تعطیلی دولت امریکا”ترامپ”-برسربودجه+تعطیلی دولت اوباما-تأمین اجتماعی

تعطیلی دولت امریکا

دولت آمریکا چه طور تعطیل شد؟

درادامه لینک تعطیلی دولت دونالدترامپ-جمعه شب ۳۱ آذر۱۳۹۷(۲۰دسامبر۲۰۱۸)،) راارائه می کنم

توضیحات مدیریت سایت-پیراسته فر:درادامه تفاوت مجلس سنا با مجلس نمایندگان  و چگونگی تعطیلی ،چه کارکنانی به تعطیلی می روند،حقوق دوران تعطیلی وچه نیروهایی  تعطیلی ندارند  –آمارکارکنان دولت امریکا-و ماجرای تعطیلی دولت اوباماراخواهیدخواند

قوه مجریه (کاخ سفید) و قوه مقننه آمریکا (کنگره (کنگره =مجلس نمایندگان)

SHUTDOWN

سردرگمی ناظران بیرونی در برابر خبر تعطیلی دولت فدرال آمریکا قابل درک است. واقعا چه شده و چه طور چنین اتفاقی افتاد؟

04-01

یک بار دیگر در طول تاریخ سیاسی آمریکا، اختلافات بین قوه اجراییه و نهاد قانونگذاری(کنگره آمریکا) بر سر بودجه دولت فدرال،منجر به تعطیلی دولت آمریکا شد.

در مورد اخیر و از بامداد روز بیستم ژانویه ۲۰۱۸ ، یعنی مصادف با نخستین سالگرد آغاز ریاست جمهوری ترامپ، عدم تصویب بودجه اضطراری یک ماهه دولت آمریکا در مجلس سنای آمریکا – در حالی که  پیشتر در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسیده – باعث تعطیلی دولت آمریکا درست در نخستین سالگرد آغاز فعالیت دولت ترامپ شده است. دموکرات های مجلس سنا دلیل عدم تصویب بودجه اضطراری یک ماهه دولت آمریکا هستند.

“تعطیلی” (SHUTDOWN) دولت آمریکا به این معناست که دولت فدرال ایالات متحده به دلیل عدم تصویب بودجه همه خدمات خود را جز خدمات بخش های حیاتی متوقف می کند و مادام که توافق بر سر تصویب بودجه – در کنگره – حاصل نشود این تعطیلی ادامه می یابد.

تعطیلی دولت آمریکا یعنی چه؟/ تعطیلی آمریکا در نخستین سالگرد ریاست جمهوری ترامپ

از سال ۱۹۷۶(۱۳۵۴) بدین سو ۱۸ مرتبه اختلافات بین قوه مجریه (کاخ سفید) و قوه مقننه آمریکا (کنگره) بر سر تصویب بودجه در موعد مقرر، سبب تعطیلی موقت دولت آمریکا شده که در ۸ مورد تعطیلی به اندازه ای بوده – دستکم یک روز کاری- که منجر به اعطای مرخصی اجباری به کارکنان دولت فدرال شده و در باقی موارد ساعت هایی به طول انجامیده است.

یک لایحه بودجه‌ای – که در ادبیات سیاسی آمریکا به عنوان لایحه تخصیص مصطلح است – باید تا نیمه شب جمعه، ۱۹ ژانویه، در کنگره تصویب می‌شد و به امضای دونالد ترامپ می‌رسید.ولی این اتفاق نیفتاد و دولت فدرال عملا کرکره‌ها را پایین کشید./۱ بهمن ۱۳۹۶عصرایران

***

یک لایحه بودجه‌ای – که در ادبیات سیاسی آمریکا به عنوان لایحه تخصیص مصطلح است – باید تا نیمه شب جمعه، ۱۹ ژانویه، در کنگره تصویب می‌شد و به امضای دونالد ترامپ می‌رسید.

این اتفاق نیفتاد و دولت فدرال عملا کرکره‌ها را پایین کشید.

این اتفاق سابقه ندارد؟

بله دارد. دولت فدرال آمریکا چندین بار تعطیل شده است.

آخرین نمونه مشابه، سال ۲۰۱۳ بود که مخالفت جمهوری‌خواهان دولت آمریکا را ۱۶ روز تعطیل کرد. جمهوری‌خواهان خواستار آن بودند که بودجه مصوبه نظام بهداشتی درمانی باراک اوباما محدود شود یا آن که اجرای آن به تعویق بیفتد.

در نتیجه برخی اماکن ملی و پارک‌ها بسته شدند و دولت صدها هزار نفر از کارکنانش را به مرخصی بدون حقوق فرستاد. برای پاسبانی مرز ۹ هزار کیلومتری آمریکا با کانادا تنها یک نفر سر پست باقی ماند.

دولت فدرال دو بار هم در سال‌های ۱۹۹۵ و ۱۹۹۶ در دوران بیل کلینتون تعطیل شد. پیش از آن هم یک بار در سال ۱۹۷۸ دولت فدرال به مدت ۱۸ روز تعطیل بود.

اما این اولین باری است که تعطیلی دولت فدرال در حالی رخ می‌دهد که هم در کنگره، اکثریت سنا و مجلس نمایندگان در اختیار یک حزب است و هم رئیس‌جمهور از همان حزب آمده: حزب جمهوری‌خواه.

تدوین بودجه کار که بود؟

خیلی وقت بود که مقام‌ها به تصویب بودجه کامل برای کل سال مالی ۲۰۱۸ (تا اکتبر) امیدی نداشتند.

آنچه که روز جمعه به تصویب نرسید می‌توانست دولت فدرال را تا ۱۶ فوریه (کمتر از یک ماه دیگر) از نظر بودجه‌ای سر پا نگه دارد و آن موقع دوباره ماجرا از سر گرفته می‌شد.

این طرح بودجه‌ای را رهبران حزب جمهوری‌خواه در کنگره تدوین کردند و در آن مشوق‌هایی هم گذاشتند که مخالفت با بودجه دشوارتر شود و نمایندگان و سناتورها بیشتر به رای دادن به آن ترغیب شوند.

چند قلم مالیات‌های بهداشتی و درمانی که مخالفان زیادی در افکار عمومی داشتند در این لایحه تعلیق شدند.

برنامه بیمه سلامت کودکان هم، که خانواده‌های کم درآمد را تحت پوشش دارد، در آستانه ته کشیدن بودجه‌اش به طور کامل برای شش سال دیگر تمدید می‌شد.

اما این مشوق‌ها اشتیاق لازم را ایجاد نکردند و کنگره طرح ارائه شده را تصویب نکرد.

آیا چشم‌انداز تصویب بودجه روشن نبود؟

روز چهارشنبه به نظر می‌رسید که جمهوری‌خواهان برنامه مشخصی دارند.

آنها (با اکثریتی که دارند) می‌خواستند بودجه موقت را با مشوق‌هایش در مجلس نمایندگان و با وجود مخالفت کامل نمایندگان تصویب کنند و بعد مصوبه‌ای را برای تایید به مجلس سنا ببرند که دموکرات‌ها را در موقعیت سختی می‌گذاشت که در صورت رای ندادن به بودجه، عملا جلوی تامین مالی کمک به کودکان فقیر را می‌گرفتند و دولت را به تعطیلی می‌کشاندند.

اما از روز پنجشنبه مشکلات شروع شد.

دونالد ترامپ در توییتی اعلام کرد برنامه بیمه سلامت کودکان بدون حمایت او در این طرح بودجه موقتی گنجانده شده است. پس از آن کاخ سفید به تقلا افتاد تا توضیح بدهد آقای ترامپ همچنان پشتیبان طرح بودجه موقت است.

بودجه موقت در مجلس نمایندگان تصویب شد، اما چند سناتور جمهوری‌خواه اعلام کردند به آن رای مخالف می‌دهند.

سناتورهای دموکرات‌ هم اعلام کردند رای کافی را دارند که حتی بدون رای جمهوری‌خواهان جلوی تایید مصوبه مجلس نمایندگان را بگیرند.

در نهایت لایحه‌ای که به ۶۰ رای موافق نیاز داشت، با رای ۵۰ به ۴۹ متوقف شد.

موانع و مسایل مهم دیگر؟

می‌توان به اینها اشاره کرد:

توافق جامعی درباره امور مهاجرتی از جمله درباره سیاست تاخیر در اخراج مهاجرانی که در سن پایین به طور غیرقانونی به آمریکا رفتند. (مهم برای دموکرات‌ها)

افزایش تدابیر مرزبانی، تغییر نظام مهاجرتی و بودجه برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک (مهم برای آقای ترامپ)

افزایش بودجه نظامی (مهم برای تندروهای حامی جنگ و اقدامات دفاعی، معروف به بازها)

بودن، (یا نبودن) هر کدام از این موارد رای موافق برخی نمایندگان را منفی می‌کرد.

حالا چه خواهد شد؟

بسیاری از نهادهای دولت فدرال بسته می‌شوند و احتمالا کارکنان آنها به مرخصی اجباری می‌روند.

خدمات ضروری و اضطراری مانند امنیت ملی و ناوبری هوایی همچنان به کارشان ادامه می‌دهند.

جیم ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، می‌گوید نیمی از کارکنان وزارتخانه او سر کار نخواهند رفت و برخی اقدامات تعمیر و نگهداری، آموزش و گردآوری اطلاعات باید متوقف شود.

ممکن است که پارک‌ها و اماکن ملی هم بسته شوند، اتفاقی که در سال ۲۰۱۳ واکنش شدید افکار عمومی را به دنبال داشت.

گزارش‌ها حاکی از آن بود که دولت دونالد ترامپ در آستانه رای‌گیری تدابیری در نظر گرفته بود تا اگر بودجه تصویب نشد بتواند پارک‌ها را باز نگه دارد.

احتمال آن هست که بررسی ویزا و صدور گذرنامه نیز به تعویق بیفتد./۲۰ ژانویه ۲۰۱۸ – ۳۰ دی ۱۳۹۶-BBC

***

۵ماه قبل ازبودجه-تعطیلی

هشدار ترامپ: کنگره بودجه ساخت دیوار مکزیک را تامین نکند دولت تعطیل می‌شود

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، هشدار داده که به خاطر ساخت دیواری حائل در مرز مکزیک و ایالات متحده برای مقابله با مهاجران غیرقانونی و قاچاقچیان مواد مخدر، اگر لازم باشد دولت فدرال را به تعطیلی خواهد کشاند.

او همچنین در توییتر یکی از دو سناتور جمهوریخواه ایالت آریزونا که درباره ضرورت ساخت دیوار مکزیک ابراز تردید کرده را مورد حمله لفظی قرار داده است.

آقای ترامپ روز سه شنبه (۲۲ اوت) در یک سخنرانی در جمع طرفدارانش در شهر فینیکس آریزونا، هشدار داد که اگر طرح بودجه کنگره برای سال مالی آینده هزینه دیوار جنجالی‌اش را تامین نکند، از امضای مصوبه کنگره خودداری خواهد کرد که در این صورت می تواند به تعطیلی موقت نهادهای فدرال منجر شود.

او گفت: “ما آن دیوار را می سازیم حتی اگر مجبور شویم که دولتمان را تعطیل کنیم.”

آقای ترامپ افزود: “ما دیوارمان را خواهیم ساخت. مردم آمریکا به کنترل مهاجرت رای دادند. ما به آن دیوار دست پیدا خواهیم کرد.”

ساخت دیوار مرزی عظیمی بین آمریکا و مکزیک یکی از وعده‌های انتخاباتی دونالد ترامپ بود. او در ابتدا می‌گفت تمام هزینه ساخت دیوار را باید مکزیک بدهد هرچند بعد از پیروزی در انتخابات، تا حدی از موضعش عقب نشینی کرد.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه (۲۳ اوت) همچنین سناتور جف فلیک (جمهوریخواه) از ایالت آریزونا را در شبکه توییتر به چالش کشید و او را به ضعیف بودن در عرصه‌های مبارزه با جرم و تامین امنیت مرزی متهم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در ماه آوریل امسال برای جلوگیری از تعطیلی دولت درخواست مالی خود از کنگره برای ساخت دیوار را موقتا کنار گذاشت.

دموکرات‌ها آن زمان تهدید کرده بودند که اگر در لایحه بودجه دولت ماده تامین منابع ساخت دیوار مرزی گنجانده شود آن را بلوکه می‌کنند؛ اقدامی که می‌توانست به توقف دسترسی دولت به بودجه جاری و در نتیجه به تعطیلی دولت بیانجامد.

دولت ترامپ درخواست اختصاص یک و نیم میلیارد دلار برای تامین هزینه‌های احداث این دیوار در سال جاری میلادی کرده بود.

بعضی از جمهوریخواهان گفته‌اند بودجه احداث چنین دیواری حدود ۲۱ میلیارد و۶۰۰ میلیون دلار خواهد بود؛ رقمی که بسیار بیشتر از برآورد اولیه آقای ترامپ است. او بودجه احداث این دیوار را ۱۲ میلیارد دلار تخمین زده بود.

-۲۳ اوت ۲۰۱۷ – ۱ شهریور ۱۳۹۶-BBC

***

 روندتعطیلی دولت امریکا

کاخ سفید، حزب دموکرات را به گروگان گرفتن شهروندان آمریکا متهم کرده و سخنگوی کاخ سفید گفته است “ما با دموکرات‌ها بر سر مهاجران غیرقانونی مذاکره نخواهیم کرد.”

در مقابل چاک شومر، رهبر دموکرات‌ها در مجلس سنا آقای ترامپ را مقصر دانسته است.

مهم‌ترین اختلاف میان دو طرف، درخواست‌های حزب دموکرات در ارتباط با ۷۰۰ هزار مهاجر بی‌مدرک است که هنگام ورود به آمریکا کودک بودند. در زمان ریاست‌جمهوری آقای اوباما، در برنامه‌ای (داکا) مجوز اقامت موقتی به آنها داده شد. آقای ترامپ اخیرا گفت به این برنامه پایان می‌دهد و از کنگره خواهان برنامه‌ای جایگزین شده است.

این برنامه از جوانان مهاجر بدون مدرک در آمریکا حمایت می‌کند و به آنها اجازه موقت کار و خدمات تحصیلی می‌دهد.

جمهوریخواهان و آقای ترامپ خواهان کسب امتیازاتی از دموکرات‌ها در این مورد هستند اما تا کنون موفق نبوده‌اند. دموکرات‌ها خواهان آن هستند که این طرح دایمی شود.

روند تعطیلی نهادهای فدرال آغاز شده و تنها سازمان‌ها و نهادهای خاصی مانند مراکز تامین امنیت، درمانگاه‌ها و ادارات پست به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

با توجه به تعطیلی روزهای شنبه و یکشنبه، تعطیلی دولت فدرال از روز دوشنبه احساس خواهد شد که کارمندان نهادهای دولتی باید به سر کار برگردند.

به رغم تعطیلی دولت فدرال، ارتش، نهادهای امنیتی، ارائه دهندگان خدمات ترافیک هوایی و حمل و نقل عمومی از دیگر نهادهایی هستند که تحت تاثیر تعطیلی سازمان‌های دولتی قرار نمی‌گیرند.

***

آخرین تلاش سناتورهای آمریکایی تا بامداد جمعه ۲۹ دیماه برای رسیدن به یک توافق و در نهایت تصویب لایحه بودجه ناکام ماند و از بامداد شنبه ۳۰ دی، دولت آمریکا تا اطلاع ثانوی «شات داون» یا تعطیل شد.

براساس دستورالعملها،‌ تنها کارمندان ضروری دولت فدرال، ماموران امنیتی، نظامی و پزشکی و برخی قراردادی ها می توانند بر سر خود حاضر شوند. این وضعیت ادامه خواهد داشت تا اینکه کنگره به طور موقت یا کامل بودجه را تصویب کند. بعد از آن همه کارمندان دولت به سر کار خود باز می گردند.

تعطیلی موقت دولت فدرال آمریکا

پرزیدنت ترامپ که پیشتر خود را آماده می کرد در استراحتگاه جنوبی خود در فلوریدا با نزدیکانش یکسالگی ریاست جمهوری خود را جشن بگیرد، اعلام کرد به فلوریدا نمی رود و به جای آن در کاخ سفید می ماند تا مشکل تعطیلی دولت فدرال را حل کند.

أقای ترامپ در واکنش به تعطیلی دولت گفت این چیزی است که دموکرات ها به دنبال آن بوده اند.

در مقابل دموکراتها با رد این ادعا می گویند این رئیس جمهوری و هم حزبی های جمهوریخواه او هستند که تلاشی برای حل بودجه نکرده اند و حتی چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات سنا گفت که پرزیدنت ترامپ خودش گفته بود که از تعطیلی دولت فدرال اسقبال می کند.

ماجرای اختلاف چیست؟

هر چند سنا از صبح جمعه بحث در مورد مصوبه مجلس نمایندگان را برای تامین مخارج دولت تا شانزدهم فوریه آغاز کرد، ولی دموکرات ها می گویند تا طرحی برای نگهداری «دریمرها» یا فرزندان مهاجران غیرقانونی در لایحه بودجه نیاید، با آن یا تمدید موقت بودجه مخالفت می کنند.

سال مالی در آمریکا از ابتدای اکتبر است اما در سه ماه گذشته، جمهوریخواهان با تصویب بودجه های موقت، از تعطیلی دولت جلوگیری کرده بودند و حال دموکرات ها می گویند تا به مطالبات آنها توجه نشود، حاضر نمی شوند که حتی به طور موقت بودجه دولت را تصویب کنند.

دو حزب و پرزیدنت ترامپ هر کدام بر روی یک موضوع تاکید دارند. جمهوریخواهان و پرزیدنت ترامپ می گویند باید بودجه دیوار بین آمریکا و مکزیک در بودجه لحاظ شود. در مقابل دموکرات ها می گویند باید تکلیف ۸۰۰ هزار فرزند مهاجران غیرقانونی مشخص شود. در دولت اوباما به آنها اجازه اقامت موقت داده شد که به قانون داکا موسوم است.

در آخرین تلاش ها در کنگره ایالات متحده برای جلوگیری از تعطیلی دولت فدرال، مجلس نمایندگان آمریکا پنجشنبه شب طرح تامین یک ماهه بودجه دولت را تصویب کرد و این مصوبه برای اجرا باید به تایید سنا می رسید ولی سناتورهای دموکرات در نهایت به آن رای ندادند.

جمهوریخواهان در هر دو مجلس نمایندگان و سنا اکثریت دارند اما اکثریت شکننده شان در سنا با صد نماینده، موجب شد تا شصت رای لازم را نداشته باشند.

از دیروز و پیش از آغاز کار سنا، قانونگذاران هر دو حزب طرف دیگر را مسئول عدم تصویب این مصوبه در سنا کرده اند.

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن در اختیار جمهوریخواهان است، پنجشنبه شب گفت: من از مردم آمریکا خواستم این را درک کنند که دموکراتهای سنا تنها کسانی هستند که در سر راه باز نگاهداشتن دولت ایستاده اند. اینکه دولت تعطیل شود یا باز بماند، یکجا بعهده آنهاست.

دولت آمریکا در آستانه تعطیلی؛ دو طرف در کنگره چه می‌گویند

در مقابل، «آدام شیف» از اعضای ارشد دموکرات ها در مجلس نمایندگان نیز گفت: مذاکره و هماهنگی میان پرزیدنت و رهبری جمهوریخواهان وجود ندارد. و وقتی که رییس جمهوری خودش نمی داند چه می خواهد، مذاکره مشکل است. پرزیدنت اساسا با لغو برنامه داکا این آشفتگی و بحران مصنوعی را ایجاد کرده و آنها برای درست کردن آن باید با ما کار کنند.

در «تعطیلی دولت» چه اتفاقی می افتد؟

چون هر دو شاخه کنگره یعنی مجلس نمایندگان و سنا لایحه بودجه را تصویب نکردند، دولت فدرال اصطلاحا «شات داون» یا «تعطیل» می شود.

در چنین شرایطی تنها «کارمندان اضطراری» دولت و همچنین بخش های نظامی، اورژانس و حیاتی به کار خود ادامه می دهند.

تا کنون چندباری دولت آمریکا به خاطر اختلافات در کنگره با تعطیلی مواجه شده که یک مورد آن در زمان دولت دموکرات کلینتون بود که جمهوریخواهان اکثریت را در کنگره به دست داشتند و مورد دیگر نیز زمانی بود که پرزیدنت اوبامای دموکرات در کاخ سفید بود و جمهوریخواهان در کنگره اکثریت را داشتند.

بعد از سالها، اولین بار است که رئیس جمهوری جمهوریخواه و به رغم داشتن اکثریت در سنا و مجلس نمایندگان، با تعطیلی روبرو می شود./منبع: ۳۰ دی ۱۳۹۶ VOA

کاخ سفید : تا پایان تعطیلی دولت، حاضر نیست با دموکرات‎ها بر سر مهاجرت مذاکره کند.

 «سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد: مادامی که دموکرات‌ها برای رسیدن به خواسته ‏های جاه‎طلبانه خود، (حق و حقوق) شهروندان قانونی آمریکا را به گروگان می‎گیرند، بر سر وضعیت مهاجرین غیرقانونی مذاکره نخواهیم کرد.

سندرزگفت: هروقت دموکرات‎ها حقوق نیروهای نظامی آمریکا را پرداختند، مذاکره بر سر اصلاح قانون مهاجرت را از سر می‎گیریم.

سندرز با مقصر دانستن «چاک شومر» رهبر اقلیت سنای آمریکا، گفت: دموکرات‎های سنا مسئول تعطیلی هستند که به نام شومر ثبت شد. این رفتاری است که از بازنده‎های مانع‎تراش سر می‎زند و نه از قانونگذاران کنگره.

از سوی دیگر، «میچ مک ‏کانل» رهبر اکثریت جمهوریخواه سنای آمریکا از تلاش خود برای توقف روند تعطیلی و تامین بودجه دولت تا تاریخ ۸ ماه میلادی فوریه خبر داد.

پیشنهاد وی در حالی مطرح می‎شود که ظرف یک ساعت گذشته، طرح جمهوریخواهان برای تامین بودجه دولت تا ۱۶ فوریه با شکست روبرو شد و روند تعطیلی کلید خورد./آسوشیتدپرس

***

تعطیلی ” سه روزه “دولت آمریکا پایان یافت

کنگره آمریکا با رای مثبت خود برای پایان دادن به تعطیلی سه روزه دولت آمریکا، موجب شد فعالیت دولت ترامپ از امروز (سه‌شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ ) به حالت عادی بازگردد.

به گزارش  خبرگزاری فرانسه، این در حالی است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا بعد از این اتفاق مدعی پیروزی در مناقشه با دموکرات‌ها در واشنگتن شده است.

مجلس نمایندگان آمریکا ساعاتی پس از آنکه مشخص شد دموکرات‌های سنا پس از کسب تضمین جمهوری‌خواهان برای رای دادن به یک طرح مهاجرتی در هفته‌های آینده، دیگر مخالفتی با طرح بودجه فدرال ندارند، یک رای‌گیری برگزار کرده و با ۲۶۶ رای مثبت به ۱۵۰ رای منفی بودجه دولت فدرال را تمدید کردند.

بعد از این رای‌گیری دونالد ترامپ دوشنبه شب این لایحه را امضا کرده و از امروز(سه‌شنبه) عملیات دولت آمریکا به وضع عادی برمی‌گردد.

پل راین، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به همکارانش گفت: من می‌دانم که خیال همه از بابت اینکه این مناقشه پایان یافته راحت شده است. بن‌بست بر سر طرح بودجه فدرال آمریکا از یک هفته پیش تاکنون در واشنگتن مشکل ساز شده و علت اصلی این مناقشه مربوط به اختلاف کاخ سفید با قانونگذاران آمریکایی بر سر سیاست مهاجرتی بوده است.

در همین راستا دو حزب اصلی آمریکا پیش از رسیدن به توافق جدال شدیدی با یکدیگر پیدا کرده بودند.

ترامپ در یک بیانیه گفت: من خرسند هستم از اینکه دموکرات‌های کنگره سر عقل آمده‌اند.

گفته شد که دموکرات‌ها بعد از آن تصمیم به پایان دادن به تعطیلی سه روزه دولت آمریکا گرفتند که در روند مذاکراتشان با جمهوری‌خواهان بر سر سرنوشت طرح حمایتی از مهاجران جوان یعنی داکا پیشرفت به دست آوردند.

بعد از آنکه دموکرات‌ها حمایتشان مشخص شد لایحه‌ای که بودجه دولت آمریکا را تا ۸ فوریه تامین می‌کند، به آسانی در سنا نیز تصویب شد. در چند روز گذشته نسخه‌های مختلف این لایحه بودجه در سنا به بن‌بست خورده بودند.

پیش از این ترامپ گفته بود که تنها زمانی طرح اصلاحات مهاجرتی را با دموکرات‌ها مورد توافق قرار می‌دهد که خواسته‌های او در آن از جمله ساخت دیوار در مرز مکزیک لحاظ شده باشد.

او گفته بود ما تنها زمانی توافق بلندمدت درباره مهاجرت حاصل خواهیم کرد که برای کشور ما خوب باشد.

چاک شومر، دموکرات ارشد سنای آمریکا اعلام کرد که حزبش با جمهوری‌خواهان رای به پایان تعطیلی دولت خواهد داد اما در عین حال ترامپ را از انتقادهایش بی‌نصیب نگذاشت.

شومر گفت: کاخ سفید طی روز یکشنبه از وارد شدن به مذاکرات خودداری کرد. ما شاهد بودیم که رئیس‌جمهور اینجا در حاشیه قرار گرفته است./ایسنا

***

«مذاکره کننده ای غیرقابل اعتماد و متزلزل» خواند و مذاکره با ترامپ را مثل «مذاکره با ژله» دانست!


به گزارش  پایگاه خبری هیل، سناتور «چاک شومر» رهبر اقلیت دموکرات در مجلس سنای آمریکا روز شنبه با انتقاد شدید از «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا را یک «مذاکره کننده غیرقابل اعتماد و متزلزل» خواند.

شومر در واکنش به عدم موفقیت کنگره آمریکا در دستیابی به یک توافق و ممانعت از «تعطیلی دولت» با عصبانیت گفت که مذاکره با رئیس جمهور آمریکا «مثل مذاکره با ژله است»!

سناتور شومر در ادامه گفت: «دونالد ترامپ ابتدا با یک لایحه بودجه موقتی چهار یا پنج روزه برای دولت موافقت کرد تا هم خود و هم رهبران کنگره زمان کافی برای دستیابی به یک توافق در اختیار داشته باشند؛ اما کمی بعد، وی نظر خود را تغییر داد!»

رهبر اقلیت دموکرات سنای آمریکا همچنین به تماس تلفنی ترامپ اشاره کرد که طی آن، به جای چند روز از یک توافق سه هفته ای صحبت کرده بود. شومر اینگونه تعریف کرد: «درست چند ساعت بعد، آنها [مقامات کاخ سفید] دوباره تماس گرفتند و از شروط جدید و تازه ای صحبت کردند. شروط مورد درخواست آنها کاملاً غیرقابل مذاکره بود».

این سناتور برجسته دموکرات آمریکا در ادامه گفت: «مذاکره با مقامات کاخ سفید مثل مذاکره با ژله است…

به محض اینکه یک گام به جلو بردارید، راستگرایان افراطی رئیس جمهور را به برداشتن سه گام به عقب وامی دارند»./۱ بهمن ۱۳۹۶تابناک

***

تعطیلی ۵ساعته مرحله دوم دولت ترامپ

با رأی در کنگره، تعطیلی چندساعته دولت آمریکا به پایان رسید
ساعتی پس از آغاز دومین تعطیلی موقت دولت آمریکا، مجلس نمایندگان ایالات متحده بامداد جمعه، ۲۰ بهمن‌ماه، با ۲۴۰ رای موافق در برابر ۱۸۶ رای مخالف لایحه بودجه ۴۰۰ میلیارد دلاری را تصویب کرد تا دولت از تعطیلی بیرون آید.

ساعتی پس از آغاز دومین تعطیلی موقت دولت آمریکا، مجلس نمایندگان ایالات متحده بامداد جمعه، ۲۰ بهمن‌ماه، با ۲۴۰ رای موافق در برابر ۱۸۶ رای مخالف لایحه بودجه ۴۰۰ میلیارد دلاری را تصویب کرد تا دولت از تعطیلی بیرون آید.

پس از آن ‌که سنای ایالات متحده به رای‌گیری در مورد بودجه تامین مالی دولت این کشور موفق نشد، دولت آمریکا برای دومین بار در سه هفته اخیر «تعطیل» شد.

پیشتر نیز به دلیل آن ‌که نمایندگان بر سر تأمین مالی دولت فدرال به توافق نرسیده بودند، بخش‌هایی از دولت در ۲۹ دی‌ماه و در سالگرد یک سالگی ریاست جمهوری دونالد ترامپ برای مدت سه روز تعطیل شد .

در نهایت نمایندگان کنگره بر سر طرح تأمین موقت بودجه دولت فدرال تا روز پنج‌شنبه به توافق رسیدند.

اما مهلت تأمین مالی دولت در نیمه‌شب پنج‌شنبه به پایان می‌رسید.

به دنبال آغاز دومین تعطیلی موقت، رهبران سنای آمریکا ابراز امیدواری کردند که این تعطیلی تازه بیشتر از چند ساعت به درازا نکشد و موفق شوند تا تأمین مالی دولت را تصویب کنند.

همان طور هم شد: مجلس نمایندگان در ساعات آغازین روز جمعه لایحه بودجه را از تصویب گذراند و به این ترتیب این تعطیلی دوم، به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تنها پنج ساعت و نیم به طول انجامید.

یکی از مواردی که تاکنون باعث عدم تصویب بودجه سالانه آمریکا شده اختلاف نظر جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در کنگره بر سر برنامه موسوم به داکا، مربوط به وضعیت کودکانی است که عمدتاً از مکزیک و دیگر کشورهای آمریکای جنوبی غیرقانونی وارد آمریکا شده یا از پدر و مادری غیرآمریکایی در خاک این کشور به دنیا آمده‌اند.

رئیس جمهور آمریکا چند ماه پیش این طرح مصوب دوران باراک اوباما را ملغی اعلام کرده و گفت که تحت هیچ شرایطی حاضر به ادامه برنامه داکا نخواهد بود.

در مقابل، دموکرات‌ها شرط تصویب بودجه سال ۲۰۱۸ ایالات متحده را تعیین تکلیف این موضوع اعلام کرده‌اند.

این در حالی است که جمهوری‌خواهان چنین استدلال می‌کنند که مسئله مهاجرت را نباید با مسئله بودجه خلط کرد و می‌توان در این باره «در آینده» تصمیم گرفت./ ۲۰ بهمن ۱۳۹۶رادیوفردا

***

تفاوت مجلس سنا با مجلس نمایندگان /کنگره؟

آشنایی با کنگره آمریکا

کنگره آمریکا شاخه قانونگذاری در دولت این کشور بوده و از ۲ مجلس سنا و نمایندگان تشکیل شده است. کنگره در سال ۱۷۷۴ تاسیس شد و محل برگزاری آن ساختمان کپیتول در واشنگتن دی‌سی است

در واقع کنگره آمریکا به محلی گفته می‌شود که مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا در آن تشکیل می‌شود و وظیفه قانونگذاری بر اساس قانون اساسی آمریکا بر عهده کنگره گذاشته شده است و هر قانونی برای تصویب باید به تایید هر ۲ مجلس برسد.

کنگره آمریکا دارای ۵۳۵ عضو دارد ۱۰۰ نفر سناتور – ۴۳۵  مجلس نمایندگان هستند.

نخستین کنگره آمریکا بر اساس قانون اساسی، در ۴ مارس ۱۷۸۹ در ساختمان فدرال هالنیویورک برگزار شد. تا آن تاریخ تنها ۱۰ ایالت از ۱۳ ایالت، قانون اساسی را در مجلس قانونگذاری خود تصویب کرده بودند. در آن زمان اعضای نخستین کنگره شامل ۵۹ نماینده مجلس نمایندگان و ۲۰ سناتور بود.

در متن قانون اساسی مصوب سال ۱۷۸۹، تشکیل جلسه سالیانه کنگره، اولین دوشنبه ماه دسامبر تعیین شده بود. اما در اصلاحیه بیستم مصوب سال ۱۹۳۳ این تاریخ به ظهر سومین روز ماه ژانویه تغییر یافت.

کمیته‌های اصلی کنگره

مجلس نمایندگان دارای ۱۹ و مجلس سنا دارای ۱۶ کمیته اصلی است. تقریباً کلیه طرح‌ها و لوایح قانونی پیش از بررسی در صحن مجالس نمایندگان و سنا بر حسب موضوع به کمیته‌های اصلی ارجاع می‌شوند و سپس برای تصویب نهایی در اختیار کل نمایندگان قرار می‌گیرند. کمیته‌های اصلی از اهمیت شایان توجهی در روند قانونگذاری برخوردار هستند.

در ابتدای هر دوره کنگره، حزب اکثریت، ریاست هر یک از کمیته‌ها را بر عهده می‌گیرد و مقام دوم کمیته به حزب اقلیت واگذار می‌شود. روسای کمیته‌ها نقش مهمی در تعیین دستور کار جلسات و مدت زمان بحث و یا خارج کردن یک لایحه قانونی از مذاکرات برعهده دارند.

کمیته‌های فرعی کنگره

هر کمیته اصلی در مجلس نمایندگان و مجلس سنا شامل چند کمیته فرعی است و اعضاء کمیته‌های اصلی در چند و یا تمامی کمیته‌های فرعی عضویت دارند. گاهی به دلیل تخصصی بودن بحث‌ها در کمیته‌های اصلی بر سر لوایح قانونی، کمیته‌ها، موضوع را به کمیته‌های فرعی ارجاع می‌دهند.

تعداد کمیته‌های فرعی عمدتاً در کنگره‌های مختلف متفاوت است و بعضاُ از ۱۵۰ کمیته فرعی در مجلس نمایندگان و سنا تشکیل می‌شوند.

کمیته‌های مشترک کنگره

این کمیته‌ها به آن دسته از کمیته‌ها گفته می‌شود که زیرنظر هر ۲ مجلس نمایندگان و سنا قرار دارند و اعضای آنان نیز توسط هر ۲ مجلس انتخاب می‌شوند.

کمیته‌های مشترک کنگره عبارتند از: کمیته مشترک اقتصادی، کمیته مشترک کتابخانه، کمیته مشترک چاپ وکمیته مشترک مالیات.

کمیته‌های کنفرانس کنگره

چهارمین کمیته کنگره آمریکا، کمیته‌های کنفرانس نام دارد.

کمیته کنفرانس، در زمانی که بین مجلس نمایندگان و مجلس سنا بر سر تصویب یک لایحه قانونی اختلاف نظر بروز ‌کند، تشکیل می‌شود.

اعضای این کمیته را نمایندگان ارشد هر دو مجلس تشکیل می‌دهند. در این کمیته، نمایندگان و سناتورها دیدگاه‌های خود را در قبال لایحه قانونی بیان می‌کنند و پس از بحث‌های طولانی سرانجام به یک جمع بندی نهایی می‌رسند.

مصوبات کمیته کنفرانس پس از تایید و تصویب هر دو مجلس، جنبه قانونی پیدا می‌کند.

 

مجلس نمایندگان (House of Representatives)

دوره فعالیت نمایندگان این مجلس ۲ ساله است و هر نماینده وکیل مردم منطقه ای است. این نمایندگان از ۴۳۵ “منطقه کنگره ای” از سراسر کشور می آیند. هر ایالت بر اساس میزان جمعیتش به تعدادی از این مناطق کنگره ای ای تقسیم می شود. به عنوان مثال، ایالت کالیفرنیا ۵۳ نماینده دارد، در حالی که هفت ایالت ازجمله دلِـُـوِر و آلاسکا هر یک تنها یک نماینده دارند. هر یک از این نماینده ها ابتدا باید در انتخابات مقدماتی در منطقه خود پیروز شوند تا به عنوان کاندیدای حزبشان برای انتخابات سراسری معرفی شوند تا در آن انتخابات رقیب دموکرات یا جمهوریخواه خود را شکست دهند.

مجلس سنا (United States Senate)

در مجلس سنا به جای اینکه هر ایالت بر اساس میزان جمعیتش نمایندگانی داشته باشد، ایالتها به طور مساوی هر یک دارای دو سناتور هستند. سناتورها همچنین به جای اینکه برای دوره های دو ساله انتخاب شوند هر شش سال یک بار انتخاب می شوند. اما دوره های آنها چنان تقسیم شده است که هر دو سال تقریبا یک سوم سناتورها انتخاب می شوند.

وظایف مجلس سنا ومجلس نمایندگان

مجلس نمایندگان و سنا شرکایی مساوی در مراحل وضع قوانین هستند. هیچ قانونی بدون تایید هر دو مجلس تصویب نمی شود، اما قانون اساسی به هر یک از مجالس برخی اختیارات ویژه ای را داده است. مجلس سنا معاهدات بین المللی و منصوبان رئیس جمهور را تایید می کند. سناتورها همچنین در کمیسیونهای مختلفی عضویت دارند که بر امور عمومی و بسیاری از فعالیتهای دولت نظارت دارند. از طرفی دیگر مجلس نمایندگان باید مطرح کننده همه طرحهایی باشد که موجب افزایش درآمد کشور می شوند. مجلس نمایندگان علاوه بر این مبدا طرحهای مربوط به استیضاح ها است در حالی که مجلس سنا تصمیم نهایی را در مورد چنین طرحهایی می گیرد.

 اگررئیس جمهورمصوبه سنارا”وتو”کند

طبق فرایند سنا، یک لایحه از نظر تکنیکی زمانی به سند تبدیل می‌شود که در کنگره به تصویب درآید اما تا زمانیکه رئیس‌جمهور آن را امضا نکند یا تا زمانیکه مجلس نمایندگان آمریکا و سنا هر دو، نتوانند دو سوم آراء را به دست آورند تا بتوانند وتو رئیس‌جمهور آمریکا را به چالش درآورند، به قانون تبدیل نمی‌شود.

یک نمونه ازاختلاف کنگره با” سنابامجلس نمایندگان” که منجربه یک هفته تعطیلی شدتامین اجتماعی امریکا”

تعطیلی دولت چیست؟

زمانی که عقربه‌های ساعت نیمه شب ۳۰سپتامبر ۲۰۱۳(دوشنبه۸ مهر ۱۳۹۲) را نشان داد دولت امریکا رسماً تعطیل شد و بلافاصله وب‌سایت‌های سازمان‌هایی که خدمات آن‌ها تحت تاثیر این تعطیلی قرار می‌گرفت با درج پیامی اعلام کردند که تا زمانی که دولت فدرال تعطیل است نمی‌توانند خدمات‏رسانی خود را ارایه کنند.تعطیلی نیست اما واقعیت این است که دولت نیز دقیقاً مانند یک اداره‌ی بزرگ است که تنها در صورتی می‌تواند کار کند که بودجه‌ی لازم را در اختیار داشته باشد. به همین واسطه دولت‌ها ممکن است تعطیل و یا حتا ورشکست شوند. البته بین این دو حالت تفاوت عمده‌ای وجود دارد.

طبق قوانین ایالات متحده تعطیلی دولت زمانی رخ می‌دهد که مجلسین (نمایندگان و سنا) نتوانند لایجه‌ی بودجه که به دولت اجازه پرداخت هزینه‌های لازم برای انجام عملیات روزانه خود در سال را می‌دهد، تصویب کنند. این اتفاق بی‌سابقه‌ای نیست و آخرین بار ۱۷ سال پیش در زمان ریاست‏‌جمهوری بیل کلینتون اتفاق افتاد.

ریشه‌ی اصلی چنین وضعیتی در سیستم دو حزبی ایالات متحده است و بخصوص زمانی شاهد بروز آن هستیم که دولت، سنا و مجلس نمایندگان در اختیار یک حزب نباشند . در این شرایط نمایندگان مجلس و سنا بر اساس اهداف و برنامه‌های خود روی لایحه بودجه مذاکره می‌کنند و همچنین نمایندگان دولت سعی می‌کنند دیدگاه‏‌های خود را اعمال کنند. گاهی ممکن است لایحه‌ی توافقی سنا و کنگره با برنامه‌های رئیس‏‌جمهور تفاوت داشته باشد و او بودجه را وتو می‌کند و دوباره به کنگره می‌فرستد. یا این ‌که ممکن است پیش از این مرحله دولت، سنا و مجلس نتوانند بر سر یک بودجه به توافق برسند مانند اتفاقی که امسال افتاد و طرح بودجه مجلس نمایندگان جمهوری‌خواه را سنا رد کرد. زمانی که چنین توافقی حاصل نشود دولت تعطیل می‌شود و تا زمانی که طرفین به توافقی بر نوعی بودجه‌ی قابل قبول برای دو طرف دست پیدا نکنند تعطیل می‌ماند. البته در سال‌های ۱۹۷۷، ۱۹۷۸ و ۱۹۷۹ دولت دموکرات کارتر در حالیکه از پشتی‌بانی سنا و کنگره دموکرات برخوردار بود ۵ بار به علت‌اختلاف میان دولت و کنگره بر سر بودجه تعصیل شد.

رئیس‏‌جمهوری آمریکا خطاب به جمهوری‏‌خواهان گفت: ما بنیان و اساس اقتصاد و سیستم مالی جهانی هستیم. واحد پول آمریکا ارز صندوق‌های پولی و ذخایر بین‌المللی است. نباید با آن شوخی کرد و مسلماً ما اجازه نخواهیم داد که اختلاف نظر در مورد برخی از سیاست‏‌های داخلی که به بودجه دولت ربطی ندارد نه فقط اقتصاد آمریکا بلکه اقتصاد جهانی را به خطر بیندازد.

در ۳۰ سپتامبر، سنا چندین پیشنهاد دقیقهٔ آخری مجلس را که دولت را تا دسامبر تأمین بودجه می‌کرد ولی پیاده‌سازی بخش‌های مناقشه برانگیز لایحه مراقبت مقرون به صرفه را تأخیر و تغییر می‌داد رد کرد.

پیشتر دولت اوباما گفته بود که او قانونی را که بیشتر لایحه را تاخیر داده و مالیات را از ابزار پزشکی بردارد وتو خواهد کرد.

تاریخ تعطیلی دولت‌های آمریکا به سال ۱۹۷۶ و آخرین ‌بار آن پیش از امسال به سال ۱۹۹۶ بر‌می‌گردد که دولت کلینتون طولانی‌ترین تعطیلی تاریخ دولت فدرال را به مدت ۲۱ روز تحمل کرد تا سرانجام با لایحه‌ای توافقی دولت بازگشایی شد.

علت اصلی تعطیلی دولت در اصل به اختلاف عقیده‌ای ایدئولوژیک میان گروهی از محافظه‌کاران جمهوری‌خواه و دموکرات‌ها و به خصوص دولت بر‌می‌گردد و در میانه‌ی این دعوا قانونی به نام «حمایت از بیماران و بیمه مقرون به صرفه» یا Patient Protection and Affordable Care Act قرار دارد. این همان قانونی است که به اصطلاح به قانون بیمه‌ی سلامت اوباما یا Obama Care معروف شده است و دموکرات‌ها و اوباما آن را بزرگترین دست آورد و میراث دوران خود می‌دانند.

در صورتی که تعطیلی دولت آمریکا ادامه پیدا کند می‏تواند باعث رکود اقتصادی دوباره شود. به گزارش شبکه تلویزیونی سی.‏ان‏.ان، کریستین ورمانس؛ خبرنگار این شبکه در گزارشی در خصوص پیامدهای تعطیلی دولت فدرال آمریکا گفت حدود هشت‌صد هزار کارگر و کارمند دولت فدرال به مرخصی بدون حقوق رفته اند. به علت نبود کارمندان اداری، بسیاری از امور اداری متوقف شده است.

نظام فدرالی ایالات متحده آمریکا حکومتی واحد بر ۵۰ ایالت آمریکا را بصورتی مشترک فراهم می‌کند.

در قانون اساسی ایالات متحده آمریکا با صراحت برنظام فدرالی تصریح شده و یک نوع تقسیم کار مشخص میان دولت فدرال و دولت‌های ایالتی درنظر گرفته شده است. در حقیقت هر ایالت در امور داخلی خود دارای اختیارات کامل است و صرفاْ در امور خارجی، ارتش، ضرب و چاپ سکه و اسکناس واعلان جنگ به دولت فدرال اختیار داده شده است. البته طی دو قرن گذشته بویژه بعد از اجرای طرح‌های رفاهی، اختیارات و مسئولیت دولت فدرال در امور اجتماعی و اقتصادی افزایش یافته است. اما در مقایسه با دیگر کشورها، دولت فدرال آمریکا از نقش به مراتب کمتری در امور داخلی ایالت‌ها برخوردار است.

دولت فدرال آمریکا چگونه تعطیل شد؟

دولت فدرال آمریکا در پی اختلاف میان مجلس نمایندگان و مجلس سنا بر سر لایحه بودجه، از روز سه‌شنبه رسما در وضعیت تعطیل قرار گرفته است.

به گزارش  روزنامه «واشنگتن‌پست»، دولت آمریکا با پایان روز دوشنبه رسما تعطیل شد. این اتفاق پس از آن رخ داد که مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا نتوانستند تا پایان سال مالی این کشور در مورد بودجه به توافق برسند.
دولت فدرال رسما از روز سه‌شنبه تعطیل شده و خدمات‌دهی بخش بزرگی از نهادهای دولتی متوقف شده است.
البته تعطیلی دولت فدرال فعلا به معنی تعطیلی همه خدمات دولتی نیست، اما بسیاری از آژانس‌های فدرال از آژانس‌های حفاظت محیط زیست گرفته تا صدها پارک ملی آمریکا از امروز درهای خود را بسته و کارکنانشان را به خانه می‌فرستند.
در ادامه نگاهی داریم به چگونگی تعطیلی دولت فدرال و بخش‌هایی که به تبع تعطیلی دولت فدرال خدمات‌دهی را متوقف می‌کنند.
چرا دولت فدرال تعطیل می‌شود؟
بخش‌های بزرگی از دولت فدرال آمریکا برای آنکه بتوانند به کار خود ادامه دهند، نیازمند دریافت بودجه سالیانه هستند. اگر کنگره نتواند در مورد چگونگی تخصیص بودجه به آن‌ها به جمع‌بندی برسد، این بخش‌ها باید تعطیل شوند. حالا هم، کنگره نتوانسته به این جمع‌بندی برسد.
مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا باید هر سال بودجه‌ای ۱۲ ماهه برای دولت فدرال تصویب کند. در سال‌های اخیر کنگره (متشکل از مجلس نمایندگان و سنا) در تصویب این بودجه سالانه با مشکل مواجه بوده و به همین دلیل به تصویب بودجه‌های موقت چند ماهه متوسل شده است. آخرین مورد از این بودجه‌های موقت روز ۲۸ مارس به تصویب رسید و روز ۳۰ سپتامبر (دوشنبه۸ مهر ۱۳۹۲) دوره آن به پایان رسید.
در حالت تئوری، کنگره می‌توانست پیش از مهلت انقضای این بودجه، بودجه اضطراری دیگری تصویب کند تا دولت از تعطیلی نجات یابد. اما مشکل اینجاست که مجلس نمایندگان با اکثریت جمهوری‌خواه و مجلس سنا با اکثریت دموکرات در مورد نحوه تصویب این بودجه با هم اختلاف دارند. مجلس نمایندگان دو روز قبل لایحه بودجه‌ای را به تصویب رساند که طرح خدمات درمانی «باراک اوباما» رئیس‌جمهور این کشور را یک سال به تعویق انداخته و دریافت مالیات بر تجهیزات پزشکی را از سر می‌گرفت. مجلس سنا با این لایحه بودجه مخالفت کرد. با وجود آنکه رأی‌گیری در مورد این بودجه چند بار انجام شد، اما باز هم توافقی حاصل نشد و در نتیجه دولت آمریکا در وضعیت تعطیل قرار گرفت.
آیا تعطیلی دولت به این معنی است که تمام کارکنان دولت فدرال باید به خانه بروند؟
نه کاملا. قوانین و قواعد حاکم بر وضعیت تعطیلی، کارکنان دولت فدرال را به دو دسته «ضروری» و «غیرضروری» تقسیم می‌‌کند. دفتر مدیریت و بودجه آمریکا اخیرا با صدور بخشنامه‌ای از مدیرانت تمام نهادهای فدرال خواست با بررسی وضعیت کارکنان خود مشخص کنند که هریک در کدام دسته قرار می‌گیرند. با آغاز وضعیت تعطیل، کارکنان ضروری در محل کار خود باقی می‌مانند، اما ممکن است حقوقی دریافت نکنند. کارکنان غیرضروری هم پس از آماده‌سازی مقدمات برای تعطیلی، به خانه می‌روند.
کدام بخش‌های دولت فدرال به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند؟
بخش‌های مهم و اصلی دولت از جمله نهادهای مربوط به امنیت ملی، سلامت عمومی و یا برنامه‌هایی که به صورت قوانین دائم درآمده‌اند (نظیر امنیت اجتماعی)، همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند. آژانس‌های مراقبت پرواز، بخش‌های اورژانس مراکز درمانی، گشت مرزی، زندان‌های فدرال، مراکز اعمال قانون، امداد اضطراری، شبکه بانکی و شبکه توزیع برق از جمله مراکز مهمی هستند که در وضعیت تعطیلی نیز به فعالیت خود ادامه می‌دهند.
آیا کارکنان «ضروری»  درزمان تعطیلی حقوق دریافت می‌کنند؟
۱٫۳ میلیون کارمند «ضروری» دولت در دوره‌ تعطیلی باید به کار خود ادامه دهند، اما تا زمانی که دولت فدرال تعطیل باشد ، حقوقی دریافت نخواهند کرد. تنها پرسنل نظامی هستند که طبق مصوبه کنگره و امضا اوباما حتی در دوره تعطیلی حقوق خود را دریافت می‌کنند.
کدام بخش‌های دولت تعطیل می‌شوند؟
تقریبا تمام دیگر بخش‌های زیرمجموعه دولت فدرال از روز سه‌شنبه تعطیل خواهند بود. لیست‌های بلندبالایی از مراکز و نهادهای تعطیل ارائه شده است. تحقیقات و ارائه مشاوره‌ در مراکز درمانی، ارائه وام‌های مسکن، بخش ارائه خدمات مهاجرت، رسیدگی به تعداد زیادی از پرونده‌های قضایی، فعالیت صدها موزه و پارک ملی، فعالیت مراکز نظارتی، فعالیت نهادهای نظارت مالی، ارائه خدمات صدور ویزا و گذرنامه و فعالیت مراکز خدمات بازنشستگی تنها برخی از مواردی است که از روز سه‌شنبه کاملا یا بخشی از آن، متوقف می‌شود.
چه تعداد از کارمندان تحت تاثیر تعطیلی دولت فدرال قرار می‌گیرند؟
دولت آمریکا تعداد کارکنانی را که با تعطیلی باید به خانه‌هایشان بازگردند، حدود ۸۰۰ هزار نفر برآورد کرده است.
آمارحقوق بگیران“کارمندان” دولت امریکا وتعداد نظامیان امریکا
علاوه بر این، بک میلیون وسیصدنفر از کارکنان «ضروری» دولت فدرال نیز هرچند در محل کار خود حضور پیدا می‌کنند، اما حقوقی دریافت نخواهند کرد. یک میلیون چهارصد  نفر از پرسنل نظامی و ۵۰۰ هزار نفر از کارکنان بخش پستی هم به عنوان نیروهای «ضروری» به شمار می‌روند.
آمارکارمندان مشمول تعطیلی در وزارتخانه‌های مختلف 
وزارتخانه و نهاد تعداد کل کارکنان درصد
اقتصاد ۴۶۴۲۰ ۸۷
دفاع ۸۰۰۰۰۰ ۵۰
انرژی ۱۳۸۱۴ ۶۹
حفاظت محیط زیست ۱۶۲۰۵ ۹۴
سلامت و خدمات انسانی ۷۸۱۹۸ ۵۲
امنیت داخلی ۲۳۱۱۱۷ ۱۴
مسکن و توسعه شهری ۸۷۰۹ ۹۵
کار ۱۶۳۰۴ ۸۲
ناسا ۱۸۱۳۴ ۹۷
کشور ۷۲۵۶۲ ۸۱
دادگستری ۱۱۴۴۸۶ ۱۵
اداره تامین اجتماعی ۶۲۳۴۳ ۲۹
خزانه‌داری ۱۱۲۴۶۱ ۸۰
حمل و نقل ۵۵۴۶۸ ۳۳
امور بازنشستگان ۳۳۲۰۲۵ ۴

توضیح مدیدیت سایت-پیراسته فر:برای اطلاع ازتعطیلی دولت دونالدترامپ(شنبه۱ دی ۱۳۹۷) به این لینک مراجعه کنید:

دولت امریکا “ترامپ”تعطیل شد”دیوارمکزیک”امریکارابه خاموشی برد

درباره نویسنده

1844مطلب نوشته است .

۳ Comments on “تعطیلی دولت امریکا”ترامپ”-برسربودجه+تعطیلی دولت اوباما-تأمین اجتماعی”

Trackbacks

  1. دولت امریکا “ترامپ”تعطیل شد”دیوارمکزیک”امریکارابه خاموشی برد
  2. ترامپ : تعطیلی دولت امریکا ادامه می یابد – سایت خبری market-center

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما