فرق “عجله”باسرعت چیست؟

فرق “عجله”باسرعت چیست؟

انسان عَجول است: وَ یَدعُ الاِنسانُ بِالشَّرِ دُعاءَهُ بِالخِیرِ وَ کانَ‌الاِنسانُ عَجُولاً –

عجله هم این است که قبل از وقت، آدم کاری انجام بدهد، لذا مذموم است.

سرعت آن است که وقتی وقت شد، اوّل وقت کارش را انجام بدهد.

سرّ مطلوبیت سرعت و مذموم بودن عجله آن است که عجله ازشِّیطان است، قبل از موعد است؛ سرعت این است که وقتی وقت شد، اوّل وقت کارت را انجام بده. این نماز اوّل وقت این است، بحث اوّل وقت این است، درس اوّل وقت این است، کار اوّل وقت هم همین است؛ این می‌شود سرعت.

دو تا فرق اساسی بین عجله و سرعت بود؛ یکی اینکه عجله قبل از وقت است و سرعت بعد از رسیدن وقت در اوّلین فرصت. دوّم اینکه عجله وصف شخص متحرّک است، سرعت وصف حرکت. نمی‌گویند این شخص سرعت دارد، می‌گویند حرکت، این شخص سریع است و سرعت مال حرکت است.گاهی مع القرینه به کار می‌رود، نظیر عَجِّلُوا بِالصَّلاهِ قَبلَ‌الفُوت؛ ولی درباره توبه چون موقت نیست، عجله‌اش به معنی سرعت است؛ اینها با قرینه همراه است.

خُلِقَ‌الاِنسانُ مِنْ عَجَل، انسان عَجول است. در سوره مبارکه اسراء هم بود که انسان عَجول است: وَ یَدعُ الاِنسانُ بِالشَّرِ دُعاءَهُ بِالخِیرِ وَ کانَ‌الاِنسانُ عَجُولاً . عجله هم این است که قبل از وقت، آدم کاری انجام بدهد، لذا مذموم است. سرعت آن است که وقتی وقت شد، اوّل وقت کارش را انجام بدهد. سرّ مطلوبیت سرعت و مذموم بودن عجله آن است که عجله ازشِّیطان است، قبل از موعد است؛ سرعت این است که وقتی وقت شد، اوّل وقت کارت را انجام بده. این نماز اوّل وقت این است، بحث اوّل وقت این است، درس اوّل وقت این است، کار اوّل وقت هم همین است؛ این می‌شود سرعت.

منبع:۲۰ تیر ۱۳۹۳کیهان:بیانات  آیت‌الله جوادی آملی در جلسه درس تفسیر سوره انبیاء در جمع طلاب و فضلای حوزه علمیه قم ـ ۸آبان۱۳۸۹

 

درباره نویسنده

2118مطلب نوشته است .

۱۱ Comments on “فرق “عجله”باسرعت چیست؟”

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما