سلول “بنیادی” چیست؟(Stem Cell)وضعیت فرد بعدازاهدا،چگونگی اهدا

سلول

سلول “بنیادی” چیست؟(Stem Cell)

در اوایل  ۱۹۸۰میلادی(۱۳۵۹شمسی) میلادی دانشمندان نحوه قرار گرفتن سلولهای بنیادی جنینی از موش و کشت آنها را در آزمایشگاه فرا گرفتند و در سال ۱۹۹۸(۱۳۷۷شمسی) برای اولین بار در سلولهای بنیادی جنینی انسان را در آزمایشگاه تولید کردند.واولین پیوند خون بندناف در سال ۱۹۸۸ میلادی در فرانسه و توسط دکتر گلوکمن به یک کودک مبتلا به کم خونی فانکونی (یک نوع کم خونی مادرزادی) انجام گرفت ، تا به امروز صدها پیوند موفق خون بندناف صورت گرفته است.

سلول‌های بنیادی را بر اساس خصوصیات و ویژگی به سه دسته تقسیم می‌ شود

۱-  سلول‌های بنیادی جنینی

۲-سلول‌های بنیادی خون بندناف 

۳- سلول‌های بنیادی بالغ 

بدن انسان دارای صدها نوع مختلف سلول است

سلول بنیادی ،مادر تمام سلول‌ها است و توانایی تبدیل به تمام سلول‌های بدن را دارد. این سلول‌ها توانایی

خود نوسازی (Self Renewing) و تمایز (Differentiating)  به انواع سلول‌ها از جمله سلول‌های خونی، قلبی، عصبی و غضروفی را دارند.

هم چنین در بازسازی و ترمیم بافت‌های مختلف بدن بدنبال آسیب و جراحت موثر بوده و می‌توانند به درون بافت‌های آسیب دیده‌ای که بخش عمده سلول‌های آنها از بین رفته است، پیوند زده‌شوند و جایگزین سلول‌های آسیب دیده شده و به ترمیم و رفع نقص در آن بافت بپردازند.

به دلیل توانایی منحصر به فرد سلول‌های بنیادی، این سلول‌ها امروزه از مباحث جذاب در زیست شناسی و علوم درمانی است. هم چنین تحقیقات در این زمینه دانش ما را درباره چگونگی رشد و تکوین یک اندام از یک سلول منفرد افزایش داده و مهم تر آنکه به فهم مکانیزم جایگزینی سلول‌های سالم با سلول‌های آسیب دیده کمک کرده است.

درون جنین میلیونها سلول بنیادی وجود دارد که بزرگی همه آنها کمتر از یک نقطه است. این سلولها از پتانسیل بالایی برخوردار هستند و می‌توانند طی فرایند تمایز یابی به سلولهای بافتهای مختلف در بدن تبدیل شوند.

با توجه به انواع سلول بنیادی که می­ تواند سلول بنیادی جنینی بوده یعنی به تمام سلول­‌های بدن تبدیل شود و یا سلول بنیادی بالغین که به رده خاصی از سلول­‌ها همانند سلول خونی، قلبی، عصبی و غضروفی تبدیل شود، این سلول­‌ها تقسیم­ بندی می­ شوند.

سلول­‌های بنیادی در بافت­‌های مختلف بدن وجود دارند و در ترمیم بافت‌های مختلف بدن بدنبال آسیب و جراحت موثر بوده و می‌توانند در بافت‌های آسیب دیده‌ای که بخش عمده سلول‌های آن‌ها از بین رفته است، جایگزین سلول‌های آسیب دیده شده و به ترمیم و رفع نقص در آن بافت کمک کنند.

  بند ناف حاوی دو شریان (شریان های نافی) و یک ورید (ورید نافی) است که درون یک ماده ژلاتینی به نام «ژله وارتون» قرار گرفته اند. ورید نافی خون اکسیژن دار و غنی از مواد مغذی را از جفت به جنین می رساند. برعکس، شریان های نافی خون خالی از اکسیژن و مواد مغذی را از جنین باز می گردانند. بند ناف از کیسه زرد و آلانتوئیس (که باقی مانده های آنها در بند ناف دیده می شود) ساخته می شود و بنابراین از همان سلول تخم یا زیگوتی که جنین را می سازد، منشأ می گیرد. بند ناف در هفته پنجم رشد جنین شکل می گیرد و جایگزین کیسه زرده به عنوان منبع تغذیه کننده جنین می شود. بند ناف به طور مستقیم به دستگاه گردش خون مادر متصل نیست ولی به جفت متصل می شود و جفت اجازه تبادل مواد بین خون مادر و جنین را بدون مخلوط شدن مستقیم آنها می دهد.

بند ناف در یک نوزاد رسیده حدود ۵۰ سانتی متر درازا و حدود ۲ سانتی متر قطر دارد.

 نمای خارجی آن  به رنگ سفید مات است وبا  پرده ی آمنیون پوشیده شده است .از بندناف، سه رگ عبور می کند که  در حالت طبیعی شامل دو شریان ویک ورید می باشد.

خون بدون اکسیژن؛ از سمت جنین از طریق دو شریان نافی به طرف جفت می رود  وخونی که داخل جفت تصفیه شده  ، از طریق ورید نافی  از جفت به جنین برمی گردد.

طول بندناف جنین

بند ناف در یک نوزاد رسیده حدود به درازای ۵۰ سانتی متر ( بین ۳۰الی۱۰۰ سانتیمتر) است،بندناف های کوتاه ( کمتر از ۳۰ سانتیمتر)  ممکن است  ناهنجاری های مادرزادی، مشکلات  هنگام زایمان همراه باشندو در بندناف های بسیار دراز ( بیشتراز ۱متر)  احتمال پرولاپس(سقوط درداخل رحم) است. هم چنین ریسک گره خوردن بندناف و پیچیدگی های آن شود،.قطر بندناف ۸۰ میلیمترتا ۲ سانتیمتراست.

  بند ناف حاوی دو شریان (شریان های نافی) و یک ورید (ورید نافی) است که درون یک ماده ژلاتینی به نام «ژله وارتون» قرار گرفته اند. ورید نافی خون اکسیژن دار و غنی از مواد مغذی را از جفت به جنین می رساند. برعکس، شریان های نافی خون خالی از اکسیژن و مواد مغذی را از جنین باز می گردانند. بند ناف از کیسه زرد و آلانتوئیس  ساخته می شودکه از همان سلول تخم” زیگوتی” که جنین را می سازد، منشأ می گیرد.

بند ناف در هفته پنجم رشد جنین شکل می گیرد و جایگزین کیسه زرده به عنوان منبع تغذیه کننده جنین می شود. بند ناف به طور مستقیم به دستگاه گردش خون مادر متصل نیست ولی به جفت متصل می شود و جفت اجازه تبادل مواد بین خون مادر و جنین را بدون مخلوط شدن مستقیم آنها می دهد.

بستن بندناف بعداززایمان

معمولا در هنگام زایمان در بیمارستان  حدود یک دقیقه پس از تولد بند ناف با زدن گیره مسدود می شود. وشاید این زمان تا ۵ دقیقه به تاخیر انداخته شود. بعد از زدن گیره، بند ناف بریده می شود. این عمل دردی ندارد زیرا بند ناف عصبی ندارد. با توجه به سفت بودن بند ناف برای بریدن آن باید از ابزار کاملا تیزی استفاده شود. با توجه به اینکه بریدن بند ناف پس از توقف نبض بند ناف (۵ تا ۲۰ دقیقه پس از تولد) انجام می شود، معمولا خون ریزی قابل توجهی رخ نمی دهد. پس از بریدن بند ناف، یک گیره پلاستیکی روی باقی مانده بند ناف قرار داده می شود تا زمانی که بند ناف خشک شده و کاملا بسته شود. ۷ تا ۱۰ روز ممکن است طول بکشد تا باقی مانده بند ناف خشک شود و بیفتد.

 سلول‌های خونی حامل اکسیژن و مواد غذایی از جفت به وسیله بند ناف وارد بدن جنین می‌شوند و از طریق قلب جنین به کل بدن فرستاده می‌شوند. به هنگام تولد و بعد از جدا شدن بند ناف، جفت نیز از دیواره رحم جدا شده و خارج می‌شود. حجم بند ناف و جنین به گونه‌ای است که به طور متوسط ۷۰ تا ۲۰۰میلی‌لیتر خون غنی از سلول‌های بنیادی خون‌ساز در آن ذخیره شده است و به همراه دفع جفت این خون نیز دور انداخته می‌شود.

***

تاچنددقیقه بندناف قابل ذخبره است؟

دکتر “بهجت سجادی” – متخصص زنان و زایمان(مؤسسه رویان)می گوید: تنها بعد از چند دقیقه خون موجود در بند ناف و جفت لخته می‌شود بنابراین برای دسترسی به این منبع مهم تنها ۵ تا ۱۰ دقیقه فرصت داریم، در غیر این صورت سلول‌های بنیادی موجود در آن بدون استفاده باید دور انداخته شود. این خون بعد از جدا شدن کامل بند ناف از نوزاد قابل جمع‌آوری است،نمونه‌گیری از آن هیچ صدمه‌ای به نوزاد و یا مادر وارد نمی‌کند.

خانم دکترسجادی می گوید: از خون بند ناف برای درمان بیماری‌های مختلفی از جمله تالاسمی، دیابت نوع یک، بیماری‌های قلبی و عروقی، لوپوس، پارکینسون،آلزایمر، بعضی بیماری‌های نورولوژیک مانند سکته مغزی وبیماری‌های کبدی استفاده می‌شود منوط به این‌که فرد دهنده و گیرنده ۵۰ درصد سازگاری داشته باشند/شهریور۱۳۹۳  ایسنا

مقدارخون بندفاف یک نوزاد

دکتر مرتضی ضرابی،عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان و مدیر مرکز بانک خون بند ناف : حجم خون در بند ناف ۸۰ تا ۲۰۰ میلی لیتر است که در این مقدار ۶۰۰ میلیون تا ۲ میلیارد سلول بنیادی وجود دارد که بعد از به دنیا آمدن نوزاد، به فاصله ۵ تا ۱۰ دقیقه می‌توان خون بند ناف را جمع‌آوری کرد و براساس تطابق ژنتیکی از آن برای درمان بیماری‌ها با منشا خونی استفاده کرد.

هرنمونه خون بندناف چقدراست؟

مدیر مرکز بانک خون بندناف گفت: حجم خون در نمونه‌های ذخیره شده ۱۶۰ سی سی در هر نمونه است.

هزینه هرنمونه خون بندناف

هر نمونه خون بند ناف ۳۵ تا ۴۰ هزار یورو در کشورهای خارجی هزینه دارد که این هزینه در ایران کاملا کاهش یافته است و خدماتی در قبال آن به متقاضیان ارائه می‌شود.

تا پایان سال ۹۶، میزان نمونه‌های خون بند ناف به ۹۰ هزار نمونه خواهد رسید و در سال ۹۷ به باشگاه بانک‌های صد هزار نمونه‌ای می‌پیوندیم.

مقدار”نمونه”بندناف درایران؟

دکترضرابی: تا پایان سال ۹۶، میزان نمونه‌های خون بند ناف به ۹۰ هزار نمونه خواهد رسید و در سال ۹۷ به باشگاه بانک‌های صد هزار نمونه‌ای می‌پیوندیم.

هزینه پیوندباخون بندناف؟

دکترضرابی گفت: هزینه‌های پیوند در خارج از کشور با خون بند ناف ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار است که در ایران ۴۰ تا ۵۰ میلیون هزینه دارد اما بخشی از این میزان توسط هیات امنای ارزی و بخشی از آن بیمه و غیره تامین می‌شود که در نهایت ۷-۸ میلیون تومان توسط خانواده پرداخت می‌شود./آبان ۱۳۹۶آنا

***

عروق بند ناف حالت مارپیچی دارند که این مارپیچی شدن از گره خوردن بند ناف ، جلوگیری می‌کند.

خون بند ناف ( خون جفت) پس از تولد خون در بند ناف و جفت پس از برش بند ناف باقی می ماند.

خون بندناف خونی است که پس از تولد در بندناف و جفت باقیمانده و دور ریخته می‌شود. این خون غنی از سلول‌های بنیادی است. سلول‌های بنیادی خون بندناف همانند سلول‌های بنیادی خون ساز مغز استخوان به سلول‌های زیر تقسیم می‌شوند:

گلبول‌های قرمز، که اکسیژن را به تمام بدن حمل می‌کنند گلبول‌های سفید، که در سیستم ایمنی فعالانه شرکت دارند پلاکت‌ها که به انعقاد خون کمک می‌کنند.

همچنین این سلول­‌ها قادر به ساخت انواع سلول‌های دیگر و ترمیم و نگهداری سلول‌ها در هنگام جراحت هستند، بنابراین اگر امکان جمع ­آوری و ذخیره ­سازی این سلول­‌ها فراهم شود، همواره منبعی غنی از سلول ­های بنیادی خون­ساز را در اختیار داریم که این سلول­‌ها می­ توانند در بیماری­‌هایی که منشاء خونی داشته و اختلال در فعالیت مغز استخوان و سیستم ایمنی تلقی می‌شوند مورد استفاده قرار گیرد.

در دسترس بودن، کاهش احتمال در پیوند، کاهش خطر آلودگی و شانس یافتن نمونه با تطابق ژنتیکی از مهم­ترین جنبه­‌های اهمیت ذخیره­ سازی خون بند ناف است.

    سلول بنیادی (Stem Cell) کجا قرار دارد؟

 سلولهای بنیادی در قسمتهای بسیاری از بدن و مغز افراد در حال رشد و نیز افراد بالغ وجود دارند. این سلولها توانایی نوسازی خود را نیز دارند؛ بنابراین بصورت بالقوه در ترمیم و نوسازی سلولها در بدن و مغز ممکن است مفید باشند.

سلولهای بنیادی را از منابع متعددی میتوان بدست آورد؛ مثلا از مراحل بسیار اولیه تشکیل جنین، جنین های سقط شده، سلولهای خونی بند ناف در موقع تولد، مغز استخوان و حتی مغز افراد بالغ.

سلولهای مشتق شده از مراحل اولیه ، سلولهای بنیادی جنینی (ES)  اهمیت ویژه ای دارد، چرا که این سلولها می توانند به هر نوع سلول دیگری در بدن تبدیل شوند. این سلولها یکی از انواع سلولهایی هستند که در تحقیقات روی درمان پارکینسون هم بکار میروند.

این سلولها را میتوان از لقاح خارج رحمی (IVF) نیز بدست آورد. سلولهای ES  از امیدهای درمان پارکینسون هستند، ولی خطراتی نیز ممکن است داشته باشند، از جمله رشد و تکثیر کنترل نشده و ایجاد تومور.

یک منبع دیگر تولید سلولهای بنیادی از جنین در حال رشد است، شامل مغز جنین. این سلولها بسادگی تکثیر می یابند ولی تمایلی به تولید دوپامین ندارند، بنابراین برای اینکه بتوانند در درمان پارکینسون بکار روند تحقیقات بیشتری لازم است تا عوامل محرک این سلولها برای تبدیل شدن به سلولهایی با قابلیت تولید دوپامین شناخته شوند.

سلولهای بنیادی جنینی رااز توده سلولی داخلی جنین ۱۶-۱۴ روزه گرفته می‌شود

چرا تحقیقات روی سلولهای بنیادی در بیماری پارکینسون مهم است؟

در حال حاضر هیچ نوع روش علاج بیماری پارکینسون وجود ندارد و گرچه داروهای مدرن زیادی در کاهش علائم این بیماری ساخته شده اند، این داروها برای مدت کوتاهی موثر هستند و عوارض زیادی ممکن است داشته باشند و تاثیری در جلوگیری از پیشرفت بیماری ندارند.

درمان جراحی کاشت الکترود (DBS) نیز گذشته از عوارض جراحی، نمی تواند جلوی پیشرفت بیماری را بگیرد. امید است با پیشرفت بیشتر در تحقیقات بتوان سلولهای آسیب دیده تولید کننده دوپامین در مغز بیماران را با سلولهای جدید و سالم تولید کننده دوپامین (که از سلولهای بنیادی در آزمایشگاه مشتق شده اند) جایگزین کرد. اگر این کار ممکن شود، سلولهای بنیادی امید اول علاج پارکینسون خواهند شد.

 سلول های بنیادی بالغ چیست؟

سلول های بنیادی بالغ در بسیاری از اندام ها و بافت ها، از جمله مغز، مغز استخوان، خون محیطی، عروق خونی، عضله اسکلتی، پوست، دندان ها، قلب، روده، کبد، اپیتلیوم تخمدان و بیضه شناسایی شده است. در بسیاری از بافت ها، شواهد موجود نشان می دهد که برخی از انواع سلول های بنیادی، پیرامون عروقی (pericytes)  هستند، سلول هایی که لایه ی خارجی عروق خونی را تشکیل می دهند.

زمان فعال شدن سلول های بنیادی

سلول های بنیادی ممکن است برای مدت زمان طولانی خاموش باقی بمانند (بدون تقسیم) تا زمانی که توسط  نیاز طبیعی برای افزایش سلول ها جهت حفظ بافت ها، یاتوسط بیماری یا آسیب بافتی فعال شوند. به طور معمول، تعداد کمی از سلول های بنیادی در هر بافت وجود دارد، و هنگامی که از بدن خارج  می شود، ظرفیت آنها برای تقسیم محدود است، و تولید مقدار زیادی از سلول های بنیادی مشکل است.ازسلولهای بنیادی برای (جراحی زیبایی) جوانسازی وشفاف سازی بهره می گیرند.

***

سلول‌های بنیادی چیست و چرا مهم هستند؟

سلول بنیادی مادر تمام سلول‌ها و دارای پتانسیل قابل توجهی برای توسعه و پرورش انواع سلول‌های مختلف بدن در بدو تولد و زمان رشد است.

به علاوه این سلول‌ها در بسیاری از بافت‌ها به عنوان نوعی سیستم اصلاح داخلی به کار می‌رود به طوری که با تقسیم بدون حد و مرز تا زمانی که فرد زنده است سلول‌ها را تجدید می‌کند.

زمانی که یک سلول بنیادی تقسیم می‌شود، سلول‌های جدید، سلول‌های بنیادی یا نوع دیگری از سلول‌ها با عملکرد تخصصی‌تر هستند

سلول‌های بنیادی با دو مشخصه مهم از دیگر سلول‌ها متمایز می‌شوند. اولین مشخصه این است که آنها سلول‌های غیرتخصصی با قابلیت تجدید خودشان از طریق تقسیم سلولی هستند و دوم اینکه این سلول‌ها تحت شرایط فیزیولوژیکی یا آزمایشگاهی می‌توانند به سلول‌های بافت یا اندام‌های خاصی از بدن با عملکرد تخصصی تبدیل شوند.

 در برخی اندام‌ها از جمله روده و مغز استخوان، سلول‌های بنیادی به طور منظم برای اصلاح و جایگزینی بافت‌های آسیب‌دیده و فرسوده تقسیم می‌شوند. در دیگر اندام‌ها مانند پانکراس و قلب نیز این سلول‌ها تحت شرایط خاصی تقسیم می‌شوند.

پدرسلول  بنیادی 

واژه سلول بنیادی نخستین بار در سال ۱۹۰۸ در مجامع علمی مطرح شد. در جریان یک همایش بین‌المللی در برلین، یک متخصص بافت‌شناسی روسی‌الاصل به نام «الکساندر ماکسیموف» برای نخستین بار از واژه «سلول‌های بنیادی» برای تشریح فرضیه خود استفاده کرد.‌

اولین تحقیقات روی سلول‌های بنیادی در سال ۱۹۶۰ صورت گرفت و در سال ۱۹۸۱ دانشمندان توانستند سلول‌های بنیادی موش را جدا کرده و در آزمایشگاه کشت دهند و در سال ۱۹۹۸ توانستند سلول‌های بنیادی جنینی انسانی را کشت دادند.

انواع سلول‌های بنیادی

تاکنون دانشمندان با دو نوع سلول بنیادی به نام‌های رویانی و بالغ کار می‌کنند.

سلول‌های بنیادی بالغ

سلول‌های بنیادی بالغ همان‌طور که از نامشان مشخص است، پس از تولد از فرد گرفته می‌شوند. این سلول‌ها را می‌توان از بافت مغز استخوان یک فرد سالم تهیه کرد. البته بر اساس یافته‌های اخیر، برخی معتقدند که هر بافتی دارای سلول‌های بنیادی خاص خود است. به‌طور مثال، مشخص شده که قلب، مغز و ماهیچه‌های اسکلتی هر کدام دارای سلول‌های بنیادی خاص خود هستند و همه این سلول‌ها در بدن یک فرد بالغ وجود دارند.

سلول‌های بنیادی جنین

سلول‌های بنیادی جنینی در مرحله بلاستوسیست از توده سلولی داخلی گرفته می‌شوند. بلاستوسیست یکی از مراحل دوران جنینی است که شبیه یک توپ توخالی است.

کاربرد سلول‌های بنیادی

بیش‌تر سلول‌های تخصص یافته‌ انسان اگر آسیب سختی ببینند یا بیمار شوند، نمی‌توانند با فرایندهای طبیعی جایگزین شوند. از سلول‌های بنیادی برای پدید آوردن سلول‌های تخصص یافته‌ سالم و کارآمد می‌توان بهره گرفت و این سلول‌ها را جایگزین سلول‌های آسیب دیده یا بیمار کرد.

سلول درمانی چیست؟

جایگزین کردن سلول‌های بیمار با سلول‌های سالم را سلول‌درمانی می‌نامند که مانند فرایند جایگزین کردن اندام است؛ البته، در این‌جا به جای اندام تنها از سلول‌ها بهره می‌گیرند.

سلول‌های بنیادی می‌توانند سرچشمه جایگزینی از سلول‌های تخصص‌یافته باشند. به‌تازگی، پژوهشگران بهره‌گیری از سلول‌های بنیادی جنینی و بالغ را به عنوان خاستگاه گونه‌های سلولی تخصص‌یافته، مانند سلول‌های عصبی، سلول‌های ماهیچه‌ای، سلول‌های خون و سلول‌های پوست، برسی می‌کنند تا آن‌ها را برای درمان بیماری‌های گوناگون به کار برند.

بازگشت قدرت شنوایی و بینایی در حیوانات، درمان نابینایی و درمان ناباروری از دیگر کاربردهای این سلول شگفت‌انگیز است.

بهترین روش درمان با سلول‌های بنیادی

شاید بهترین شیوه شناخته‌شده درمان به‌وسیله سلول‌های بنیادی، تاکنون، پیوند سلول‌های مغز استخوان برای درمان سرطان خون و انواع دیگر سرطان و نیز اختلالات گوناگون خونی باشد.

جایگاه بین‌المللی ایران در سلول‌های بنیادی

جایگاه علمی ایران به لحاظ تولید مقالات علمی روزبه‌روز بهبود یافته است. چهار سال گذشته جایگاه ایران در جهان در این حوزه، ۳۲ بود، در سال ۲۰۱۷ این جایگاه به رتبه چهاردهم دنیا ارتقا یافت.

در سطح منطقه نیز به دلیل سرعت رشد و پیشرفت در حوزه سلول‌های بنیادی، جایگاه نخست را در اختیار داریم.

 امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی نیز در این زمینه با بیان اینکه هم اکنون تمام دانش تولید سلول‌های بنیادی از ابتدا تا انتها در کشور انجام می‌شود، گفته است: ایران توانسته در تولید مقاله و بومی‌سازی علوم سلول های بنیادی رتبه اول را در میان کشورهای منطقه کسب کند.کشورمان در سلول‌های بنیادی در رتبه چهاردهم جهان قرار گرفته است.

روش‌های اهدای سلول‌های بنیادی

سلول‌های بنیادی خون‌ساز که در مغز استخوان همه ما جا خوش کرده‌اند، امید آخر برخی بیماران هستند.

یکی از روش‌های نوین درمان بیماری‌ها که باعث می‌شود بیماری‌های سخت و صعب العلاج نیز درمان شوند استفاده از سلول‌های بنیادی است که در این روش با پیوند سلول‌های بافت‌های آسیب دیده بدن می توان روند درمان عضو آسیب دیده را سرعت بخشید و باعث بهبود و درمان آن شد.

در ارتباط با اهدای سلول‌های بنیادی باید این نکته را ذکر کرد که همه کسانی که زنده هستند و به بیماری‌هایی مانند سرطان یا بیماری‌های خونی و قلبی و عروقی مبتلا نیستند می‌توانند سلول‌های بنیادی خود را اهدا کنند.

برای اهدای این سلول‌ها ابتدا باید با نمونه خونی که از فرد داوطلب گرفته می‌شود و پس از فرایند آزمایش، HLA  آن مشخص شود و در بانک سلول‌های بنیادی به ثبت برسد

سلول‌های بنیادی هر انسانی HLA آنتی ژن خاص خود را دارد و برای پیوند سلول‌های بنیادی به بیمار باید HLA فرد دهنده و گیرنده همسان باشد. نخستین افرادی که می‌توانند به فرد بیمار سلول‌های بنیادی اهدا کنند و ضریب احتمال اینکه HLA آنها همسان باشد اقوام نزدیک هستند.

آیااهداکننده«جراحی»می شود؟

برخی تصور می‌کنند که برای اهدای سلول‌های بنیادی باید تحت عمل جراحی قرار  بگیرند و خودشان را به تیغ جراحی بسپارند، درحالی‌ که به هیچ عنوان نیاز به جراحی نیست. پس از آنکه مشخص شد HLA خون فرد داوطلب با بیمار مطابقت دارد، با تزریق دارو به فرد داوطلب، سلول‌های بنیادی که در مغزاستخوان تولید می‌شود در خون آزاد شده و خون وارد دستگاهی که شبیه دستگاه دیالیز است‌ می‌شود و این سلول‌ها از خون استخراج و به فرد بیمار تزریق خواهد شد.

وضعیت فرداهداکننده بعدازاهدا

عوارض دارو برگرفتن  سلول بنیادی

سلول‌های بنیادی در چندساعت دوباره در بدن فرد داوطلب تولید می‌شود. تزریق دارو به هیچ عنوان عارضه‌ای ایجاد نمی‌کند و هیچ‌گونه عوارضی در پی نخواهد داشت. اهدای سلول‌های بنیادی یک کار انسانی است و انسان تا زمانی که زنده است می‌تواند با اهدای این سلول‌ها جان انسان‌های دیگری را که به‌خاطر بیماری مهلک درخطر مرگ قرار دارند نجات دهد.

اهدای سلول‌ در کشور -ایران

در کشورمان، مرکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز در سازمان انتقال خون از مهر ماه ۱۳۸۸ کارش را آغاز کرد تا بتواند با کمک مردمی که به صورت داوطلبانه به اهدای سلول‌های بنیادی اقدام می‌کنند، جان بیماران را نجات دهد. این مرکز که در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰۰عضو دارد، ‌ امید آخر بسیاری از بیماران است. هرچه اهداکنندگان سلول‌های بنیادی بیشتر باشند، شانس پیدا کردن اهداکننده مناسب برای هر بیمار نیز افزایش می‌یابد.

شرایط اهدا

افراد می‌توانند از سن ۱۸ تا ۵۰ سالگی برای ثبت‌نام به عنوان اهداکننده سلول بنیادی، ثبت‌نام کنند. علاوه بر شرط سنی، ‌فرد باید از نظر بیماری‌های قلبی-عروقی، تنفسی، کلیوی و وضعیت عمومی سلامتی، شرایط خوبی را داشته باشد و بویژه از نظر بیماری‌های عفونی مانند هپاتیت و اچ‌آی‌وی مشکلی نداشته باشد./۲۰ شهریور ۱۳۹۷الف بنقل ازفارس

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فردرانتخاب تیتر اصلاحاتی انجام گرفته است.

درباره نویسنده

1942مطلب نوشته است .

One Comment on “سلول “بنیادی” چیست؟(Stem Cell)وضعیت فرد بعدازاهدا،چگونگی اهدا”

  • جانان wrote on ۴ فروردین, ۱۳۹۷, ۲۰:۰۳

    نوزاد😍😍😍

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما