چرا احمدآقا”حکم امیری حج”راپس داد!؟

چرا احمدآقا

چرا احمدآقا “امیرالحاج “نشد؟

بعداز ارتحال امام خمینی حاج سیداحمدآقامتواضعانه بارهبری جدید(آیت الله خامنه ای)بیعت کردو با حکم  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  به عضویت شورای عالی امنیت ملی و مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای عالی انقلاب فرهنگی درآمد.

در فروردین ماه ۱۳۷۰ دو سال پس از رحلت امام اتفاقی افتاد اتفاقی افتاد

 ۱۷ فروردین ۱۳۷۰ حضرت آیت‏‌الله خامنه‌‏ای رهبر معظم انقلاب طی حکمی حجت‌‏الاسلام والمسلمین حاج سید احمد خمینی به سمت نماینده‌شان در امور حج و سرپرست حجاج ایرانی منصوب کرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در این حکم ‌که در قیاس با سایر احکام مسئولین متنی طولانی نیز داشت پس از اشاراتی به اهمیت مراسم حج و اهمیت آن از نگاه حضرت امام نوشت: «اینجانب با تأسی به آن بزرگوار که جنابعالی را با اعتقادی کم‏‌نظیر از همگان ممتاز ساخته بود، با اطمینان و اعتماد کامل به دانش و بصیرت و هوشمندی همراه با امانت و صداقت و کارآیی که از آن برخوردار می‌‏باشید، شما را به سمت نماینده خویش و سرپرست حجاج محترم ایران منصوب می‌‏کنم.

اما ناگهان اتفاقی افتاد؛ ظاهرا پس از آن‌که مقام معظم رهبری، سید احمد خمینی را به عنوان رئیس حجاج ایرانی منصوب کرد، این امر با مخالفت مادربزرگوارش -حاجیه خانم خدیجه ثقفی- رو به رو می‌شود و لذا  حاج احمد آقا ۲۳ فروردین ماه مجبور می‌شود طی نامه‌ای به رهبری، به دلیل درخواست مادر بیمار خویش، از مسئولیت محوله استعفا دهدایشان در نامه استعفا حضور رهبر بزرگوار انقلاب، حضرت آیت‏‌الله خامنه‏‌ای ـ دامت برکاته می نویسد:« با عرض سلام و تحیت، خدای را شکر می‌کنم که مورد لطف و محبت آن عزیز قرار گرفتم و من را به نمایندگی خود و خدمتگزاران حجاج بیت‌الله الحرام منصوب فرمودید. پس از صدور حکم با کمال شوق کار را دنبال نمودم و پیشرفتهایی هم در بعضی زمینه‌ها حاصل شد.

ولی امروز در ملاقات با مادر بزرگوارم با مسئله‌‏ای مواجه شدم که تنها فرد را رهبر عزیزم دانستم تا موضوع را با او در میان بگذارم چرا که جنابعالی همیشه نسبت به خانواده حضرت امام ـ قدس سره ـ محبت داشته‏‌اید.

والده مریضم به جدّ دستور فرمودند تا از این سفر منصرف شده و در کنارشان باشم.

از آن حضرت درخواست می‌نمایم در صورتی که اجازه فرمایید خواست والده مکرمه را برمسئولیت جدید مقدم دارم و از این سفر روحانی و خدمت مورد علاقه‌ام به خاطر مادر رنجدیده چشم بپوشم. البته خود را موظف می‌دانم که تا همیشه در خدمت انقلاب و اسلام و رهبری معظم باشم. خداوند به جنابعالی طول عمر با برکت مرحمت فرماید.

مرحومه خانم ثقفی همسر امام یکبار در مصاحبه ای، موضوع را چنین بیان کردند:

یکروز [احمد] آمد اینجا… نشست بعد از احوالپرسی ها گفت، خانم من امیرالحاج شده‏ ام.

گفتم، چرا؟

قضایا را تعریف کرد که آقای خامنه‏‌ای به من گفته‏ اند که این مسئولیت را قبول کن.

اگربری عربستان ملک فهدتورومی کشه!

من به او گفتم، احمدجان تو حتماً بهتر از من می‏ دانی که ملک فهد تابع دستورهای امریکا است. اگر شما به آنجا بروی و مصلحت امریکا چنین قرار بگیرد که شما را بگیرند و به فهد دستور دهد، فهد اطاعت می ‏کند و این چیزی است که هم برای تو و هم برای ایران مناسب نیست.ایشان رفتند و اطلاعیه‏ ای در جواب نوشتند که خانم راضی نیستند.

هشت۸روزبعدحکم رابرمی گرداند

رهبری معظم انقلاب نیز ۲۵ فروردین ۱۳۷۰ با این استعفا موافقت نموده

 از پیشامدی که منجر به بروز مشکل برای جنابعالی در تصدی مسئولیت حج گردید متأسف شدم، بالخصوص با توجه به اهمیت حج و ضیق وقت که مستلزم تلاش مضاعف و اعمال فوریت در ترتیب مقدمات این فریضه بزرگ الهی است؛ لیکن از آنجا که رعایت حال همسر مکرمه حضرت امام ـ‏‌قدس‏‌الله نفسه الزکیه ـ را لازم و مشارٌالیها را دارای حق عظیمی نسبت به خود و همه مخلصان آن عزیز راحل می‌‏شمارم با استعفای جنابعالی موافقت می‌‏نمایم.

واما کل ماجرا ازخبرگزاری”نامه”بنقل ازجماران

 سید احمد که تا ده سال بعد از پیروزی انقلاب بدون وقفه به طور شبانه روزی در کنار امام حضور داشت، چه در آن مدت و چه پس از آن بنا به توصیه پدر و رویه خانوادگی، هیچ سمت اجرایی سیاسی را هم قبول نکرد و حتی زمانی که درخواست انتخاب وی به عنوان نخست وزیر از طرف بنی صدر مطرح شد، امام با قاطعیت با آن مخالفت کرد تا قرار باشد  که او جز تنظیم امور مربوط به پدر هیچ کار اجرایی دیگری انجام ندهد و از جناح‌بندی‌ها و مشاجرات روزمره دور بماند. با ارتحال امام امت، اوضاع کمی متفاوت تر از گذشته شد و وی با رهبری جدید نظام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ارتباط خود را حفظ کرد و از سوی ایشان به عضویت شورای عالی امنیت ملی و مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای عالی انقلاب فرهنگی درآمد. علاوه بر این، وی ملاقات‌های خود را با مسئولان درجه یک کشور همواره داشت تا در همیاری به نظام کم نگذاشته باشد. اما، در مورد اینکه چرا سید احمد خمینی برای این مسئولیت مناسب تشخیص داده شد؟ آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور وقت چنین می گوید: «امین الحاج بودن اهمیت زیادی داشت؛ اینکه حاج احمد آقا این مسئولیتی را داشته باشد مهم بود چون، می دانستیم عربها روی ایشان حساب باز می کنند و کار ما را آسان می کرد. خود حاج احمد آقا مدیر توانمندی بود و خیلی می توانست این بخش را تقویت بکند به علاوه حاج احمد آقا دیگر آن موقع مسئولیتی نداشتند چون ایشان قبلاً رئیس دفتر امام بودند و خیلی وقت فعالی داشتند و آن وقت مقداری از وقتشان را به آثار امام می پرداختند. فکر می کنم انتخاب خوبی بود، اما ما متوجه شدیم که ایشان یک مشکل داخلی دارند این سمت را قبول نکردند».

اما، در فروردین ماه ۱۳۷۰ دو سال پس از رحلت امام اتفاقی افتاد که نکته اخلاقی و رفتاری جالبی را در سلوک شخصیتی یادگار امام به نمایش گذاشت. ۱۷ فروردین ۱۳۷۰ حضرت آیت‏‌الله خامنه‌‏اى رهبر معظم انقلاب طی حکمی حجت‌‏الاسلام والمسلمین حاج سید احمد خمینى به سمت نماینده‌شان در امور حج و سرپرست حجاج ایرانى منصوب کرد. رهبر معظم انقلاب اسلامى در این حکم ‌که در قیاس با سایر احکام مسئولین متنی طولانی نیز داشت پس از اشاراتی به اهمیت مراسم حج و اهمیت آن از نگاه حضرت امام نوشت: «اینجانب با تأسى به آن بزرگوار که جنابعالى را با اعتقادى کم‏‌نظیر از همگان ممتاز ساخته بود، با اطمینان و اعتماد کامل به دانش و بصیرت و هوشمندى همراه با امانت و صداقت و کارآیى که از آن برخوردار می‌‏باشید، شما را به سمت نماینده خویش و سرپرست حجاج محترم ایران منصوب می‌‏کنم. این واجب بزرگ که ذکر خدا و انابه و استغفار در آن با برائت و بیزارى از مشرکین و نمایش عظمت و وحدت مسلمین توأم و همراه است، امسال در شرایطى انجام می‌‏گیرد که مع الأسف بخشى از سرزمین‌هاى اسلامى عربستان و عراق به حضور و تصرف ایادى شرک و کفر و استکبار آلوده شده و با سوء تدبیر و خباثت بعضى از حکام ممالک اسلامى، اختلافات تازه و برادرکشی‌هاى بی‌‏سابقه‏‌اى در میان مسلمانان پدید آمده است. این چیزى است که قلب هر مسلمان غیور و معتقد به عزت اسلام و وحدت مسلمانان را جریحه‏‌دار می‌‏سازد و حج باید بر دلهاى خسته و مجروح مسلمانان مرهم نهاده، راه رشد و صلاح را که ـ همانا اتحاد و همبستگى ملت‌هاى مسلمان و عزم راسخ آنان بر مقابله و مبارزه با اردوگاه استکبار و جهان‌خواران و غارتگران ثروت‌هاى مادى و معنوى مسلمانان است ـ به آنان نشان دهد. حضور جنابعالى که یادگار عزیز و گرانقدر امام المجاهدین و خود از شخصیت‌هاى برجسته انقلاب اسلامى و داراى مواضع راسخ و روشن در مقابله با توطئه‏‌ها و ترفندهاى استکبارى می‌‏باشید به حجاج کشورهاى اسلامى این امکان را خواهد بخشید که سیاست الهى و بحق جمهورى اسلامى را بی‌‏واسطه از زبان یکى از برگزیدگان این نظام بشنوند و از رهنمود جمهورى اسلامى در حوادث پیچیده دنیاى کنونى و منطقه اسلامى مطلع شوند.

لازم است جنابعالى کلیه دستورات حضرت امام خمینی‌‏ـ رضوان‌الله علیه را در احکام صادره به نمایندگان محترم ایشان در حج سالهاى گذشته در مدنظر داشته و با دقت و تمام امکان به آن عمل و بالخصوص مسلمانان را به وحدت کلمه و دفاع از اسلام و مبارزه با ائمه کفر و سردمداران ظلم و فساد جهانى و متجاوزان به حقوق کشور ما و ملتهاى ضعیف و دست‏‌نشاندگان آنان توصیه کنید، از وقایع ظالمانه و خونینى که در فلسطین و عراق و لبنان می‌‏گذرد آنان را آگاه سازید. همچنین ضرورى است که در هر فرصتى همه حجاج و بالخصوص حجاج عزیز ایران را به ذکر و خشوع و تضرع و تقویت علقه‌‏هاى معنوى و رابطه با حضرت باری‌تعالى و تقدس متذکر فرمایید.

اکنون در آستانه  فصل مبارک حج، یاد شهیدان مظلوم و کبوتران خونین بال حریم امن الهى که داغ آنان از دل زدوده نشده و نخواهد شد دل را می‌‏گدازد و اشک بر دیده جارى می‌‏سازد، امید است که حج ناتمام آن مظلومان به لطف خداى عزیز و قدیر به کمال و تمام حج همه مسلمانان بینجامد و خون بناحق ریختۀ آنان، تقاص همه خون‌هاى بناحق ریختۀ جهان اسلام را در پى داشته باشد.

لازم می‌‏دانم از جناب حجت‏‌الاسلام و المسلمین آقاى کروبى رئیس محترم مجلس شوراى اسلامى که با توجه به مسئولیت سنگین خود در کشور، امکان اداى این مسئولیت را نداشتند به خاطر زحمات بی‌دریغ در حج سال‌هاى گذشته تشکر کنم و توفیق جنابعالى و کسانى را که در این امر خطیر همکار و دستیار شما خواهند بود از خداوند مسألت نمایم.

والسلام علیکم و رحمه الله، بیستم ماه رمضان ۱۴۱۱ – برابر با هفدهم فروردین ماه ۱۳۷۰ ـ على حسینى خامنه ‏اى

اما، در مورد اینکه چرا سید احمد خمینی برای این مسئولیت مناسب تشخیص داده شد؟ آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور وقت چنین می گوید: “امین الحاج بودن اهمیت زیادی داشت؛  اینکه حاج احمد آقا این مسئولیتی را داشته باشد مهم بود چون، می‌دانستیم عربها روی ایشان حساب باز می‌کنند و کار ما را آسان می‌کرد. خود حاج احمد آقا مدیر توانمندی بود و خیلی می‌توانست این بخش را تقویت بکند به علاوه حاج احمد آقا دیگر آن موقع مسئولیتی نداشتند چون ایشان قبلاً رئیس دفتر امام بودند و خیلی وقت فعالی داشتند و آن وقت مقداری از وقتشان را به آثار امام می‌پرداختند. فکر می‌کنم انتخاب خوبی بود، اما ما متوجه شدیم که ایشان یک مشکل داخلی دارند این سمت را قبول نکردند”.

یادگار امام دو روز بعد از صدور حکم انتصاب خود، به جمع اعضای بعثه حضرت امام خمینی در حج می رود و سخنانی را برای آنان ایراد می کند: «خوشحالم از این‌که شما برادران و مسئولان بعثه را می‌‏بینم. از آنجا که شما به لحاظ مسئولیت مهم ریاست مجلس شوراى اسلامى امکان شرکت در مراسم را نداشتید و دو مرتبه خود جنابعالى خواسته بودید که فرد دیگرى براى این مسئولیت تعیین شود من آن را پذیرفتم. علاقۀ امام به شما برکسى پوشیده نیست و علاقه شما نیز به امام(س) بر همگان روشن است. شما زمانى هدایت حجاج را از جانب حضرت امام به عهده گرفتید که سخت‏‌ترین دوران انقلاب بود. انقلاب قدرت و نفوذ خود را در کشورهاى اسلامى نشان داده بود و گرایش مسلمانان و انقلابیون دنیا به اسلام که حضرت امام ترسیم ‏کننده آن بودند به طور روزافزون در حال گسترش بود و به موازات آن حساسیت و کینه استکبار جهانى نسبت به آن رو به گسترش بود. چنین شرایطى امام را واداشت تا چهره انقلابى مانند شما را انتخاب کند. سابقۀ شما در مبارزه از زمانى بود که به عنوان طلبه در قم خدمت امام بودید. فشارهاى زیادى از سوى روحانی‌‏نمایان مخالف امام را تحمل کرده و از آنها کتک خوردید و زمانى که در زندان شکنجه‏هاى سنگین رژیم شاه را تحمل مى‏نمودید همواره در کنار امام قرار داشتید تا به عنوان بهترین فرد براى حساسترین مسئولیت یعنى سرپرستى حجاج انتخاب شدید و به هرحال من بعد از اینکه مسلّم شد شما این سمت را نمی‌‏توانید ادامه دهید پذیرفتم. در حکم من است که دقیقاً باید سیاست حضرت امام که درگذشته به نمایندگان‌شان در حج ابلاغ فرموده‌‏اند ادامه دهیم. مرحومه خانم ثقفی همسر امام یکبار در مصاحبه ای، موضوع را چنین بیان کردند: «یکروز آمد اینجا… نشست بعد از احوالپرسی ها گفت، خانم من امیرالحاج شده‏ ام. گفتم،چرا؟ قضایا را تعریف کرد که آقاى خامنه‏ اى به من گفته‏ اند که این مسئولیت را قبول کن. من به او گفتم، احمدجان تو حتماً بهتر از من مى‏ دانى که ملک فهد تابع دستورهاى امریکا است. اگر شما به آنجا بروى و مصلحت امریکا چنین قرار بگیرد که شما را بگیرند و به فهد دستور دهد، فهد اطاعت مى ‏کند و این چیزى است که هم براى تو و هم براى ایران مناسب نیست. ایشان رفتند و اطلاعیه‏ اى در جواب نوشتند که خانم راضى نیستند.»

ما سیاست امام در حج را مقابله با امریکا و اسرائیل و مرتجعان منطقه و تمامى سردمداران کفر اعم از شرقى و غربى آن می‌‏دانیم، زیرا سیاست امام سیاست نه شرقى و نه غربى بود و یقیناً به اندازۀ یک میلی‌متر از راه و خط امام تخطى نخواهیم کرد و ما باید با کمک و مساعدت برادران و مردم متعهدمان مهیا شویم و یک حج ابراهیمى برگزار کنیم.»

مدیریت سایت-پیراسته فر: حاج احمدآقاخودش رااماده کرده بودبرای امیری حج،(اعزام به عربستان)که بامخالفت مادرش روبرومی شود وتسلیم تقاضای مادرمی شود،حکم راپس می دهد

البته حاج احمدآقاهمیشه میگفتم که من سرباز انقلاب ورهبری هستم ودرعمل هم همینطوربود

نمایندگی و ریاست  مجلس رانپذیرفت

پس از رحلت امام خمینی  احمدآقا ناراحتی بسیاری داشتند و هیچ‌گونه سمتی را قبول نمی‌کردند. هاشمی در کتاب خاطرات سال ۶۸ خود و در خاطرات مربوط به ۴ تیرماه ۱۳۶۸ می‌نویسد: از احمدآقا خواستیم کاندیدای نمایندگی مجلس شود که پس از من ریاست مجلس را به عهده بگیرد. نماینده‌ها هم نامه نوشته‌اند و همین را خواسته‌اند،‌ ولی ایشان به خاطر کسالت و افسردگی، آمادگی کار ندارد و مصلحت نمی‌داند به این زودی سمتی بپذیرد. ترجیح می‌دهد چند ماه دیگر اقدام کند. (صفحه ۲۰۰)

منبع:اسفند ۱۳۹۵مشرق بااصلاحات

درزمان بنی صدربرای نخست وزیری آماده شده بودکه بامخالفت امام روبروشد

درباره نویسنده

1449مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما