امضای تعدادی از خاندان آل ثانی در آمده است منتشر کرد. آنها در این نامه از پادشاه عربستان به خاطر توهین امیر قطر به وی عذرخواهی کرده‌اند و از سیاست‌های وی اعلام برائت کردند.

این رسانه که به دولت سعودی نزدیک است، حکومت قطر را حق نوادگان “أحمد بن علی” (نخستین امیر قطر پس از استقلال) اعلام کرد و حکومت شیخ تمیم را نامشروع دانست.

الریاض در همین راستا با “سعود بن ناصر آل ثانی” از اعضای خاندان حاکم و از مخالفان حکومت قطر گفتگو کرد و به نقل از وی نوشت که وی از این دوگانگی میان قطر و عربستان خشمگین است.

وی گفته است که قرار است به قطر سفر کند و درباره برخی مسائل از جمله توقف فوری همکاری قطر با ایران با مقامات قطری گفتگو کند.

یکی از دلایل خشم عربستان سعودی از قطر ارتباط این کشور با ایران است. قطر علی رغم رویارویی ایران با همپیماش یعنی عربستان عودی همواره روابط خود با ایران را حفظ کرده است.

از دیگر دلایل این تنش میان کشورهای جنوب خلیج فارس، موضع متفاوت قطر در دیدار با ترامپ رئیس جمهور آمریکا است. در حالی که سران کشورهای همپیمان عربستان سعودی در دیدار با ترامپ موضع یگانه‌ای را علیه ایران اتخاذ کرده بودند قطر خود را از این قاعده مستثنی کرد. عربستان از این موضوع خشمگین است.

رسانه های سعودی  مدعی شده اند خانواده آل ثانی (خانواده حاکم برقطر) ضمن تبری جستن از اقدامات تمیم (امیر قطر) از ملک سلمان پادشاه سعودی غذرخواهی کرده است. خبری که به نظر می رسد خبرسازی باشد.واز کودتاهای سفید سابق در قطرگفتند، پیش بینی کرده اند به زودی با کودتا در قطر، قدرت در این کشور جابجا خواهد شد.

***

روز شنبه (۱۳ خرداد ۱۳۹۶) یک گروه هکری اعلام کرد که توانسته به حساب ایمیل «یوسف العتیبه» سفیر امارات در واشنگتن، نفوذ کند.

به نوشته پایگاه «اینترسپت»، این گروه بخشی از اسنادی را که از این حساب به دست آورده، در اختیار چند رسانه از جمله اینترسپت، «هافینگتون پست» و «دیلی‌بیست» قرار داده و گفته است که به زودی اسناد بیشتری را منتشر می‌کند.

به نوشته اینترسپت، این گروه «گلوبال لیکس» نام دارد و می‌گوید وابسته به گروه «دی‌سی‌لیکس» است که پیش از این ایمیل‌های «هیلاری کلینتون» نامزد دموکرات‌ها را منتشر کرد.

اینترسپت پس از بررسی صحبت و تائید اعتبار این اسناد، شماری از این نامه‌های الکترونیکی را منتشر کرده است.

این بخش از ایمیل‌ها نشان می‌دهد که عتیبه روابط نزدیکی با «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها»، از معروفترین اندیشکده‌های حامی اسرائیل، دارد.

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها که تلاش گسترده‌ای برای افزایش فشار بر ایران انجام داده، به اتخاذ مواضعی مشابه حزب «لیکود» اسرائیل معروف است.

«شلدون ادلسون» سرمایه‌دار نزدیک به «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، «رونالد آرنال» از سیاستمداران نزدیک به اسرائیل و «ادگار برانفمن» رئیس سابق کنگره جهانی یهودیان شماری از حامیان مالی این اندیشکده هستند.

با وجود آنکه امارات می‌گوید رابطه‌ای با اسرائیل ندارد، اما شماری از ایمیل‌های عتیبه نشان می‌دهد که او برای افزایش فشار بر ایران، با بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها هماهنگی داشته است.

به نوشته اینترسپت، «مارک دوبوویتز» مدیر این در ایمیلی به تاریخ ۱۰ مارس، فهرستی را از شرکت‌هایی که به صورت همزمان با ایران، امارات متحده عربی و عربستان سعودی همکاری دارند، برای عتیبه ارسال کرده است.

وی در این ایمیل نوشته است: «جناب سفیر، متنی که به پیوست ارائه شده، فهرستی است از شرکت‌هایی از هر کشور که همزمان با ایران با امارات متحده عربی و عربستان سعودی هم تجارت دارند. همانطور که با هم صحبت کردیم، می‌توان شرکت‌های این فهرست هدف را بر سر دو راهی قرار داد [میان ایران و امارات].»

«ایرباس»، «آلستوم»، «رنو»، «توتال»، «زیمنس»، «فولکس واگن»، «ای‌تی‌آر»، «رویال داچ شل»، «بانک توسعه کره جنوبی» از جمله شرکت‌ها و مراکزی هستند که دوبوویتز از سفیر امارات خواسته آن‌ها را بین همکاری با اعراب و ایران مخیر کند.

در ایمیلی دیگر از روابط نزدیک عتیبه و مسئولان این اندیشکده نومحافظه‌کار را نشان می‌دهد، «جان هانا» عضو ارشد این بنیاد روز ۱۶ ژانویه مقاله‌ای را برای سفیر امارات ارسال کرده که در آن امارات و بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها به ایفای نقش در کودتای ناکام ترکیه متهم شده‌اند.

هانا نوشته است: «اینکه کنار هم هستیم، مایه افتخار من است.»

در یکی دیگر از ایمیل‌ها، برنامه پیشنهادی بنیاد دفاع از دموکراسی برای سفر به امارات و دیدار با مقامات این کشور، به عتیبه ارسال شده است.

در این دیدارها که قرار است ۱۱ تا ۱۴ ژوئن با شرکت دوبوویتز، هانا و «جاناتان شانزر» معاون تحقیقات بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها برگزار شود، نقش ایران در منطقه و همچنین روابط ایران و روسیه یکی از مباحث اصلی خواهد بود.

یکی از عنوان‌های مورد بحث «بحث در مورد سیاست‌های احتمالی ایالات متحده و امارات برای اثرگذاری مثبت بر وضعیت داخلی ایران» از جمله از طریق استفاده از «ابزارهای سیاسی، اقتصادی، نظامی، اطلاعاتی و سایبری» است.

این ایمیل که همزمان با بالا گرفتن اختلاف قطر با بلوک سعودی-اماراتی منتشر شده، همچنین از عمق اختلاف میان طرفین حکایت دارد.

یکی از موضوعات مهمی که قرار است در سفر مسئولان بنیاد دفاع از دموکراسی به امارات مورد بحث قرار گیرد، وضعیت قطر است. در موضوعات پیشنهادی برای بحث، این بنیاد قطر و شبکه الجزیره را به حمایت از تروریسم متهم کرده است.

«الجزیره، ابزاری برای بی‌ثبات کردن منطقه» عنوان یکی از جلساتی است که قرار است بین اعضای بنیاد دفاع از دموکراسی و مقامات اماراتی برگزار شود.

عتیبه در چند ایمیل دیگر، یکی به هانا و دیگری به «رابرت گیتس» وزیر دفاع اسبق آمریکا، ابراز امیدواری کرده است که آمریکا پایگاه نظامی خود را از قطر خارج کند.

این ایمیل و عناوین مباحث پیشنهادی، بر دشمنی امارات بر جنبش اخوان المسلمین هم صحه می‌گذارد. در این ایمیل اخوان به حمایت و گسترش تروریسم متهم شده است.

عتیبه در ایمیلی به تاریخ ۳ جولای ۲۰۱۳ (۱۲ تیر ۱۳۹۲)یعنی همزمان با سقوط «محمد مرسی» رئیس‌جمهور وقت مصر، به «استفن هادلی» از مقامات دولت «جورج بوش» پسر نوشته است که باید از اعتراضات علیه مرسی حمایت کرد.

وی نوشته است: «وضعیت امروز مصر، یک انقلاب دوم است. جمعیت مردمی که الان در خیابان هستند، از ژانویه ۲۰۱۱ (خرداد ۱۳۹۰)هم بیشتر است. این کودتا نیست، بلکه انقلاب دوم است. کودتا زمانی است که نظامیان اراده خود را به مردم تحمیل کنند، اما اکنون نظامیان دارند به خواست مردم پاسخ می‌گویند.»

 

 

در یک ایمیل دیگر، سفیر امارات از «دیوید ایگناتیوس» ستون‌نویس روزنامه «واشنگتن‌پست» به دلیل گزارش اخیرش در مورد عربستان، تمجید کرده است.

ایگناتیوس در این گزارش به سند چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان پرداخته و از اقدامات «محمد بن سلمان» جانشین ولیعهد عربستان سعودی تمجید کرده است.

***

دیدار وزیر خارجه قطر با سردار سلیمانی یکی از عوامل قطع رابطه اعراب است 

«قاسم سلیمانی» کیلد واژۀ قطع روابط اعراب با قطریک وبگاه اطلاعاتی اسرائیلی، رازهایی را دربارۀ پشت پردۀ قطع روابط کشورهای عربی با قطر، فاش کرد.

به گزارش العالم،وبگاه “دبکا” ادعا کرد که راز قطع روابط کشورهای عربی با قطر، جانبداری این کشور از ایران و تلاش برای بر هم زدن توافق ریاض بود.

این وبگاه، به نقل از منابعی که نام آن ها را فاش نکرد، نوشت: یکی از دلایل تنش در روابط کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس با قطر، سفر محمد بن عبدالرحمان آل ثانی وزیر خارجۀ قطر به تهران، یک هفته پیش از سفر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به عربستان است.

محمدجوادظریف (وزیرخارجه ایران+محمدبن عبدالرحمن آل ثانی(وزیرخارجه قطر)۱۸ اسفند ۱۳۹۵-تهران

دبکا همچنین مدعی شد که وزیر خارجۀ قطر، در این سفر، دیداری محرمانه با سردار قاسم سلیمانی، فرماندۀ سپاه قدس در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی داشت.

دبکا مدعی شد که در این دیدار محرمانه، نقشه هایی کشیده شد که هدف از آن ها از بین بردن همه تلاش های آمریکا برای تشکیل ائتلافی منطقه ای جهت جنگ با ایران بود.

به نوشتۀ این وبگاه صهیونیستی، اختلافات قطر با کشورهای عربی، زمانی علنی شد که پس از پایان سفر ترامپ، اظهاراتی منسوب به تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر منتشر شد. در این اظهارات، امیر قطر، از وزن منطقه ای ایران تجلیل کرد. به این ترتیب، کشورهای عربی توجهی به این نکردند که این اطلاعات نادرست است و هکرها با هک کردن وبگاه خبرگزاری رسمی قطر، این خبر را منتشر کرده بودند. این موضوع نشان می دهد که آن ها اطلاعاتی در اختیار داشتند که فراتر از انتشار این خبر بود.

منابع دبکا که نام آن ها فاش نشده است، همچنین فاش کردند که ملک سلمان پادشاه عربستان و شیخ محمد بن زاید آل نهیان رئیس امارات متحده عربی و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر، طی نشستی، توافق کردند که هشداری قاطعانه به امیر قطر بدهند.

حکام این سه کشور، چهار شرط برای قطر تعیین و تهدید کردند اجرا نکردن آن ها مساوی با تحریم هایی شدید ضد قطر خواهد بود.

۱٫ قطع همه روابط نظامی و اطلاعاتی با ایران
۲٫ فسخ همه توافقنامه های امضا شده با ایران، به ویژه توافقنامه های مرتبط به عراق، سوریه و لیبی.
۳٫ لغو همه کمک ها و پناهندگی دادن به اعضای گروه اخوان المسلمین و اخراج فوری آن ها از قطر.
۴٫ قطع روابط قطر با جنبش حماس و منع مسئولان این جنبش از سکونت در این کشور.
به نوشتۀ دبکا، پادشاه عربستان هفتۀ گذشته از سیسی خواست کرد که عرصه را بر رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس تنگ کند و به او اجازۀ ندهد به همراه خانواده اش از طریق قاهره از غزه به دوحه سفر کند.
دبکا همچنین به نقل از منابع اطلاعاتی نوشت: تحریم و محاصرۀ اعمال شده ضد قطر، مرحله ای اولیه است و این روند، مراحلی دیگر نیز در پی دارد.
بر اساس ادعای این منابع، ممکن است کار به حمله نظامی محدود ضد یکی از اهداف قطری بکشد با این حال، این گزینه، همچنان در حد اهرم فشاری است که کشورهای محاصره کنندۀ قطر در اختیار دارند.
بعید نیست که سازمان های سری در مصر و عربستان و امارات موفق شوند کودتایی جدید علیه حکومت آل ثانی در قطر ترتیب دهند./الف  ۱۵ خرداد ۱۳۹۶

***
بزرگترین میدان گازی جهان با ۹۷۰۰ کیلومتر مربع و ۴۳ ترلیون متر مکعب گاز در میان آبهای قطر و ایران قرار گرفته است.
 قسمت جنوبی ایران که به پارس جنوبی معروف است شمالی ترین قسمت قطر به شمار می رود که به میادین شمالی معروف است. این دو کشور هر دو حق بهره برداری از این میادین را دارند و این یکی از مسائلی است که دو کشور را به هم گره زده است.
هزینه مبادلات اسرا

فایننشال تایمز ادعا کرد که قطر حدود ۷۰۰ میلیون دلار به ایران و گروه های منطقه ای شیعه که مورد حمایت تهران هستند، پرداخته است.

دوحه یک میلیارد دلار را برای ازادی ۲۵ عضو خانواده سلطنتی در عراق و همچنین ۵۰ شبه نظامی شبعه ربوده شده توسط تروریست ها در سوریه پرداخت کرد.

گروه کتائب الحق که نزدیک به ایران است، تعدادی از خانواده سلطنتی قطر را در

عراق بازداشت کرد و در عوض خواستار آزادی مبارزان شیعه ربوده شده توسط تروریست ها در سوریه شد.
قطر با استفاده از این وضعیت، ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار به گروه های افراطی در سوریه و تحریر الشام پرداخت کرد تا در مقابل مبارزان ربوده شده شیعه آزاد شوند.

***

ریشه اختلاف عربستان با قطر بر سر چیست؟

عبدالباری عطوان سردبیر این روزنامه نوشت: کویت در حالی برای میانجیگری بین قطر با عربستان و امارات متحده عربی داوطلب شده است که به دشوار بودن موفقیت در این کار واقف است زیرا شکاف بین این طرفها گسترده بوده و درخواست هایی که آنان از قطر دارند سخت و پیچیده است.

به گزارش روزنامه رای الیوم، عبدالباری عطوان سردبیر این روزنامه نوشت: کویت در حالی برای میانجیگری بین قطر با عربستان و امارات متحده عربی داوطلب شده است که به دشوار بودن موفقیت در این کار واقف است زیرا شکاف بین این طرفها گسترده بوده و درخواست هایی که آنان از قطر دارند سخت و پیچیده است.

شدت جنگ رسانه‌ای به حال خود باقی است

بحران بین قطر و سه کشور عربی شامل عربستان، امارات و بحرین و جنگ رسانه‌ای شدید بین آنان همچنان به حال خود باقی است و تنها نکته جدید آن داوطلب شدن کویت برای میانجیگری بین آنان است، درست شبیه همان کاری که در سال ۲۰۱۴ انجام داد.

در این میان مسئولان قطری در چند روز گذشته سه گام اتخاذ کرده‌اند که بیانگر مشی سیاسی بحث برانگیز این کشور است، به ویژه گام نخست که با شدت عمل همراه بوده و دو گام دیگر رویکردی آرام داشته و نشانگر تلاش برای کاهش بحران و فراهم کردن فضای موفقیت مانجیگری کویت و یا دست کم جلوگیری از ناکامی آن است، این سه گام عبارتند از:

نمک پاشیدن بر زخم اختلاف با عربستان و امارات

گام اول: تماس تلفنی امیر قطر با حسن روحانی رئیس جمهور ایران ۲۴ ساعت پس از انفجار بحران با عربستان و امارات بود تا جایی که امیر قطر در این تماس اظهار داشت به نهادهای دست اندرکار کشورش دستور داده است روابط با کشور همسایه «ایران» را تقویت کنند.

این گام از نظر ما شدت عمل از سوی قطر است زیرا به مثابه نمک پاشیدن بر زخم اختلاف با عربستان، امارات و بحرین است و نشان می دهد قطر بر سیاست های مستقل خود تاکید دارد و هیچ تمایلی برای تغییر آن دست کم در شرایط کنونی ندارد.

دوم: بیرون کردن غیرمنتظره عبدالله العتیبی فعال سعودی در حالی که در حال سفر به نروژ بود و امیدوار بود بتواند در آنجا پناهندگی سیاسی به دست آورد. این گام قطر با محکومیت سازمان عفو بین الملل روبه رو شد زیرا العتیبی به شکل عادلانه محاکمه نخواهد شد و چه بسا مانند دهها و شاید صدها نفر دیگر با مجازات چند سال زندان روبه رو شود.

سوم: اقدام الجزیره در حذف کاریکاتوری که در صفحه خود منتشر کرده بود و بسیاری از کاربران سعودی آن را توهین به ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر دانستند، اما الجزیره با حذف این کاریکاتور اعلام کرد، به هیچ وجه در صدد توهین به ملک سلمان نبوده و ارتباطی که برخی بین این کاریکاتور و شاه سعودی برقرار کرده اند، ماهی گرفتن از آب گل آلود.

مشخص نیست این سه اقدام قطر چه تاثیری بر ابتکار عمل احتمالی کویت و سفر شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر به کویت خواهد داشت.

ریشه اختلاف عربستان با قطر بر سر چیست؟

 بی تردید مسئولان سعودی از اقدام قطر در تحویل دادن یکی از مخالفان سعودی که چه بسا در نروژ پناهگاه امنی پیدا می کرد و از آنجا به فعالیت های خود و برملا کردن موارد نقض حقوق بشر و فساد در کشورش ادامه می داد، استقبال خواهد کرد اما اصل اختلاف بین دو کشور بر سر میزبانی قطر از این فعال سعودی نبود بلکه ناشی از روابط رو به رشد قطر با ایران است.

احتمال عقب گرد قطر از مواضع اخیر چقدر است؟

به هر حال شیخ صباح الاحمد جابر امیر کویت پیش از میانجیگری بارها و بارها تردید خواهد کرد زیرا فرصت موفقیت این وساطت اندک است و به خوبی می داند که درخواست های طرف مقابل از قطر زیاد و پیچیده است و اعتماد عربستان، امارات وبحرین به احتمال عقب گرد قطر از مواضعش، تقریبا صفر است.

علاوه بر تمام این موارد، مسئولان سعودی میانجیگری قطر با ایران را که توسط وزیر خارجه کویت در ابتدای سال جاری میلادی صورت گرفت، ناکام گذاشتند به این ترتیب که با صدور بیانیه ای همزمان با وورد این مسئول کویتی به تهران، خود را از این وساطت تبرئه کردند.

از سوی دیگر انور قرقاش وزیر مشاور امور خارجه امارات شرطهای ناممکنی را برای آشتی با قطر مطرح کرده است به این معنی که در صفحه خود در توئیتر اعلام کرد: حل اختلاف بین برادران از طریق حسن نیت و پایبندی به تعهدات و تغییر رفتاری که موجب وارد آمدن ضرر شده  امکان پذیر است و باید صفحه جدیدی گشوده شود که دیگر به همان راه قبلی بازنگشت.

وی همچنین گفت که صبر حد و اندازه دارد.

اظهارات قرقاش به مذاق مسئولان قطری خوش نخواهد آمد

تفسیر فوری توئیت این مسئول اماراتی این است که وی دولت قطر را بی اعتباری و بی احترامی به قول های خود متهم کرده و آن را به تغییرات ریشه ای در رفتارهایش فراخوانده است حال آنکه چنین اتهامات و درخواست هایی بی شک مورد استقبال مسئولان قطری قرار نخواهد گرفت.

نکته قابل توجه اینکه رسانه های قطری تعجب خود را از حملات رسانه ای سعودی و اماراتی علیه کشورشان در ارتباط با روابط گسترده با ایران ابراز داشته‌اند، حال آنکه قطر با ایران همسایه بوده و با آن در یک میدان گازی که تولید آن ۶۵ درصد صادرات قطر را تشکیل می دهد، شریک  است.

مسئولان قطری اعلام کردند، عمان روابط پیشرفته تری با ایران دارد و حجم مبادلات تجاری دبی و ایران بالغ بر ۱۵ میلیارد دلار در سال و چه بسا بیشتر است، بنابراین چرا برقرای روابط با ایران و نزدیک شدن به آن برای قطر ممنوع است؟

فرق سیاست‌های قطر و عمان

بحثی که قطر مطرح می کند، درست است اما قطر عمان نیست؛ کشوری که بی طرفی ستون فقرات سیاست های این کشور در طول دوره های مختلف بوده و روابط خوب خود را با تمام همسایگانش حفظ کرده و خود را از تمام درگیری های منطقه‌ای دور نگاه داشته است.

همچنین قطر با دبی فرق دارد زیرا دبی از هرگونه اختلاف سیاسی خود را دور نگاه داشته و تجارت و اقتصاد برایش اولویت دارد و سیاست و بازتاب های ناشی از آن را به ابوظبی واگذار کرده است و جالب اینکه شیخ محمد بن راشد حاکم دبی در نشست سران در ریاض حضور نداشت.

میانجیگری امیر کویت چقدر شانس موفقیت دارد؟

به هر حال موفقیت ماموریت امیر کویت در این اختلافات تقریبا محال است زیرا اختلاف ها عمیق تر از این است که سفیرانی که بیرون رانده شده‌اند، بازگردند بلکه این اختلافات با تغییرات ریشه ای در سیاست های قطر گره خورده است و مهم ترین مورد آن درخواست قطع روابط با ایران و سپس جنبش حماس و اخوان المسلمین و نیز جبهه النصره است.

امکان پل زدن بر شکاف شورای همکاری خلیج فارس سخت است

در این میان جنگ رسانه ای عربستان و امارات با قطر هر روز شدت بیشتری پیدا می کند و به نظر می رسد یک سناریوی  پنهانی آماده شده و در مورد اجرای آن توافق شده است که در آن قطر هدف قرار می گیرد و اظهارات قرقاش مبنی بر اینکه صبر حد و اندازه دارد به این معنی است که صبر سرآمده است.

در هر حال شورای همکاری خلیج فارس دیگر پس از این بحران مانند قبل نخواهد بود زیرا شکاف در داخل آن در حال گسترده تر شدن است و پل زدن بر روی آن سخت شده است.

***

میان  دوحه و ریاض، دو پایتخت “جنبش آزادی ملی عربی”، اختلافی ناپیدا درباره ساختار آینده سیاسی منطقه وجود دارد، آینده ای که در یک سال و نیم گذشته، سیاست “هرج و مرج خلاق” آن را شکل داده است. این دو کشور که به همراه کشور “دوست و برادر” ترکیه، از لحاظ سیاسی و مالی خود را حامی انقلاب های عربی می دانند، بر لزوم کنار زدن نخبگان سیاسی حاکم اتفاق نظر دارند، اما درباره “سهم” خود در نظام جدید یا نظامی که ممکن است شکل بگیرد، اختلاف دارند.  شبکه های ماهواره ای وابسته به هریک از این دو رژیم (الجزیره و العربیه) نیز بخش وسیعی از برنامه های خود را به انقلابیون نماینده دو کشور و یا فرهیختگان و یا اندیشمندان و تحلیلگران استراتژیک و فعالان رسانه ای اختصاص می دهند تا حوادث آتی انقلاب ها را “پیش گویی” کنند.

بی شک دو کشور که همواره بر دموکراسی در خارج از خاک خود – و نه داخل مرزهای خود! – تاکید می کنند، برای به قدرت گرفتن یک “جریان اسلامگرا” سخاوتمندانه هزینه می کنند، ولی در داخل این جریان به دو گروه مختلف تقسیم می شوند و هر یک از این دو کشور از گروهی که هوادار اوست، حمایت می کند.  این بدان معنا نیست که هریک از این دو کشور به یک تشکل اسلامی ویژه اعلام وفاداری می کنند و اختلافات آنها به دلیل اختلاف میان اسلامگرایان است، بلکه این بدان معناست که هریک از این دو کشور با یک گروه مشخصی همسویی بیشتری دارد. در واقع وفاداری از سوی اسلامگرایان است. آنها به دو کشوری که مدت های مدیدی برای آنها هزینه کرده و آنها را برای این مرحله آماده کردند امریکا را نیز برای همکاری و اعتماد به آنها قانع کردند، بسیار وفادار هستند.

بر کسی پوشیده نیست که قطر از مدت ها پیش تاکنون از تشکل ها و شاخه هایی از “اخوان المسلمین” حمایت می کند. هر کسی که به دوحه سفر کند این امر را به خوبی درمی یابد؛ ده ها رهبر این تشکل از نقاط مختلف جهان عرب در آنجا زندگی می کنند، همچنین شبکه قطری الجزیره، از اعضای این گروه (به عنوان مسئول، کارمند و یا مهمان گفتگوهای خبری و مصاحبه ها) آکنده است. چیزی نمانده که دوحه به مقر رسمی نشست های اخوان المسلمین  تبدیل شود، هرچند پایتخت قطر، حالا هم مقر فقهی و راهبر فکری آنهاست. دوحه از این که رهبران اخوان المسلمین را در کنار اعضای دفاتر تجاری اسراییل و دیگر نهادهای صهیونیستی و نیز پایگاه نظامی امریکا در “عیدید” (بزرگترین پایگاه آمریکایی در خلیج فارس)، و حتی در یک هتل مشترک میزبانی کند، هیچ سختی و مشقتی حس نمی کند، زیرا همۀ اینها در هنگام ضرورت به کارش می آیند.

از طرفی، برکسی پوشیده نیست که عربستان به سلفی ها امید دارد، چرا که  نهاد وهابیت از زمان شکل گیری آن و آغاز برنامه موسوم به “انتشار دعوت” با هزینۀ عربستان اداره شده است و بخش وسیعی از جنبش های سلفی در جهان عرب و اسلام از آن سود می برند. از طرفی، با وجودی  که عربستان در دوره های مختلف با اخوان المسلمین تعامل داشت و رهبران آن را پناه داد و درمقابله با عبدالناصر، حافظ اسد و قذافی از آنها حمایت کرد، اما اعتماد چندانی به آنها ندارد.

اختلاف بی صدا میان دو کشور امروز بر سهم هریک از آنها در نظام کشورهای دیگر در تونس، مصر و لیبی است، هرچند آنها سعی  در پنهان کردن آن دارند و نیز می کوشند تا تنش های موجود در روابط اخوان المسلمین با سلفی ها در تونس و مصر (و در هر انقلاب دیگری که این “برادران معاند” در آن جایگاهی پیدا می کنند) را تحت کنترل درآورند تا اختلاف میان آنها به حد انفجار نرسد و آنها را به یک مقابله سیاسی و رسانه ای ناخواسته وادار نکند. اما این آتش بس، موقت و متزلزل است. علت این سستی را باید در تفاهم ظاهری و صوری میان اخوان المسلمین و سلفی ها جستجو کرد، به گونه ای که این تفاهم موقت میان دوحه و ریاض در ایجاد “دموکراسی در کشور دیگران”، نزدیک بود در یمن به نبرد و رویارویی برسد.

اکنون باید پرسید: تفاهم میان این دو کشور تا چه حد می تواند در مقابل درگیری های میان اخوان المسلمین و سلفی ها در مقابل سفارت های خارجی مقاومت کند؟ آیا ریاض و دوحه برای کنترل آن وارد عمل خواهند شد یا این که این امر، سابقۀ دوستی میان طرفین را به کلی بر هم خواهد زد؟/العالم

***

اختلاف ازدیدگاه دویچه وله فارسی

بعد از دیدار ترامپ از ریاض جنگ لفظی بین قطر و عربستان دوباره شدت پیدا کرد. قطر متهم به حمایت از اخوان‌المسلمین و گروه‌های افراطی اسلام‌گرا شده است. علاوه بر کشورهای حوزه خلیج فارس، آمریکا هم از قطر انتقاد می‌کند.

نشست ترامپ با رهبران کشورهای عرب در ریاض قرار بود اتحاد دنیای عرب و وحدت‌نظر رهبران آنها را به نمایش بگذارد، اما هنوز چند صباحی از این نشست نگذشته که شکاف عمیق بین قطر و عربستان به ویژه بر سر گروه اخوان المسلمین آشکار شده است.

درست دو روز بعد از نشست ترامپ با سران کشورهای عربی، دولت قطر ناگزیر شد بیانیه مطبوعاتی صادر کند و درباره اظهارات امیر این کشور توضیح دهد.  شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در سخنرانی که ویدیوی آن در دنیای مجازی انتشار یافت، از گروه‌های شبه‌نظامی حماس و حزب الله لبنان تمجید کرده است.

امیر قطر در این سخنرانی  گفته است، کسی حق ندارد نیرویی چون اخوان‌المسلمین را به عنوان گروهی تروریست طبقه‌بندی کرده، قطر را به حمایت از تروریسم متهم کند و نقش مقاومت نیروهایی مانند حماس و حزب‌الله را منکر شود.

امیر قطردر این سخنرانی همچنین ادعا کرده که خطر واقعی از جانب برخی از دولت‌های منطقه است که به گفته او، “خود عامل پدید آمدن تروریسم بوده‌اند و درک افراطی از اسلام دارند که با اسلام حقیقی انطباقی ندارد”.

اظهارات دروغین یا واقعی


کنفرانس کشورهای عربی-اسلامی به حضور دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در ریاض

در افکار عمومی دنیای عرب کسی تردیدی ندارد که منظور امیر قطر عربستان سعودی بوده است. انتشار ویدیوی این اظهارات، امیر قطر را به دردسر انداخت. او اظهارات مطرح‌شده در این ویدیو را تکذیب کرد و انتشار چنین ویدیویی را به گردن هکرها انداخت.

روز چهارشنبه (۲۴ مه/۳ خرداد) صفحه توئیتری خبرگزاری رسمی قطر از رسانه‌ها خواست از اظهارات منتسب به امیر قطر که در این خبرگزاری منتشر شده، استفاده نکنند.در این اظهارات درباره جنبش حماس به عنوان “نماینده قانونی فلسطین” و از حزب الله نیز به عنوان “نماینده مقاومت” نام برده شده است.

فارغ از اینکه این خبرها جعلی و یا واقعی بوده‌اند، بلافاصله پس از انتشار به بحث داغی در افکار عمومی عرب و به یک جنگ رسانه‌ای در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس تبدیل شد.

یک چیز در این بین مشخص شده است و آن اینکه ویدیوی سخنان شیخ تمیم، اختلافات عمیق میان قطر و عربستان بر سر نقش گروه اخوان المسلمین و جایگاه قطر در پیش و پس از تحولات موسوم به “بهار عربی” را  آشکار کرد.

اختلاف بر سر چیست؟

حافظ المیرازی کارشناس رسانه‌ از مصر به دویچه وله می‌گوید، قطر با شبکه الجزیره از بهار عربی حمایت کرده بود. رهبری قطر، بهار عربی را فرصتی برای افزایش نفوذ خود در منطقه می‌دانست. در همین راستا قطر با حمایت مستقیم و غیرمستقیم از جنبش‌های سکولار، مشروعیت رژیم‌های تئوکرات منطقه، از جمله عربستان سعودی را  زیر سئوال برد.

المیرازی معتقد است که آنچه که در ویدیو از قول امیر قطر نقل می‌شود با سیاست کنونی این کشور انطباق دارد.

یکی دیگر از اختلافات اساسی قطر با عربستان بر سر برخورد با گروه اخوان المسلمین است. قطر با حمایت از گروه اخوان المسلمین قصد دارد نفوذ خود در کشورهای سنی مذهب را افزایش دهد. عربستان ولی با آن به شدت مخالف است.

خود عربستان نیز در سال‌های دهه ۱۹۷۰ به تعداد زیادی از اعضای اخوان المسلمین پناه داده بود، اما به تدریج متوجه شد که این گروه یک تهدید جدی علیه نظام‌های سیاسی منطقه از جمله خود عربستان است.

انتقاد آمریکا از قطر

انقلاب موسوم به “بهار عربی” سال ۲۰۱۱ در تونس، مصر و سوریه آغاز شد

علاوه بر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، آمریکا هم از قطر انتقاد می‌کند. شبکه “ارم نیوز” وابسته به امارات متحده عربی از قول رابرت گیتس، وزیر دفاع سابق آمریکا گزارش می‌دهد که قطر از گروه اخوان المسلمین همیشه حمایت کرده است.

گیتس این سخنان را در کنفرانس “قطر و مناسبات آن با اخوان المسلمین” در واشنگتن بیان کرده است.  وزیر دفاع سابق آمریکا انتقاد می‌کند که قطر تلاش دارد نفوذ سیاسی خود در منطقه را افزایش دهد و به گفته او پای خود را از گلیمش فراتر بگذارد، در حالی که تنها ۲ و نیم میلیون نفر جمعیت دارد.

نشریه سیاسی “فارین پالیسی” هم با انتشار مقاله‌ای گفته است که قطر شریک قابل اعتمادی برای آمریکا نیست.

وضعیت جدید در منطقه بعد از دیدار ترامپ

به باور کریستیان کواتس اولریکسن، از مؤسسه سلطنتی روابط بین‌المللی “چتم هاوس” (Chatham House) تشدید اختلاف قطر و عربستان با سفر ترامپ ارتباط دارد. او می‌گوید با سفر ترامپ به ریاض، عربستان سعودی و امارات متحده عربی اکنون احساس پیروزی می‌کنند و فکر می‌کنند که نقش برتری در منطقه پیدا کرده‌اند.

اما فقط عربستان و امارات متحده عربی نیستند که به قطر می‌تازند مصر هم قطر را به باد انتقاد گرفته است. مصر هم بلافاصله بعد از عربستان پرتال خبری الجزیره را مسدود کرد.

سایت ‌اخوان‌المسلمین و نسخه عربی هافینگتون پست نیز در زمره پایگاه‌های فیلتر شده ‌‌قرار دارند. روز پنجشنبه (۲۵ مه/۴ خرداد) از قول مقامات امنیتی مصر نقل شد که اتهام سایت‌های مسدود شده، حمایت از تروریسم، افراطی‌گری و دروغ‌پراکنی است.

شبکه الجزیره که از دوحه پایتخت قطر پخش می‌شود، همیشه گزارش‌های انتقادی ازمصر داده است و در اوضاع کنونی برای رژیم مصر فرصت مناسبی بوجود آمده است تا این شبکه را مسدود کند.

***

 وب سایت لبنانی النشره در گزارشی نوشت: انفجار در روابط عربستان سعودی و قطر به شکل ناگهانی اتفاق نیفتاد بلکه در نتیجه مشکلاتی رخ داد که طی سالها انباشته شد لیکن همه تلاش ها برای کنترل این اختلاف ها نتوانست به این هدف برسد تا آن که ریاض  با رسیدن «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به قدرت، خودش را در برابر فرصتی مناسب برای«ادب کردن» دوحه دید.

در همین زمینه این بحران می توانست میان دو طرف طی فقط چند ساعت به پایان  رسد به ویژه پس از آن که دولت قطر سخنان منتسب به «تمیم بن حمد» امیر قطر را تکذیب کرد اما ادامه سیاست رویارویی از طرف بحرین، عربستان سعودی و امارات تأکیدی بر این است که اتفاق و تنش میان دو کشور فرصتی برای ضربه کاری زدن به دوحه به مثابه یک فرصت بود حالا با این تفاسیر دلیل واقعی آن چه اتفاق افتاد چه بود؟

در طول سال های گذشته ریاض هرگز از نقش قطر در منطقه به ویژه آن که توجه ها را از عربستان به سمت خود جلب کرده بود، راضی نبود.عربستان انتظار داشت که همه کشورهای عربی و نه فقط کشورهای حاشیه خلیج فارس زیر چترش باشند و در نهایت دوحه اجازه ندارد که با عربستان مخالفت کند و فرقی نمی کند شکل و نوع این مخالفت چگونه باشد؛ امری که منجر به این بحران بی سابقه میان اعضای شورای همکاری کشورهای حاشیه خلیج فارس و قطر در چند سال پیش شد.

پس از آن بحران، انتظار می رفت که دوحه گام هایی را که بر تسلیم شدن و سرخم کردنش در برابر تصمیم های عربستان  سعودی در سطح سیاست خارجی در منطقه بردارد،لیکن قطر از ائتلاف بارز و مهم اش با ترکیه و جنبش«اخوان المسلمین» که در بیشتر کشورهای عربی و اسلامی حضور قوی دارد،چشم پوشی نکرد در همان حال که «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا میان دو محور رقیب برای به دست آوردن علاقه و دوستی کشورش ایستاد بدون آن که موضعش را به نفع یکی از طرف ها قطعی کند.

امروز دیگر اوباما آارباب کاخ سفید نیست بلکه دونالد ترامپ میلیاردر جنجالی به قدرت رسیده است که در تبلیغات انتخاباتی اش برای ریاست جمهوری اعلام کرد که تمایل دارد که جنبش اخوان المسلمین را در فهرست سازمان های تروریستی کشورش قرار دهد؛ وی در چندین مناسبت اشتیاق خودش را برای همکاری با «سلمان بن عبدالعزیز»پادشاه عربستان سعودی و «عبدالله دوم» پادشاه اردن و «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر نشان داد این در حالی است که نخستین دیدارش با «رجب طیب اردوغان»رئیس جمهور ترکیه بسیار توفانی بود و حتی دولت آمریکا به اعلام تسلیح کردن یگان های حمایت مردمی کُرد در سوریه در چند روز قبل از سفر اردوغان به واشنگتن برای دیدار با ترامپ تعمد کرد.

در همین چارچوب باید عکسی که رئیس جمهور آمریکا ، رئیس جمهور مصر و پادشاه عربستان را جمع کرد مورد دقت قرار داد عکسی که طی افتتاح مرکز«اعتدال» برای مبارزه با افکار افراطگرا در ریاض بلافاصله پس از پایان نشست عربی اسلامی آمریکایی گرفته شد.علاوه بر آن تمجید سلمان بن عبدالعزیز از سخنرانی السیسی در نشست سران به رغم انتقادهایی که از اخوان،قطر و ترکیه با علم به اینکه واشنگتن به سمت چشم پوشی از آنکارا یا دوحه پیش می رود لیکن واشنگتن مانعی در محدود کردن نقش آنها در صورتی که ائتلاف مقابل قادر به تامین منافعش باشد، نمی بیند.

از همین خاستگاه می توان اشتیاق و شور رسانه های وابسته به عربستان سعودی و امارات را برای کودتای نافرجام در ترکیه فهمید البته پیش از آن که مواضع دیپلماتیک به تاکید بر حمایت از «مشروعیت» حکومت اردوغان آن هم پس از آن که یقین پیدا کردند که جنبش کودتا در رسیدن به اهداف مد نظر موفق نمی شود، بازگردد.ریاض به خوبی می داند که به رغم هماهنگی علنی در زمینه پرونده های مشترک، با آنکارا درباره «مشروعیت» در جهان اسلامی یا به تعبیر دقیق تر مشروعیت زعامت جهان اسلامی سنی در این جهان رقابت دارد و در نهایت هرگز حاضر نیست که بپذیرد اردوغان از جنبش اخوان المسلمین بهره برداری کرده و نقش «خلیفه» یا «رهبر» را بازی کند.

نتیجه اینکه این نزاع در روزهای آینده ادامه پیدا می کند یا بار دیگر پنهان می شود لیکن بی تردید به دلیل اختلاف در منافع و چشم اندازها و دیدگاه ها برقرار می ماند./جماران

***

ادامه تنش

۴ کشور مصر، عربستان سعودی، امارات و بحرین روابط خودرا با قطرقطع کردند

 اخراج شهروندان قطری و بستن همه مرزها

بحران برای هواپیمایی قطر / با قطع روابط ۴ کشور بحرین، امارات، مصر و عربستان سعودی و بسته شدن مرزهای این ۴ کشور علیه قطر، هواپیمایی قطر با بحران بزرگی روبه رو است

۴ کشور عربستان سعودی، مصر، امارات و بحرین روابط دیپلماتیک با قطر را قطع کردند و تعدادی از تحریم ها و مجازات ها را علیه این کشور اعمال کردند.

این ۴ کشور همه مرزهای خود را در برابر رفت و آمد قطری ها بسته اند. آنها حمایت قطر از مخالفان داخلی، حمایت از ایران، حمایت از داعش و القاعده و گروه های افراط گرای اسلامی را دلیل قطع روابط با قطر اعلام کردند.

۱۱:۰۳- اقدامات بی سابقه علیه قطر
اقدامات ۴۴ کشور مصر، عربستان سعودی، بحرین و امارات علیه قطر در تاریخ روابط کشورهای عربی و منطقه بی سابقه است

سکوت عمان و کویت
از میان ۶ کشور جنوب خلیج فارس، ۳ کشور روابط خود را به طور کامل با قطر قطع کرده اند اما ۲ کشور عمان و کویت سکوت کرده اند و تاکنون واکنشی نشان نداده اند

– پرواز جنگنده ها و بالگردهای نظامی قطر در آسمان این کشور

– محاصره قطر از سوی ۳ کشور همسایه (امارات، عربستان سعودی و بحرین)، تنها مرز زمینی قطر بسته شد/ مرزهای دریایی و هوایی بین المللی و ایران مهمترین راه تنفس قطر

– وزیر خارجه آمریکا:
طرف های مختلف درخلیج فارس را به گفتگو و حل مشکلاتشان تشویق می کنیم
پیش بینی می کنم این تحولات تاثیری در جنگ علیه داعش نداشته باشد

–  قطر تبدیل به جزیره شد

با اقدام عربستان سعودی در بستن تنها مرز زمینی قطر، این کشور شبه جزیره ای عملا تبدیل به جزیره شد / قطر تنها یک مرز زمینی دارد / عصرایران

– وزارت خارجه عربستان سعودی:
قطر از حوثی ها در یمن حمایت می کند
قطر با وجود حضور در ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در یمن، از حوثی های یمن نیز حمایت می کرد

تشویق به کودتا در قطر
به دنبال قطع روابط ۴ کشور قطر، امارات ، بحرین و عربستان سعودی با قطر، رسانه های سعودی و اماراتی با انتشار مطالبی وقوع کودتا در قطر را پیش بینی یا تشویق می کنند.

اولین واکنش قطر
وزارت خارجه قطر:
ابراز تاسف از تصمیم عربستان سعودی،‌امارات و بحرین برای قطع روابط با قطر
اقدامات این کشورها علیه قطر،‌ غیرقابل توجیه است و بر پایه ادعاهای بی اساس هستند.
این اقدامات تاثیری بر سیر زندگی طبیعی شهروندان قطر و شهروندان خارجی مقیم قطر نخواهد داشت

-وزارت خارجه قطر:
تلاش می کنیم اقدامات { ۴ کشور مصر، عربستان سعودی، امارات و بحرین } برای تاثیر بر جامعه و اقتصاد قطر را خنثی کنیم
– اولین پس لرزه جنگ سیاسی عربستان و قطر در بازار نفت
بهای نفت در پی قطع روابط دیپلماتیک کشورهای حاشیه خلیج فارس با قطر افزایش یافت.
۹:۳۲:بحرین: قطر برای سرنگونی حکومت قانونی و مشروع بحرین در حال فعالیت بود
– مصر: قطر از داعش، القاعده و گروه های افراط گرای اسلامی در صحرای سینا حمایت می کند

–  تیم فوتبال الاهلی عربستان سعودی قرارداد اسپانسرینگ هواپیمایی قطر را لغو کرد

– عربستان سعودی: حجاج قطری از ممنوعیت ورود و عبور شهروندان قطری از عربستان سعودی مستثنی شدند

قطع روابط 4 کشور مصر، عربستان سعودی، امارات و بحرین با قطر/ اخراج شهروندان قطری و بستن همه مرزهای 4 کشور در برابر قطری ها / قطر در محاصره

۹:۳۲ – هواپیمایی الاتحاد امارات پروازها به قطر را متوقف کرد
۹:۲۳ – اقدامات بی سابقه علیه قطر
اقدامات ۴ کشور مصر، عربستان سعودی، بحرین و امارات علیه قطر در تاریخ روابط کشورهای عربی و منطقه بی سابقه است
– ۴ کشور مصر، بحرین، عربستان سعودی و امارات، همه مرزهای آبی، زمینی و هوایی خود را در برابر همه شهروندان قطری، شهروندان خارجی مقیم قطر و همه وسایل حمل و نقل قطر بستند.
– مصر گفته است در پی اصرار و پافشاری قطر بر راه رشمنی با مصر،  روابط با دوحه را قطع کرد
– بحرین: دولت قطر در همه سطوح از تروریسم حمایت می کند / قطر از فعالان براندازی حکومت قانونی و مشروع بحرین حمایت می کرد.
– ۴ کشور بحرین، امارات، مصر و عربستان سعودی دیپلمات های قطر را اخراج کرد و به کادر دیپلماتیک قطر ۴۸ ساعت مهلت داد خاک این ۴ کشور را ترک کنند.
– تاکنون ۳ کشور مصر، امارات و بحرین به شهروندان قطری ۱۴ روز مهلت دادند خارج آنها را ترک کنند. آنها همچنین ورود شهروندان خود به قطر را ممنوع اعلام کردند.
– ۴ کشور امارات، بحرین، مصر و عربستان سعودی با بستن همه مرزهای خود در برابر قطر، این کشور را در محاصره خود قرار دادند
– بحران برای هواپیمایی قطر
با قطع روابط ۴ کشور بحرین، امارات، مصر و عربستان سعودی و بسته شدن مرزهای این ۴ کشور علیه قطر، هواپیمایی قطر با بحران بزرگی روبه رو است
–  قطر از ائتلاف نظامی عربستان سعودی در یمن اخراج شد
– مصر: قطر از داعش، القاعده و گروه های افراط گرای اسلامی در صحرای سینا حمایت می کند/منبع:عصرایران

***

***
عربستان مبادلات بانکی وارزی باقطر قطع کرد
 مساقرانی بلیط پرواز عربسان -قطر ویابالعکس راخریداری کرده اند،بلیط راپس بگیرند،پروازهاباطل شده/

 طی ۴۸ ساعت آینده مجوز خطوط هوایی قطر در عربستان لغو و دفاتر آن در عربستان بسته می‎‎شود.

شرکت هواپیمایی عربستان اعلام کرد که همه مسافرانی که برای سفر به قطر و یا از قطر به عربستان بلیط تهیه کردند از طریق اینترنت خرید بلیط ها را پس بگیرند./ششم ژوئن۲۰۱۷(سه شنبه۱۶خرداد۱۳۹۶)

پروازهای هوایی قطربه اروپا از آسمان ایران۱۵۰پرواز روزانه
با افزایش تنش میان برخی کشورهای عربی و آفریقایی با کشور قطر و ممنوعیت پرواز شرکت هواپیمایی قطر از آسمان این کشور‌ها ترافیک هوایی کشورمان ۱۰۰ تا ۱۵۰ پرواز افزایش یافته است.
رحمت الله مه آبادی (مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران) گفت: پیشتر سه جریان عمده ترافیکی از قطر انجام می‌شد که یکی از این جریان‌ها از دوحه به اروپا و آتلانتیک شمالی و به عکس است و این جریان که شامل غالب پروازهای قطری است تقریباً بدون تغییر باقی مانده است و فقط حدود ۳۰ پرواز به سمت اروپای جنوبی در مسیر کشورهای بحرین، عربستان و مصر وارد جنوب اروپا می‌شد از جنوب شیراز وارد ایران شده و از مسیر اصلی خلیج فارس به اروپا وارد جریان ترافیکی ما خواهد شد.
وی افزود: در جریان دوم که جریان ترافیکی مسیر آفریقاست قبلا از طریق بحرین، عربستان و مصر وارد آفریقا می‌شد، ولی الان از جنوب شیراز به سمت بندرعباس وارد شده و تحویل کشور عمان می‌شود و با دور زدن شبه جزیره عربستان وارد آفریقا می‌شود.

وی گفت: این جریان ترافیکی که حدود ۵۰ ترافیک است حدود ۳۰۰ دقیقه در فضای آسمان ما پرواز می‌کند.
وی افزود: در جریان سوم که جریان هند و خاور دور است بخشی از آن از مسیر کشور ما عبور می‌کرد و بخشی از طریق امارات، مسقط، پاکستان بود که در شرایط کنونی تعدادی نیز در آسمان کشور ما پرواز می‌کند.
وی افزود: از حدود ساعت ۴: ۳۰۰ دقیقه بامداد امروز جریان ترافیکی جدید مورد پذیرش کشور ما قرار گرفت و عملیاتی شد.
مه آبادی گفت: با در خواست کشور قطر و سازمان بین المللی‌ای کا او و پایبندی به تعهدات بین المللی این درخواست مورد پذیرش قرار گرفت.
مه آبادی افزود: تغییر در افزایش و ایجاد راه‌های هوایی و در ساختار فضایی کشور زمینه و ظرفیت پذیرش این ترافیک‌ها را دارد.
وی گفت: پس از ایجاد ۱۵۵ هزار کیلومتر راه هوایی در غالب فاز اول طرح مدیریت آسمان ایران شهر ظرفیت بسیار خوبی ایجاد شده است و می‌توانیم به تقاضاهای بین المللی پاسخ بدهیم.
**
هواپیمایی دولتی قطر(قطر ایرویز) نزدیک به ۲۰۰ فروند هواپیما در ناوگان خود در اختیار دارد.
 قطر ایرویز ‘بهترین شرکت هواپیمایی جهان’ شناخته شد.در نمایشگاه هوایی پاریس و در جریان مراسم جوایز برترین خطوط هواپیمایی جهان در سال ۲۰۱۷ ،حتی ازرقیب اماراتی خود جلوزد.
 قطرایرویز با بیش از ۱۴۰ مقصد در ۷۳ کشور جهان پنجمین هواپیمایی جهان از نظر شمار کشورهای مقصد بوده است.۲۲ژوئن۲۰۱۷
***

حمله به فروشگاه های قطر برای خرید

صبح امروز (۱۵ خرداد ۱۳۹۶)و در پی انتشار خبر قطع  روابط عربستان و چند کشور عربی دیگر با قطر، مردم قطر با هجوم به فروشگاه ها سبدهای خود را از شیر، آب، برنج، تخم مرغ و سایر اقلام پر کردند. قفسه های مربوط به مواد غذایی شلوغ ترین بخش فروشگاه ها در این روز بود.

یک شهروند قطری با اشاره به شلوغی فروشگاه ها گفت: من هیچ گاه قبلا چنین چیزی را ندیده بودم. مردم سبدهای خود را از مواد غذایی و آب پر کرده اند.

بر اساس این گزارش هم اکنون عکس هایی از قفسه های خالی فروشگاه های قطر در فضای مجازی منتشر شده است که نشان می دهد مردم قفسه های مربوط به گوشت و پروتئین های دیگر را خالی کرده اند.

شعبه های فروشگاه زنجیره ای کرفور بیشتر از بقیه مورد توجه خریداران بوده اند اما در عین حال سایر فروشگاه ها هنوز مقادیر زیادی کالا دارند.

به گفته کارشناسان قطر نصف مواد غذایی مورد نیاز خود را از خاورمیانه تامین می کند که بخش مهمی از آن از طریق خاک عربستان وارد این کشور می شود.

***

«حمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر گفت: تهران ۳ بندر خود را برای انتقال مواد غذایی به قطر اختصاص می دهد.
  «حمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر در سخنانی گفت: ایران برای انتقال مواد غذیی به قطر اعلام آمادگی کرده است.
 تهران ۳ بندر خود را برای انتقال مواد غذایی به قطر اختصاص می دهد.
وزیر خارجه قطر همچنین افزود: حل و فصل اختلافات کنونی میان کشورهای عربی و دوحه راه حل نظامی ندارد و بهترین راهکار، راهکار دیپلماتیک است.
دوحه بروز هیچ تغییری در مأموریت پایگاه آمریکا در خاک قطر را پیش بینی می کند.
  نیروهای ترکیه ای که قرار است وارد قطر شوند، با هدف تأمین امنیت تمامی منطقه این کار را انجام می دهند./خبرگزاری صدا و سیما۱۸ خرداد ۱۳۹۶
***
پاکستان  همکاری نظامی با قطر برای استقرار ۲۰ هزار نیرو در قطر اعزام می کند
 ترکیه ۱۳۰ مستشار نظامی متشکل از نیروهای زمینی ارتش به همراه زرهی را به قطر اعزام کرده که این رقم در آینده نزدیک به ۵ هزار نفر خواهد رسید.
در پی  تصمیم پارلمان ترکیه مبنی بر استقرار تعدادی از نیروهای ارتش این کشور در قطر، معروف ترین روزنامه های سعودی شامل الریاض و عکاظ ضمن به این تصمیم ترکیه شدیداًانتقادکردند.
***
شرط بحرین برای قطر
خبرگزاری رویترز، شیخ “خالد بن أحمد آل خلیفه” وزیر  خارجه بحرین در گفتگو با روزنامه “الشرق الأوسط” چاپ لندن از قطر خواست تا از ایران دوری کند.
قطر باید حملات رسانه‌ای خود علیه ما را متوقف کند و از دشمن نخست ما یعنی ایران دوری کند و باید بداند که منافع قطر با ماست نه با کشوری که علیه ما توطئه می‌کند و می‌خواهد بر ما تسلط پیدا کند و میان ما تفرقه ایجاد کند.
وزیر خارجه بحرین در ادامه تصریح کرد: قطر باید از حمایت از همه سازمان‌های تروریستی شیعه و سنی دست بردارد و سیاست تلاش برای منافع ملت خود را در پیش بگیرد.
وی پیش از این در گفتگو با رونامه “مکه” چاپ ریاض، گفته بود که همه گزینه‌ها برای تعامل با قطر روی میز است./۱۸ خرداد ۱۳۹۶
خالد در ۲ خرداد ۱۳۹۶ جواب بی ادبانه ای به وزیرخارجه ماداده بود
حمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به یورش نظامیان آل خلیفه به منزل شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان بحرین با انتشار پستی در توئیتر نوشته بود: «اولین نتیجه ملموس گرم گرفتن ترامپ با مستبدین ریاض: حمله مرگبار به تظاهرات مسالمت‌آمیز توسط رژیم بحرین که جسورتر شده. تحقیق کنید.»
خالد بن احمد آل خلیفه وزیر بحرین در پاسخ به توییت ظریف وزیر خارجه کشورمان در توییتی مدعی شد: ظاهرا ظریف دچار خوابهای پریشان است. توصیه می کنم رمان لولیتا را در تهران شروع به خواندن کند
***
 وزیر امور خارجه سابق قطر، با «نادان» توصیف کردن جانشین ولیعهد ولیعهد سعودیگفت: عربستان از طرح و برنامه‌های آمریکا و اسرائیل برای آزار و اذیت ایران حمایت کرده است.
وی در مصاحبه با یک شبکه کانادایی، اذعان کرد: «بله، ما بعضا در محاسبات سیاسی‌مان در منطقه اشتباه کردیم اما این (اقدامات اشتباه) را برای جلب رضایت برادرانمان در خلیج (فارس) انجام دادیم. عربستان از طرح و برنامه‌های آمریکا و اسرائیل برای آزار و اذیت ایران حمایت و پول‌های زیادی (در این راه) هزینه کرده است و ما شریک تجاوز غیرانسانی علیه کشور برادر یمن بودیم، اما زمانی که از این مشارکت پشیمان شدیم و خواستار توقف جنگی شدیم که از لحاظ سیاسی و میدانی شکست خورده است، به دشمن تبدیل شدیم.»

وزیر امور خارجه سابق قطر ( حمد بن جاسم آل ثانی)با اشاره به اختلاف‌های اخیر میان عربستان سعودی و دوحه گفت: از برادران انتظار این رفتار سیاسی غیرقابل قبول را نداشتیم؛ رفتاری که مؤید آن است که این مسئولان عربستانی هنوز در سیاست ناپخته وبی‌تجربه هستند.وی با بیان اینکه، قطر از تروریسم حمایت نکرده است و همچنان کشوری است که با تروریسم مقابله می‌کند، گفت: عربستان سعودی اساسا دارای تفکر وهابی است و دلیل آن هم این است که شیوخ فتنه را در اختیار دارد و اغلب تروریست‌ها یا سعودی هستند یا در مساجد سعودی تعلیم دیده‌‌اند.وی در واکنش به تهدیدات محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان سعودی، نیز گفت:
ما اهمیتی برای دادن پاسخ به تازه‌کارها و احمق‌ها قائل نیستیم؛ چرا که نتایج جنگ علیه یمن و علت همه خسارت‌هایی که ائتلاف سعودی بویژه نیروهای عربستانی متحمل شدند، نتیجه بی‌پروایی این نادان (محمد بن سلمان) بود و ما هم طعمه آسانی نیستیم. درست است قطر به لحاظ جغرافیایی کوچک است، اما دارای جایگاه بزرگی در جهان است.//الف ۲۲ خرداد ۹۶بنقل از پایگاه اینترنتی الاتحاد

شیخ حمد بن جاسم آل ثانی  (وزیر خارجه برکنار شده قطردر۶تیر۱۳۹۲ ) به مدت ۱۸ سال به عنوان نخست وزیر و وزیر امورخارجه از نفوذ بالایی در قطر برخوردار بود.

***

عربستان مرزخودرابرروی قطرگشود

اولین چراغ سبزعربستان به قطر،زائرین قطری باهزینه پادشاه عربستان به حج می روند!

به گزارش سایت شبکه روسیا الیوم، محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر امروز (پنجشنبه۲۶ مرداد ۱۳۹۶) با استقبال از این گام عربستان تصریح کرد: بازداشتن قطری‌ها از انجام فرایض حج و سپس فراهم کردن شرایط برای ورود آنها به عربستان هر دو با انگیزه‌های سیاسی انجام شد. اما ما از این گام استقبال می‌کنیم چون اجازه می‌دهد حجاج قطری به ادای مناسک حج بپردازند.

وی خاطرنشان کرد:‌ این گام زمینه را برای رهایی از محاصره تحمیل شده بر کشور فراهم می‌کند.

پادشاه عربستان روز چهارشنبه دستور اعزام هواپیماهایی برای انتقال مجانی حجاج قطری را به عربستان داد. همچنین به حجاج قطری اجازه داد از طریق گذرگاه سلوی

بدون بازرسی الکترونیکی وارد خاک عربستان شوند.

***

قطر: تحریم های عربستان ما را به ایران نزدیک تر کرده است

وزیر امور خارجه قطر: آیا هدف آنها این بود که یک کشور عضو شورای همکاری خلیج (فارس) رابه سمت ایران هل دهند؟ این هدف عاقلانه ای نبود.”
وزیر امور خارجه قطر اعلام کرد تحریم های کشورهای عربی همسایه قطر علیه این کشور، دولت دوحه را بیش از پیش به تهران نزدیک کرده است.

به گزارش رویترز، ” شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی” وزیر امور خارجه قطر امروز در پاریس در مصاحبه ای با خبرنگاران ضمن اعلام این مطلب گفت محاصره قطر از سوی عربستان سعودی و متحدانش، روابط اقتصادی دوحه – تهران را بیشتر و نزدیک تر کرده است.

وزیر امور خارجه قطر با نقض غرض دانستن این نتیجه برای کشورهای محاصره کننده قطر از جمله عربستان سعودی گفت:” آنها گفتند که قطر حالا به ایران نزدیک تر شده است. آنها با اقدامات خود قطر را به سمت ایران هل دادند. آنها قطر را  به این قدرت منطقه ای (ایران) هدیه کردند.”

قطر: تحریم های عربستان ما را به ایران نزدیک تر کرده است

رییس دستگاه سیاست خارجی قطر در ادامه گفت:” آیا هدف آنها این بود که یک کشور عضو شورای همکاری خلیج (فارس) رابه سمت ایران هل دهند؟ این هدف عاقلانه ای نبود.”

وزیر امور خارجه قطر در عین حال گفت به رغم نزدیکی ماه های گذشته در روابط دوحه و تهران، اما این دو کشور همچنان درباره برخی مسایل منطقه ای از جمله درباره بحران سوریه اختلاف نظرهایی دارند.

دولت قطر بیش از ۳ ماه است که تحت تحریم های همه جانبه اقتصادی و سیاسی از جانب ۴ کشور عربی عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین  و مصر قرار گرفته است.

کشورهای تحریم کننده قطر از دولت دوحه خواسته هایی دارند؛ از جمله اینکه به فعالیت شبکه الجزیره خاتمه داده و از ایران فاصله بگیرد.

دولت قطر اما در برابر این خواسته ها مقاومت کرده است.

پس از اعمال تحریم های همه جانبه علیه قطر و بسته شدن مرز های زمینی، هوایی و دریایی همسایگان به روی این کشور، دولت دوحه بیش از پیش به کمک های ایران و ترکیه وابسته شده و دولت های تهران و آنکارا به قطر در دور زدن تحریم های همسایگان عربش کمک کرده اند./۰۳ مهر ۱۳۹۶عصرایران

درباره نویسنده

1573مطلب نوشته است .

۲ Comments on “علت اختلاف عربستان با قطر چیست؟نقش سردارسلیمانی”

  • هادی wrote on ۱۶ خرداد, ۱۳۹۶, ۶:۲۳

    خدا لعنت کنه ال سعود رو انشالله که شکست میخورن

  • مسعود تراز wrote on ۱۲ تیر, ۱۳۹۶, ۲۲:۴۷

    مسئله که این حقیر درتعجبم درموضوع قطر دست کم گرفتن موضوع برجام که کشورهای عربی فکر نمیکردند دراین مذاکرات ایران با یکدیپلماسی کاملا حرفه ای بیک توافقی با قدرتهای بزرگ برسد تنش امروز قطر وشکاف درشورای همکاری خلیج فارس یکی ارتبعات این توافق است بیایید واقع بین باشیم کشوری که دردنیا به اسب توسن معروفه(امریکا) با توافق مجبور به رعایت این توافقه اکنون ایران که میتواند نقش تعیین کننده درشکاف بوجود آمده بازی کند کشورهای دیگر منطقه مثل عمان وتاحدودی کویت میتواند جبهه جدیدی رو درمنطقه درمقابل ارتجاعی ترین شیوخ عرب که تاریخ مصرف آنها ازنظر تازیخی بسرآمده وخرید تسلیحات حتی نمیتواند کمکی به آنان کند باید ایران نقش تاریخی خود درحساسترین موقع ایفائ نمایند البته کشور ترکیه هم موجوده ولی متاسفانه نقش مخرب این کشور درموضوع سوریه وعملکرد آن کشور قابل اعتمادی بنظر نمیاد لذا ایران درهمکاری بااین کشوروژست های بظاهر دوستانه باید جنبه احتیاط رو درنظر بگیرید میدانیم فعلیت حزب عدالت وتوسعه ساخته وپرداخت کشورهای غربی برای موازی سازی غرب دربرخورد باجمهوری اسلامی از زمان اربکان رییس دولت پیشین شکل گرفته و این اداهایی که رجب طیب اردوغان درمواجهه باامریکا بخود گرفته قابل باور نیست چون آبشخور این کشور ده هاست جبهه غربه وروز موعود که آنهم درعمل موردارزیابی قرار گیرد از نظر غرب بخصوص بعداز کودتا رجب ورژیمش یه مهره سوخته است ونزدیکی تاکتیکی آن به روسیه درهمین راستاست سیاستمداران ما بخصوص دروزارت امور خارجه درتصمیم گیری باید هوشیارانه عمل نمایند موفق باشید

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما