ترمیم معدل چیست؟برای تغییررشته دیپلم چه کنیم؟

ترمیم معدل چیست؟ برای تغییررشته دیپلم چه کنیم؟برای پایه دوازدهم چگونه است؟

(۲۹آبان۱۳۹۴) حسین توکلی، مشاور عالی سازمان سنجش درمورخه ۲۹آبان۱۳۹۴در پاسخ به پرسش‌های ترمیم معدل:

پاسخ: برای تاثیر معدل در کنکور تا زمان حذف آن، ما پیشنهاد دادیم که در سه سال آخر امتحان دبیرستان‌ها نهایی برگزار شود چون ارزشیابی بهتر و عادلانه تر است . به هرحال در تاثیر معدل باید در نظر گرفت همانطور که کاربری هم کامنت گذاشته نتوانسته خوب امتحان دهد . برای همین به داوطلب پیشنهاد ترمیم معدل داده شد و آموزش و پرورش هم قبول و اعلام کرد دوباره امتحان بدهند اما یک بار می توانند این کار را انجام دهند.

درادامه خواهیدخواند:

امکان ترمیم معدل « نمره »برای دانش‌آموزان پایه دوازدهم امسال در کنکور۱۳۹۸ وجود ندارد.

– جزییات شرایط ترمیم معدل را آموزش و پرورش اعلام کرده است و ارتباطی به ما ندارد.

پرسش: – آیا کسی که تغییر رشته داده می تواند در این طرح ترمیم معدل دیپلم را عوض کنم؟؟مقصودم این هست که می توانم دوباره به قصد دیپلم تجربی،،امتحان نهایی ها رو شرکت کنم؟

پاسخ: ترمیم معدل برای کسانی است که می‌خواهند در رشته‌ی دیپلم خودشان در کنکور شرکت کنند.

کسی که قصد شرکت در رشته غیر همنام دیپلم دارد یا بابد تغییر رشته بدهد وکتاب‌های لازم را امتحان بدهد مثلا کسی که از رشته ریاضی فیزیک به تجربی می رود باید امتحان زیست بدهد. اما اگر بعد از دیپلم قصد این تغییر را دارد باید تنها کتاب‌ها را بخواند و در آزمون مربوطه شرکت کند.

 (۶آبان۱۳۹۴) مصوبه نحوه ترمیم نمره درس‌های امتحان نهایی دانش آموزان تأیید شد.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: مصوبه نحوه ترمیم نمره درس‌های امتحان نهایی فارغ التحصیلان دوره متوسطه توسط رئیس جمهور تأیید شد.
دکتر مهدی نوید دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به مصوبه‌ی نهصد و پانزدهمین (۹۱۵) جلسه این شورا، اظهار داشت: در اجرای قانون پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور و به منظور ایجاد زمینه برای ارتقای سوابق تحصیلی دانش آموزان و تأثیر آن در آزمون ورودی دانشگاه‌ها این ماده واحده به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش و تایید رئیس جمهور محترم رسیده است.
دکتر نوید خاطر نشان کرد: براساس این قانون به فارغ التحصیلان دوره متوسطه (از سال ۸۴ به بعد) که متقاضی ترمیم و ارتقای نمرات دروس نهایی خود می‌باشند، اجازه داده می‌شود صرفاً برای یک بار به شیوه‌ی داوطلب آزاد، ثبت نام نموده و در یکی از نوبت‌های امتحانی (خرداد، شهریور و دی ماه)، درس‌های مورد نظر خود را دوباره انتخاب و در آزمون مربوط شرکت نمایند.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به تهیه‌ی شیوه‌نامه‌ی اجرایی این مصوبه توسط وزارت آموزش و پرورش، گفت: هزینه‌های مربوط به برگزاری امتحانات و صدور گواهینامه‌های لازم بر عهده داوطلبان می‌باشد.

***

 معدل دیپلم هم ترمیم می‌شود

عصر دوشنبه، شورای عالی آموزش و پرورش یک تصمیم مهم گرفت. جلسه عصرگاهی این شورا تا دیروقت ادامه یافت به همین علت تصمیم مهم آنها روز گذشته به اطلاع رسانه‌ها رسید.

تصمیم این است: دانش‌آموزان برای ارتقای معدل خود می‌توانند بار دیگر در امتحانات نهایی شرکت کنند.

اهمیت این تصمیم را کسانی که قصد شرکت در کنکور دارند و به واسطه نمره‌های ضعیف خود در برخی دروس سال سوم متوسطه شانس کمتری برای قبولی دارند، بخوبی درک می‌کنند. درواقع این تصمیم جدید شانس دوباره‌ای به گروهی از دانش‌آموزان می‌دهد تا با تلاشی مضاعف، ضعف در برخی دروس را جبران و بار دیگر در آزمون نهایی آن شرکت کنند.

طبق اعلام مهدی نویدادهم، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش، دانش‌آموزانی که قصد استفاده از این امتیاز را دارند یک بار می‌توانند در امتحانات نهایی شرکت کنند و اگر موفق به کسب نمره بهتر در درس موردنظر شدند آن وقت این نمره ترمیم شده به سازمان سنجش فرستاده می‌شود تا جایگزین نمره قبلی شود. فایده این کار این است که به این ترتیب معدل دانش‌آموز موردنظر بالا می‌رود و او می‌تواند با معدل بهتری در کنکور با بقیه داوطلبان رقابت کند.

البته ما در تماس با دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش این را که از چه زمانی این تصمیم عملی می‌شود و دانش‌آموزان متقاضی از چه تاریخی و طی چه فرآیندی می‌توانند برای شرکت مجدد در امتحانات نهایی ثبت‌نام کنند، جویا شدیم که در پاسخ ما همه چیز به آینده موکول شد.

مهدی نویدادهم توضیح داد فعلا با این تصمیم شورا راه برای برقراری چنین امتیازی باز شده، اما معاونت متوسطه آموزش و پرورش مکلف به تهیه آیین‌نامه اجرایی است و این‌که مشخص کند کم و کیف کار، شرایط امتحان و شیوه انجام امور چگونه خواهد بود.

پس به این ترتیب متقاضیان ترمیم معدل باید اندکی صبر کنند که البته هنوز معلوم نیست این مدت کوتاه است یا بلند. البته از آنجا که ثبت‌نام برای کنکور سال ۹۵ از پاییز امسال آغاز و امتحانات نهایی دانش‌آموزان خرداد سال بعد برگزار می‌شود، می‌توان پیش‌بینی کرد امکان ترمیم معدل برای کنکور ۹۶ میسر شود نه برای سال ۹۵، مگر این‌که آموزش و پرورش سازوکاری را بیندیشد که نمرات ترمیم شده دانش‌آموزان در کنکور سال بعد اعمال شود و کار به تاخیر نیفتد.

ترمیم نمره مهم است

سوابق تحصیلی دانش‌آموزان از زمانی مهم شد که مجلس سال ۱۳۸۶ قانون حذف کنکور را تصویب کرد. طبق این قانون باید تا سال ۱۳۹۰ کنکور به طور کامل حذف می‌شد که البته این اتفاق هرگز رخ نداد تا آنجا که عده‌ای برگزاری کنکور سراسری در سال‌های ۹۱ و ۹۲ را غیرقانونی دانستند.

قانون حذف کنکور اجرا نشد چون از نگاه کارشناسان دو ایراد اساسی داشت؛ اول این‌که به حذف کنکور برای کارشناسی ارشد و دکتری نیز تاکید داشت و دوم این‌که مبنای قبولی در دانشگاه را فقط امتحانات استاندارد دوره دبیرستان قرار داده بود.

بنابراین قانون سال ۸۶ بر زمین ماند و انگیزه‌ای شد برای نمایندگان مجلس در سال ۹۲ که قانون حذف کنکور را بازنگری و اصلاحیه‌ای بر آن تصویب کنند. طبق قانون جدید، حذف کنکور فقط دوره کارشناسی را شامل شد و سوابق تحصیلی به‌طور پررنگی در قبولی کنکور سهم گرفت، اما جایگزین صددرصدی کنکور نشد.

به عبارت دیگر قانون سال ۱۳۹۲، خواستار حذف کنکور در برخی رشته‌ها و باقی‌ماندن کنکور در رشته‌های پرمتقاضی بود با تاکید بر این‌که سوابق تحصیلی به‌تدریج و در عرض پنج سال تا ۸۵ درصد در قبولی داوطلبان نقش داشته باشد.

طبق این قانون تا سال ۱۳۹۷ باید سهم سوابق تحصیلی در قبولی داوطلبان حضور در دانشگاه از ۲۵ درصد فعلی به ۸۵ درصد برسد که بدیهی است تا سال ۱۳۹۷ سهم سوابق تحصیلی بتدریج رشد می‌کند و نمره دانش‌آموزان و در نتیجه معدل امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان آنها بسیار مهم است. بنابراین تصمیم تازه شورای عالی آموزش و پرورش را باید به فال نیک گرفت و مصداق امتیازی ویژه برای همه دانش‌آموزانی دانست که به هر دلیل نتوانسته‌اند در امتحانات نهایی نمره خوب بگیرند./چهارشنبه۲۸ مرداد ۱۳۹۴جام جم

***

امکان ترمیم معدل « نمره »برای دانش‌آموزان پایه دوازدهم امسال در کنکور۱۳۹۸ وجود ندارد.

عبدالرسول عمادی سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس در پاسخ به این پرسش که «با توجه به اینکه ۸۵ درصد ظرفیت ورود به دانشگاه‌ها از طریق سوابق تحصیلی است، شرایط ترمیم نمره چگونه است؟»، اظهار کرد:

اگر فرصت شرکت داوطلب در کنکور تا اخذ دیپلم به حدی باشد که یک دوره امتحان نهایی فاصله داشته باشد، می‌تواند در فرایند ارتقای تحصیلی یکبار دیگر امتحان دهد.

وی ادامه داد: طبیعی است که اگر اخذ دیپلم به‌گونه‌ای باشد که باید بعد از آن در کنکور شرکت کند فرصتی برای ترمیم سوابق تحصیلی نیست یعنی اگر دانش‌آموز دی ماه امتحان نهایی را بدهد و دیپلم بگیرد و کنکور در تیرماه باشد، می‌تواند برای ترمیم سوابق تحصیلی یک بار در امتحانات خرداد ماه شرکت کند ولی اگر خردادماه دیپلم بگیرد، فرصتی ندارد.

عمادی در پاسخ به این پرسش که «پس این ترمیم نمره برای دانش‌آموزان پایه دوازدهم امسال صدق نمی‌کند؟»، گفت: بله، برای پایه دوازدهم امسال صدق نمی کند چون سابقه خرداد ماه را باید برای سازمان سنجش ارسال کنیم.

 سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: داوطلبان فقط یکبار برای ترمیم هر درسی می‌توانند در امتحان نهایی شرکت کنند./دوشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۷فارس

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:”ترمیم” درمعدل کتی تأثیرمی گذارد ،نه درمعدل کل،اگرقصدارتقاء معدل کل راداریددرتغییررشته شرکت کنید-یعنی یک دیپلم دیگربگیرید

با توجه به مصاحبه منتشر شده از سوی آقای حسین توکلی معاون سازمان سنجش، این طرح برای داوطلبان در رشته تحصیلی دیپلم آنها میسر است. یعنی کسی که دیپلم ریاضی دارد فقط حق شرکت در دروس امتحان نهایی گروه ریاضی را خواهد داشت حتی اگر قصد شرکت در گروه آزمایشی تجربی یا انسانی را داشته باشد. با این اظهار نظر باید گفت داوطلبانی که گروه آزمایشی کنکورشان متفاوت با نوع دیپلم آنهاست طبق جدول زیر باید درس های مد نظر خود را برای ترمیم نمره نهایی انتخاب کنند.

دیپلم کدام گروه هستید؟ در چه گروه آزمایشی می خواهید شرکت کنید؟ درس های موثر در کنکورتان که به ترمیم نمراتش باید توجه کرد
دیپلم انسانی دارم می خواهم در کنکور ریاضی شرکت کنم زبان فارسی۳-عربی۳-زبان۳- دین و زندگی۳
دیپلم انسانی دارم می خواهم در کنکور تجربی شرکت کنم زبان فارسی۳-عربی۳-زبان۳- دین و زندگی۳
دیپلم تجربی دارم می خواهم در کنکور انسانی شرکت کنم ادبیات۳-زبان فارسی۳- دین و زندگی۳-عربی۳- زبان۳ – ریاضی۳
دیپلم تجربی دارم می خواهم در کنکور ریاضی شرکت کنم ادبیات۳-زبان فارسی۳- دین و زندگی۳-عربی۳- زبان۳ – شیمی۳ – فیزیک ۳
دیپلم ریاضی دارم می خواهم در کنکور انسانی شرکت کنم ادبیات۳-زبان فارسی۳- دین و زندگی۳-عربی۳- زبان۳ – حسابان
دیپلم ریاضی دارم می خواهم در کنکور تجربی شرکت کنم ادبیات۳-زبان فارسی۳- دین و زندگی۳-عربی۳- زبان۳ – شیمی۳ – فیزیک ۳- حسابان
دیپلم ریاضی دارم می خواهم در کنکور هنر شرکت کنم ادبیات۳-زبان فارسی۳- دین و زندگی۳-عربی۳- زبان۳ –فیزیک ۳- حسابان
دیپلم تجربی دارم می خواهم در کنکور هنر شرکت کنم ادبیات۳-زبان فارسی۳- دین و زندگی۳-عربی۳- زبان۳ – ریاضی ۳ – فیزیک۳
دیپلم انسانی دارم می خواهم در کنکور هنر شرکت کنم زبان فارسی۳-عربی۳-زبان۳- دین و زندگی۳
دیپلم انسانی یا تجربی یا ریاضی دارم می خواهم در کنکور زبان های خارجه شرکت کنم ادبیات۳-زبان فارسی۳- دین و زندگی۳-عربی۳- زبان۳

 نمرات با توجه به رتبه مد نظر داوطلب نیاز به ترمیم مجدد خواهند داشت. در جدول زیر حدود نمرات که نیاز به شرکت در آزمون ترمیم معدل دارند ذکر شده است:

اگر به رتبه بهتراز ۱۰۰۰ فکر می کنید اگر به رتبه بهتراز ۲۰۰۰ فکر می کنید اگر به رتبه بهتراز ۵۰۰۰ فکر می کنید اگر به رتبه بهتراز ۸۰۰۰ فکر می کنید اگر به رتبه بهتراز ۱۰۰۰۰ فکر می کنید اگر به رتبه بهتراز  ۱۵۰۰۰ فکر می کنید
نمرات زیر ۱۹ نیاز به ترمیم دارد نمرات زیر ۵/۱۸نیاز به ترمیم دارد نمرات زیر ۱۸ نیاز به ترمیم دارد نمرات زیر ۱۷ نیاز به ترمیم دارد نمرات زیر ۱۶ نیاز به ترمیم دارد نمرات زیر ۱۵ نیاز به ترمیم دارد

 

درباره نویسنده

2089مطلب نوشته است .

One Comment on “ترمیم معدل چیست؟برای تغییررشته دیپلم چه کنیم؟”

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما