اولین نمازجمعه بعدازپیروزی انقلاب/۱۵امام جمعه ازطالقانی تاابوترابی

اولین نمازجمعه بعدازپیروزی انقلاب/۱۵امام جمعه ازطالقانی تاابوترابی

اولین نمازجمعه درایران بعدازپیروزی انقلاب اسلامی

اولین نمازجمعه درتهران بود که توسط آیت الله طالقانی درپنجم مرداد ١٣۵٨درانشگاه تهران برگزارشد

نمازجمعه آیت الله طالقانی-دانشگاه تهران

آخرین نمازجمعه آیت الله طالقانی-بهشت زهرا۱۶شهریور۱۳۵۸

آخرین نماز جمعه به امامت آیت‌الله سیدمحمود طالقانی در ١۶ شهریور ١٣۵٨ دربهشت زهرا اقامه شد

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:جمعه۲ شهریور ۱۳۵۸/مصادف با١ شوال ١٣٩٩عیدفطربوده که نمازجمعه برگزارنشده

۵نمازدردانشگاه تهران برگزارشد ویک نمازدربهشت زهرا

درادامه برپایی نمازجمعه آیت الله خوانساری را ازسالهای قبل ازانقلاب تاهمزمانی ان با اقامه نماز بموازات امامت آیت الله طالقانی و نمازباران معروف اورا خواهیدخواند

امامت جمعه آیت الله طالقانی ۶ هفته بوده / در ۱۹ شهریور ۱۳۵۸درگذشت(تولد ١۲٨٩ ه شمسی)

محمد مهدی جعفری، از شاگردان آیت‌الله در گفت‌وگویی با روزنامه «روزگار»، به تاریخ مرداد سال ۱۳۹۰ گفته است: «در‌‌ همان اوایل مردادماه ۵۸ بود که آقای طالقانی به قم”دفترامام” تلفن زدند؛ چون آن زمان امام در قم مستقر بودند. پیغام دادند به سیداحمدآقا که به امام بگویید حالا که نظام جمهوری اسلامی برقرار شده است، دستور فرمایید نماز جمعه هم اقامه شود. احمدآقا پیام را رسانده بود و امام گفته بودند خودشان ( طالقانی) این کار را انجام دهند و نماز جمعه را بخوانند. اما آیت‌الله طالقانی گفتند امام ولی‌امر هستند. برای این کار حکم بدهند و امام هم گفته بودند شما این جمعه را بخوانید تا من حکم شما را بنویسم و بفرستم.

جعفری می گوید:برپایی نماز در دانشگاه تهران هم پیشنهاد آیت‌الله طالقانی بوده است.

همه تفکرات در آن نماز‌ها حضور داشتند؛ اما ظهور و بروزی نداشتند. مثلا خاطرم هست که برخی از توده‌ای‌ها به نماز جمعه می‌آمدند و وقتی به آنها می‌گفتیم شما که اعتقادی ندارید، چرا شرکت می‌کنید، می‌گفتند چون تجمعی است و می‌توان پشت آیت‌الله طالقانی جمع شد، ما می‌آییم.

حضرت امام خمینی پس از ارتحال وی در حکم انتصاب امام جمعه جدید”منتظری” برای تهران چنین مرقوم فرمودند: ” مرحوم مجاهد بزرگوار آقای طالقانی ، پس از عمری مجاهدت و پاسداری از اسلام ، به رحمت خداوند پیوست و ما را سوگوار کرد. تکلیف پاسداری از اسلام به عهده همه ماست ؛ و من شما را … برای دژ محکمی که آن فقید سعید پاسدار آن بود انتخاب و منصوب نمودم. نماز جمعه – که نمایشی از قدرت سیاسی و اجتماعی اسلام است – باید هر چه شکوهمندتر و پر محتواتر اقامه شود. ملت ما گمان نکنند که نماز جمعه یک نماز عادی است ، امروز نماز جمعه با شکوهمندی که دارد ، برای نهضت کوتاه عمر ما یک پشتوانه محکم و در پیشبرد انقلاب اسلامی ما عامل موثر و بزرگی است. ملت عظیم و عزیز با شرکت خود باید این سنگر اسلامی را هر چه عظیم‌تر و بلند پایه‌تر حفظ نمایند تا به برکت آن ، توطئه‌های خائنان و دسیسه‌های مفسدان خنثی شود.

 

ائمه جمعه  تهران

۱-آیت الله سیدمحمودطالقانی-امام جمعه دائم ۶نماز(اولین نمازجمعه درنظام جمهوری اسلامیدرتاریخ۵مرداد۱۳۵۸در”زمین ورزش”دانشگاه تهران برگزارشد)

۲-آیت الله حسینعلی منتظری– ۴هفته(اولین نماز۲۱ شهریور ماه ۵۸)امام جمعه دائم

۳-آیت الله سیدعلی خامنه ای (رهبر معظم انقلاب)  امام جمعه دائم تهران هستنداولین نماز۲۴ دیماه ۱۳۵۸

امامان جمعه موقت تهران:

بعدازترورامام جمعه تهران(آیت الله خامنه ای ۶ تیر ۱۳۶۰)امام خمینی درفکرتعیین امامان جمعه موقت افتاد

۴-آیت الله سیدعبدالکریم موسوی اردبیلی-رئیس قوه قضاء( نخستین امامت۲۴ بهمن ۵۹)آخرین نماز۵آبان۱۳۶۸-با۹۶امامت

۵- آیت الله اکبرهاشمی رفسنجانی موقت تهران  –(اولین نماز۱۲ تیر ماه سال۱۳۶۰)با۴۲۰نماز((آخرین نماز۲۶ تیرماه ۱۳۸۸)

۶-آیت الله محمدامامی کاشانی  -دومین امام جمعه موقت( اولین امامت ۸ آبان ۱۳۶۰) بیش از ۳۰۰ بار نماز جمعه تهران را اقامه کرده است

۷-آیت الله محمدمهدیربانی املشی-(اولین نماز ۲۰ آذرماه ۱۳۶۰ )با۳نماز- (۱۷ تیر ۶۴ شهادت)

۸-آیت الله محمدیزدی– (اولین امامت،بهمن ماه ۱۳۶۰)۱۶۶ بار امامت

۹–آیت الله محمدرضا مهدوی کنی-(اولین نمازجمعه ۲۰ اسفند ماه ۱۳۶۱ )۱۲ بار  امامت 

۱۰- آیت الله احمد جنتی(اولین نمازدر۱۴ فروردین ۱۳۷۱)آخرین نماز۱۹شهریور۱۳۹۵-پذیرش استعفاء۲۰ اسفند۱۳۹۶

۱۱-آیت الله سیدحسن طاهری خرم آبادی(اولین نمازتیر-۱۳۷۸) با۹نماز

۱۲-آیت الله سیداحمد خاتمی (اولین نماز ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۴)

۱۳-آیت الله موحدی کرمانی (اولین نمازدر زمستان سال ۱۳۹۱ )

۱۴-آیت الله کاظم صدیقی(اولین نمازجمعه ۵فروردین۱۳۸۴

۱۵–حجت الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی فرد  درتاریخ ۲۴ بهمن ۱۳۹۶(با حکم مقام معظم رهبری)به امامت جمعه تهران منصوب شدواولین نمازجمعه به امامت ابوترابی درتاریخ ۲۷ بهمن۱۳۹۶برگزارشد.

 ابوترابی فرد-نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز است. وی در ادوار ششم، هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی نماینده مردم قزوین و در دوم نهم نیز نماینده مردم تهران و نائب‌رئیس مجلس شورای اسلامی بود.

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:درادامه برپایی نمازجمعه آیت الله خوانساری را ازسالهای قبل ازانقلاب تاهمزمانی ان با اقامه نماز بموازات امامت آیت الله طالقانی و نمازباران معروف اورا خواهیدخواند

***

چگونگی شکل گیری “نمازجمعه “تهران وچراآیت الله طالقانی انتخاب شد؟

محمد بسته‌نگار، داماد مرحوم طالقانی می‌گوید: «در ۲۹ تیر ۱۳۵۸ آیت‌الله طالقانی با آیت‌الله منتظری تماس تلفنی می‌گیرند… ایشان به آیت‌الله منتظری گفتند که من تاکنون چندین ‌بار خدمت امام خمینی رسید‌ه‌ام اما هر بار فراموش کرده‌ام که در مورد اقامه نماز جمعه در تهران با رهبر انقلاب صحبت کنم. آیت‌الله طالقانی از آیت‌الله منتظری درخواست کرد پیرامون این مساله با رهبر انقلاب صحبت کند»‌(محمد بسته‌نگار،دامادآیت الله طالقانی)

آیت‌الله منتظری نیز به نزد امام می‌رود و ضمن مطرح کردن نماز جمعه تهران، آیت‌الله طالقانی را به عنوان امام جمعه پیشنهاد می‌کند و می‌گوید: «الان که قدرت دست شماست دستور بفرمایید که نماز جمعه شروع شود، البته من اسم مرحوم آقای طالقانی را به عنوان یکی از افرادی که می‎توانند در تهران اقامه نماز جمعه کنند خدمت امام آوردم… در همان وقت امام به من گفتند شما راجع به تعیین و نصب ائمه جمعه خودتان این کار را شروع کنید.»‌(خاطرات آیت‌الله منتظری، ج ۱)

اینگونه بود که امام خمینی دستور برپایی نماز جمعه را داد و اولین نماز جمعه تهران در ۵ مرداد ۱۳۵۸ به امامت آیت‌الله طالقانی در شرایطی که جمعیت زیادی برای اقامه نماز آمده بودند، برپا شد. حضور همه طیف‌های سیاسی و همه گروه‌های مردم از ملی-مذهبی‌ها، غیرمذهبی‌ها تا حزب‌اللهی‌ها باعث پرشور شدن نماز جمعه شده بود. اکبر ‌هاشمی‌رفسنجانی در بیان متفاوت بودن نماز جمعه آن روز آیت‌الله طالقانی می‌گوید: اوائلی که آیت‌الله طالقانی نمازجمعه را شروع کردند، شرایط خاصی بود، مجموعه کسانی که می‏خواستند ایشان را تقویت کنند، به حضور در نمازجمعه عنایت داشتند، حضورشان در نمازجمعه به خاطر گرایش خاص سیاسی‏شان بود که باعث شد بسیاری از افراد و جریان‌های سیاسی به نماز جمعه بروند و رسانه‏ هایی هم که با خط امام میانه خوبی نداشتند، در ترویج آن فعال شدند. طبعا آنها بعدها در نمازجمعه شرکت نکردند.(هاشمی رفسنجانی)

محمود مرتضایی فر اولین مکبر نماز جمعه نیز در مورد شرایط خاص آن روز می‌گوید: «صبح زود اولین جمعه، اقامه نماز به دانشگاه تهران رفتم. کسانی آنجا بودند که افکار خاصی داشتند و اجازه نمی‌دادند من در آنجا تکبیر اقامه کنم. داماد آقای طالقانی آنجا بودند و به آن افراد گفتند اگر کسی غیر از مرتضایی‌فر برنامه را اجرا کند، آقای طالقانی ناراحت خواهند شد. برنامه را اجرا کردم.(مصاحبه روزنامه قدس با محمود مرتضایی فر، ۱۳ بهمن ۸۴)

نمازجمعه آیت الله خوانساری-بموازات نمازجمعه آیت الله طالقانی

در کنار این نمازجمعه پرجمعیت که به دستور امام برگزار می‌شد، مرحوم آیت‌الله‌العظمی سید‌احمد خوانساری نیز نماز جمعه‌ای مستقل در مسجد امام برپا کرد‌ که البته جمعیت آن بسیار کمتر از نمازجمعه آیت‌الله طالقانی بود.

آیت‌الله منتظری آن زمان به‌خاطر شرکت در جلسات مجلس خبرگان قانون اساسی در تهران بود و در ۱۵ هفته  ازصدورحکمش وبرپایی ۹ نماز جمعه که همزمان شدبااتمام کار مجلس خبرگان، وی خواستار تغییر امام جمعه تهران شد تا به قم برود

وی می گوید:وقتی می‎خواستم به قم بیایم رفتم خدمت امام و گفتم کار مجلس خبرگان قانون اساسی تمام شده و من عازم قم هستم. فردی را برای امامت جمعه تهران مشخص کنید. گفتند: شما خودتان مشخص کنید من کسی را در نظر ندارم. من گفتم: فکر می‎ کنم آقای خامنه‌ای برای این مسوولیت مناسب باشد، ایشان فرمودند: من در این موضوع دخالت نمی‌کنم. حاج احمد آقا هم آنجا بود، گفت: شما آقای گلزاده غفوری را برای این مسوولیت معرفی کنید… من به احمد آقا گفتم: آقای خامنه‌ای برای امامت جمعه مناسبترند، چون رکن نماز جمعه خطبه است و ایشان در خطابه تسلط دارند.»‌(خاطرات آیت‌الله منتظری، ج۱) امام نیز در ۲۴ دی ۵۸ طی حکمی انصراف آیت‌الله منتظری را پذیرفتند و آیت‌الله خامنه‌ای را به عنوان امام جمعه تهران منصوب کردند.‌(صحیفه امام، ج ۱۲)

مصلی تهران

مصلایی که در ۲۳ آبان سال ۶۷ حضرت امام خمینی در پاسخ به درخواست ائمه جمعه تهران برای ساخت آن در مکان فعلی چنین دستور فرمودند: ” با حفظ جهات شرعی در مورد زمین مذکور با پیشنهاد حجتی الاسلام ، آقایان: خامنه‌ای و هاشمی ، موافقت می‌شود. انشاء الله در کنار ساختن مصلای تهران ، در ساختن بینش کفر ستیزی مسلمانان موفق باشید. ضمنا سادگی مصلا باید یادآور سادگی محل عبادت مسلمانان صدر اسلام باشد. و شدیدا از زرق و برق ساختمان‌های مساجد اسلام آمریکایی جلوگیری شود. خداوند تمامی دست اندر کاران برپاکننده مساجد الله را تایید فرماید.

***

آیت الله خوانسارینمازباران+نمازجمعه

البته روابط آیت الله خوانساری ازسالهای قبلاز۱۳۴۰ حسنه بوده  آقای خوانساری  درفیضیه اقامه جماعت می کرد درشبهایی که ایشان نمی آمد امام  خمینی اقامه نماز می کرد.

download (1)

آیت الله سید محمدتقی غضنفری خوانساری ازسال۱۳۲۰ نماز جمعه در مدرسه فیضیه قم برپاکرده بود(قبل ازآن درخوانسارهم اقامه می کرد). بعدها بعلت کثرت جمعیت “نمازجمعه ازفیضیه به مسجد امام حسن عسکری (ع) انتقال یافت. واین عمل موجب گسترش برگزاری این نماز جمعه درشهرستانهاشد.
نماز باران آیت الله خوانساری 
ازشهریور ۱۳۲۰ که متفقین در ایران بودند. در آن موقع موجی از قحطی و نابسامانی در کشور به راه افتاد. قسمتی از سپاه متفقین در منطقه خاکفرج قم استقرار یافت و بعد از مدتی کنترل شهر در دست آنان قرار گرفت . اشغال هنوز ادامه داشت که زمینهای مساعد و وسیع شهر قم – که به صورت دیم کشت می شد – با گذشت دو ماه بهاری از سال ۱۳۲۳ هنوز تشنه بودند. با بروز این خشکسالی موقعیت غذایی مردم بحرانی شد.

اهالی قم ، چاره در خواندن نماز باران دیدند. آنان به جستجوی امامی برآمدند تا آنها را به ساحل اجابت رساند و با خلوص و صفایش خواستن را معنی بخشید. مردم راهی خانه های آقایان صدر، حجت و خوانساری شدند. آقایان صدر و حجت در پاسخ مردم گفتند اگر شما وظیفه های شرعی خود را بجا آورید، آسمان و زمین دستهایشان بر شما گشوده خواهد بود. اما آقای خوانساری باآنان هماهنگ شد وآمادگی خودرابرای اقامه نمازباران اعلام کرد. به همین علت اطلاعیه هایی در سطح شهر نصب گردید که آقای خوانساری در روز جمعه نماز استسقا خواهد خواند. گروهی ایشان را از پایان بد کار بیم دادند اما او گفت حالا که چنین شده ، خواندن این نماز بر من تکلیفی است و هر چه صلاح باشد همان واقع خواهد شد.

با نزدیک شدن لحظه موعود بهائیان شهر، متفقین را به انگیزه های این حرکت بدبین نمودند تا جایی که این نیروها در پوششی دفاعی رفتند. در روز موعود، جمعیت از گوشه و کنار شهر روانه شدند تا به صحرای خاکفرج که در نیم کیلومتری شهر قرار داشت و مصلی آن محسوب می شد بروند. آیه الله خوانساری هم با طماءنینه و آرامش مخصوص و در حالی که پاها را برهنه کرده و تحت الحنک انداخته بود با عده ای از همراهان به سمت آن نقطه حرکت نمودند. جمعیت افزون بر بیست هزار نفر بود،بیش ازنیمی از ساکنان شهر را در بر می گرفت . با عبور آرام مردم از کنار پادگان ، شائبه های تردید زدوده شد و توطئه بهائیان بی اثر ماند. آن روز نماز خوانده شد اما اثری از اجابت دیده نشد. آیه الله خوانساری بعد از پایان درس و بحث از شاگردانش خواست که به مصلی بروند و نماز بارانی دیگر بخوانند. این بار نماز در باغهای پشت قبرستان نوبپاگشت

خلاصه بعداز۳روزاقامه نمازاستسقاباران شروع به باریدن گرفت

غروب یکشنبه فرا رسید و آسمان بی تکه ابری سرخ ‌گونگی خورشید را به نظاره نشست . گزارش هواشناسان غربی که در پادگان خاکفرج بودند گویای این بود که بارشی روی نخواهد داد.

دین ناباوران زبان تمسخر گشودند. استاد رسولی در خاطره خود می گوید: آن روز گذشت و ما مطابق معمول به نماز جماعت آیه الله خوانساری در مدرسه فیضیه رفتیم . اکنون یادم نیست که به چه مناسبتی شبها در مدرسه فیضیه بعد از نماز جلسه روضه خوانی و سخنرانی بود. مرحوم حاج محمد تقی اشرافی به منبر رفت و هنوز اوایل سخنرانی ایشان بود که باران شروع شد… آن شب باران مفصلی آمد.
این باران چنان گسترده و بی امان بود که تا آن وقت چنین بارشی را کسی سراغ نداشت . بی سیم های پادگان خاکفرج به کار افتاد و خبر این حادثه شگفت به جهان مخابره شد و در مدتی کوتاه پس از تاءیید آن از طرف مقامهای رسمی لندن و آمریکا، از طریق رادیو انعکاس جهانی یافت ./منبع:مجله حوزه ، ش ۱۲

سید محمد تقی خوانساری داماد آیت الله اراکی بوده است

تولد ۱۲۶۷شمسی(۱۳۰۵ ه ق)/وفاتهفتم دیحجه ۱۳۷۱ (۱۳۳۱ ه ش) ۷۴سال عمربابرکت

برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

درباره نویسنده

1449مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما