مدروکسی پروژسترون+دپو مدرول چیست؟

مدروکسی پروژسترون

Medroxyprogesterone Acetate

مدروکسی پروژسترون نوعی پروژسترون است.(قرص، آمپول) پروژسترون یک هورمون جنسی ساختگی زنانه است که به هورمون طبیعی پروژستون. شباهت دارد. برای درمان اختلالات قاعدگی از قبیل لکه بینی وسط ماه وو عدم قاعدگی مصرف میشود.

مدروکسی پروژسترون را اغلب برای درمان آندومتربوز مصرف می کنند. آندومتریوز یک بیماری است که در آن بافت پوششی رحم در حفره لگن رشد غیرطبیعی پیدا می کند. آمپولهای دپوت این دارو را به عنوان ضدد حاملگی تزریق می کنند. با وجود این، چونکه ممکن است عوارض جانبی جدی از قبیل خونریزی دایم از رحم، عدمم قاعدگی و ناباروری طولانی بهمراه داشته باشد

مدروکسی پروژسترون در درمان برخی انواع سرطان، مانند سرطان پستان یا رحم، مصرف شود.

مقدار و زمان مصرف: ۱ تا ۳ بار در روز

مقدار مصرف برای بزرگسالان: اختلالات قاعدگی: روزی ۲/۵ تا ۱۰ میلیگرم. آندومتریوز: روزی ۳۰ میلیگرم،

سرطان: روزی ۱۰۰ تا ۱۵۰۰ میلیگرم، ضدبارداری: ۱۵۰ میلیگرم.

شروع تأثیر دارو: ۱ تا ۲ ماه برای سرطان، ۱ تا ۲ هفته برای بیماریهای دیگر.

 ***

     آمپول دپو مدرولdepo-medrol

Methylprednisolone 

آمپول دپوچروورا (Depo-provera) که نام ژنریک آن مدروکسی پروژسترون استاب می باشد حاوی پروژسترون می باشد که تزریق آن باعث می گردد که به مدت سه ماه (۱۲ هفته) از بارداری جلوگیری شود . این آمپول به نام DMPA نیز معروف می باشد .

عملکرد آمپول

آمپول دپوپروورا باعث توقف آزاد شدن تخمک از تخمدان ها می شود . بنابراین وقتی تخمک ازز تخمدان ها آزاد نشود ، حاملگی نیز رخ نخواهد داد . همچنین باعث غلیظ شدن ترشحات رحم شده و نمی گذارد اسپرم به خوبی حرکت کرده و به تخمک برسد .

بهترین زمان برای تزریق آمپول دپو، ۵ تا ۶ هفته بعد از زایمان می باشد . در صورتی که زودتر از این مدت اقدام به تزریق آمپول شود ، خطربروز خونریزی های شدید و طولانی مدت افزایش می یابد .

تزریق سر هر سه ماه : اهمیت زیادی دارد که آمپولها در سر موعد مقرر تزریق گردد . شما میی توانید با یادداشت کردن این زمان و یاد آوری آن ، تزریقات را به موقع انجام دهید.

متیل پردنیزولون METHYLPREDNISOLONE

متیل پردنیزولون برای رساندن کورتیکواستروییدها به افرادی که بدنشان دچار کمبود آنهاست تجویز می شود.

این دارو همچنین برای خواص ضدالتهابی و اثراتی که در سرکوب دستگاه ایمنی بدن دارد به کار می رود. متیل پردنیزولون کمک می کند تا تورم ، قرمزی ، خارش ، و واکنش های حساسیتی کاهش یابند. متیل پردنیزولون همچنین در درمان بیماری های گوناگونی مثل آسم ، آرتریت ، مشکلات پوستی ، حساسیت شدید، و برخی سرطان ها کاربرد دارد.

متیل پردنیزولون برای درمان جایگزینی در نارسایی غده فوق کلیوی استفاده می شود. این دارو همچنین در درمان علامتی اختلالات آلرژیک التهابی و در جهت سرکوب کردن سیستم ایمنی استفاده می شود. متیل پردنیزولون در هیپرپلازیی مادرزادی غده فوق کلیه، ادم مغزی و بیماری های روماتیسمی نیز مؤثر است.

نکته۱

* در افراد مسن و بخصوص خانم های یائسه، احتمال ایجاد پوکی استخوان و فشار خون بالا، افزایش می یابد.

*تجویز سریع داخل وریدی مقادیر زیاد این دارو، ممکن است موجب کولاپس قلبی-عروقی گردد.

* تجویز مقادیری از دارو که موجب تضعیف سیستم ایمنی می گردد، می تواند موجب کاهش پاسخ آنتی بادی سرم در هنگام تجویز همزمان واکسن های حاوی ویروس زنده گردد.درمان دراز مدت با متیل پردنیزولون، بیمار را از جهت ابتلاء به بیماری های عفونی مستعد می کند و از طرفی علایم عفونت را نیز پنهان می سازد. مصرف مقادیر زیاد این دارو می تواد اختلالات روانی را تشدید کند. آب مروارید، قرحه گوارشی، علایم شبه کوشینگ، آکنه و افزایش فشار خون از عوارض جانبی دارو به شمارمی آیند. 

نکته۲

مصرف همزمان این دارو با ریفامپین ، داروهای ضد صرع مانندکاربامازپین، فنوباربیتال، فنی توئین و پریمیدون موجب تسریع متابولیسم متیل پردنیزولون و کاهش اثر دارو می گردد. این دارو ممکن است باعث کاهش اثر داروهای پایین آورنده قند خون و یا داروهای کاهنده فشار خون گردد.

 عوارض جانبی که با مصرف آمپولهای دپو می توانداتفاق بیفتد:
اضافه شدن وزن و چاقی/آکنه (جوش)/سردرد/افسردگی/کاهش میل جنسی/ ریزش موها/حساس شدن پستانها

درباره نویسنده

1505مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما