کدام دخترامام خمینی”کودتاچی”بود؟

کدام دخترامام خمینی

ماجرای کودتای  دخترامام خمینی 

چراحضرت امام به شما کودتاچی می گفتند؟
علتش این بود که در منزل ما امام آبگوشت دوست داشتند و بیشتر ناهارها غذا آبگوشت بود و من آبگوشت دوست نداشتم و چند وقتی که گذشت یک روزی گوشت کوبیده در دست من بود و امام هم وضو گرفته بودند و می آمدند بالا در منزل قم.

من ناراحت بودم از اینکه باید آبگوشت بخورم و گوشت کوبیده را پرت کردم گوشت کوبیده به دیوار چسبید و بشقاب پرت شد

و به امام(پدر) گفتم چه دلیلی دارد شما که بزرگتر هستید و ما همیشه باید آبگوشت بخوریم ما چند نفریم در منزل خب همه نظر بدهند که هر روز ناهار چی بخوریم.

ایشان(امام) هیچ چیزی به من نگفتند

و بعد به مادرم گفته بودند که هر روز بچه ها را جمع کن و هر روز غذا را به سلیقه یک نفر انتخاب کن.

خب این عدالت بود و من از بچگی منطقی بودم و بعد به من گفتند که تو کودتا کردی

و مادرم به من گفتند که حاج آقا به شما می گویند کودتاچی.

مدیریت سایت-پیراسته فر:بعدازاین کودتا ، امام مثل سابق سرسفرمی نشست وخانوادگی باهم غذامی خوردند

دکتر سیده زهرا مصطفوی خمینی(بانوی برگزیده کشور در سال ۹۰) و مدیر گروه کلام و فلسفه دانشکده الهیات دانشگاه تهران و دبیرکل جمعیت زنان ایران

سخنرانی خانم خدیجه ثقفی (همسر امام خمینی )در کنار زهرا مصطفوی، مدرسه عالی شهید مطهری به مناسبت چهلمین روز درگذشت امام خمینی/۱۳۶۸

 در چه سالی ازدواج کردید؟

 در سال ۱۳۴۰ . من ۵ خواستگار داشتم چون خیلی شیطون بودم و خیلی معتقد به کارهای خودم بودم و اعتقاد قلبی داشتم به کار خودم و دلیل و برهان می آوردم که با کی ازدواج کنم. آن زمان امام خیلی ها را پسندیدند و من گفتم موافق نیستم و آخر گفتند که چرا نمی خواهی ازدواج کنی؟ من گفتم که با چه گروهی نمی خواهم ازدواج کنم. ولی زمانی که بروجردی آمده بود چون پدرش از دوستان خیلی صمیمی پدر بود و امام وقتی که قم آمدند اولین نفری که با هم دوست بودند پدر بروجردی بودند.

به نقل از خود آقای بروجردی می گویم زمانی پدر آقای بروجردی در حرم روبروی صحن بودند تا همسر من را صدا کردند که سوالی را بپرسند محمود گفته می دانم می خواهید چی بگید گفته از کجا می دانی گفته شما می خواهید بگویید که می خواهید بروم خواستگاری دختر حاج آقا روح ا… ؟ بله گفتند خب برو همین را می خواستم بپرسم. بعد آمدند به شوهر خواهرم آقای اشراقی گفتند که بیایند خواستگاری. آقای اشراقی گفته بودند که شما پنجمی هستید چهار نفر جلوتر از شما هستند اگر آن چهار نفر رفتند کنار بعد من مطرح می کنم و همسرم گفته که من به شما می گویم که آن چهار نفر را کنار بگذارید و خود من هم آن چهار نفر را مناسب نمی دیدم.

دختران امام خمینی(صدیقه،فریده،زهرا)مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری حسن روحانی۱۲مرداد۱۳۹۶

شوهرش سفیرکشورفنلاندبود

بعد از فوت برادرم حاج احمدآقا که خیلی بیشتر از خواهر و برادر احساس علاقه می کردیم و من خیلی حالم بد بود،یک شب شوهرم (دکترمحمودبروجردی) آمد گفت که پیشنهاد سفارت فنلاند را دادند و گفتم هر کجا که پیشنهاد دادند قبول کن من دیگر نمی خواهم در تهران بمانم.

 دکترمحمودبروجردی متولد ۱۳۱۲قم فرزند  آیت الله حاج میرزا مهدی بروجردی(ازاصحاب آیت الله بروجردی)

مسؤلیتها:ریاست دانشگاه بین المللی امام خمینی،قائم مقامی وزارت خارجه و سفیرکبیر ایران در کشور فنلاند

دکتربروجردی ٧ اسفند ۱۳۸۹ در پی یک بیماری طولانی به دلیل سرطان غدد لنفاوی در بیمارستان لاله تهران درگذشت

به چین نرو!

– چند سال قبل از فوت امام مرا به چین دعوت کردند که بروم آنجا و صحبت کنم. سر سفره بودیم و ایشان به خاطر قلبشان به دستور دکتر پشت میز کوچکی می‌نشستند و غذا می‌خوردند. من خیلی عادی و معمولی گفتم: «من هفته دیگر به چین می‌روم. مرا دعوت کرده‌اند.» حرف‌های دیگری زده شد و گذشت. چند دقیقه بعد، امام به من گفتند: «فهیمه (مرا در منزل فهیمه صدا می‌زنند) بیا!» بعد گفتند: «سرت را بیاور پایین.» من کنار ایشان ایستاده بودم. گوشم را نزدیک دهانشان بردم. امام گفتند: «می‌خواهم از تو خواهش کنم به چین نروی.» من مکثی کردم و گفتم: «چشم»، ولی حقیقتش این است که کمی به من برخورد که چرا ایشان همان وقت به طور عادی این مطالب را نگفتند. مثلاً نگفتند مصحلت نیست و نرو و چرا این‌جور گفتند. وقتی غذا خوردن تمام شد و ایشان خواستند به اطاقشان بروند، من همراهشان رفتم و گفتم: «می‌خواهم از شما گله کنم.» پرسیدند: «چرا؟» جواب دادم: «شما فکر می‌کنید اگر مرا منع کنید گوش نمی‌کنم؟ همان‌جا به من می‌گفتید نرو، مصحلت نیست. من هم قبول می‌کردم. لازم نبود مرا صدا بزنید و درِ گوشم بگویید.» گفتند: «آدم وقتی می‌خواهد چیزی را به کسی بگوید، باید به کف پای او بگوید؟ باید درِ گوشش بگوید!» فهمیدم می‌خواهند از در شوخی درآیند. گفتم: «هم من می‌دانم منظورم چیست، هم شما می‌دانید!»

زهرا مصطفوی یک فرزند دختر به نام لیلی بروجردی و یک فرزند پسر به نام مسیح بروجردی دارد. مسیح بروجردی فرزند بزرگ خانم زهرا مصطفوی است. او در میان نوادگان امام از معدود روحانیون به شمار می رود. او در حوزه علمیه قم مشغول تحصیل بوده و به امور سیاسی ورود نکرده است. مسیح داماد محمد میرمحمدی، از نمایندگان مردم قم در مجلس شورای اسلامی است. او مدتی را در دوران جنگ به طور گمنام در جبهه ها حضور داشته که خاطرات آن بعدها از زبان دیگران از جمله غلامعلی رجایی منتشر شد. مسیح بروجردی دو فرزند به نام های روح الله و مریم دارد.

/منابع :سایت جماران وماهنامه پاسدار اسلام بااصلاحات واضافات

درباره نویسنده

1540مطلب نوشته است .

۱۰ Comments on “کدام دخترامام خمینی”کودتاچی”بود؟”

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما