جنسیت جنین،قابل انتخاب است؟حالات جنین درشکم مادر

جنسیت جنین،قابل انتخاب است؟حالات جنین درشکم مادر

 علائم”پسر”بودن جنین

همه خانم ها شانس خود را در دانستن جنسیت جنین خود محک زده و این حس را تا زمان آغاز روند زایمان در وجود خود افزایش دهند. اما، آیا در پشت هر یک این افسانه ها، حقیقت هایی هم وجود دارد؟ آیا علائم خاصی وجود دارد که بتواند نشان دهد یک مادر باردار افتخار حمل جنین پسر را دارد و یا دختری در بدن او رشد می کند؟ این موضوع کمی باورنکردنی به نظر می رسد، اما واقعیت این است که علائم خاصی در دوران بارداری هر مادر بارداری به وجود می آید تا نشان دهد که جنسیت جنین چیست!

علائمی که نشان می دهد جنسیت جنین پسر است

برخی از علائم قابل توجهی که از پسر بودن جنین داخل رحم مادر در دوران بارداری او خبر می دهند، عبارتند از:

۱٫ شکم رو به پایین مادر نشانه جنسیت جنین پسر

موقعیت شکم مادر در طی دوران باداری، یکی از علائم معمولی است که نشان می دهد جنسیت جنین او، پسر خواهد بود و یا دختر. بنابراین، به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که اگر شکم شما رو به پایین باشد، به وضوح نشان می دهد که شما در حال حمل یک جنین پسر در رحم خود هستید.

۲٫ رنگ تیره ادرار مادر جنین پسر

رنگ ادرار تمام زنان در دوران بارداری تغییر می کند. تیره شدن ادرار مادر در دوران بارداری نشان می دهد که او در حال حمل یک جنین پسر است. برای اثبات این موضوع، گزارشات علمی متنوعی در مورد دوران بارداری زنان ارائه شده است، که طبق گزارشات این منابع معتبر اگر ادرار مادر با آغاز دوران بارداری او تیره تر شده باشد، به این معنی است که او در حال حمل یک جنین پسر است. این در حالی است که اگر ادرار مادر با آغاز دوران بارداری او زلال و سفید شده باشد، بدان معنی است که او جنین دختری را در رحم خود پرورش می دهد.

۳٫ زیاد شدن آکنه پوست مادر نشان از جنسیت پسر

در ابتدا، یادتان باشد از آن جایی که زنان در دوران بارداری خود، تعادل هورمونی بدنشان را از دست می دهند و تغییر و تحولات فیزیکی و روحی زیادی را در این دوران تجربه می کنند، بنابراین بدن آن ها برای مقابله با این تغییرات، هم واکنش های مختلفی را از خود نشان می دهد. شروع جوش زدن و بروز آکنه بر روی پوست بدن مادر در دوران بارداری آن ها یکی از علائمی است که نشان می دهد مادر باردار، جنسیت جنین مادر پسر است.

۴٫ بزرگی سینه سمت راست نشان از پسر بودن جنین

به عنوان یک زن حامله به خاطر داشته باشید که در دوران بارداری هر مادری، سینه های او بزرگ تر از حد طبیعی خود شده و تمایل بیشتری به تامین شیر مادر برای پرورش نوزاد بعد از زایمان، از خود نشان می دهند. در بسیاری از زنان حامله، پستان سمت چپ، همیشه کمی بزرگ تر از سینه دیگر آن ها به نظر می رسد. با توجه به این مطلب، هنگامی که مادر باردار، جنین پسری را در رحم خود داشته باشد، پستان سمت راست او بزرگ تر از سینه سمت چپش خواهد بود.

۵٫ سرد بودن پاهای مادر دلیل بر پسر بودن جنسیت جنین

سردن بودن پاهای هر مادری در طول دوران بارداری او یکی دیگر از نشانه های روشنی است که اثبات می کند که جنسیت جنین مادر پسر است.

۶٫ ضربان قلب جنین کمتر از ۱۴۰ ضربه در دقیقه نشان پسر بودن

به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، به خاطر داشته باشید که معمولا دکتر متخصص زنان و زایمان در تمام طول دوران بارداری و در هنگام انجام معاینات معمولی، حتما باید ضربان قلب جنین و حرکت او در داخل رحم شما را اندازه گیری کند. در طی این معاینات، اگر پزشک معالج شما متوجه شود که ضربان قلب جنین زیر ۱۴۰ ضربه در دقیقه است، می تواند ادعا کند که جنسیت جنین شما پسر است.

۷٫ رشد سریع موهای جنین علامتی از پسر بودن جنسیت او

یکی دیگر از نشانه های مشترکی که می تواند به مادران حامله نشان دهد که فرزند داخل رحم آن ها پسر است، اندازه رشد موهای جنین می باشد. پس، به خاطر داشته باشید هنگامی که موهای جنین داخل رحم مادر باردار سریع تر از حد معمول رشد کند، نشانه روشنی از پسر بودن او است.

۸٫ هوس غذاهای ترش و شور جنین پسر

جالب است بدانید هنگامی که مادر بارداری نوزاد پسری را در رحم خود پرورش دهد، اشتیاق زیادی در خوردن مواد غذایی ترش و یا غذاهای شور خواهد داشت.

۹٫ خواب مادر به پهلوی چپ نشان پسر بودن جنین

در طول کل دوران بارداری، مادران حامله اغلب احساس خستگی زیاد می کنند. به همین دلیل، آن ها می توانند ساعت ها بدون حرکت و به راحتی بخوابند. در چنین شرایطی اگر خانم بارداری بیشتر بر روی سمت چپ خود بخوابد، نشان دهنده پسر بودن جنین داخل رحم او است.

۱۰٫ خشک شدن زیاد دست های علامت زنده ای بر پسر بودن جنین

خشک کردن و ترک خوردن دست های هر مادر بارداری، علامت زنده ی دیگری است که نشان می دهد جنسیت جنین پسر است.

۱۱٫ دلیل روشن دیگر پسر بودن جنین ،عدم بروز ویار صبحگاهی

جالب است به عنوان یک خانم بدانید هنگامی که زن حامله ای علائم اولیه بارداری مانند تهوع و ویار صبحگاهی را در بدن خود تجربه نمی کند، نشانه روشنی از پسر بودن جنین داخل رحم او است.

۱۲٫ افزایش سریع حجم شکم مادر نماد پسر بودن جنسیت جنین

بزرگ دیده شدن شکم زن حامله از نظر اطرافیان، ماهیتی است که افزایش قابل توجه وزن مادر و جنین داخل رحم او را نشان می دهد. یادتان باشد که افزایش وزن زیاد مادر باردار، نشانه مشخصی از پسر بودن جنین داخل رحم او است. در واقع، می توان ادعا کرد وقتی که مادر باردار یک جنین پسر را در داخل رحم خود حمل می کند، وزن اضافه در قسمت شکم او بیشتر مشاهده شده و فشار زیادی را هم به معده او وارد می کند. اما، در مورد دختر بودن نجنین، مادر دستاوردهایی نظیر اضافه شدن وزن در سراسر بدن خود از جمله چهره را تجربه خواهد نمود.

۱۳٫ به وجود آمدن تغییرات شخصیتی در مادران حامله در طی دوران بارداری

به عنوان یک خانم به یاد داشته باشید که جنسیت جنین داخل رحمتان بر تغییرات رفتاری شما تاثیر زیادی می گذارد. محققان طی تحقیقاتی گسترده در این مورد، نتیجه گیری کرده اند زنان حامله ای که در دوران بارداری خود طبیعت تهاجمی پیدا می کنند و با حرف های درشت و غلیظ سخن می گویند، با احتمال بیشتری جنین پسری را در رحم خود پرورش می دهند. دلیل این امر هم این است که با توجه به افزایش سطح هورمون تستوسترون، جنبه های رفتاری مادرانی که جنین پسری را در رحم خود دارند، بیشتر پذیرای رفتار و شخصیت مردانگی می شود./مامان سایت

روشهای ثابت شده تعیین جنسیت فرزند در اکثر کشورهای جهان تولد بچه پدیده ایست بسیار پیچیده و خارج از تصورات ما وهمانطور که ما معتقد هستیم هستی و نیستی ما در دست خداوند بزرگ میباشد.تولد بچه- راه رفتن- بزرگ شدن- همه وهمه به مشیت الهی بستگی دارد.

از دیر باز انسان کنجکاو علاقه بسیاری به دانستن جنسیت بچه قبل از تولد داشته است ودر این راستا ملل مختلف عقاید گوناگونی در تشخیص این مسئله ارائه داده اندکه من چند موردی را جمع آوری کرده ام و برایتان مینویسم.

۱-چشم میتواند عاملی جهت تشخیص باشد پلک پایین چشم را کشیده وبه سفیدی چشمان نگاه کنید .آیا با این کار رگ خونی شکسته به شکل حرف(V)دیده میشود؟اگر شکل حرف(V)در قسمت پایینی چشم راستتان باشد بدون تردید جنین پسر خواهد بود حال اگر رگ خونی شکسته به شکل حرف (V) در چشم چپ باشد بچه دخترخواهد بود.

۲-موی پا به عنوان یک عامل تشخیص جنسیت اگر رشد موی پاها سریع باشد جنسیت جنین پسر خواهد بود ولی اگر رشد آن مثل زمان پیش از بارداری بوده و تغییری نکرده باشد نشانه داشتن دختراست.

۳-تشخیص جنسیت بر اساس چگونگی باسن این بار جهت تشخیص جنسیت باید به به چگونگی افزایش حجم باسن توجه کرد آیا مادر آبستن حس میکند که در ناحیه باسن اضافه وزن یافته است؟اگر جواب مثبت باشد کودک حتما دختر خواهد بود و اگر اضافه وزنی در این ناحیه حس نشود جنین پسر میشود.

۴-رویارویی با واقعیت اینبار به وضع صورت توجه کنید آیا مادر در این دوران چاقتر و تپل تر شده است؟اگر جواب مثبت باشد بر طبق باور ایتالیاییها مادر دختر در شکم دارد ولی اگر چهره زن باردار ظریف بوده و با وضعیت قبل از بارداری تغییر نکرده علامت پسر بودن جنین است.

۵-نفس را در سینه حبس کنید! آیا بعد از آبستن شدن دریافته اید که نفس کشیدن برایتان دشوار شده است ؟اگر مادر باردار مواجه با تنگی نفس شده باشد نشانه این است که پسری در شکم دارد اما اگر هیچ مشکلی در این رابطه نداشته باشید بدون تردید کودکتان دختر است.

۶-از آشپزخانه چه خبر؟ اگر فعالیت مادر باردار در آشپزخانه بیشتر از گذشته باشد نشانه این است که پسری در شکم داردکه او را شکمو و پر خور کرده است.حال اگر وقت زیادی صرف پختن غذا نشود و فعالیت آشپزخانه ای مادر کم باشد جنین دختر است.

۷-موقعیت جنین در داخل شکم اگر بچه در قسمت فوقانی شکم حس شود نشانه دختر بودن است و اگر حرکت در ناحیه تحتانی شکم باشد خودتان حدس بزنید!

۸-آیا لگد زدن بچه حس میشود؟ بر اساس باور های عامه کودک پسر لگدش را متوجه دنده مادر میکند حرکات دختر کوچولوها متوجه قسمت تحتانی شکم مادر است

۹-حرکات پاها آیا حرکات و پرتاب پاهای جنین بیشتر متوجه ناحیه چپ شکم است یا قسمت راست آن؟بر اساس باور های عامه انگلیسیها پسرها بیشتر به سمت راست تمایل دارند و دخترها معمولا به سمت چپ لگد میپرانند!اما در موقع خواب پسر بیشتر در سمت چپمیخوابد در حالیکه دختر سمت راست را ترجیح میدهد.

۱۰-تغییرات وزن پدر چگونه است ؟ گاهی مردان نیز مثل زنان خود هنگام آبستنی همسرانشان چاق میشوند.این اتفاق تازه ای نیست و در گذشته نیز سابقه داشته ولی شاید شوهران معنی ومفهوم این چاقی را ندانند این چاقی دلالت بر صاحب پسر شدن دارد!حال اگر وضعیت جسمانی پدر با گذشته هیچ فرقی نداشته باشد دستکم همراه با بارداری زنش چاق نشده باشد زنش دختری در شکم دارد.

پسر است اگر:
اوایل حاملگی اول صبح حالت تهوع نداشته اید.ضربان قلب نوزاد کمتر از ۱۴۰ در دقیقه است.در قسمت شکم چاق می شوید.شکمتان مثل یک توپ بسکتبال می شود.
نوک سینه هایتان به طور قابل ملاحظه ای تیره تر می شود.به غذاهای ترش و شور علاقه مند می شوید.به پروتئین—گوشت و پنیر—علاقه مند می شوید
پاهایتان سردتر از دوران قبل از حاملگی خواهد شد.موی روی پاهایتان سریعتر رشد می کند.دستهایتان خیلی خشک می شود.پدر بچه هم همراه با شما شروع به چاق شدن می کند.حاملگی برایتان بسیار خوشایند است.رنگ ادرارتان زرد روشن خواهد شد..حلقه ازدواجتان را با نخ روی شکمتان آویزان نگاه دارید، دایره دایره یچرخد.سردرد خواهید داشت.سنتان را موقع حاملگی با عدد ماهی که در آن حامله شدید را جمع کنید، عدد زوج به دست می آید.

دختر است اگر:
اوایل حاملگی اول صبح حالت تهوع خواهید داشت.ضربان قلب نوزاد حداقل ۱۴۰ در دقیقه است.
در قسمت های ران و باسن چاق می شوید.سینه ی سمت چپتان بزرگتر از سمت راستی می شود.
موهایتان هایلایت قرمز می گیرد.شکمتان شکل هندوانه می شود.به غذاهای شیرین علاقه مند می شوید.به میوه جات علاقه مند می شوید.به آب پرتقال علاقه مند می شوید.
در دوران حاملگی نسبت به واقع عادی حال خوبی ندارید.در دوران حاملگی بداخلاق و ترشرو می شوید.صورتتان بیش از همیشه جوش می زند.ته مانده ی نان را نمی خورید.
سینه هایتان طراوت خاصی می گیرد.رنگ ادرارتان زرد تیره می شود.اگر حلقه ی ازدواجتان را با نخ روی شکمتان آویزان نگاه دارید، به اطراف خواهد چرخید.سنتان را موقع حاملگی با عدد ماهی که در آن حامله شدید را جمع کنید، عدد فرد به دست می آید /نی نی سایت

***

جنسیت جنین چه زمانی مشخص می شود؟

در هفته ۱۴ محتویات روده که قبل از این در بندناف بوده به تدریج در حفره شکمی جا می‌گیرد. به دنبال تکمیل اپیدرم جنین از این پس به لمس کردن حساس است و می‌تواند اخم کند یا چشمانش را حرکت دهد. این هفته زمان مناسبی برای تعیین جنسیت جنین است.

جنسیت جنین در چند هفتگی تشکیل می شود؟

جنسیت بلافاصله پس از لقاح مشخص می‌شود. بیست و سومین جفت از کروموزوم‌ها جنسیت کودک را مشخص می‌کنند. تخمک مادر دارای کروموزوم X است و اسپرم پدر کروموزوم دیگری دارد که می‌تواند X یا Y باشد. یک ترکیب XX به معنی دختر بودن جنین و ترکیب XY به معنای پسر بودن اوست. این یعنی جنسیت کودک حتی قبل از آنکه جنین شود مشخص‌شده است. باوجودی که جنسیت نوزاد شما فوراً پس از لقاح مشخص می‌شود اما شما قادر نخواهید بود تا هفته‌ی ۱۶ تا ۱۸ بارداری متوجه آن شوید.

تشخیص جنسیت جنین با جوش شیرین

این تست به کمک جوش شیرین انجام می شود و در مورد این روش بارها در انجمن بارداری بحث شده است. در این روش شما فقط به یک یا ۲ قاشق غذاخوری جوش شیرین نیاز دارید. مادر باردار ادرار خود را مانند آزمایشگاه در یک ظرف که جوش شیرین در آن وجود دارد بریزد البته بهتر است این آزمایش در صبح انجام شود زیرا ادرار در این زمان نسبتا رقیق بوده به همین دلیل نتیجه دقیق تری به دست می آید اگر پس از ترکیب شدن جوش شیرین و ادرار، حباب  در ظرف مشاهده شد نشانه پسربودن جنین و اگر هیچ واکنشی اتفاق نیفتند نشانه دختر بودن آن است. البته ناگفته نماند در برخی موارد به دلیل آن که در برخی زنان باردار تغییرات هورمونی زیادی اتفاق می افتد ممکن است که نتیجه دقیق مشاهده نشود.

تشخیص جنسیت جنین از ظاهر مادر

۱- شکل صورت

زمانیکه صورت شما لاغرتر و کشیده میشود، نشاندهنده پسر بودن جنین است در حالیکه اگر صورت شما پرتر و گرد تر شده باشد، جنین شما دختر خواهد بود.

۲- پوست

آکنه معمولا نشانه رایج دختر بودن جنین است و اگر پوست شما صاف و عاری از جوش و لک باشد، جنین شما پسر خواهد بود.

۳- موی سر

اگر شما جنین دختر را در شکم داشته باشید، موی سر شما نازک تر و کدر تر خواهد شد در حالیکه داشتن جنین پسر موی شما را براق تر و پر پشت تر خواهد کرد. همچنین ممکن است مادرانی که جنین دختر دارند هایلایتی قرمز رنگ در موهای آنها دیده میشود.

همچنین زن باردار می بایست موهای خود را مانند تصویر به بالا جمع کرده و اگر رشد موهای جدید بصورت ” v” بود او جنین پسر دارد و اگر مو های جدید در حال رشد بصورت مستقیم پشت گردن رشد کند جنین دختر است.

۴- بینی

زمانی که باردار هستید اگر تغییراتی را درسایز و اندازه بینی خود حس کردید شما دارای جنین پسر هستید. این تغییرات شامل بزرگ تر شدن و پهن تر شدن موقتی بینی است که بعد از تولد به حالت اولیه باز خواهد گشت.

۵- عروق چشمی

با مطالعه بخش سفید زیر عنبیه شما می توانید جنسیت جنین را پیش بینی کنید. اگر عروقی به شکل “v” و “y” و یا “u” زیر چشم چپ شما دیده شد شما دارای جنین دختر هستید و اگر این اشکال در زیر چشم راست شما بود ممکن است جنین شما پسر باشد.اگر این اشکال در هر دو چشم دیده شد، جنسیت جنین دختر و اگر در هیچ یک دیده نشد جنین پسر خواهد بود.

۶- زیبایی کلی

اگر بنظر شما و دوستانتان زیبا تر از قبل شده اید، ممکن است جنین شما پسر باشد و اگر شما در دوران بارداری زشت  شده باشید ممکن است جنین شما دختر باشد.

بهترین زمان تعیین جنسیت جنین با سونوگرافی

در هفته های ۱۶ تا ۱۹ جنسیت، دست و پا، تعداد انگشتان، صورت، وضع لب ها، گوش، چشم، دیافراگم، ستون فقرات، کلیه ها، مثانه و معده پر از مایع و چهار حفره ای بودن قلب جنین بررسی می شود. از هفته ۱۴ می توانید جنسیت جنین خود را با سونوگرافی تعیین کنید. ولی همان طور که گفته شد معمولا برای دقت بیشتر هفته شانزدهم بارداری بهتر است. البته تعیین جنسیت جنین بستگی به موقعیت قرارگیری جنین در رحم دارد. اگر وضع قرارگیری مناسب باشد، می توان به راحتی جنسیت را مشخص کرد. در حالیکه، اگر سونوگرافی تصویر واضح از دستگاه تناسلی جنین نداشته باشد حتی در این هفته نیز امکان فهمیدن جنسیت جنین وجود ندارد.

زمان تشکیل اندام تناسلی جنین پسر

در هفته ششم بارداری، آلت تناسلی دختر و پسر در حال شکل گیری است و در هفته چهاردهم بارداری جنین دختر و پسر بسیار شبیه هستند و بسیار دشوار است که جنسیت آنها از هم تشخیص داده شود. در هفته هجدهم بارداری، جنسیت جنین شما مشخص میشود اگر دستگاه تناسلی جنین در موقعیتی باشد که بطور واضح قابل دیدن است. اگر نه که در هفته های آتی نوع جنسیت جنین مشخص می شود.

جنسیت جنین بدون سونوگرافی

براساس بعضی باورهای قدیمی، روش هایی وجود دارد که می توان به کمک آنها پیش یا بدون سونوگرافی هم به جنسیت بچه پی برد؛ از جمله ضربان قلب. گفته می شود اگر تعداد ضربان قلب کودک ۱۴۰بار در هر د قیقه یا بیشتر باشد ، فرزند دختر و اگر زیر ۱۴۰ضربه درد قیقه باشد، پسر است.

به گفته دکتر باوریان، « بیشتر موارد مربوط به تعیین جنسیت بچه بدون سونوگرافی به طب بوعلی سینا بازمی گردد. به طور مثال در بعضی متون آمده پسر سمت راست شکم مادر و دختر در سمت چپ قرار می گیرد. اگرچه می شود روی بعضی از این موارد تا ۸۰ ۷۰ درصد حساب کرد ولی در موارد زیادی هم این باورها صادق نیست و ممکن است نتیجه درست نباشد. از آنجا که احتمال دختر یا پسر بودن ۵۰ درصد است با این موارد می توان کمی درصد احتمال را بالاتر برد و حدس بهتری زد. خیلی اوقات زمانی که می خواهم جنسیت را تعیین کنم می بینم که پسرها بیشتر در سمت راست هستند اما باز هم مواردی را مشاهده می کنم که برعکس است بنابراین نمی توان با اطمینان این علائم را به کار برد.»/منبع: میزان بنقل ازنبض ما

***

NIPT چیست؟

آزمون NIPT یا تست غربالگری غیرتهاجمی که به آن cell free fetal DNA نیز می گویند، یک تست غربالگری پیش از تولد برای اختلالات کروموزومی شایع (مثل تریزومی ۲۱، ۱۸ و ۱۳) و تعیین جنسیت از هفته ۱۰ حاملگی می باشد. هر فردی به طور نرمال ٢٣ جفت کرموزوم دارد و هر کروموزوم از رشته های DNA حلقوی تشکیل شده است که حاوی هزاران ژن می باشد. تریزومی حالتی است که به جای دو نسخه از یک کروموزوم، ۳ نسخه وجود دارد و در اثر آن اختلالات شدید ذهنی و جسمی بروز می کند.

بدون تشخیص قبل از تولد، تنها در امریکا در هر سال باید انتظار بدنیا آمدن بیش از ۷ هزار کودک با سندرم داون، بیش از ۱۰۰۰ تریزومی ۱۸ و ۶۰۰ تریزومی ۱۳ را در کل ۴٫۲۵ میلیون زایمان داشته باشیم.

تاریخچه تست NIPT

بحث استفاده از DNA آزاد موجود در گردش خون مادری با منشاء جنینی از سال ۱۹۹۷ مطرح شده است. منشاء cffDNA از سلول‌های تروفوبلاست جفت بوده و به دنبال پوسته‌ریزی این سلولها وارد گردش خون مادر شده و ۱۳- ۳٪ کل DNA آزاد موجود در گردش خون مادر را تشکیل می‌دهد. cffDNA در هفته ۷ بارداری در خون مادر ظاهر و بلافاصله بعد از تولد نوزاد از گردش خون وی پاک می‌شود، طوری که ۲ ساعت پس از زایمان دیگر در خون مادر قابل تشخیص نیست.

کاربردهای تست NIPT

۱- تعیین اختلالات کروموزومی نظیر سندرم داون (تریزومی ۲۱)، سندرم ادوارد (تریزومی ۱۸) و سندرم پاتو (تریزومی ۱۳).

۲- تعیین جنسیت در مواردی که احتمال وراثت اختلالات ژنتیکی مرتبط با کروموزوم X و یا X-Linked وجود دارد و یا احتمال وجود اختلالات ژنتیکی مرتبط با کروموزوم Y و یا Y-Linked است.

سردسته این اختلالات عبارتند از: سندرم X شکننده، دیستروفی عضلانی دوشنو هموفیلی می باشد. یعنی اگر مادری ناقل یک بیماری وابسته به کروموزوم X باشد امکان انتقال آنرا به جنین پسر خود را دارد و امکان بروز بیماری در پسران وی وجود دارد.

بنابراین اگر در این روش به تشخیص سریعتر جنین پسر برسیم ، می توانیم مشاوره ژنتیک و در صورت لزوم تست های ژنتیکی مورد نیاز را طراحی نمائیم.

اگر پدر خانواده ناقل ژن هایی که وابسته به اختلالات وابسته به کروموزوم Y و یا Y-Linked Disorders، باشد ، نیز کاندید مشاوره ژنتیک و یا تست های ژنتیکی در دوران بارداری می شوند. مثالهای معروف این اختلالات ، عبارتند از:

– ناباروری وابسته به کروموزوم Y و یا Y chromosome infertilty (نقصی در کروموزوم Y وجود دارد که می تواند آزوسپرمیا و یا اولیگوزوسپرمیا ایجاد کند)،

– بیماری Abnormal or Absent Testicular Development (نقص در ناحیه sex determining region Y = SRY) می باشد.

– بیماری رتینیت پیگمنتوزا ، که ژن فوق که به آن the RPY (retinitis pigmentosa, Y-linked) gene می گویند بر روی کروموزوم Y قرار داشته و دچار نقص شده است.

تعیین جنسیت در بیماریهایی که وابسته به کروموزوم های جنسی نیستند ولی جنسیت نقش مهمی در بروز یک سری از علائم مهم را دارد نیز اهمیت پیدا می کند. مثال معروف آن هیپرپلازی مادرزادی آدرنال می باشد که طی آن به دلیل مهار مسیر تولید کورتیکواستروئیدها، مسیر تولید هورمون‌های آندروژن افزایش یافته و اگر جنین دختر باشد باعث مردانه شدن اندام تناسلی خارجی وی می گردد.

در این موارد باید از هفته ۷ بارداری درمان با دگزامتازون را برای جنین‌های دختر شروع کرد و مانع از ترشح آندروژن‌ها شد.

چه کسانی کاندید انجام تست NIPT هستند؟

طبق توصیه مشترک انجمن متخصصین زنان و زایمان آمریکا و انجمن طب مادر و جنین در سال ۲۰۱۵ و انجمن بین المللی غربالگری دوران بارداری در سال ۲۰۱۴ این تست را می توان به گروه های ذیل پیشنهاد نمود:

زنان ۳۵ سال یا بالاتر

وجود یک تست غربالگری مثبت (مانند تست‌های غربالگری سه ماهه اول، دوم، اینتگریتد و یا سکوئنشیال).

وجود یافتهای در سونوگرافی که نشان دهنده افزایش ریسک اختلالات کروموزومی است.

وجود سابقه قبلی جنین و یا فرزند مبتلا به تریزومی‌ های شایع

وجود سابقه خانوادگی ابتلا به تریزومی ۲۱، ۱۸ و ۱۳

عدم انجام تست های روتین غربالگری تا ۲۲ هفتگی به هر دلیل و یا وجود یک یافته سونوگرافیک غیرطبیعی از هفته ۲۲ به بعد

البته براساس یافته های آزمایشگاه نیلو بهترین گروه برای انجام این تست گروه های با خطر بینابین در پروتکل های غربالگری سه ماهه اول و دوم می باشند. در گروه های پرخطر هم در موارد ذیل می توان بعنوان یک پیش تست قبل از انجام تست های تشخیصی از این تست استفاده نمود:

– زنانی که ترس زیادی از نمونه گیری تست های تشخیصی مثل آمنیوسنتز و یا CVS دارند،

– زنانی که زیر بار ریسک سقط تست های تشخیصی نمی روند،

– زنانی که سابقه سقط مکرر (سه و یا بیشتر از سه سقط زیر ۲۰ هفتگی و یا وزن جنین زیر ۵۰۰ گرم) دارند،

– زنانیکه سابقه پارگی کیسه آب دارند،

– زنانیکه دارای جنین طلایی (جنینی که بعد از چندین سال ناباروری، والدین با سن بالا و یا حاصل از حاملگی IVF تشکیل شده اند) هستند.

نمونه‌ مورد نیاز

۱۰ میلی لیتر خون از مادر که در ضد انعقاد حاوی EDTA گرفته می شود.

شرایط انجام تست

حداقل سن بارداری ۱۰ هفته

بارداری تک قلویی

بارداری ناشی از IVF و یا رحم اجاره ای

کشت سلولی در آمنیوسنتز به هر دلیلی موفقیت آمیز نمی باشد (نمونه آلوده به خون مادر باشد و یا سن بارداری بیشتر از ۲۰ هفته باشد)

توجه۱: در زنان باردار مبتلا به کانسر و یا زنان دارای سابقه دریافت خون طی ۱۲ ماه گذشته دارند، این تست توصیه نمی شود.

توجه۲: طبق یک متاآنالیزی که در سال ۲۰۱۶ توسط دکتر فلیپ تایلور و همکاران انجام شد، مشخص گردید که میزان قدرت تشخیص تست NIPT در بارداری دوقلویی نسبت به یک قلویی کاهش می یابد. این میزان کاهش در تریزومی ۲۱ تا ۹%، در تریزومی ۱۸ تا ۲۸% و در سندرم پاتو و یا تریزومی ۱۳ تا ۲۲% می باشد.

توجه۳: در بارداری دوقلویی هنوز شواهد کافی برای تعیین کارآیی تست NIPT به اندازه کافی وجود ندارد (که این موضوع در مورد تمام برندها صدق می کند)، اما یافته های اولیه نشان از صحت بالای این تست در دوقلویی ها می کند.

توجه۴: به هیچ وجه این تست برای سه قلویی و به بالا درخواست نشود.

اساس آزمایش

هر فردی بطور نرمال ۲۳ جفت کروموزوم دارد و هر کروموزوم از ساختمان حلقوی شکلی (DNA) تشکیل شده که حاوی ژن ها می باشد. در هر کروموزوم سکانس ها و یا توالی خاصی از مولکول DNA وجود دارد که ویژه هر کروموزوم است (بطور مثال ۲۱q22 و یا ناحیه ۲ از باند ۲ از بازوی بلند کروموزوم ۲۱ توالی و یا سکانس اختصاصی کروموزوم ۲۱ است و بعنوان ناحیه Hot Spot و یا مهم کروموزوم ۲۱ برای تشخیص کروموزوم ۲۱ مورد استفاده قرار می گیرد).

با روش NGS می توان با شمردن تعداد این سکانس ها، مقدار دقیق هر کروموزوم را محاسبه نمود و در نتیجه می توان مجموع کل کروموزوم ۲۱ موجود در خون مادر را نسبت به سایر کروموزوم ها مقایسه نمود. این نسبت همیشه معادل یک در یک مادر باردار حاوی جنین نرمال می باشد.

اگر جنین مبتلا به سندرم داون باشد به میزان خیلی کم سکانس های مربوط به کروموزوم ۲۱، بیشتر بوده و در نتیجه در مقایسه با سایر کروموزوم ها بیشتر بوده و نسبت آن بالای یک می شود.

نتایج چگونه تفسیر می‌شوند

نتایج به سه صورت کم خطر، پرخطر و بدون نتیجه گزارش می شود:

کم خطر: نشانه آن است که به احتمال بیش از ۹۹ درصد جنین از نظر اختلالات کروموزوم های ۲۱، ۱۸ و ۱۳ در محدوده کم خطر می باشد

پر خطر: نشانه آن است که به احتمال بیش از ۹۹ درصد جنین از نظر اختلالات کروموزوم های ۲۱، ۱۸ و ۱۳ در محدوده پرخطر بوده و برای تأئید جواب باید یک تست تشخیصی تهاجمی نظیر آمنیوسنتز را انجام شود.

بدون نتیجه: در موارد خیلی نادر، بدلیل ناکافی بودن میزان cffDNA در خون مادر (ناشی از وزن بالای مادر و یا سن پایین جنین) تست جواب نداده و نیاز به خونگیری مجدد داریم.

تست NIPT نسبت به سایر تست های غربالگری این مزایا را دارد:

مثبت کاذب کمتر: احتمال مثبت کاذب این تست زیر یک درصد برای تریزومی های ۲۱، ۱۸ و ۱۳ است.

قدرت تشخیص بالاتر: بدلیل تفکیک DNA آزاد موجود در گردش خون مادری با منشاء جنینی (cffDNA) از DNA آزاد با منشاء مادری (cfmDNA) که در این روش انجام می گیرد، قدرت تشخیص به بالای ۹۹ درصد برای اختلالات کروموزوم های ۲۱، ۱۸ و ۱۳ می رسد.

صحت بالای تعیین جنسیت: قدرت تشخیص جنسیت در این روش بالای ۹۷% است که نسبت به بسیاری از تست های مشابه خود بالاتر است.

عدم وجود احتمال سقط جنین: بر خلاف روش های تشخیصی تهاجمی، بدلیل آنکه این تست فقط بر روی خون مادر انجام می شود، ریسکی برای ایجاد سقط جنین ندارد.

عدم تاثیر پذیری از بارداری های قبلی: از آنجائیکه نیمه عمر cffDNA کمتر از ۲ ساعت است بنابراین بارداری های قبلی اختلالی در نتیجه تست ایجاد نمی کند.

تشخیص زود هنگام: این تست از هفته ۱۰ بارداری قابل انجام است.

جوابدهی سریع:جواب بین ۳ تا ۷ روز کاری بعد از نمونه گیری آماده می شود.

بهترین پروتکل غربالگری بعد از هفته ۲۲ بارداری

توجه: باید به بیماران تاکید شود که یکی از محدودیت های این تست آن است که ریسک باقی مانده (residual risk) بعد از یک تست NIPT منفی که بدنبال یک تست غربالگری مثبت انجام شده است، حدود ۲% می باشد.

در انتها یادآور می شود که این تست فقط یک تست غربالگری با قدرت تشخیصی بالا بوده و هیچگاه نمی تواند جایگزینی برای تست های تشخیصی شود. این تست هم اکنون در ایران تحت لیسانس کمپانی Premaitha انگلیس و تحت نام برند IONA راه اندازی شده و طی مدت ٣ الی ۵ روز کاری جوابش آماده می شود./منبع:آزمایشگاه تخصصی تشخیص جنین و غربالگیری- نیلو

***

مراحل رشدجنین درطول۴۰ هقته بارداری

هفته۱
شمارش هفته های حاملگی از روز اول آخرین پریود شروع می شود

هفته۲
هنوز لقاح انجام نشده است

هفته۳
اسپرم و تخمک همدیگر را در لوله فالوپ ملاقات می کنند
در خانمهایی که پریود ۲۸ روزه دارند تخمک گذاری روز ۱۴ سیکل صورت می گیرد

هفته ۴
توده سلولی در حال تقسیم به رحم می رود تا جایگاهی برای استقرار پیدا کند

هفته۵
توده سلولی به دو قسمت تقسیم شده قسمت جنینی وقسمت جفتی و پس از ان قسمت جنینی به سه لایه تقسیم می شوند
لایه خارجی :مغز, نخاع, پوست و مو را تشکیل میدهد
لایه میانی: قلب, سیستم گردش خون, استخوان, عضله, کلیه و سیستم تناسلی را تشکیل میدهد
لایه داخلی:روده ها کبد پانکراس و مثانه را می سازد/اندازه جنین در این هفته ۵تا ۷ میلیمتر است

هفته۶
اولین ضربان قلب جنین در این هفته است
اندازه جنین در این هفته ۸ تا ۱۰ میلیمتر است به اندازه ناخن انگشت کوچک است

هفته۷
اندازه جنین در این هفته۱۷ تا ۲۰ میلیمتر است که در حد بزرگی ناخن شست است

هفته۸
در این هفته جنین شبیه یک ماهی با سر بزرگ و بدنی کوچک است-جنین ۲٫۵ تا ۳٫۵ سانتی متر است

هفته ۹
اندام های جنین(دستها ،پاها، انگشتان وناخن)شروع به رشد می کنند-انداره جنین ۴۴ تا ۴۶ میلیمتر است

هفته۱۰
اتفاق خاصی رخ نمی دهدالا ادامه رشداندامها-اندازه جنین ۵۰ تا ۶۰ میلیمتر است

هفته۱۱
صورت جنین شباهت آدمیزاد می شود!-اندازه جنین ۶۵ تا ۷۵ میلیمتر است

هفته ۱۲
در این هفته بند ناف شروع به جریان انداختن خون بین لایه های جفتی و جنین می شود ومنبع تغذیه کودک از این هفته همین ارتباط خونی می باشد-اندازه جنین ۸۵ میلیمتر و وزن او حدود ۹ تا ۱۲ گرم است

هفته۱۳
در این هفته تمام ۲۰ دندان جنین در زیر لثه شکل می گیرد وزن جنین در این هفته ۲۰ تا ۲۵ گرم و قدش ۱۰ سانتی متر است ونیز جنین شروع به بلع مایع آمنیوتیک می کند

هفته۱۴
در این هفته جنین شروع به تولید ادرار می کند که وارد مایع آمنیوتیک می شود
وزن جنین در این هفته۶۵ تا ۷۰ گرم می باشد و قدش حدود ۱۲٫۵ سانتی متر است

هفته۱۵
در این هفته جنین شروع به مکیدن انگشت شستش می کند ونیز دارای ابرو و مژه می شود
مایع آمنیوتیک قادر به انتقال صوت به جنین بوده و کودک بوسیله آن می تواند صدای معده ضربان قلب و صدای شما را بشنود-وزن جنین در این هفته۷۰ تا ۷۵ گرم و قدش ۱۳ تا ۱۴ سانتی متر است

هفته۱۶
در این هفته ناخن جنین شروع به رشد کرده . جنین هر ۴۵ تا ۶۰ دقیقه ادرار می کند جنسیت جنین در این هفته درسونوگرافی قابل تشخیص است-وزن جنین ۸۰ گرم و قدش ۱۴ تا۱۶ سانتی متر است

هفته۱۷
از این هفته تکانش های جنین قابل تشخیص است، مثل نوک زدن پرنده ه قفس گاهی شبیه پرزدن پروانه زیر پوست خود حس می کنید.البته برای مادرانیکه تجربه زایمان ندارند” حاملگی اول “ممکن است تا هفته ۲۰ متوجه این حرکات  نشوید-وزن کودک ۱۰۰ تا ۱۲۰ گرم و قدش ۱۶ ساتی متر است

هفته۱۸
استخوانها شکل می گیرد، اثر انگشت قابل تشخیص است- و وزن او در این هفته ۱۶۰ تا ۱۸۰ گرم و قدش تا ۲۰ سانتی متر است

هفته۱۹
جوانه دندانهای اصلی در پشت دندانهای شیری شکل می گیردو موهای کرکی شکل بدن کودک را می پوشاند- وزنش در این هفته ۲۰۰ تا ۲۲۰گرم وقدش ۲۰ تا ۲ سانتی متر است

هفته۲۰
از این هفته به بعد جنین صداها رامی شنود- وزن ان حدود ۲۸۰ گرم و قدش ۲۵ سانتی متر است

هفته۲۱
گلبولهای سفید تشکلیل می شود-وزن جنین ۳۷۰ گرم وقدش۲۵ تا ۲۶سانتی متر است

هفته۲۲
حس لامسه شکل می گیرد وکودک  می تواند صورت خود را لمس کند-وزن کودک ۴۰۰ تا ۴۲۰ گرم و قدش ۲۷ تا ۲۸ سانتی متر است

هفته۲۳
گاه کودک ممکن است بدنبال بلعیدن مایع آمنیوتیک دچار سکسکه شود با لمس شکم و صدا حرکات جنین بیشتر می شود- وزن جنین ۵۰۰ تا ۵۵۰ گرم و قدش۲۸ تا۲۹ سانتی متر است

هفته۲۴
در این هفته  چربی در زیر لایه پوست شکل می گیرند-وزن جنین ۶۰۰ گرم و قدش ۳۰ سانتی متر است

هفته۲۵
در این هفته استخوانها محکم تر و سخت تر می شود و کودک هم بعلت رشد چربی زیر پوست چاق می شود
وزن در این هفته ۷۰۰ گرم و قد حدود۳۱ سانتی متر است

هفته ۲۶
ریه های جنین با تولید شاخه های برونش شکل می گیرند-وزن جنین ۸۰۰ تا ۸۵۰ گرم و قدش ۳۲ سانتی است

هفته۲۷
در این هفته رنگ چشم کودک آبی یا آبی تیره می باشد-وزن جنین ۹۰۰ گرم و قدش۳۳ تا ۳۴ سانتی متر است

هفته۲۸
ریه های جنین در این هفته به تکامل می رسد –وزن جنین ۱ کیلو گرم و قدش ۳۵ سانتی متر است

هفته۲۹
جنین در این هفته تمام فضای رحم را اشغال می کند . رشد کودک از این هفته به بعد کمتر از یک سانتی متر در هفته است . از این هفته به بعد هفته ای ۲۰۰ گرم به وزن کودک اضافه می شود
کودک روزانه نیم لیتر ادرار وارد مایع آمنیوتیک می کندو همچنین از این هفته شروع به تنظیم دمای بدن خویش می کند-وزن جنین حدود۱۲۰۰ گرم است

هفته۳۰
در این هفته جنین  نسبت به محیط اطرافش کنکاومی شود و تاریکی ونور محیط بیرون را تشخیص می دهد
وزن جنین در این هفته ۱۴۰۰ گرم است وقدش ۳۷ تا۳۸ سانتی متر

هفته۳۱
ناخن کودک در این هفته به انتهای انگشت میرسد لایه چربی زیر پوست شکل می گیرد،موهای کرکی و ورنیکس (ماده مومی شکل پوشانده بدن) شروع به محو شدن می کنند-وزن جنین هم حدود ۱۶۰۰ گرم است

هفته۳۲
در این هفته و هفته های آخر شنوایی کودک ارتباط بهتری با دنیای بیرون از رحم برقرار می کند
در میان صداهای خارجی او به صدای مادرواکنش نشان می دهد وبدینوسیله بعد از تولد صدای مادررا تشخیص می دهد-وزن چنین ۱۸۰۰ کرم و قدش ۳۹ سانتی متر است

هفته۳۳
از این هفته سورفاکتانت(Surface active agent) مایعی است که باعث کشش سطحی دیواره. حبابچه های  ریه جنین شروع به ساخت می کندوازتجهیزات تنفسی است-وزن جنین ۲۰۰۰ گرم وقدش ۴۱ سانتی متر است

هفته۳۴
پوست کودک کم کم به رنگ صورتی در می آید و ریه های کودک تکمیل  می شوند-وزن کودک۲۲۰۰ و قدش ۴۲٫۵ سانتی متر است

هفته۳۵
از این هفته تا هفته های آخر بارداری لایه چربی بیشتری زیر پوست کودک بخصوص اطراف شانه اورا در بر می گیرد-وزن کودک حدود ۲۵۰۰ گرم است

هفته۳۶
تمام اعضای کودک در این هفته به بلوغ می رسند-قد جنین ۴۵ سانتی متر و وزنش ۲۷۰۰ گرم است

هفته۳۷
از این هفته به بعد هر روز  آماده باش برای دیدارمادروفرزند –وزن کودک حدود ۲۹۰۰ گرم است

هفته ۳۸
اگر فرزند  پسر باشد در این هفته بیضه های او در داخل کیسه بیضه قرار می گیرد
وزن جنین ۳۱۰۰ گرم است

هفته۳۹
روده های کودک در این هفته پر از مواد دفعی که مکونیوم نام دارد می باشداین مواد به رنگ سبز تیره و چسبناک است در طی ۲ هفته اول تولد, کودک ان را دفع می کند . گاهی در اثر فشار طی زایمان ممکن است این ماده دفع شود-وزن جنین در این هفته ۳۲۵۰ گرم است

هفته۴۰ ،هفته پایانی
در زمان تولد پوست کودک ممکن است در ابتدا آبی رنگ باشد و یا قسمتهایی از بدنش هنوز از ورنیکس پوشیده باشد سر کودک در بدو تولد ممکن است شکل نامنظمی داشته باشد این وضعیت اغلب به علت عبور از کانال زایمانی است و بعد از این سر کودک در تمام مراحل زندگی اش شکل ثابتی دارد
وزن کودک در این هفته ۳۵۰۰ گرم و قدش حدود ۵۰ سانتی متر است

پسریادختر

آزمایشی ساده”خانگی” برای تعیین جنسیت نوزاد بدون انجام سونوگرافی

تشخیص جنسیت نوزاد توسط دستگاه سونوگرافی کار بسیار ساده‌ای است اما اگر تا قبل از جلسه انجام سونوگرافی از هیجان خوابتان نمی‌برد می‌توانید از این روش جالب استفاده کنید.

  برای تعیین جنسیت نوزاد در خانه تنها به مقداری جوش شیرین و یک لیوان کاغذی یکبار مصرف نیاز دارید.

جوش شیرین را در لیوان ریخته مقداری از نمونه آزمایشی ادرار مادر به آن اضافه شود. اگر بعد از اضافه شدن ادرار محلول مانند یک نوشابه گازدار حالت گازی و کف آلود پیدا کند به احتمال قوی جنین پسر است اما اگر محلول تغییر نکند و حالت گازی نداشته باشد با درصد بالا می‌توان اذعان داشت جنین دختر است.

برای انجام این آزمایش شرایط خاصی از جمله ناشتا بودن مادر یا ساعت خاصی از روز مورد نیاز نیست و هر زمان می توانید این آزمایش را انجام دهید.

این روش بر روی ۳۱ زن باردار مورد آزمون قرار گرفت و توانست جنسیت ۲۲ نفر از آنها را به درستی تشخیص دهد. با وجود اینکه این روش هرگز صد در صد به پاسخ درستی منتج نمی‌شود، در کاهش هیجان مادر بویژه قبل از جلسه سونوگرافی می‌تواند موثر باشد.

***

جنسیت بچه از دو کروموزوم جنسی که از والدین به ارث می رسد تعیین می شود .

به طور طبیعی ، بچه یک کروموزوم را از مادر و دیگری را از پدر دریافت می کند . زن دو کروموزوم X و مرد یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y دارد . پس برای تشکیل تخم تمام تخمک ها دارای کروموزوم X هستند .

این اسپرمهای پدری هستند که جنسیت را تعیین می کنند .

اگر X پدری با X مادری لقاح پیدا کند، نتیجه فرزند دختر خواهد بود

اگر Y پدری با X مادری لقاح پیدا کند، نتیجه فرزند پسر خواهد بود .

 نیمی از اسپرمهای پدری حاوی کروموزوم X و نیمی دیگر حاوی کروموزوم Y هستند .
تمام روشهایی که به عنوان انتخاب جنسیت فرزند به والدین پیشنهاد می شود ، سعی در رساندن اسپرم حاوی Y یا X به تخمک حاوی X دارند .

این روشها با توجه به خصوصیات اسپرمهای حاوی کروموزومها طراحی شده است

اسپرمهای حاوی کروموزوم Y ،به سرعت حرکت می کنند ، شناگرهای خوبی هستند ، کوچکند ، به راحتی تحت تاثیر ترشحات واژن قرار می گیرند و طول عمر کمتری دارند .

اسپرمهای حاوی کروموزوم X ،حرکت کندی دارند ، بزرگ و سخت هستند ، محیط اسیدی را به خوبی تحمل می کنند ، طول عمر بیشتری دارند .

با توجه به خصوصیات بالا تمام روشها بر این اساس هستند که یا محیط را برای اسپرم مورد نظر مناسب کنند و یا اینکه زمان را به نفع یک گروه از اسپرمها تنظیم کنند :

مثلا گفته می شود اگر خواهان فرزند دختر هستید ؛ ۲ تا ۳ روز قبل از روز تخمک گذاری اقدام به نزدیکی کنید ، سعی کنید به ارگاسم نرسید تا محیط واژن شما اسیدی باقی بماند ، برای ایجاد محیط اسیدی قبل از نزدیکی از دوش آب و سرکه استفاده کنید ، از دخول عمیق استفاده نکنید تا مایع منی در ایتدای سرویکس ریخته شود که گفته می شود برای اسپرمهای سنگین بهتر است .
اگر خواهان فرزند پسر هستید ؛ درست قبل از تخمک گذاری یا کمی بعد از آن اقدام به نزدیکی کنید ،

سعی کنید در همان زمانی که شوهرتان انزال می کند به ارگاسم برسید تا محیط هرچه بیشتر قلیایی شود ، قبل از نزدیکی از دوش مواد قلیایی استفاده کنید ، از دخول عمیق استفاده کنید تا اسپرهای به گردن رحم برسند و در محیط قلیایی آن بتوانند زنده بمانند .

خوردن مواد غذایی مختلف هم که توصیه می شود همه بر پایه ایجاد محیط قلیایی یا اسیدی می باشد . توجه داشته باشید که تمام این روشها شانس را بالا می برد ولی هیچکدام یک روش ۱۰۰% نیست.

سونوگرافی واژینالی (TVUS)سه ماهه اول انجام می شود

درباره نویسنده

1590مطلب نوشته است .

۲ Comments on “جنسیت جنین،قابل انتخاب است؟حالات جنین درشکم مادر”

  • گلسا wrote on ۲۱ دی, ۱۳۹۶, ۱۷:۲۸

    بسیار بسیار عالی.
    تمام مطالب سایت شما فوق العاده هستند.
    الهی در پناه یزدان موفق و سلامت باشید.

  • اصفهان آهن wrote on ۲ بهمن, ۱۳۹۶, ۱۲:۲۰

    وای عالی بود

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما