تومور هیپوفیز یا آدنوم(Adenoma) هیپوفیز چیست

تومور هیپوفیز یا آدنوم(Adenoma) هیپوفیز چیست

تومور هیپوفیز یا آدنوم(Adenoma) هیپوفیز

غده هیپوفیز+عکس

هیپوفیز یک غده ترشح کننده هورمون(growth hormone) است ،یک عضو بسیارکوچک به اندازه فندق (بقطر ۵ تا ۸ میلی متر) ولی مهم  است،که در داخل یک حفره استخوانیبه نام سلاتورسیکا  و داخل جمجمه و در زیر عصب های بینایی قرار گرفته است و با یک اتصال کوچک به نام ساقه هیپوفیز به هیپرتالاموس وصل می شود.

تومورها

دسته اول تومورهای که هورمون هم ترشح می کنند که به آن ( Functional ) گویند که بسته به هورمونی که ترشح می کنند متفاوت است.
نوع اول : هورمون رشد ترشح می کند که به آن “اکرومگالی “گویند.
نوع دوم : هورمون ACIU ترشح می کند و باعث بیماری “کوشینگ “می شود.
نوع سوم : ترشح پرولاکتین دارد که به آن “پرولاکتنوما” گویند و باعث نازایی و ترشح شیر از سینه ها و اختلال قاعدگی می شود.
دسته دوم تومورهای که هورمون ترشح نمی کنندکه به آن non functional گویند.
علائم تومورهایی که هورمون ترشح می کنند بستگی به نوع هورمون دارد، پرولاکتینوما که هورمون پرولاکتین زیاد است در خانم ها باعث نازایی و ترشح شیر از سینه اختلال عادت ماهانه می شود و اگر تومور بزرگ باشد باعث اختلال بینایی هم می شود و در آقایان سبب کاهش میل جنسی ، نازایی و اختلال بینایی می شود.
تومورهایی که هورمون رشد ترشح می کنند اگر قبل از بلوغ باشد سبب بلندی قد بیش از حد می شودکه به آن “ژیگانیتسم” گویند و اگر بعد از دوره بلوغ باشد سبب “اکرومگالی” می شود که در این بیماری رشد بیش از حد فک ، بزرگی پیشانی ، بزرگی بینی و لبها ، بزرگی زبان، بزرگی دست و پاها خصوصاً در انگشتان ، ضخامت پوست و تغییرات صدا می شود و در نهایت باعث مشکل قلبی نیز می شود.
اگر هورمون کورتیزول بدنبال افزایش ACTH افزایش یابد سبب بیماری کوشینگ می شود که در این بیماری چاقی و بزرگی شکم وجود خطوط صورتی رنگ روی شکم و پاها و بازوها، افزایش قند خون ، افزایش فشار خون و چافی مفرط می شود.
تومورهایی که هورمون ترشح نمی کنند ( non functional ) علائم فشار روی عصب بینایی ایجاد می کنند و سبب کاهش بینایی و در موارد پیشرفته نابینایی می شود.
سردرد و علائمی که در بیماری هیپوفیز نیز ممکن است وجود داشته باشد. درمان درمان در بیماری پرولاکتیوما اولین درمان درمان طبی است و داروهای مثل بروموکریپستین ، داستی نکس معمولا موتر است.
در صورت خونریزی در تومور یا سیستیک شدن تومور یا مقاومت به دارو و یا عدم تحمل داروها عمل جراحی توصیه می شود.
درمان بقیه تومورهای ترشح کننده هیپوفیز شامل کوشینگ ، اکرومگالی و تومورهای غیرترشح درمان اول جراحی است و باید با جراحی تومور درمان شود همراه با جراحی ممکن است نیاز به درمان دارویی نیز وجود داشته باشد
.رادیوتراپی ( پرتودرمانی ) در موارد خاص نیاز است که بستگی به شرایط تومور دارد ولی در تومورهای مهاجم ( invasive ) توصیه می شود.

هورمون آدرنو کورتیکوتروپیک(ACTH) چیست؟ای سی تی اچ

Adreno Cortico Trophic Hormone

هورمون ACTH از هیپوفیز قدامی ترشح می شود و بر روی  بخش قشری غده ی فوق کلیوی اثر مثبت دارد.   این هورمون باعث افزایش ترشح کورتیزول و آلدوسترون می شود. لذا از آن برای بررسی اختلالات این دو هورمون استفاده می شود.

ACTH  هورمون محرکه ی بخش قشری فوق کلیوی است که هورمون های این بخش را افزایش می دهد و از آن به عنوان معیاری برای سنجش کفایت عملکردی غدد فوق کلیوی استفاده می شود.

تشخیص بیماری

ارزیابی و معاینه بیمارانی که به تومور غده هیپوفیز مبتلا هستند توسط متخصصین غدد درون‌ریز (اندوکرینولوژیست) که در هورمون‌ها تخصص دارند انجام می‌شود. گاهی اوقات ممکن است بیماران قبل از مراجعه به متخصص غدد درون‌ریز بسته به علائم خود توسط شماری از متخصصین ازجمله چشم پزشکان، متخصصین مغز و اعصاب (جهت سردرد و سرگیجه) ویزیت شده باشند. پس از ارزیابی علائم بیمار و انجام آزمایش‌های کلینیکی دقیق، یکی از متخصصین غدد درون‌ریز ما ترتیب انجام برخی آزمایش‌های خونی را خواهد داد تا سطح هورمون‌های مختلف غده هیپوفیز را اندازه‌گیری کند. گاهی اوقات لازم است آزمایش‌های خون پیچیده‌ی بیشتری انجام شود، که ممکن است در آن قبل از اندازه‌گیری هورمون به بیمار یک تزریق یا نوشیدنی گلوکز داده شود.

مناسب نوع تصویربرداری برای مطالعه‌ی غده هیپوفیز – ام آر آی(MRI) است. برای این نوع تصویربرداری، بیمار باید روی تخت در یک تونل طویل به مدت یک ساعت به پشت بخوابد. اگر اسکن ام آر آی نشان دهد که ممکن است تومور با عصب بینایی تماس پیدا کند، از شما درخواست می‌شود که یک تست از میدان دید خود در مرکز چشم پزشکی انجام دهید.

درودرمانی 

دارودرمانی بعضاً برای کنترل ترشح هورمون توسط تومور غده هیپوفیز بسیار مؤثر است. دارو می‌تواند تومور را از تولید هورمون بیش از حد متوقف کند یا آن را کوچک کند تا به غده هیپوفیز یا دیگر قسمت‌های سیستم عصبی فشار وارد نکند.

داروهای مناسب   درمان تومور غده هیپوفیز :

*بروموکریپتین و کابرگولین  برای آدنوم هیپوفیز که پرولاکتینوما نامیده می‌شود.

*پرولاکتینوما مقدار زیادی هورمون پرولاکتین تولید می‌کند. این داروها با کاهش تولید هورمون پرولاکتین و اغلب با کوچک کردن تومور می‌تواند پرولاکتینوما را درمان کند.

*مکمل‌های سوماتوستاتین مانند لانرئوتید و اکتروتید برای تومورهای هیپوفیزی توصیه می‌شود که سبب ترشح بیش از حد هورمون شده است. این داروها تولید هورمون را کاهش می‌دهند و ممکن است اندازه تومور را نیز کاهش دهند. این داروها همچنین برای درمان تومورهایی که هورمون تیروئید بیش از حدی تولید می‌کنند، نیز استفاده می‌شوند. پگویزومانت یا سوماورت تأثیر افزایش بیش از حد هورمون در بدن را متوقف می‌کنند.

*کتوکونازول یا نیزورال تومور غده هیپوفیزی را نشان می‌دهند که باعث گردی صورت و قوز بین شانه‌ها و دیگر علائم بدن می‌شود و مقدار زیادی کورتیزول (هورمون استرس) تولید می‌کند. این داروها ترشح هورمون کورتیزول را کاهش می‌دهند، اما تومور را کوچک نمی‌کنند و تولید هورمون را توسط آن را متوقف نمی‌شود.

اگر تومور غده هیپوفیز توانایی بدن در ترشح هورمون‌های لازم را کاهش داده باشد یا اگر سطح ترشح هورمون بعد از عمل جراحی بسیار پایین باشد، ممکن است روش درمان جایگزین هورمونی در منزل ادامه یابد.

پرتودرمانی هم یکی از راههای درمان تومور غده هیپوفیز است.

جراحی های رایج:

جراحی از رایج‌ترین روش‌های درمان تومورهای غده هیپوفیز است. اگر تومور غده هیپوفیز خوش‌خیم باشد و در قسمتی از مغز قرار گرفته باشد که جراح مغز و اعصاب بتواند به راحتی آن را کامل و بدون هیچ آسیبی بردارد، ممکن است جراحی تنها درمان موردنیاز باشد.

جراحی برای درمان تومور غده هیپوفیزدرزمانی صورت می گیرد که:

*تومور در حال تولید هورمون‌هایی است که با دارو قابل‌کنترل نیست

*تومور به وسیله‌ی فشار وارد کردن به غده هیپوفیز و یا دیگر قسمت‌های سیستم عصبی باعث اختلال در سلامت فرد می‌شود.

رایج‌ترین انواع عمل جراحی تومور غده هیپوفیز عبارتند از:

*جراحی آندوسکوپیک از راه بینی

*جراحی آندوسکوپیک مغزی

*جراحی برداشت مغز

درباره نویسنده

1844مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما