آشنایی باکشور”هزارنفره”واتیکان+عکس

آشنایی باکشور
کشور”هزارنفره”واتیکان
درادامه سلسله مراتب روحانیون مسیحی وسلسه مراتب”مسئولیتها”در کلیسای کاتولیک خواهیدخواند،همچنین چگونگی انتخاب “پاپ”ودوران بازنشستگی پاپ ها
واتیکان (Vatican City) نام کشوری است مستقل که در درون شهر رم در کشور ایتالیا جای دارد. واتیکان محل اقامت پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان و مرکز کلیسای کاتولیک است.

 

پایتخت کشور واتیکان شهر واتیکان است. تنها شهری در جهان که درون یک شهر دیگر(سریر مقدس) قرار دارد.

سریر مقدس کوچک‌ترین دولت مستقل در جهان است که مساحت  ۴۴ هکتار و باجمعیتی حدود ۱۰۰۰ نفر  دارد. طول شهر حدود ۱ کیلومترو عرض آن ۸۰۰ متر است؛ مجموع خط مرزی نیز ۳۲۰ متر است.

تاقبل از به رسمیت شناختن “واتیکان”این منطقه بنام سریرمقدس معروف بود،چون “سریر”خیلی زودتراز واتیکان استقلال یافته بود

همین منطقه کاتولیک نشین واتیکان را “سریرمقدس”می گویند،پاپ ها وکاتولیک های مشهورومعروف درآن زندگی می کنند ،شایدبشود گفت چیزی شبیه “قم”ایران

کلیسای واتیکان  توسط  میکل‌آنژ طراحی شده است.

موزه‌های واتیکان

واتیکان مکه‌ مسیحیان ِ به شمار می‌رود

میدان سن پیتر

سبک  معماری واتیکان

نام رسمی شهر واتیکان (Stato della Città del Vaticano)به معنای دولت شهر واتیکان است.

واتیکان  از واژه‌ی Mons Vaticanus ریشه گرفته و به معنای کوه واتیکان است.

واتیکان دارای سیستم بانکی، اداره‌ی پست، ایستگاه رادیویی، رصدخانه و سیستم تلفن مستقل است.ولی فرودگاه ندارد

یک باند هلیکوپتر به طول ۸۵۰ متری دارد

خطوط راه ‌آهن آن ایتالیا را به ایستگاه سینت پیترز متصل می‌کند .

خطوط متروی آن نیز در مدت ۱۰ دقیقه شهر را طی می‌کند.

در واتیکان از سیستم تلفن و پست انحصاری و کاملاً مستقل استفاده می‌شود و خطوط اینترنتی آن نیز در دسترس همه ‌است.

هنگام استفاده از سیستم پست آن از افراد در خواست شده که از نوشتن هر نامی به جز «واتیکان»بر روی نامه‌ها خودداری کنند تا بسته‌ها و نامه‌ها به طور مستقیم به شهر واتیکان برسد و به کشور دیگری نرود.

این کشور کم جمعیت‌ترین کشور جهان بوده و دارای حدود ۱۰۰۰ نفر جمعیت می‌باشد.

تقریباً کل جمعیت ۱۰۰۰ نفری واتیکان از جامعه روحانیت هستند و درون محوطه محصور شده آن زندگی می‌کنند. تمام ساکنان این شهر شامل رجال و مقامات عالی‌رتبه، کشیش‌ها، راهبه‌ها و گارد امنیتی سوییسی، کاتولیک هستند. در واقع شهر مرکز روحانیت و مذهب رم محسوب می‌شود.

علاوه بر آن حدود ۳٬۰۰۰ کارگر در شهر فعالیت دارند که خارج از حصار آن زندگی می‌کنند.

زبان رسمی مردم این شهر لاتین است، اما ایتالیایی و به طور بسیار محدودی از دیگر زبان‌ها نیز استفاده می‌شود. زبان اصلی گارد امنیتی آلمانی است و در شبکه اینترنتی آن از زبان‌های آلمانی، فرانسه، اسپانیایی، انگلیسی و پرتغالی استفاده می‌شود.

کلیسای بازیلیکای سن پیتر که در آرامگاه سن پیتر واقع شده در قرن چهارم ساخته شده است. این کلیسا در قرن ۱۶ بازسازی شد، و اکنون یکی از جاذبه‌های توریستی مهم به شمار می‌رود

کلیسای سن پیتر

از شش ورودی شهر، تنها سه دروازه‌ی پیاتزا (Piazza)، آکرو دله کمپانه (the Arco delle Campane) و ورودی موزه واتیکان و گالری‌ها برای عموم آزاد است،البته “رایگان”نیست- دیدن کلیساحدود۶۰هزارتومان است(۱۶دلار) ودیدن موزه هم ۲۵هزارتومان هزینه دارد.

راهنمای موزه درحال توضیح دادن به بازدیدکنندگان

مالیات بر درآمد در این شهر اعمال نمی‌شود و محدودیتی برای وارد یا خارج کردن پول نیز در واتیکان وجود ندارد.

اداره‌ی پست خود واتیکان به دلیل سرعت بالای کار در میان مردم رم نیز محبوب است. واتیکان تمبرهای مخصوص به خود را منتشر می کند.

صف ایسنگاه مترو”کناردیوارواتیکان

واتیکان نیروهای مسلح ندارد. دفاع نظامی واتیکان بر عهده‌ی کشور ایتالیا است.

پاپ، کاردینال‌ها، اعضای گارد سوئیس و روحانیون پاسپورت‌های خود را از شهر واتیکان دریافت می‌کنند.

واتیکان هیچ هیئت دیپلماتیکی به  شکل مرسوم ندارد؛ روابط خارجی توسط سریر مقدس اداره می‌شود.

حدود ۸٪ از مالیات سالانه‌ی مردم ایتالیا به واتیکان تعلق  دارد.

نقاشی‌های موزه‌های واتیکان

موزه‌های واتیکان

موزه‌های واتیکان که در سرتاسر جهان شناخته شده‌اند ۱۴ونیم کیلومتر طول دارند

ایوان نیایش

جایگاهی که پاپ  دربالای آن ایوان (هنگام سخنرانی ودعا ) می ایستد ایوان نیایش (Loggia of the Benediction) نام دارد.

پاپ اول برای ساکنین واتیکان می کند وبعد برای جهانیان  وبه همین علت بنام « شهر و جهان» (Urbi et Orbi) معروف است

واتیکان سیتی پایتخت کشور واتیکان است.

نوع  حکومت غالب در این کشور در حال حاضر اتوکراسی ( استبدادی) است. قدرت تام در اختیار پاپ است. البته هیئتی از نمایندگان به نام مجلس Curiaنیز به پاپ کمک می‌کنند.

رم پایتخت ایتالیا به طور کامل واتیکان را احاطه کرده است.

نیروهای نظامی واتیکان در حال حاضر گارد سوئیس جامه‌ی اسقفی است که بیشتر با نام گارد واتیکان شناخته شده و در اصل نقش محافظ‌های شخصی پاپ را بر عهده دارند.

گارد سوئیس

گارد سوئیس جامه‌ی اسقفی

پیمان لاتران چیست؟

Pacta Lateranensia) پیمان و موافقت‌نامه‌ای بود که در ۱۱ فوریهٔ ۱۹۲۹ میلادی بین پادشاهی ایتالیا و سریر مقدس منعقد شد و به‌دلیل آنکه در کاخ لاتران منعقد شده‌بود، به این نام، نام‌گذاری شد.

استقلال واتیکان-پارلمان ایتالیا نیز در ۷ ژوئن ۱۹۲۹ میلادی این پیمان را تصویب کرد. به‌موجب این پیمان، واتیکان کشوری مستقل شناخته‌شد و بنیتو موسولینی موافقت کرد که همهٔ عواید کلیساهای ایتالیا نیز به واتیکان پرداخت شوند. در سال ۱۹۴۷ میلادی، در دورهٔ حکومت دموکراتیک ایتالیا، پیمان لاتران به قانون اساسی ایتالیا افزوده‌شد.

تفاوت واتیکان با سریرمقدس

سریر مقدس  نام حوزهٔ اسقف‌نشین  ایتالیا  است.

سریر مقدس ( Sancta Sedes) اسقف‌نشین کلیسای کاتولیک در شهر رم است که اسقف اعظم آن به پاپ شهرت دارد. سریر مقدس عالی‌ترین اسقف‌نشین کلیسای کاتولیک و حکومت مرکزی کلیساهای کاتولیک دنیا به شمار می‌رود.

 واتیکان دولت‌شهری مستقل است که در سال ۱۹۲۹ با توافق مقامات سریر مقدس و بنیتو موسولینی نخست‌وزیر ایتالیا بنیان نهاده شد، اما قدمت سریر مقدس به اوان پیدایش مسیحیت می‌رسد. سریر مقدس عالی‌ترین اسقف‌نشین کلیسای کاتولیک و حکومت مرکزی کلیساهای کاتولیک به شمار می‌رود و در جامعهٔ بین‌المللی یک واحد مستقل واجد حاکمیت به شمار می‌رود که موضوع حقوق بین‌الملل است و در بسیاری از کشورها سفارتخانه و در بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی عضویت دارد. سفرای این کشور و نمایندگان پاپ نیز به طور رسمی نماینده و سفیر سریر مقدس نامیده می‌شوند و نه دولت‌شهر واتیکان.  این دو واحد حتی گذرنامه‌های متفاوتی نیز صادر می‌کنند. سریر مقدس گذرنامه‌های دیپلماتیک و خدماتی را صادر می‌کند و واتیکان گذرنامه‌های عادی

***

پاپ  فعلی کیست

در پی  استعفای پاپ بندیکت شانزدهم( یوزف راتزینگر)-بعداز۲هفته «خورخه ماریو برگوگلیو» ملقب به پاپ فرانسیس اول(۱۳۹۱اسفند۲۳) ۱۳مارس۲۰۱۳از طرف کاردینال‌های اعظم واتیکان به عنوان رهبر جدید کاتولیک‌های جهان انتخاب شد. به طور رسمی در روز ۱۹ مارس۲۰۱۳ (۲۹ اسفن۱۳۹۱) آغازکرد

پاپ فرانسیس اول، متولد ۱۷ دسامبر ۱۹۳۶ و ۷۶ سال دارد و اولین پاپی است که از آمریکای لاتین انتخاب می‌شود.

فرانسیس اول یکی از پنج فرزند یک کارگر راه‌آهن ایتالیایی الاصل است.

پاپ فرانسیس درزمان کاردینالی

وی از سال ۱۹۹۸ اسقف بوینس آیرس بود و از سال ۲۰۰۱ به بعد به مقام کاردینالی دست یافت و به عنوان سر اسقف کلیسای کاتولیک آرژانتین خدمت کرد.

 

وی فلسفه، ادبیات و روانشناسی وشیمی خوانده است. پاپ فرانسیس دویست و شصت و ششمین پاپ محسوب می‌شود و رهبر یک میلیارد و دویست میلیون کاتولیک است.

وی عضو گروهی به نام «جزوئیت» است که یک گروه تاریخی مسیحی هستند که از جمله مسیحیان پیشرو در کلیسای کاتولیک محسوب می‌شوند و تاکید زیادی بر پاکسازی کلیسا از فساد مالی و اخلاقی دارند.

وی بالاترین رای را بعد از پاپ بندیکت شانزدهم کسب کرده است. وی یک محافظه کار روشنفکر و از جمله کاردینال‌های حامی گفت‌وگوی بین ادیان است.

وی با ازدواج همجنس گرایان و استفاده زنان از وسایل پیشگیری از بارداری و سقط جنین مخالف است.

علیرغم این مخالفت‌ها، گفته می‌شود که پاپ جدید کمی میانه روتر است و ممکن است از بعضی از نظرات محافظه کارانه کلیسا فاصله بگیرد.

گفته می‌شود پاپ فرانسیس(پاپ فرانچسکو) بسیار ساده زیست است و کمک‌های زیادی به فقرا می‌کند. زمانی که به عنوان کاردینال انتخاب شد و قصد داشت به واتیکان سفر کند به صدها نفری که قرار بود وی را در این سفر همراهی کنند توصیه کرد پول بلیط هواپیما را خرج فقرای آرژانتین کنند و به تنهایی عازم واتیکان شد.

پاپ فرانسیس، رهبر جدید کاتولیک‌های جهان در کنفرانسی خبری گفت: نام فرانسیس را به دلیل “سنت فرانسیس آسیسی” که نمادی از صلح، ریاضت و فقر است انتخاب کردم/ من خواهان کلیسایی هستم که بیشتر به فکر فقرا باشد

پیام تبریک علمای ایران به پاپ

متن پیام جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
وَآتَیْنَا عِیسَى ابْنَ مَرْیَمَ الْبَیِّنَاتِ وَأَیَّدْنَاهُ بِرُوحِ الْقُدُسِ (قرآن ، سوره بقره ، آیه ۲۵۳)
و به عیسی بن مریم نشانه‌های روشن دادیم و او را با روح القدس تایید نمودیم
عالی جناب فرانسیس اول
رهبر محترم کاتولیک های جهان
با تقدیم احترام
بدین‌وسیله انتخاب جنابعالی را به عنوان رهبر کاتولیک‌های جهان تبریک عرض می‌کنم، امید است در پرتو ادیان الهی مسیحیت و اسلام شاهد جهانی همراه با صلح‌، دوستی‌، پاکی و عاری از هرگونه ظلم‌، فقر و تبعیض بوده؛ همچنین در دوران رهبری آن جناب شاهد توسعه روابط حوزه علمیه قم و واتیکان بیش از پیش باشیم.
توفیقات حضرتعالی را از خداوند متعال مسالت داریم.
محمد یزدی-رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم-دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۲

دیداررئیس جمهورایران با پاپ درسفر آقای روحانی به ایتالیا۵بهمن۱۳۹۴

سفر رهبر کاتولیک‌های جهان به میانمار در کشاکش بحران روهینگیا

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان روز دوشنبه (۲۷ نوامبر/ ۶ آذر) وارد یانگون، پایتخت پیشین و بزرگ‌ترین شهر میانمار شد

دیدار پاپ فرانسیس،رهبر کاتولیک‌های جهان   با آنگ سان سوچی -در جریان سفر به پایتخت میانمار امروز سه‌شنبه (۰۷ آذر ۱۳۹۶)

واما علت استعفای پاپ بندیکت

شانزدهم

برای اولین‌بار در ۶۰۰ سال تاریخ مسیحیت  استعفااتفاق افتاده. اما پاپ یوزف راتزینگر آلمانی (Joseph Ratzinger) در پاپ بندیکت شانزدهم روز پنجشنبه ۲۸ فوریه (۹ اسفند ۱۳۹۱) از سمتش کناره‌گیری می‌کند. استعفای پاپ که برای اولین‌بار در ۶۰۰ سال اخیر اتفاق می‌افتد، واتیکان را با مسائل غیرمعمولی مواجه کرده است.

 وی درنامه‌ای، علت استعفای خود را کهولت سن و تحلیل قوای بدنی عنوان کرد

یکی از شایعاتی که درباره استعفای مرموز”بندیکت۱۶”مطرح است ، مطالعه انجیلی به نام انجیل «برنابا» مؤید پیامبر اکرم (ص) است اگرچه مسیحیت آن را  جعلی می دانند و هر زمان این کتاب بمعرض فروش گذاشته شده بطرزموموزی  می‌شود و این انجیلی است که نام مبارک حضرت رسول در آن بارها ذکر شده است.
وی اضافه کرد: این انجیل در سال ۲۰۰۰ میلادی توسط پلیس ترکیه از دست قاچاق فروشان پیدا شد و تاکنون در کشور ترکیه نگهداری می‌شود.

BBCدر۶ژانویه ۲۰۱۴(۱۶ دی ۱۳۹۲)می نویسد: من برای دیدار با فرانسیس آرینزه، کاردینال نیجریه‌ای، به آپارتمان او رفتم که بر کلیسای سن‌پیتر مشرف است. او یکی از بلندپایه‌ترین شخصیت‌های کلیسای کاتولیک است و واتیکان را مثل کف دستش می‌شناسد.

در ماه مارس گذشته (اسفند ۱۳۹۱) حتی از او به‌عنوان یکی از گزینه‌های احتمالی جانشینی پاپ بندیکت نام برده می‌شد. موقعی که پاپ بندیکت شخصا در محل اقامتش تصمیم خود برای استعفا را به شمار معدودی از مقامات ارشد کلیسا اطلاع داد، او یکی از حاضران جلسه بود. من موضوع جنجال‌ها و رسوایی‌های پیش از اعلام ناگهانی تصمیم پاپ را پیش کشیدم و بطور خاص به ماجرای واتیلیکس اشاره کردم که در آن پائولو گابریله، پیشکار پاپ، اسناد محرمانه‌ای را درباره کشمکش و جنگ قدرت در واتیکان فاش کرده بود. آیا این مسأله در استعفای پاپ تأثیرگذار بوده است؟ پاسخ او به این سوال برایم غیرمنتظره بود.

او گفت: “هر کسی می‌تواند برای خود حدس‌هایی بزند، چون برخی از این اسناد به‌صورت پنهانی برداشته شدند. این شاید یکی از دلایل استعفا باشد. شاید هم از اینکه پیشکارش آن نامه‌ها را افشا کرده، بسیار ناراحت شده باشد. تعداد نامه‌ها آنقدر زیاد بود که یک خبرنگار بر اساس آنها کتاب نوشت. این هم می‌تواند یکی از دلایل باشد. انتظار ندارم از این اتفاق خوشحال شده باشد.”

در واتیکان به اعضای جوان و جاه‌طلب کلیسا توصیه می‌شود که “بسیار گوش دهند، همه چیز را ببینند و هیچ چیز نگویند”. اینکه چهره ارشدی مثل کاردینال آرینزه تا این حد از موضع رسمی کلیسا فاصله بگیرد، در نوع خود قابل توجه است.

پاپ بندیکت اساسا یک آموزگار، عالم الهیات و اندیشمند بود. یکی از نزدیکان او به‌من گفت که “برای او شرکت در یک سمینار یک‌هفته‌ای آموزش مدیریت حکم جهنم را داشت”. از بخت بدش درست در زمانی به‌عنوان پاپ انتخاب شد که کلیسا با خلاء قدرت روبرو بود، و در این فضا، به گفته یکی دیگر از مقامات کلیسا، شماری از اعضای رده‌های میانی دستگاه اداری واتیکان (Roman curia) هریک برای خودشان به “بورژیاهای کوچک” (اشاره به خاندان بدنام بورژیا در ایتالیا در قرون پانزدهم و شانزدهم) تبدیل شده بودند.

لازم نیست در این مورد به حرف من اتکا کنید. این ارزیابی عالی‌ترین منبع کلیسا و رهبر فعلی آن است. پاپ فرانسیس بدون پرده‌پوشی حرف می‌زند. او گفته: “دربار برای پاپ حکم جذام را دارد. او گفته که دستگاه اداری واتیکان دچار “خود شیفتگی” و “خود محوری” است. جوزف راتزینگر (نام اصلی پاپ بندیکت) با چنین چیزی سر و کار داشت. قلب کلیسای کاتولیک از سال‌های آخر زمامداری پاپ ژان پل دوم به مرکز درگیری باندهای مختلف قدرت تبدیل شده بود. پائولو گابریله، پیشکار پاپ، هم می‌گفت هدفش از کپی‌برداری و افشای اسناد محرمانه نشان دادن همین مسائل است.

 بندیکت شانزدهم پیشکار سابقش پائولو گابریله را عفو کرد

اما گابریله گفت که رابطه‌اش با پاپ بندیکت مثل رابطه “پدر و پسر” بوده است. پس چرا به‌گونه‌ای رفتار کرد که معلوم بود اسباب شرمندگی مردی را فراهم می‌کند که به او بسیار نزدیک بود؟

کریستینا آرو، وکیل آقای گابریله، در حالی که تسبیحی بدست دارد، می‌گوید: “او گفته که

داخل واتیکان شاهد موارد بسیار زشتی بوده، و از جایی به‌ بعد دیگر قادر به تحمل آن نبوده است.

او به‌دنبال راهی برای فرار از این وضعیت بود. او می‌گوید شاهد دروغ‌های بسیاری بوده است. او معتقد بود که پاپ از بسیاری رویدادهای مهم بی‌خبر نگاه داشته می‌شود.”

پائولو گابریله به اتهام “سرقت مکرر” مجرم شناخته شد و پیش از آنکه از سوی پاپ مورد عفو قرار گیرد، سه ماه زندانی بود. اما این پایان ماجرا نبود. رهبر کلیسا خواهان انجام تحقیقات در مورد کل ماجرا شد. سه کاردینالی که مسوول پیگیری موضوع شده بودند، گزارشی ۳۰۰ صفحه‌ای ارائه کردند.

قرار بود این گزارش محرمانه بماند، اما یک روزنامه معروف ایتالیایی ادعا کرد که از محتوای آن باخبر شده است. در نتیجه افشاگری‌های شرم‌آور بیشتری انجام شد وادعا شد که

شبکه‌ای از کشیش‌های همجنس‌گرا در داخل واتیکان از “نفوذی ناشایست” برخوردارند. دردسرهای پاپ آلمانی ادامه داشت. در بسیاری از تحقیقات خبرنگاران، برای درک درست اتفاقات باید “رد پول” را گرفت. این قاعده در مورد واتیکان هم صادق است. یکی از تعجب برانگیزترین داستان‌هایی که با آنها روبرو شدیم، به صحنه‌ای از مراسم سالانه بزرگداشت تولد مسیح در میدان سن‌پیتر مربوط می‌شد.

سالیان طولانی در واتیکان قراردادهایی به چند برابر قیمت بازار بسته می‌شد. وقتی یکی از اعضای کلیسا تصمیم گرفت برای اصلاح سیستم تلاش کند، برخی مقامات نزدیک به بندیکت شانزدهم، پاپ نگون‌بخت را تشویق کردند که به فرد مورد نظر ترفیع بدهد و او را برای مأموریت به جایی در ۶۰۰۰ کیلومتری رم بفرستد. در بانک واتیکان هم اتفاقات مشابهی افتاد و این موسسه چندین سال در کانون خبرهایی ناخوشایند برای کلیسای کاتولیک قرار داشت. این بانک قرار است به موسسات و نهادهای مذهبی در انتقال پول مورد نیاز به نقاط دورافتاده جهان کمک کند. اما بخش قابل توجهی از نقل و انتقالات آن با پول نقد انجام می‌شود و این مبالغ به نقاطی از کره زمین فرستاده می‌شوند که از نظر سیاسی بی‌ثبات هستند، و تصور اینکه چه اتفاقات ناخوشایندی می‌تواند در نتیجه این کار رخ دهد، به نبوغ خاصی نیاز ندارد.

ظاهرا مقامات این بانک برخی تصمیمات اساسی را بدون اطلاع پاپ می‌گرفتند. اتوره گوتی تدسکی، رئیس سابق بانک، می‌خواست اصلاحاتی در آن انجام دهد، اما اعضای هیأت مدیره او را برکنار کردند و پاپ تنها زمانی از این موضوع مطلع شد که دیگر کار از کار گذشته بود. اخراج او درست در روزی انجام شد که به‌خاطر بازداشت پائولو گابریله، همه رسانه‌ها مشغول پوشش آن خبر بودند. به‌گفته منشی خصوصی پاپ، او از شنیدن خبر برکناری رئیس بانک “کاملا غافلگیر” شده بود. آقای گوتی تدسکی یکی از اعضای سازمان اپوس دئی (Opus Dei) بود و تصور می‌شد رابطه نزدیکی با پاپ داشته باشد، اما نهایتا اینها هم به‌ دادش نرسید. آیا همه این اتفاقات طاقت پاپ سالخورده را به‌سر آورد؟

خوب به این کلمات پدر روحانی فدریکو لومباردی، سخنگوی رسانه‌ای پاپ، دقت کنید: “کلیسا به فردی با توان جسمی و معنوی بیشتر نیاز داشت که بتواند بر مشکلات و چالش‌های اداره کلیسا در جهان همیشه در حال تغییر امروزی غلبه کند.”/پایان گزارش بی بی سی

مدیریت سایت-پیراسته فر:بعیدبنظرمی رسد که بندیکت شانزدهم بعلت رسیدن به حقایق انجیل استعفاداده باشد،باتوجه به توهین این آقا به پیامبراسام حضرت محمد(ص)،سخنرانی بی ادبانه اش را ببینید:

 سخنرانی جنجالی پاپ بندیکت شانزدهم دربارهٔ اسلام در پی اظهارات پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک‌های جهان، در روز سه شنبه۱۲ سپتامبر ۲۰۰۶(۲۱ شهریور ۱۳۸۵) در دانشگاه رگنسبورگ آلمان ایجاد شد. پاپ مدرک دکترای الهیات خود را نیز از این دانشگاه دریافت کرده بود. وی در نطق خود که دربارهٔ «عقیده، منطق و بازتابها در دانشگاه» بود. سخنانی از یک امپراتور مسیحی قرن چهاردهم مانوئل دوم قسطنطنیه که به یک مسافر ایرانی گفته بود رانقل کرد:

محمد(حضرت محمدبن عبدالله=پیامبراسلام) برای جهان فقط شرارت و اعمال غیرانسانی به ارمغان آورده و از جمله دستور داده که دین را با زبان شمشیر گسترش دهید.

که این سخنان واکنشهایی درکشورهای اسلامی بدنال داشته ازجمله درترکیه وهند ..رهبرانقلاب اسلامی ایران-آیت الله خامنه ای هم گفت:جنبه مهم‌تر سخنان بسیار تاسف‌انگیز پاپ، سیاست‌های استکباری پشت پرده اینگونه اظهارات تفرقه انگیزاست.

پاپ بندیک۱۶(یوزف راتزینگر آلمانی) در سال ۲۰۰۵ میلادی به مقام کاتولیک های جهان رسیده بود

پاپ”فرانچسکو”دانشگاه بوئنوس آیرس دانشجوی کارشناسی ارشدشیمی-نفروسط-ردیف چهارم-ازچپ

«خورخه ماریو برگوگلیو در ۱۱ مارس ۱۹۵۸ به جامعه “یسوعی‌ها” وارد شد. سپس لیسانس  را از کالج ماکسیمو سن خوزه در سن میگوئل دریافت کرد و پس از آن به تدریس ادبیات و روانشناسی در کالج دلا اینماکولادا در سانتافه و یونیورسیداد دل سالوادور در بوئنوس آیرس پرداخت. در سال ۱۹۶۷ مطالعه الهیات را به اتمام رساند و در ۱۳ دسامبر ۱۹۶۹ توسط سراسقف رامون خوزه کاستلانو به مقام کشیشی دست یافت. پس از آن به تدریس و مطالعه در فلسفه و الهیات ادامه داد و در مدرسه علوم دینی سن میگوئل به مقام استادی الهیات دست یافت. او برای رساله دکترای خود به مدرسه سن یورگن در آلمان رفت و پس از آن با عنوان رهبر معنوی به کوردوبا بازگشت.

در ۲۷ ژوئن ۱۹۹۲ بعنوان دستیار اسقف بوینوس آیرس پذیرفته شد و در تاریخ ۲۸ فوریه ۱۹۹۸ مقام سراسقفی بوئنوس آیرس و نماینده و مسئول کلیسای کاتولیک شرقی در آرژانتین شد.

برگوگلیو در ۲۱ فوریه ۲۰۰۱ لقب کاردینال را از پاپ ژان پل دوم دریافت کرد. 

پاپ کیست؟

پاپ (papa) لقب رهبر کاتولیک‌های جهان است. وی والاترین و مقدس ترین مقام مذهبی در کلیسای کاتولیک روم است که بالاترین مقام مذهبی در کلیسای کاتولیک محسوب می‌شود.

واژهٔ پاپ، معنای پدر در زبان لاتینی را می‌دهد. پایتخت پاپ کشور کوچک و سمبولیک واتیکان است. پاپ کنونی بندیکت شانزدهم خوانده می‌شود که پس از درگذشت ژان پل دوم به این مقام رسیده‌است.

 بنیان پاپی

تاریخ شناسان کاتولیک و غیر کاتولیک به اتفاق می‌گویند که بنیان گذاری مقام پاپی به شکل امروزی، در قرنهای پس از ورود پیتر به رم در سال ۵۰ میلادی توسعه یافت. در طول اولین قرن کلیسای مسیح، پایتخت رم بعنوان مرکز مسیحیت شناخته می‌شد، زیرا توسط سنت پیتر بنا نهاده شده بود.

اولین انجمن کنستانتیناپول (۳۸۱ پس از میلاد) با قدرت اعلام کرد که برتری رم به اثبات رسیده‌است و پاپ لئوی اول در سال ۴۴۰ که پیروی از پاپ تبدیل به آئینی شده‌است که حضرت مسیح برای اولین بار به کشیش پیتر اهدا کرده بود.

عقایدکلیسا

 عقاید دینی و اصول سنت کلیسای کاتولیک رم اینگونه می‌آموزد که تاسیس مقام پاپی در نوشته‌های بابلی دستور داده شده‌است:  : «ماتیوس(متا) ۱۶:۱۸-۱۹» و من به تو می‌گویم که تو پیتر( پطرس) هستی و در برابر این صخره من کلیسای خود را خواهم ساخت و دروازه‌های عالم اصوات بر آن پیروز نخواهند شد. من به تو کلید پادشاهی آسمان را خواهم داد، هر آنچه که تو در زمین اجباری کنی در آسمان اجباری خواهد بود و هر چه را که در زمین از دست بدهی، در آسمان از دست خواهی داد. اسم «پیتر» در اینجا به معنی صخره‌است و مرجع «کلید پادشاهی آسمان» کلیدهای نمادینی هستند که در میان سمبول‌های کاتولیک پاپی پیدا می‌شوند.”

اختیارات  پاپ

 اختیارات و قدرت پاپ در کلیسای کاتولیک توسط اولین انجمن واتیکان بطور قطع تعریف شده است و در قانون قطعی کلیسای مسیح به تاریخ ۱۸ ژولای ۱۸۷۰ ثبت شده است.

 فصل اول از این اسناد با عنوان ” تاسیس برتری پاپی پیتر” اشاره می کند که با توجه به انجیل، گسترش عدل خداوند در تمامی کلیساها به پیتر مژده داده شده بود و توسط حضرت مسیح به او داده شده بود “هر کسی که بگوید پیتر توسط حضرت مسیح بعنوان سرآمد تمامی حواریون و سر کرده ی ملت مسیح انتخاب نشده و یا اعلام کند که صداقت و قضاوت و افتخار مستقیماً از عیسی مسیح به او نرسیده است، بگذارید مورد لعن و نفرین قرار گیرد.”

 مخالفین “کلیسای پیتر“مطرود وملعون هستند

فصل دوم قانون قطعی به نام ” در دوام برتری پیتر در پاپ های رم” بیان می کند که سرور ما عیسی مسیح کلیسایی را در برابر صخره برای پیتر بنا نهاد که تا ابد قدرت مسیح باقی بماند و ” اگر کسی بگوید که این بنا به دست حضرت مسیح ساخته نشده است، و پیتر باید جانشینانی در تمامی کلیسا داشته باشد و یا پاپ رم جانشین پیتر نیست، بگذارید مورد لعن و نفرین قرار گیرد.”

 برتری کلیسای واتیکان برهمه کلیساهای جهان

فصل سوم قانون قطعی به نام ” در نیرو و شخصیت برتری پاپ رم” می گوید “تعریف مجمع کلیساهای جهانی در انجمن فلورانس که باید مورد اعتماد تمامی مسیحیان با ایمان باشد، اینست که پاپ رم و حواریون برتری بر تمامی دنیا دارند و پاپ رم جانشین پیتر است و جانشین حقیقی مسیح و رهبر کلیسا و پدر و معلم تمامی مردم مسیحی محسوب می شود ” با قدرت خداوند، کلیسای رم دارای نیرویی عظیم است که بر تمامی کلیساها برتری دارد” و ” ایمان و روحانیت، هر دو بر روی هم وسیله ای برای حفظ این نیرو و اطاعت صحیح از فرمان خداوند هستند.”

 قدرت پاپ

قدرت پاپ در قانون قطعی چنین تعریف شده است: ” او قاضی اعظم مومنین است، و تمامی موارد خاص باید تحت نظر او قضاوت شوند ” و ” هیچ قدرتی بالاتر از او نیست و هیچ کس نمی تواند قانوناً بر او پیشی بگیرد.” ( پاپ قدرت برتر و کامل و قاطع و جهانی کلیسا است و او آزادانه از نیرویش استفاده می کند).

وقتی پاپ رم می گوید ” اکس کاتورا” یعنی پاپ راهبر و معلم تمامی مسیحیان است و بخاطر اختیارات پاپی که دارد، آداب و شروط مومن بودن یا کافر بودن را تعریف می کند که تمامی کلیساها باید رعایت کنند، او به کمک اهلی که به پیتر وعده داده شده بود، سقوط ناپذیر است. بنابراین چنین تعاریفی از پاپهای رم غیر قابل تغییر است.

 آموزه های پاپ

کلیسای کاتولیک می آموزد که هر موجودی برای نجات و رستگاری باید پیرو پاپ رم باشد. این آموزه گاهی به این صورت بیان می شود که خارج از کلیسا رستگاری وجود ندارد که توسط بسیاری از پاپها در طول قرنهای مختلف تائید شده است. پاپ ژان بیست و سوم گفته است: ” هیچ کس نمی تواند در زمره ی پیروان عیسی مسیح قرار بگیرد مگر آنکه توسط پاپ رم رهبری شود و تنها با این کار بشریت نجات خواهد یافت.”

پاپ پل ششم نیز می گوید: ” افراد خارج از کلیسا دارای روح مقدس نیستند. کلیسای کاتولیک به تنهایی پایه ی مسیح است و هر که از پایه جدا شود، جزو پیروان مسیح به شمار نمی آید.”

معصومیت پاپ

 بنا بر رأی شورای اول واتیکان که در سال ۱۸۷۰ میلادی تشکیل شد، احکام پاپ تنها در مواردی از خطا مصون هستند که به عنوان اظهارنظری عقیدتی درباره مسائل کلیسا مطرح شده باشند (ex cathedra)نه اینکه درهمه امورات زندگی خالی ازاشتباه باشد ،تقریبا همین سبکی که مراجع تفلیددراسلام است

پاپ ها درزمان بازنشستگی /رهبران مسیحی

واتیکان روز سه‌شنبه اعلام کرد که او با لقب پاپ امریتوس (Pope Emeritus) به معنای پاپ بازنشسته یا اسقف اعظم بازنشسته رم شناخته خواهد شد. او نام دوران صدارتش، یعنی بندیکت شانزدهم را هم حفظ می‌کند و بیشتر به جای اسم اصلی‌اش، یوزف راتزینگر، از این عنوان استفاده خواهد کرد.

او همچنان “حضرت بندیکت شانزدهم” خطاب خواهد شد، درست مثل روسای جمهور که بعد از پایان دوره ریاستشان هم با عنوان “رئیس‌جمهوری” خطاب می‌شوند.

“امریتوس” به معنای “بازنشسته” یک واژه رومی است که ریشه لغوی آن به معنای پایان دوره خدمت است.

بندیکت شانزدهم پیش از تقدیم استعفایش در ساعت  (۷ شب به وقت گرینویچ) با هلی‌کوپتر واتیکان را ترک می‌کند، اما حدود سه ماه دیگر به واتیکان برگشت و در اقامتگاه جدیدش ساکن شد.

اسقف اعظم جورج گانزواین، منشی ومحافظ  بندیکت شانزدهم دردوران بازنشستگی

اقامتگاه جدید او بنام ماتر اکلسیا (Mater Ecclesiae) که قبلا صومعه بوده است، در گوشه جنوب غربی واتیکان قرار دارد.

پاپهای بازنشسته از مقرری بازنشستگی استفاده خواهندکردد،و همچنان از بیمه خدمات درمانی سخاوتمندانه واتیکان برخوردار خواهد بود و پزشکانی که در حال حاضر مراقب شرایط جسمانی او هستند، احتمالا در آینده هم او را تحت نظر خواهند داشت.

ممکن است گروه کوچک راهبه‌های آلمانی که در دوران صدارت بندیکت شانزدهم به کارهایش رسیدگی می‌کردند هم به کارشان ادامه دهند.

اما مطابق قوانین کلیسا، هر ناحیه‌ای که تحت سرپرستی یک اسقف قرار دارد، بعد از بازنشستگی او باید اسباب رفاه و راحتی او را فراهم کند

انگشتر طلای پاپ که به آن انگشتر ماهیگیر هم گفته می‌شود، بعد از کناره‌گیری او به کمک چکش نقره‌ای ویژه‌ای خرد خواهد شد. این کار یک سنت قدیمی است.

واتیکان می‌گوید: “وسایلی که به انجام وظایف و حوزه سن پیر (سنت پیتر) مربوط می‌شوند، باید صی بندیکت شانزدهم هم کوبیده خواهد شد.

سلسه مراتب”مسئولیتها”در کلیسای کاتولیک 
سلسه مراتب روحانیونی که در کلیسای کاتولیک روم خدمت می کنند، عبارت است از:
پاپ

رهبر کلیسا، وی در واتیکان مستقر است، کاتولیک‌ها اعتقاد دارند پاپ در تعریف موضوعات ایمانی و اخلاقی خطاناپذیر و معصوم است.

کاردینال

توسط پاپ منصوب می شود، ۱۷۸ کاردینال در سراسر دنیا وجود دارد، عده‌ای از این کاردینال‌ها شورای کاردنیال‌های انتخاب پاپ را تشکیل می‌دهند و به عنوان مشاور پاپ محسوب می‌شوند و در زمان مرگ او پاپ جدید را انتخاب می‌کنند.

اسقف اعظم

اسقف اعظم، اسقفی است که در قلمرو ناحیه زیر نظر اسقف در شهرهای اصلی به کلیسا خدمت می‌کند که این ناحیه قلمرو زیر نظر اسقف اعظم نیز نامیده می‌شود. یک کاردینال می‌تواند اسقف اعظم نیز باشد.

اسقف

اسقف همانند کشیش در یک جا مستقر بوده و آموزگار اصول تعلیمی کلیساست و بر کار کشیشان نظارت دارد.

کشیش

سرپرست انجام کارها و مراسم عبادی از جمله عشای ربانی، تعمید و ازدواج است.

دیکون

این مقام کلیسا یک درجه پایین‌تر از کشیش است و به کسی گفته می‌شود که برای کشیش شدن آماده می‌شود. در کلیسای پروتستان به این مقام شماس گفته می‌شود و کشیش را برای امور غیر نیایشی یاری می‌کند. یک دیکون همیشگی می‌تواند ازدواج کند و در اجرای برخی از آداب و رسوم دینی به کشیش کمک کند.

مسئولیت‌ها و مراتب کلیسای کاتولیک 

کاردینال‌ها
در کلیسای کاتولیک روم کاردینال شخص عالی مقامی است که در دومین مقام پس از پاپ قرار دارد. واژه کاردینال از ریشه لاتین cardo به معنای پاشنه مشتق شده است، چرا که کاردینال‌ها به عنوان لولای در کلیسا به شمار می‌روند. روی هم رفته، کاردینال‌ها شورای سری کاردینال‌های انتخاب پاپ را تشکیل می‌دهند.

کاردینال‌ها به سه درجه تقسیم‌بندی می‌شوند

کاردنیال‌ اسقف‌ها

 کاردینال کشیش‌ها

کاردینال دیکون‌ها

بعضاً کاردینال‌های  درشورای کلیسا ویابه عنوان “پرنس‌های کلیسا” فعالیت می کنند.

این طبقه از روحانیان کاتولیک مهم‌ترین مشاوران پاپ هستند و بسیاری از آنها در سازمان اداری واتیکان مشغول فعالیت بوده و بر اداره مقر پاپ نظارت دارند. علاوه بر این، آنها مسئول انتخاب پاپ‌ها هستند و عده‌ای از آنها در فاصله‌ای که پاپ از دنیا می‌رود و تا انتخاب پاپ بعدی مسئولیت کلیسا را بر عهده دارند.
یک کاردینال از امتیازات بسیاری برخوردار است.

اگر کاردنیال اسقف نباشد، امتیازات تشریفاتی که اسقف‌ها از آن برخوردارند، به وی اعطا می‌شود که در آن میان می‌توان به رفتن به درجه بالاتر و گذاشتن کلاه چهار کوهانه و زوکتو بر سر اشاره کرد.

از قرن ۱۳ کاردینال‌ها با لباس رسمی قرمز رنگشان شناخته می‌شوند که این رنگ نماد اشتیاق آنها برای مرگ در راه ایمان در صورت لزوم است. کاردینال‌ها همچنین بالای نشان خود کلاه لبه‌دار و منگوله‌دار بزرگی به نام galero قرار می‌دهند که نماد باستانی اداره‌ای است که در آن خدمت می‌کنند. از سال ۱۶۳۰، کاردینال به عنوان یک لقب محسوب می‌شود که درست پس از نام خانوادگی آنها قرار گرفته و جزئی از نام آنها تلقی می‌شود و پیش از آن واژه Eminence را به کار می‌برند که به معنای عالی مرتبه است. مانند عالی جناب تئودور کاردینال مک کریک، استقف واشنگتن.

انتخاب”پاپ”درگذشته وحال

کاردینال‌ها همیشه در طول تاریخ پاپ را انتخاب نمی‌کردند، بلکه انتخاب پاپ در اصل به عهده مردم رم بود، اما طی قرون وسطی انتخاب پاپ به کاردینال‌ها واگذار شد. پاپ می‌تواند اعضای شورای کاردنیال‌های انتخاب پاپ را تغییر دهد، در حقیقت در گذشته شورای اسقف‌های کلیسا این اقدام را صورت می‌دادند. علاوه بر کاردینال‌هایی که نام آنها عنوان شده، پاپ ممکن است کاردینال‌هایی داشته باشد که تنها خود از آنها خبر داشته باشد و حتی خود کاردینال هم از ترفیع خود مطلع نباشد. اگر شرایط مساعد باشد و جان کاردینال در امنیت باشد، پاپ می‌تواند نام او را عنوان کند، اگر پاپ پیش از برملا کردن نام کاردینال سری از دنیا برود، مرتبه کاردینال بودن شخص مذکور از بین  می‌رود.

پاپ ژان پل دوم، در سال ۲۰۰۳، ۳۱ کاردینال را به کاردینال‌های شورای کلیسایی افزود و تعداد کاردینال‌های این شورا را به ۱۳۵ از ۱۹۴ کاردینال شورای انتخاب پاپ رساند. در سال ۲۰۰۵ تعداد کاردینال‌های شورای انتخاب پاپ به ۱۱۷ نفر رسید.

اسقف اعظم
در مسیحیت، اسقف اعظم، اسقف ترفیع یافته‌ای است که رئیس یک قلمرو خاص زیر نظر اسقف است که از نظر اندازه، تاریخ و یا هر دو، ناحیه کلیسایى زیر نفوذ اسقف اعظم نامیده می‌شود. زمانی که یک اسقف، اسقف اعظم  می‌شود، هیچ آداب خاصی درباره او صورت نمی‌گیرد، اما زمانی که فرد به درجه اسقفی نائل می‌شود، طی مراسم ویژه‌ای منصوب می‌شود.
اسقف اعظم الزاما قدرت بیشتری از اسقف‌ها ندارد، اما مسئولیت قلمروهایی را در اختیار دارد که بلند آوازه‌تر و مشهورتر است. اسقف اعظم نمی‌تواند ردایی را که پاپ و کاردینال‌ها برتن می‌کنند، بپوشد. برخی به صورت نادرست سنت تیموتی و تیتوس شاگران سنت پل را به عنوان اولین اسقفان اعظم کلیسا معرفی کرده‌اند. احتمالا آنها اسقف اعظم اما در معنای وسیع‌تر بوده‌اند، یکی از آنها اسقف اعظم آسیای صغیر و دیگری اسقف اعظم جزیره کرت بوده است.

اسقف
اسقف‌ها در میان رهبران کلیسای کاتولیک و کلیسای ارتدکس شرقی از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. اسقف‌ها عموماً مسئول هدایت منطقه‌ای هستند که بسیار پرجمعیت است. مقام اسقفی در مناطقی که از ابتدا به مسیحیت روی آوردند، بویژه اطراف دریای مدیترانه کوچک‌تر از همین مقام در مناطقی است که بعدها به مسیحیت روی آوردند که در آن میان می‌توان به شمال و مرکز اروپا و مناطقی که پیشتر مستعمره ابرقدرت‌ها بودند، اشاره کرد.

اسقف‌های خاص دارای مسئولیت‌های جداگانه‌ای هستند. اسقف اعظم، اسقفی است که مسئول ناحیه کلیسایى زیر نفوذ اسقف اعظم است که از مناطق پرآوازه به شمار می‌رود. عنوان اسقف اعظم تنها تشریفاتی است و هیچ آداب و رسوم خاصی را همراه خود ندارد. این در شرایطی است که برخی از اسقف‌ها، اسقف مناطق  پرجمعیت و مهم نیز هستند. اسقف شهرهای بزرگ، اسقف اعظمی است که در شهری خدمت می‌کند که وابسته به کلیساست. در برخی مواقع اسقف‌ها رئیس کلیسا خودمختار هستند.

گاهی از عنوان کشیش ارشد استفاده می‌شود که این عنوان به اسقف کهن‌ترین کلیسای یک ملت اطلاق می‌شود. گاهی اسقف های شهرهای بزرگ و مهم نیز این عنوان را با خود دارند، اما در کل این عنوان تشریفاتی است،تنها یک اسقف می‌تواند اسقف، کشیش و دیکون منصوب کند.

پاپ، علاوه بر این که اسقف شهر رم و رهبر کلیسای کاتولیک است، عنوان کشیش ارشد کلیسای کاتولیک لاتین را نیز با خود دارد.

در آیین کلیسای کاتولیک رم و همچنین ارتدکس، کلیسای جامع یک قلمرو زیر نظر اسقف جایگاه ویژه‌ای دارد که تنها برای استفاده اسقف در نظر گرفته شده است. این جایگاه متعلق به اسقف کلیسای جامع است که از آن به عنوان تخت اسقف نیز یاد می‌شود.

اسقف‌های کاتولیک، ارتدکس و انگلیکان مدعی‌اند که جانشینان حواریون عیسی(ع) هستند. البته از زمانی که حکم رسمی پاپ لئو سیزدهم در سال ۱۸۹۶ صادر شد، کلیسای کاتولیک رم اصرار دارد که فرقه انگلیکان غیر معتبر است، چرا که این فرقه چگونگی منصوب کردن رهبران کلیسای خود را تغییر داده است. کلیسای کاتولیک رم منصوب شدن اسقف‌ها، کشیش‌ها و دیکون‌های کلیساهای ارتدکس را معتبر می‌داند.

کشیش
این واژه از لحاظ ریشه‌شناسی از بزرگ‌تر و ارشد گرفته شده و معنی sacerdos را در خود دارد که در زبان‌های انگلیسی، فرانسه و آلمانی هیچ معادلی ندارد. کشیش مجری نیایش الهی و به ویژه بلند مرتبه ترین اقدام نیایش  یعنی از خودگذشتگی است. در این شرایط هر دینی دارای کشیش است که به عنوان واسطه ای میان مردم و خداوند قرار می گیرد.
در قرون و سالهای متمادی کشیش ها با یکدیگر تفاوت های بسیاری دارند : کشیش ها به صورت نادرستی توسط کشیش های پایین تر از خود منصوب می شوند، ممکن بود به هر طبقه و کاستی تعلق داشته باشند، به طبقه روحانی و یا دیگر شهروندان، ممکن بود عضو یک سلسه سران روحانی و با برعکس کشیشی به صورت مستقل باشد، در نهایت شیوه های به خدمت گرفتن کشیش ها، آدابی که به واسطه آن آنها به قدرت می رسیدند، مقامی که آنها را دارای صلاحیت می کرد ممکن بود با یکدیگر تفاوت داشته باشند اما، در میان تمام این تفاوتهای تصادفی، یک ایده بنیادی که در تمام ادیان به صورت مشترک وجود دارد این است که کشیش کسی است که به نحوی معتبر انتخاب می شود تا به نام جامعه و حتی جامعه خانواده به خداوند ادای احترام کرده و او را تکریم نماید و قربانی کند.
در قوانین مسیحیت مقام کشیشی برای اجرای مراسم عبادی الهی است، که مهمترین اقدام آن آیین عشای ربانی است. این کشیش دو درجه دارد، درجه کامل و تمام و درجه ناتمام. درجه اول متعلق به اسقف است. اسقف در حقیقت یک کشیش است او مراتب کشیشی را گذرانده و تمام رسوم دینی را کامل کرده است. درجه دوم متعلق کشیش است، که به واسطه این مقام او قدرت ارائه قربانی ( به طور مثال آیین عشای ربانی و نان و شرابی که در این مراسم خورده می شود) را به دست می آورد، و می تواند گناهان را ببخشد، تقدیس کند، موعظه کند، و به طور کل وظایف عبادی را انجام داده و کارکردهای کشیشی خود را تحقق بخشد.
در سنت شرقی و رومی، تنها مردان می توانند کشیش شوند، قانوناً تنها مردهای بالای ۳۰ سال می توانند کشیش شوند، اگرچه با تشخیص اسقف می توان استثناتی نیز لحاظ کرد . به عنوان یک قانون کلی، کشیش ها در آیین کاتولیک نمی توانند ازدواج کنند، اما مردان متأهل می توانند کشیش شوند و این امر نیز مستلزم قوانین خاصی است.
در بیشتر سنت های مسیحی لباس کشیش با دیگر اقشار جامعه تفاوت دارد. در مسیحیت غربی کشیش ها لباس بلند سیاه با یقه سفیدی می پوشند. کشیش ها در حین انجام مراسم های عبادی لباس های خاصی می پوشند. این لباس ها درهر سنتی آنقدر متفاوت است که موارد عمومی درباره آنها وجود ندارد. در این میان می توان به لباس بلند و سفید کشیش ها، ردای سفید که در مراسم رسمی پوشیده می شود و روپوش کشیش ها اشاره کرد.

دیکون
دیکون،مقام دیکون در مذاهب کاتولیک روم، انگلیکن، ارتدوکس شرقی، کاتولیک روم وجود دارد.
واژه دیکون از واژه یونانی (diakonos) گرفته شده است که معمولاً به عنوان خادم ترجمه می شود. مقام دیکون از انتخاب هفت مرد که سنت استفان نیز در میان آنها بوده برای کمک به کشیش در زمان های اولیه کلیسا سرچشمه گرفته است. در کلیساهای کاتولیک روم، انگلیکن، و ارتدوکس، دیکون ها به کشیش در کارهای کشیشی و وظایف اجرایی خود کمک می کنند. دیکون ها اصولا برای کمک به کشیش ها و آماده کردن آنها برای اجرای مراسم منصوب می شوند . دیکون های در مراسم عبادی نقش خاصی برعهده دارند وظیفه اصلی آنها خواند انجیل و کمک کرده به اجرای مراسم عشای ربانی است.
در کلیسای کاتولیک روم، دیکون ها معمولا از رو پوش بلندی با آستین های کوتاه استفاده می کنند. در کلیسای کاتولیک روم و کلیساهای انگلیکن، دیکون ها اغلب به صورت مستقیم با کشیش کار کرده، خارج از کلیسا فعالیت می کنند و کارهای جانبی کلیسا را انجام می دهند. در عصر مدرن منصوب کردن کسی به سمت دیکون به عنوان تشریفاتی در مراحل پیش از کشیشی به شمار می رود. اگرچه در سالهای اخیر کسانی که می خواهند همواره دیکون بوده و کشیش نشوند، نقشهای مجزایی داشته و به رسمیت شناخته شده اند.

درباره نویسنده

2090مطلب نوشته است .

۱۰ Comments on “آشنایی باکشور”هزارنفره”واتیکان+عکس”

Trackbacks

  1. كشور واتيكان – رادیو موزیک – دانلود آهنگ جدید

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما