داروی مناسب برای “سرماخوردگی”دوران بارداری

داروهای زمان بارداری

داروی مناسب برای سرماخوردگی دردوران بارداری

در صورت ابتلا به سرماخوردگی حتی المقدوربدون تجویز پزشک از هیچ دارویی استفاده نکنید  بهتراست از روش های طبیعی برای درمان بیماری خود استفاده کنید.

بهترین داروبرای  سرما خوردگی ، استراحت و مصرف مایعات گرم و رقیقاست، اما در صورت نیاز، اگر تب داشتید، مصرف استامینوفن معمولی اشکال ندارد.
سرماخوردگی مشکلی برای سلامت و رشد جنین ایجاد نمی‌کند ولی تب بالا می‌تواند به او آسیب بزند.
نوشیدن آب، جوشانده‌های مناسب و سوپ‌مرغ گرم که با پیاز  و قرقره کردن آب‌نمک رقیق یا چکاندن قطره استریل در بینی حیلی مؤثراست. مصرف آبمیوه طبیعی را هم فراموش نکنید چون ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها، باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شوند.

***

درایران معمولاًدکتر،درزمان بارداری استامینوفن ساده ویا شربت دیفن هیدرامین  تجویزمیکند

قرص استامینوفن در طول بارداری استفاده می شود و بدون تجویز پزشک فروخته می شود.

.

فقط در هنگام تب بالا-قرص استامینوفن به مقدار ۶۵۰ میلی گرم ، هر چهار ساعت یا حداقل چهار بار در روز مصرف شود.

ازخوردن قرص هایی که کدئین داشته باشند اجتناب شود

بر اساس دستورالعمل های پزشکی در انگلیس مسکن استامینوفن (در صورت لزوم)برای مدتی کوتاه می تواند توسط زنان باردار مصرف شود

سازمان نظارت بر محصولات دارویی درانگلیس می گوید که استامینوفن یکی از مسکن هایی است که مصرف آن عموما برای زنان باردار امن تلقی می شود.

دکتر راد میچل، سرپرست گروه پژوهش دانشگاه ادینبورگ گفت:

استامینوفن نامی است که برای داروی پاراستامول در آمریکا، کانادا و ژاپن انتخاب شده است و همچنین با نام های تجاری مختلفی مانند پنادول و تایلنول در کشورهای دیگر انگلیسی زبان به فروش می رسد. پاراستامول به عنوان یک مسکن ضعیف دردهای جسمی و تب بر مصرف می شود.

 کالج سلطنتی پزشکی کودکان می گوید که استامینوفن مسکنی مفید برای درمان بسیاری از دردهاست و نباید به طور کلی کنار گذاشته شود.

دکتر مارتین وارد-پلات، سخنگوی کالج سلطنتی پزشکی کودکان می گوید: تب در دوران بارداری می تواند به جنین در حال رشد آسیب های زیادی برساند. بنابر این مصرف مقداری استامینوفن در بعضی از مواقع ضروری است.

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:دقت شود،چون عوارض”تب”وسرماخوردگی برجنین،بیش ازعوارض “استامینوفن”است،این دارو توصیه شده است،استامینوفن تنهادارویی هست که کمترین آسیب رابرجنین می رساند،ضمن اینکه بهبودی حاصل می شود.

نکته دیگر اینکه ،باید دردوران بارداری (مخصوصاًسه ماهه اول)دراستفاده ازداروهای گیاهی هم احتیاط کنید

آب- لیمو شیرین و پرتقال مفیداست
اگر گلو درد دارید -دریک  لیوان آب گرم دو قاشق عسل و یک قاشق آبلیمو تازه بریزیدبخورید

نوشیدن یک استکان دم کرده گل گاوزبان هم مفیداست اما نه هر شب،چون “گل گاوزبان”یک داروی گیاهی است

تأمین مواد معدنی ،ویتامینها آنتی اکسیدانها به بدن مثل ویتامین سی باعث کشتن عفونتها در بدن می شود با مصرف میوه و سبزیجات تازه و غلات این کمبودجبران می شود.

خوردن آب،آبمیوه های طبیعی و دمنوش های گیاهی هم میزان متناسبی از ویتامین و مواد معدنی تأمین می شود.
مصرف کافئین و نوشیدنی های شیرین بخصوص شربتها و آبمیوه های صنعتی را محدود کنید.
استراحت کافی و کاهش میزان استرس روزانه را حتما مدنظر قرار دهید.
حرکات ورزشی سبک جریان خون بدن را افزایش داده و به دفع بهتر عفونتها کمک می کند

راههای طبیعی درمان سرماخوردگی

مصرف آب به اندازه کافی:مصرف آب کافی سموم ویروس ها و باکتری ها را از بدن دفع می کند و به پاکسازی بدن کمک فراوان می کند.روزانه ۵/۱ لیترآب بنوشید. مایعات گرم و غذاهای آبکی مثل سوپ داغ مخصوصا سوپ مرغ با پیاز و سیر و کمی فلفل مجاری تنفسی را باز می کند سیر حاوی آلیسین است که بسیار ضدعفونی کننده است.
ضدعفونی کننده های طبیعی

یک قاشق غذاخوری عسل در یک لیوان آب جوش همراه با چند قطره آ بلیموی تازه حساسیت سینه را تسکین می دهد
پیاز اثر ضدعفونی کنندگی بالایی دارد گه قدرت پنی سیلینی آن کاملا اثبات شده است.پیاز پخته شده باعث نرم شدن سینه،ایجاد خلط شده که باعث تسکین گلو و ترشحات سینوسی می شود.مقداری پیاز را در ۳۰سی سی آب بجوشانید بگذارید ۲۰دقیقه بجوشد آن را صاف کنید ۱قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید و روزی ۶-۲ قاشق غذاخوری از این محلول میل کنید.
اضافه کردن حدود ۵-۴ قطره روغن اسطوخودوس به یک کاسه آب داغ و بخور آن به مدت ۱۵ دقیقه نه تنها مجاری تنفسی را باز می کند بلکه باعث انبساط رگهای خونی شده و افزایش سرعت جریان خون سرعت عکس العمل سیستم ایمنی را افزایش می دهد.اسطوخودوس هم اثر ضدعفونی کننده و ضد التهابی دارد.دوش آب گرم بسیار در ریلکس کردن بدن و حتی بهبود سرماخوردگی کمک کننده است.

گیاهان

نعناع،فلفل،زنجبیل-به خصوص اگرتب ولرزدارید
دارچین،عسل،لیموبه علت موجوددرآن رفع گلودردو بهبودسرماخوردگی دارد.
میوه وسبزیجاتی مثل هویج،کیوی،کشمش،لوبیاسبز،پرتقال وتوت فرنگی.
آویشن یک گیاه التیام بخش وضدسرفه است میتوانیدآن را به صورت دم کرده استفاده کنید
قرقره سرکه خانگی مخصوصاسرکه سیب دررفع گلودردکمک می کند.
(در۳ماه اول احتیاط شود)

نوشیدن آب، بدن را تمیز می‌کند. در واقع نوشیدن آب توکسین‌ها یا همان سموم بدن و باکتری‌ها و ویروس‌ها را دفع می‌کند. لازم است که روزانه یک و نیم لیتر آب مصرف شود. در دوره‌ی سرماخوردگی،جوشانده‌های و سوپ مرغ، غافل نشوید.

سوپ داغ با پیاز، سیر و اندکی فلفل مجاری تنفسی را باز می‌کند. توصیه می‌کنیم شربت عسل، لیموترش و آب جوش میل کنید. این شربت حساسیت سینه را تسکین می‌دهد و دارای قدرت ضدعفونی کنندگی بالایی است.

شربت پیاز

پیاز ضدعفونی کننده‌ی موثری است. پیاز پخته شده خلط آور است و به این ترتیب باعث تسکین گلو شده و ترشحات برونشیتی و علائم سرماخوردگی را از بین می‌برد.

۱۰۰ گرم پیاز را خرد کنید و در ۲۰ سی‌سی لیتر آب و به مدت ۲۰ دقیقه بجوشانید. محلول را صاف کرده و ۱ قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید. دوباره محلول را روی حرارت گذاشته و اجازه دهید مثل شربت غلیظ شود. روزانه ۲ تا ۶ قاشق چای‌خوری از این شربت میل کنید.

بخور ( اسطوخودوس)

بخور دادن در دوره‌ی سرماخوردگی باعث می‌شود که مجاری تنفسی باز شود. به خاطر اینکه گرما باعث انبساط رگ‌های خونی و افزایش سرعت جریان خون می‌شود و به این ترتیب سرعت عکس‌العمل سیستم ایمنی بدن را بالا می‌برد. توجه داشته باشید که خود بخار تأثیر مفیدی در درمان سرماخوردگی دارد. حمام، سونا و حتی دوش آب گرم باعث بهبود سرماخوردگی می‌شود.

یکی از بخورهای مفید بخور با اسطوخودوس است. برای این کار ۵ قطره روغن اسطوخودوس را به یک کاسه آب داغ اضافه کنید و به مدت ۱۵ دقیقه بخور دهید. اگر سرماخوردگی‌تان شدید بود این کار را روزی سه مرتبه تکرار کنید. در صورتی که سرماخوردگی‌تان خفیف بود یک مرتبه قبل از خواب بخور اسطوخودوس دهید. باید بدانید اسطوخودوس خواص ضدعفونی کننده و ضدالتهابی دارد که ترشحات بینی را بهبود می‌دهد.

ماساژسینه بااکالیپتوس

اکالیپتوس به طوری موثر با بیمارهای تنفسی مقابله می‌کند. به خاطر اینکه این گیاه ضدعفونی کننده و خلط آور است. خواص دارویی این گیاه مدیون ماده ایی به نام اوکالیپتول است. این ماده به طور مستقیم روی سلول‌های برونشیت تأثیر می‌گذارد.

ترکیبات اکالیپتوس ترشحات ریوی را روان کرده و دفع آن‌ها را آسان‌تر می‌سازند. این گیاه التهاب مجاری تنفسی را درمان می‌کند.زمانی که سرما می‌خورید ۱۵ تا ۲۰ قطره روغن اکالیپتوس را در ۲۵ میلی گرم روغن مایع گیاهی ریخته و سینه‌تان را با آن ماساژ دهید. هر روز ۳ مرتبه این کار را تکرار کنید.

آب نمک

شستشو دادن بینی با سرم شستشو یا آب نمک معمولی باعث تمیز شدن مجاری بینی و از بین رفتن خلط می‌شود. زمانی که مجاری تنفسی شستشو داده نشود شرایطی به وجود می‌آید که میکروب‌ها در مجاری تنفسی بیشتر شوند.

برای شستشوی مجاری تنفسی‌تان یک لیتر آب را با یک قاشق چای‌خوری پُر نمک بجوشانید و بگذارید تا خنک شود. آب نمک را در مشتتان ریخته و وارد سوراخ‌های بینتان کرده سرتان را به عقب ببرید به طوری که آب نمک وارد مجاری بینی‌تان شود و مخاط را تمیز کند. هر روز این کار را چندین با تکرار

دندان درد در زنان بارداری

مشکلات دهان و دندان در دوران بارداری می‌توانند بسیار آزاردهنده وغیر قابل تحمل است،  التهاب لثه ممکن است برای جنین مضراست

خانم‌های باردار اگر دردشان شدید باشد، می‌توانند هر شش ساعت یک استامینوفن ساده بخورند . در صورت ضرورت مصرف هر شش ساعت یک بار کپسول‌های ۵۰۰ میلی‌گرمی آنتی‌بیوتیکی مثل آموکسی‌سیلین هم ایرادی ندارد. گاهی پزشک ناچار است از داروی بی‌حس‌کننده لیدوکائین استفاده کند.

بامشورت پزشک هر هشت ساعت یک بار می‌توانید آسپیرین یا ایندومتاسین بخورید. اگر احساس کردید درد با یک یا دو قرص تسکین پیدا می‌کند، به همان مقدار کفایت کنید.

آلرژی دردوران بارداری

اگر دچار آلرژی فصلی هستید ویا خوراکی حساسیت غذایی دارید واین علائم رادارید:

کهیر پوست، آبریزش چشم و بینی و عطسه که فرد آلرژیک را کلافه می‌کنند. حالا اگر فرد در دوران بارداری هم باشد به علت دردسر‌های بارداری، ناراحتی‌ها دوچندان می‌شوند. از طرفی مادر نمی‌تواند مانند گذشته دارو مصرف کند و این شرایط را برایش سخت‌تر می‌کند.

اولاً  ماده غذایی خاصی سبب بروز حساسیت می‌شود، از خوردن آنها پرهیز کنند تا نیاز به مصرف هیچ دارویی نباشد. اما اگر بهردلیلی مبتلاشدید ناچاربه مصرف  دارو شدید. شربت و قرص پرولتازین هر هشت ساعت یک بار کنید،به میزان حداقل وضرورت

در حالت عادی داروی رایج برای درمان آلرژی، داروهای حاوی کورتون هستند. اما “کورتون”برای زنان باردارممنوع است، مخصوصا  در سه ماهه اول بارداری.

یبوست و هموروئید از دیگر مشکلات رایج دوران بارداری به‌شمار می‌روند. اگر از ابتلا به یبوست جلوگیری شود، احتمال ابتلا به هموروئید کم می‌شود. اگر مایعات فراوان بنوشید، به طور روزانه و مرتب سبزیجات مصرف کنید و از مواد خوراکی با خاصیت لینت مزاج بخورید، یبوست و هموروئید سراغ‌تان نخواهد آمد.

برای تسکین درد و التهاب ناشی از فشار و خونریزی مقعدی می‌توانید از آنتی‌هموروئید‌ها کمک بگیرید. فقط روزی یک بار پماد یا شیاف آنتی‌هموروئید را مصرف کنید

کمردرد

یکی از دردهای بسیار رایج دوران بارداری کمردرد است. از آنجایی که این درد در تمام طول بارداری با مادر همراه است، مصرف دارو بیش از پیش منع می‌شود. استفاده از کفش‌های طبی، توالت‌فرنگی، کمربند دوران بارداری، ورزش‌های دوران بارداری، دریافت ماساژ و استراحت کافی می‌تواند تا‌حد زیادی از شدت دردهای کمری بکاهد.

مصرف هر هشت ساعت یک بار استامینوفن ساده می‌تواند تا حدی درد را آرام کند. همچنین می‌توان روزی یک بار از پماد پیروکسیکام جهت تسکین درد کمر استفاده کرد.

سونا وجکوزی ممنوع

گاهی به کسانی که کمردرد دارند، توصیه می‌شود از سونا و جکوزی استفاده کنند، اما این درمان برای یک زن باردار نه‌تنها مفید واقع نمی‌شود بلکه خطرناک هم هست. حرارت بالای بدن مادر باعث افزایش احتمال نقص جنین می‌شود.

گرفتگی عضلات ساق 

گرفتگی عضلات ساق پا در دوران بارداری مخصوصاًدر سه ماهه سوم ،چون در این زمان جنین بیشتر از قبل از بدن مادر تغذیه می‌کند و میزان کلسیم و منیزیم بدن مادر کاهش پیدا می‌کند، درنتیجه عضلات ساق پا دچار گرفتگی می‌شوند. بهترین راه علاج درد، پیشگیری است  مکمل‌های کلسیم و منیزیم است .

مصرف شیر و لبنیات که منابع سرشار از کلسیم هستند، در کنار سایر روش‌های درمانی به کمک می‌آید. اگر به مصرف شیر حساسیت دارید، ازفرآورده های دیگرلبنی استفاده کنید.

قرص‌های منیزیم و کلسیم خوراکی روزانه یک تا حداکثر دو بار برای خانم‌های باردار ضرری ندارد. 

تهوع

اگر تهوع  خفیف است، روزانه  یک قرص B6 مفیداست، ولی اگر حالت تهوع شدید بود، B6 حتما نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی میل شود.اگر قرص آرامتان نکرد، آمپول تزریقی B6 توصیه می‌شود.

بازهم تکرارمی شود حتی المقدوراستفاده هرنوع داروبامشورت پزشک‌تان باشد،اینهارا که گفتیم درزمانی است که امکان دسترسی به پزشک فراهم نباشد.

برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

درباره نویسنده

2047مطلب نوشته است .

۱۱ Comments on “داروی مناسب برای “سرماخوردگی”دوران بارداری”

 • رژلب wrote on ۲۲ مهر, ۱۳۹۶, ۴:۳۰

  ممنون از مطلب مفید و کاربردی ک به اشتراک می گذارید . موفق باشید

 • چاپ و اکسپت مقاله ISI wrote on ۹ دی, ۱۳۹۶, ۶:۲۶

  سلام و تشکر
  عالی بود.
  خسته نباشید.

 • بهترین قالیشویی wrote on ۹ دی, ۱۳۹۶, ۶:۳۲

  باتشکر و قدردانی از زحمات خوب شما.
  موفق باشید.

 • ساک دستی wrote on ۹ دی, ۱۳۹۶, ۶:۴۱

  ااااا چقدر خوب
  واقعا ممنون.

 • ساک پارچه ای wrote on ۹ دی, ۱۳۹۶, ۶:۵۲

  مچکرم دوست عزیز
  نیاز بود واقعا.

 • بالابر wrote on ۵ اسفند, ۱۳۹۶, ۶:۱۴

  سلام و سپاس فراوان از اشتراک گذاریتون مطالب سایت عالیه
  موفق و پیروز باشید

 • کانسیلر میبلین wrote on ۶ فروردین, ۱۳۹۷, ۱۰:۱۸

  سپاس از مطالب بسیار مفید و خوب سایتتون امیدوارم تو سال جدید موفق و موید باشید

 • سمعک wrote on ۱۵ فروردین, ۱۳۹۷, ۹:۴۱

  خیلی ممنونم بابت انتشار این مقاله مفیدتون

 • تجهیزات فست فود wrote on ۱۸ فروردین, ۱۳۹۷, ۶:۴۴

  مطالب بسیار مفید وکاربردی بود

 • درب اتوماتیک سکشنال wrote on ۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۷:۰۶

  ممنونم

 • لیزر موهای زائد wrote on ۱۸ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۸:۵۴

  ممنونم از اشتراک چنین مقاله ی مفیدی موفق و سربلند باشید

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما