مروری برخطبه های”حاشیه دار”آیت الله جنتی”+زندگینامه

مروری برخطبه های
 مروری برخطبه های”حاشیه دارآیت الله جنتی بعدازاستعفاءازخطابت

توضیحات مدیرت سایت پیراسته فر:درادامه زندگینامه آیت الله شیخ احمدجنتی ،مسئولیتها،فرزندان وتبعیدودستگیری توسط ساواک ونیزماجرای فرزندوعروس منافقش راخواهیدخواند.،همچنین جوک هایی که برای  ایشان درست کرده اندوواکنش وی را.+امامان جمعه ای که استعفادادند ویابرکنارشدند

ودرپایان همه امامان جمعه تهران راخواهیدخواند.

آخرین نمازجمعه ای که آیت الله جنتی “تهران”اقامه کرد۱۹شهریورماه سال۱۳۹۵ بود.

نماز جمعه تهران به امامت آیت الله جنتی

موافقت رهبرانقلاب بااستعفای آیت الله جنتی ۲۰ اسفند ۱۳۹۶

برنامه شناسنامه  ۱۳۹۳/۰۷/۲۵: چند سال پیش خبری مبنی بر کنارگیری شما از امامت جمعه منتشر شد که بعد تکذیب شد. ماجرا چه بود؟

جنتی: کناره گیری به آن معنا نبود من چند کار داشتم و حجم کاری زیاد بود. کار اصلی من شورای نگهبان است. فعالیت های دیگر برای من فرعی بود. از مقام معظم رهبری خواستم برخی از فعالیت ها از دوش من برداشته شود که یکی از این فعالیت ها نماز جمعه، یکی شورای عالی انقلاب فرهنگی و دیگری مجمع تشخیص مصلحت بود.

به قولی مردی و کاری. لذا تصمیم داشتم بر یک فعالیت تمرکز داشته باشم و به یک فعالیت مشغول باشم؛ مقام معظم رهبری در خصوص فعالیت شورای عالی انقلاب فرهنگی مخالفتی نداشتند و گفتند نمی‌خواهید نروید ولیکن در خصوص نماز جمعه گفتند که باید نماز جمعه را داشته باشی و در رابطه با تشخیص مصلحت نظام مخالفت کردند و گفتند باید بروی به عنوان شخصیت حقیقی علاوه بر شخصیت حقوقی. من گفتم برخی وقت ها نماز جمعه برای من سنگین است فرمودند فاصله‌هایش را زیاد کن.

برای کاهش فشار ناشی از نماز جمعه فاصله زمانی را افزایش دادیم؛ قرار بر این شد که دو ماه یک بار برای اقامه نماز جمعه بروم./برنامه تلویزیونی شناسنامه۲۵مهر۱۳۹۳

***

آیت‌الله احمد جنتی در این ۲۵ سال از تریبون نماز جمعه اظهار نظرها و مطالب زیادی را بیان کرد که برخی از آنها بسیار مورد توجه رسانه‌ها و آحاد مردم قرار گرفت. «سال ۹۰ بود که اولین بار خبر درخواست احمد جنتی برای بازنشستگی از امامت جمعه موقت تهران اعلام شد اما این درخواست به دلایل مختلف به تعویق افتاد و سال ۹۳ نیز دوباره در نامه ای دیگر از جانب آیت الله جنتی به رهبر معظم انقلاب این در خواست تکرار شد. اما خبری از اجابت این درخواست نبود تا این که ۲۴ بهمن ماه خبر امامت جمعه موقت سیدمحمد حسن ابوترابی‌فرد منتشر شد. در همین راستا سیدرضا اکرمی عضو جامعه روحانیت مبارز نیز ۳۰ بهمن در گفت و گو با روزنامه اعتماد گفت: «آقای موحدی‌ کرمانی قدری کسالت دارد. آقای جنتی هم که دیگر نماز جمعه نمی‌خواند.»

آیت الله احمد جنتی طی نامه‌ای با اشاره به ۲۵ سال توفیق خدمت در سنگر امامت جمعه تهران و با تشکر از اعتماد و عنایات حضرت آیت الله خامنه‌ای در طول این مدت، درخواست کناره‌گیری از امامت جمعه تهران را مطرح کرد که رهبر معظم انقلاب اسلامی با این درخواست موافقت کردند.

آیت الله جنتی و نماز جمعه های جنجالی

آیت الله احمد جنتی در این ۲۵ سال از تریبون نماز جمعه اظهارنظرها و مطالب زیادی را بیان کرد که برخی از آن ها بسیار مورد توجه رسانه ها و آحاد مردم قرار گرفت. در زیر به برخی از آن ها اشاره می شود.

۳۰ آبان ۱۳۸۴؛ در خصوص پیروان سایر ادیان:

«بشر غیر از اسلام همان حیواناتی هستند که روی زمین می چرخد و فساد می کند

این صحبت آیت الله جنتی با واکنش گسترده روحانیون نواندیش و نمایندگان سایر ادیان روبه رو شد.

نامه حکیمانه رئیس جمهور”احمدی نژاد”به رئیس حمهورامریکا بایددرمدارس ودانشگاه هاتدریس شود

۲۳ تیر ۱۳۸۵؛ حمایت از نامه محمود احمدی نژاد در خصوص ارسال نامه به جرج بوش، رییس جمهور آمریکا: «هیچ کس در دنیا جرات نمی کند که چنین نامه ای را به رئیس جمهور آمریکا بنویسد. در نامه احمدی نژاد به بوش سوره و شماره آیه های قرآن نیز ذکر شده است. نامه احمدی نژاد به بوش فوق العاده است و از الهامات خداوند است.» جنتی که در خطبه دوم نماز جمعه تهران تصریح کرد:

«این نامه فوق العاده است و عقیده من این است که از الهامات خدا بود. خدا به این مردم و این مملکت عنایت دارد و ما هم باید قدر این عنایت الهی را بدانیم.»

آیت الله جنتی نامه احمدی نژاد به بوش را «نامه عجیب و غریبی» توصیف کرد و گفت:

«توصیه می کنم این نامه را بچه ها همه بخوانند و در مدارس و دانشگاهها خوانده شود و صدا و سیما نیز مکرر آن را بخواند

رأی دادن به “احمدی نژاد”سفارش اموات است!

۸ تیر ۱۳۸۶؛ ماجرای خواب در خصوص رای به محمود احمدی نژاد: جنتی اتفاق سوم تیر را از مسائل تاریخی انقلاب دانست و گفت: «چند روز پیش یکی از دوستان می‌گفت در زمان انتخابات در تاکسی از راننده پرسیدم به چه کسی رأی می‌دهی؟ او گفت: نمی‌دانم اما مادرم که چند سال پیش فوت کرده دیشب به خوابم آمده و گفت به احمدی‌نژاد رأی بده، که از این نمونه‌ها بسیار است.»

؟

۱۷ آبان ۱۳۸۷؛ حمایت رسمی وی از محمود احمدی نژاد برای انتخابات آتی: آیت‌الله احمد جنتی در خطبه‌های ١٧ آبان ٨٧ حمایتی تمام‌قد از دولت احمدی‌نژاد داشت و گفت: «ریخته‌اند به جان دولت هر چه می‌خواهند می‌گویند. کور خوانده‌اند که یک روزی مردم مملکت را دو دستی تقدیم‌شان می‌کنند.» ۲۹

بهمن ۱۳۸۹؛ درخواست حصر برای سران اعتراضات ۸۸: پس از تجمعاتی در ۲۵ بهمن ۸۹ جنتی در خطبه نماز جمعه خود گفت: «این که گفته می شود سران فتنه باید اعدام شوند، آنها در واقع معدوم شده و در جامعه سقوط کرده اند.»

انسدادارتباط فتنه گران

وی افزود: «کاری که قوه قضائیه می تواند بکند این است که باید ارتباط آن ها را با مردم بکلی مسدود کند، درب خانه های آنها مسدود شود و تلفن و اینترنت آنها قطع شود تا نتوانند پیامی بدهند و بگیرند

فرعون زمان

۹ بهمن ۱۳۹۰؛ تمثیل حسنی مبارک به فرعون: وی در سخنرانی خود با بیان این که: «من در زمان فرعون چند سفر به مصر رفته بودم.» به تشبیه رفتار حسنی مبارک با فراعنه مصر پرداخت و از رنج مردم انقلابی مصر گفت که در سالگرد انقلاب خود به سر می بردند./ مدیریت سایت-پیراسته فر:این حرف خیلی درستی بود

نمره انظباط بشرط چادر

۳۱ شهریور ۱۳۹۲؛ در خصوص حجاب دانشجویان دختر: «اجرای قانون حجاب در کوچه و بازار و سواحل دریا مشکل است. دولت باید اجرای این قانون را ابتدا از «جیره خوارها» و حقوق بگیران خود آغاز کند. چرا دختران دانشجویی که می‌خواهند درس بخوانند بعد از ورود به دانشگاه چادر خود را برمی‌دارند و «خراب» می‌شوند. دانشجویان در دانشگاه نمره می‌خواهند و برای کسب این نمره هر صحبتی را گوش می‌دهند، لذا می‌توان به آن‌ها این تذکر را داد که چنانچه حجابشان را رعایت کردند، این اجرای قانون در نمره و انضباط آن‌ها تأثیرگذار استبا این شرایط مسلماً آن‌ها حجاب را رعایت می‌کنند

یک وعده غذا- ایام تحریم

۱۰ بهمن ۱۳۹۳؛ در خصوص مذاکره با آمریکا و خوردن یک وعده غذا در روز: امام جمعه موقت تهران با اشاره به مذاکرات دوجانبه دولت ایران و آمریکا اشاره کرد: «ممکن است زمانی فرا برسد که ما روزی دو وعده غذا بخوریم؛ چه اشکالی دارد حتی اگر شرایط بدتر شود ما روزی یک وعده غذا بخوریم همان‌طور که الان نیز برخی روزی یک وعده غذا می‌خورند؛ مردم ما تاب و تحمل را دارند چرا که گرسنگی کشیدن بدتر از داغ از دست دادن عزیزان و جوانان نیست؛ آیا آن کسی که جوان و عزیزش را داده است حال برای انقلاب، اسلام و نظام حاضر نیست قدری گرسنگی بخورد؟»

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:منبع این قسمت: ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ایسنا+اصلاحات وتوضیحات وانتخاببعضی  تیترها ازاینجانب است

مسئولیتهای آیت‌الله احمد جنتی -غیرازامامت جمعه


۱- دبیر شورای نگهبان

۲-رئیس مجلس خبرگان رهبری

۳-عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام

۴-عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی

۵-دبیری‌ شورای‌ هماهنگی‌ تبلیغات‌ اسلامی‌

۶-رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر 

۷-نماینده مجلس‌ خبرگان‌ در دوره‌ اول‌ و دوم‌ از استان‌ خوزستان‌

۸-نماینده مجلس‌ خبرگان‌ در دوره‌ سوم‌  تهران‌

 همچنین ،ریاست‌ سازمان‌ تبلیغات‌ اسلامی‌  ونمایندگی‌ امام‌ و رهبری‌ در اتحادیۀ‌ انجمن‌های‌ اسلامی‌ دانش‌ آموزان، قضاوت‌ در دادگاه‌های‌ انقلاب‌ در خوزستان و تهران وتهران ،عضو شورای عالی تبلیغات خارج از کشور، عضو و رئیس شورای مرکزی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، نماینده مقام معظم رهبری در امور بالکان، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ، نیزدرپرونده خوددارد.

آیت الله جنتی زمانی  امام جمعه موقت  قم، اهواز و کرمانشاه نیزبوده است.

خلاصه ای اززندگینامه شیخ احمد جنتی لادانی

آیت‌الله شیخ احمد جنتی لادانی  تنهافرزندملاهاشم لادانی،متولد ۳ اسفندماه سال ۱۳۰۵اصفهان (روستای لادان از بلوک ماربین واقع در سه کیلومتری غرب اصفهان) وی سابقه سه‌ بار به‌ زندان‌، سه‌ ماه‌ زندان ، سه‌ سال‌ تبعید به اسدآباد همدان‌ رادارد.

وقتی امام خمینی دراول انقلاب برای مرحوم خلخالی حکم “حاکم شرع”دادگاه انقلاب راصادرکرد،برای ۳نفردیگرهم چنین حکمی صادرکرد(آیت الله عبدالرحیم ربانی شیرازی،آیت الله محی الدین انواری )یکی ازآنهاآیت الله احمدجنتی بودکه این ۳بزرگواربه دلائلی یانپذیرفتندویاانصراف دادند.

آقای جنتی دربرنامه شناسنامه  ۱۳۹۳/۰۷/۲۵شرکت کرد درباره دستگیری وتبعیدش اینگونه توضیح می دهد:

شناسنامه: ۳ بار دستگیری توسط ساواک و ۳ سال تبعید به اسد آباد را توضیح می دهید؟

جنتی: ۳-۲ نوبت در قم دستگیر شدم. در ابتدای دستگیری ناراحت و متاثر شدم. در یک نوبت در صحن حضرت معصومه (س) جوانی دست من را گرفت و گفت که از سوی ساواک مامور دستگیری من است؛ این که جوانی به آن سن و سال که ۲۴، ۲۵ ساله بود برای دستگیری من آمد برای من بسیار تلخ بود.

در ساواک بازجویی صورت گرفت و برای بردن من به تهران ماشین حاضر شد. من را به تهران آوردند. همراه ما کامیونی حاوی کتاب نیز وجود داشت که بعدها فهمیدم این کامیون حاوی کتاب های شهید اندرزگو است. شهید اندرزگو نیز از شاگردان طلبه مدرسه حقانی بود، با من هم رفیق بود اما من نمی دانستم که ایشان این چقدر شجاع و باعرضه است. او را نیز گرفته بودند و به داخل خانه‌اش رفته بودند و کتاب‌هایش را هم بار کرده بودند و آورده بودند. من را به قزل قلعه منتقل کردند و بسیاری از دوستان من در آن جا حضور داشتند و بودن دوستان باعث خوشحالی من شد.

شناسنامه: چه کسانی درزندان  قزل قلعه بودند؟

جنتی: آقای آذری قمی، ربانی شیرازی، ربانی املشی، شهید محمد منتظری بودند. در سلول از دوستان جدا بودم ولیکن در هواخوری آن ها را می دیدم و ورزش های گروهی انجام می دادیم؛ آقای مروارید هم بودند که بومی زندان شده بود. به اندازه ای دستگیری او عادی شده بود که وقتی به زندان وارد می شد می گفت شام چیست؟ آن جا دو سه نوبت گذشت.

برای تبلیغ مدتی به خوزستان می رفتم. آقای قائمی پیشنهاد رفتن به خارک را به من دادند هر چند من آشنایی چندانی به این جزیره نداشتم، به جزیره خارک رفتم و به زحمت آقای قائمی که با مأمورین آشنا بودند آن ها را راضی کردند که من به خارک بروم. بعد از چند دوره سفر چند روزه به خارک، به مدت دو سال در آن جزیره ماندم. در این جزیره می توانستم به خوبی فعالیت کنم، مردم علاقه مند بودند و من در مسجد ده و مسجد شرکت نفت منبر می رفتم.

در ایام آخر حضور من در جزیره خارک فردی به نام دکتر صدارت که رئیس ساواک بود (بعد هم گرفتند و اعدامش کردند)من را خواست و گفت باید از جزیره بروید. با خیال این که باید از اینجا برویم و هر جا خواستیم هم می رویم سوار هواپیما که شدم دیدم ماموری کنار  من نشسته است، این مامور من را به آبادان برد و در آن جا دریافتم مقدمات تبعید من را فراهم می کنند. در نهایت من را به اسد آباد فرستادند که همراه با ماموران ژاندارمری و مسلح این اقدام انجام شد. اول می خواستند دست‌بند بزنند اما بعدش نمی دانم چه طور شد، شاید دلشان سوخت و منصرف شدند. از آن جا با اتوبوس ما را به اسدآباد بردند.

شب هنگام به اسدآباد رسیدیم و من را تحویل پاسگاه دادند. به دلیل نداشتن مکان، من را به خانه یکی از مامورین پاسگاه بردند. در منزل این مامور خودش گفت که من هم مقلد امام خمینی(ره)هستم.امام جمعه این شهر، آیت الله حمزه ای، از من بسیار استقبال کرد. ۳-۲ سال در این شهر زندگی کردم؛ نمی توانم بگویم در این شهر به من بد گذشت چه بسا زمان هایی خوش نیز می گذشت؛ از شهرهای مختلف برای دیدار می آمدند و از شهرهای مختلف هم به دیدار من می آمدند از جمله از اصفهان. من تنها تبعیدی این شهر نبودم.

شناسنامه: نخستین مسئولیت شما بعد از انقلاب، ریاست دادگاه حاکم شرع انقلاب اسلامی خوزستان بود؟

جنتی: بعد از پیروزی انقلاب و مبادرت به تشکیل دادگاه انقلاب، من در تهران کار می کردم، در همین قزل قلعه که داستان مفصلی هم دارد. بنا شد ما برویم قاضی شویم و ما هم صفر کیلومتر بودیم. قضاوت نخوانده بودیم ولی با انقلاب و مسائل اسلامی آشنا بودیم. بالاخره به ما گفتند که چاره‌ای نیست شما بروید اینجا و همین جا دادگاه تشکیل شد و این مجرمین را می آوردند آن جا محاکمه می کردند. مدتی در همین تهران بودم تا این که شهید مطهری به من فرمودند که شما بروید خوزستان. چون زندان ها پر است و قاضی نداریم. با اصرار ایشان من به خوزستان رفتم اما برای این سفر آماده نبودم من اینجا راحت تر بودم.

دادگاه انقلاب اسلامی در خوزستان شکل گرفت و مشغول به کار شدیم؛ به دلیل نداشتن و کمبود قاضی به تهران و خوزستان اکتفا نکرده و به خرمشهر، اصفهان و شهرهای دیگر نیز برای قضاوت رفتم؛ بسیاری از افراد نیز نمی دانستند باید چه کنند. امثال من دوره ای ندیده بودیم.

شناسنامه: نخستین امامت جمعه  در کرمانشاه بودیاخوزستان ؟

جنتی:  امامت جمعه من از خوزستان شروع شد. فضای خوزستان بسیار گرم و پر التهاب بود. مردم از انقلاب بسیار خوشحال و راضی بودند البته ضد انقلاب نیز در دانشگاه‌ها سنگر گرفته بودند. در ارتش نیز بسیاری کارشکنی می کردند.

در این زمان به من گفتند که در دانشگاه نمازجمعه بخوانم، من هم تا آن زمان امامت نماز جمعه نکرده بودم و دفعه اولم بود.رفتیم دانشگاه و نماز جمعه را اقامه کردیم و مردم هم شور بسیار زیادی داشتند و نماز جمعه با شکوهی برگزار شد.  اولین تجربه امامت جمعه من در دانشگاه خوزستان بود.

همان جا به ما گفتند که همین بچه‌هایی که در دانشگاه سنگر گرفتند قصد دارند که به شما حمله کنند. اقدامی که من انجام دادم ابتکاری بود که خداوند به من الهام کرد و آن هم این بود که مردم را برای حضور در دانشگاه فراخواندم و گفتم که از رادیو اعلام کنید که مردم دانشگاه بیایید. مردم حاضر شدند و کسانی که در دانشگاه برای حمله به صفوف نماز جمعه سنگرگیری کرده بودند را دستگیر کردند و به زندان انداختند و موضوع تمام شد که اگر این کار را انجام داده بودند معلوم نبود چه اتفاقی می افتاد.

نماز جمعه من در خوزستان از همین جا شروع شد اما مسئله کرمانشاه این بود که آیت الله اشرفی که شهید شدند، پست امام جمعه در کرمانشاه خالی ماند. به من گفتند به کرمانشاه برو و نماز جمعه را اقامه کن. در کرمانشاه نماز جمعه برگزار شد؛ در کرمانشاه نیز در دادگاه انقلاب شرکت می کردم. یک مقدار وضع ناامنی نیز وجود داشت حتی بسیاری به من می گفتند صبح ها به نماز نروم زیرا من به غیر از نماز جمعه به نماز جماعت هم می رفتم اما به من می گفتند که این کار خطرناک است. اگر برای نماز صبح می رفتم به بازگشت خود مطمئن نبودم چرا که وضعیت خطرناک بود. اما خدا حفظ کرد. نماز جمعه من از خوزستان آغاز شد و در ادامه در شهرهای کرمانشاه، قم و تهران برگزار شد.

..من در قم  بودم و نظر مقام معظم رهبری بر این بود که من به تهران بیایم به نظر خطبه‌های قم برایشان جالب بود و دستور آمدن به تهران را دادند و من به دستور مقام معظم رهبری به تهران آمدم.

شناسنامه: تذکری که به فرزند خود در نماز جمعه دادید پدرانه بود یا از جایگاه امام جمعه بود؟

جنتی: من لازم دیدم به عنوان امام جمعه تذکری بدهم. برای تاثیر بیشتر تصمیم گرفتم خصوصی مطرح شود. نظر من این بود که تذکرات خصوصی بیشتر اثر می گذارد.

شناسنامه: رابطه این پدر و فرزند برای مخاطبان جالب است. آیا با ایشان بحث زیاد می کنید؟

جنتی: خیر؛ اختلاف سلیقه بین ما وجود دارد همان طور که او نیز در مصاحبه ای این مسئله را عنوان کرد؛ اختلاف سلیقه ما کم نیست؛ مثلا از نظر اسلامی من تشخیصی دارم ایشان آن را قبول ندارد. گاهی اوقات نیز در خصوص مسائل مباحثه می کنیم و قانع هم نمی شود.

شناسنامه: خانواده در این بحث ها دخالت می کنند؟

جنتی: برخی مواقع اعتراض ها و نظراتی از سوی خانواده نیز صورت می گیرد.

شناسنامه: همسر شما اصولا از شما یا از فرزند خود طرفداری می کند؟

جنتی:از من حمایت می کنند.

برنامه “شناسنامه”  یک برنامه تلویزیونی استه که در روزهای جمعه  ساعت ۱۴ از شبکه ۳ سیما پخش می‌شود

***

فعالیت‌های‌ سیاسی او‌ پس‌ از انقلاب‌ با قبول مسئولیت‌های متعددبود، نخستین‌ مسؤولیت‌ آیت‌الله جنتی‌ پس‌ از پیروزی‌ انقلاب‌، قضاوت‌ در دادگاه‌های‌ انقلاب‌ با حکم‌ امام‌ در استان‌های خوزستان و تهران بود.

جنتی از دورهٔ اول شورای نگهبان در سال ۱۳۵۹ به‌عنوان عضو فقهای این نهاد منصوب شد و از سال ۱۳۷۱ دبیری شورا را برعهده داشته‌است، از ۱۳۶۰ دبیر شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و از آغاز تأسیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر در سال ۱۳۷۲، رئیس این ستاد است. احمد جنتی  اولین نفری بود که(١۴ فروردین ٧١) با حکم رهبر معظم انقلاب ،حضرت آیت الله سیدعلی خامنه ای به امامت جمعه تهران منصوب شد.

 آخرین حضور آیت الله جنتی درتریبون مقدس  نماز جمعه  ١٩ شهریور سال ۱۳٩۵ بود.

فرزندان آیت الله جنتی:

حجت الاسلام علی جنتی(متولد۱۳۲۸)،مردمبارزسالهای قبل ازانقلاب درکشورهای لبنان وسوریه

در آغاز سال ۱۳۵٩(آغازجنگ) به عنوان مدیر صدا و سیمای جمهوری اسلامی مرکز اهواز منصوب شد 

در سال ۷۱ با حکم علی لاریجانی وزیر وقت ارشاد به عنوان معاون امور بین‌الملل این وزارتخانه منصوب شد که این فعالیت تا سال ۷۷ ادامه یافت و طی این مدت، دوران دو وزیر ارشاد دیگر (مصطفی میرسلیم و عطاءالله مهاجرانی) را تجربه کرد. همکاری علی جنتی با مهاجرانی یک سال بیشتر دوام نیاورد و از سال ۷۷ تا پایان دوره ریاست جمهوری خاتمی، به عنوان سفیر ایران در کویت مشغول فعالیت بود.

پس از گذشت ۵ سال از تصدی این سمت (سفیر ایران در کویت) جنتی به ریاست کمیته فرهنگی ــ اجتماعی شورای‌ عالی امنیت ملی انتخاب شد. آن روزها حسن روحانی دبیر این شورا بود. با انتخاب محمود احمدی‌نژاد به ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۴ مصطفی پورمحمدی وزیر کشور وقت، جنتی را به سمت معاون سیاسی وزارت کشور انتخاب کرد، اما در سال ۸۵ بار دیگر به عنوان سفیر ایران در کویت منصوب شد که این دوره هم تا سال ۸۹ ادامه یافت.

ووزیرارشاداسلامی دکترحسن روحانی دردوره اول ریاست جمهوری

 اوستاحسن جنتی(متولد۱۳۲۹)که درزادگاهش اصفهان مغازه نجاری دارد

محمد  کارمند سازمان تبلیغات اسلامی تهران است

حسین  که عضو سازمان مجاهدین خلق (منافقین) بود در سال ۱۳۵۹ با یکی ازهمفکرانش”فاطمه سروری”  ازدواج کرده بود در روز ۲۳ خرداد سال ۱۳۶۱ در خانه تیمی خود بر اثر درگیری با نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران کشته شد.،همسر حسین نیز در سال ۱۳۶۷ در عملیات مرصاد کشته می‌شودوی داری یک  فرزندپسر ” عاصف “بودکه بعدازمرگ مادرش نزد پدربزرگ”آیت الله جنتی” خود زندگی می کرد، سال ۱۳۷۵ در سن ۱۵ سالگی در یک حادثه رانندگی کشته می شود.

گفته می شودعلیرغم نصایح پدر”حسین”ازتشکیلات منافقین جدانشد وقتی ازبازگشتش به نظام وانقلاب اسلامی ناامیدشد،تصمیم را بعهده مسءولین امرگذاشت که مثل بقیه منحرفین بااوبرخوردکنند”بجای سفارش ورانت” حتی  منقول است  « آیت الله جنتی نذر کرده بوده که اگر پسرش حسین که روند انقلاب را قبول ندارد دستگیر یا اعدام شود ۴۰ روز روزه شکر بگیرد»

خبرگزاری مهر -درباره مرگ حسین-اینگونه می نویسد:

محمد حسین جنتی فرزند آیت الله جنتی نیز از نمونه هایی بود که در اوایل انقلاب در جریان یک درگیری کشته شد. روایت است که می گوید آیت الله جنتی نذر کرده بوده که اگر پسرش حسین جنتی که فراری است و روند انقلاب را قبول ندارد دستگیر یا اعدام شود ۴۰ روز روزه شکر بگیرد.او قبل از انقلاب به دلیل ارتباطش با سازمان مجاهدین خلق دستگیر و محکوم به حبس ابد شد. در آبان سال ۵۷ از زندان آزاد شد و پس از اعلام جنگ مسلحانه مجاهدین خلق علیه جمهوری اسلامی به حمایت از سازمان مجاهدین خلق برخاست و فعالیت خود را شدت بخشید. مدتی به همراه همسرش به زندگی مخفی روی آورد. در پاییز ۱۳۶۰ خانه او به محاصره در آمد، پس از درگیری، حسین خود را از پنجره ساختمان به پائین پرت کرد تا فرار کند، اما کشته شد. همسر وی که برای خرید بیرون رفته بود، هنگام بازگشت به وضعیت محل مشکوک شده و از آنجا می‌گریزد./خبرگزاری مهر

ماجرای “حسین”اززبان پدر:

شناسنامه: خیلی تلاش کردید آقا محمد حسین به مسیر باز گردند؟

جنتی: بله؛ یک دفعه برخلاف انتظار من یک بار در زندان حسین را آوردند؛ من خیلی دلم می خواست او را ببینم. مدتی با او بحث کردیم که اثر نداشت؛ بعد از انقلاب و آزادسازی وی در خانه مدتی با او صحبت کردم و این صحبت ها دلسوزانه و پدرانه بود ولیکن تحت تاثیر ضدانقلاب قرار گرفته بود.آن ها زیاد رویش کار کردند و صحبت های من در نهایت اثرگذار نبود.

شناسنامه: امتحان سختی است

جنتی: ما به اسلام و انقلاب و نظام بیش از فرزند علاقه مند هستیم؛ فرزندی که راه خود را از ما جدا می کند طبیعی است که…برنامه تلویزیونی شناسنامه۲۵مهر۱۳۹۳

***

قسمتی ازمصاحبه بافرزندنجار”آیت الله جنتی

چند برادر و خواهر هستید؟

ما چهار برادریم. یکی حسین آقا بود که عضو مجاهدین خلق شد و اوایل انقلاب کشته شد. محمد هم در سازمان تبلیغات تهران مشغول است. او قبلا در کارهای برقی مشغول بود و ۳۰ سال است رها کرده و رفته سازمان تبلیغات. علی آقا هم که می دانید زمانی استاندار خوزستان بود و بعد استاندار اسان شد و مدتی هم سفیر ایران در کویت بود. الان هم است.

* حاج آقای جنتی دختر ندارد؟

نه.

* چقدر در جریان مبارزات پدر بودید؟

کم. اطلاعات کمی داشتم. یادم هست اوا خیلی اذیت شدیم. ساواک مرتب می ریخت درب منزل ما و مرتب درب خانه و روی پشت بام و … بودند. مردم از دستشان در عذاب بودند. گاهی ساواک مردم را می زدند، گاهی هم از مردم کتک می خوردند.

* اینجا یا قم؟

اینجا. منزل حاج آقا بزرگ ملاهاشم پدر حاج آقای جنتی. مرتب می آمدند اینجا دنبال حسین و علی.

* دنبال پدرتان نمی آمدند؟

پدرم همدان تبعید بود.

* و نتیجه این رفت و آمدها؟

حسین را گرفتند ولی نتوانستند علی را دستگیر کنند. علی به راحتی دم به تله نمی داد و ساواک را در عذاب گذاشته بود. ولی خب حسین همان موقع ها دستگیر شده بود.

* های خانواده شما به جز پدر، علی و حسین هستند. درست است؟

بله. من و محمد نبودیم.

* حسین فرزندی نداشت؟

یک پسر داشت که او هم کشته شد.

* چطوری؟

اسمش محسن بود. پدرش که کشته شد تحت نظارت حاج آقای جنتی تربیت شد. تحت کنترل بود و مساله ای هم نداشت. یک روز در بسیج مشغول گشت زنی بود که توی یک تصادف کشته شد. حدود ۱۵ سال سن داشت.

* وقتی می گویید بسیج، مشخص است که از نظر تفکرات به پدربزرگش رفته بود تا پدر.

بله. بالا ه پیش حاج آقا بزرگ شده بود. پسر زرنگی بود. عضو فعال بسیج بود و مساله ای نداشت.

* از بچه های حاج آقای جنتی چطور شد ی راه پدر و پدربزرگ را ادامه نداد و راهی حوزه علمیه نشد؟

علی آقا حوزوی بودند. دو سالی هم در لباس ت بودند، منتها در گرفتاری های ساواک و اینکه مرتب می رفتند لبنان و و این طرف و آن طرف، لباس را کنار گذاشتند. ولی خب در قم در مدرسه حقانی تحصیل کرده بودند.

* پس علی معمم بود؟

بله. استعداد و هوش بالایی داشت.

* آقای جنتی! پیامک هایی که در مورد پدرتان رد و بدل می شود را دیده اید؟

از این پیامک هایی که در مورد پدرم رد و بدل می شود خیلی دیده ام و شنیده ام. چشم و گوشمان از اینها پر است. ما حضوری می شنویم چه برسد به اینکه برایمان پیامک کنند. ولی خب چه کار می توانیم یم؟! (با خنده) نمی شود که درگیر شد.

* ناراحت می شوید؟

چه کار می توانیم یم؟! (با خنده) نمی شود که درگیر شد. البته به صورت کلی در مورد این نق زدن ها مقداری مردم حق دارند، تعدادی هم مغرض هستند. به هر حال باید بسازیم.

* محتوای این پیامک ها اشاره به عمر طولانی حاج آقا می کند. خود شما هم با این چابکی و نشاطی که دارید به ۶۳ سال نمی خورید.

ما موروثی این طوری هستیم. پدر بزرگ ما ملاهاشم جنتی هم ماشاءالله خیلی سرزنده و سر حال بود. توی محل می گفتند پدر و پسر بوح ند.

مصاحبه سایت”قلمک”باحسن جنتی

***

قسمتی ازمصاحبه خبرآنلاین بامرحوم  حجت الاسلام جعفرشجونی

جوک هایی که برای آیت الله جنتی ساخته اند!

یک بار آقای جنتی مرا دید و گفت شجونی تو کجایی من مواضع تو را که می خوانم خوشم می آید. گفتم آقای جنتی من فرزند انقلابم و از انقلاب دفاع می کنم. گفتم من از شما هم دفاع می کنم.

گفت «از من؟ مگر درباره من چه می گویند که تو از من دفاع می کنی؟»

گفتم می گویند:

«اولین خواستگار حضرت حوا تو بودی! منتها چون سنت بالا بود او را به تو ندادند و آدم رفت و با حوا ازدواج کرد».

آیت الله جنتی هم شروع کرد به خندیدن. گفت «دیگر چه می گویند؟»

گفتم می گویند: «حضرت آدم به خدا گفت خدایا این پیرمرد کیست که اینجا می پلکد؟

خدا گفت این جنتی است قبل از من هم اینجا بود»

باز هم خندید و گفت «دیگر چه می گویند»؟

گفتم می گویند: «خدا رفت بهشت را بسازد دید تو در آنجا نشسته ای. گفت تو کی هستی. و تو پاسخ دادی من جنتی هستم»

«لذا خدا بهشت را ساخت و اسم آن را جنت گذاشت». باز هم خندید.

بنابراین آقای جنتی خودشان در جریان این جوک ها قرار دارند.
بله ایشان خودش این جوک ها را شنیده و ناراحت نمی شود. من یک بار جایی دعوت داشتم و همین ماجرا را برای عده ای شرح دادم. ۵ روز بعد پسرم سی دی آورد که صدای آمریکا این حرف های مرا پخش کرده بود. تعجب کردم که چطور در آن جمع (خصوصی)حرف زدم و سر از صدای آمریکا درآورده است./آبان ۱۳۹۴خبرآنلاین

***

 ازدواج مجددآیت الله جنتی در۹۰سالگی
همسر آیت‌الله جنتی، صدیقه مظاهری (جان‌نثاری) شامگاه ۶ فروردین ۱۳۹۴ به دلیل کهولت سن و ایست قلبی درگذشت، این دو بزرگوار صاحب چهار پسر به نام علی، حسن، حسین و محمد دارد
آیت الله جنتی درمراسم تشیع جنازه همسرش
روزنامه شرق در بخشی ازمصاحبه با علی جنتی پرسیده است: «بعد از فوت مادر، حاج‌آقا تنها زندگی می‌کنند؟»
بعد از فوت مادر، حاج‌آقا تنها زندگی می‌کنند؟
خیر، ازدواج کرده‌اند. چون سن ایشان بالاست و نیاز به مراقبت دارند. بعد از فوت والده، من یا برادرم باید شب‌ها در کنار ایشان می‌ماندیم یا ایشان را به منزل خودمان دعوت می‌کردیم که شب‌ها تنها نباشند و امکان مراقبت از ایشان فراهم شود. این وضعیت نمی‌توانست ادامه پیدا کند. باید فردی دائما از ایشان مراقبت می‌کرد. از این منظر معتقدم کار درستی انجام دادند./۲۷ شهریور ۱۳۹۶تابناک
***
امامان جمعه ای که استعفاء دادند:
۱-آیت الله سید جلال طاهری  امام جمعه اصفهان(متولد۱۳۰۵) -تاریخ حکم امامت۳ آبان ۱۳۵۸-تاریخ استعفاء۱۷ تیر ۱۳۸۱-فوت :خرداد۱۳۹۲
۲- آیت الله سید یحیی جعفری(متولد۱۳۱۰) امام جمعه کرمان -حکم امامت:سال ۱۳۵۹-استعفاء مرداد۱۳۹۶
۳-حجت‌الاسلام علی رضایی بیرجندی(متولد۱۳۳۹) امام جمعه بیرجند-تاریخ حکم: سال ۱۳۸۸-استعفاء مرداد۱۳۹۶

۴-آیت الله غلامرضا ملاحسنی(متولدتیر ۱۳۰۶) سال ۱۳۹۲ از امامت جمعه ارومیه-استعفا:دی ۱۳۹۲

۵-آیت الله حاج شیخ هادی باریک‌بین(متولد۱۳۰۹) امام جمعه قزوین- اولین امامت جمعه ۴آبان۱۳۶۰-استعفاء اسفند۱۳۹۳ فوت:سن۸۵سالگی (۱۹ فروردین ۱۳۹۶) درگذشتند
۶-آیت‌الله محسن مجتهدشبستری(متولد۱۳۱۶)-تاریخ حکم:خرداد ۱۳۷۴  امام‌جمعه تبریز -استعفاءخرداد۱۳۹۶
۷-آیت الله محمدصادق محی‌الدین حائری شیرازی (متولد ۱۲ بهمن ۱۳۱۵)-امام جمعه شیراز-تاریخ حکم ۲۰آذر۱۳۶۰-تاریخ استعفاء:بهمن ۱۳۸۷-فوت: ۲۹ آذر ۱۳۹۶
۸-آیت الله عبدالجواد غرویان(متولد۱۳۰۵) امام جمعه نیشابور-حکم۱۳۵۸-استعفاءتیرماه ۱۳۹۱ -فوت:۳ دی ۱۳۹۴
۹– حجت الاسلام والمسلمین محمدرضااسماعیلی امام جمعه گلپایگان-حکم امامت:حکم۱۳۸۸ استعفاء:۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶
۱۰-آیت الله آیت‌الله محمدحسین زرندی(متولد۱۳۱۱)،امام جمعه کرمانشاه-تاریخ حکم امامت:۱۳۵۹-برکناری:اسفند ۱۳۸۶-فوت:خرداد ۱۳۹۳
۱۱هاشمی رفسنجانی
اولین نمازجمعه  آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی  وآخرین نمازجمعه هاشمی
پس از ترور مقام معظم رهبری ( ۶ تیر ۱۳۶۰) آیت الله هاشمی رفسنجانی اولین نماز جمعه خود را در تاریخ ۱۲تیر ۱۳۶۰دردانشگاه تهران  اقامه کردند،هاشمی که در آن زمان نماینده حضرت امام  در شورای عالی دفاع بودند
آخرین نمازجمعه ای که  آیت الله هاشمی رفسنجانی بعنوان امام جمعه تهران اقامه کرد: ۲۶تیرماه سال ۱۳۸۸بوده-فوت:۱۹ دی ۱۳۹۵
۱۲آیت الله جوادی آملی (متولد ۱۳۱۲)
غزل خداحافظی آیت الله جوادی آملی

«خطبه ها نیز باید عالمانه باشد. اگر خطبه ها عالمانه نباشد آیات و روایات در مردم تأثیر نمی گذارد».

آیت الله عبدالله جوادی آملی اظهارداشتند: مردم ما مشکل دارند و باید مشکلات خود را با پناه بردن به نماز رفع کنند و در نماز جماعت و جمعه ائمه جمعه این را بیان می کنند که اگر درست این مطلب را برسانند حاجت مردم رفع شده و اگر درست بیان نشود مشکلات مردم رفع نمی شود.

امام جمعه قم گفتند:اگر در هر کدام از این موارد قصوری از بنده بوده است از تمام مردم بالاخص مردم قم عذرخواهی می کنم.

ایشان همچنین از رهبر معظم انقلاب، ستاد اقامه نماز جمعه قم، امامان جمعه دیگر، مردم نمازگزار، مسؤولان برگزاری نماز جمعه و مسؤولین حرم مطهر حضرت معصومه(س) تقدیر و تشکر کردند./جمعه، ۶ آذر ۱۳۸۸

آیت الله جوادی املی متولد ۱۳۱۲است،اولین نمازجمعه ایشان درنیمه اول دهه۱۳۷۷

۱۳آیت الله امینی ،چیزی شبیه مرحوم هاشمی رفسنجانی!نه آمدنش معلوم است ونه نیامدنش
 شنیده شد که با توجه به عدم حضور آیت الله امینی در نماز جمعه‌های قبل شایعه شد که ایشان از امامت جمعه قم کناره گیری کرده است اما مسئولان دفتر امام جمعه قم دلیل غیبت آیت الله امینی در نماز جمعه هفته‌های اخیر را ضعف مزاجی وی عنوان کردند.
آخرین خطبه آیت آلله امینی درمقام امام جمعه قم۱۹ دی ۱۳۸۸

نماز جمعه  قم که به امامت آیت الله امینی برگزار شد، برای دقایقی با حاشیه همراه شد.به گزارش خبرنگار آینده از قم، خطبه دوم آیت الله ابراهیم امینی درباره ضرورت وحدت جامعه بود و ایشان رمز پیروزی را وحدت و اطاعت از ولی فقیه دانسته و در ادامه وجود اختلافات را ضرری بزرگ برای جامعه تعبیر کرد.

خطیب جمعه‌ قم با بیان این که دشمنان حتی اختلافات را به داخل حوزه‌های علمیه برده‌اند، گفت: آیا درست است که در حوزه علمیه که حامی نظام است، اختلاف وجود داشته باشد؟

وی در ادامه خطاب به گویندگان، نویسندگان، اصحاب تریبون، نخبگان و کسانی که حرف و سخن آنان در مردم تاثیر دارد بیان داشت: عزیزان ، سروران، بزرگان اختلافات جزئی را دامن نزنید که خدا می‌داند این به صلاح کشور و نظام ما نیست.

آیت الله امینی: اگر دامن زدن به اختلافات موجب لطمه به نظام شود همه ما در آخرت مسئول خواهیم بود.

وی تاکید کرد: آقایی که تریبون در دست داری خداوند این تریبون را در اختیار تو قرار داده است و تو باید با آن برای ایجاد وحدت کوشش کنی نه این که باعث ایجاد تفرقه شوی.

پس از این سخنان ایشان دقایقی با شعار و سر و صدای عده ای همراه و لحظاتی باعث قطع خطبه ها شد. در این میان چند چهره افراطی که تاب شنیدن سخنان ایشان را از دست داده بودند با شعار “مرگ بر ضد ولایت فقیه”، باعث بی نظمی و اعتراض دیگر نمازگزاران شدند.

اما آیت‌الله امینی با بیان این که شعار من نیز مرگ بر ضد ولایت فقیه است، گفت: اما من می‌گویم همان طور که رهبری فرموده است افراد را به دلیل اختلاف نظر ضد ولایت فقیه معرفی نکنید و نباید افراد را به صرف اختلافات جزیی با ولی فقیه طرد کرد.

وی ادامه داد: با کسانی که ضد ولایت فقیه هستند باید برخورد شود اما تعداد این افراد اندک هستند و نباید آنها را بزرگ کرد.

خطیب جمعه‌ی قم افزود: نخبگان، بزرگان و دلسوزان نظام مردم را به یکدیگر نزدیک کنند و به گونه‌ای نباشد که با یک حرکت موجب دوری مردم و ایجاد تفرقه در بین آنها شوند.

آیت الله امینی در ادامه خطبه های امروز تاکید کرد: به نظر می رسد چند فرد مشخص با آزادی مطلق اجازه دارند با توجه به سابقه قبلی که به هر سخنرانی رفته و حرمت جلسه را بشکنند، نمازجمعه امروز قم را نیز قطع کرده و به امام جمعه قم توهین کنند.

حرمت شکنی های این عده مدتی باعث غیبت آیت الله استادی در نماز جمعه قم شد و اکنون نیز منجر به محرومیت نمازجمعه قم از خطبه های عالمانه،حضرت آیت الله جوادی آملی شده است./۱۹دی ۱۳۸۸عصرایران

مسئولان دفتر آیت الله امینی همچنین اعلام کردند که به محض بهبودی حال ایشان، طبق روال سابق در نماز جمعه حاضر خواهند شد

۱۴آیت الله زین العابدین قربانی-نماینده ولی فقیه دراستان گیلان وامام جمعه رشت-درفروردین ۱۳۹۷استعفاء داد-بجایش آیت الله رسول فلاحتی منصوب شد.

البته امامان جمعه هایی هستند که استعفادادند ویابرکنارشدند،اماچون درشهرستانهابودند(غیرازمرکزاستان) دیگر ذکری بمیان نیاوردم.
***

امامان جمعه تهران

۱-آیت الله سیدمحمودطالقانی-امام جمعه دائم ۶نماز(اولین نمازجمعه درنظام جمهوری اسلامیدرتاریخ۵مرداد۱۳۵۸در”زمین ورزش”دانشگاه تهران برگزارشد)

۲-آیت الله حسینعلی منتظری– ۴هفته(اولین نماز۲۱ شهریور ماه ۵۸)امام جمعه دائم

۳- آیت الله سیدعلی خامنه ای (رهبر معظم انقلاب)  امام جمعه دائم تهران هستنداولین نماز۲۴ دیماه ۱۳۵۸

ائمه جمعه موقت تهران:

بعدازترورامام جمعه تهران(آیت الله خامنه ای ۶ تیر ۱۳۶۰)امام خمینی درفکرتعیین امامان جمعه موقت افتاد

۴-آیت الله سیدعبدالکریم موسوی اردبیلی-رئیس قوه قضاء( نخستین امامت۲۴ بهمن ۵۹)آخرین نماز۵آبان۱۳۶۸-با۹۶امامت

۵-آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی –(اولین نماز۱۲ تیر ماه سال۱۳۶۰)با۴۲۰نماز((آخرین نماز۲۶ تیرماه ۱۳۸۸)

۶-آیت الله محمد امامی کاشانی -دومین امام جمعه موقت( اولین امامت ۸ آبان ۱۳۶۰) بیش از ۳۰۰ بار نماز جمعه تهران را اقامه کرده است

۷-آیت الله محمدمهدیربانی املشی-(اولین نماز ۲۰ آذرماه ۱۳۶۰ )با۳نماز- (۱۷ تیر ۶۴ شهادت)

۸-آیت الله محمدیزدی– (اولین امامت،بهمن ماه ۱۳۶۰)۱۶۶ بار امامت

۹–آیت الله محمدرضا مهدوی کنی-(اولین نمازجمعه ۲۰ اسفند ماه ۱۳۶۱ )۱۲ بار  امامت 

۱۰- آیت الله احمد جنتی(اولین نمازدر۱۴ فروردین ۱۳۷۱)آخرین نماز۱۹شهریور۱۳۹۵-پذیرش استعفاء۲۰ اسفند۱۳۹۶

۱۲-آیت الله سیدحسن طاهری خرم آبادی(اولین نمازتیر-۱۳۷۸) با۹نماز

۱۲-آیت الله سیداحمد خاتمی (اولین نماز ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۴)

۱۳-آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی (اولین نمازدر زمستان سال ۱۳۹۱ )

۱۴-آیت الله کاظم صدیقی(اولین نمازجمعه ۵فروردین۱۳۸۴

۱۵–حجت‌الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی فرد درتاریخ ۲۴ بهمن ۱۳۹۶(با حکم مقام معظم رهبری)به امامت جمعه تهران منصوب شدواولین نمازجمعه به امامت ابوترابی درتاریخ ۲۷ بهمن۱۳۹۶برگزارشد.

 ابوترابی فرد-نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز است. وی در ادوار ششم، هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی نماینده مردم قزوین و در دوم نهم نیز نماینده مردم تهران و نائب‌رئیس مجلس شورای اسلامی بود.
***
۲روزبعدازپذیرش استعفاازتریبون نمازجمعه
آقای جنتی که امروز برای مدت دو سال دیگر به ریاست مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد
آیت الله جنتی درریاست مجلس خبرگان ابقاشد۲۲ اسفند ۱۳۹۶

در جریان انتخاب هیات رئیسه مجلس خبرگان، محمود هاشمی شاهرودی (رئیس فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام) با ۷۲ رای و محمدعلی موحدی کرمانی (از امامان جمعه موقت تهران) با ۷۰ رای به ترتیب نائب رئیس اول و دوم شدند.

احمد خاتمی با ۵۰ رای و عباس کعبی نسب با ۴۲ رای به عنوان منشی های هیات رئیسه انتخاب شدند. به این ترتیب بقیه ترکیب هیات رئیسه جدید مجلس خبرگان به جز ورود آقای کعبی و حذف قربانعلی دری نجف آبادی (وزیر اسبق اطلاعات) همچون دو سال پیش باقی ماند.

برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

درباره نویسنده

1844مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما