داروهای استروئیدی و غیراستروئیدی چیست؟آمپول ناندرولون دکانوات

داروهای استروئيدی و غیراستروئیدی چیست؟آمپول ناندرولون دکانوات

داروهای استروئیدی و غیراستروئیدی ضدالتهاب چیست؟

استروئید چیست؟هورمونی

استروئیدها مواد شیمیایی هستند، غالباً هورمون هایی هستند که بدن به طور طبیعی آن ها را می سازد. این مواد به عملکرد اعضا، بافت ها، و سلول ها کمک می نمایند.

استروئید (کورتیزون یا کورتیکواستروئیدها) که درقدیم به” کورتون” معروف بودند، ترکیباتی هستند که بطور طبیعی در بدن، توسط غده فوق کلیوی (آدرنال) تحت عنوان هورمون کورتیزول ترشح می شوند که باعث کاهش التهاب، مهار نسبی ایمنی بدن، ترشح هیستامین، تقسیم سلولی و ساخت DNA می شود.

یکی ازمصارف داروهای استروئیدهای آنابولیک (مجموعه تستوسترون و هورمون رشد)  درباشگاه های بدنسازی برای عضلانی”حجیم”شدن بازوهای  ورزشکاران بکار برده می شود

داروهای استروئیدی بشکل های مختلف (خوراکی، تزریقی، شیاف، قطره، اسپری و پماد) بسته به نوع و شدت بیماری، قابل تجویز هستند. معروفترین این داروهای : بتامتازون، دگزامتازون، هیدروکورتیزون، پردنیزولون هستند.

نکته:داروهای کورتیکو استروئیدی یا همان کورتون ها معمولا به اشتباه به عنوان افزاینده وزن سوء استفاده می شوند که باعث چاقی کاذب در افراد می شوند ، کورتون ها باعث احتباس آب و نمک در فرد شده و شخص در مصرف طولانی مدت دچار تجمع چربی در نواحی مختلف بدن می شود بنابراین چاقی کاذب،ناپایدار هستند ضمن آنکه عوارض ناگواری دارند.

انواع استروئیدها

دو نوع اصلی آنها کورتیکواستروئیدها و استروئیدهای آنابولیک هستند.

انابولیک=حجیم .عضلانی

کورتیکواستروئید چیست؟

این مواد داروهایی هستند که با التهاب در بدن  به سرعت مقابله می کنند. عملکرد این استروئیدهای ساخته شده در آزمایشگاه، مشابه هورمون کورتیزول است، هورمونی که غدد فوق کلیوی  آن را تولید می کند. کورتیزول سیستم ایمنی  را از ساخت موادی که باعث التهاب می شوند، باز می دارد. داروهای کورتیکواستروئید، مثل پردنیزون، به طریق مشابهی عمل میکنند. این داروها فرآیندهای سیستم ایمنی که باعث شروع التهاب می شوند را کند و یا متوقف می نمایند.

استروئید های آنابولیک رده ای از دارو ها هستند مشتمل بر هورمون مردانه تستوسترون

گروهی از تستوسترون های مصنوعی که در مقادیر مختلف برای بدنسازی و افزایش حجم عضلات بکار می روند .

انواع استروئید ی بانامهای

Dianabole ، Virilon ، Android ، Sutonon ، Durabolin ، Nandrolone

 ساختمان شیمیایی استروئید ی

استروئیدهای آنابولیزان،مشتقات هورمونهای مردانه یا تستوسترون میباشد که در مقایسه با خود تستوسترون(هورمون مردساز)دارای اثرات آنابولیک بیشتر و اثرات مردانه(آندروژنیک)کمتر هستند.

مصارف درمانی این گروه دارویی،شامل اختلالات عملکرد غدد جنسی مردانه،کم خونی،سرطان پستان(به عنوان داروی کمکی)آنژیوادم ارثی و آندومتریوز(بیماری زنان)،تاخیر در رشد استئوپروز(پوکی استخوان)،سوختگی و جراحی میباشد.برای درمان کوتاه مدت از انواع خوراکی نظیر متیل تستوسترون و جهت درمان بلند مدت از انواع تزریقی مانند ناندرولون استفاده میشود

استروئیدهای آنابولیک موادی مصنوعی هستند که ساختمان شیمیایی آنها شبیه هورمون های جنسی مردانه (آندروژن ها) است و به این خاطر نقش های زیستی این هورمون ها را تقلید می کنند.

آنها رشد ماهیچه های اسکلتی (اثرات آنابولیک) و نمو خصوصیات جنسی مردانه (اثرات آندروژنی) را تقویت می کنند و اثراتی دیگری نیز دارند. بنابراین ، واژه- استروئیدهای آنابولیک آندروژنیک – نام  ترکیبات آن  است. وبه استروئیدهای آنابولیک مشهورند.

 مکمل های استروئیدی چیست

مکمل هایی مانند دی هیدرواپی اندرسترون(DHEA) و اندروستن دیون (آندرو) می توانند در بدن به تستوسترون (هورمون جنسی مردانه) یا ترکیبات همانند آن تبدیل شوند. از این رو، برخی عقیده دارند که آنها اثر آنابولیک دارند و از آنها استفاده می کنند.

استروئیدها چه احساسی در شما ایجاد می کنند؟

استروئیدها می توانند انواع گوناگونی از اثرات روان شناختی را از سرخوشی تا پرخاشگری ایجاد کنند. برخی از کسانی که استروئید دریافت می کنند، می گویند که این داروها در آنها قدرت و انرژی ایجاد می کند اما استروئیدها می توانند تحریک پذیری، اضطراب و تهاجم را سبب شده و ایجاد نوسانات خلقی، علائم شیمیایی یا سوءظن نمایند، به ویژه زمانی که در دوزهای بالا مصرف شوند. تنوع پاسخ افراد به استروئیدها می تواند تا حدی به دلیل تفاوت های فردی و یا با نوع استروئید دریافتی مرتبط باشد. درک علمی اثرات مصرف استروئیدهای آنابولیک غیرطبی، محدود و ناچیز است.
دوزهای بالا به ویژه زمانی که از راه خوراکی دریافت شوند، سبب تهوع، استفراغ و تحریک معدی می شوند. سایر اثرات این داروها شامل احتباس مایع و لرزش است.

استروئیدهای آنابولیزان،مشتقات هورمونهای مردانه یا تستوسترون میباشد که در مقایسه با خود تستوسترون(هورمون مردساز)دارای اثرات آنابولیک بیشتر و اثرات مردانه(آندروژنیک)کمتر هستند.مصارف درمانی این گروه دارویی،شامل اختلالات عملکرد غدد جنسی مردانه،کم خونی،سرطان پستان(به عنوان داروی کمکی)آنژیوادم ارثی و آندومتریوز(بیماری زنان)،تاخیر در رشد استئوپروز(پوکی استخوان)،سوختگی و جراحی میباشد.برای درمان کوتاه مدت از انواع خوراکی نظیر متیل تستوسترون و جهت درمان بلند مدت از انواع تزریقی مانند ناندرولون استفاده میشود

مصرف طولانی مدت استروئیدها با هم زدن تعادل هورمونی در بدن آدمی منجر به بروز عوارض جانبی گوناگون می شود ، با همین علت متخصصین مصرف مداوم پیش از ۸ الی ۱۲ هفته این دارو را مفیدنمی دانند

از جمله داروها و استروئیدها می توان به هالوتستین ، برویرون ، ترتایول اشاره کرد بدلیل اینکه این دسته از داروها با افزایش حجم خشک عضلانی نمای خوبی به فرد می دهد استروئیدها را یا به طور ترکیبی منظم استفاده کرد چون مصرف ترکیبی داروها با یکدیگر موجب تشدید آثار مثبت آنها می شود بطور مثال می توان از ترکیب دکادورایولین یا دیانایول ، تستوسترون یا آندریول و مصرف ترکیبی ترینولون یا ویتسترول یاد کرد این نوع از ترکیب ها در صورتی که حساب شده انجام شود امکان استفاده از اثری بنام سیترژسیم را برای ورزشکاران فراهم می کند .

سیترژسیم چیست 

مصرف همزمان برخی از داروها با یکدیگر موجب تشدید آثار مثبت هر کدام از آنها می شود بطوری که فرد با مصرف تکی هر کدام از این داروها نمی تواند آثاری که این دارو در مصرف همزمان با هم از خودشان نشان می دهند را از آنها انتظار داشت ولی اگر مصرف ترکیبی نامنظم باشد نه تنها موجب بروز پدیده مطلوب سیترژسیم نمی شود بلکه موجب بروز عوارض جانبی فراوانی می شود و حتی موجب تضعیف آثار مثبت هر کدام از داروهای مصرف شدن نیز می شود .

آثار مثبت استروئیدها 

استرویید چیست ؟ از آثار مثبت استروئیدها در بدن می توان با اجناس آب و املاح و تجمع چربی در بدن اشاره کرد .

آثار منفی استروئیدها

ادامه مصرف استروئیدها می توان به غده های خوش خیم کبدی منجر شود و طولانی شدن مصرف نیز حتی منجر به تبدیل شدن این غده یا غده های بدخیم و کشنده کبدی شود مصرف استروئید یا با بالا رفتن کلسترول خون همراه بوده و در طولانی مدت نیز با رسوب کردن کلسترول در دیواره رگهای خونی و با عارضه فشار خون و دیگر بیماریهای قلبی و عروقی همراه می شود

عارضه نوک سینه به خودی خود مضر نبود و خطری را متوجه فرد نمی کند اما این عارضه که تنها راه خلاصی از آن تیغ جراحی و رفتن به اتاق عمل و تن دادن به عمل جراحی بوده برای کسانی که قصد شرکت در مسابقه را دارند بسیار ناگوار و عذاب آور است کم شدن تعداد اسپرم در مردان که در نتیجه مصرف طولانی مدت استروئید بوده دیده می شود می تواند در طولانی مدت و یا تمدید مصرف استروئید و یا قطع شدن کامل و تولید شدن اسپرم در بیضه ها منجر شده و فرد را برای همیشه عقیم و نازا می کند مصرف استروئید در مراحل اول یا افزایش تشدید جنسی و قوای جنسی همراه بوده و همین مسئله نیز بسیاری از ورزشکاران را به اشتباه می اندازد طولانی تر شدن مصرف استروئید عموماً با کم شدن میل و قدرت جنسی همراه بوده است

 تاندرلون 

عوارض مصرف ناندرلون در بدنسازان

عوارض مصرف, ناندرلون, بدنسازی,اطلاعات دارویی،شناخت داروها،عوارض داروها،داروشناسی

آمپول ناندرولون دکانوات (Nandrolone Decanoate)

که بصورت آمپول‌های ۲۵ میلی‌گرمی می‌باشد که در  خانمهای بزرگسال به میزان ۵۰ تا ۱۰۰ میلی‌گرم در هفته و برای آقایان میزان ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی‌گرم در هفته مصرف می‌گردد

داروهای ناندرلون به صورت تزریقی و خوراکی در باشگاه ‌های بدنسازی بی ‌رویه مصرف می ‌شود در حالی که عوارض زیادی را به همراه دارند.

باشگاه داران چی می گویند؟

دوره دکا با دیانابول یکی از مشهور ترین دوره ها برای افزایش حجم عضلانی می باشد .
اما مصرف دکا با سوستانون و یا اومنادرن باعث افزایش قدرت می شود .
دکا با وینسترول واکس اندرلون نیز در دوران رژیم استفاده می شود .

یک دوره برای حجم 
دکا ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیگرم در هفته + دیانابول ۱۵-۴۰ میلیگرم در روز
یک دوره برای قدرت
دکا ۴۰۰ میلیگرم در هفته +دیانابول ۷۰ میلیگرم در روز + سوستانون ۵۰۰ میلیگرم در هفته
یک دوره در زمان رژیم برای حفظ عضلات بدن
دکا ۲۰۰ میلیگرم در هفته + وینسترول دپوت ۱۵۰ میلیگرم در هفته
دکا آرام آرام طی ۳ روز از تزریق وارد خون شده و تا حدود ۱۷ روز در خون فعالیت می کند ولی ترکیب دارو که غیر فعال شده تا حدود یک سال و نیم در تست های دوپینگ قابل مشاهده است .

مسعود حاجی ‌رسولی متخصص طب ورزش: ناندرلون یک داروی آنابولیک استروئید و حجیم کننده ی عضلات بدن است،این دارو در بسیاری از بیماری ‌ها قابلیت مصرف به طور قانونی را دارد. به عنوان مثال:

در بلوغ دیررس پسر بچه‌ ها که توسط پزشک متخصص غدد تجویز می‌ شود، در مورد آتروفی و ضعف عضلانی شدید نیز کاربرد دارد،

در سرطان ‌ها نیز که فرد تحلیل عضلانی و کاهش عضلانی شدید دارد استفاده می شود

و حتی در سوختگی‌ ها مصرف می شود.

متأسفانه زمانی که فردی می ‌خواهد به سرعت حجم عضلات خود را افزایش دهد از این داروها به طور بی ‌رویه استفاده می ‌کند که باید توجه داشت مصرف بی ‌رویه ی ناندرلون و خانواده‌ ی آن عوارضی مانند:

طاسی سر در مرد و زن،جوش ‌های چرکی به ویژه در شانه‌ ها،

ژنیکوماستی در مردان

کوچک شدن بیضه ‌ها،درآوردن مو و تغییر صدا در زنان را به همراه دارد و استفاده خیلی زیاد آن موجب بیماری ‌های کبدی و حتی سرطان کبد می ‌شود.

حاجی ‌رسولی گفت: این داروها در اوایل مصرف مانند مواد مخدر احساس قدرت و پرخاشگری و نترسیدن به فرد می ‌دهد اما پس از مدتی تبدیل به یاس، بدبینی، ناتوانی روحی و افسردگی می ‌شود.

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID)چیست؟

این داروها باعث مهار سیکلواکسیژناز می‌شوند و سه خاصیت مهم کاهش التهاب، ضددرد و تب‌بُر دارند. این گروه از داروها در دوزهای بالا اثرات ضدالتهابی دارند.NSAIDها که غیرمخدرند و اعتیادی ایجاد نمی‌کنند.

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی – ماده و ساختار پایه

آسپرین (Aspirin)

متیل سالیسیلات (Methyl salicylate)

آلکانوئیک اسیدها

دیکلوفناک(Diclofenac)

تولمتین(Tolmetin)

مشتقات پروپیونیک اسید

ایبوپروفن (Ibuprofen)

ناپروکسن(Naproxen)

فنوپروفن (Fenoprofen)

کتوپروفن (Ketoprofen)

فلوربیپروفن (Flur656+5)

اکساپروزین (Oxaprozin)

فنامیک اسیدها مانند مفنامیک اسید

مهارکننده‌های اختصاصی Cox-۲ مانند سلکوکسیب

پیروکسیکام

فنیل بوتازون

لیست داروهای  ضدالتهابی غیراستروئیدی 

[Nonsteroidal AntiInflammatory Drugs (NSAIDs)

 aspirin (اسپیرین)
celecoxib(سلکوکسیب)
diclofenac(دیلکوفناک)
diflunisal (دیفلونزال)
etodolac(اتودولاک)
ibuprofen ایبوپروفن
indomethacin( ایندومتاسین)
ketoprofen( کتوپروفن)
ketorolac(کتورولاک )
naproxen نپروکسن
oxaprozin(اکساپروزین)
piroxicam(پیروکسیکام)
tolmetin تولمتین

Meloxicam(ملوکسیکام)

Indomethacin(ایندومتاسین)

ازعوارض این داروها

حالت تهوع، استفراغ،اسهال، یبوست،کاهش اشتها، خارش، سرگیجه،خواب آلودگی

درباره نویسنده

2047مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما