پیچ خوردگی تخمدان”تورشن” یعنی چی؟ (torsion)

پیچ خوردگی تخمدان

پیچ خوردگی تخمدان”تورشن” یعنی چی؟ (torsion)

تورشن به معنای چرخش تخمدان است که منجر به گرفتگی وریدی، شریانی و لنفاوی می شود

تخمدان دو وظیفه اصلی  تخمک گذاری  و ترشح هورمون استروژن را  انجام میدهد.

سی تی اسکن و اولتراسوند، از روش های تشخیصی این عارضه می باشند.

***

 پیچ خوردگی تخمدان 

زمانی رخ می دهد که یک تخمدان به طور ناگهانی پیچ می خورد و جریان خون به سمت آن متوقف می شود. اگر این اتفاق بیافتد، درد ناگهانی و شدیدی در یک طرف از قسمت تحتانی شکم آغاز می شود.

اگر تخمدان دارای “توده”کیست بزرگ داشته باشد، احتمال پیچ خوردگی هست.

چون کیست می تواند وزن تخمدان رازیادکند وتعادلش رابهم بزند. زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در معرض خطر بیشتری هستند .

درمان های ناباروری می تواند احتمال پیچش را بالا ببرد. این داروها که به بارداری شما کمک می کنند تمایل دارند که اندازه ی تخمدان را بزرگ تر کنند و بزرگ تر شدن این عضو احتمال پیچ خوردن آن را افزایش می دهد.

***

خلاصه ای از مصاحبه دکتر فریبا الماسی، استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران، متخصص زنان، زایمان و نازایی و فلوشیپ جراحی‌های لاپاراسکوپی در مورد تورشن

از دست رفتن جوانی و شادابی پوست می شود، گرگرفتگی، پوکی استخوان، خشکی واژن، اختلال در تخمک گذاری و عدم باروری ازشاخص های تنبلی تخمدان هاست.

از کجا بفهمیم تخمدان ها پیچ خورده اند؟ 
درد شکم یکی از بارزترین و اصلی ترین علائم پیچ خوردگی تخمدان است. غیر از درد شکم، علامت خاصی وجود ندارد برای همین ممکن است بیماری دیر تشخیص داده شود و عوارضی گفته شده سراغ فرد بیاید. اما این درد به صورت ناگهانی سراغ بیمار می آید. ممکن است مثل روزهای قبل به فعالیت روزانه خود می پردازید اما به طور ناگهانی و یکباره یک درد شدید کلی شکم تان را فرا می گیرد تا حدی که قادر نیستید از جای خود بلند شوید. همچنین درد به صورت متوالی نیست و منقطع است یعنی ممکن است ۵دقیقه از شروع درد نگذشته باشد که درد کم شود اما مجدد بعد از مدتی دوباره  درد هاتکرارمی شوند. درصورتیکه دردهاادامه داشته باشد احتمال تهوع واستفراغ نیراست

درمان پیچ خوردگی چیست؟ 
در گذشته باجراحی لوله و تخمدان بیمار  برداشته شد. ولی باپیشرف علم متوجه شدندکه  لوله و تخمدان وظائف دیگری نیزدارند ترشحات شان از جمله هورمون استروژن درسلامت بدن تأثیرات بسزایی دارند، که درتکنیک های جدید، با لاپاراسکوپی  پیچ خوردگی را باز می کنند،  این روش کمترین عوارض را برای بیمار به همراه دارد. همچنین درصد احتمال چسبندگی بعد از عمل کاهش پیدا می کند.

اگریکی از تخمدان هاارکاربیفتند ،امکان بارداری هست؟

خوشبختانه اغلب اوقات یک طرف تخمدان دچارمشکل تورشن یا پیچ خوردگی می شود. بنابراین می توان گفت اگر یکی از تخمدان ها دچار عارضه ی شود و غیر فعال  باشد،  تخمدان دیگر می تواند وظیفه بارداری را ایفاکند.  اما با احتمال وجود یک تخمدان، یعنی درصد باروری این خانم نسبت به خانم هایی که دو تخمدان سالم دارند، کمتراست.

درباره نویسنده

1942مطلب نوشته است .

One Comment on “پیچ خوردگی تخمدان”تورشن” یعنی چی؟ (torsion)”

  • اصفهان آهن wrote on ۲ بهمن, ۱۳۹۶, ۱۲:۲۱

    بسیار عالی ممنونم

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما