بچه‌دار شدن چقدر خرج برمی‌دارد؟بارداری ازطریق درمان ناباروریIVF

بچه‌دار شدن چقدر خرج برمی‌دارد/بازار سیاه فروش تخمک

غفاری‌زاده،مدیر مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری جهاددانشگاهی استان مرکزی گفت: بین ۸۰ تا ۹۰ درصد افرادی که به مراکز درمان ناباروی مراجعه می‌کنند به شرطی که در فرایند درمان ممارست داشته باشند می‌توانند صاحب فرزند شوند.

علی‌اصغر غفاری‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، افزود: برای درمان ناباروری از روش‌های متعددی استفاده می‌شود که بنا به نوع درمان، هزینه‌های آن نیز متفاوت است. برخی افراد، نابارور مطلق نیستند و در این بخش یکسری نقص جزئی دارند که معمولا با پرداخت هزینه اندکی درمان می‌شوند.

وی ادامه داد: برخی افراد سخت بارور هستند و معمولا اصل هزینه ناباروی مربوط به این دسته از افراد است، درمان آنها با روش‌های IVF صورت می‌گیرد و حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد افراد وارد این سیکل درمانی می‌شوند و مجبور به پرداخت هزینه‌های کلینیکی، ویزیت‌ها و سونوگرافی‌های متعدد هستند.

غفاری‌زاده با بیان اینکه تعداد معدودی از داروهای ناباروی تحت پوشش بیمه هستند، افزود: آن‌دسته از داروها که تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند معمولا کیفیت مطلوبی ندارند، در نتیجه بیماران به منظور اثربخشی بیشتر مجبور به خرید دارو به صورت آزاد هستند و معمولا هزینه این داروها بین یک تا دو میلیون تومان است.

۵میلیون تومان هزینه درمان

وی عنوان کرد: درمان IVF با احتساب داروها نزدیک به ۴٫۵ تا ۵٫۵ میلیون تومان هزینه دارد

+یک میلیون۳۰۰هزارتومان

اما اگر در این مرحله باروری اتفاق نیفتد و فرد دوباره بخواهد از جنین‌های مازاد فریز شده قبلی استفاده کند، هزینه هر بار انتقال جنین تا یک میلیون و ۳۰۰ است.

غفاری‌زاده تصریح کرد: از نظر قانون و مقررات کشور در خصوص ناباروری تنها اهدای جنین تعریف شده و چیزی به عنوان اهدای تخمک وجود ندارد و اهدای تخمک نیز در راستای اهدای جنین است. در مراکز درمان ناباروری افرادی با کیفیت تخمک پائین، افراد یائسه، افرادی با تنبلی تخمدان شدید و افرادی که مشکلات ژنتیکی دارند برای اهدای جنین مناسب هستند.

وی افزود: چنانچه فرهنگ اهدای تخمک در بین افراد جامعه نهادینه شود، دیگر بازار سیاهی در این خصوص ایجاد نمی شود. در مرکز درمان ناباروری تنها هزینه‌ای که فرد گیرنده پرداخت می‌کند، هزینه دارو و آزمایش‌های فرد اهداکننده تخمک است. همچنین برخی افراد پس از درمان و فرزندآوری، جنین‌های فریز شده‌ای دارند که در صورت تمایل می‌توانند به دیگران آنها را اهدا کنند، در نتیجه افراد کم‌بضاعت می‌توانند با هزینه کمتری از این جنین‌ها استفاده کنند.

غفاری‌زاده ادامه داد: در طرح تحول سلامت قانونی به عنوان حمایت از زوجین نابارور تدوین شد که بر اساس آن این زوجین تنها ۱۵ درصد هزینه درمان را پرداخت می‌کردند، اما متاسفانه این قانون در استان مرکزی به دلیل مشکلات بودجه‌ای تا عید سال ۹۶ اجرایی شد و پس از آن علی‌رغم پیگیری‌های مرکز درمان ناباروی جهاد دانشگاهی، نتیجه‌ای حاصل نشد. همچنین یکی از دغدغه‌های اصلی دولت راضی کردن بیمه‌ها به منظور پرداخت برخی‌ هزینه‌های زوجین نابارور است.

وی در خصوص کمک‌های مرکز ناباروری جهاد دانشگاهی به افراد کم‌بضاعت، عنوان کرد: یکسری اقدامات در این خصوص انجام شده، اما این کمک‌ها چشمگیر نیست، چراکه این مرکز هیچگونه بودجه دولتی دریافت نمی‌کند، هزینه‌های سرسام‌آور خرید دستگاه‌ها، نیروی انسانی و غیره از طریق بیماران تامین می‌شود، بنابراین در این خصوص ما با محدودیت مواجه هستیم.

غفاری‌زاده بیان کرد: هیات مدیره درصدد راه‌اندازی مرکزی برای حمایت از زوجین نابارور است، علاوه بر این رایزنی‌هایی با  برخی بانک‌ها و موسسات مالی خیریه انجام شده که با اعطای وام بدون بهره به  افراد مراجعه کننده به این موسسه، گامی در جهت رفع مشکل این افراد برداشته شود./۱ آذر ۱۳۹۶ایسنا

***

لقاح خارج رحمی IVF چگونه است؟

موارد کاربرد
در تمام مواردی که شرایط رسیدن اسپرم به تخمک در رحم فراهم نباشد مانند انسداد لوله های رحمی، چسبندگی های حفره لگنی، تعداد کم اسپرم و تحرک پایین اسپرم از روشIVF استفاده می شود.

مراحل انجام عمل
روز عمل، نمونه اسپرم از مرد و تخمک تحت یک بیهوشی کوتاه و موقت از زن گرفته می شود. سپس اسپرم و تخمک در آزمایشگاه جنین شناسی در محیط کشت مجاور یکدیگر قرار داده می شود تا اسپرم خودش وارد تخمک شده و آن را بارور کند.
به تخمک لقاح یافته، جنین گفته می شود. جنین تک سلولی شروع به تقسیم می کند و یک جنین چند سلولی ایجاد می کند. جنین پس از ۴۸ تا ۷۲ ساعت به رحم زن منتقل می شود تا در آنجا لانه گزینی کند و بارداری انجام شود. پس می توان مراحل انجام عمل IVF  را به چهار مرحله تقسیم کرد. مرحله اول: تحریک تخمدان، مرحله دوم: تخمک گیری، مرحله سوم: لقاح اسپرم و تخمک،‌ مرحله چهارم:‌ انتقال جنین.
در مرحله اول برای تحریک تخمدان ها، از داروهای هورمونی استفاده می شود. تزریق عضلانی آمپول HMG تخمدان ها را برای رشد فولیکول تحریک می کند و تزریق عضلانی آمپول HCG باعث بلوغ تخمک ها و انجام تخمک گذاری می شود.
در مرحله عمل، تخمک گیری با یکی از دو روش لاپاراسکوپی یا با مشاهدات سونوگرافی از طریق واژینال امکان پذیر است که در پژوهشکده رویان این کار با استفاده از روش دوم انجام می گیرد. در روش دوم نیازی به بیهوشی عمومی نیست  و با یک بیهوشی کوتاه مدت یا بی حسی موضعی قابل انجام است. با استفاده از دستگاه سونوگرافی، پزشک فولیکول ها را مشاهده می کند و مایع فولیکولی همراه با تخمک کشیده می شود که به این عمل اصطلاحا” پانکچر می گویند.
در مرحله سوم، عمل لقاح اسپرم و تخمک در محیط کشت آزمایشگاه انجام می گیرد. با توجه به اینکه برای بالا بردن درصد موفقیت چندین تخمک لقاح می یابد. تعداد جنین های تشکیل یافته زیاد است. اگر این جنین ها کیفیت مطلوبی داشته باشند تعدادی از آنها با صلاحدید زوج منجمد و نگهداری می شوند تا درصورت نیاز برای بارداری های بعدی از این جنین ها استفاده شود.
در مرحله چهارم یا انتقال جنین نیز نیازی به بیهوشی نیست. جنین یا جنین ها به وسیله یک کاتتر به داخل رحم منتقل می شوند و یکی دو ساعت بعد از انتقال جنین، بیمار مرخص می شود.

مزایا و محدودیت های عمل IVF
یکی از مزایای IVF این است که قبل از انتقال جنین، عمل لقاح قابل مشاهده است و در صورتی که اسپرم با تخمک لقاح پیدا نکند می توان در  نوبت های بعدی شرایط لقاح را تغییر داد.
مزیت دیگر IVF این است که اگر یک بیمار فاقد لوله های رحمی باشد نیز بدون مشکل،‌ عمل IVF انجام می شود. اما محدودیت IVF آن است که میزان بارداری در زنان بالای ۴۰ سال به علت پایین بودن کیفیت تخمک ها ی زن کاهش می یابد.

اقدامات قبل از عمل
بعد از آزمایش های روتین،‌ آزمایش هورمونی و ویزیت زوج توسط متخصصان در صورتی که روش درمانی IVF پیشنهاد شود مراحل زیر طی می شود:
۱)روز دوم یا سوم قاعدگی برای بررسی وضعیت تخمدان ها و رحم سونوگرافی انجام می شود.
۲)‌بعد از انجام سونوگرافی با نظر متخصص دارو جهت تحریک تخمک گذاری تجویز می شود.
۳)‌طی مرحله مصرف دارو پنج الی شش نوبت سونوگرافی براساس میزان واکنش تخمدان ها انجام می شود.
۴)‌زمانی که فولیکول ها به اندازه مناسب می رسد داروی HCG تزریق می شود و بیمار آماده عمل تخمک گیری می شود.
۵) حدود ۳۶ ساعت بعد از تزریق HCG و هم زمان با دریافت نمونه اسپرم از مرد، عمل لقاح درون آزمایشگاه انجام می شود.

مراقبت های پس از عمل
یک تا دو ساعت پس از عمل انتقال جنین بیمار مرخص می شود. توصیه می شود طی ۳ الی ۴ روز بعد از عمل فعالیتهای شدید که منجر به خستگی مفرط می شود نداشته باشد. بدیهی است آرامش روحی و روانی و پرهیز از شرایط پراضطراب می تواند در موفقیت عمل مؤثر باشد. معمولا” ۱۰ الی ۱۲ روز بعد از انتقال جنین بیمار به آزمایشگاه هورمونی مراجعه می کند تا مقدار ‌BHCG خون اندازه گیری شود. افزایش این هورمون اولین نشانه حاملگی است.

***

باردار ی ازروشهای غیرطبیعی –درمان ناباروری

در مواردی که بارداری به روش طبیعی انجام نمی‌شود چه علت ناباروری شناخته شده باشد و چه ناشناخته، نخستین راهکار درمانی استفاده از روش‌های کمک باروری برای کمک به زوج‌های نابارور است. روش‌های کمک باروری یا ART شامل انواع مختلفی است که مبنای کاربرد آنها به علت ناباروری در زوج‌ها بستگی دارد. این روش‌ها شامل IVF، IUI و ICSI است.

۱‌ـ‌ IUI یا تلقیح داخل رحمی

ساده‌ترین روش برای درمان یک زوج نابارور روش IUI یا تلقیح داخل رحمی است. در مواردی که ناباروری ناشی از مشکلات جنسی مردانه خفیف باشد یا به مشکلات ناشی از گردن رحم مربوط باشد از این روش استفاده می‌شود. در این روش اسپرم گرفته شده در محیط استریل شسته شده و اسپرم‌های مرده و دیگر سلول‌هایی که همراه آن وجود دارد، جدا شده و اسپرم کاملا سالم و متحرک که از نظر شکل ظاهری طبیعی باشد جدا می‌شود. این اسپرم در حالت طبیعی داخل واژن ریخته می‌شود. در این روش درمانی اسپرم‌های آماده شده برای لقاح به کمک یک وسیله سوزن‌مانند بلند که به آن کاتتر گفته می‌شود، از سوی پزشک متخصص زنان از گردن رحم عبور کرده و به طور مستقیم به داخل رحم تزریق می‌شود. این کار موجب می‌شود مسیری که اسپرم برای رسیدن به تخمک آزاد شده در داخل لوله رحمی طی می‌کند، کوتاه‌تر شود و احتمال رسیدن اسپرم به تخمک بیشتر شود. علاوه بر این؛ اسپرم مرده و سلول‌های دیگر و مواد مختلفی که همراه اسپرم‌های سالم وجود دارد از هم جدا شده‌ و به این ترتیب اسپرم‌های فعال داخل یک محیط مغذی قرار می‌گیرد که می‌تواند براحتی حرکت کند. در بعضی از زنانی که با مشکل ناباروری مواجه هستند در گردن رحم ترشحاتی وجود دارد که موجب کشته شدن اسپرم می‌شود. از آنجا که در این روش اسپرم‌ها از طریق یک وسیله سوزن‌مانند از این مسیر عبور می‌کند، کمتر آسیب می‌بیند. اگر در زوج‌هایی که برای درمان ناباروری مراجعه می‌کنند مشکلات و محدودیت‌های خفیفی در روند درمان وجود داشته و سن آنها پایین بوده، اسپرم مرد نسبتا قابل قبول باشد، ترجیح می‌دهیم از این روش استفاده کنیم که نه‌تنها هزینه درمانی کمتری دارد، بلکه با مداخله کمتری روی زوج‌ها همراه است. در این روش در بخشی از مسیر به روند بارداری کمک می‌کنیم تا اسپرم به همان طریق طبیعی حرکت کند و پس از عبور از رحم و لوله‌های رحمی خود را به تخمک برساند. در حقیقت این روش کمک به روش طبیعی بارداری است و اسپرم شبیه به روش طبیعی حرکت کرده و تخمک را بارور می‌کند.

۲‌ـ‌ IVF یا لقاح خارج رحمی

اگر اسپرم حرکت لازم را نداشته باشد که از داخل لوله رحم عبور کند و خودش را به تخمک آزاد شده در داخل لوله‌های رحمی برساند از یک مرحله درمانی پیشرفته یعنی IVF یا لقاح خارج رحمی استفاده می‌شود. در این روش خانمی که برای درمان ناباروری مراجعه کرده است پس از مصرف داروهایی که برای تحریک تخمک‌گذاری برای او تجویز شده در داخل اتاق عمل تحت بیهوشی قرار گرفته و تخمک‌های آزاد شده از طریق سوزنی که وارد تخمدان می‌شود خارج خواهد شد. تخمک‌های بالغ و رشد کرده از رحم خارج شده در داخل دستگاهی به نام انکوباتور که شرایطی شبیه به رحم دارد در داخل یک محیط مغذی قرار می‌گیرد.

اسپرم‌های گرفته شده از مرد نیز شسته و کاملا پالایش شده و در مرحله بعد اسپرم‌های زنده و اسپرم‌های متحرک را از آن جدا کرده و روی تخمک‌ها می‌ریزند؛ همان تخمکی که اسپرم باید حرکت می‌کرد تا خود را به آن می‌رساند. از آنجا که اسپرم توانایی حرکت لازم برای رسیدن به تخمک را نداشته است این کار در شرایط مصنوعی انجام می‌شود که به این ترتیب لقاح در خارج از رحم انجام می‌شود. این روش مستلزم مصرف داروهایی برای تحریک تخمک‌گذاری و بیهوشی است. جنینی که به این روش در خارج از رحم تشکیل می‌شود بر اساس روش کار و همچنین با توجه به شرایط سنی بیمار و عوامل مختلف دیگر دو تا پنج روز در خارج از رحم قابل نگهداری است. پس از این مدت جنینی که رشد کرده به کمک یک وسیله سوزن مانند ۳۰ سانتی‌متری از واژن و گردن رحم عبور کرده و به طور مستقیم به داخل رحم تزریق می‌شود. باید توجه داشت جنین حداکثر برای پنج تا شش روز در خارج از رحم قابل نگهداری است. بعضی افراد تصور می‌کنند منظور از لقاح خارج رحمی سپری شدن مراحل رشد جنین در خارج از رحم است، اما با تمام پیشرفت‌های به دست آمده در مسیر علم و فناوری فقط تا شش روز می‌توان جنین را بیرون از رحم مادر نگه داشت و بعد از این مدت هیچ دستگاهی قادر به حمایت جنین نخواهد بود. بنابراین جنین ادامه حیاتش را در رحم مادر سپری می‌کند.

۳‌ـ‌ ICSI یا میکرو اینجکشن

در روش لقاح خارج رحمی به ازای هر تخمک باید ۵۰ هزار اسپرم روی آن ریخته شود. بعضی از افرادی که با مشکل ناباروری مواجه هستند، توانایی تولید این تعداد اسپرم را ندارند. در این گروه از افراد تعداد اسپرم‌ها بسیار کم است تا جایی که گاهی باید اسپرم‌ها را با استفاده از یک سوزن مخصوص از بافت بیضه جدا کرد. تعداد اسپرم‌های زنده در این افراد معمولا یک، دو، ده و در نهایت هزار اسپرم است. اگر در مردی که با مشکل ناباروری مواجه است، تعداد اسپرم‌ها کم باشد باید بیشتر در روند باروری مداخله کرد. گاهی این اسپرم‌ها نمی‌تواند حرکت و از دیواره تخمک عبور کند. در این روش که به آن میکرواینجکشن گفته می‌شود از یک سوزن بسیار ریز میکروسکوپی که قطر آن در حدود ۶ میکرون یا ۵ میلیونیم متر است، استفاده می‌شود و به وسیله آن اسپرم را برداشته و از دیواره تخمک عبور داده و به وسط سیتوپلاسم تخمک تزریق می‌کنند. این روش به نوعی همان روش IVF است. در افرادی که اسپرم آنها حرکت لازم را نداشته و نمی‌تواند خودش وارد تخمک شود از این روش برای درمان ناباروری استفاده می‌شود.

شکست یا پیروزی؟

انتخاب روش درمان ناباروری به شدت مشکلی که زوج نابارور با آن مواجه هستند بستگی دارد. برای انتخاب روش مناسب یک تیم تخصصی شامل متخصص مردان، متخصص زنان، جنین‌شناس و متخصص لقاح خارج رحمی با هم مشورت می‌کنند و بر اساس ویژگی‌های زوج نابارور، روش درمانی انتخاب می‌شود. اگر زوج جوان باشند و در آنها کیفیت یا به طور کلی وضع گامت‌ها مناسب باشد، ترجیح داده می‌شود از روش IUI برای درمان استفاده شود. اگر این روش بعد از دو تا سه بار به نتیجه موفقیت‌آمیزی نرسید، سراغ IVF می‌رویم و در نهایت اگر تعداد اسپرم‌ها کافی نباشد روش میکرو اینجکشن یا ICSI انتخاب می‌شود. اگر این روش هم جواب نداد باید به سراغ درمان‌های جایگزین برویم. یکی از عوامل موثر در موفقیت زوج‌های نابارور برای نتیجه گرفتن از روش‌های کمک باروری مراجعه آنها به یک مرکز درمانی موفق است. درمان ناباروری، درمان اضطراری نیست و به عبارت دیگر مانند بیماری قلبی نیست که فرد مجبور باشد در کوتاه‌ترین زمان ممکن خود را به یک مرکز درمانی برساند. بهترین شاخص و معرف یک مرکز درمانی زوج‌های دیگری است که به نتیجه رسیده‌اند. موضوع مهم دیگر، تاثیرگذاری داروهایی است که باید مصرف شود. این داروها باید مناسب باشد. شرایط روحی ـ روانی زوج‌ها نیز در میزان موفقیت آنها نقش مهمی دارد. اگر سازمانی هزینه‌های درمانی را تقبل کند احتمال موفقیت زوج‌ها در این روش‌ها به مراتب بیشتر است. با وجود همه پیشرفت‌های به دست آمده در درمان ناباروری، ۴۰ تا ۵۰ درصد افراد ناخواسته به نتیجه نمی‌رسند. بنابراین افرادی که تحت درمان قرار می‌گیرند باید صبر و حوصله داشته باشند و با تیم درمان همکاری کنند. زوجی که در یک مرحله از درمان نتیجه نگرفته‌اند، با این‌که حق دارند به مرکز دیگری مراجعه کنند، بهتر است ادامه درمان را در همان مرکز پیگیری کنند؛ چراکه احتمال موفقیت آنها در آن مرکز که پزشکان با آنها آشنایی دارند و نقاط ضعف و قوت کارشان را در مرحله قبل مورد بررسی قرار می‌دهند به مراتب بیشتر خواهد بود.

منبغ:جمام جم دی ۱۳۹۲دکتر محمدرضا صادقی ‌/‌ معاون پژوهشی پژوهشگاه ابن سینا

***

درمان ناباروری و نازایی با جراحی 

امروزه برای درمان ناباروری از روش های نوین ابداعی استفاده می شود. این تکنیک ها که بسته به علت ناباروری در زوجه به کار گرفته می شوند. تنوع زیادی دارند. در ادامه تمامی راههای درمان ناباروری و نازایی را برایتان خواهیم گفت.درمان ناباروری و نازایی

درمانبا آی یو آیIUI یا تلقیح درون رحمی

در مواردی که مرد مشکلاتی مانند کمی حجم مایع اسپرم، کم بودن تعداد اسپرم، کمی تحرک اسپرم یا کاهش میل جنسی دارد.
در مواردی که زن مشکلات ترشح گردن رحم و اختلال ایمنی منجر به ناباروری دارد یا به علت درد و شرایط خاصی مانند واژینسیموس امکان مقاربت طبیعی وجود ندارد.
این روش نسبتا ساده و بدون درد است و در مطب پزشک و بدون نیاز به بیهوشی نیز قابل انجام است. در این روش مایع اسپرم مرد تهیه می شود. در عین حال در آمیزش طبیعی حدود ۱۰ درصد از اسپرم ها از واژن به گردن رحم می رسند اما با عمل IUI تعداد بیشتری از اسپرم های با کیفیت مناسب به داخل رحم راه می یابند و احتمال باروری افزایش می یابد.

لقاح خارجی رحمی (IVF)

روش درمان ناباروری و نازایی با لقاح خارجی رحمی (IVF)

در تمام مواردی که شرایط رسیدن اسپرم به تخمک در رحم فراهم نباشد مانند انسداد لوله های رحمی، چسبندگی های حفره لگنی، تعداد کم اسپرم و تحرک پایین اسپرم از روش IVF استفاده می شود.

به این ترتیب که روز عمل، نمونه اسپرم از مرد و تخمک تحت یک بیهوشی کوتاه و موقت از زن گرفته می شود، سپس اسپرم و تخمک در آزمایشگاه جنین شناسی در محیط کشت مجاور یکدیگر قرار داده می شود تا اسپرم خودش وارد تخمک شده و آن را بارور کند. به تخمک لقاح یافته، جنین گفته می شود. جنین تک سلولی شروع به تقسیم می کند و یک جنین چندسلولی ایجاد می شود. جنین پس از ۴۸ تا ۷۲ ساعت به رحم زن منتقل می شود تا در آنجا لانه گزینی کند و بارداری انجام شود.
در این روش می توان مراحل انجام عمل IVF را به چهار مرحله تقسیم کرد. مرحله اول، تحریک تخمدان، مرحله دوم، تخمک گیری، مرحله سوم:لقاح اسپرم و تخمک، مرحله چهارم:انتقال جنین.
یکی از مزایای IVF این است که قبل از انتقال جنین، عمل لقاح قابل مشاهده است و در صورتی که اسپرم با تخمک لقاح پیدا نکند، می توان در نوبت های بعدی شرایط لقاح را تغییر داد. مزیت دیگر IVF این است که اگر یک بیمار فاقد لوله های رحمی باشد نیز بدون مشکل، عمل IVF انجام می شود، اما محدودیت IVF آن است که میزان بارداری در زنان بالای ۴۰ سال به علت پایین بودن کیفیت تخمک های زن کاهش می یابد.

میکرواینجکشن یا تزریق اسپرم داخل تخمک (ICSI)

روش درمان ناباروری و نازایی با میکرواینجکشن یا تزریق اسپرم داخل تخمک (ICSI)

روش میکرواینجکشن در مواردی به کار می رود که اسپرم از مرد از نظر تعداد، تحرک یا شکل کیفیت لازم را ندارد. در بعضی موارد هم که چندین مورد عمل IVF انجام شده و به نتیجه نرسیده سات از عمل میکرواینجکشن استفاده می شود. به طور کلی در این روش، یک اسپرم در محیط آزمایشگاه به داخل یک تخمک تزریق می شود که به دنبال آن لقاح و تقسیم سلولی صورت می گیرد و جنین تشکیل می شود. میکرواینجکشن نیز مانند IVF شامل چند مرحله تحریک تخمدان، تخمک گیری، تزریق اسپرم داخل تخمک و لقاح و انتقال جنین است.

درمان ناباروری و نازایی با تشخیص بیش از لانه گزینی جنین (PGD)

می دانیم افزایش سن مادر و همچنین وجود بیماری های ژنتیکی در زوج های در معرض خطر می تواند باعث افزایش خطر بروز ناهنجاری های کروموزومی در نوزاد شود. پیش از این روش های تشخیص ژنتیکی قبل از تولد موسوم به PND برای بررسی ناهنجاری های کروموزومی جنین قبل از تولد استفاده می شد، اما در صورت تشخیص ناهنجاری در جنین، تصمیم گرفتن در مورد سقط جنین برای زوج بسیار مشکل بود و صدمات جسمی و روانی را برای آنها در پی داشت. اکنون با استفاده از روش های تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی موسوم به PGD می توان از بروز این مشکلات جلوگیری کرد. در این روش ۱۶ الی ۱۸ ساعت بعد از انجام لقاح، تخمک ها را از نظر لقاح ارزیابی می کنند و آن دسته را که دارای دو پیش هسته هستند، کشت می دهند و سپس در روز سوم هنگامی که جنین در مرحله ۶ تا ۸ سلولی است.

روش تشخیص بیش از لانه گزینی جنین (PGD)

یک یا دو بلاستومر را جدا کرده و ارزیابی می کنند و به اصطلاح داخل رحم می کارند. موفقیت درمان با استفاده از این روش به ۲ دلیل افزایش می یابد:
جنین انتخاب شده، جنین سالمی است.
از شکل گیری و تولد کودکان با ناهنجاری های ژنتیکی جلوگیری می شود.
معمولا در مواردی از روش PGD استفاده می شود که فرد بیش از ۳ بار عمل IVF یا میکرواینجکشن انجام داده اما منجر به حاملگی نشده است. حتی در خانم های بالای ۳۵ سال، در خانم هایی که سقط های مکرر بی دلیل دارند و همچنین برای تشخیص جنسیت در بیماری هایی مانند هموفیلی که وابسته به جنس است و بروز آن به خصوص در پسران بیشتر از دختران است، معمولا این روش موفقیت آمیز است.

روش اهدای تخمک برای درمان ناباروری و نازایی

در بعضی موارد علل ناباروری به گونه ای نیست که با تجویز دارو یا روش های پیشرفته درمان ناباروری بتوان آنها را رفع کرد. برای مثال، بعضی زنان به خاطر سن بالا، یائسگی زودرس و اختلال دیگر، با وجود سالم بودن ارگان های باروری به علت نداشتن تخمک از مکان باروری محروم اند. در این افراد تنها راه باروری دریافت تخمک اهدایی از یک داوطلب است. در محیط آزمایشگاه تخمک اهدایی توسط اسپرم های مرد که همسر گیرنده تخمک است، لقاح می یابد و جنین حاصله از این لقاح در رحم زن نابارور منتقل می شود. اولین کودک حاصل از اهدای تخمک در جهان در سال ۱۹۸۴ متولد شده است و این روش هم اکنون در کشور ما پس از طی مراحل شرعی و قانونی آن سال هاست که مورد استفاده قرار می گیرد.

نکات مهم در اهدای تخمک

حداکثر سنی فرد گیرنده تخمک ۴۵ سال است. البته فرد باید کاملا از خطرات باروری در سنین بالا مطلع باشد و پس از مشاوره های لازم با تخصص و روان پزشک برای این کار اقدام کند.
لازم است زوجی که می خواهند با روش اهدای تخمک تحت درمان قرار گیرند، تحت مشاوره باشند و تمام جوانب این کار اعم از مسائل روحی، روانی، ارث و قانون و سایر مسائل را درنظر بگیرند و با آگاهی کامل درمان را آغاز کنند.
آزمایش های اولیه پیش از درمان باید به طور کامل انجام شود.
سن اهداکننده تخمک بهتر است بین ۲۱ تا ۳۴ سال باشد و ترجیحا این فرد قبلا بچه دار شده باشد، زیرا شانس حاملگی را در فرد گیرنده تخمک بالا می برد.
خصوصیات فیزیکی فرد گیرنده و اهداکننده تخمک مانند رنگ پوست، رنگ چشم، رنگ مو و ساختمان بدنی، بهتر است هماهنگ باشد.
فرد اهداکننده تخمک (Donor) باید از نظر ژنتیکی کاملا سالم باشد، همین طور از نظر بیماری هایی نظیر سفلیس، هپاتیت، ایدز نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.
ارزیابی روان شناختی فرد اهداکننده تخمک توسط یک شخص حرفه ای نیز بسیار توصیه می شود. این سابقه شامل بررسی سابقه خانوادگی، تحصیلی، ثابت روحی، انگیزه اهدا، سابقه بارداری سخت، روابط بین فردی، سابقه قضایی و قانونی، سابقه بیماری های روان پزشکی و اختلال شخصیتی است.
همواره بحث های فراوانی در رابطه با اهداکننده تخمک جریان داشته است که آیا بهتر است فرد اهداکننده شناخته شده یا ناشناس باشد. بسیاری از دریافت کنندگان تمایل به دریافت تخمک از اهداکنندگان ناشناس دارند، زیرا تمایل دارند حریم خصوصی خود را حفظ کنند اما در مقابل عده ای نیز اصرار به شناختن اهداکننده دارند و برای آنها سابقه اجتماعی، فر هنگی اهداکننده تخمک و ویژگی های ژنتیکی اش اهمیت زیادی دارد.
موضوع دیگر آشکار کردن یا پنهان داشتن موضوع از کودک حاصل از این عمل است. در مواردی که بنا بر ملاحظاتی این حقیقت کتمان می شود، همواره این خطر وجود دارد که حقیقت ناخواسته آشکار شود. این موضوع به ویژه در مورد خانواده هایی که تفاهم و توافق در آنها وجود ندارد، بیشتر اهمیت می یابد. به هرحال مهم این است که استانداردهای سلامت جسمی و روانی در مورد اهداکنندگان رعایت شود و برای پیشگیری از مشکلات آنی رضایت نامه از اهداکننده و گیرنده دریافت شود.

درمان ناباروری و نازایی با اهدای جنین

اهدای  جنین در دو مورد انجام می شود؛ اول در مواردی که مشکل ناباروری مربوط به مرد است و مرد قادر به تولید اسپرم نیست و به علت ممنوعیت اهدای اسپرم ناگزیر باید از اهدای جنین استفاده شود و دوم در زوج هایی که بنا به هر دلیل، دیگر روش های درمان ناباروری به رغم تکرار، موفق نبوده است، اما زن از نظر سن و ارگان های نگهداری جنین مشکلی ندارد و می تواند یک جنین اهدایی را در رحم خود پرورش دهد. روند اهدای جنین به این ترتیب است که زوجین بعد از مراجعه به مرکز ناباروری و محرزشدن این مسئله که با هیچ کدام از روش های درمان ناباروری امکان درمان شان وجود ندارد، نامه ای برای دادگاه خانواده و پزشکی قانونی دریافت می کنند. پزشکی قانونی و دادگاه بعد از بررسی این مسئله در صورت موافقت مجوز این کار را صادر می کند که زوجین با ارائه مجوز می توانند به مرکز نگهداری جنین های اهدایی مراجعه کنند یا خودشان اهداکننده جنین را معرفی کنند.

منبع:همشهری تندستی

***

درمان ناباروری با روش IVF

درمان ناباروری با روش IVF در کشور ما امروزه پیشرفت بسیار زیادی کرده است و زمانی که زوجین برای درمان ناباروری مراجعه می کنند درابتدا باید تمامی آزمایشات مربوطه انجام بگیرد و علت اصلی ناباروری در زوجین مشخص شود در نهایت شیوه درمانی مشخص برای آنها در نظر گرفته می شود زیرا هر زوجی نیاز های منحصر به فرد دارند و باید روش مناسبی به آنها پیشنهاد شود. درمان ناباروری با روش IVF  یکی از روش هایی بوده که درصد موفقیت آن بالاست و برای این امر شما در ابتدا باید آگاهی لازم را داشته باشد .

 درمان ناباروری با IVF توسط 

 

درمان ناباروری با روش IVF  چگونه انجام می شود

در روشی به نام روش IUI در ابتدا اسپرم های مرد تهیه می شود و سپس اسپرم ها وارد رحم می شود،اما در انجام آی وی اف در محیط آزمایشگاه تخمک و اسپرم لقاح داده می شوند و  بعد از انجام لقاح درون رحم زن گذاشته می شود .در مواردی که رسیدن اسپرم به تخمک هموار نباشد باید علت آن که معمولا بسته بودن لوله‌های رحمی، چسبندگی‌های حفره لگنی، تعداد کم اسپرم و تحرک پایین اسپرم می باشد بررسی شود و در نهایت  از IVF  برای برطرف کردن این مشکل استفاده می شود .

مراحل انجام درمان ناباروری با روش IVF

 1. تحریک تخمک‌گذاری
 2. جمع آوری تخمک‌ها
 3. تهیه و آماده سازی اسپرم
 4. ‌ لقاح و رشد جنین در محیط آزمایشگاه

در این مرحله برای تخمک گذاری در خانم ها داروهایی محرک تجویز می شود زیرا در تخمدان های زن مقدار زیادی فولیکول دارای تخمک در حال رشد هستند .در هر سیکل قاعدگی برخی از فولیکول های داخل تخمدان رشد می کنند و در این فرآیند رشد یکی از فولیکول ها کامل می شود و در پروسه تخمک گذاری از تخمدان ها جدا می شود  و دیگر فولیکول ها از بین می روند .

تحریک تخمک گذاری با داروها

زمانی که داروها به عنوان محرک به خانم ها داده می شود باعث می شود که تعداد بیشتری از  فولیکول های تخمدان رشد پیدا کنند و به همین دلیل می توان تعداد بیشتری تخمک جمع آوری کرد و به دنبال آن جنین های به وجود آمده بیشتر خواهد بود و احتمال بارور شدن زن بیشتر خواهد شد.استفاده از این داروها بر اساس سن و یا وضعیت بیمار با یکدیگر فرق دارد این داروها شامل :

هورمون آزادکننده گنادوتروپین (GnRH)

گنادوتروپین جفتی انسان (HCG)

تحریک تخمدان با استفاده از هورمون تحریک‌کننده فولیکولی (FSH) انجام می‌شود که به صورت خوراکی و یا تزریقی به بیمار داده می‌شود و معمولا باید برای مدت ده روز استفاده شود.داروها ممکن است به تنهایی و یا به صورت ترکیبی تجویز شود داروها باید طبق برنامه ریزی خاص مصرف شوند. در انتها برای اینکه تخمک ها آزاد شوند هورمون HCG استفاده می شود و بعد از گذشت یک روز و نیم تخمک آزاد می شود و تخمک باید در این زمان برداشته شود.

جمع‌آوری تخمک‌ها چگونه انجام می گیرد ؟

در زمان تحریک تخمک گذاری تخمدان ها به اندازه ایی بزرگ می شوند که پزشک می تواند از راه دیواره واژن تخمک ها را از تخمدان جمع آوری کند .این عمل تحت بیهوشی و یا بی حسی موضعی انجام می گیرد . پزشک درحالی که وضعیت تخمدان را با روش سونوگرافی در مانیتور مشاهده می کند یک سوزن بلند را از طریق واژن وارد تخمدان نموده و تخمک‌های بالغ را به وسیله پمپ مکش جمع‌آوری می‌نماید همچنین روش دیگر جمع اوری تخمک ها از طریق لاپاراسکوپ می باشد.بنا بر تشخیص پزشک می توان با روش های متفاوتی تخمک ها را خارج نمود .

تهیه اسپرم

در همان روزی که تخمک ها خارج می شوند باید مایع منی از مرد گرفته شود  بعد از معاینه اسپرم های سالم و با کیفیت جدا می شوند و برای لقاح آماده می شوند.

 لقاح در محیط آزمایشگاه

اسپرم ها و تخمک ها در محیطی که بسیار به رحم مادر شباهت دارد در کنار یکدیگر قرار می گیرند انکوباتور CO2 این شرایط را در دمای ۳۷ درجه انجام می دهد .در نهایت اسپرم وارد تخمک می شود و در صورتی که لقاح انجام گرفته باشد دوباره برای مرحله ۴ تا ۸ سلولی وارد دستگاه می شوند و جنینی های تشکیل شده برای منتقل شدن به رحم آماده می شوند که تعداد آنها بستگی به مطلوب بودن تخمک  و اسپرم ها دارد .

مرحله آخر :منتقل شدن جنین به داخل رحم

جنین ها به داخل لوله های باریکی ریخته می شوند و بدون اینکه بی هوشی انجام بگیرد از راه واژینال به داخل رحم انتقال پیدا می کنند. بعد از گذشت دو ساعت از منتقل شدن جنین به رحم ،مادر مرخص می شود و باید در سه روز اول استراحت مطلق داشته باشد .

اتفاقات بعد از انجام درمانIVF

دردهای شکمی برای شما ایجاد شود  برای مصرف مسکن باید از متخصص زنان و زایمان خود مشورت بگیرید.

ممکن است لکه بینی یا خونریزی خفیفی طی یک تا دو روز بعد از عمل تخمک کشی دیده شود. چنانچه خونریزی به رنگ قرمز روشن و یا شدید باشد باید سریعاً با پزشک مشورت نمود.

شاید بیمار دچار تهوع یا سرگیجه‌ی خفیف شود که معمولاً از عوارض داروهای بیهوشی است.

نتیجه IVF برای درمان ناباروی

بعد از انتقال جنین همچنین باید برخی از داروها مصرف شوند هورمون پروژسترون باعث استحکام لایه‌های رحم شده و انقباضات رحمی را کاهش می‌دهد.به همین دلیل این هورمون از راه تزریق و یا شیاف واژینال باید توسط زن مصرف شود . بعد از گذشت دو هفته فرد باید به آزمایشگاه مراجعه کند و مقدار هورمون HCG موجود در خون بیمار اندازه ‌گیری می‌شود و در صورتی که این هورمون افزایش پیدا کرده باشد می تواند نشان از موفقیت آمیز بودن IVFباشد .

در صورتی که آی وی اف به بارداری منجر شود بارداری به مانند بارداری های معمولی بوده و مادر دیگر نباید نگرانی خاصی داشته باشد تنها باید مراقبت های لازم برای مادر انجام بگیرد و تغذیه مناسبی در طول بارداری خود داشته باشد و به طور منظم با متخصص زنان و زایمان خود در ارتباط باشد .

درمان ناباروری و نازایی با اهدای تخمک

امروزه جهت درمان ناباروی پیشرفت های زیادی رخ داده است و روش های نوینی جهت درمان ناباروری ارائه شده اند. در بسیاری از موارد، عامل ناباروری به صورتی نیست که بتوان با استفاده از دارو و روش های مختلف و پیشرفته درمان ناباروی مشکل ناباروری را برطرف نمود.

به طور مثال، بعضی از بانوان از نظر ارگان های باروری سالم می باشند و به دلیل یائسگی زودرس و سن زیاد به علت نداشتن تخمک از باروری محروم می باشند. تنها راهی که برای باروری این افراد باقی می ماند، درمان ناباروری با ااستفاده از دریافت تخمک اهدایی می باشد.

در این روش عمل لقاح به وسیله  تخمک اهدایی از داوطلب و اسپرم های همسر گیرنده انجام می شود و جنینی که از این لقاح به دست می آید در رحم زن گیرنده و یا نابارور انتقال می یابد.

اولین بار در سال ۱۹۸۴ میلادی در جهان اولین کودک با این روش درمان ناباروری متولد شد./منبع:دکتر عطار شاکری متخصص زنان

***

 گفت‌وگوی با یک متخصص طب سنتی در امور زنان و نازایی

متخصص طب سنتی-بیوس

مزاج از دیدگاه طب سنتی ایران مبحث مهم و ضروری محسوب می‌شود، هر فرد دارای یک مزاج پایه یا جبلی که از پدر و مادر خود به ارث می‌برد به دنیا می‌آید و هر کدام از اعضاء بدن دارای مزاج خاصی است که در حفظ و تعادل فرد اثر گذار است.

اگر اندام‌های بدن از حالت مزاجی طبیعی خود خارج شوند، اختلال در عملکرد آنها رخ می‌دهد که می‌تواند بر کل بدن اثرگذار باشد و زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌ها شود. این خروج از حالت طبیعی مزاجی اندام را سوءمزاج آن اندام گویند و در بسیاری از بیماری‌ها به تعادل رساندن مزاج اندام‌ها در اولویت درمان قرار دارد.

از بیماری‌های شایع زنان در دهه‌های اخیر، “آمنوره” یا “عقب افتادن قاعدگی” است که خود می‌تواند از اسباب ایجادکننده “ناباروری”باشد و یکی از علل ایجادکننده گرفتگی و انسداد رحم، سوءمزاج‌های آن است که شناخت علائم آنها و درمان براساس پزشکی ایرانی می‌تواند راهگشای معضلات بسیاری از زنان در سنین باروری باشد.

مزاج طبیعی رحم برای یک بارداری سالم باید دارای رطوبت و گرمای کافی باشد. اگر رحم زن و نطفه مرد مشکلی نداشته باشند معمولاً قابلیت تکوین جنین را دارند. به عبارتی اگر از سوءمزاج و مشکلات داخلی و خارجی و علل بدنی و نفسانی که می‎تواند باعث سقط شوند، وجود نداشته باشد، جنین تشکیل می‎شود اما این دو باید در یک زمان واحد به محلی خاص برسند تا امکان آمیختن و یکی شدن آنها و بارداری باشد.

اگر زنان تمایل به بارداری دارند باید حداقل ۳ ماه قبل از بارداری‌ دستورات غذایی را رعایت کنند تا خون پاکیزه و صالحی در بدن ساخته شود و مزاج فرد به تعادل برسد.

در طب سنتی برخی غذاها به عنوان غذای مطلق نامیده شده است، به دلیل اینکه خون پاکیزه و صالحی را در بدن می‌سازد و بدن را به سمت گرمی یا سردی پیش نمی‌برد و تعادل را در بدن برقرار می‌کند که مصرف برخی موادغذایی مانند بادام، انجیر،مویز و انگور در تولید خون صالح نقش بسزایی دارد.

کلینیک نازایی بیمارستان امام خمینی(ره) یکی از مراکزی است که در زمینه ناباروری از دیدگاه طب سنتی به بیماران خدمات ارائه می‌دهد؛ در این کلینیک متخصصان طب سنتی همراه با یکی از متخصصان زنان و نازایی به درمان ناباروران می‌پردازند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان ناباروری در این کلینیک با سودابه بیوس متخصص طب سنتی به گفت‌و‌گو پرداختیم.

 ناباروری را از دیدگاه طب سنتی تعریف کنید؟

بیوس: در طب سنتی هم تقریباً شبیه به طی جدید است. البته به عنوان عسر الحمل به معنای کسی که دیر باردار می شود می گوید یعنی کسی که دیر حامله شود و اگر کسی به مدت یک سال بدون جلوگیری باردار نشد نابارور گفته می شود.
برخی از افراد نیز عقیم واقعی هستند یعنی به طور مادرزادی نابارور هستند یعنی اصلاً هیچ وقت توانایی باروری را پیدا نمی کنند در برخی منابع طب سنتی آمده اگر به رگ پشت گوش مردان ضربه ای وارد شود و رگ پشت گوششان پاره شود، بدنشان توانایی تولید اسپرم را نخواهد داشت و این افراد عقر(نازا) واقعی هستند.

امروزه بیشتر کسانی که نابارور هستند را عسرالحمل می‌گویند یعنی کسانی که به دشواری باردار می شوند که علت‌های مختلفی از جمله سوء مزاج های که وجود دارد یا اختلال در عملکرد تخمدانها باشد همچنین در مواردی رحم زن به خوبی کار می کند ولی اعضاء دیگر بدن زن مانند معده و کبد به خوبی فعالیت ندارد که همه این موارد موجب ناباروری می شود.

ناباروری در مردان و درمان آن را توضیح دهید؟

بیوس: ناباروری در مردها را هم به چند دسته تقسیم می‌شود، قوام و تعداد اسپرم در باروری تاثیر زیادی دارد که اگر میزان اسپرم پایین باشد و قوام لازم را نداشته باشد مرد نابارور خواهد بود.

البته روش نزدیکی نیز ممکن است در برخی موارد اشتباه باشد و زن و مرد در باروری مشکل نداشته باشند البته در بسیاری موارد با اصلاح سبک زندگی زوجین نابارور بارور می‌شوند حکیم جرجانی در کلاس های طب خود به شاگردانش روش های مناسب نزدیکی را آموزش می دادند که در باروری بسیار اهمیت دارد البته افسردگی و استرس نیز از اعراض نفسانی یعنی حالات روحی و روانی محسوب می‌شود که خود جزء علل ناباروری محسوب می شود.

افرادی که هنگام نزدیکی استرس و اضطراب دارند، احتمال ناباروریشان زیاد می‌شود و بعضی از افراد نیز هم بدون علت مانند درختی هستند که اصلاً میوه نمی‌دهد و به هر دلیلی، ممکن است که یک فردی هم اینطوری باشد که آن را ما “عقم” حقیقی می‌گوییم یعنی آن را ناباروری حقیقی می‌نامیم ولی بقیه افراد که بارور نمی‌شوند را به “عسر الحمل” یعنی باروری مشکل نام می‌بریم.

امروزه بیماران زیادی به ما مراجعه می‌کنند از دیدگاه طب جدید به تنبلی تخمدان مبتلا هستند. تغییر شیوه زندگی و چاقی زنان موجب شده است که امروزه در زنان جوان ناباروری افزایش پیدا کند البته ناباروری در مردان نیز وجود دارد ولی به نظر می‌رسد که در زنان بیشتر از مردان است.

به عنوان مثال دختر خانم ۲۲ ساله ای به ما مراجعه کرد که دچار نارسایی زودرس تخمدان شده بود یعنی قبل از اینکه ازدواج کند و باردار شود، تخمک‌هایش از بین رفته بود. ولی به نظر من ناباروری در زنان بیشتر از مردان است و باید خاطر نشان کرد درمان ناباروری مردان در طب سنتی بسیار راحت تر از درمان زنان است و در خیلی موارد بدون ویزیت مردان از روی همین آزمایش اسپرمشان دارو به آن ها می‌دهیم و پس از گذشت مدتی درمان می‌شوند.

رعایت ۶ اصول حفظ تندرستی در خیلی از موارد به باردار شدن زنان و مردان کمک می‌کند البته در زنان هم از روش‌های درمانی استفاده می‌کنیم و هم تدابیر حفظ سلامتی را به آنها می‌دهیم به عنوان مثال در بیمارانی که سوءمزاج رحمی دارند، ابتدا سوءمزاجشان را برطرف کرده سپس قوای بدنی را تقویت می‌کنیم و با تجویز برخی از داروها که “معین بر حمل” نامیده می‌شود، رحم یک زن را برای پذیرش نطفه آماده می‌کنیم  یعنی آمادگی برای بارور شدن را افزایش می‌دهیم.

بعضی وقت‌ها می‌بینیم که مریض واقعاً هیچ دلیلی برای ناباروری ندارد، همه آزمایشاتش سالم است، از دیدگاه طب سنتی هم هیچ مشکلی ندارد ولی حامله نمی شود، در این صورت باید بدنش را تقویت کنیم و با استفاده از برخی گیاهان دارویی و استفاده از آبزن‌ها قدرت باروری زن را افزایش دهیم.

 عطاران به مراجعه کنندگانشان دارو تجویز می‌کنند به نظ شما این امر مشکلی ایجاد نمی‌کند؟

بیوس:متأسفانه در طب سنتی چیزهایی رواج پیدا کرده که کذب است چرا که بسیاری از افرادی که در عطاری کار می‌کنند در امور پزشکی دخالت می‌کنند بیماری داشتیم که برای درمان نازاییش که یک عطاری مراجعه کرده بود و عطار دارویی برایش تجویز کرد که مشکلش را بزرگتر کرد.

مسئله دیگر که وجود دارد این است که افراد به پزشکانی که از دانشکده های طب سنتی فارغ التحصیل شده اند مراجعه کنند چرا که در ابتدای کار کلینیک نازایی خیلی از افراد تصور نمی کردند که ما پزشک باشیم حتی دفترچه بیمه همراه خود نمی آورند و فکر می کردند که پزشکانی که اینجا مشغول به کار هستند کاری به غیر از طب سنتی انجام نمی دهند ولی باید گفت در درمان های طب سنتی پزشکان طب سنتی هم پای پزشکان طب جدید هستند و در تشخیص بیماری ها از روش‌ها و انجام آزمایشات طب جدید کمک می‌گیریم. در درمانناباروری همراه با پزشکان طب جدید به درمان می‌پردازیم و در کلینیک نازایی بیمارستان امام خمینی (ره) همراه با متخصصین زنان به بیماران کمک می‌کنیم.

توانایی طب سنتی در درمان بیماری ها به خصوص درمان ناباروری زیاد است ولی هر کسی نمی تواند این کار را انجام دهد. افرادی باید این را انجام دهد که حتماً در طب جدید هم تخصص داشته باشند و بعد آن بیایید از منابع درست به درمان بیماری بپردازد.
یعنی این طوری نیست که افرادی با خواند چند کتاب دست به درمان بزنند خود بوعلی یا رازی بر اساس مطالعه کتب و استفاده از تجربیات خود به درمان می پرداختند خطا و تجربه هم داشتند.

البته سعی می کنیم همراه با طب جدید به مشکلات بیمارنمان بپردازیم در گذشته بیمارانی مراجعه می کردند که همزمان با هم چند مشکل با هم داشتند که در طب نوین توانایی این را ندارد که همزمان با هم چند بیماری را درمان کند ولی در طب سنتی ۱۰ تا ۲۰ راه حل برای درمان بیماری ها وجود دارد که به کمک پزشک می‌آید همچنین از روش هایی استفاده کنیم که به بیمار ضرر نرساند.

سقط به چه دلایلی رخ می‌دهد؟

بیوس: سقط هم یکی از مسائل پیچیده است، ما تقریباً در هر کتابی از کتاب های طب سنتی که مرجع هستند مثل ذخیره خوارزمشاهی، کتاب قانون بوعلی، الحاوی رازی، شرح اسباب ابن نفیس در تمام این کتابها یک بخش عمده ای راجع به سقط وجود دارد. انواع سقط، علل سقط، درمانهای سقط متفاوت است و در طب سنتی از افزایش رطوبات در رحم باشد، سردی که به رحم غالب شده، نقص جنینی و اشکل در نطفه مرد از دلایل سقط است.

آیا طب سنتی درصد شانس روش اهداء تخمک یا IVF در زوج های نابارور افزایش دهد؟

خانم دکتر: بله؛ در طب سنتی به زنانی که لوله هایشان بسته است درمان طب سنتی نمی دهیم چون طب سنتی در این زمینه نمی نتواند کاری انجام دهد یعنی آن مسائلی که از مرحله کار ما به دور است، ما خودمان آنها را حذفش می کنیم.

افرادی به ما مراجعه می‌کنند که چندین بار IVF انجام داده‌اند ولی جنینشان سقط شده است و درخواست مجدد برای IVF دارند که با کمک درمان های طب سنتی رحم و تخمدان‌های زن را تقویت می‌کنیم حتی برای تقویت اسپرم مرد نیز اقداماتی انجام می دهیم همچنین با ارائه یک رژیم غذایی مناسب مزاج زن و مرد را تصحیح می‌کنیم و سپس برای انجام IVF ارجاع می‌دهیم. البته روش های طب سنتی احتمال درصد موفقیت IVF را بالا می برد.

متأسفانه به خاطر شلوغی کلینیک آماری از درمان بیماران نابارور نداریم و روش های انجام شده برای باردار کردن چند بیمارمان رابه صورت مقاله به کنگره رویان ارائه کردیم.

به نظر من وجود یک متخصص طب سنتی دانشگاهی در مراکز ارائه IVF  می تواند درصد شانش موفقیت IVF  را افزایش دهد چون تقریبا افرادی که IVF می کنند ۳۰ درصد احتمال موفقیت وجود دارد ولی اینها همه لازمه اش این است که نیروی باتجربه داشته باشیم. هنوز طب سنتی  به مرحله ای نرسیده که گروه متخصص زنان طب سنتی وجود داشته باشد.

مسئله دیگر این است که ما فقط نمی خواهمد حاملگی را در فرد ایجاد کنیم، می خواهیم یک حاملگی خوب و کم عارضه داشته باشد. قدیم ها مثل اینکه افراد سالم تر بودند الان یا با این چاقی ها یا با مشکلاتی که کبد دارد، یا کبد چرب دارد، یا چیزهای دیگری که دارند شما می بینید یک سری عوارضی در حاملگی پیش می آید. با انجام روش هایی قبل از بارداری می توان مشکلات دوران بارداری از قبیل فشارخون بارداریٰ دیابت و اختلالات ساختاری را مانع بروز آن شد.

 افراد قبل از بارداری چه تدابیری را رعایت کنند؟

بیوس: از دیدگاه طب سنتی تمام ارگان های بدن با هم ارتباط دارند یعنی کبد، معده، مغز در باروری افراد نقش موثر بر عهده دارد رابطه با حاملگی مؤثر هست، حتی دیدن یعنی همان طور که به شما گفتم یکی از علت های نازایی اعراض نفسانی است یعنی استرس بیمار و مشکلات روحی و روانی در نازایی تأثیر می گذارد. حتی در تدابیر پسر شدن می گوید یکی از راههایی که می تواند در پسر شدن جنین تاثیر داشته باشد این است که فرد تصورش نوزاد پسر باشد که در بسیاری از مواقع تصور فرزند پسر یا دختر در تعیین جنسیت تاثیر دارد.

اتاق خواب بوی خوش دهد که در باروری زوجین اثر مثبت دارد چرا که در طب سنتی استفاده از بوی گلاب در فضای اتاق موجب آرامش روحی و روانی زوجین می ‌شود که در باروری آنها تاثیر بسزایی دارد چرا که بوی گلاب بر دماغ (مغز) تاثیر دارد.

افراد ۴۰ روز قبل از بارداری تدابیری رعایت کنند تا مزاج زن و مرد به تغادل برسد که در باروری شخص تاثیر مستقیم دارد.
برای اینکه زنان دوران بارداری شیرینی را سپری کنند و فرزند سالمی به دنیا آورند لازم است که قبل از بارداری تدابیر لازم را انجام دهند.

ایران یک کشور اسلامی است و احادیث و روایات زیادی درباره اینکه چه کارهایی انجام شود تا فرزند سالم و صالحی خداون عطا کند در روایات ما آمده که عمل به آن می تواند مفید باشد. از دیدگاه طب سنتی در بارداری مسئله ای به نام دیابت بارداری به این صراحت گفته نشده ولی اصلاح تغذیه و روش غذا خوردن نحوه صحیح خوابیدن و حفظ حالات روحی و روانی مناسب می تواند در بارداری به افراد کمک کرده ودوران بارداری خوبی را طی کنند.

انجام حرکات ورزشی آرام می تواند برای زنان باردار مفید باشد بیشتر مسائل و بیماری ها از خودخوری و استرس، مصرف موادغذایی حاوی نگهدارنده ها و عدم تحرک باشد چرا که موادزائد در بدن تجمع پیدا می کند که خود می تواند دیابت بارداری را بروز دهد. به زنانی که دیابت بارداری گرفته اند دارو نمی دهیم فقط با تنظیم رژیم غذایشان و تجویز برخی مفردات گیاهی به آنها کمک می کنیم./تسنیم آذر ۱۳۹۲

درباره نویسنده

1942مطلب نوشته است .

۶ Comments on “بچه‌دار شدن چقدر خرج برمی‌دارد؟بارداری ازطریق درمان ناباروریIVF”

 • پرستار کودک wrote on ۲۶ آذر, ۱۳۹۷, ۱۵:۱۱

  خیلی مطلب جامع و کاملی بود. ممنون

 • طراحی فروشگاه اینترنتی wrote on ۲۶ آذر, ۱۳۹۷, ۱۵:۱۴

  نقش طب سنتی را من در این موارد نمیدانستم. ممنون از نشر مطلب

 • ازدواج در کشور ترکیه wrote on ۲۶ آذر, ۱۳۹۷, ۱۵:۱۸

  خیلی ممنون از مطالبتون. در کشور های دیگر هم چنین می باشد اگه یک مشکل جنسی داشته باشه طرف، در خرید چنین مواردی به مشکل مالی برمیخورن

 • آتلیه عکاسی wrote on ۱۰ دی, ۱۳۹۷, ۱۲:۳۶

  عالی بود ممنون

 • تور مجازی wrote on ۲۸ بهمن, ۱۳۹۷, ۱۱:۳۹

  زندگی به اندازه کافیه سخته دیگه. الان بچه دار بشن که چی بشه. یک آدمو هم بدبخت کنن

 • خرید تاج گل wrote on ۶ اسفند, ۱۳۹۷, ۱۴:۳۶

  چقدر عجیب

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما