جزیره گوام کجاست؟ تهدیدکره شمالی به حمله موشکی به امریکا

   جزیره گوام کجاست؟ 

پایتخت (گوآم )هاگاتنا است
.جمعیت  :۱۸۰ هزار نفر
مساحت: ۵۴۱ کیلومتر مربع 
فاصله  گوام با کره شمالی : ۳ هزار کیلومتر 
نزدیکنرین ایالت امریکاباکره شمالی”هاوایی”است
فاصله ایالت هاوایی تاکره شمالی:  ۷ هزار کیلومترفاصله هوایی”موشکی”کره شمالی تاگوام۳۴۰۰کیلومتر
 درادامه باکشور”کره شمالی”آشناخواهیدشد
گوام یکی از پایگاه های استراتژیک آمریکا در اقیانوس آرام به شمار می رود و بخشی از نیروهای دریایی ارتش امریکا در این جزیره مستقر هستند.
کره شمالی در تازه ترین تهدید خود علیه آمریکا، هشدار داد پایگاه ارتش آمریکا در جزیره گوام را مورد هدف موشک های خود قرار خواهد داد.
 مقامات کره شمالی و آمریکا در روزهای اخیر بارها یکدیگر را تهدید کرده اند.
کره شمالی در هفته های اخیر از آزمایش اولین موشک بالستیک خبر داد که می توان به خاک آمریکا برسد. این موضوع بر دامنه تنش ها میان دو طرف افزود.
آمریکایی ها همچنین می گویند کره شمالی برای اولین بار کلاهک کوچک اتمی ساخته است که می تواند در موشک های بالستیک مورد استفاده قرار بگیرد.
دونالد ترامپ رئیس ایالات متحد در جدیدترین اظهار نظر به شدت علیه کره شمالی موضع گیری کرد و در مقابل، پیونگ یانگ هم وعده داد با موشک هایش جزیره گوام را در مودر هدف قرار خواهد داد.
گوام یک جزیره دور افتاده در اقیانوس آرام است
جزیره در بخش جنوبی اقیانوس آرام که توسط آمریکا اداره می شود و ارتش آمریکا نیز در آن مستقر است.
این جزیره در شرق فیلیپین و اندونزدی و در جنوب شبه جزیره کره قرار دارد.
جزیره گوام بخشی از خاک آمریکا نیست اما اداره این جزیره به عهده آمریکاست.
گوام یکی از پایگاه های استراتژیک آمریکا در اقیانوس آرام به شمار می رود و بخشی از نیروهای دریایی ارتش امریکا در این جزیره مستقر هستند.

اکنون در جزیره گوام ۷ هزار نیروی نظامی که اغلب آنها ملوانان و خلبان ها هستند زندگی می کنند. از سوی دیگر ارتش آمریکا نیز هزاران نفر از نیروهایش را از جنوب ژاپن به گوام منتقل کرده است.

اقتصاد جزیره گوام بر حضور نیروهای نظامی امریکایی وابسته است اما گردشگری نیز نقش قابل توجهی در اقتصاد این جزیره دارد.

هتل های گوام در سال ۲۰۱۶ میزبان ۱٫۵ میلیون توریست بودند که اغلب آنها از ژاپن و کره جنوبی به این جزیره آمده بودند.

گوام، نزدیک‌ترین نقطه از خاک آمریکا به کره شمالی است و موشک‌های پیونگ یانگ به راحتی می‌توانند به آن برسند.هاوایی اما فاصله‌ای حدود ۷ هزار کیلومتر با کره شمالی دارد و به همین خاطر آن دسترسی به آن برای کره شمالی سخت‌تر است.

گوآم که پایتخت آن هاگاتنا است  یکی از مناطق خودگردان آمریکا و بخشی از خاک این کشور به حساب می‌آید که فاصله آن با کره شمالی حدود ۳ هزار کیلومتر است. جمعیت این جزیره در اقیانوس آرام  با مساحتی حدود ۵۴۱ کیلومتر مربع حدود ۱۸۰ هزار نفر است.

 مجمع‌الجزایر هاوائی در اقیانوس آرام ایالت پنجاهم آمریکاست ومرگزاین ایالت شهر  هونولولو( Honolulu)است.    حالا دولت آمریکا اعلام کرده که سامانه موشکی خود را در واکنش به تهدیدهای کره شمالی در آن مستقر می‌کند در‌واقع نزدیک‌ترین نقطه از خاک آمریکا به کره شمالی است و موشک‌های پیونگ یانگ به راحتی می‌توانند به آن برسند. هاوایی اما فاصله‌ای حدود ۷ هزار کیلومتر با کره شمالی دارد و به همین خاطر آن دسترسی به آن برای کره شمالی سخت‌تر است.
فاصله موشکی
کره شمالی تا اواسط ماه میلادی جاری (آگوست)،‌ طرح شلیک چهار موشک بالستیک هاسوانگ-۱۲ (معروف به HS-12) به سمت گوام را نهایی و در صورت صدور اجازه از پیشوای این کشور، این طرح را عملی خواهد کرد.
این موشک‌های از بالای ژاپن عبور کرده و پس از پروازی ۱۸ دقیقه‌ای و پیمودن مسافت ۳۳۵۷ کیلومتری، در فاصله ۳۰ تا ۴۰ کیلومتری از جزیره گوام در آب خواهند افتاد.
در واکنش به این خبر ژاپن نیز برای سرنگونی موشک‌هایی که قرار است به سمت گوام نشانه روند به ارتشش اعلام آماده باش داده است. آمریکا نیز به کره شمالی هشدار داده است که این اقدام می‌تواند منجر به نابودی رژیم کره شمالی شود.
اوایل سال ۲۰۱۶  بردموشکهای بالستیک کره شمالی  تنها به سئول و ژاپن می‌رسد، اما حالا،‌ کره شمالی با ارتقاع موشک‌های قاره پیما وآزمایشهای متعدد  مدعی است که تا کالفرنیا را در تیررس خود دارد!این یعنی برافروختن آتش خشم ترامپ!

موتورموشکهای ارتقاءیافته کره شمالی ازکجاآمده؟

 

 روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا»، چاپ مسکو، در تحلیلی نوشته است: جنجال بزرگ بین المللی پیرامون کارخانه «ماشین سازی جنوب اوکراین» که بطور مخفف به «یوژماش» معروف است، با تحویل نخستین محموله از تسلیحات آمریکایی به اوکراین که کارشناسان معتقدند ممکن است تسلیحات پرنده باشد، مصادف شده است.

این در حالی است که “دمیتری راگوزین” معاون نخست وزیر روسیه چنین ابراز عقیده نموده که متخصصان اوکراینی ممکن است به کره شمالی در ساخت موتور موشکها کمک کرده باشند. یعنی این موتورها در داخل کره شمالی «کپی شده باشد».البته مقامات اوکراین تکذیب کرده اند،مسؤلین می گویند که هیچیک از متخصصین آنها در برنامه ساخت موشکهای کره شمالی همکاری نداشته است./۲۶ مرداد ۱۳۹۶ تسنیم

 ژاپن برای مقابله با پیشرفت موشکی کره شمالی، سپر دفاع موشکی ایجیس مستقر می‌کند.

 

 ایتسونوری اونودرا وزیر دفاع ژاپن گفت برای تقویت قابلیت دفاعی کشور، سپر دفاع موشکی ایجیس از نوع زمینی در ژاپن مستقر می‌شود.

همچنین وزارت دفاع ژاپن قصد دارد تعداد ۴ ناوشکن مجهز به ایجیس را به ۵ تا افزایش خواهد داد. در کنار این، وزارت دفاع ژاپن تصمیم به استقرار سامانه پیشرفته راداری هم گرفته است.

اخیرا بعداز آزمایش موشک‌های قاره پیمای کره شمالی و بعد از تهدید پیونگ یانگ برای حمله به پایگاه‌ نظامی آمریکا در گوآم، متحدان واشنگتن خود را برای مقابله با هر حمله احتمالی آماده می‌کنند.

در صوتی که کره شمالی این تهدید خود را عملی کند احتمال بروز جنگ تمام عیار میان آمریکا و کره شمالی و استفاده از بمب اتمی افزایش یافته است.
جزیره گوام کجاست؟ (+عکس و نقشه) / تهدید کره شمالی برای شلیک موشک به پایگاه آمریکا در گوام
براساس متن منتشر شده در ویکی پدیا، رابطه دولت آمریکا و گوام توسط دفتر امور جزایر در وزارت کشور آمریکا اداره می شود.
گوام یکی از جزیره های تشکیل دهنده جزایر منطقه میکرونزی است. فاصله گوام با هاوایی چهار برابر فاصله اش با فیلیپین است.
زبان ساکنان گوام نیز ۳۸ درصد انگلیسی، ۲۲ درصد چامورو، ۲۲ درصد به زبان های فیلیپینی و بقیه نیز به دیگر زبان های جزایر اقیانوسیه صحبت می کنند.
این جزیره تا قبل از جنگ جهانی دوم در کنترل آمریکا بود اما در جنگ جهانی دوم به دست ژاپن افتاد.
 گوآم تا پیش از جنگ جهانی دوم تنها جزیره میکرونزی بود که ایالات متحده کنترل آن را در دست داشت اما این جزیره ساعاتی پیش از حملهٔ هوایی ژاپن به پرل هاربر در هشتم دسامبر ۱۹۴۱ به تصرف نیروهای ژاپنی درآمد که این تصرف دو سال و نیم به درازا کشید.
روز آزادسازی  گوآم 
در خلال تصرف ژاپن، مردم گوآم با اعمالی چون شکنجه، تجاوز جنسی، و قتل توسط نظامیان روبه‌رو شدند و سیاست تحمیل فرهنگ ژاپنی بر مردم این جزیره نیز در پیش گرفته شد. به هنگام بازپس‌گیری جزیره توسط آمریکا در ۲۱ ژوئیه ۱۹۴۴، درگیری شدید نظامی در گوآم روی داد. این روز به عنوان «روز آزادسازی» جزیره در تقویم رسمی گوآم قرار گرفته‌است.

شهروندان عرب از مصر، الجزایر و عربستان نیز در این جزیره زندگی می کنند. در این جزیره همچنین ۵۰ مسلمان زندگی می کنند که ۵ نفر از آنها از شهروندان گوام و باقی مسلمانان بنگلادش و سریلانکا هستند.

 حدود ۵۰ ایرانی در جزیره گوام زندگی می کنند.
جزیره گوام

 جزیره گوام

***

آشنایی با کره شمالی

جمهوری دموکراتیک خلق کره که با نام کره شمالی از آن یاد می‌شود کشوری در قاره آسیا است که جزو آخرین بازماندگان حکومت‌های کمونیستی به حساب می‌آید.

این کشور از شمال با چین، از شمال شرق با روسیه و از جنوب با کره جنوبی همسایه است.

در قرون پانزدهم و شانزدهم کره از نظر علمی و فرهنگی پیشرفت زیادی داشت. در سال ۱۵۹۲ ژاپن به کره لشکرکشی کرد ولی حکومت با کمک چینی‌ها حمله آن را دفع کرد. در اوایل قرن هفدهم کره تابع دولت چین شد.

پس از پیروزی ژاپنی‌ها در نخستین جنگ با چین در قرن نوزدهم و در جنگ با روسیه در اوایل قرن بیستم، کره به کلی تحت استیلای ژاپن قرار گرفت.

امپراتور کره خواست با اعزام هیئتی به لاهه، مملکت خود را از زیر نفوذ کشور ژاپن بیرون بیاورد. ولی با کشف این موضوع مجبور به استعفا شد.North-South Korea

در سال ۱۹۱۰ کره رسما به امپراتوری ژاپن ملحق شد. در زمان دومین جنگ چین و ژاپن و جنگ جهانی دوم، پایه‌های نفوذ ژاپن در کره سست شد و نیروهای استقلال طلب کره‌ای در سال ۱۹۴۲ به ژاپن اعلام جنگ دادند.

در فوریه و ژانویه سال ۱۹۴۵ کره به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شد. قسمت شمالی در تصرف روس‌ها و قسمت جنوبی در اشغال امریکایی‌ها بود. مدار ۳۸ نیز به عنوان مرز دو کره تعیین شد.

در سال ۱۹۴۸ تقسیم کره به دو کشور صورت رسمی یافت و دو حکومت کره شمالی و کره جنوبی بر قرار شد. در سال ۱۹۵۰ کره شمالی به کره جنوبی حمله کرد و به این ترتیب جنگ دو کره که آمریکا نیز به طرفداری از کره جنوبی در آن حضور داشت آغاز شد.

در سال ۱۹۵۳ آتش‌بس اعلام شد اما در طی این جنگ خسارات زیادی به هر دو کشور وارد شد.

پس از پایان جنگ، دولت کره شمالی با استفاده از منابع سرشار از این سرزمین دست به اجرای برنامه‌های وسیعی برای صنعتی‌سازی و ترمیم کشور زد. با کمک چینی‌ها و روس‌ها خطوط آهن و کارخانه‌ها از نو ساخته شدند.

سیاست در کره شمالی

رئیس حکومت در این کشور رهبر است که از سال ۱۹۹۴ تاکنون کیم جونگ ایل، این سمت را به عهده داشته است. در سال ۲۰۰۳ اختیارات دیگری هم به او افزوده شد که به این ترتیب رهبر این کشور بالاترین مقام اجرایی نیز هست.

قوه مقننه از یک مجلس قانونگذاری به نام مجلس عالی خلق با ۶۸۷  کرسی تشکیل شده است که نمایندگان آن برای دوره‌ای پنج ساله با رای مردم انتخاب می‌شوند.

اقتصاد در کره شمالی

تولید ناخالص داخلی در این کشور ۴۰ میلیارد دلاراست. ۲۰ میلیون نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند.

آمارهای اقتصادی در مورد این کشور چندان دقیق نیست. تخمین زده می‌شود ۳۷ درصد از نیروی کار آن در بخش کشاورزی و بقیه در بخش‌های صنعت و خدمات مشغول به کار باشند.

محصولات صادراتی این کشور شامل مواد معدنی، محصولات ترکیبی فلزی، کالاهای تولیدی که شامل تسلیحات نظامی نیز می‌شود، منسوجات، محصولات کشاورزی و ماهیگیری است.

محصولات وارداتی این کشور شامل مواد نفتی، زغال کک، ماشین‌آلات و تجهیزات، منسوجات و حبوبات است.

مردم کره شمالی

جمعیت این کشور حدود ۲۳ میلیون و ۴۷۹ هزار نفر یا میانگین سنی ۳۳ سال است. امید به زندگی برای زنان در بدو تولد ۷۵ و برای مردان ۶۹ سال است.

مردم این کشور به طور سنتی پیرو بودا هستند. زبان رسمی در این کشور کره‌ای است.

ارتباطات در کره شمالی

مطبوعات و رادیو و تلویزیون در این کشور تحت نظارت کامل دولت اداره می‌شوند.

کره شمالی در یک نگاه

مساحت ۱۲۰،۵۴۰ کیلومتر مربع
جمعیت ۲۳،۴۷۹،۰۸۹ نفر
پایتخت پیونگ یانگ
واحد پول ون
دامنه اینترنتی kp.
پیش شماره ۸۵۰+
 کیم جونگ اون رهبر .رهبر کره شمالی .پایتخت پیونگ‌یانگ
جمهوری دموکراتیک خلق کره، معروف به کره شمالی، کشوری است در بخش شمالی شبه‌جزیره کره در شرق آسیا. پایتخت آن پیونگ‌یانگ است. جمعیت این کشور حدود ۲۳ میلیون و ۴۷۹ هزار نفر یا میانگین سنی ۳۳ سال است. امید به زندگی برای زنان در بدو تولد ۷۵ و برای مردان ۶۹ سال است
 کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی در سن ۶۹ سالگی(۲۶ آذر ۱۳۹۰)۱۷دسامبر۲۰۱۱ در اثر حمله ای قلبی چسم از جهان فروبست و سکان هدایت کشوری را  به سومین پسر ش، کیم جونگ اون(متولدژانویه۱۹۸۳)۲۸ساله سپرده شد

درباره نویسنده

1577مطلب نوشته است .

One Comment on “جزیره گوام کجاست؟ تهدیدکره شمالی به حمله موشکی به امریکا”

Trackbacks

  1. کشور گوام – رادیو موزیک – دانلود آهنگ جدید

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما