کیست پارا اوارین(para ovarian)چیست؟

کیست پارا اوارین(para ovarian) منطقه‌ای بین لوله و تخمدان که از بقایای مجاری ولف منشاء می‌گیردازکیست های خوش خیم تخمدان و قطر آن حداکثر ۲ cm می باشد-که بادارو رفع می شود که اگربه دارو جواب نداد با-لاپاراسکوپی -کیست را برمی دارند

کیستهایی میتواندخطرناک باشدکه بیش ۵ cmباشد.

در اکثر قریب به اتفاق موارد، علت اصلی ‌ عدم  تخمک‌گذاری می شود، آن هم به این دلیل که فولیکولی که قرار است تخمک را ایجاد ‌کند باید حدود۱۴ روز بعد از عادت ماهانه به‌طور طبیعی پاره شود و تخمک را آزاد کند اما در افراد مبتلا به کیست این روند اتفاق نمی‌افتد. به عبارت دیگر در این شرایط فولیکول‌ها به دلایل مختلف به بلوغ می‌رسند، ولی پاره نمی‌شوند و تخمک‌گذاری نمی‌کنند. معمولا این عارضه هم به‌دلیل اختلال در عملکرد تخمدان ایجاد می‌شود. به‌دنبال این اختلال تخمک آزاد نشده و با تجمع آب در داخل خود تبدیل به کیست می‌شود. وقتی این روند در مورد چند تخمک تکرار می‌شود، چند کیست کوچک در تخمدان ایجاد می‌شود که اصطلاح تخمدان‌های «پلی‌کیستیک» هم در حقیقت بیان‌کننده همین حالت است. نکته قابل توجه اینجاست، با وجود اینکه این فولیکول‌‌ها قدرت رشد کامل و تخمک‌گذاری ندارند ولی عمر طولانی دارند.

مجرای اصلی پارا اوارین به نام مجرای گارتنر  از مجرای اصلی توبول‌های فرعی باریک (توبولهای Kobelt) به صورت گروهی به سمت ناف تخمدان و نیز حاشیه لوله‌ای لیگامان پخش می‌شوند. کیست پاراوارین ممکن است از ساختمان‌های wolfian، از اپی‌تلیوم لوله‌ای یا از انکلوزیون‌های پریتونئال ایجاد شود.

اما فرق هیستولوژی آن به دلیل فشرده شدن و آتروفی سلول‌های مفروش کننده ممکن است مشکل باشد.

حدود ۱۰درصد توده‌های آدنکس ، کیست پارااوارین هستند.

این کیستها باکیست پاراتوبال که در مجاورت لوله و معمولاً نزدیک” فیمبریا” قرار دارد و از کنار لوله آویزان است متفاوت است و نباید به عنوان کیست غیر طبیعی محسوب شوند.

کیست پاراتوبال از منشاء پارامزونفریک است که به آن Hydatid of morgagni می‌گویند و از لیگامان پهن پدانکوله می‌شود.

این نوع کیست در خانم‌های ناباروری و یا دارای حاملگی نابجا (EP) شایعتر است.

کیست پارااوارین معمولاً خیلی کوچک است و به طور اتفاقی در حین عمل جراحی مشخص می‌شود؛ اما به صورت نادر، ممکن است خیلی بزرگ شود.

این کیستها در هر سنی دیده می‌شوند؛ اما در سنین ۳۰با بالا شایعتر بوده و ممکن است متعدد باشند.

کیست پارااوراین از نظر مرفولوژی از کیست فانکشنال ساده غیر قابل تشخیص است.

در این کیست‌ها نیز ممکن است نئوپلاسم خوش‌خیم مثل Cystadenoma بوجود آید که در سونوگرافی به طور تیپیک با mural nodule و گاهی با Septation ظریف خود را نشان می‌دهد. بدخیمی در ۲% کیست‌های پارااوارین دیده می‌شود، اما در کیست‌های کوچکتر از cm5، بدخیمی کمتر مشاهده گردیده است.

کیست پارااوارین کوچک معمولاً فاقد علائم بالینی بوده و فقط حین عمل یا در طی سونوگرافی تشخیص آن مسجل می‌شود؛ اما مهم‌ترین علائم بالینی در موارد کیست‌های بزرگ معمولاً احساس درد و فشار در ناحیه لگن است.

این کیستها نیز ممکن است دچار خونریزی، چرخش و یا پارگی شوند و بیمار دچار درد حاد شکم همراه با دردناک بودن توده و نیز علائم خونریزی و کاهش حجم خون شود که نیاز به لاپاروسکوپی و یا لاپاراتومی اورژانس دارد.

بنابراین علائم بالینی کیست پارااوارین کاملاً شبیه به کیست‌های فانکشنال تخمدان است و معمولاً با توجه به مشاهده جراح از نظر محل قرارگیری آن حین عمل و نیز بررسی‌های پاتولوژی، تشخیص آن قطعی می‌شود.

فرق کیست پارااوارین از سایر کیست‌های لگنی از جمله کیست فانکشنال ساده تخمدان -در این مورد اگر در سونوگرافی خصوصاً نوع واژینال هر دو تخمدان مشاهده گردد”فانکشنال”هستند.

وامااگر کیست در کنار تخمدان اما جدا از آن دیده شود” کیست پارااوارین” است.

همچنین در لاپاروسکوپی و یا لاپاراتومی با مشاهده مستقیم تخمدان‌ها و وجود کیست در کنار تخمدان، کیست پارااوارین از کیست‌های تخمدانی فرق دارد وتشخیص نهایی با پاتولوژی می‌باشد. از نظر درمان، در این کیستها با توجه به از بین نرفتن خود به خودی کیست‌های پارااوارین و نیز احتمال بدخیمی آن به صورت نادر، خارج کردن کیست از طریق لاپاروسکوپی و ارسال نمونه جهت پاتولوژی توصیه می‌گردد. اهمیت این کیستها در تفاوت آن با کیست‌های فانکشنال است زیرا در فانکشنال نیازی به درمان نیست و کیست خود به خود از بین می‌رود.

امادرکیست”پارااوارین” ایجاد عوارض احتمالی مانند پارگی، خونریزی و پیچ خوردگی کیست می‌باشد که نیاز به جراحی اورژانس خواهد داشت.

 رشدموهای زائد

کیست‌های تخمدان  اغلب موجب رشد موهای زائد روی صورت به‌خصوص چانه و به هم ریختن نظم عادت ماهانه، لکه بینی و گاهی احساس درد و سنگینی زیر شکم می شوند. در شرایط حاد هم احساس درد بسیار زیاد و ناگهانی شکم به‌طوری که اجازه راه رفتن به فرد نمی‌دهد، حالت تهوع و استفراغ، تغییر نبض و احساس ضعف که ممکن است به‌علت خونریزی داخلی باشد همه نشانه‌های وجود این کیست‌ها در تخمدان هستند.

روشهای تشخیص کیست های تخمدانی

پزشک از طریق آزمایش لگن می تواند کیست تخمدانی را تشخیص دهد.

سونوگرافی

در سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می شود و اندام های داخلی بررسی می شود.

سی تی اسکن

در سی تی اسکن، تصاویری از مقاطع اندام داخلی گرفته می شود.

ام آر آی

در ام آر آی با استفاده از میدان مغناطیسی، اندام های داخلی بدن به صورت کامل مشاهده می شود.

***

تخمدان اندام های در بدن زنان هستند که در دو طرف رحم قرار دارند. تخمدان- مسئول تولید هورمون استروژن برای شروع چرخه قاعدگی می باشد. تخمدان ها از تعدادی از قسمت ها از جمله فولیکول که حاوی آنووا یا همان چیزی که در آینده به تخمک تبدیل می شود، تشکیل شده است.

کیست های تخمدان در شکل ساده آن، یک کیسه پر از مایع است که درون یا بر روی تخمدان ها وجود دارند.

انواع کیست های تخمدان

بسته به نحوه تشکیل کیست، جایی که آن ها تشکیل می شود و ارتباطی که با تخمدان ایجاد می کند، می توان کیست های تخمدان را به انواع زیر طبقه بندی کرد:

کیست های تخمدان تابعی ای (Functional Ovarian Cysts)

کیست تخمدان تابعه ای رایج ترین نوع کیست تخمدان است و به طور معمول در طول فرایند تخمک گذاری تشکیل می شوند. این فرم از کیست ها معمولا زمانی ایجاد می شوند که تخمک و یا فولیکول که حاوی تخمک است، به درستی در تخمدان آزاد نشده و یا به درستی توسط تخمدان جذب نشوند. این نوع از کیست ها گاهی اوقات کیست فولیکول نیز نامیده می شود. این کیست ها اغلب دردناک نیستند. معمولا بدن قادر است کیست فولیکول را به طور طبیعی در عرض چند ماه برطرف کند. از آن جا که تخمک گذاری در بدن زنان یائسه متوقف می شود، کیست های تابعه ای و یا کیست فولیکول در بدن این زنان ایجاد نمی شود.

کیست های اندومتریوم یا آندومتر (Endometriomas or Endometrioid Cysts)

در افراد خاص، گاهی اوقات پوشش داخلی رحم شروع به رشد فراتر از رحم می کنند. این اختلال موجب ایجاد کیست اندرومتریوم می شود. بر خلاف کیست های تابعی ای، کیست آندومتر به خصوص در دوران قاعدگی، می تواند بسیار دردناک باشد. این کیست ها ممکن است بر روی باروری تاثیر گذاشته و توانایی بدن را برای سقط جنین افزایش دهند.

کیست جسم زرد

کیست جسم زرد که جزو کیست‌های فانکشنال به حساب می‌آید، اندازه بزرگ‌تری نسبت به سایر کیست‌ها در رحم دارد و گاه به سه تا ده سانتی‌متر نیز می‌رسد. یکی از علائم کیست جسم زرد در بادراری خونریزی است که این خونریزی، به جمع شدن لخته منجر می‌شود. باقی ماندن طولانی لخته، گاه نیاز به لاپاراسکوپی را ضروری می‌کند. بیمارانی که هپارین یا وارفارین مصرف می‌کنند و مشکلات انعقادی دارند، بیشتر ممکن است دچار پارگی و خونریزی ناشی از آن شوند.

کیست های درموئید (Dermoid)

کیست های دیگری که ممکن است ناراحتی و درد ایجاد کنند کیست های درموئید یا Dermoid نامیده می شوند. کیست درموئید در واقع تومورهای خوش خیمی هستند که اغلب در بدن زنان جوان ایجاد می شوند. این کیست ها ممکن است حاوی بافت مانند غضروف و یا چربی بوده و حتی ممکن است حاوی مو و پوست نیز باشند. آنها می توانند تا ۶ اینچ (۱۵ سانتی متر) قطر داشته و بسیار دردناک باشند. این کیست ها ممکن است ملتهب شده و باعث درد شدید شکم و ناراحتی شوند.

کیست ها ناشی از تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

تخمک ها در فولیکول موجود در تخمدان تشکیل می شوند. هنگامی که این فولیکول قادر به انتشار صحیح تخمک در زمان تخمک گذاری نباشند، تعداد زیادی از نوع نابالغ آن ها درون تخمدان تجمع می کنند. این باعث می شود تخمدان فرد بزرگ شده، و در نتیجه لایه بیرونی و یا پوشش داخلی تخمدان ها ضخیم شود. این ضخامت لایه بیرونی است که اغلب منبع درد و ناراحتی است. سندرم تخمدان پلی کیستیک ممکن است منجر به مشکلات باروری و عوارض دیگر شود.

انواع کیست های تخمدان و علائمش

کیست های سیست آدنوما (Cystadenoma Cysts)

سیست آدنوما سروز: کیست های نازک پر شده از مایع آبکی که بین ۲ اینچ تا ۶ اینچ ( ۵ تا ۱۵ سانتی متر) قطر دارند.

سیست آدنوما موسینوس: کیست هایی هستند که با مواد ژلاتینی ضخیم و چسبنده پر شده و بین ۶ اینچ تا ۱۲ اینچ (۱۵ تا ۳۰ سانتی متر) قطر دارند. در موارد نادر سایز ۴۰ اینچی (۱ متری) با وزن ۴۵ کیلوگرم از این کیست ها نیز مشاهده شده است.

علائم هشدار دهنده در کیست های تخمدان

بیشتر کیست های تخمدانی کوچک هستند و ممکن است علائمی ایجاد نکنند. آنها ممکن است بی سر و صدا به رشد خود ادامه دهند و تا زمان معاینه دقیق نیز نشانه ای نداشته باشند. به هر حال اگر این کیست ها پاره شوند و یا خیلی بزرگ شوند ممکن است علائم زیر را ایجاد کنند:

تورم یا نفخ شکم

بی نظمی های پریود

درد در هنگام دفع مدفوع

 درد در هنگام برقراری رابطه جنسی

درد قبل یا در طی چرخه قاعدگی

افزایش وزن غیر قابل انتظار

حساسیت به لمس پستان

درد شکمی بدون پریود شدن

در موارد شدید ممکن است با پاره شدن کیست، فرد احساس تهوع و استفراغ را نیز تجربه کند. در صورت مشاهده هر علامت خطرناکی و یا با شروع علائم شدید باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. علائم شدید ناشی از ترکیدن کیست ها، شامل درد عمیق و شدید لگن است. این علائم اگر همراه تب و یا احساس ضعف یا سرگیجه در طول چرخه قاعدگی بود باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه شود.

درباره نویسنده

1906مطلب نوشته است .

۲۴ Comments on “کیست پارا اوارین(para ovarian)چیست؟”

 • زینب wrote on ۲۱ آذر, ۱۳۹۶, ۱۶:۵۰

  سلام خانم دکتر .خسته نباشید .والا من رفتم دکتر سونو واژینال انجام دادم همه چیز طبیعی بود ب جز اینکه کیست پارااوارین ب اندازه ۱۶میلی متر در طرف راست تخمدان دارم .ب نظر شما با دهرو حل میشه .میشه علت باردارنشدنم همون کیست ها باشه .اخه هر بیست روز ی بار پریود میشدم

 • پیراسته فر wrote on ۲۱ آذر, ۱۳۹۶, ۱۹:۱۲

  سلام زینب خانم
  بله این کیست میتونه مانع ازبارداری بشه
  برای اطلاعات بیشتربه این لینک مراجعه بکن
  http://www.pirastefar.ir/?p=15371

 • زینب wrote on ۲۲ آذر, ۱۳۹۶, ۱۶:۳۷

  ممنون از جوابتون خانم دکتر خیلی ممنون ک جواب دادین.خانوم دکتر یعنی با دارو حل میشه هنوزجواب سونو رو ب دکتر نشون ندادم .چ دارویی برام تجویز مبکنه کیستم ک زیاد بزرگ‌نیست؟؟؟؟

 • زینب wrote on ۲۳ آذر, ۱۳۹۶, ۱۸:۲۶

  مممنون میشمممم اینم جواب بدین 

 • پیراسته فر wrote on ۲۴ آذر, ۱۳۹۶, ۴:۵۲

  زینب خانم سلام
  صبوری کن،جوابتو دادم ودرآن لینک هم جواب بقیه سئوالات هست،بادقت بخون

 • زینب wrote on ۲۵ آذر, ۱۳۹۶, ۱۴:۴۷

  سلام خانم دکتر جواب سونو رو بردم ب دکتر نشون دادم .گفت تنبلی تخمدان داری .یعنی اندازه فولیکول هام ۱۰میلی متر هستش کلا نا امید شدم داروی متوفورمین داد بنظرتون مشکلم حل میشه خیلیییی ناراحتم خیلییی میشه یعنی ی روز مامان شم

 • پیراسته فر wrote on ۲۵ آذر, ۱۳۹۶, ۱۵:۴۱

  زینب خانم! خداراچه دیدی!این مشکلت درمان میشه وتو هم “مامان”خواهی شد،انشاءالله
  خیلی کسان همینطوربودن وبعدحامله شدن،ناامیدنباش

 • زینب wrote on ۲۵ آذر, ۱۳۹۶, ۱۶:۱۷

  انشالله عزیزم .راستی باید اندازه اصلی فولیکول چند باشه ک مال من ۱۰میلی هست یعنی خیلی خیلی کمه؟؟؟
   یعنی با متفورمین حل میشه .وای خیلی استرس دارم 

 • پیراسته فر wrote on ۲۵ آذر, ۱۳۹۶, ۱۷:۰۳

  زینب خانم عزیز سلام
  این لینک را بازکن، جواب همه سئوالاتت هست توش
  http://www.pirastefar.ir/?p=11570
  و
  این لینک را
  http://www.pirastefar.ir/?p=5656

 • زینب wrote on ۱ بهمن, ۱۳۹۶, ۱۴:۱۲

  سلام خانوم دکتر خسته نباشین شرمنده مزاحم شدم.ماه پیش ک بخاطر مشکلم رفتم دکتر متفورمین و ویتامین ای داد وفولیک اسید خوردم ی بار پریود شدم الان ترشحاتم رگه های خونی وجود داره ب نظر شما میشه حامله باشم

 • پیراسته فر wrote on ۱ بهمن, ۱۳۹۶, ۲۰:۲۳

  زینب خانم عزیز سلام
  اینهمه دم ودستگاه وآزمایشگاه .ودرمان ومعاینات که .بایدبررسی بشه که چه اتفاقی افتاده ومشکل چیست،آنوقت با۲جمله ناقص ونارسا، من بگم شما درچه وضعیتی هستید!؟

 • زینب wrote on ۱ بهمن, ۱۳۹۶, ۲۱:۲۸

  شرمنده اخه خیلی اومدم سایتتون و سوال پرسیدم فک کردم از مشکلم خبر دهرین .رفتم معاینه و سونو برا نبباروری رفتم سونوفت تنبلی تخمدان داری یعنی اندازه فولیکول هام ۲۰میلی هستن .بعد دکتر برام برای ی ماه متفورمین و ویتامین ای و فولیک اسید داد .حالا هم ترشحاتم زیاد سده بود امروز رگه های خون دیدم خواستم ببینم مشکل ازکجاست میشه یعنی حامله باشم

 • پیراسته فر wrote on ۲ بهمن, ۱۳۹۶, ۵:۴۹

  زینب خانم عزیز سلام
  بازم کامل نبود توضیحاتت
  احتمالاً برای باردارشدن داریداقدام می کنید
  منفورمین”محرک”تخمکگذاری است و زیادی ترشحات میتونه از تنبلی تخمدانت “کیست”باشد-تیروئیدت هم تست بشود

 • زینب wrote on ۲ بهمن, ۱۳۹۶, ۹:۱۴

  تیرویید هم دادم تیرویید درسته قد و وزنم هم درسته فقط مشکل تنبلی تخمدانه ک اره اقدام ب بارداری کردم و دیروز اولین بار بود ک تو ترشحاتم رگه ی خونی دیدم .اندازه فولیکولم شرمنده بالا اشتباه شد ۱۰میلی بودن الان همه ی داروهام تموم شده.یعنی امکانش هست ک با این ی ماه دارو مصرف کردن تخمدان هام درست بشن .من ی سال نیم بود ک اقدام ب بارداری کرده بودم نتیجه ای نگرفته بودم تا اینکه رفتم پیش متخصص برام سونو واینال و ازامیش کل نوشت جواب ازمایشم همه چیز خوب بود .ولی تو سونو متوجه شدم پلی کیستیک دارم .و دکتر متفورمین و..داد.منم تو این ی ماه مصزف کردم تموم شد .و چون اقدام هم کرده بودم من ۱۵دی پریود شدم و ۲۰دی تموم شد منظورم این بود میشه احتمال داد ک تو این ده روز لقاح صورت گرفته باشه ک اون رگه ی خونی تو ترشحاتم بود درضمن ی کیست پارااورین هم دریمت راست تخمدان ب اندازه ۱۶میلی بود ک دکتر گفت خیلی کوچیکه و ربطی ب حاملگیت نداره

 • زینب wrote on ۷ اسفند, ۱۳۹۶, ۲:۵۳

  سلام خانوم پیراسته فرخسته نباشین.خواستم بپرسم ک من تنبلی تخمدان دارم .والان ده روزه ک دارم برالاغری حلقه  میزنم .ایا ضرر دارد یا خیر؟؟؟

 • پیراسته فر wrote on ۷ اسفند, ۱۳۹۶, ۵:۳۰

  سلام زینب خانم
  کاهش وزن دربهبود سلامتت مؤثره -چون بایدسطه آنسولین قندخونت تنظیم باشد، گرسنگی طولانی برایت مضراست.تا گرسنه تان نشده اید غذانخورید وقبل ازسیرشدن دست ازغذابکشد-روی میل وهوس غذانخورید
  این لینک هم میتونه کمکت کنه
  http://www.pirastefar.ir/?p=11356

 • زینب wrote on ۷ اسفند, ۱۳۹۶, ۲۱:۴۲

  مممنونم مرسی رفتم تو اون لینک خیلی ممنون.پس حلقه زدن مشکلی نداره .اخه ی نفر بهم میگفت کسایی ک تنبلی تخمدان دارن  ک حلقه نزنن.منم گفتم از شما بپرسم تا مطمن شم عزیزم

 • زینب wrote on ۱۴ اسفند, ۱۳۹۶, ۶:۴۵

  سلام خانوم پیراسته فر صب شما بخیر و نیکی انشالله شرمنده مزاحمم شدم .خواستم بپرسم من همونی ام ک پلی کیسستیک دارم و قرص متفورمین خوردم الان سه زوزه از زمان پریودم گذشته و من خیلی ترشحات سفید دارم بنظرتون میشه ک حامله باشم؟؟

 • پیراسته فر wrote on ۱۴ اسفند, ۱۳۹۶, ۱۱:۵۱

  سلام زینب خانم
  من نمیتونم اظهارنظرکنم بایدتست بشید وتحت نظرباشید
  امااین ۳پستم درسایتم میتونن کمکت کنن:
  ۱-قرص محرک بارداری
  ۲-روشهای”علائم”بارداری
  ۳-روشهای استفاده ازبیبی چک

 • زری wrote on ۱۸ مهر, ۱۳۹۷, ۲۱:۲۶

  سلام ببخشید من ۱۸سالمه و تاالان همش پریودی نامنظم داشتم اما همیشه سونوگرفی میدادم همیشه میگفت نرمال یا طبیعی ولی این بار گفت کیست پارااُورین داری و هیچی برای درمانش نداد من باید چیکار کنم ایاخطر داره این کیسته؟

 • پیراسته فر wrote on ۱۸ مهر, ۱۳۹۷, ۲۳:۱۳

  سلام زهرا وزری خانم(که هر۲یکی هستید)این کیستها معمولاً کوچکند وخوش خیم الا اینکه اندازه شان بزرگتر از۳سانت برسد باتشخیص دکتر،جراحی انجام می گیرد

 • لیلاآبست wrote on ۴ اسفند, ۱۳۹۷, ۲۲:۴۷

  سلام خانم دکتر خسته نباشیدمیبخشیدوقت شمارامیگیرم من میوم دارم وشدیدخونریزی میکنم دکتر گفته حتمابایدجراحی بشم مشکل اینجاست که هیپوفیزدارم دکتر گفته جراحی شما یه ریسکه شاید به هوش نیایی سوال اینجاست مگه جراحی میوم حتمابایدبیهوش بشه چراازامپول بی حسی استفاده نمیکنندچاره من چیست خواهش میکنم جواب بدین

 • پیراسته فر wrote on ۵ اسفند, ۱۳۹۷, ۶:۳۳

  سلام لیلا خانم
  این چه دکتر ودرمانی است که میگوید:ممکن است این عمل «جانت راهم بگیرد»!
  پیشنهادمیکنم-فعلاً به درمانهای سنتی و دارویی اکتفاکنید(انشاءالله بهبودی حاصل می شود .
  این لینک میتواند اطلاعات خوبی بهت بدهد :
  http://www.pirastefar.ir/?p=14139

 • لیلاآبست wrote on ۵ اسفند, ۱۳۹۷, ۱۳:۲۶

  ممنون خانم دکترعزیزومهربان ازاینکه وقتتان رادراختیارماقراردادی صمیمانه سپاسگدارم انشالله بیایی ارومیه درخدمتگذاری شماعزیزباشم

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما