انفجار بمب در نمازجمعه تهران۲۴ اسفند۱۳۶۳ 

 انفجار بمب در نمازجمعه تهران۲۴ اسفند۱۳۶۳ 

 انفجار بمب توسط منافقین در نمازجمعه تهران۲۴ اسفند۱۳۶۳ 

امام جمعه آیت الله خامنه ای بود

در این جنایت۱۴نفر شهید و ٨٨ نفر مجروح شدند. مقام معظم رهبری حضرت آیت‏اللَّه خامنه ‏ای که در آن زمان در مقام ریاست جمهوری و امامت جمعه تهران در حال ایراد خطبه‏ های نماز بودند، پس از انفجار بمب، با صلابت و بدون هیچ گونه تزلزلی به خطبه‏ هایش ادامه دادند و این امر موجب تقویت روحیه ضداستکباری نمازگزاران و امت شهید پرور ایران گردید.

روزنامه کیهان روزبعدازحادثه( ۲۵ اسفند۱۳۶۳) نوشت:  بر اثر انفجار یک بمب دستی در محل برگزاری نماز جمعه تهران که در ساعت۲۹ :۱۲ روز گذشته صورت گرفت، چند تن از نمازگزاران شهید و مجروح شدند. رژیم عراق که قبلاً اصابت موشک های دور برد ایران به شهرهای کرکوک و بغداد را انفجار بمب توصیف کرده بود، در یک هماهنگی ناموفق با عوامل ضد انقلاب داخلی، قصد داشت به هنگام انفجار بمب در صفوف نمازگزاران تهران در دانشگاه تهران ، هواپیمایش را در ارتفاع بالا به حریم هوایی تهران اعزام داشته و ادعا کند که صدای انفجار، ناشی از بمباران تهران بوده است. اما با تاخیر ورود هواپیمای عراقی به آسمان تهران و انفجار بمب، نیم ساعت قبل از آمدن هواپیما ها، این توطئه تبلیغاتی با شکست مواجه شد و هواپیماهای عراقی نیز با آتش به موقع و قدرتمند پدافند هوایی متواری شدند.

حاج فضل الله فرخ از اعضای ستاد اقامه نماز جمعه در این باره می گوید:


«در آن زمان صدام هر هفته تهدید می­ کرد که نماز جمعه تهران را می خواهد بمباران کند. هر وقت که این اعلان می­ شد، نمازجمعه شلوغ‌تر می‌شد و حتی از شهرستانهای امن هم به نماز جمعه تهران می آمدند. جالب این که هر وقت که از شهرستان های امن نمازگزار داشتیم بمباران نبود. عده‌ای کفن‌پوش در نمازجمعه می‌نشستند و شعار می‌دادند که ما آماده‌ایم. آن هفته‌ای که انفجار پیش آمد، از همان هفته هایی بود که صدام گفته بود نمازجمعه را می‌زنیم. که ما هم البته منتظر بمباران بودیم. احتمال ۸۰% و ۹۰% هم می‌دادیم که موشک بزند. چون او که ترسی از این چیزها نداشت.

بارها هم شده بود که هواپیماهایش هم اطراف نمازجمعه می‌آمد و ضدهوایی روی پشت بام ها و در میدان فلسطین و اطراف میدان انقلاب از نماز جمعه مراقبت می کرد. روز حادثه، روزی بود که صدام خیلی جدی گفته بود که ما نمازجمعه را می‌زنیم. من پشت جایگاه نشسته بودم

یک دفعه صدای یک انفجار مهیب آمد. بلند شدم بالا را نگاه کردم دیدم که چیزهایی از بالا پایین می‌ریزد. اول خوشحال شدم. حدس زدم که قطعات هواپیمای دشمن است که پایین می ریزد. ولی وقتی روی زمین آمد، دیدم قطعات بدن انسان است و بمب چنان به شدت این بدنها را هوا برده بودکه به اطراف پخش می­ شد. اما بلافاصله فهمیدیم که این انفجار ناشی از بمب گذاری در محل نماز بوده است.

ما همیشه جلوی درهای ورود و خروج بازرسی کامل داشتیم. هیچ چیز را نمی­ تواستند با خودشان حمل کنند بنابراین بمب را به صورت جانماز به داخل آوردند چون فقط آوردن جانماز مجاز بود. البته سعی بمب گذار بر این بودکه بمب را نزدیک جایگاه، که عده‌ای از مسئولین یا خود امام جمعه بود بگذارد که همگی صدمه ببینید.اتفاقاً امام جمعه آن هفته خود آیت الله خامنه­ ای بودند. ایشان غالباً از جبهه یکسره به نمازجمعه می‌آمدند. چون بمب گذار از بازرسی دوم نتوانسته بود عبور کند و فاصله اش با جایگاه زیاد بود بمب را در قسمت انتهایی زمین چمن گذاشته بود.

واکنش امام خمینی

جالب است که آن روز کسی فرار نکرد و امام چند بار در صحبت هایشان به این مسئله اشاره کردند که

من زمانی که تلویزیون را نگاه کردم، دیدم که با وجود این که بمب منفجر شد ولی یک نفر نرفت و همه نشستند و امام جمعه با صلابت صحبتهایش را ادامه داد و آهنگ صدایش عوض نشد. مردم هم سر جایشان نشستند. فقط شعار دادند: حسین حسین شعار ماست شهادت افتخار ماست

. ما پس از انفجار به افرادمان گفتیم همه سر جایتان باشید. هیچ کسی دخالت نکند. فقط یک عده خاصی شروع به جمع‌آوری شهدا و مجروحین کردند. مردم هم خطبه­ ها را گوش کردند و نماز را خواندند. چهارده نفر شهید و ٨٨نفر مجروح شدند.آیت الله خامنه­ ای فرمودند برای ختم شهدا حجت الاسلام فلسفی را دعوت کنید که از طرف ایشان مجلس ختمی در مسجد ارگ برگزار شد.

منابع:
۱ـ آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی
۲ـ روزنامه کیهان ۲۵/۱۲/۶۳  و ۲۶/۱۲/۶۳

مدیریت سایت-پیراسته فر:احتمال اینکه این بمب گذاری باهمکاری وهماهنگی رده های بالای مسئولین وقت عراق انجام شده باشدزیادهست(باتوجه به تبلیغات بمبارن نمازجمعه)

وزیراطلاعات وقت( آیت اللّه‏ محمّد محمّدى رى ‏شهرى)درجلدسوم کتاب خاطراتش  می نویسد:بمب رادرقالیچه ای جاسازی شده بود-بین صفوف نمازگزاران

وی می گویدقدرت انفجاربحدی بودکه نمازگزارانی که روی ان نشسته بودندتاده هامتربه بالا( آسمان) پرتاب شدند.

اولین وزیراطلاعات نظام جمهوری اسلامی ایران که درنمازجمعه حضورداشته می نویسد:عوامل انفجاربنامهای مصطفی لطفی وخالدوزیری،همراه مسعودقادری درتاریخ ۱اردیبهشت۱۳۶۴دستگیرشدند،این گروه ازعراق برگشته بودند ودرتدارک عملیات انفجای دیگری بودند که تجهیزات انفجاری باخودشان داشتند.

البته آقای ری شهری درصفحات بعدبجای “قالیچه”می نویسد:روزقبل ازانفجارازعراق آمده بودند وموادمنفجره درموکتی جاسازی شده بود،موکت را می آوردند زیرپای  نمازگزاران پهن می کنندوخودشان مصلی راترک می کنند ولی این بمب ازطریق کنترل ازراه دوره هدایت می شده که مرکزهدایتشان درپشت بام منزل یکی ازدوستانشان که دراطراف دانشگاه تهران بوده کنترل می شده

وزیراطلاعت وقت می گوید:بمب گزاران بابت این جنایت٨۰۰هزارتومان از اربابانش(عراق) می گیرند.

***

یکی از برجسته‌ترین روزهای حضور آیت‌الله خامنه‌ای در نماز جمعه تهران، روز انفجار بمبی در زمین چمن بود. از آن روز برایمان بگویید.

«محمود مرتضایی‌فر»وزیرشعار:آخرین جمعه سال ۶۳ بود. روز پنجشنبه صدام اعلام کرده بود که فردا نماز جمعه تهران را منفجر می‌کنیم و این بین مردم پیچیده بود. برخلاف معمول که جمعه آخر سال به علت گرفتاری‌های روزهای پایانی سال، کمی خلوت‌تر است، جمعیت موج می‌زد. مردم عاشق و انقلابی تهرانی بدون توجه به تهدیدات صدام، کودکان خردسال خود را نیز به همراه آورده بودند.

این نماز جمعه نیز به مانند دیگر نمازهای جمعه با حضور پرشور و انقلابی مردم در ساعت مقرر با قرائت قرآن آغاز شد و مردم در صفوفی منظم نشسته بودند، با این تفاوت که به این مساله علم داشتند که ممکن است شهید شوند. رهبر انقلاب اسلامی که خطیب نماز جمعه تاریخی سال ۶۳ بودند، در حال ایراد خطبه‌ها بودند که انفجار صورت گرفت. من یک لحظه به اشتباه فکر کردم که منافقان ایشان را هدف قرار داده‌اند که خوشبختانه این‌طور نبود. موج و حرارت انفجار به جایگاه هم رسید، ولی خوشبختانه به ایشان آسیبی نرسید. با وجود اینکه صدای انفجار بسیار بلند بود و بر تمام فضای دانشگاه اثر گذاشته بود اما ایشان مکان سخنرانی را ترک نکردند. ایشان در عین حال اصرار داشتند که به صحبت خود ادامه دهند. من هم می‌ترسیدم مبادا حادثه ادامه داشته باشد و ایشان هدف سوءقصد قرار گیرند.

نمازگزاران با صلابت هرچه بیشتر و بدون هیچ وحشتی با مشت‌های گره کرده شعار «الله اکبر» را سر می‌دادند. از ایشان خواهش کردم اندکی به کنار جایگاه بیایند تا من مردم را به آرامش دعوت کنم؛ البته هدف دیگری هم داشتم. از قبل می‌دانستم که امام خمینی تمامی نمازهای جمعه تهران را به طور مستقیم از طریق رادیو گوش می‌کردند و اگر مشکلی هم بود تذکر می‌دادند. آن روز هم که این اتفاق افتاد، احساس کردم الان امام گمان می‌کنند که حتما برای حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اتفاقی افتاده است.

سریعا در جایگاه قرار گرفتم و سه بار این جمله را بیان کردم که: «لطفا توجه کنید! رییس محترم جمهوری اسلامی ایران، هم‌اکنون به خطبه‌های عالمانه خود ادامه می‌دهند

این سخن علاوه بر اینکه آرامش را به نمازگزاران برگرداند، در واقع به امام(خمینی) هم این پیام را رساندم که آقا سالم هستند. نکته خیلی جالب در این خصوص این بود که چنین حادثه‌ای، حتی در صدای آقا هم تأثیری برجای نگذاشت و ایشان با صلابت همیشگی و با همان عظمت، ادامه خطبه‌ها را ایراد کردند؛ به نحوی که ظاهرا هیچ اتفاقی نیفتاده است. مردم هم از جای خود تکان نخوردند و نماز جمعه برگزار شد. در این حادثه ۱۴ نفر به شهادت رسیدند. بعدها خانواده‌شان گفتند برخی از آن‌ها صبح به بهشت زهرا رفته بودند و از مجروحین در بیمارستان عیادت کرده بودند و با غسل شهادت به نماز آمده بودند./مصاحبه مرتضایی فر با پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله‌ خامنه‌ای

ائمه جمعه تهران

به غیر از رهبر معظم انقلاب، ۱۲ امام جمعه دیگر داشته است که به ترتیب اقامه اولین نماز، حضرات آیات طالقانی، منتظری، موسوی اردبیلی، هاشمی رفسنجانی، امامی کاشانی، ربانی املشی، یزدی، مهدوی کنی، جنتی، طاهری خرم‌آبادی، سیداحمد خاتمی و صدیقی می‌باشند.

مرتضایی فردرتاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲درگذشت.

مرتضایی فردربهشت زهرا-کنارامام خمینی-روزوردامام به ایران۱۲ بهمن ۱۳۵۷ 

محمود مرتضایی فر «وزیر شعار ایران» درگذشت

محمود مرتضایی‌فر معروف به وزیر شعار و بنیان‌گذار تکبیر نمازهای جمعه بعد از انقلاب درتاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲درسن ۷٨سالگی براثربیماری دربیمارستان میلاددرگذشت

مرتضایی‌فر بنیان‌گذار تکبیر بعد از انقلاب بود و الله اکبر‌های او در بدو ورود امام خمینی (س) در خاطره‌های انقلابیون ماندگار شد. وی بعدها به واسطه حضورش در تریبون نماز جمعه به «وزیر شعار» معروف شد.

محمود مرتضایی فر از جمله چهره های شناخته شده سه دهه اخیر ایران بود که به مدت ۲۸ سال مراسم نماز جمعه تهران و اعیاد اسلامی را با خواندن دعا و سر دادن شعارهایش مدیریت می کرد.

محمود مرتضایی فر در اواخر دهه ۱۳۸۰ از فعالیت کناره گیری کرده بود.

درباره نویسنده

1588مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما