عفونت” زخم” دهانه رحم چیست+درمان-فرق کرایو باکوتر

عفونت

عفونت و زخم دهانه رحم چیست+درمان

درادامه خواهیدخواند: فرق کرایو باکوتر چیست؟

دهانه رحم”سرویکس” کجاست؟

دهانه رحم محلی مابین رحم و واژن است که در پایین‌ترین نقطه رحم و در بالاترین نقطه واژن قرار گرفته است

انتهای واژن ، توسط گردن رحم (دهانه ی رحم  ،یا سرویکس ) به جسم رحم راه دارد . در نتیجه در معاینات  با اسپکلوم ،  بخش بیرونی آن کاملا قابل مشاهده و ارزیابی است . هم چنین هنگام نزدیکی ، آلت با قسمت بیرونی دهانه رحم برخورد میکند .

ممکن است به اندازه یک توت فرنگی بزرگ عفونت زخم دهانه رحم

علائم  زخم دهانه رحم-علائم  خاصی ندارد واما ممکنه است درقالب نشانه هایی مثل بروز:

زگیل تناسلی،خونریزی غیر عادی،لکه بینی بعد از رابطه جنسی،ترشحات غیر طبیعی واژن،درد در قسمت پایینی کمر -سرنخ هایی باشدبرای اینکه پزشک رامتوجه بیماری کند

یکی ازعلائم”زخم دهانه رحم”خونریزی هنگام آمیزش است

به زخم دهانه رحم -سرطان دهانه رحم ( Cervical cancer )نیزگفته می شود

باتوجه به پیشرفت علوم ونولیدداروهای مناسب وبی ضر فریز کردن آخرین مرحله درمان است امابعضی ازپزشکان بمحض اینکه ببینند “بافت رحم” از دهانه رحم بیرون میزند ” شکل توت فرنگی قرمز ”  به اشتباه این بافت طبیعی رحم ،که از سوراخ بیرون زده سرطان محسوب  می کنند!
 امااگر بر روی این بافت قرمز رنگ عفونت قالب شود وبیمار دچار علائمی مثل ترشحات عفونی شودویا بعد از آمیزش دچار” لکه بینی” غیرمعمول شود که این علامت مشخصه  ” زخم دهانه رحم “است که با یک تا دو دوره دارو- درمان می شود نیازی به فریز نمی باشد

کرایوچیست؟

فرق کرایو باکوتر چیست؟
برخی پزشکان  و با کرایو (انجماد =فریز)Cryolipolysis (کرایو لیپولیز) دهانه رحم ، اقدام به از بین بردن این بافت قرمز مخملی میکنند که ممکن است یک بهبودی حاصل شود امافریز ، موجب از بین بردن سلول های طبیعی آن ناحیه می شود ودرهنگام معاینات موجب کاهش دقت تست پاپ اسمیر می شود و بتبع آن می تواند نتایج منفی و مثبت کاذب را افزایش دهد
اگر زخم بادارو درمان نشد(که می شود)در نهایت می توان باروش – فریز(کرایو) یا سوزاندن (کوتر) اقدام به درمان کرد
 فریز دهانه زخم رحم(کرایوتراپی  ۲-۳ دقیقه طول می کشد) ولی کارها۲۰ دقیقه طول می کشد(با استراحت یک ساعت بطول می انجامد) اما حدودیک ماه مراقبت بعداز درمان نیازاست تا بهبودی حاصل شود.
سوزاندن (کوتر یا لیزر کردن)Curette زخم دهانه رحم (سرویکس) به منظور درمان عفونت یا زخم دهانه رحم، قبل از انجام می شود
احتمال بازگشت زخم”بعدازفریز”بعدازچندسال هم گزارش شده
من خانم ۳۰ساله هستم۵ سال پیش فریزکردم خوب شدم وسال بعد باردارشدم ،فرزندم ۳ سالشه  بعلت زیادی ترشحاتم رفتم دکترگفت  زخمم کاملاًخوب نشده (عودکرده)بایدمجدداًفریزکنی ….
فریز مانع ازبارداری نمی شود اما موجب کاهش بارداری می شود
اگرقصد”فریز”دارید شب قبل از فریز ، استراحت کافی داشته باشند. ازمیان وعده سالم (ماست میوه یا آبمیوه و آجیل) مصرف کنید. با توجه به اینکه هنگام فریز زخم رحم، احساس گرفتگی عضلات ایجاد می شود، با مصرفف قرص ایبوپروفن یک ساعت قبل از فریز این حالت قابل کنترل است.
به فریز(کرایو)  -“پروب سر صاف” نیزگفته می شود
 

 اگر نتیجه تست پاپ اسمیر -هم مشکوک یا پاسخگونبود، ازروش های:

کولپوسکوپی : روندی است که در آن پزشک با استفاده از یک لوله که دارای یک لنز بزرگ کننده است رشد غیرطبیعی سلولهای دهانه رحم را مورد بررسی و آزمایش قرار می دهد.

کولپوسکوپی شامل یک وسیله ای است که شبیه یک جفت دوربین دو چشمی است که روی میله ای قرار گرفته و از طریق آن  پزشک،داخل را نگاه می کند(شبیه تجهیزات فیلمبرداری ساده درمجالس) یک اسپکلوم در واژن قرار داده می شود تا دیواره های واژن را باز نگه دارد تا پاپ تست ، انجام شود و این اسپکلوم تا زمانی که تست و معاینه به پایان برسد ، در محل باقی می ماند.

بیوپسی: در طول کولپوسکوپی پزشک  نمونه ای از بافت دهانه رحم یا سرویکس را برای بررسی بیشتر بردارد که به آن بیوپسی گفته می شودیک نمونه کوچک از بافت دهانه رحم برداشته شده و در زیر میکروسکوپ، برای نشانه های سرطانی شدن سلولها،  بررسی می شود.

اگر بیوپسی انجام بگیرد احتمال خونریزی واژینال استت یا درد خفیف است.

کپسول داکسی سیکلین

بیمار برای کولپوسکوپی باید لباس خود را از کمر به پایین درآوریدو کاوری  پاهای خود را پوشانده می شود و به پشت روی میز معاینه دراز می کشیده می شود ،پاهای باز ، زانوهای  خم  و پاشنه های پای  روی رکاب ها قرار می گیرد.

پزشک ابزاری به نام اسپکولوم را که با مواد لغزنده آغشته شده وارد واژن می کند. به این ترتیب دیواره های واژن برای کولپوسکوپی باز می شود. در برخی موارد دهانه رحم و واژن ممکن است با محلول سرکه یا رنگ ید شستشو داده شود تا نواحی غیر نرمال بهتر رویت شود.

داروی “عفونت “زخم دهانه رحم
پماد واژینال و  قرص مترونیدازول( metronidazole)
کپسول یاقرص داکسی سایکلین(Doxycycline)نوعی آنتی‌بیوتیک برای درمان عفونت‌های باکتریایی است روزی ۲ بار  هر ۱۲ ساعت مصرف می شود
داکسی سایکلین را می‌توان با شکم خالی ،یک ساعت قبل یا ۲ ساعت پس از غذاو یا با غذا مصرف کرد. مصرف ۲ لیوان آب بعد از خوردن دارو توصیه می‌شود-حالت تهوع، اسهال و زخم دهان از عوارض قرص داکسی سایکلین می تواندباشد.در حین مصرف این دارو از نور خورشید در ساعات درخشش و از لامپ‌های آفتابی و وسایل برنزه‌کننده اجتناب کنید/این داروبرای آکنه و جوش های عفونی هم کاربرددارد(یک داروی ضدباکتریایی است) 
قرص ضدبارداری مصرف می‌کنید بایددرنظرداشت که آنتی‌بیوتیک ها می تواننددرعملکرد قرص بارداری اختلال ایجادمی کنند.

داروی شیاف کلوتریمازول(clotrimazole)ضدقارچ است

برای زخم و هیدروکرتیزون برای خارش بیرونی

درمانهای گیاهی وعسلی

هرشب قبل ازخواب یک قاشق چایی خوری عسل کوهی (به وسیله اپلیکاتور)رادرواژن تزریق کرده به مدت پنج دقیقه پاهارابالانگه داشته-این کاررادوماه انجام دهید

– تزریق در داخل واژن، ویژه زنان متاهل می باشد و برای مجردها بجای تزریق برای ورود عسل به داخل واژن میی بایست مقداری عسل را شبها روی گاز استریل (یا پارچه آب ندیده) ریخته و کاملاً گاز را آغشته با عسل کرد و روی بدنشان بگذارند و طاقباز بخوابند تا کم کم عسل به داخل واژن هدایت شود.
-حتما قبل از تزریق عسل در واژن مقداری عسل را به قسمت داخلی ران بمالید و پس از گذشت یک ساعت اگرر حساسیتی ایجاد نشد سپس عسل را در واؤن تزریق کنید.
– به اصطلاح برای افراد مجرد، برای ورود عسل داخل واژن از عنوان -عسل برداشتن- و برای افراد متاهل از عنوان -تزریق واژینال عسل- استفاده می شود.
– انجام این کار در در دوران قاعدگی ممنوع می باشد.
– حتماً باید از مرغوبیت و کیفیت عسل مطمئن باشید تا دچار مشکل نگردید. عسل مورد استفاده باید زنبوری وو چند گیاهی باشد و از عسلی که زنبور تنها از یک نوع گیاه استفاده کرده مانند عسل یونجه خودداری شود چراکه عسلی خوب است که زنبور هر چه بیشتر از گیاهان متنوع استفاده کرده باشد.

* قبل از تزریق عسل در داخل واژن، محیط بیرونی سرنگ را با ضماد زرد یا روغن محلی چرب نمایید.
* پس از تزریق در شب، در صبح با مقداری ضماد زرد یا روغن محلی موضع بیرونی واژن را چرب نمایید.
* ۲۰ گرم برگ درخت زیتون را در ۳ لیوان آب دم کرده و پس از سرد شدن ،رحم را با آن شستشو دهید.
* ۵۰ گرم پوست درخت بلوط را با ۳ لیوان آب دم کرده و پس از ولرم شدن رحم را با آن شستشو دهید.
*پوست درخت بلوط را آسیاب کرده ،با عسل مخلوط کنید و به صورت شیاف واژنی استفاده کنید.

اگر باسرنگ برایتان سخت است -جلد سس قرمز خرسی رو با عسل پر کنید میتوانید عسل را وارد اپلیکاتور کنیدهر شب ٣ اپلیکاتور بمدت ٢٠مرتبه

***

گزنه درمانی

می‌توان از گیاه گزنه نیز برای درمان گیاهی زخم رحم استفاده کرد. برای استفاده، برگ‌های گیاه گزنه را پس از شست‌وشو خرد کنید و آب حاصل از آن را با استفاده از سواپ پنبه‌ای وارد واژن کنید و به مدت هفت تا ۱۰ دقیقه دراز بکشید تا درمان انجام شود. درمان زخم دهانه رحم با استفاده از گیاه گزنه را می‌توان در هر ساعتی از شبانه‌روز انجام داد. دوره درمان سه هفته طول می‌کشد؛ به همین خاطر لازم است درمان بلافاصله پس از پایان قاعدگی آغاز شود. برای هر روز استفاده از آب گیاه گزنه، باید همان روز برگ‌های آن را چید و از آب برگ‌ها به‌صورت تازه، استفاده کرد. /ترجیحاً این درمان درنیمه دوم سال انجام بگیردکه فصل رویش گزنه می باشد

درباره نویسنده

1540مطلب نوشته است .

One Comment on “عفونت” زخم” دهانه رحم چیست+درمان-فرق کرایو باکوتر”

  • زهرا wrote on ۲ تیر, ۱۳۹۶, ۱۱:۴۰

    سلام خانوم دکتر من مجردم ۲۵ سالمه حدودا ۵/۶سال میشه قبل از پریود شدن ۳ روز لکه قهوه ای میبینم بعد پریود میشم هیچ درد و بویی هم نداره زمان پریودی هم مرتبه و شاید یه وقتایی به ٨ روز برسه من ۳ سال که ورزش بدنسازی میکنم خیلی جدی  لطفا میشه بگین مشکلی هست یا نه

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما