تفاوت مجلس سنا با مجلس نمایندگان /کنگره امریکا

 تفاوت مجلس سنا با مجلس نمایندگان /کنگره امریکا

                   تفاوت مجلس سنا با مجلس نمایندگان /کنگره؟

آشنایی با کنگره آمریکا

کنگره آمریکا شاخه قانونگذاری در دولت این کشور بوده و از ۲ مجلس سنا و نمایندگان تشکیل شده است. کنگره در سال ۱۷۷۴ تاسیس شد و محل برگزاری آن ساختمان کپیتول در واشنگتن دی‌سی است

در واقع کنگره آمریکا به محلی گفته می‌شود که مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا در آن تشکیل می‌شود و وظیفه قانونگذاری بر اساس قانون اساسی آمریکا بر عهده کنگره گذاشته شده است و هر قانونی برای تصویب باید به تایید هر ۲ مجلس برسد.

 

کنگره آمریکا دارای ۵۳۵ عضو دارد ۱۰۰ نفر سناتور – ۴۳۵  مجلس نمایندگان هستند.

نخستین کنگره آمریکا بر اساس قانون اساسی، در ۴ مارس ۱۷۸۹ در ساختمان فدرال هال نیویورک برگزار شد. تا آن تاریخ تنها ۱۰ ایالت از ۱۳ ایالت، قانون اساسی را در مجلس قانونگذاری خود تصویب کرده بودند. در آن زمان اعضای نخستین کنگره شامل ۵۹ نماینده مجلس نمایندگان و ۲۰ سناتور بود.

در متن قانون اساسی مصوب سال ۱۷۸۹، تشکیل جلسه سالیانه کنگره، اولین دوشنبه ماه دسامبر تعیین شده بود. اما در اصلاحیه بیستم مصوب سال ۱۹۳۳ این تاریخ به ظهر سومین روز ماه ژانویه تغییر یافت.

کمیته‌های اصلی کنگره

مجلس نمایندگان دارای ۱۹ و مجلس سنا دارای ۱۶ کمیته اصلی است. تقریباً کلیه طرح‌ها و لوایح قانونی پیش از بررسی در صحن مجالس نمایندگان و سنا بر حسب موضوع به کمیته‌های اصلی ارجاع می‌شوند و سپس برای تصویب نهایی در اختیار کل نمایندگان قرار می‌گیرند. کمیته‌های اصلی از اهمیت شایان توجهی در روند قانونگذاری برخوردار هستند.

در ابتدای هر دوره کنگره، حزب اکثریت، ریاست هر یک از کمیته‌ها را بر عهده می‌گیرد و مقام دوم کمیته به حزب اقلیت واگذار می‌شود. روسای کمیته‌ها نقش مهمی در تعیین دستور کار جلسات و مدت زمان بحث و یا خارج کردن یک لایحه قانونی از مذاکرات برعهده دارند.

کمیته‌های فرعی کنگره

هر کمیته اصلی در مجلس نمایندگان و مجلس سنا شامل چند کمیته فرعی است و اعضاء کمیته‌های اصلی در چند و یا تمامی کمیته‌های فرعی عضویت دارند. گاهی به دلیل تخصصی بودن بحث‌ها در کمیته‌های اصلی بر سر لوایح قانونی، کمیته‌ها، موضوع را به کمیته‌های فرعی ارجاع می‌دهند.

تعداد کمیته‌های فرعی عمدتاً در کنگره‌های مختلف متفاوت است و بعضاُ از ۱۵۰ کمیته فرعی در مجلس نمایندگان و سنا تشکیل می‌شوند.

کمیته‌های مشترک کنگره

این کمیته‌ها به آن دسته از کمیته‌ها گفته می‌شود که زیرنظر هر ۲ مجلس نمایندگان و سنا قرار دارند و اعضای آنان نیز توسط هر ۲ مجلس انتخاب می‌شوند.

کمیته‌های مشترک کنگره عبارتند از: کمیته مشترک اقتصادی، کمیته مشترک کتابخانه، کمیته مشترک چاپ وکمیته مشترک مالیات.

کمیته‌های کنفرانس کنگره

چهارمین کمیته کنگره آمریکا، کمیته‌های کنفرانس نام دارد.

کمیته کنفرانس، در زمانی که بین مجلس نمایندگان و مجلس سنا بر سر تصویب یک لایحه قانونی اختلاف نظر بروز ‌کند، تشکیل می‌شود.

اعضای این کمیته را نمایندگان ارشد هر دو مجلس تشکیل می‌دهند. در این کمیته، نمایندگان و سناتورها دیدگاه‌های خود را در قبال لایحه قانونی بیان می‌کنند و پس از بحث‌های طولانی سرانجام به یک جمع بندی نهایی می‌رسند.

مصوبات کمیته کنفرانس پس از تایید و تصویب هر دو مجلس، جنبه قانونی پیدا می‌کند.   

 

مجلس نمایندگان (House of Representatives)

 

دوره فعالیت نمایندگان این مجلس ۲ ساله است و هر نماینده وکیل مردم منطقه ای است. این نمایندگان از ۴۳۵ “منطقه کنگره ای” از سراسر کشور می آیند. هر ایالت بر اساس میزان جمعیتش به تعدادی از این مناطق کنگره ای ای تقسیم می شود. به عنوان مثال، ایالت کالیفرنیا ۵۳ نماینده دارد، در حالی که هفت ایالت ازجمله دلِـُـوِر و آلاسکا هر یک تنها یک نماینده دارند. هر یک از این نماینده ها ابتدا باید در انتخابات مقدماتی در منطقه خود پیروز شوند تا به عنوان کاندیدای حزبشان برای انتخابات سراسری معرفی شوند تا در آن انتخابات رقیب دموکرات یا جمهوریخواه خود را شکست دهند.

مجلس سنا (United States Senate)

در مجلس سنا به جای اینکه هر ایالت بر اساس میزان جمعیتش نمایندگانی داشته باشد، ایالتها به طور مساوی هر یک دارای دو سناتور هستند. سناتورها همچنین به جای اینکه برای دوره های دو ساله انتخاب شوند هر شش سال یک بار انتخاب می شوند. اما دوره های آنها چنان تقسیم شده است که هر دو سال تقریبا یک سوم سناتورها انتخاب می شوند.

وظایف مجلس سنا ومجلس نمایندگان

مجلس نمایندگان و سنا شرکایی مساوی در مراحل وضع قوانین هستند. هیچ قانونی بدون تایید هر دو مجلس تصویب نمی شود، اما قانون اساسی به هر یک از مجالس برخی اختیارات ویژه ای را داده است. مجلس سنا معاهدات بین المللی و منصوبان رئیس جمهور را تایید می کند. سناتورها همچنین در کمیسیونهای مختلفی عضویت دارند که بر امور عمومی و بسیاری از فعالیتهای دولت نظارت دارند. از طرفی دیگر مجلس نمایندگان باید مطرح کننده همه طرحهایی باشد که موجب افزایش درآمد کشور می شوند. مجلس نمایندگان علاوه بر این مبدا طرحهای مربوط به استیضاح ها است در حالی که مجلس سنا تصمیم نهایی را در مورد چنین طرحهایی می گیرد.

 

 اگررئیس جمهورمصوبه سنارا”وتو”کند

طبق فرایند سنا، یک لایحه از نظر تکنیکی زمانی به سند تبدیل می‌شود که در کنگره به تصویب درآید اما تا زمانیکه رئیس‌جمهور آن را امضا نکند یا تا زمانیکه مجلس نمایندگان آمریکا و سنا هر دو، نتوانند دو سوم آراء را به دست آورند تا بتوانند وتو رئیس‌جمهور آمریکا را به چالش درآورند، به قانون تبدیل نمی‌شود.

یک نمونه ازاختلاف کنگره با” سنابامجلس نمایندگان” که منجربه یک هفته تعطیلی شدتامین اجتماعی امریکا”

تعطیلی دولت چیست؟

زمانی که عقربه‌های ساعت نیمه شب ۳۰سپتامبر ۲۰۱۳(دوشنبه۸ مهر ۱۳۹۲) را نشان داد دولت امریکا رسماً تعطیل شد و بلافاصله وب‌سایت‌های سازمان‌هایی که خدمات آن‌ها تحت تاثیر این تعطیلی قرار می‌گرفت با درج پیامی اعلام کردند که تا زمانی که دولت فدرال تعطیل است نمی‌توانند خدمات‏رسانی خود را ارایه کنند.تعطیلی نیست اما واقعیت این است که دولت نیز دقیقاً مانند یک اداره‌ی بزرگ است که تنها در صورتی می‌تواند کار کند که بودجه‌ی لازم را در اختیار داشته باشد. به همین واسطه دولت‌ها ممکن است تعطیل و یا حتا ورشکست شوند. البته بین این دو حالت تفاوت عمده‌ای وجود دارد.

طبق قوانین ایالات متحده تعطیلی دولت زمانی رخ می‌دهد که مجلسین (نمایندگان و سنا) نتوانند لایجه‌ی بودجه که به دولت اجازه پرداخت هزینه‌های لازم برای انجام عملیات روزانه خود در سال را می‌دهد، تصویب کنند. این اتفاق بی‌سابقه‌ای نیست و آخرین بار ۱۷ سال پیش در زمان ریاست‏‌جمهوری بیل کلینتون اتفاق افتاد.

ریشه‌ی اصلی چنین وضعیتی در سیستم دو حزبی ایالات متحده است و بخصوص زمانی شاهد بروز آن هستیم که دولت، سنا و مجلس نمایندگان در اختیار یک حزب نباشند . در این شرایط نمایندگان مجلس و سنا بر اساس اهداف و برنامه‌های خود روی لایحه بودجه مذاکره می‌کنند و همچنین نمایندگان دولت سعی می‌کنند دیدگاه‏‌های خود را اعمال کنند. گاهی ممکن است لایحه‌ی توافقی سنا و کنگره با برنامه‌های رئیس‏‌جمهور تفاوت داشته باشد و او بودجه را وتو می‌کند و دوباره به کنگره می‌فرستد. یا این ‌که ممکن است پیش از این مرحله دولت، سنا و مجلس نتوانند بر سر یک بودجه به توافق برسند مانند اتفاقی که امسال افتاد و طرح بودجه مجلس نمایندگان جمهوری‌خواه را سنا رد کرد. زمانی که چنین توافقی حاصل نشود دولت تعطیل می‌شود و تا زمانی که طرفین به توافقی بر نوعی بودجه‌ی قابل قبول برای دو طرف دست پیدا نکنند تعطیل می‌ماند. البته در سال‌های ۱۹۷۷، ۱۹۷۸ و ۱۹۷۹ دولت دموکرات کارتر در حالیکه از پشتی‌بانی سنا و کنگره دموکرات برخوردار بود ۵ بار به علت‌اختلاف میان دولت و کنگره بر سر بودجه تعصیل شد.

رئیس‏‌جمهوری آمریکا خطاب به جمهوری‏‌خواهان گفت: ما بنیان و اساس اقتصاد و سیستم مالی جهانی هستیم. واحد پول آمریکا ارز صندوق‌های پولی و ذخایر بین‌المللی است. نباید با آن شوخی کرد و مسلماً ما اجازه نخواهیم داد که اختلاف نظر در مورد برخی از سیاست‏‌های داخلی که به بودجه دولت ربطی ندارد نه فقط اقتصاد آمریکا بلکه اقتصاد جهانی را به خطر بیندازد.

در ۳۰ سپتامبر، سنا چندین پیشنهاد دقیقهٔ آخری مجلس را که دولت را تا دسامبر تأمین بودجه می‌کرد ولی پیاده‌سازی بخش‌های مناقشه برانگیز لایحه مراقبت مقرون به صرفه را تأخیر و تغییر می‌داد رد کرد.

پیشتر دولت اوباما گفته بود که او قانونی را که بیشتر لایحه را تاخیر داده و مالیات را از ابزار پزشکی بردارد وتو خواهد کرد.

تاریخ تعطیلی دولت‌های آمریکا به سال ۱۹۷۶ و آخرین ‌بار آن پیش از امسال به سال ۱۹۹۶ بر‌می‌گردد که دولت کلینتون طولانی‌ترین تعطیلی تاریخ دولت فدرال را به مدت ۲۱ روز تحمل کرد تا سرانجام با لایحه‌ای توافقی دولت بازگشایی شد.

علت اصلی تعطیلی دولت در اصل به اختلاف عقیده‌ای ایدئولوژیک میان گروهی از محافظه‌کاران جمهوری‌خواه و دموکرات‌ها و به خصوص دولت بر‌می‌گردد و در میانه‌ی این دعوا قانونی به نام «حمایت از بیماران و بیمه مقرون به صرفه» یا Patient Protection and Affordable Care Act قرار دارد. این همان قانونی است که به اصطلاح به قانون بیمه‌ی سلامت اوباما یا Obama Care معروف شده است و دموکرات‌ها و اوباما آن را بزرگترین دست آورد و میراث دوران خود می‌دانند.

در صورتی که تعطیلی دولت آمریکا ادامه پیدا کند می‏تواند باعث رکود اقتصادی دوباره شود. به گزارش شبکه تلویزیونی سی.‏ان‏.ان، کریستین ورمانس؛ خبرنگار این شبکه در گزارشی در خصوص پیامدهای تعطیلی دولت فدرال آمریکا گفت حدود هشت‌صد هزار کارگر و کارمند دولت فدرال به مرخصی بدون حقوق رفته اند. به علت نبود کارمندان اداری، بسیاری از امور اداری متوقف شده است.

نظام فدرالی ایالات متحده آمریکا حکومتی واحد بر ۵۰ ایالت آمریکا را بصورتی مشترک فراهم می‌کند.

 

در قانون اساسی ایالات متحده آمریکا با صراحت برنظام فدرالی تصریح شده و یک نوع تقسیم کار مشخص میان دولت فدرال و دولت‌های ایالتی درنظر گرفته شده است. در حقیقت هر ایالت در امور داخلی خود دارای اختیارات کامل است و صرفاْ در امور خارجی، ارتش، ضرب و چاپ سکه و اسکناس واعلان جنگ به دولت فدرال اختیار داده شده است. البته طی دو قرن گذشته بویژه بعد از اجرای طرح‌های رفاهی، اختیارات و مسئولیت دولت فدرال در امور اجتماعی و اقتصادی افزایش یافته است. اما در مقایسه با دیگر کشورها، دولت فدرال آمریکا از نقش به مراتب کمتری در امور داخلی ایالت‌ها برخوردار است.

دولت فدرال آمریکا چگونه تعطیل شد

دولت فدرال آمریکا در پی اختلاف میان مجلس نمایندگان و مجلس سنا بر سر لایحه بودجه، از روز سه‌شنبه رسما در وضعیت تعطیل قرار گرفته است.

به گزارش  روزنامه «واشنگتن‌پست»، دولت آمریکا با پایان روز دوشنبه رسما تعطیل شد. این اتفاق پس از آن رخ داد که مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا نتوانستند تا پایان سال مالی این کشور در مورد بودجه به توافق برسند.
 
دولت فدرال رسما از روز سه‌شنبه تعطیل شده و خدمات‌دهی بخش بزرگی از نهادهای دولتی متوقف شده است.
 
البته تعطیلی دولت فدرال فعلا به معنی تعطیلی همه خدمات دولتی نیست، اما بسیاری از آژانس‌های فدرال از آژانس‌های حفاظت محیط زیست گرفته تا صدها پارک ملی آمریکا از امروز درهای خود را بسته و کارکنانشان را به خانه می‌فرستند.
 
در ادامه نگاهی داریم به چگونگی تعطیلی دولت فدرال و بخش‌هایی که به تبع تعطیلی دولت فدرال خدمات‌دهی را متوقف می‌کنند.
 
چرا دولت فدرال تعطیل می‌شود؟
 
بخش‌های بزرگی از دولت فدرال آمریکا برای آنکه بتوانند به کار خود ادامه دهند، نیازمند دریافت بودجه سالیانه هستند. اگر کنگره نتواند در مورد چگونگی تخصیص بودجه به آن‌ها به جمع‌بندی برسد، این بخش‌ها باید تعطیل شوند. حالا هم، کنگره نتوانسته به این جمع‌بندی برسد.
 
مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا باید هر سال بودجه‌ای ۱۲ ماهه برای دولت فدرال تصویب کند. در سال‌های اخیر کنگره (متشکل از مجلس نمایندگان و سنا) در تصویب این بودجه سالانه با مشکل مواجه بوده و به همین دلیل به تصویب بودجه‌های موقت چند ماهه متوسل شده است. آخرین مورد از این بودجه‌های موقت روز ۲۸ مارس به تصویب رسید و روز ۳۰ سپتامبر (دوشنبه۸ مهر ۱۳۹۲) دوره آن به پایان رسید.
 
در حالت تئوری، کنگره می‌توانست پیش از مهلت انقضای این بودجه، بودجه اضطراری دیگری تصویب کند تا دولت از تعطیلی نجات یابد. اما مشکل اینجاست که مجلس نمایندگان با اکثریت جمهوری‌خواه و مجلس سنا با اکثریت دموکرات در مورد نحوه تصویب این بودجه با هم اختلاف دارند. مجلس نمایندگان دو روز قبل لایحه بودجه‌ای را به تصویب رساند که طرح خدمات درمانی «باراک اوباما» رئیس‌جمهور این کشور را یک سال به تعویق انداخته و دریافت مالیات بر تجهیزات پزشکی را از سر می‌گرفت. مجلس سنا با این لایحه بودجه مخالفت کرد. با وجود آنکه رأی‌گیری در مورد این بودجه چند بار انجام شد، اما باز هم توافقی حاصل نشد و در نتیجه دولت آمریکا در وضعیت تعطیل قرار گرفت.
 
آیا تعطیلی دولت به این معنی است که تمام کارکنان دولت فدرال باید به خانه بروند؟
 
نه کاملا. قوانین و قواعد حاکم بر وضعیت تعطیلی، کارکنان دولت فدرال را به دو دسته «ضروری» و «غیرضروری» تقسیم می‌‌کند. دفتر مدیریت و بودجه آمریکا اخیرا با صدور بخشنامه‌ای از مدیرانت تمام نهادهای فدرال خواست با بررسی وضعیت کارکنان خود مشخص کنند که هریک در کدام دسته قرار می‌گیرند. با آغاز وضعیت تعطیل، کارکنان ضروری در محل کار خود باقی می‌مانند، اما ممکن است حقوقی دریافت نکنند. کارکنان غیرضروری هم پس از آماده‌سازی مقدمات برای تعطیلی، به خانه می‌روند.
 
کدام بخش‌های دولت فدرال به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند؟
 
بخش‌های مهم و اصلی دولت از جمله نهادهای مربوط به امنیت ملی، سلامت عمومی و یا برنامه‌هایی که به صورت قوانین دائم درآمده‌اند (نظیر امنیت اجتماعی)، همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند. آژانس‌های مراقبت پرواز، بخش‌های اورژانس مراکز درمانی، گشت مرزی، زندان‌های فدرال، مراکز اعمال قانون، امداد اضطراری، شبکه بانکی و شبکه توزیع برق از جمله مراکز مهمی هستند که در وضعیت تعطیلی نیز به فعالیت خود ادامه می‌دهند.
 
آیا کارکنان «ضروری»  درزمان تعطیلی حقوق دریافت می‌کنند؟
 
۱٫۳ میلیون کارمند «ضروری» دولت در دوره‌ تعطیلی باید به کار خود ادامه دهند، اما تا زمانی که دولت فدرال تعطیل باشد ، حقوقی دریافت نخواهند کرد. تنها پرسنل نظامی هستند که طبق مصوبه کنگره و امضا اوباما حتی در دوره تعطیلی حقوق خود را دریافت می‌کنند.
 
کدام بخش‌های دولت تعطیل می‌شوند؟
 
تقریبا تمام دیگر بخش‌های زیرمجموعه دولت فدرال از روز سه‌شنبه تعطیل خواهند بود. لیست‌های بلندبالایی از مراکز و نهادهای تعطیل ارائه شده است. تحقیقات و ارائه مشاوره‌ در مراکز درمانی، ارائه وام‌های مسکن، بخش ارائه خدمات مهاجرت، رسیدگی به تعداد زیادی از پرونده‌های قضایی، فعالیت صدها موزه و پارک ملی، فعالیت مراکز نظارتی، فعالیت نهادهای نظارت مالی، ارائه خدمات صدور ویزا و گذرنامه و فعالیت مراکز خدمات بازنشستگی تنها برخی از مواردی است که از روز سه‌شنبه کاملا یا بخشی از آن، متوقف می‌شود.
 
چه تعداد از کارمندان تحت تاثیر تعطیلی دولت فدرال قرار می‌گیرند؟
 
دولت آمریکا تعداد کارکنانی را که با تعطیلی باید به خانه‌هایشان بازگردند، حدود ۸۰۰ هزار نفر برآورد کرده است.
آمارحقوق بگیران“کارمندان” دولت امریکا وتعداد نظامیان امریکا
 
علاوه بر این، بک میلیون وسیصدنفر از کارکنان «ضروری» دولت فدرال نیز هرچند در محل کار خود حضور پیدا می‌کنند، اما حقوقی دریافت نخواهند کرد. یک میلیون چهارصد  نفر از پرسنل نظامی و ۵۰۰ هزار نفر از کارکنان بخش پستی هم به عنوان نیروهای «ضروری» به شمار می‌روند.
 
آماکارمندان مشمول تعطیلی در وزارتخانه‌های مختلف 
وزارتخانه و نهاد تعداد کل کارکنان درصد
اقتصاد ۴۶۴۲۰ ۸۷
دفاع ۸۰۰۰۰۰ ۵۰
انرژی ۱۳۸۱۴ ۶۹
حفاظت محیط زیست ۱۶۲۰۵ ۹۴
سلامت و خدمات انسانی ۷۸۱۹۸ ۵۲
امنیت داخلی ۲۳۱۱۱۷ ۱۴
مسکن و توسعه شهری ۸۷۰۹ ۹۵
کار ۱۶۳۰۴ ۸۲
ناسا ۱۸۱۳۴ ۹۷
کشور ۷۲۵۶۲ ۸۱
دادگستری ۱۱۴۴۸۶ ۱۵
اداره تامین اجتماعی ۶۲۳۴۳ ۲۹
خزانه‌داری ۱۱۲۴۶۱ ۸۰
حمل و نقل ۵۵۴۶۸ ۳۳
امور بازنشستگان ۳۳۲۰۲۵ ۴

تعطیلات ناشی ازاختلاف کنگره بارئیس جمهورچقدرطول کشید؟

برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

درباره نویسنده

1590مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما