آمپول جلوگیری از بارداری DMPA/ دپوپروورا / مجسترول (سه ماهه)

آمپول جلوگیری از بارداری DMPA/ دپوپروورا / مجسترول (سه ماهه)

دپو پروورا چیست؟(DEPO-PROVERA)

مدروکسی پروژسترون MEDROXYPROGESTERONE
نام تجاریدپوپروورا، فارلوتال، پروورامدروکسی پروژسترون نوعی پروژسترون است.
پروژسترون یک هورمون جنسی ساختگی زنانه است که به هورمون طبیعی پروژستون. شباهت دارد. برای درمان اختلالات قاعدگی از قبیل لکه بینی وسط ماه و عدم قاعدگی مصرف میشود.
مدروکسی پروژسترون را اغلب برای درمان آندومتربوز مصرف می کنند.
آندومتریوز یک بیماری است که در آن بافت پوششی رحم در حفره لگن رشد غیرطبیعی پیدا می کند. آمپولهای دپوت این دارو را به عنوان ضد حاملگی تزریق می کنند.البته عوارض ناگواری هم میتونه داشته باشد

آمپول‌های پیشگیری از بارداری یکی از روش‌های هورمونی جلوگیری از بارداری می‌باشند

آمپول‌های ضدبارداری، حاوی مقدارزیادی  هورمون پروژسترون و گاهی همراه با استروژن می‌باشند که در جهت جلوگیری از تخمک گذاری، تغییر در ترشحات دهانه رحم و غیر قابل نفوذ کردن آن برای اسپرم و همچنین نامناسب نمودن مخاط رحم برای لانه گزینی عمل می کنند.

آمپول سه ماهه، سوسپانسیون میکروکریستالی حاوی ۱۵۰ میلی گرم پروژسترون بوده و هر ۳ ماه یکبار تزریق می شود.

تزریق چگونه؟

تزریق این آمپول ها معمولا طی ۵ روز اول قاعدگی ، بصورت عضلانی عمیق، در عضله قسمت فوقانی بازو یا کفل ها   انجام می‌گیرد. محل تزریق نباید ماساژ داده شود.

از چند ساعت پس از تزریق آمپول، شما می توانید روابط بدون پیشگیری خود را شروع کنید. این آمپول مرتبا هر سه ماه یک بار تزریق می‌شود.

این آمپول  باعث توقف آزاد شدن تخمک از تخمدان ها می‌شود . بنابراین وقتی تخمک از تخمدان ها آزاد نشود، حاملگی نیز رخ نخواهد داد . همچنین باعث غلیظ شدن ترشحات رحم شده و نمی‌گذارد اسپرم به خوبی حرکت کرده و به تخمک برسد .

(آمپول)داروی  موثر ضد بارداری می باشد وبرای پیشگیری از بارداری ازآن استفاده می کنند،تا۱۲ هفته اثر آن باقی می ماند.
مواردممنوعه
امابایدتوجه داشته که خانمهایی که : زنان حامله و شیرده،خانم هاییکه پریودهای نامنظم  دارندو بیماران کبدی ، قلبی وکلیوی نبایدازاین دارواستفاده کنند

آمپول جلوگیری از بارداری DMPA/ دپوپروورا / مجسترول (سه ماهه)

 درمان باآمپول دپوپروورا
آمپول دپوپروورا باید بطور عمقی در عضله قسمت فوقانی بازو یا کفل ها تزریق گردد . اولین تزریق شما باید فقط در طی پنج روز اول چرخه قاعدگیتا ن باشد (اولین روز خونریزی قاعدگی را روز اول حساب می کنند) . در صورتی که تزریق در این روزها انجام شود، شما بعد از چند ساعت از تزریق در مقابل بروز حاملگی محافظت می شوید.بهترین زمان برای تزریق آمپول دپوپروورا ، ۵ تا ۶ هفته بعد از زایمان می باشد . در صورتی که زودتر از این مدت اقدام به تزریق آمپول شود ، خطربروز خونریزی های شدید و طولانی مدت افزایش می یابد .تزریق سر هر سه ماه : اهمیت زیادی دارد که آمپولها در سر موعد مقرر تزریق گردد . شما می توانید با یادداشت کردن این زمان و یاد آوری آن ، تزریقات را به موقع انجام دهید.
 معمولاًخانمها  بعد از حدود ۱۰ ماه که از آخرین تزریقشان  حامله می شوند 
عوارض آمپول دپوپروورا :اضافه شدن وزن و چاقی/کنه (جوش)/ سردرد/افسردگی/ کاهش میل جنسی/ ریزش موها/ حساس شدن پستانها این عوارض  ممکن است به مدت سه ماه یا بیشتر باقی بماند .
 لکه ‏‏بینی معمولا تا سه ماه هم ممکن‌است وجود داشته باشد اما به‌تدریج و با گذشت زمان،برطرف می‏‌شود
عوارض آمپول ضدبارداری  خیلی بیشتراز قرص ضدبارداریاست،چون میزان هورمون، بسیار بیشتر از قرص های جلوگیری می باشد.

 

درباره نویسنده

1540مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما