خرید و فروش”نجارت” موی دختران+ اکستنشن چیست؟

خرید و فروش

خرید و فروش موی زنان”دختران” در مرکز تهران

درادامه  اکستنشن مو چیست؟کراتینه کردن مو چیست؟راخواهیدخواند

خرید”مو”از ۱۰۰ هزار تومان تا بالای ۵ میلیون

مغازه هایی در خیابان منوچهری موی طبیعی دختران را از١٠٠ و ٢٠٠ هزار تومان تا بالای یک میلیون تومان می خرند.

معلق در هوا مانده‌اند. انگار کسی جانشان را در مشتی گرفته و به مجازات از سقف آویزان کرده. دسته‌دسته، شاخه‌شاخه یا از سقف آویزانند یا کنج دیوار، سیر و پر نشسته‌اند به تماشا. به تماشای کسی که بیاید دستی بر آنها بکشد، تکانشان دهد و شاید همین‌جا، در همان مغازه شلوغ، با چند اسکناس، سرنوشت‌شان به سرنوشت دیگری گره بخورد. شاخه‌شاخه، دسته‌دسته مو، با هر باز و بسته‌شدن در، در هم غوطه می‌خورند، رنگ به رنگ. مشکی پرکلاغی، زیتونی، طلایی، شرابی و قهوه‌ای روشن و تیره با یک کش سیاه، از هم جدا شده‌اند. سقف، پشت همین دسته‌های مو پنهان شده، دسته‌های مو که هرکدام قصه‌ای دارند، قصه دختربچه‌ها و زنان جوان، با موهای بلند خرمایی و طلایی که به وقت رفتن، یا چشمانشان از اشکی که در آن جوش خورده، برق می‌زند یا به خنده‌ای، کش آمده اما پس سر همه‌شان، قیچی، رد زخمش را جا گذاشته.

«این را می‌بینید، یک‌میلیون و ۵٠٠‌هزار تومان خریدیم. آن یکی ارزان‌تر است، حدودا ٣٠٠، ۴٠٠‌هزار تومان. آن عقبی هم کوتاه است، حدود ١٠٠‌هزار تومان درمی‌آید.» موی یک‌میلیون و ۵٠٠‌هزار تومانی بلند است و خرمایی. دختر جوانی که پشت ویترین ایستاده، می‌گوید که صاحبش، دختری بلندقد بود و مو تا پایین کمرش می‌آمد، بلند و صاف و خرمایی: «خیلی‌ها می‌آیند برای فروش مو. نمی‌شود گفت هر روز، اما کم نیستند فروشندگان مو.»

در مغازه باز و بسته می‌شود و موها تکان می‌خورند، انگار کسی آرامش کوتاهشان را به هم ریخته، نگاه‌ها به سقف و دیوارها می‌چرخد و «آیدا» دختر جوان پشت ویترین مغازه، دسته‌دسته موها را پایین می‌آورد، برای مشتری.

موها را کجا کوتاه می‌کنید؟

همین‌جا.

فروشندگان مو همین‌جا می‌آیند و موهایشان را کوتاه می‌کنند؟

بله، ما در مغازه موهایشان را می‌بینیم، اگر خوب بود و اندازه، قیمت می‌دهیم، اگر سر قیمت به توافق رسیدیم، همین‌جا قیچی می‌زنیم.

چه مویی خوب است؟

مویی که حجمش زیاد باشد و بلند. موخوره نداشته باشد و از رنگ آسیب ندیده باشد. این مو برای ما خوب است.

موها را چه می‌کنید؟

برای اکستنشن استفاده می‌کنیم.

چوبش را هوا می‌کند و به سقف می‌رساند، قلاب روی چوب، به یکی از دسته‌های مو، گیر می‌کند و پایین می‌آید، همان یک‌میلیون و ۵٠٠‌هزار تومانی است.

خودتان کوتاه می‌کنید؟

بله.

وقتی موهایشان را کوتاه می‌کنید، ناراحت نمی‌شوند؟

نه خیلی، آنها با رضایت آمده‌اند، اما بین‌شان هستند کسانی که دلشان می‌گیرد، ولی به‌ هرحال پولش را می‌گیرند.

قیمت چطور تعیین می‌شود؟

براساس حجم و اندازه و سلامت مو.

قیمت‌ها از ١٠٠، ٢٠٠‌هزار تومان شروع می‌شود و به پنج‌میلیون تومان هم می‌رسد، گران‌ترین مویی که تابه‌حال در این مغازه کنج یکی از پاساژهای خیابان منوچهری تهران فروخته شده و هنوز به یاد مرد جوان مغازه‌دار مانده، ۵‌میلیون تومان بود: «اندازه‌اش یک‌متر و ٣٠‌سانتی‌متر بود، نزدیک ۵٠٠گرم.» آیدا اما حرف برای گفتن زیاد دارد.

اینها آدم‌های نیازمندی هستند؟

نه همه‌شان، اما بین‌شان نیازمند هم هست، خیلی‌ها می‌گویند؛ چرا موهایمان را بریزیم سطل آشغال. اما خب بین‌شان کسانی بودند که نیاز مالی داشتند.

هفته آخر شهریور، چند مشتری داشتیم که موی دخترشان را فروختند تا برایشان کیف و کتاب و دفتر برای مدرسه بخرند. دختر هم راضی بود، موهایش را فروخت تا فلان کیفی که دیده بود را بخرد یا مثلا بیمار سرطانی داشتیم که قرار بود شیمی‌درمانی کند. آمد و موهایش را فروخت. بعضی از این بیماران هم می‌آیند تا از موی طبیعی‌شان، پوستیژ درست کنیم.

موها را قیچی می‌کنند، بعد ضدعفونی و بعدش هم کراتینه، اگر هم لازم باشد رنگ می‌کنند به سلیقه مشتری: «موی کمتر از ۵٠سانت موی کوتاه است، بیشتر مشتریان دنبال موی طبیعی بلند و سالم هستند. ما هم همین‌ها را می‌خریم.» در باز و بسته می‌شود و مشتری که دخترجوانی است، مژه مصنوعی می‌خواهد. ریسه‌ای دو‌هزار تومان، خارجی‌اش، ٩‌هزار تومان.

این موها را آرایشگاه‌ها از شما می‌خرند؟

یا آرایشگاه‌ها یا خود کسانی که می‌خواهند اکستنشن کنند. همه دنبال موی طبیعی هستند. ما یوزر خام زیاد داریم که موی رنگ‌نشده می‌خواهند.

آیدا رشته دانشگاهی‌اش روانشناسی است و ١٠سالی می‌شود در یک مرکز تخصصی اکستنشن کار می‌کند و حالا دوهفته است به مغازه‌فروش عمده لوازم آرایشی و مو آمده و خودش از این حجم مشتریان برای فروش مو، متعجب است: «تصور نمی‌کردم فروش مو همچین بازاری دارد، اوایل برای خودم هم جالب بود.»

صاحب مغازه، مرد جوانی است، سبزه‌رو با انبوهی مو روی سرش. آیدا می‌گوید؛ فروشندگان مو، خیلی نیازمند نیستند و صاحب مغازه معتقد است که بیشتر آنها افرادی هستند که به پول فروش مو احتیاج دارند. احتیاج از نظر او معنای متفاوتی دارد: «بیشتر جوان هستند، بیست و سه، چهارسالشان است.»

آنها پخش عمده موی طبیعی دارند، درهمین مغازه برای خرید موی سالم و طبیعی تبلیغ می‌کنند. در کانال‌های تلگرامی و اینستاگرام: «مردم تازه فهمیده‌اند که این کار خودش یک بیزینس است، می‌دانند که می‌تواند منبع درآمد باشد، مادرها بچه‌هایشان را می‌آورند، حتی بر سر قیمت چانه می‌زنند تا قیمت را بالا ببریم. البته همه هم اینطور نیستند، کسانی بودند که بعد از کوتاه‌کردن مو، با چشم گریان از مغازه بیرون رفته‌اند. بعضی هم موهایشان را مغازه ما می‌فروشند، می‌روند مغازه کناری، با پولش لوازم آرایش می‌خرند.» می‌گوید؛ خرید موی طبیعی خیلی زیاد شده، همه دنبال بیبی هیر هستند، موی بچه. چون سالم است و طبیعی.

پس باید اکستنشن مو هم زیاد شده باشد؟

بله خیلی.

چرا؟ چه بلایی سر موی زنان ایرانی آمده؟

باکیفیت‌ترین مو، موی زنان ایرانی است اما زنان ایرانی موهایشان را خراب کرده‌اند بس که رنگ می‌کنند، با این رنگ‌ها مو خشک و ناسالم می‌شود و حتی بلند هم نمی‌شود.

قیمت‌ها برایشان از ۵٠‌هزار تومان شروع می‌شود و می‌رود تا بالای یک‌میلیون تومان: «زیر ۵٠سانت مو نمی‌خریم

سن فروشنده برای شما مهم است؟

مهم است، هرچقدر سن پایین‌تر باشد، مو سالم‌تر است، از خانم‌های باردار هم تمایلی نداریم مو بخریم، چون از نظر هورمونی، شرایط عادی ندارند و مو سخت رنگ باز می‌کند.

چند مغازه آن‌طرف‌تر، پسر جوان دیگری که موهایش را به طرز عجیبی مدل داده، جلوی مغازه ایستاده و به مشتریان نگاه می‌کند: «اینها همه موی طبیعی است، ایرانی نیستندها. ایتالیایی است. ما موی ایرانی نمی‌خریم.»

چرا؟

موی ایرانی موخوره زیاد دارد، زیر شال و روسری موهایشان خشک شده. کسی هم زیاد موهایشان را نمی‌خرد.

مرد جوان می‌گوید، قیمت موی ایرانی با موی ایتالیایی فقط‌ هزارتومان اختلاف دارد،

هر دسته موی ایتالیایی برای اکستنشن ٧٠٠‌هزار تومان است و ایرانی‌اش ۶٠٠‌هزار تومان

موی ایتالیایی گارانتی هم دارد، ببرید خوشتان نیاید، رنگ باز نکرد، می‌توانید برگردانید، ١٠٠ شاخه رایگان بگیرید. او می‌گوید؛ بهترین مو، موی ازبکی است، از ازبکستان می‌آید: می‌گویند ازبکستان جادوگر زیاد دارد، زنانش هم برای بازکردن طلسم و اینها، زیاد موهایشان را کوتاه می‌کنند. آنها در این مغازه مشتری مستقیم فروش مو دارند اما خودشان کوتاه نمی‌کنند.

چرا دور بریزم، می‌فروشمش

فروشنده‌های مو کم نیستند، آنها را می‌شود در همین مغازه‌های فروش اکستنشن پیدا کرد و ردی از آنها هم در سایت‌های خریدوفروش اینترنتی است. آن‌جا که یخچال و ماشین و لوازم دست‌دوم آگهی کرده‌اند، گیس‌های بافته‌شده مو را هم می‌توان پیدا کرد که با پیشنهاد قیمت یا با قیمت‌های توافقی، دنبال مشتری هستند. لیلا، یکی از همین آگهی‌دهندگان است. ٢٩سالش است و موی خود و خواهرش را آگهی کرده: هر دو با هم یک‌میلیون و ۵٠٠هزار تومان، یکیش مال خودم است ،دیگری مال خواهرم. گیس‌ها حجمش زیاد است، مال خودم ٣٠سانت، مال خواهرم ۶٠سانت. ١۵٠گرم می‌شود. رنگش هم طبیعی است. یکی از گیس‌ها طلایی است و آن یکی خرمایی: موهایم را پارسال کوتاه کردم، اصلا هم موخوره ندارد. از وقتی موهایش را در یکی از همین سایت‌ها آگهی کرده، چند نفری با او تماس گرفته‌اند، اما قیمت‌ها پایین است: من خودم شینیون کار هستم، کار اکستنشن هم انجام می‌دهم و از مشتریان می‌خواهم برای اکستنشن موی طبیعی بیاورند تا خوب رنگ باز کند، معمولا هم خودشان مو را از مغازه‌ها می‌خرند و برایمان می‌آورند. لیلا می‌گوید؛ نیاز مالی باعث نشده که موهایش را آگهی کند: گفتم چرا موها را دور بریزم، بگذار بفروشمش.
با پول فروش مو می‌شود کاری کرد

مهتاب زن جوان دیگری است که برای فروش گیس‌اش، قیمتی پیشنهاد نکرده، می‌خواهد آن را با مشتری توافقی بفروشد: دلیل خاصی نداشتم برای فروش موهایم، چند وقت پیش کوتاهش کردم، حالا می‌خواهم بفروشم که جلوی چشمم نباشد. مهتاب البته فکر پولش را هم کرده: به ‌هرحال با پولش می‌شود کاری کرد، نمی‌دانم چند می‌خرند، ۵٠٠، ۶٠٠. فقط به من گفته‌اند نبرم مغازه. آن‌جا ارزان می‌خرند.

۵‌سال طول کشید تا موهای مهتاب ٢٠ ساله، ۶۵سانت شد و حالا با وزن ٣٠٠گرم

دنبال مشتری است: حجم موهایم به اندازه دو تا اکستنشن است، حتی تا ٨٠٠‌هزار تومان هم می‌ارزد اما ببرم منوچهری شاید ٣٠٠‌هزار تومان از من بخرند. می‌گوید؛ هربار اکستنشن ١۵٠شاخه مو می‌خواهد و موهایش تا ٣٠٠ شاخه جوابگوست. مهتاب هم در کار اکستنشن موست: موهایم موخوره ندارد، رنگ هم نشده و بالای ۵٠سانت است، بهترین مو برای اکستنشن.
۵٠سانت را کمتر از ۵٠٠‌هزار تومان نمی‌فروشم

ملیکا هم‌سن مهتاب است و موهای مشکی پرکلاغی‌اش را در یکی از همین سایت‌ها آگهی کرده: دیگر از موهایم خسته شده بودم، می‌خواستم کوتاهش کنم. نمی‌خواهم ببینمش. موهای ملیکا هم ۵٠سانت است و با این‌که قیمت را توافقی اعلام کرده، اما می‌گوید که کمتر از ۵٠٠‌هزار تومان نمی‌فروشد: چند ‌سال موهایم را بلند کردم بعد رفتم آن را زدم، وقتی کوتاهش کردم، فهمیدم می‌شود آن را فروخت. یکی از دوستانم قبلا این کار را کرده بود. من هم خواستم بفروشم. بعضی‌ها را می‌شناسم که هرچند ‌سال یک‌بار موهایشان را کوتاه می‌کنند تا بفروشند./ عصرایران۲۲ مهر ۱۳۹۶

***

بازار سیاهِ مو در ایران؛ چگونه اکستنشن تجارت مو را متحول کرد؟

«سوله‌هایی پر از مو در اطراف تهران است که اگر ببینید از تعجب شاخ درمی‌آورید. تا جایی که چشم کار می‌کند، مو روی مو خوابیده. این بازار سیاه را آرایشگران درست کردند، همین‌هایی که اکستنشن کار می‌کنند.» باد کولر تار موها را تاب می‌دهد. فروشنده حرف توی حرف می‌آورد؛ از انواع مو و تحول بازار مو در چند سال گذشته می‌گوید. منوچهری پرهیاهو و شلوغ است. «بازار مو روی قیمت دلار می‌چرخد و تب فروشنده‌ها.»

بازار گریمورها و زلف‌چینی

تجارت مو در ایران، در ده سال گذشته، رنگ و بوی جدیدی به خود گرفته؛ ایران دستی در تولید موی مصنوعی ندارد اما تبدیل به خریدار جدی موهای طبیعی و مصنوعی شده است.

«از وقتی اکستنشن‌کارها دست به کار شدند و از موی مصنوعی و طبیعی استفاده کردند، انواع مو به صورت فله‌ای وارد بازار می‌شود و قیمت‌ها به شدت بالا و پایین می‌رود. قیمت مو نرخ ثابتی ندارد. در این بازار همه‌ی قیمت‌ها روی توافق دو طرف می‌گردد. فقط برندها هستند که تقریباً نرخشان ثابت است.» حسین یزدی، گریموری که سال‌ها در زمینه‌ی مو فعالیت کرده و توانسته مجوز نخستین مؤسسه‌ی رسمی واردات مو را ثبت کند، می‌گوید: «ثبت مؤسسه‌ی ما به‌سختی انجام شد. بازار مو بازار سیاه است. یک دست‌هایی در کار است که شما نمی‌دانید. هر کی هر کی است. زمانی تنها دو برند معروف بودند که مو وارد می‌کردند اما الآن چین در این زمینه یکه‌تاز است. موهای چینی وارد می‌شود و بسیاری از آرایشگرها برای این‌که کارشان سودآور شود از این مو استفاده می‌کنند. درحالی‌که پیش‌تر اصلاً این‌گونه نبود و فقط گریمورها بودند که با مقوله‌ی مو به‌صورت جدی سر و کار داشتند.»

یزدی می‌گوید اگر تا دو سال پیش برای خرید صد گرم مو، که در داخل به صورت طبیعی است، باید سی هزار تومان پرداخت می‌کردیم، از وقتی اکستنشن‌کارها آمدند باید ۱۵۰ هزار تومان بدهیم. موی وارداتی هم که نرخش به دلار وابسته است و قیمتش مرتب بالا و پایین می‌رود. هرچند حکایت خرید موی سفید خیلی فرق می‌کند؛ این مو ارزش زیادی دارد، چون راحت می‌توان آن را رنگ کرد.»

موهای سفیدقیمتی ترند

یکی از فروشنده‌های موی منوچهری می‌گوید: «اگر پول دارید بیایید موی سفید بخرید. اگر این کار را بکند حسابی بردید. بار موی سفید کلی ارزش دارد. اگر بماند می‌توانید با قیمتی بالا آن را بفروشید. می‌دانید که موی سفید به‌راحتی پیدا نمی‌شود برای تهیه‌ی آن باید تکنیک خاص داشت که تنها چند تا از کمپانی‌های مهم اروپایی این تکنولوژی پیشرفته را دارند.»

میلیون‌ها تومان در سال برای اکستنشن!

چه در آرایشگاه‌ها می‌گذرد که بازار مو را این‌گونه سیاه کرده است؟ در یکی از سالن‌های آرایشگاه در تهران، چند مراجعه‌کننده برای ترمیم مو و اکستنشن (نصب مو) آمده‌اند. یکی از آن‌ها می‌گوید: «همیشه از این‌که موهای پرپشت نداشتم، اذیت می‌شدم و غصه می‌خوردم. وقتی فهمیدم می‌شود با اکستنشن مو این نقطه‌ضعفم را جبران کنم، سریع اقدام کردم. هر چقدر هم هزینه داشته باشد می‌دهم.»

سپیده، یکی از اکستنشن‌کارهای تهران که نزدیک ده سال است در این زمینه کار می‌کند، می‌گوید: «من اولین بار در ترکیه با این روش آشنا شدم و موهایم را اکستنشن کردم. خیلی خوب شده بود ولی روش آن‌ها استفاده از چسب بود و زود موهایم گره خورد. بعدها در دوبی با روش‌های جدید کراتینه آشنا شدم و تصمیم گرفتم آن را وارد ایران کنم. ده سال پیش این روش برای همه غریب بود اما حالا مشتری‌های زیادی دارد که گاهی برای خودم باورکردنی نیست.»

سال‌هاست که به‌صورت تخصصی در این زمینه کار می‌کند. در آرایشگاه او، بسته‌های کوچک مو با رنگ‌های مختلف در قفسه‌های شیشه‌ای کنار هم ردیف شده‌اند. سپیده یکی از آن‌ها را برمی‌دارد و می‌گوید: «بیشتر این موها را از ایتالیا وارد می‌کنم. هزینه‌اش زیاد می‌شود اما کیفیت آن خوب است. مشتری‌ها هم از آن به‌شدت استقبال می‌کنند. اوایل یک شرکت ایرانی واردکننده‌ی مو بود که ما با آن کار می‌کردیم اما الآن بیشتر موها را خودم مستقیماً سفارش می‌دهم. خیلی از اکستنشن‌کارها هستند که جنس مو چندان برایشان مهم نیست. آن‌ها هر مویی گیرشان بیاید می‌خرند، موهای چینی و هندی، اما من کارم فرق می‌کند.»

او که موهای پرپشت بلوندی دارد از جادوی موی مصنوعی روی سر می‌گوید: «من اصلاً با موی طبیعی کار نمی‌کنم. موی طبیعی دردسرهای خاص خودش را دارد. موی مصنوعی بادوام‌تر است. این موها از ترکیب موی اسب، انسان و پلاستیک درست می‌شود و ضدعفونی‌شده است، بنابراین خیلی بهتر از موی طبیعی جواب می‌دهد.»

آمار دقیقی از استفاده‌ی موی مصنوعی و طبیعی برای کلاه‌گیس و اکستنشن وجود ندارد. نرخ‌ها متنوع است، همان‌طور که نصب مو (اکستنشن) انواع مختلف دارد: چسبی، کراتینه، گره‌ای و لاینی. اما اگر به‌طور تقریبی پنجاه آرایشگاه زنانه در تهران، که اکستنشن مو انجام می‌دهند، روزی دو یا سه مراجعه‌کننده (بدون در نظر گرفتن کسانی که ترمیم می‌کنند) داشته باشند، دست‌کم می‌شود سه هزار مراجعه‌کننده در ماه و ۳۶ هزار نفر در سال. آخرین پرس‌وجو‌ها هم نشان می‌دهد اگر قد موها تا سرشانه و حجم آن معمولی و نازک باشد حدود ۷۳۰ هزار تومان و اگر موها تقریباً تا سر شانه باشد و پرحجم حدود ۹۹۰ هزار تومان که اگر این قیمت‌ها ضرب در ۳۶ هزار نفر در سال شود، حاصل آن بیش از سی میلیارد تومان است.

فروش مو در مترو

«کافیه شما این گیره را روی موهاتون نصب کنید، بدون این‌که موهایتان را رنگ کنید، آن را مش کرده‌اید.» فروش مو در مترو در کنار روسری، خمیردندان، تی‌شرت و لوازم آرایش و از این دست مشتری‌های پروپاقرصی دارد.

یکی از فروشنده‌های مترو، دو سال است که موهای مصنوعی را به‌صورت عمده از خیابان منوچهری می‌خرد و بعد در اندازه‌های مختلف درست کرده و به آن‌ها گیره نصب می‌کند و در مترو می‌فروشد. «متوسط روزی صد شاخه مو می‌فروشم، هر سه شاخه پنج هزارتومان. وقتی کارم را شروع کردم خیلی نگران بودم اما با استقبال بی‌نظیری روبه‌رو شدم حالا دو سال است که در آن حرفه‌ای شدم و روزبه‌روز مشتری‌های آن بیشتر می‌شود.»

دسته‌های مو با رنگ‌های مختلف دست‌به‌دست زنان در مترو می‌چرخد، فروشنده موهای مشتری‌هایشان را کنار می‌زند و شاخه‌ای از موی مصنوعی را با گیره به آن اضافه می‌کند. مشتری لبخند می‌زند و در آینه کوچکش به موی جدیدش نگاه می‌کند. این مو هزاران کیلومتر از سرزمین‌های دور طی کرده و حالا به دست او رسیده است. انگار زمان بازگشتی به گذشته دارد، همان‌طور که مصریان باستان موهایشان را می‌زدند و کلاه‌گیس سرشان می‌گذاشتند؛ همان‌طور که پادشاهان هخامنشی هم برای زیبایی بیشتر این کار را می‌کردند.

فروش آن‌لاین مو

حالا که بازار خرید و فروش داغ است، سایت‌های اینترنتی هم اقدام به خرید و فروش موی طبیعی می‌کنند. فروش موی طبیعی در سایت‌ها آداب و رسوم خاص خود را دارد با قیمت‌هایی باورنکردنی. در فروش موی طبیعی، سن و اندازه و رنگ مو مسائلی بسیار حیاتی به شمار می‌روند. یکی از فروشنده‌های آن‌لاین مو با گذاشتن عکسی از موها این اطلاعات را داده است:

سن : سیزده سال

اندازه‌ی مو : ۵۵ سانت، بافته‌شده با قطر ۵/۹ سانتیمتر
مدل مو: صاف
رنگ: خرمایی
عادت نگهداری: هفته‌ای دو بار شست‌وشوی موها، از تافت و ژل استفاده نشده است (موهای صددرصد بدون رنگ)، استفاده از ویتامین‌ها و غذاهای سالم
قیمت پیشنهادی: یک میلیون تومان

«نباید فراموش کرد که موی طبیعی باید ضخامت و لختی داشته باشد و موهای نازک در دنیای تجارت مو چندان با استقبال مواجه نمی‌شوند و قیمت‌های پایینی دارند. بهترین مو، که قیمت بالایی هم دارد، موی سپید است چرا که موی سپید را می‌شود به‌خوبی رنگ کرد.» یکی از خریدارهای مو می‌گوید که سال‌هاست با مو سر و کار دارد؛ اتاقش پر است از انواع موها. خودش می‌گوید که با موها زندگی می‌کند:

«تجارت مو این روزها تجارت تأثیرگذاری در جهان امروز است. از هنرپیشه‌ها تا مردم معمولی طالب موهای بدون وز و شکست‌خوردگی و موخوره هستند.

خیلی از بیمارهای سرطانی از کلاه‌گیس استفاده می‌کنند و کسانی که در جوانی طاس شدند از روش‌های کاشت مو.»

سینما و تلویزیون یکی دیگر از مشتری‌های پروپاقرص مو هستندمحسن موسوی، گریمور باسابقه‌ی ایرانی، هم می‌گوید: «در سریال‌های تاریخی از مو برای گریم بسیار استفاده می‌شود. در فیلم «رستاخیز» نزدیک دوازده تا پانزده میلیون تنها برای مو هزینه شد.

او می‌گوید که اکنون یکی از بازارهای متغیر بازار مو است چرا که بیشتر موهایی که در آرایشگاه‌ها استفاده‌ی گسترده‌ای دارند به‌صورت وارداتی به ایران می‌آیند.

چگونه مو به کمپانی‌ها می‌رسد؟

حسین یزدی می‌گوید: «فرقه‌ای در کشور هند وجود دارد که موهایشان را بلند می‌کنند و بعد از چند سال در یک روز معین همه با هم موهایشان را می‌زنند. این سنت چندین قرن در هند وجود داشته، ولی در چند دهه‌ی گذشته رابط‌هایی به وجود آمدند که این موها را به کمپانی‌های تولید مو در اروپا می‌رسانند.»

او ریشه‌ تولید موهای طبیعی در کمپانی‌های بزرگ را همین روش می‌داند، بااین‌حال روش‌های تولید مو در کمپانی‌های بزرگ بسیار مختلف است و منشأ‌های متعددی دارد.

مثلاً یکی از این منشأ‌ها گاوی است به نام یاک.

«این گاو در تبت پرورش می‌یابد و موی آن زبر و ضخیم است مانند موی ریش و سبیل مردان.»

علی عارفی گریمور دیگری است که عقیده دارد مو انواع مختلفی دارد و به‌راحتی نمی‌توان آن‌ها را تقسیم‌بندی کرد و افراد عادی نمی‌توانند آن‌ها را تشخیص دهند.

اولین “برند”مو درایران؟

او قدمت واردات مو به ایران را سی تا چهل سال می‌داند و می‌گوید:

«زمانی تنها دو برند کریولان و گریماس وارد ایران می‌شد که انواع مو طبیعی، یاک و کرپ (مو و پشم) را به ایران می‌آورد. اما اکنون انواع موها از چین وارد می‌شود که البته چندان مورد توجه گریمورها نیست.»

این روزها اما در ایران هم جرقه‌های تهیه و تولید مو زده شده است. حسین یزدی می‌گوید که در این اواخر خیلی از آرایشگاه‌های شهرستان‌ها موها را برای فروش می‌آورند. تازگی‌ها هم موها دسته‌بندی‌شده و در اندازه‌های مختلف آماده می‌شوند و به تهران می‌آیند. قیمت‌گذاری این موها هم با توافق دوطرفه است و قیمت مشخصی ندارد. در ایران کمپانی وجود ندارد و یک سری مشتری‌های شخصی هستند که این موها را تهیه و در کارشان استفاده می‌کنند.

یکی دیگر از خریداران مو مدعی است که مرکزشان در سعدآباد یکی از بهترین مراکز خرید موی ایران است و مویی که خریداری می‌کنند باید بالای هشتاد سانت و بدون موخوره و صاف و لخت باشد. قیمت مو هم بر اساس نوع مو تعیین می‌شود.
بازار پرجنب‌وجوش خرید و فروش مو در ایران وارد مرحله‌ی جدیدی شده و هم‌چنان در حال گسترش است اما هنوز هیچ نظارتی بر آن وجود ندارد./خرداد ۱۳۹۴خبرآنلاین

***
 اکستنشن مو چیست؟

اکستنشن مو سوال تعدادی از خانم ها میباشد .

افزایش طول و حجم مو  وبتعبیری”نصب مو“را اصطلاحا  اکستنشن مو می گویند.

اکستنشن های مو ، موهای اضافه کردنی خاصی هستند که با هدف افزایش حجم و عمق موهای طبیعی به آنها اضافه می شوند و انواع مختلفی دارند .

موی طبیعی انسان و موی مصنوعی از انواع اکستنشن مو هستند.

موهای طبیعی انسان ممکن است بیشتر مورد توجه افراد متقاضی اکستنشن قرار بگیرد اگرچه این موها نسبتاً گرانتر هستند اما پس از استفاده‌ از آن‌ها متوجه خواهید شد که کیفیت بالای آن به هر قیمتی می‌ارزد.
می‌توانید رنگ این موهای اضافی را متفاوت از موهای طبیعی خودتان انتخاب کنید تا به‌عنوان هایلایت یا مش استفاده شوند.
این موها چنانچه توسط متخصصین ما، لابه‌لای موهای طبیعی اضافه شوند غیرقابل تشخیص خواهند بود.

اکستنشن مو

روشهای متعددی برای اتصال موها وجود دارد.
یکی از ساده‌ترین روش‌های اکستنشن، به این ترتیب است که ابتدا یک دسته ی باریک از موهای شما جدا شده و کمی بالاتر از ریشه موها، محلول چسبناک خاصی (کراتین) مالیده می‌شود و یک دسته‌ی باریک از موهای اکستنشن روی آن قرار می‌گیرد. به وسیله گیره یا انبر ویژه‌ای، این موها به هم فشرده شده و حرارت انبر، چسب را ذوب کرده و موهای مصنوعی به موهای طبیعی می‌چسبند. ” اکستنشن مو با قیمت های مناسب و حرفه ای ”
این روش به اتصال حرارتی معروف است. البته علا‌وه بر این روش، با کلیپس و نخ نیز می‌توان موهای مصنوعی را به موهای طبیعی متصل کرد.
از جمله سایر روش ها Clip-in Extension که توسط کلیپس‌های خاص به موهای فرد وصل می‌شود و به راحتی در خانه قابل جدا کردن هستند.
روش دیگر پیچاندن به سایر موها است که از ریشه به موها وصل و پیچانده می‌شود. در این روش نیز مانند روش قبل حجم و ضخامت و طول موها بیشتر می‌شود ولی احتمال ریزش مو و آسیب مو در این روش بیشتر است.
در روش دیگر موها درست از زیر به پوست سر وصل می شود که توسط تکنسین‌های حرفه ای انجام می‌شود. در این روش میزان آسیب به اندازه روش قبل نیست ولی امکان نازک شدن موها و آسیب به موها هست. اکستنشن مو چیه ؟
اکستنشن مو می تواند موها را پرتر و سالم تر نشان دهد و حتی برای بعضی افراد دچار ریزش مو و افراد دارای موی نازک یک جایگزین محسوب می شود.
شما می‌توانید طول موهایتان را حداکثر ۲۶ یا ۳۰ سانتی‌متر بلند کنید.

اکستنشن،به موهای اصلی متصل می‌شود تا قد مو یا حجم آن را بیشتر کند. انواع مختلفی از اکستنشن مو وجود دارد. برخی از انواع ارزانقیمت هستند و از الیاف مصنوعی تهیه شده‌اند. انواع گران‌تر که ظاهری زیبا و طبیعی‌تر هم دارند از موهای واقعی و طبیعی تهیه شده‌اند.

چطور اکستنشن به مو متصل می‌شود؟
اکستنشن طبیعی یا مصنوعی یا اینکه چه رنگی باید تهیه کنید. متصل کردن این موها هم بین ۵ دقیقه تا ۵ ساعت ممکن است زمان ببرد. برای متصل کردن اکستنشن ۳ روش وجود دارد:
اکستنشن سرد: در این روش از نوعی چسب گیاهی به نام کراتین استفاده می‌شود تا موی مصنوعی به ریشه مو متصل شود. این چسب بی‌رنگ است. در روش دیگر اکستنشن سرد از حلقه‌های فلزی استفاده می‌کنند تا موی اضافه را به ریشه مو متصل کنند. البته معمولا از این نوع حلقه برای موهای ضخیم استفاده می‌کنند.
 اکستنشن گرم: در این روش از پنسی گرم‌شده استفاده می‌کنند تا با کمک کراتین موی اضافه به موی اصلی بچسبد.
 استفاده از کلیپس: در این مدل موهای اضافه به گیره یا کلیپسی متصل است و به راحتی به مو متصل و از آن جدا می‌شود.
رعایت نکاتی قبل ازاکستنشن
قبل از انجام اکستنشن حتما موهای خود را با یک شامپوی مناسب شست‌وشو دهید تا هرگونه چربی و محصولات آرایشی از روی آن پاک شود. برای نصب اکستنشن، مو باید حداقل ۷ تا ۱۰ سانتیadsA‌متر بلندی داشته باشد. هرقدر مو بلند‌تر باشد اکستنشن راحت‌تر نصب می‌شود. با این حال موهای خیلی کوتاه را نیز می‌توان اکستنشن کرد. بهتر است قبل از اکستنشن یک تکه کوچک از موی خود را در اختیار آرایشگرتان قرار دهید تا بتواند موهای همرنگ خودتان را تهیه کند. اگر موهایتان خیلی کوتاه است توصیه می‌شود بیشتر از ۴۰ سانت مو به آن اضافه نکنید. اگر مقدار زیادی مو با طول بلند به لابه‌لای موهایتان اضافه کنید فشار زیاد ناشی از وزن آن موجب ریزش موهای طبیعی‌تان خواهد شد. بعضی افراد نیز به‌دلیل کشش زیاد مو دچار سردرد می‌شوند. اینکه پس از چه مدت این موها از کف سر فاصله می‌گیرند، بستگی به رشد موهای شما دارد. به‌طور معمول موها در ماه ۵/۱سانتی‌متر و در سال حدود ۱۵ سانتی‌متر بلندتر می‌شوند؛ همچنین با افزایش سن سرعت رشد موها کاهش می‌یابد.
 اکستنشن مو دردناک است؟
نه، یک روز بعد از انجام این‌کار به دلیل وزن موی اضافه‌شده ممکن است کمی ناراحت باشید. اولین شب  خوابیدن با آنها دشوار است و شاید گمان کنید سنجاق سر لای موهایتان گیر کرده، اما به‌تدریج به آن عادت می‌کنید.
 اکستنشن مو چقدر دوام دارد و ماندگاری آن چقدر است؟
این موضوع به سرعت رشد موها بستگی دارد. از چند هفته تا چند ماه! کیفیت موی اضافه‌شده و نحوه نگهداری و رسیدگی به آن هم مهم است. هر روز باید ۲ بار صبح و شب موها را برس بزنید. با این وجود اگر موهای ضعیف و نازکی دارید نباید بیش از ۳ ماه اکستنشن را نگه دارید. در غیر این صورت اکستنشن می‌تواند به ریشه موهای خودتان هم آسیب بزند. با بلند شدن موهای طبیعی اکستنشن از ریشه مو فاصله می‌گیرد و وزن بیشتری به ریشه مو تحمیل می‌کند و این موضوع عامل کشش و ریزش مو می‌شود.
روش تشخیص موی اضافه را از موی طبیعی جدا کرد؟
موهای اکستنشن از کجا می‌آید؟
انواع مصنوعی در کارخانه و از پلاستیک و مشتقات نفتی تولید می‌شود اما انواع طبیعی معمولا از هند وارد می‌شود. زنان هندی معمولا موهایشان را رنگ نمی‌کنند و موهای پر و باکیفیتی دارند. بلند کردن و فروش مو نیز نوعی تجارت در هند است.
آیا بلافاصله بعد از اکستنشن می‌توان به حمام رفت؟
بهتر است موهای خود را در ۵ روز اول بعد از نصب اکستنشن نشویید تا چسب‌ها سر جای خود کاملا ثابت شوند. در هفته اول ممکن است پوست سرتان به خارش بیفتد. در این صورت از اسپری مرطوب‌کننده مو استفاده کنید. این خارش طبیعی است. بعد از چند روز پوست سر به اکستنشن عادت می‌کند.
 موی اکستنشن‌شده به چه نوع مراقبتی نیاز دارد؟
برخلاف آنچه گفته می‌شود که بعد از اکستنشن مو باید حتما از شامپو و ماسک موی مخصوص استفاده کرد، شما می‌توانید همچنان از محصولاتی که پیش از این استفاده می‌کردید، بهره ببرید اما استفاده از محصولات خاص موهای اکستنشن‌شده، به حفظ کیفیت و براق ماندن موهای اضافه‌شده‌ کمک می‌کند. البته توجه داشته باشید که محصولات حاوی سیلیکون ممکن است چسب اکستنشن را شل کنند. هنگام خشک کردن نیز ابتدا باید از حوله کمک بگیرید تا نم مو کامل کشیده شود و بعد از فاصله ۱۵ سانتی‌متری با سشوار موها را خشک کنید.
نکته : اگر اکستنشن بلند دارید برای اینکه موها دور محل چسب گره نشود، هر روز ۲ بار باید آنها را شانه کنید. البته برخلاف شیوه‌های معمول شانه زدن مو، به جای اینکه از ریشه به پایین مو بکشید باید از پایین مو شروع کنید و آرام‌آرام پلکانی به بالا بروید. برای حفظ دوام اکستنشن بهتر است از برس‌های مخصوص موهای اکستنشن‌شده استفاده کنید. دانه‌های به کار رفته در این برس‌ها بسیار نرم و نازک هستند. برس‌هایی که سر دانه‌هایشان برجسته است باعث کشیده شدن اکستنشن می‌شوند. هنگام خوابیدن نیز بهتر است یا موها را ببافید یا یک روسری سرتان کنید و هیچ‌وقت با موهای خیس و مرطوب نخوابید.
 آیا می‌توان موی اضافه‌شده را رنگ کرد؟
اگر از موی طبیعی استفاده کرده باشید، می‌توانید آن را رنگ و حتی بلوند کنید، اما قبل از انجام این‌کار حتما با متخصص درمورد موی اضافه خود صحبت کنید.
 اکستنشن مو چه مشکلاتی دارد؟
این نوع از مو به صورت طبیعی سبوم و کراتین ندارد و مصنوعی بودن خود را میان موهای طبیعی نشان می‌دهد و درخشش دیگر موها را ندارد. در عین حال اگر شیوه کوتاهی و مدل مو مناسب نباشد، می‌توان به سادگی آنها را میان موها تشخیص داد. در ضمن سایش این نوع مو با کف سر باعث خارش می‌شود و خاراندن سر می‌تواند سبب کنده شدن این موها شود.
 آیا اکستنشن بعد از جدا کردن دوباره قابل استفاده است یا باید دور انداخته شود؟
اگر از موی طبیعی که به کمک کلیپس به مو متصل شده استفاده کرده باشید، می‌توانید به راحتی آن را جدا کرده و در صورت نگهداری در وضعیت مناسب و مراقبت، بارها از آن استفاده کنید.
حمام موهای بعد از اکستنشن
حمام موهای بعد از اکستنشن قبل از شستن موها آنها را به‌خوبی شانه کنید تا تمام گره‌ها باز شوند. یک‌مرتبه موهای خود را زیر دوش نبرید. سرتان را عقب بگیرید یا موهای‌تان را از فرق سر به دو نیم تقسیم کنید و آرام زیر دوش بروید. هرگز موقع شست‌وشو سرتان را زیر دوش یا در روشویی پایین نگیرید مگر اینکه فقط بخواهید جلوی موهایتان را بشویید. سپس به اندازه لازم از شامپو استفاده کنید اما موهایتان را مالش ندهید و تنها با دست آنها را از بالا به پایین فشار دهید تا کاملا تمیز شوند. سپس به همان روش قبلی زیر دوش آب رفته و کاملا آنها را آبکشی کنید. بعد از آن نیز حتما از نرم‌کننده مو استفاده کنید اما مراقب باشید نرم‌کننده به محل نصب اکستنشن نخورد. این کار باعث می‌شود اکستنشن‌ها شل شده و زودتر از موعد جدا شوند. بعد از حمام، سریع حوله را دور موهایتان بیندازید تا وزن اضافی آب از روی آن برداشته شود. به آرامی موها را درون حوله فشار دهید اما حوله را بالا یا پایین نکشید.
اگر شنیدید: موهای اکستنشن‌ خود را بدون مراقبت و ترمیم برای ۶ ماه نگه دارید، حرف او را باور نکنید!
موهای اکستنشن‌شده به مراقبت مداوم نیاز دارند. باز شدن ۱ یا ۲ عدد از اکستنشن‌ها بعد از مدتی، طبیعی است. البته در برخی افراد تا ۱۰ اکستنشن هم ممکن است از سرشان باز شود. برای جلوگیری از این موضوع باید حسابی مراقب آنها باشید. درواقع باید ماهی یک بار برای ترمیم آن به آرایشگر خود مراجعه کنید. اگر مراقبت‌های لازم را رعایت کنید، دوام آنها بیشتر شده و زیباتر می‌مانند. اکستنشن را نباید بیشتر از ۳ ماه نگه داشت چون رشد مو پس از این مدت، باعث کرک شدن و گره خوردن موها می‌شود. جدا کردن اکستنشن‌ها نیز هیچ‌گونه درد یا کشیدگی‌ای نخواهد داشت. درد حین کار، نشانه این است که در روش کار مشکلی وجود دارد. چسب‌های تشکیل‌شده از کراتین به‌راحتی با مواد مخصوص حل‌کننده از روی مو جدا می‌شوند. البته خودتان هم می‌توانید این مواد را تهیه کنید و در خانه این کار را انجام دهید. با این حال توصیه می‌شود این کار را به آرایشگرتان بسپارید.
آسیب به موهای  اکستنشن شده
فشار زیادی که اکستنشن روی تنه و ریشه موهای طبیعی فرد وارد می‌سازد در درازمدت می‌تواند موها را خشن و جنس آن را خراب کند و باعث از بین رفتن شادابی مو و ریزش آن شود. شاید ابتدا موها دچار ریزش نشوند اما به‌تدریج با طولانی شدن مدت اکستنشن، ریزش مو نیز بیشتر خواهد شد؛ مثال بارز این موضوع در آفریقایی‌هاست که موهایشان را بسیار محکم می‌بافند و در درازمدت دچار کم‌پشتی و ریزش مو می‌شوند. اکستنشن نیز به‌دلیل فشار زیادی که با بافتن و بستن مو ایجاد می‌کند، تغذیه مو را مختل می‌سازد. مو برای ادامه حیات نیاز به تغذیه دارد و بستن زیاد مو باعث می‌شود تغذیه آن مشکل پیدا کند. زمانی که تغذیه مو مختل می‌شود، ابتدا لطافت و شادابی مو از بین رفته و بعد دچار ریزش می‌شود.

کراتینه کردن مو چیست؟

درموهابطورطبیعی  پروتئینی  وجود دارد که باعث صاف شدن و درخشندگی موها می‌شودکه به آن”کراتین‌”می گویند.

امادر افرادی که موهای غیرصاف(مجعد یا وز) دارند، مقداراین پروتئین کم است.

 باکراتینه کردن مو -افزودن محلول- این نقیصه جبران  می‌شودوبااین روش می‌تواند موهای فر را صاف و نرم کرده و آن‌ها را به‌ مدت چند ماه براق و بدون پیچش نگه ‌دارد. ممکن است تا یک‌سال هم ماندگاری داشته باشد.

البته کراتینه کردن فقط مربوط به موهای مجعدنیست بلکه برای براق کردن موهای صاف ولخت هم استفاده می شود.

برای ان کار آرایشگر یک محصول صاف‌کننده کراتینه را در موها می مالند و سپس از گرمای یک اتوی مو برای مهر و موم شدن آن بر روی موهای مشتری، می پردازد،این فرآیند ممکن است تا یک ونیم ساعت  بطول بینجامد.

درباره نویسنده

1588مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما