ماجرای”سعدحریری”نخست وزیرلبنان”استعفایش”چیست؟تابرگشت به لبنان

ماجرای

جزئیاتی تازه از نحوه بازداشت و استعفای اجباری حریری در ریاض

تحلیلگر نشریه «ایندیپندنت» در گزارشی جزئیاتی تازه از نحوه بازداشت و استعفای اجباری نخست‌وزیر لبنان منتشر کرده است.

«رابرت فیسک» خبرنگار و تحلیلگر برجسته انگلیسی در امور خاورمیانه روز پنج‌شنبه با انتشار گزارشی جزئیاتی جدید از بازداشت و استعفای اجباری «سعد حریری» نخست‌وزیر لبنان منتشر کرده است.

«وقتی که سوم نوامبر هواپیمای سعد حریری در ریاض به زمین نشست، اولین چیزی که او دید نیروهای پلیسی بودند که هواپیما را محاصره کرده‌اند. آن‌ها سوار هواپیما شدند و تلفن همراه او و محافظانش را ضبط کردند. به این ترتیب نخست‌وزیر لبنان ساکت شد.»

جزئیاتی تازه از نحوه بازداشت و استعفای اجباری حریری در ریاض

فیسک با این مقدمه، در روزنامه «ایندیپندنت» نوشته است که «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان با این اقدام و همزمان با بازداشت چندین شاهزاده و مقام کنونی و سابق در تلاش است تا مسیر رسیدنش به پادشاهی را هموار کند.

وی با بیان این‌که عربستان تلاش می‌کند با تخریب دولت لبنان، حزب‌الله را از کابینه خارج کرده و در لبنان جنگ داخلی به راه بیاندازد، نوشته است: «اما این روش نتیجه‌بخش نخواهد بود. لبنانی‌ها، هرچند به اندازه سعودی‌ها ثروتمند نیستند، اما به مراتب از آن‌ها هوشمندتر هستند. تمام گروه‌های سیاسی در این کشور، از جمله حزب‌الله تنها یک درخواست را مطرح کرده‌اند: حریری باید بازگردد.»

فیسک نوشته است حتی کسانی که معتقد بودند که خاندان حاکم در عربستان بالاخره روزی دچار جنگ داخلی می‌شود، تحولات این روزهای این کشور را با «شوک و نگرانی» دنبال می‌کنند.

او در ادامه جزئیات بیش‌تری در مورد دلیل سفر حریری به عربستان افشا کرده است:
«روز جمعه ۳ نوامبر، او در بیروت در جلسه کابینه بود که تماسی دریافت کرد که در آن از او خواسته شد به ملاقات پادشاه عربستان سعودی برود. سعد مانند پدر ترورشده‌اش “رفیق” به صورت همزمان تابعیت لبنانی و سعودی دارد. شما هم مانند حریری درخواست یک پادشاه را رد نمی‌کنید، حتی اگر همین چند روز قبل او را ملاقات کرده باشید. به خصوص وقتی که عربستان ۹ میلیارد دلار به شرکت “اوگر” متعلق به حریری بدهکار باشد.»

فیسک با بیان این‌که ساعاتی بعد وزرای دولت لبنان با شنیدن بیانیه استعفای حریری شوکه شدند، نوشته است: «حریری هرگز از چنین عباراتی استفاده نمی‌کرد. به عبارت دیگر، این بیانیه را او ننوشته بود. یکی از کسانی که او را به خوبی می‌شناسد، این هفته گفت “این او نبود که صحبت می‌کرد.” به عبارت دیگر، سعودی‌ها به نخست‌وزیر لبنان دستور داده بودند که استعفا دهد و این استعفا را از ریاض اعلام کند.»

وی می‌افزاید: «همسر و خانواده حریری اکنون در ریاض هستند تا اگر او به بیروت بازگشت، آن‌ها گروگان بمانند. حالا که یک هفته از این دغل‌کاری سیاسی می‌گذرد، در بیروت این بحث هست که از “بهاء” برادار بزرگ سعد حریری خواسته شده که جای او را در کابینه بگیرد. اما سعد حریری چه؟ کسانی توانسته‌اند با خانه او در ریاض تماس بگیرند، اما او فقط چند کلمه صحبت کرده است. یکی از افراد مطلع می‌گوید ‘او فقط گفته “برمی‌گردم” یا “حالم خوب است”.’ اگر حریری برگشت چه؟ ایا او ادعا خواهد کرد که استعفایش اجباری بوده؟ آیا سعودی‌ها جرأت چنین ریسکی را دارند؟»

به نوشته فیسک «او انتظار آنچه اتفاق افتاد را نداشت. در واقع حریری برای روز دوشنبه جلساتی با صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی و ملاقات‌هایی در مورد ارتقا کیفیت آب هماهنگ کرده بود. کسی که قرار باشد از نخست‌وزیری کناره‌گیری کند چنین کاری نمی‌کند.»

وی می‌گوید با این حال داستان اصلی در منطقه، چیزی است که در داخل عربستان در جریان است و محمد بن سلمان برای تحکیم پایه‌های قدرتش مانند «بقیه دیکتاتورها» دارد به بهانه مبارزه با فساد رقبایش را از سر راه برمی‌دارد.

فیسک با اشاره به روابط اقتصادی عربستان با آمریکا و کشورهای غربی، نوشته است که محمد بن سلمان توانست با سکوت مقامات و رسانه‌های غربی ابتدا نایب ولی‌عهد را کنار بزند و حالا هم تصفیه درون خاندان سعودی را آغاز کند.

این تحلیلگر انگلیسی در پایان با اشاره به سفر حریری به امارات هم نوشته که این سفر با این هدف انجام شد که عربستان وانمود کند نخست‌وزیر مستعفی لبنان در بازداشت نیست. به گفته فیسک اکنون چشم‌انداز بروز بحرانی بزرگ در لبنان واقعی به نظر می‌رسد.

افشاگری ایندیپندنت درباره ماجرای سعد حریری

به‌نوشته فیسک سفر حریری به ابوظبی هم تنها برای آن بود که تصور بازداشت او توسط عربستان، مردود تلقی شود./۱۹ آبان ۱۳۹۶عصرایران

***

سعد حریری

افشاگر اسرار درونی آل سعود ناگفته های جدیدی از علت استعفای سعد حریری از نخست وزیری لبنان فاش کرد.

، مجتهد افشاگر اسرار درونی آل سعود در واکنش به استعفای سعد حریری از نخست وزیری لبنان آورده است: داستان به سناریویی مربوط می شود که از سویی محمد بن سلمان برای نگه داشتن وی در ریاض و باج گیری از وی صورت گرفت زیرا وی نمی توانست حریری را در ریاض نگه دارد در حالی که وی نخست وزیر لبنان باشد به ویژه که وی تابعیت عربستانی  دارد و عربستان می تواند به عنوان یک شهروند با وی تعامل کند.

وی تاکید کرد: بیانیه ای که وی قرائت کرد برایش نوشته شده بود و وی از محتوای آن خبری نداشت و راضی نبود زیرا چگونه ممکن است که یک رهبر سیاسی از پایتخت کشور دیگری استعفا کند؟ علت واقعی برای بازگردانیدن وی به ریاض جمع کردن وی با شاهزادگان و تاجران بازداشت شده با هدف باج گیری از وی و بازگردانیدن اموال وی در خارج که مرتبط با لبنان نیست، بود.

مجتهد تشریح کرد: اما درباره رابطه با ایران، حریری بسیار خرسند و خوش بین در دیدار اخیرش با ولایتی بود و وی بینش و التزام لازم در این زمینه برای دشمنی با ایران را ندارد. بر اساس اطلاعات نهادهای امنیتی سعودی، خطر گروههای تکفیری برای حریری بیش از حزب‌الله است؛ چرا که آن‌ها حریری را عامل ضعیف شدن خود در مقابل حزب‌الله می‌دانند. بحث ترور حریری نادرست است زیرا به نفع حزب الله نیست که حریری را ترور کند./۱۴ آبان ۱۳۹۶

***

دبیر کل حزب‌الله لبنان با تأکید بر بازداشت بودن سعد الحریری در ریاض، گفت که عربستان تلاش دارد نخست‌وزیر جدیدی را به لبنان تحمیل کند.

سید حسن‌ نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان به مناسبت اربعین امام حسین (ع) و روز «شهید حزب‌الله» در مجتمع فرهنگی «شاهد» در بیروت به سخنرانی پرداخت، این دومین سخنرانی وی در طول یک هفته اخیر و پس از استعفای ناگهانی «سعد الحریری» و سفر وی به عربستان است که ایراد می‌شود.

دبیر کل حزب‌الله لبنان در ابتدا، با یادآوری و بزرگداشت شهید «احمد قصیر» او را «امیر استشهادیون» نامید و گفت: شهید احمد قصیر عصر جدیدی را در مقاومت و جهاد پایه‌گذاری کرد.

سید حسن نصرالله سپس به موضوع اربعین و پیاده‌روی اربعین پرداخت و گفت: تعداد زائرین به ۲۰ میلیون نفر از نقاط مختلف جهان رسید و فقط از ایران بیش از دو میلیون نفر در این مراسم شرکت کردند.

وی با بیان بی همتا بودن مراسم اربعین در طول تاریخ، خواستار بررسی دقیق علمی و مطالعه موشکافانه در این باره شد و گفت که خداوند با شهادت امام حسین این کرامت و بزرگی را به ایشان عطا کرد که میلیون‌ها نفر با پای پیاده و با خانواده و با تمام رنج‌ها و مشقت‌ها پا در راه پیاده روی اربعین بگذارند.

سید حسن نصرالله در بخش بعدی سخنان خود گفت: مقاومت در لبنان موفق شد اراضی این کشور را از دست تروریست‌ها آزاد کرده و نیروی بازدارنده‌ای در برابر زیاده‌ خواهی‌های رژیم اسرائیل و تهدیدات این رژیم ایجاد کند.
وی همچنین اظهار داشت که داعش وهابی که دولت آمریکا و عربستان آن را ساخته‌اند، هم‌اکنون نفس‌های آخر را می‌کشد.

نصرالله افزود: آن‌چه در لبنان از کرامت و عزت و قدرت داریم به برکت تمامی شهدای لبنان از جمله شهدای مقاومت و ارتش و نهادهای امنیتی و مردمی است و باید به خانواده‌های شهدا افتخار کنیم.

دبیر کل حزب‌الله لبنان در ادامه به بحران جدید ایجاد شده در لبنان پرداخت و گفت: از روز شنبه گذشته، لبنان وارد یک بحران جدید سیاسی شده و این بحران به این بستگی دارد که لبنانی‌ها چگونه با آن برخورد و تعامل داشته باشند؛ ما اکنون تهدیدات را از این سو و آن سو می‌شنویم. در طول یک سال گذشته، لبنان در ثبات سیاسی به سر برد و ما توانستیم رئیس‌جمهور را انتخاب و دولت وحدت ملی تشکیل بدهیم مجلس نمایندگان نیز شروع به کار کرد قانون انتخابات و بودجه را وضع کرد و پس از سال‌ها خصومت، گروههای لبنانی شروع به مذاکره کردند و امنیت و ثبات ما در جهان بی بدیل بود و پیش از گفته بودم که امنیت لبنان از آمریکا بالا تر است.

رهبر مقاومت لبنان پس از آن گفت: در حالیکه در این شرایط ایده‌آل و خوب به سر می‌بردیم و زمانی که گروههای مختلف سیاسی تعامل خوبی با یکدیگر داشتند؛ عربستان سعودی با عجله رئیس دولت را فراخواند و او را مجبور به استعفا و خواندن بیانیه‌ای کرد که برای او نوشته شده بود و لبنان را در مقابل شرایط جدیدی قرار داد.

​دبیر کل حزب‌الله لبنان به سرنوشت نامعلوم نخست وزیر مستعفی لبنان در عربستان اشاره کرد و گفت که وی در عربستان بازداشت بوده و از بازگشت وی به لبنان ممانعت می‌شود.

وی ادامه داد: تلاش‌هایی به منظور حذف حریری از ریاست جریان المستقبل و تحمیل رئیس دیگر بر این جریان بدون مشورت با حزب المستقبل وجود دارد.

سید مقاومت اقدامات عربستان در لبنان را دخالت آشکار بی‌سابقه دانست که به منظور مجبور کردن نخست وزیر لبنان به کناره‌گیری صورت گرفته است و ادامه داد: ما هم هم‌صدا با جریان و فراکسیون المستقبل می‌گوییم سعد الحریری باید به لبنان برگردد.

عربستان از اسرائیل خواسته است به لبنان حمله کند

سید حسن نصرالله در ادامه گفت: من از روی تحلیل سخن نمی‌گویم بلکه اطلاعاتی دارم مبنی بر این که عربستان از اسرائیل خواسته به لبنان حمله کند و رژیم صهیونیستی هم‌اکنون در حال بررسی این مسئله است.

او افزود: آن‌ها معتقدند که می‌توانند نخست‌وزیر جدیدی را به لبنان تحمیل کنند و پیش از این تلاش کرده‌اند تا لبنانی‌ها علیه یکدیگر تحریک کنند و هنگامی که نتیجه مورد نظر را دریافت نکردند، کشورهای عربی و خلیجی را تحریک کردند تا علیه لبنان دست به تنش‌آفرینی بزنند و اتباع خود را از لبنان خارج سازند.

نصرالله ادامه داد: واضح است که عربستان علیه لبنان اعلام جنگ کرده است و ما متوجه هستیم که عربستان و حزب‌الله با یکدیگر مشکل دارند و ما آن را رد نمی‌کنیم اما این تهدیدات علیه حزب‌الله است یا لبنان؟

دبیر کل حزب‌الله لبنان از مردم این کشور خواست تا حوادث منطقه عبرت بگیرند و گفت که شاهزادگان سعودی در «امّان» درگیری‌های سوریه را مدیریت و این کشور را تخریب کردند؛ اما امروز آن شاهزادگان کجا هستند؟

اهانت به نخست‌وزیر سعد حریری اهانت به همه لبنانی هاست

وی افزود: ما به همراه تمامی مردم لبنان و همراه با جریان «المستقبل» بر لزوم بازگشت حریری تأکید می‌کنیم؛ او اگر استعفا داده باید به لبنان باز گردد و هر چه می‌خواهد بگوید. ما توهین به نخست‌وزیر را توهین به کل لبنان می‌دانیم؛ حتی اگر با همدیگر اختلاف سیاسی داشته باشیم. ما دخالت آشکار عربستان در امور داخلی لبنان و این گونه رفتار توهین آمیز با سعد الحریری از زمان ورودش به فرودگاه را محکوم می‌کنیم.

دبیر کل حنبش حزب‌الله خاطر نشان کرد که دولت فعلی لبنان همچنان پابجا بوده و بر اساس قانون اساسی کشور انتخاب شده است و دولت مستعفی نیست.

وی استعفای سعد الحریری را غیر قانونی و بر خلاف قانون اساسی لبنان دانست و اظهار داشت که این استعفا ارزشی ندارد؛ چرا که زیر فشارهای عربستان صورت گرفته است.

سید حسن نصرالله از همه لبنانی‌ها، عرب‌ها و انسان‌های آزاده خواست به اقدام عربستان در بازداشت سعد الحریری و حصر وی اعتراض کرده و در برابر این اقدام سکوت اختیار نکنند.

وی تأکید کرد که نخست وزیر لبنان در بازداشت بوده و لبنانی‌ها باید برای برگرداندن وی به لبنان تلاش کنند.

دبیر کل حزب‌الله لبنان، جنگ اعلام شده علیه حزب‌الله را «کورکورانه» توصیف کرد و گفت که کسانی که این جنگ را راه انداخته و مدیریت می‌کنند، تجریه و تخصصی در این زمینه ندارند.

او در ادامه خواستار دوری از تظاهرات و ماندن در کنار یکدیگر دعوت کرد و گفت: امروز ما در مقابل یک اهانت و زورگویی تهدیدات آشکار هستیم و باید وابستگی خود به وطنمان را نشان داده و احساس مسئولیت کنیم و از حساسیت به همدیگر و ترس از یکدیگر دوری کنیم.

حسن نصرالله به مسأله ادعای ترور «سعد الحریری»گفت: لازم است تا درباره خبر العربیه مبنی بر کشف طرح ترور سعد الحریری که از سوی دستگاههای امنیتی رد شد؛ صحبت کنیم. خبر سعودی بود و بیانیه هم از سوی سعودی‌ها نوشته شده بود. این خبر کذب بود. سخن گفتن از دستگاههای پارازیت در فرودگاه و اصرار العربیه بر ترور قابل توجه و خطرناک است و باید هوشیار باشیم که آن‌ها خود را برای چه چیزی آماده می‌کنند./انتخاب

***

وزیر اطلاعات اسرائیل:

ایران سرزمین‌های وسیعی در پیرامون ما را به تسلط گرفته

ییسرائل کاتز، وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی، گفته است که کناره‌گیری سعد حریری از نخست‌وزیری لبنان فرصتی برای ایجاد فشار دیپلماتیک بر ایران و حزب‌الله، با هدف تضعیف و خلع سلاح حزب‌الله در لبنان است.

به گزارش «انتخاب»؛ وزیر اطلاعات اسرائیل در مصاحبه با اسوشیتدپرس و نیز شبکه هفت رژیم صهیونیستی گفت، این دولت برای تشدید فشار سازمان ملل متحد بر ایران و حزب‌الله در پی وضعیت جدید لبنان، برنامه‌ریزی می‌کند.

وی افزود: اسرائیل زمان را برای اجرای قطعنامه سال ۲۰۰۶ شورای امنیت در مورد خلع سلاح شبه نظامیان در لبنان مناسب می‌داند.

وزیر اطلاعات اسرائیل مدعی شد: کناره‌گیری سعد حریری چهره حقیقی حزب‌الله و ایران را برملا کرد زیرا چیزی را که ما می‌گفتیم، اکنون جهان به چشم خود می‌بیند؛ ما می‌گفتیم که سعد حریری برگ انجیر بود زیرا لبنان در واقع حزب‌الله است و حزب‌الله ایران است و ما این را خط قرمز می‌دانیم.

به ادعای کاتز، «ایران سرزمین‌های وسیعی در پیرامون اسرائیل را به تسلط گرفته است».

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، نیز یکشنبه گفته بود، کناره‌گیری سعد حریری «ناقوس بیدارباش برای جامعه بین‌المللی است تا ایران را زیر فشار بگذارد».انتخاب

***

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی در گفت‌وگو با شبکه سی ان بی سی در رابطه با موشکی که انصارالله یمن به سمت فرودگاه ملک خالد در ریاض پرتاب کرده‌اند، مدعی شد: موشک ساخت ایران بود و شبیه به موشکی بود که در ۲۲ جولای به سمت شهر ینبع پرتاب شد. موشک به واسطه کارشناسانی از سپاه و حزب‌الله به یمن قاچاق شد و این کارشناسان بودند که هماهنگی‌های لازم برای حمله به عربستان را انجام دادند و این امر می‌تواند به معنای اعلام جنگ باشد.

وی در ادامه با اشاره به این‌که «امیدواریم وارد جنگ مستقیم با ایران نشویم»، گفت که «عربستان سعودی از برخی بندهای توافق هسته‌ای ایران ناراضی است و ما خواهان تحریم‌های جدید علیه ایران هستیم» و در این‌باره مدعی شد: زیرا ایران از تروریسم حمایت می‌کند.

همچنین نماینده عربستان در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت مدعی دست داشتن ایران در حمله موشکی انصارالله یمن به عربستان سعودی شد.

در این نامه ضمن اشاره به این‌ ادعا که «قاچاق سلاح ایران به حوثی‌ها ادامه دارد»، ادامه داده شده است که «ایران در ساخت موشکی که به فرودگاه ملکت خالد پرتاب شد دست داشته است و این بعد از بررسی و تحقیق در مورد بقایای موشک تایید شد.»

***

خطیب این هفته نماز جمعه،حجت الاسلام سیداحمد خاتمی با اشاره به ادعاهای ولیعهد عربستان گفت: این جوان ناپخته مدام ایران و حزب‌الله را تهدید می‌کند، دست بردارید از این حرف‌های بچه‌گانه اگر این حرف‌ها را ادامه دهید و بخواهید وارد عمل شوید سیلی خواهید خورد که نتوانید از جایتان بلند شوید.

***

جنبلاط: حزن انگیز است که عربستان با لبنان اینگونه برخورد می کند

جنبلاط

رئیس حزب سوسیالیت ترقیخواه لبنان رفتار عربستان با کشورش را اندوه بار و حزن انگیز دانست.

 ولید جنبلاط رئیس حزب سوسیالیست ترقیخواه لبنان گفت: باعث تاسف است که عربستان با لبنان اینگونه برخورد می کند به ویژه که ما برای مدتها دوستانی برای یکدیگر بوده ایم.

وی افزود: این حق لبنان نیست که از سوی عربستان متهم به اعلام جنگ ضد ریاض شود.

از سوی دیگر تمام سلام نخست وزیر سابق لبنان اعلام کرد: ما در هر شرایطی در کنار سعد حریری هستیم. مسئولیت ما در این شرایط ایجاب می کند که از جنجال و تنش بیشتر پرهیز کنیم.

این درحالی است که برخی منابع از دیدار سعد حریری در محل اقامت خود در ریاض با لوکا فراری سفیر ایتالیا در عربستان و سرگئی کوزلوف سفیر روسیه در عربستان خبر دادند./خبرگزاری مهر۱۹ آبان ۱۳۹۶

***

ابراز نگرانی شدید دبیرکل سازمان ملل از بحران سیاسی در لبنان

 آنتونیو گوترش

دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن ابراز «نگرانی شدید» نسبت به بحران سیاسی در لبنان تأکید کرد که «تماس‌ها» را جهت جلوگیری از «تشدید عواقب غم‌انگیز» بحران افزایش می‌دهد.

 «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل، عصر جمعه در گفت‌وگو با خبرنگاران، به موضوع استعفای «سعد الحریری» از نخست‌وزیری لبنان از ریاض، اشاره کرد و گفت: «(هفته جاری) در سطوح سیاسی و دیپلماتیک با عربستان سعودی، لبنان و شمار زیادی از کشورها در تماس نزدیک بودم».

دبیرکل سازمان ملل افزود: «این موضوع مایه نگرانی بسیاری برای ما است. آنچه ما می‌خواهیم حفظ صلح در لبنان است. مهم این است که درگیری جدیدی در منطقه، که به عواقب ویرانگری منتهی می‌شود، ایجاد نشود. در عین حال، موضوع مهم حفظ وحدت و ثبات در لبنان و فعالیت نهادهای لبنانی است».

گوترش تأکید کرد: «ما بسیار نگران هستیم و امیدواریم که تنشی در منطقه که می‌تواند عواقب غم‌انگیزی داشته باشد، ایجاد نشود».

دبیرکل سازمان ملل به مضمون گفت‌وگوهایش با طرف‌های درگیر در بحران لبنان اشاره‌ای نکرد.

سعد الحریری، عصر شنبه در اقدامی غافلگیرکننده و غیرمعمول، در حالی که در عربستان سعودی به‌سر می‌برد، از طریق تلویزیون «العربیه» استعفای خود را از نخست‌وزیری لبنان اعلام کرد. وی در نطق استعفای خود، که تحت فشار مقام‌های سعودی انجام گرفته است، ادعاهای بی‌اساسی علیه «حزب‌الله» و ایران مطرح کرد.

از آن زمان، سؤال‌های بسیاری درخصوص سرنوشت الحریری در ریاض مطرح می‌شود و این‌که؛ “آیا وی در حصر خانگی به‌سر می‌برد؟”، حزب‌الله لبنان تأکید دارد که الحریری در عربستان سعودی «بازداشت شده است»، این در حالی است که فرانسه مدعی شده، الحریری در آزادی کامل به‌سر می‌برد. «میشل عون» رئیس‌جمهوری لبنان روز گذشته بار دیگر بازگشت الحریری به لبنان را خواستار شد./۲۰ آبان ۱۳۹۶تسنیم

***

رئیس‌جمهور لبنان، بازداشت سعد حریری در عربستان را اقدامی خصمانه علیه کشورش دانست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از المیادین، میشل عون رئیس‌جمهور لبنان گفت که سعد حریری نخست‌وزیر این کشور در عربستان بازداشت شده است.

وی افزود: ما بازداشت حریری در عربستان را اقدامی خصمانه علیه لبنان می‌دانیم.

میشل عون گفت: لبنان اقدامات لازم را برای آزادی حریری انجام خواهد خواهد داد و در این زمینه با کشورهای عربی و غربی گفت‌وگو خواهد کرد.

وی افزود: ما آماده بررسی دلایل استعفای حریری در صورتی که به حاکمیت لبنان لطمه وارد نکند، هستیم.

رئیس‌جمهور لبنان تاکید کرد که اتفاق رخ داده برای حریری، نقض حقوق بشر است.

عون در ادامه گفت که هیچ چیزی عدم بازگشت حریری را توجیه نمی‌کند و بازداشت او در تضاد با قرارداد وین و حقوق بشر است.

نخست‌وزیر مستعفی لبنان روز گذشته در توییتر خود نوشت که حال وی خوب است و طی دو روز آینده به لبنان برمی‌گردد.

پیش از این روزنامه الاخبار لبنان به نقل از منبعی در کاخ الیزه که با خبرنگاران فرانسوی و عربی گفتگو می‌کرد، نوشت: ایمانوئل‌ ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه، ضرب‌الاجلی را تا عصر روز چهارشنبه برای بازگشت سعد حریری به بیروت تعیین کرد تا استعفای خود را به‌صورت رسمی ارائه کرده و یا وظایف خود را در مقام نخست‌وزیری از سر بگیرد.

حریری روز شنبه ۱۳ آبان در اقدامی غافلگیرکننده از ریاض پایتخت عربستان سعودی کناره‌گیری خود را اعلام کرد.

وی در بیانیه‌ای ادعا کرد: هر جا ایران حضور یافته ویرانی و فتنه نیز در آنجا حضور یافته و ایران تمایل بی‌هدفی را برای نابودی جهان عرب دنبال می‌کند. ۲۴ آبان ۱۳۹۶عصرایران

***

***

۲ هفته بعد از استعفای جنجالی؛

«سعد الحریری» سرانجام به لبنان بازگشت

سعد الحریری

هواپیمای حامل نخست وزیر لبنان بامداد چهارشنبه (۱ آذر ۱۳۹۶)در فرودگاه بیروت به زمین نشست.

نخست وزیر لبنان بامداد چهارشنبه وارد بیروت پایتخت این کشور شد.

بر اساس این گزارش، هواپیمای سعد الحریری در فرودگاه بین المللی بیروت به زمین نشست.

وی پس از بازگشت به لبنان بر سر مزار «رفیق الحریری»- نخست وزیر سابق لبنان و پدرش- که در مرکز شهر بیروت واقع است، حاضر شد.

نخست وزیر لبنان پیش از این پس از دیدار با «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر وارد قبرس شده بود. سعد الحریری در سفر به قبرس نیز با رئیس جمهور این کشور دیدار کرد.

شایان ذکر است که سعد الحریری روز شنبه گذشته از عربستان به فرانسه رفت و با «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور این کشور دیدار و گفتگو کرد.

وی پس از دیدار با امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه گفت: طی روزهای آینده به بیروت باز می گردم و در مراسم جشن عید استقلال در روز چهارشنبه مشارکت خواهم کرد. در جشن استقلال حاضر خواهم شد و به تشریح مواضع سیاسی ام از آنجا پس از دیدار با میشل عون رئیس جمهور لبنان خواهم پرداخت.

«سعد الحریری» نخست وزیر لبنان ۱۸ روز پیش از این در تاریخ ۴ نوامبر سال جاری میلادی برای رایزنی پیرامون برخی مسائل دوجانبه و منطقه ای در سفری رسمی عازم عربستان سعودی شد؛ اما به طور ناگهانی استعفای خود را از ریاض اعلام و ابهامات زیادی را پیرامون این اقدام در محافل بین المللی به وجود آورد.

***

سعد حریری در سخنانی که بعد از دیدارش با میشل عون، رئیس‌جمهور و نبیه بری، رئیس پارلمان ایراد کرد، گفت: امیدوارم در مذاکراتی که با رئیس‌جمهور و دیگر رهبران سیاسی لبنان خواهیم داشت بتوانیم راهی برای برون رفت از این شرایط بیابیم.

حریری ادامه داد: امروز(۱ آذر ۱۳۹۶) رئیس‌جمهور از من خواست تا استعفای خود را به تاخیر بیندازم و من این درخواست را قبول کردم تا درباره انگیزه‌ها و دلایل آن گفت‌وگو کنیم. امیدوارم این مذاکرات به نتیجه برسد.

***

امروز( ۲ آذر ۱۳۹۶) رسانه های خبرازشروط حریری نوشتند

روزنامه سعودی الشرق‌الأوسط به نقل از منبعی که آن را آگاه نامیده است، نوشت:

سعد الحریری نخست‌وزیر لبنان برای پس گرفتن استعفایش، سه شرط مطرح کرده است که این شروط عبارتند از  پایبندی و حمایت از توافق طائف، پاببندی عملی به در پیش گرفتن سیاست بی‌طرفی و عدم آسیب به روابط با کشورهای عربی.

***

سعد الحریری انصراف از استعفایش را اعلام کرد

نخست‌وزیر لبنان در جلسه امروز(۱۴ آذر ۱۳۹۶) هیأت دولت، تصمیم خود برای انصراف از استعفا را اعلام کرد.

«سعد الحریری» نخست وزیر لبنان در جلسه امروز (سه‌شنبه) هیأت دولت اعلام کرد دولت لبنان ملزم به بیطرفی در هر یک از درگیری ها و نزاع‌های منطقه‌ای و امور داخلی کشورهای عربی است.

بر اساس گزارش شبکه «المنار»، الحریری در ادامه انصراف از استعفایش را اعلام و هیأت دولت از او به خاطر این تصمیم تشکر کرد.

***

***

 «سعد حریری» نخست‌وزیر لبنان اعلام کرد که با مشارکت حزب‌الله در دولت این کشور مخالفتی نمی‌کند. وی بر ضرورت دور ماندن لبنان از رویارویی میان ایران و عربستان سعودی تاکید کرد.

حریری، در گفت‌وگو با روزنامه آمریکایی «وال‌استریت ژورنال» که روز گذشته منتشر شد، گفت: «حزب‌الله یکی از اعضای دولت است و این دولت فراگیر، تمامی احزاب سیاسی را وارد پیکره خود کرده است و همین امر ثبات سیاسی در لبنان را موجب می‌شود… هدف اساسی من حفظ ثبات سیاسی جهت اتحاد در کشور است.»

سعد حریری، در موقعیتی متناقض با اظهارات مطرح‌شده خود از عربستان سعودی، بر ضرورت متمرکز شدن لبنان به منافع امنیتی ملی خود آن هم بدون مداخله هر طرف خارجی است.

نخست‌وزیر لبنان گفت: «غیر ممکن است که مداخله از سوی هر طرف خارجی در امور سیاسی لبنان را برتابیم… روابط ما با ایران یا هر کشور دیگر منطقه بایستی به بهترین شکل ممکن باشد. ولی ضرورت دارد که (این روابط) در راستای منافع ملی لبنان باشد.»

طبق گزارش این روزنامه آمریکایی، الحریری تصریح کرد، دور ماندن از اختلافات طایفه‌ای در خاورمیانه و تضمین امنیت داخلی این امکان را به دولت لبنان می‌دهد سطح رشد اقتصادی خود را سالیانه بین ۴ تا ۶ درصد ارتقا دهد. به گفته الحریری، سطح رشد اقتصادی لبنان در حال حاضر یک تا ۲ درصد است.

سعد حریری در این مصاحبه، از سخن گفتن درباره جزئیات سفرش به ریاض، پایتخت عربستان سعودی در اوایل ماه نوامبر گذشته، که در طی آن سفر تحت فشار مقام‌های سعودی استعفای خود از سمت نخست‌وزیری لبنان را اعلام کرده بود، خودداری کرد و تنها به گفتن این مطلب اکتفا کرد که «عربستان سعودی هرگز در امور سیاسی لبنان به صورت مستقیم مداخله نمی‌کند.»

وی ابراز امیدواری کرد که عربستان سعودی آماده کمک اقتصادی به لبنان باشد.

نخست‌وزیر لبنان هرگونه طرح و برنامه ویژه برای رویارویی با حزب‌الله را رد کرد و مدعی شد که حزب‌الله تلاش می‌کند ایران را از اختلافات با عربستان سعودی دور کند.

حریری خاطرنشان کرد، مجبور کردن حزب‌الله به متوقف ساختن مشارکتش در درگیری‌های( منطقه‌ای)، «زمان‌بر خواهد بود؛ چرا که غیرممکن است که این امر یک شبه اتفاق بیفتد.» وی پیش‌بینی کرد که این فرآیند با کاهش یافتن شمار نیروهای حزب‌الله در یمن و عراق آغاز شد تا این گروه به شکل نهایی از این دو کشور خارج شود.

منبع:تسنیم۲۲ دی ۱۳۹۶

***

سفر”مجدد”حریری به عربستان چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۶

سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان، امروز چهارشنبه برای دیدار با مقام‌های سعودی وارد ریاض شده است.

دفتر نخست‌وزیری لبنان گفته است او به دعوت ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، به آن کشور سفر کرده است. آقای حریری ساعتی پیش با پادشاه عربستان دیدار کرد.

آقای حریری سه‌شنبه شب بیروت را به مقصد عربستان ترک کرد.

این اولین سفر آقای حریری پس از سفر ماه نوامبر سال گذشته او به این کشور است که با استعفای غیرمنتظره او همراه گشت.

آقای حریری در آن سفر با حمله به ایران و حزب‌الله لبنان استعفا داد اما به کشورش برنگشت.

عدم بازگشتن او به لبنان باعث گمانه‌زنی‌هایی در مورد بازداشت احتمالی او توسط مقام‌های عربستان سعودی شد که با تکذیب آنها رو‌به‌رو شد.

با میانجیگری فرانسه، آقای حریری عربستان را ترک و به پاریس رفت و پس از مدتی به کشورش برگشت.

آقای حریری پس از بازگشت به لبنان استعفای خود را پس گرفت.

قرار است آقای حریری در این سفر با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی دیدار کند.

آقای حریری اخیرا با ستایش از نقش حزب‌الله لبنان برای کاهش تنش‌ها، خواهان آن شد تا این کشور از مناقشه منطقه‌ای ایران و عربستان بیرون بماند.

سعد حریری گفته بود “حزب‌الله بخشی از دولت بوده است و این، دولتی فراگیر است که باعث ثبات سیاسی در کشور می‌شود.”/BBCچهارشنبه۹ اسفند ۱۳۹۶

دردیدارهاازچه صحبت شد؟

«انور عشقی» مدیر مرکز پژوهش‌های سیاسی و استراتژیک ریاض و مشاور پیشین شاه وقت عربستان، در اظهاراتی درباره سفر «سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان به ریاض گفت، پرونده انتخابات پارلمانی لبنان و ثبات این کشور در رأس پرونده‌هایی است که الحریری در دیدار با « سلمان بن عبد العزیز» شاه عربستان درباره آن صحبت کرد.

عشقی به «رادیو اسپوتنیک» گفت ، اصرار عربستان بر این است که بیشترین سهم در انتخابات پیش رو از آنِ حزب‌الله نباشد و دیدار مذکور در همین راستا انجام شد.

از سوی دیگر «سالم زهران» مدیر تمرکز رسانه‌ای لبنان گفت: روابط میان سعد الحریری و حزب‌الله تحت تأثیر این دیدار قرار نخواهد گرفت؛ حزب‌الله شریکی اساسی در دولت لبنان است و خود شخص سعد الحریری نیز به آن اذعان کرده است.

سعد الحریری حدود چهار ماه پس از ماجرای استعفای اجباری و نیز بازداشت در عربستان، هفته جاری به دعوت ریاض به این کشور رفت و با ملک سلمان دیدار کرد.

پیشتر اعلام شده بود، در سفر نخست‌وزیر لبنان به عربستان و دیدار با مقامات این کشور چهار پرونده مطرح خواهد بود: ۱- گزینه‌های سیاسی سعد الحریری [برای آینده]، ۲- انتخابات پارلمانی (در ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷)، ۳- کنفرانس‌های بین‌المللی و حمایت از لبنان و ۴- نیز موضوعات مالی مرتبط با شخص الحریری.

انتخابات لبنان در اردیبهشت‌ماه(۱۳۹۷) برای اولین بار بر اساس نظام تناسبی برگزار خواهد شد/۱۰فارس اسفند ۱۳۹۶

***

واماتوافق طائف چیست؟ به این لینگ مراجعه کنید

توافق طائف چیست؟+معرفی کشورلبنان

***

زندگینامه میشل عون….

میشل عون( متولد۱۸ فوریه ۱۹۳۵)بعداز۱۵سال تبعیددرفرانسه

خبرگزاری فارس: میشل عون کیست؟ مردی که خود را با نصرالله یکی می‌داند

باوجودپایان یافتن دوره ریاست جمهوری میشل سلیمان رئیس جمهور سابق است  اختلافات سیاسی ناشی از وجود فضای دوقطبی و کارشکنی‌های عربستان، نتوانسته‌ است جانشین وی را انتخاب کند.

۱۲۷ نماینده برای انتخاب میشل عون به‌عنوان رئیس‌جمهور لبنان در این نشست حضور یافته‌اند.

میشل عون در دور اول انتخاب ۸۴ رأی به دست آورد، این در حالی است که ۳۶ نماینده رأی سفید به داخل صندوق انداختند و یک رأی نیز جیلبرت زوین دیگر را نامزد ریاست‌جمهوری به خود اختصاص داد و ۶ رأی باطل شد.

عون در دور اول باید دوسوم آرای کل (۸۶ رأی) را به دست می‌آورد ولی با کسب ۸۴ رأی انتخابات به دور دوم کشیده شد.

در دومین دور انتخابات رئیس‌جمهور لبنان نیازبه باید ۶۵ رأی بود.

دور دوم انتخابات رئیس‌جمهور لبنان به‌دلیل عدم مطابقت تعداد برگه‌ها با تعداد نمایندگانی که رأی دادند، باید تکرار شود. ۱۲۷ نماینده در جلسه پارلمان لبنان حضور دارند ولی در صندوق رأی‌گیری ۱۲۸ رأی انداخته شده است که به همین دلیل دور دوم انتخابات رئیس‌جمهور لبنان باطل شد.

دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری لبنان با اعتراض یکی از نمایندگان به‌نام سامی الجمیل ‌به‌دلیل وجود ۱۲۸ برگه در صندوق روبه‌رو شد، زیرا این تعداد برگه در صندوق خلاف اصول نظام داخلی پارلمان لبنان است، در واقع باز هم به‌دلیل عدم مطابقت برگه‌ها با تعداد نمایندگان دور دوم انتخابات ریاست جمهوری لبنان برای دومین بار باطل می‌شود.

نبیه بری رئیس پارلمان لبنان در واکنش به تکرار عدم مطابقت برگه‌های رأی با تعداد نمایندگان گفت: این موضوع باعث افتخار نیست و یک شوخی محسوب نمی‌شود.

با شمارش آرا در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری لبنان میشل عون با کسب ۸۳ رأی موفق شد به کاخ بعبدا راه یابد.

میشل عون در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهور موفق شد ۸۳ رأی یعنی اکثریت آرا را به خود اختصاص دهد. در این دور از انتخابات ۳۶ نماینده آرای سفید به صندوق انداختند و ۷ رأی باطل شد. همچنین ستریدا طوق دیگر نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری لبنان یک رأی را به خود اختصاص داد.

همزمان با انتخاب میشل عون به‌عنوان رئیس‌جمهور لبنان، مناطق مختلف این کشور به‌ویژه محله حریک زادگاه میشل عون، شاهد شادی و جشن و سرور مردم است.

پارلمان لبنان نهایتاً بعد از ۴۵ جلسه ناموفق، میشل عون را به‌عنوان سیزدهمین رئیس جمهور لبنان انتخاب کرد، آنچه در این گزارش به آن اشاره می‌شود، شرحی از زندگی این سیاستمدار کهنه‌کار لبنانی است:

روز هفتم می۲۰۱۶(۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵) روز بازگشت ژنرال عون از تبعید به لبنان، به‌عنوان روزی تاریخی در حافظه تاریخی لبنان ثبت شد. استقبال مردمی‌ای که از او صورت گرفت غافلگیر کننده بود، این استقبال با حجم خود توانست معادلات بازی‌های سیاسی در آن زمان را تغییر دهد، این در حالی بود که هم جنبش ۸ مارس و همجنبش ۱۴ مارس در آن شرکت نکرده بودند، به این ترتیب صرف برگشتن عون، همه کارتهای بازی را که تا آن زمان روی میز بود از نو تعریف کرد. با رسیدن پای عون به لبنان، جامعه مسیحی لبنان مثل آتشفشانی فوران کرد تا نشان دهد که تا به حال از داشتن رهبری محروم بوده‌اند که بتواند احساسات شکست و تحقیری را که تحمل می‌کردند بازگو کند.

میشل عون در ۳۱ اکتبر  سال ۲۰۱۶(۱۰ آبان ۱۳۹۵) و پس از ۳۰ ماه خلاء قدرت در لبنان به عنوان سیزدهمین رئیس‌جمهوری این کشور برگزیده شد.

میشل عون در اصل می‌خواست مهندس شود، اما وضعیت بد مالی مانع رسیدن او به آرزویش شد و او به ارتش پیوست. عون متعلق به جوی بود که طرفدار حزب ائتلاف ملی به‌رهبری ریمون ادّه بودند، آن هم در زمانی که حکومت در اختیارحزب ائتلاف قانون اساسی به‌رهبری بشاره الخوری بود و درگیری بین این دو حزب در اوجش بود. اما در هر حال ارتش تنها مؤسسه کشور بود که از این کشمکش‌ها و جهت‌گیری‌های سیاسی دور مانده بود و همین هم دلیلی بود که او را به عضویت در خود پذیرفت.

عون با خانم فادیا شامی ازدواج کرد واز او دارای سه دختر شد: “میرای” که عون، او را عقل خود می‌داند. “کلودین” که عون او را بازوی خود می‌خواند، و “شانتال” که عون او را قلب خود می‌شمرد.

گذرگاه فعالیت‌های نظامی برای ورود به عرصه سیاسی

عون بعد از فارغ التحصیل شدنش ازنظام  مأموریت‌های مختلفی در مناطق مختلف لبنان به‌عهده گرفت، از بیروت گرفته تا صیدا و طرابلس. در دسامبر ۱۹۸۰ عون مسئول منطقه‌ای شد که به نام «خطوط تماس بین بندر بیروت تا عین الرمانه» شناخته می‌شد. بشیر جمیل در آن زمان قبول کرده بود نیروهایش را از این منطقه عقب بکشد به‌شرطی که بخشی از نیروهای ارتش به‌فرماندهی میشل عون به‌جای نیروهای او در آن منطقه مستقر شوند.

بعد از به ریاست جمهوری رسیدن امین جیل در سال ۱۹۸۲ و تعیین ابراهیم طنوس توسط او به فرماندهی ارتش، به او پیشنهاد”مسئولیت اطلاعات ارتش” داد. ولی وی نپذیرفت.

وقتی در سال ۱۹۸۴ ژنرال ابراهیم طنوس استعفا داد و عون به‌جای او فرمانده ارتش شد.

عون وقتی که بین سالهای ۱۹۸۴ تا ۱۹۸۸ فرمانده ارتش بود، به‌وضوح وظیفه افسران و نیروهای ارتش را روشن نمود: «ارتش، مؤسسه‌ای ملی است که از مرزها و مردم کشور حمایت و محافظت می‌کند، و وظیفه‌اش استفاده از زور برای حمایت از نظام حاکم نیست، اجازه تغییر نظام با زور را هم نخواهد داد. این، ارتش وطن است نه ارتش نظام».

شکست در جنگ داخلی و تبعید به فرانسه

در انتهای دوره ریاست جمهوری امین جُمَیّل ، روز ۲۲ سپتامبر ۱۹۸۸، که به‌عنوان رئیس حکومت انتقالی”رئیس جمهور موقت” انتخاب شد، حکومت انتقالی‌ای که به‌پیشنهاد خود او ایجاد شد و از شش عضوی که شورای نظامی را تشکیل می‌دادند. اما فشارهای سوریه و همپیمانان لبنانی‌اش موجب شد سه افسر مسلمان عضو، به‌محض تشکیل این حکومت شش‌جانبه، استعفای خود را اعلام کنند.

در سال ۱۹۸۹ که پیمان طائف منعقد شد، عون با آن مخالفت کرد و مشروعیت دو رئیس جمهور بعدی رینیه معوض و الیاس الهراوی را نپذیرفت.

وی از سال ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۰ رئیس خودخوانده یکی از دو حکومت لبنان بود که برای به قدرت رسیدن با یکدیگر در جنگ بودند. وی در سال ۱۹۸۹ علیه نیروهای سوریه مستقر در لبنان «جنگ آزادی‌بخش» اعلام کرد

 در سال ۱۹۹۰ پس از تصرف بیروت توسط ارتش سوریه به سفارت فرانسه پناهنده شده و بعد به فرانسهرفت. عون تا آخر فوریه ۱۹۹۳ در شهر مارسی فرانسه ماند، سپس همراه با خانواده‌اش به منطقه لا هوت میسیون در پنجاه کیلومتری پاریس منتقل شد و در نهایت در می ۱۹۹۹ به پاریس رفت.

عون که در آن زمان از بزرگترین حامیان خروج نیروهای سوریه از لبنان بود، به‌مناسبت عید استقلال لبنان در تاریخ ۲۱ نوامبر ۲۰۰۴ دعوت به تشکیل نشستی بزرگ در پاریس کرد تا طی آن، موضع لبنانی‌ها برای مرحله مابعد عقب‌نشینی ارتش سوریه تدوین شود. او تصمیم گرفت که همه طرف‌های لبنانی را دعوت کند تا در محلی امن که مورد توافق همه باشد جمع شوند تا درباره مرحله مابعد از عقب‌نشینی سوریه گفتگو نمایند. این نشست ملی آن‌طور که ژنرال عون می‌خواست برگزار نشد. رفیق حریری ترور شد، لبنان به لرزه در آمد و جنبش ۱۴ مارس نتوانست وضعیت نوظهور را کنترل نماید.

بازگشت به لبنان بعداز۱۵سال تبعید

زمانی که ژنرال عون به کشور بازگشت، اوضاع لبنان در هم تنیده و پیچیده بود، از روز برگشتنش به لبنان در ۷ می ۲۰۰۵، عون مدام به‌روی این مسئله تأکید و پافشاری می‌کرد که لبنان باید از حالت شرکت سهامی و سهم‌گیری‌های سیاسی و طائفه‌ای و مالی آزاد شود و امورش بر مبنای پاسخگویی و حسابرسی دقیق پیش برود.

عون بعد از گذشت ۱۵ سال در می سال ۲۰۰۵ ( اردیبهشت ۱۳۸۴)بعد از نوعی استحاله سیاسی به لبنان بازگشت، استقبال عمومی مردم از وی در فرودگاه نقطه عطفی در آغاز دور جدید فعالیت‌های سیاسی وی بود، عون در چرخش از مواضع قبلی خود ضمن ائتلاف با حزب‌الله و ورود در جریان هشت مارس رویکرد جدیدی برای خود در پیش گرفت.

در حالی که عون شرکت در انتخابات‌های قبلی مجلس در سالهای ۱۹۹۲و ۱۹۹۶ و ۲۰۰۰ را تحریم کرده بود، در انتخابات سال ۲۰۰۵ شرکت کرد و در مناطق مسیحی‌نشین به پیروزی بزرگی دست یافت و در رأس فراکسیون پارلمانی «تغییر و اصلاح» قرار گرفت که تعداد اعضایش بیش از بیست نماینده بود. فراکسیون تغییر و اصلاح وابسته به وی در پارلمان لبنان در حال حاضر از بزرگترین فراکسیون‌ها است

میشل عون در انتخابات سال ۲۰۰۹ توانست ۲۷ کرسی از مجلس ۱۲۸ نفری لبنان را به خود اختصاص دهد.

روزنامه السفیر لبنان نوشت که سید حسن نصرالهه دبیرکل حزب الله لبنان در دیدار با ولید جنبلاط رئیس حزب ترقی‌خواه سوسیالیست لبنان، گفت که همچنان در حمایت از حق میشل عون رئیس فراکسیون تغییر و اصلاح در رسیدن به کرسی ریاست جمهوری پایبند است و از این حق حمایت می کند./۱۴مرداد ۱۳۹۳

همچنین در تاریخ ۶ فوریه ۲۰۰۶ هم با سید حسن نصرالله «سند تفاهم» بین حزب‌الله و جریان ملی آزاد را امضا کرد تا بدین شکل جلوی فتنه‌های مذهبی را بگیرد و پرتو نورافکنی بر مسیر وحدت ملی بتاباند. میشل عون، اختلافاتش با سوریه را هم روی یک اصل پایان داد: عون می‌گفت اختلافش با سوریه بر سر اشغال لبنان توسط سوریه بوده است، پس وقتی سوریه از لبنان عقب‌نشینی کرده است، خود به خود اختلاف هم تمام شده است.

تحریم بخاطردفاع ازایران 

از میشل عون به عنوان کسی که به خاطر دفاع از ایران از سوی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس تحریم شد، یاد می‌کنند. دفاع سرسختانه میشل عون، از جمهوری اسلامی ایران چنان خشم شیوخ عرب را برانگیخته بود که اعضای شورای همکاری قراردادهای اقتصادی میشل عون در کشورهای خود را به صورت یک طرفه لغو و اعلام کردند، هر فرد یا شرکتی که به نوعی با میشل عون همکاری داشته باشد، را تحریم خواهند کرد.

ماجرا از آنجا شروع شد که میشل عون در گفت‌وگو با شبکه خبری العالم از فعالیت‌های ایران در کشورهای منطقه خلیج فارس دفاع و تصریح کرده بود، این حق ایران است که در هر نقطه از منطقه به صلاح دید، از خود دفاع کند.

من و سید حسن نصرالله یکی هستیم

 برخی معتقدند از اینکه شما گفته‌اید «من و سید حسن نصرالله، یک روح در دو بدن هستیم» از جایگاه مردمی شما کاسته شده، نظر خودتان چیست؟ پاسخ داد: بله به عنوان دو شهروند لبنانی، من و سید حسن نصرالله یکی هستیم، به ویژه اینکه در روزگاران سخت گاهی بدون اینکه با هم صحبتی کرده باشیم، یک راه را انتخاب و طی کرده‌ایم./مصاحبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۴ پایگاه خبری «العهد» 

میشل عون در اکتبر ۲۰۰۸ (مهر۱۳۸۷)به ایران سفری داشته است.

میشل عون در اکتبر ۲۰۰۸ (مهر۱۳۸۷)به ایران سفر کرد.

درباره نویسنده

1755مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما