به رسمیت شناختن”بیت المقدس”بعنوان پایتخت اسرائیل۱۵آذر۱۳۹۶

به رسمیت شناختن
آمریکا اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت 

رییس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶(۶دسامبر۲۰۱۷)در یک سخنرانی تاریخی و به رغم مخالفت‌های منطقه‌ای، اورشلیم (بیت‌المقدس) را به عنوان پایتخت کشور اسرائیل به رسمیت شناخت و وعده داد که سفارت ایالات متحده را از تل‌آویو به این شهر منتقل کند.

دونالد ترامپ از کاخ سفید اعلام کرد: «کنگره در سال ۱۹۹۵میلادی(۱۳۷۴شمسی) مصوبه‌ای داشت و از دولت فدرال خواست تا اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد. حال ۲۰ سال از آن زمان می‌گذرد و تمام روسای‌جمهوری آمریکا انتقال سفارت ایالات متحده و به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل را به تعویق انداختند».

وی افزود: «اکنون زمان آن فرار رسیده که رسما اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل اعلام کنیم. امروز من این خبر را اعلام می‌کنم».

دونالد ترامپ گفت به وزارت خارجه واشینگتن دستور داده که کار انتقال سفارت به اورشلیم فراهم شود. وی همچنین گفت کار ساختمان‌سازی سفارت آمریکا در اورشلیم آغاز خواهد شد تا انتقال سفارت در سال‌های آینده عملی شود.

ترامپ اورشلیم را «مرکز دمکراسی» نامید و گفت، مقر کنست، دفتر نخست‌وزیری، و وزارتخانه‌های اسرائیل در این شهر هستند.

وی یادآور شد که روند صلح میان اسرائیل و فلسطینیان به رکود رفته است، و افزود «نمی‌توان تمامی مشکلات را از طریق فرضیه‌های ناکام حل کرد».

به گفته رییس‌جمهوری آمریکا، اقدام امروز او «شروعی برای یک رویکرد تازه نسبت به نزاع اسرائیلی- فلسطینی» به امید «رسیدن به صلح عادلانه» است.

ترامپ گفت: قدس باید مکانی برای عبادت یهودیان، مسیحیان و مسلمانان باشد

 

«رکس تیلرسون»، وزیر خارجه آمریکا بلافاصله اعلام کرد که این وزارتخانه فوراً دستور دونالد ترامپ درباره انتقال سفارت آمریکا به قدس را اجرا می‌کند.

تیلرسون گفت که وزارت خارجه آمریکا فورا فراهم کردن مقدمات برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس را آغاز خواهد کرد.

رکس تیلرسون

وی اظهار داشت که تصمیم ترامپ بعد از مشورت با دوستان و شرکای بسیاری صورت گرفته است.

***

 ترامپ تصمیم خود درباره قدس را با کشورهای عربی هماهنگ کرده بود

کاتز وزیر حمل و نقل اسرائیل

«یسرائیل کاتز» وزیر اطلاعات و ارتباطات رژیم صهیونیستی فاش کرد که دولت آمریکا تصمیم خود درباره انتقال سفارتخانه این کشور از تل‌آویو به قدس را قبلا با رهبران برخی کشورهای عربی هماهنگ کرده بود.

کاتز در گفت‌وگو با کانال ده تلویزیون اسرائیل اعلام کرد، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا تمایل داشت درباره تصمیم خود برای انتقال سفارتخانه این کشور از تل‌آویو به قدس با رهبران (برخی) کشورهای عربی هماهنگ کند و این هماهنگی به این خاطر انجام شد تا این اطمینان خاطر را پیدا کند که آنها نیز واکنش‌های فلسطینیان به این تصمیم را مهار کنند.

درباره موضع عربستان سعودی در خصوص تصمیم ترامپ، کاتز گفت که ریاض، «منافع امنیتی مشترک با اسرائیل»، به ویژه در برابر ایران که دشمن مشترک است را در نظر می‌گیرد.

***

انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس محکوم است

وزارت امور خارجه کشورمان در بیانیه ای اقدام دولت آمریکا در انتقال سفارتخانه خود از تل آویو به بیت المقدس اشغالی را به شدت محکوم می کند و آن را نقض آشکار قطعنامه های بین المللی می داند.

دربیانیه وزارت خارجه امده است: شهر قدس که مسجد الاقصی نخستین قبله مسلمانان را در خود جای داده ، بخش لاینفک فلسطین است و یکی از مهمترین اماکن سه گانه مقدس اسلامی به شمار می اید و از جایگاه و اهمیت ویژه ای نزد مسلمانان برخوردار است.

بر کسی پوشیده نیست که این رژیم برای تسلط کامل بر این شهر اقدامات متعددی از جمله اخراج ساکنان اصلی، غصب املاک و زمین های آنان، جایگزین سازی یهودیان با هدف تغییر ترکیب جمعیتی این شهر، ویران کردن آثار و اماکن مقدس اسلامی و همچنین تعرض و هتک حرمت مسجد الاقصی از طریق فراهم کردنِ امکانِ ورود یهودیان تندرو به این مکان اسلامی، ایجاد محدودیت برای مسلمانان جهت زیارت و شرکت در نماز جمعه و پایمال کردن حقوق شهروندی ساکنان فلسطینی را در دستور کار خود قرار داده است.

جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده است که مهمترین علّت بر هم خوردن ثبات و امنیت خاورمیانه تداوم اشغالگری و حمایت های جانبدارانه و بی دریغ دولت آمریکا از رژیم صهیونیستی و محروم ماندن ملت مظلوم فلسطین از حقوق اولیه خود در تشکیل دولت مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف است که به رغم تلاش مذبوحانه آمریکا و متحدانش برای تحمیل راه حلی سازشکارانه، نه تنها حداقل آرزوهای ملت فلسطین در قالب قطعنامه های شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل تامین نگردید، بلکه تداوم شهرک سازی و غصب اراضی بیشتر و هتک حرمت اماکن دینی در قدس شریف در سایه حمایت های آمریکا از این رژیم و بی تفاوتی مجامع و سازمانهای بین المللی، مردم فلسطین را از تحقق خواسته های برحق و مشروع شان بیش از پیش دور ساخت.

تصمیم تحریک آمیز و نابخردانه آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن شهر قدس بعنوان پایتخت یکپارچه رژیم صهیونیستی نه تنها به صلح و ثبات این منطقه کمک نخواهد کرد بلکه ضمن رسواسازی نیّات شوم دولت آمریکا و بی اعتبار کردن بیشتر این کشور نزد آن دسته از طرف هایی که هنوز به بیطرفی این کشور در روند سراب گونه مذاکرات صلح باور دارند، باعث تحریک مسلمانان و شعله ور شدن انتفاضه جدید و تشدید تندروی و رفتارهای خشم آلود و خشونت آمیز بیشتر خواهد شد که مسئولیت آن متوجه دولت این کشور و رژیم صهیونیستی است.

***

میشل عون رئیس‌جمهور لبنان: تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا درباره قدس، روند صلح و ثبات منطقه را تهدید می‌کند.

اماخبرگزاری مهربنقل از اسکای نیوز نوشت:

عربستان سعودی تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرده و این اقدام را توجیه ناپذیر و غیرمسئولانه خواند.

دیوان پادشاهی عربستان در این بیانیه آورده است: عربستان با تاسف شدید اعلام دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت به این شهر را پیگیری کرد.

این بیانیه می افزاید: عربستان پیش از این نسبت به عواقب خطرناک چنین اقدام توجیه ناپذیر و غیرمسئولانه ای هشدار داده بود و از اقدام دولت آمریکا برای اتخاذ آن به شدت ابراز تاسف می کند چرا که نشانه جانبداری بزرگ از اسرائیل علیه حقوق تاریخی و ثابت ملت فلسطین در مساله قدس است که قطعنامه‌های بین المللی آن را تعیین کرده‌اند و مورد تایید و اعتراف جامعه بین المللی قرار دارد.

دفتر پادشاهی عربستان آورده است: هرچند این اقدام به حقوق ثابث و محفوظ ملت فلسطین در مساله قدس و دیگر اراضی اشغالی خدشه ای وارد نکرده و نخواهد توانست واقعیت جدیدی را بر آن تحمیل نکند اما عقب نشینی بزرگ از تلاش‌ها برای پیشبرد روند صلح است و موضع بی طرفانه آمریکا در قبال مساله قدس را از بین می‌برد و مناقشه فلسطین و اسرائیل را بیش از این پیچیده تر می‌کند.

عربستان همچنین ابراز امیدواری کرده است که دولت آمریکا از این اقدام عقب نشینی کرده و از خواست جامعه بین الملل در بازپس گیری حقوق مشروع مردم فلسطین حمایت کند.

***

واکنشهای شخصیتها ومسئولین کشورها نسبت به  اقدام ترامپ(اعلام “بیت المقدس”پایتخت اسرائیل) بنقل ازخبرگزاری فارس

ترکیه

وزیر خارجه ترکیه در حساب کاربری‌اش در توئیتر تصمیم ترامپ را خلاف قوانین بین‌‌الملل و قطعنامه‌های سازمان ملل دانست و آن را «غیرمسئولانه» خواند. در شهرهای مختلف ترکیه مقابل مقرهای دیپلماتیک آمریکا تجمع شد.

سازمان ملل

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل هم گفت که تصمیم ترامپ برای اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل به گفت‌وگوهای صلح میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها لطمه می‌زند.

فرانسه

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه هم تصمیم ترامپ را «تأسف‌آور» توصیف کرد و اعلام کرد که پاریس از اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل حمایت نمی‌کند.

تونس

گروه‌ها و احزاب سیاسی در تونس، خواستار برگزاری تظاهرات گسترده‌ در اعتراض به اقدام ترامپ علیه قدس اشغالی در روز جمعه شدند.

اردن

اردن اعلام کرد اقدام دولت آمریکا در اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی نقض توافقات بین‌المللی است.

مغرب

مغرب، سفرای فرانسه، روسیه، چین و انگلیس را برای بررسی اقدام ترامپ در شناسایی قدس به عنوان پایتخت فلسطین اشغالی احضار کرد.

تشکیلات خودگردان فلسطین

محمود عباس اقدام ترامپ را «نقض تمامی قطعنامه‌ها و توافقات بین‌المللی و دوجانبه» خواند و گفت: «تصمیم ترامپ به منزله خروج آمریکا از گفت‌وگوهای صلح است.» وی همچنین گفت: «فلسطین بزرگتر از آن است که ترامپ بتواند با این تصمیم خود تاریخ آن را تغییر دهد.»

مصر

دفتر ریاست‌جمهوری مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور این کشور در تماس تلفنی با محمود عباس، مخالفت خود را با تصمیم ترامپ در خصوص قدس اعلام کرد.

لبنان

سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان، ضمن محکوم کردن تصمیم ترامپ درباره قدس، همبستگی خود را با مردم فلسطین اعلام کرد. میشل عون، رئیس‌جمهور این کشور هم گفت تصمیم رئیس جمهوری آمریکا تهدیدی برای‌ فرایند صلح و ثبات منطقه است.

اتخادیه اوپا

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصمیم ترامپ درباره قدس را مردود دانست و اعلام کرد موضع این اتحادیه در برابر قدس تغییر نخواهد کرد.

انگلیس

ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس می‌گوید با تصمیم «غیرسازنده» ترامپ برای شناسایی بیت‌المقدس  به عنوان پایتخت اسرائیل، مخالف است.

سوریه

دفتر ریاست‌جمهوری سوریه اعلام کرد: «آینده قدس را تنها اراده و عزم وفاداران به آرمان فلسطین تعیین خواهد کرد نه یک دولت یا رئیس جمهور؛ این آرمان در وجدان مردم عرب تا تشکیل دولت فلسطین به پایتختی قدس زنده و پاینده خواهد ماند.»

آلمان

صدر اعظم آنگلا مرکل اعلام کرد که کشورش از تصمیم ترامپ حمایت نمی‌کند و وضعیت قدس بایستی از طریق مذاکره در چارچوب راه حل دو کشور مشخص شود.

جمهوری چک

جمهوری چک، اندکی بعد از سخنرانی ترامپ قدس غربی را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت

عربستان سعودی

عربستان سعودی هم تصمیم ترامپ برای اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرد و گفت این موضوع را با «تأسف فراوان» دنبال کرده است. عربستان رفتار آمریکا را «غیرقابل توجیه، غیرمسئولانه و ناموجه» دانست.

***

بیانیه بی‌سابقه نمایندگان ۵ کشور اروپایی درباره اقدام ترامپ

مخالفت نرم!

نمایندگان ۵ کشور اروپایی آلمان، انگلیس، فرانسه، سوئد و ایتالیا روز جمعه در اقدامی بی سابقه با صدور یک بیانیه مشترک، تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای شناسایی رسمی «بیت المقدس» به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را تصمیمی «غیر سازنده» در چارچوب چشم انداز صلح در منطقه خواندند و از آمریکا خواستند تا طرحهای پیشنهادی مفصل و دقیقی برای حل و فصل تعارض میان اسرائیل و فلسطین ارائه دهد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز روز جمعه به درخواست ۸ عضو از ۱۵ عضو این شورا (انگلیس، فرانسه، سوئد، بولیوی، اوروگوئه، ایتالیا، سنگال و مصر) تشکیل جلسه داد./۱۸ آذر ۱۳۹۶ مشرق

***

قدس

علرغم تهدیدترامپ

۱۲۸ کشور  در مجمع عمومی سازمان ملل به مخالفت باتصمیم “ترامپ”رأی دادند 

به گزارش  از الجزیره، مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیش‌نویس قطعنامه مخالفت با تغییر وضعیت قانونی قدس را تصویب کرد.

بر اساس این گزارش، ۱۲۸ کشور به این پیش‌نویس رأی مثبت و ۹ کشور رأی مخالف دادند و ۳۵ کشور نیز رأی ندادند.

این قطعنامه تأکید می‌کند که هرگونه اقدامات با هدف تغییر بافت شهر قدس، باطل و بی‌اثر است.

این قطعنامه همچنین بر ضرورت لغو هرگونه تصمیمی که با هدف تغییر بافت شهر قدس صورت می‌گیرد، تأکید دارد.

این قطعنامه همچنین به‌رسمیت شناختن قدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل توسط آمریکا را محکوم می‌کند.

این قطعنامه در حالی تصویب شد که آمریکا دوشنبه‌شب در نشست شورای امنیت، قطعنامه‌ پیشنهادی مصر درباره قدس را وتو کرد. در قطعنامه پیشنهادی مصر به شورای امنیت تأکید شده بود مسأله قدس باید از طریق مذاکرات حل شود و هرگونه تصمیم و اقدامی که منجر به تغییر ماهیت، موقعیت، یا ترکیب جمعیتی بیت‌المقدس شود، هیچ وجهه قانونی ندارد، فاقد ارزش و اعتبار است و باید مطابق قطعنامه‌های شورای امنیت به حالت اول بازگردد./۳۰ آذر ۱۳۹۶ تسنیم

***

تهدیدامریکا به رأی دهندگان “مخالف”درآستانه  جلسه نمایندگان کشورها درمجمع عمومی سازمان ملل

خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا تهدید کرد، کمک مالی واشنگتن به کشورهایی که به قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در خصوص قدس رأی مثبت دهند، قطع خواهد شد.

ترامپ در این مورد گفت:‌

برخی کشورها میلیاردها دلار می‌گیرند و در عین حال علیه ما رأی می‌دهند.

وی افزود:‌ ما این رأی‌ها را رصد می‌کنیم. بگذارید آنها علیه ما رأی دهند. در این صورت مبلغ زیادی در جیبمان می‌ماند. اهمیتی نمی‌دهیم.

ترامپ گفت:‌ آمریکا اسامی رأی‌دهندگان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد را یاداشت خواهد کرد.

رییس‌جمهوری آمریکا همچنین از اظهارات اخیر نیکی هیلی، نماینده کشورش در سازمان ملل متحد استقبال کرد.

  وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت:‌ آمریکایی‌ها نسبت به اینکه از ما سوءاستفاده شود، به تنگ آمده‌اند و از این رو، ما اجازه نخواهیم داد که مورد سوء‌استفاده قرار بگیریم./چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۶خانه ملت

***

رأی مثبت سازمان ملل به مقابله با تصمیم ترامپ در خصوص قدس/تهدید نیکی هیلی کرد

خبرگزاری فارس: رأی مثبت سازمان ملل به مقابله با تصمیم ترامپ در خصوص قدس/ نیکی هیلی باز هم تهدید کرد

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، امروز به درخواست کشورهای مسلمان و اعضای جنبش عدم تعهد، نشستی برای رأی‌گیری در خصوص قطعنامه‌ای غیرالزام‌آور در خصوص وضعیت حقوقی قدس شریف داشت.

این نشست پس از اعلام تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای انتقال سفارت کشورش به قدس و وتوی قطعنامه پیشنهادی مصر در این خصوص در شورای امنیت برگزار شد.

اولین سخنگو از یمن بود. نماینده دولت مستعفی یمن در سازمان ملل در جایگاه سخنرانی حاضر شد و گفت: «از اقدام دولت آمریکا در وتوی قطعنامه پیشنهادی مصر ابراز تأسف می‌کنیم؛ قطعنامه‌ای که برای حمایت از قدس شریف و جلوگیری از تلاش برای تغییر وضعیت سیاسی و تاریخی آن تهیه شده بود.»

وی افزود: «ما رویکرد دولت آمریکا در تقابل با تصمیم ۱۴ عضو شورای امنیت در خصوص قدس شریف را محکوم می‌کنیم. تصمیم ۶ دسامبر دولت آمریکا در خصوص قدس شریف، از نظر ما بی‌اعتبار است و هیچ تأثیر قانونی در وضعیت قدس اشغالی نمی‌گذارد.»

نماینده دولت مستعفی یمن گفت: «این کار آمریکا، نقض آشکار حقوق مردم فلسطین و حقوق همه مسلمانان و مسیحیان دنیا بود؛ این کار دولت آمریکا، نقض خطرناک حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد است؛ سندی که می‌گوید تلاش برای الحاق زمینی به سرزمین‌های خود با استفاده از زور، غیرقابل قبول است.»
این دیپلمات یمنی، در ادامه نظر دولت مستعفی یمن را در خصوص وضعیت حقوقی قدس  شریف یادآور شد و گفت: «از نظر ما، قدس کماکان یک شهر اشغالی و بخشی از خاک دولت فلسطین است و این دولت، حق اعمال حاکمیت در قدس شرقی و همه اراضی اشغال‌شده پس از سال ۱۹۶۷ را دارد. :] از همه کشورها از جمله آمریکا می‌خواهیم که هیچ یک از اقدامات صورت گرفته در جهت تغییر وضعیت قدس را به رسمیت نشناسند.»

«ریاض المالکی» وزیر خارجه حکومت خودگردان فلسطین هم در این نشست حضور داشت.

مالکی گفت که «وتوی آمریکا ما را مرعوب و متوقف نمی‌کند. قوانین بین‌المللی پشتیبان ماست.»

در ادامه نشست، «نیکی هیلی» نماینده هندی‌الاصل آمریکا در سازمان ملل متحد در جایگاه قرار گرفت.

هیلی سخنانش را با جملاتی تند آغاز کرد و گفت: «شرم‌آور است که سازمان ملل سال‌هاست که محلی برای خصومت با اسرائیل بوده است؛ این رویکرد، باعث کاهش اعتبار این نهاد می‌شود.»

نماینده آمریکا در ادامه گفت: « برای من سوال است که با وجود این همه دشمنی، چرا اسرائیل گزینه ماندن در سازمان ملل را انتخاب کرده است ولی پاسخ این است که اسرائیل برای ادامه حیات خود، ایستادگی کرده و ماندن در سازمان ملل، بخشی از این ایستادگی است.»

نیکی هیلی به ساختار سازمان ملل حمله کرد و گفت: «اسرئیل از مفهوم آزادی و عزت انسانی حمایت می‌کند؛ مفاهیمی که بنا بود سازمان ملل برای حمایت از آنها تشکیل شود.»

نماینده آمریکا در ادامه نشان داد که تهدید دیروز «دونالد ترامپ» در خصوص قطع کمک مالی به کشورهای حامی قطعنامه امروز، تصمیمی فردی نیست و تفکرات ترامپ، حداقل در دولت آمریکا حامی دارد. هیلی گفت: «آمریکا با فاصله چشمگیر از دیگر اعضاء، بزرگ‌ترین حامی مالی سازمان ملل است. بیایید با هم صادق باشیم؛ ما با این کمک‌های سخاوتمندانه‌ای که به سازمان ملل می‌کنیم، انتظار داریم که روش آمریکایی خوب ما به رسمیت شناخته شود و خودمان هم مورد احترام قرار بگیریم.»

نیکی هیلی تهدیدات مالی خود را با زبان شفاف‌تری بیان کرد و گفت: «وقتی یک کشور در سازمان ملل مورد حمله دیگر اعضاء قرار می‌گیرد، آن کشور مورد بی‌احترامی قرار گرفته است و علاوه بر این، حالا از همان کشور خواسته شده که برای این بی‌احترامی، پول بیشتری بپردازد.»

هیلی سپس سعی کرد که بحث انتقال سفارت به قدس شریف را بحثی مردمی و ریشه‌دار در آمریکا نشان دهد و گفت: «دولت آمریکا بر خلاف برخی دیگر دولت‌های عضو سازمان ملل، در برابر ملت خود پاسخگو است و مردم ما، از سال ۱۹۹۴ تاکنون بارها از تصمیم انتقال سفارت به اورشلیم، حمایت کرده‌اند. ما سفارت خودمان را به قدس منتقل می‌کنیم چون این تصمیم مردم آمریکاست و هر رأیی که در سازمان ملل در این خصوص صادر شود، تغییری در تصمیم ما ایجاد نمی‌کند.»

نیکی هیلی باز هم تهدید کرد و گفت: «ما این ماجرا را که به خاطر اعمال حق حاکمیتمان مورد حمله قرار گرفتیم، فراموش نخواهیم کرد و روزی که از ما خواسته شود که باز هم بزرگ‌ترین حامی مالی سازمان ملل باشیم یا در تعامل با برخی کشورها که اغلب برای استفاده از نفوذ آمریکا به ما رجوع می‌کنند، این ماجرا را به خاطر خواهیم آورد. رأی امروز، بر نوع دید مردم آمریکا به سازمان ملل و دید آنها به کشورهایی که به ما بی‌احترامی کردند، تأثیر خواهد گذاشت.»

سخنران بعدی، نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل بود. وی در سخنانی توهین‌آمیز گفت هر کس که به این قطعنامه رأی مثبت بدهد، عروسک خیمه‌شب‌بازی فلسطینی‌ها است.»

این دیپلمات صهیونیست گفت: «کسانی که از قطعنامه امروز حمایت می‌کنند مانند عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی هستند. شما عروسک‌هایی هستید که اربابان نوچه‌تان در فلسطین، شما را صحنه‌گردانی می‌کنند. شما مثل کسانی هستید که وادار شده‌اید برقصید، در حالی که رهبران فلسطینی، با خوشحالی نگاه می‌کنند. دروغ چشمان شما را کور کرده است و مثل عروسک خیمه‌شب‌بازی از صحنه‌گردانی‌هایی که شما را احاطه کرده خبر ندارید.»

پس از اتمام سخنان این صهیونیست، نیکی هیلی محل برگزاری نشست مجمع عمومی را ترک کرد. کانادا هم با شنیدن لحن تهدیدآمیز نمایندگان آمریکا و رژیم صهیونیستی، تصمیم خود برای دادن رأی ممتنع را تغییر داد و گفت که به این قطعنامه، رأی مثبت خواهد داد.

نماینده سوریه در سازمان ملل هم در این نشست سخن گفت.

این دیپلمات سوری ابتدا به وتوی قطعنامه قبلی در شورای امنیت از سوی آمریکایی‌ها پرداخت و این کار را به شدت محکوم کرد.

وی گفت: «این تأییدی دیگر از بی‌توجهی آمریکا به قوانین بین‌المللی و نقض فاحش قواعد بین‌المللی است و از حمایت بی‌قید و شرط آنها از جریان استعماری و نژادپرستانه صهیونیسم پرده برمی‌دارد.»

«غلامعلی خوشرو» نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل هم در این نشست سخن گفت. خوشرو گفت: «نماینده ایران:دولت آمریکا هیچ گاه تردیدی در استفاده نابجا از حق وتوی خود و نقض منشور سازمان ملل برای محافظت از رژیم اسرائیل در شورای امنیت در برابر خواست جامعه ملل به خود راه نداده است.»

وی افزود: «تصمیم اخیر دولت آمریکا نشان می‌دهد که این کشور هیچ احترامی برای حقوق مشروع مردم فلسطین قائل نیست. شدیداً اقدام خطرناک و یکجانبه دولت آمریکا در تحریف حقایق تاریخی و جایگزین کردن آنها با افسانه‌سرایی را محکوم می‌کنیم. دولت آمریکا مقاصد خود برای منحرف کردن اذهان شورای امنیت از مسئله فلسطین به سمت مسائل ساختگی را پنهان نمی‌کند.»

«مولود چاوش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه برای سخن گفتن در خصوص این قطعنامه، شخصاً به سازمان ملل رفته بود. محور اصلی سخنان چاوش اوغلو، ابراز انزجار از توسل آمریکا به زور و تهدید برای تغییر رأی اعضای سازمان ملل متحد بود.

وزیر خارجه ترکیه ابتدا به بی‌فایده بودن سال‌ها حمایت لفظی از فلسطینی‌ها اشاره کرد و گفت: «ما بارها اینجا جمع شدیم و گفتیم که فلسطینی‌ها باید حق حیات و لذت بردن از مایملک خود را داشته باشند ولی به زغم این تلاش ما، اشغال غیرقانونی هنوز ادامه دارد؛ نسل‌های پیاپی فلسطینی‌ها، مورد خشونت و تبعیض نظام‌مند واقع شده‌اند.»
چاوش اوغلو گفت: «امروز آمدیم که بگوییم فلسطین تنها نیست و هنوز هم آرمان ماست.»

وزیر خارجه ترکیه سپس بدون اینکه حتی نام آمریکا را بر زبان بیاورد، گفت: «تصمیم اخیر یکی از اعضای سازمان ملل برای به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، نقض قوانین بین‌المللی و همه قطعنامه‌های مرتبط سازمان ملل است؛ این حمله به همه ارزش‌های جهان‌شمول است.»

وی سپس از استفاده آمریکا از حق وتو در شورای امنیت برای مقابله با احقاق بخشی از حقوق ملت فلسطین انتقاد کرد و گفت: «متأسفانه شورای امنیت سازمان ملل باز هم به خاطر مواجهه با استفاده از حق وتو، نتوانست وظایف ذاتی خود را انجام دهد و حالا وظیفه پیاده کردن عدالت، بر دوش مجمع عمومی است.»

وزیر خارجه ترکیه در ادامه باز هم بر آمریکا و خاصه به دولت ترامپ تاخت و گفت: «یکی از اعضای سازمان ملل، پیش از شروع این جلسه، همه دیگر اعضاء‌را تهدید کرد که یا به این قطعنامه «نه» بگویند یا با عواقب کار خود روبرو شوند. حتی برخی از ما به قطع کمک‌های توسعه‌ای تهدید شدیم. این رفتار غیرقابل‌قبول است. این زورگویی است و اعضاء سازمان ملل در برابر آن سر خم نمی‌کنند.»

وی افزود: «این بر خلاف قواعد اخلاقی است که فکر می‌کنیم شرافت اعضای سازمان ملل، فروشی است؛ بگذارید این‌طور بگویم: شما نمی‌توانید ما را بترسانید، شما می‌توانید قوی باشید اما این برای شما حق نمی‌آورد.»

مولود چاوش اوغلو در انتهای قرائت پرشور بیانیه‌اش گفت: «ملت ترکیه هیچ‌گاه مردم فلسطین را تنها نمی‌گذارد؛ دنیا هم بزرگ‌تر از ۵ است.»

در انتهای این نشست مجمع عمومی، قطعنامه موسوم به «وضعیت قدس» به رأی گذاشته شد و مجمع عمومی سازمان ملل متحد با ۱۲۸ رأی موافق، ۹ رأی مخالف و ۳۵ رأی ممتنع،آن را به تصویب رساند.

۹ مخالف پیش‌نویس قطعنامه قدس در مجمع عمومی سازمان ملل هم عبارتند از: گواتمالا، هندوراس، رژیم صهیونیستی، جزایر مارشال، میکرونزی، جزیره ناورو، جزیره پائولو، توگو و آمریکا./فارس

***

نتانیاهو : سازمان ملل  «خانه دروغ»است!

وقتی امریکاواسرائیل احساس کردند که آرای نمایندگان کشورهادرسازمان ملل برضدآنهاهستند:

ساعاتی پیش از رأی‌گیری در سازمان ملل درباره مخالفت با معرفی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، بنیامین نتانیاهو این سازمان را «خانه دروغ» خواند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز پنج‌شنبه با اعلام اینکه «اورشلیم پایتخت اسرائیل است، چه سازمان ملل به رسمیت بشناسد چه نشناسد» گفت کشورش نتیجه رأی‌گیری امروز در سازمان ملل را حتی پیش از انجام آن، بدون تأمل رد می‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، نیز یک روز پیش‌تر هشدار داده بود کسانی که با رأی خود در روز پنج‌شنبه «با آمریکا مخالفت کنند» کمک‌های ایالات متحده نیز به آنها قطع خواهد شد.

پیش‌نویس قطعنامه‌ای که امروز در مجمع عمومی سازمان ملل به رأی گذاشته می‌شود تصمیم آمریکا را در به رسمیت شناختن اورشلیم یا بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل محکوم کرده است. سه روز پیش، قطعنامه‌ای مشابه در شورای امنیت سازمان ملل با وتوی آمریکا روبه‌رو شد./منبع:۳۰آذر۱۳۹۶ رادیوفردا

برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

درباره نویسنده

1588مطلب نوشته است .

۳ Comments on “به رسمیت شناختن”بیت المقدس”بعنوان پایتخت اسرائیل۱۵آذر۱۳۹۶”

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما