بازداشت رئیس جمهورفرانسه -سارکوزی

 بازداشت رئیس جمهورفرانسه -سارکوزی

 بازداشت رئیس جمهورفرانسه –سارکوزی

نیکولا سارکوزی، رئیس‌جمهور سابق فرانسه، روز سه‌شنبه ۲۹ اسفند، برای تحقیقات در مورد کمک مالی احتمالی رهبر پیشین لیبی به کارزار انتخابی او، بازداشت شد.

این دومین پرونده قضایی است که سارکوزی ۶۳ ساله با آن روبه‌رو شده است؛ مقامات قضایی، تحقیقات جداگانه‌ای را نیز در ارتباط با انجام هزینه‌های غیرقانونی در جریان کارزار انتخاباتی ۲۰۱۲ نیکولا سارکوزی دنبال می‌کنند.

رئیس جمهور پیشین فرانسه اتهامات علیه خود به‌ویژه در ارتباط با لیبی را «فجیع» نامیده و آنها را تکذیب می‌کند.

نیکولا سارکوزی از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ میلادی رئیس جمهور فرانسه بود و از ماه‌های آغازین دوره ریاست‌جمهوری‌اش همواره با انتقاد نسبت به ارتباطش با معمر قذافی، رئیس‌جمهور سابق لیبی، روبه‌رو بوده است.

آقای سارکوزی تنها چند ماه پس از آغاز کار خود، میزبان معمر قذافی بود و در آن زمان به رهبر وقت لیبی اجازه داده شد تا در یکی از دیدارهای رسمی از فرانسه، خیمه‌ای را به سبک عشایر عرب در کنار کاخ الیزه بر پا کند.

معمر قذافی در این سفر بیش از چهل نفر از محافظان خود را که همگی دختران جوان بودند به پاریس آورد.

این نخستین سفر معمر قذافی برای دیدار با یک رهبر غربی پس دهه‌ها بود و این سفر با امضای چندین قرارداد تجاری نیز همراه شد.

مقام‌های فرانسوی از سال ۲۰۱۳ پرونده‌ای را برای بررسی ارتباطات این دو دولتمرد گشودند که انگیزه آن انتشار گزارشی در رسانه‌های فرانسه بود مبنی بر پرداخت ۵ میلیون یورو (۶ میلیون دلار) توسط لیبی به کارزار انتخاباتی سارکوزی.

در این گزارش آمده است که یک بازرگان فرانسوی-لبنانی به نام «زیاد تقی‌الدین» این مبلغ را از عبدالله سنوسی، رئیس سازمان اطلاعات دولت قذافی، دریافت کرده و آن را به حساب مدیر کمپین انتخاباتی سارکوزی واریز کرده است.

بر پایه قانون فرانسه، کمک‌های فردی به ستادهای انتخاباتی نباید از چهار هزار و ۶۰۰ یورو بیشتر شود.

سارکوزی اما بعدها یکی از طرفداران اصلی حمله نظامی تحت رهبری ناتو علیه دولت لیبی بود که منجر به سرنگونی قذافی و قتل او به‌دست شورشیان در سال ۲۰۱۱ شد.

پیش از این، در ماه ژانویه، مقام‌های فرانسوی حکم جلب فردی به نام الکساندر جوهری را نیز در رابطه با پرونده کمک مالی قذافی به سارکوزی صادر کردند که وی در این ارتباط در بریتانیا دستگیر شد.

وکیل آقای جوهری ماه گذشته مقام‌های فرانسوی را متهم به «سیاسی‌کاری» در این پرونده کرد و گفت که آنها پرونده علیه موکل وی «ساختگی» است./ ۲۹/اسفند/۱۳۹۶ رادیوفردا

«مدیا پارت» شکایت کرده است. این سایت در گزارش‌ها و اسنادی که منتشر کرد، مدعی شده که در سال ۲۰۱۲ رئیس سازمان اطلاعات لیبی توافق کرد تا سقف ۵۰ میلیون یورو – ۶۲ میلیون دلار – پول به اقای سرکوزی بپردازد.

یک بازرگان فرانسوی – لبنانی در نوامبر سال ۲۰۱۶ اعتراف کرد که سه چمدان پر از پول نقد را در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ از رهبر سابق لیبی دریافت کرده و برای کمک به کارزار انتخاباتی دور اول ریاست‌جمهوری سرکوزی تحویل داده است.

بعد از آن گزارش مدیا پارت بار دیگر به جریان افتاد. این بازرگان فرانسوی – لبنانی که «زیاد تقی‌الدین» نام دارد، در مصاحبه‌ای با مدیا پارت، گفت مبلغی بین یک‌ونیم تا دو میلیون یورو را به صورت اسکناس‌های ۲۰۰ و ۵۰۰ یورویی هربار از سوی عبدالله سنوسی، رئیس اطلاعات نظامی قذافی دریافت کرده است.

***

 رئیس‌جمهوری پیشین فرانسه متهم به دریافت غیرقانونی پول از لیبی شد

دسامبر ۲۰۰۷؛ قذافی و سارکوزی در کاخ الیزه

دسامبر ۲۰۰۷؛ قذافی و سارکوزی در کاخ الیزه

قضات فرانسه، نیکلا سارکوزی، رئیس‌جمهوری پیشین آن کشور، را رسما متهم به دریافت غیرقانونی پول برای مبارزات انتخاباتی، رشوه‌گیری و سوءاستفاده از اموال عمومی لیبی، در دوره حکومت دیکتاتور آن کشور، معمر قذافی، کرده‌اند.

اتهام‌های رسمی پس از بازداشت و سپس آزادی سارکوزی اعلام شده‌است.

نیکلا سرکوزی متهم است از معمر قذافی، دیکتاتور کشته‌شده لیبی، چمدان‌هایی پر از پول نقد برای تبلیغات انتخاباتی دریافت کرده است. او روز سه‌شنبه دستگیر شد و پس از ۱۵ ساعت بازجویی، اجازه یافت محل بازداشت را ترک کرده و صبح چهارشنبه، برای ادامه جلسه بازگردد.

او سپس در روز چهارشنبه آزاد شد و تا ساعاتی پیش(ساعت ۱۹  پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ ) نیز مشخص نبود آیا رسما متهم خواهد شد یا پرونده بسته شده‌است. سارکوزی می‌گوید هیچ عمل خلافی انجام نداده‌است.

او متهم به دریافت غیرقانون پول، آن‌هم دو برابر بیشتر از محدودیت آن زمان در مورد منابع مالی برای مبارزه‌های انتخاباتی شده‌است.

سارکوزی که اکنون ۶۳ سال دارد، از سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ میلادی رئیس‌جمهوری فرانسه بود.

علاوه بر اتهام‌های مربوط به فساد، رشوه‌گیری و دریاف پول از لیبی، فرانسه در دوره ریاست‌جمهوری سارکوزی، نقشی تعیین‌کننده در حمله به حکومت قذافی و رخدادهای پس از آن داشت.

نیکلا سارکوزی اندکی پس از پیروزی در انتخابات از قذافی دعوت کرده بود برای دیدار با او به پاریس سفر کند؛ دیداری که در کاخ الیزه انجام شد. اما چهار سال بعد، پاریس در کنار لندن، محور شکل‌گیری عملیات نظامی خارجی علیه قذافی را تشکیل داد. عملیاتی که آمریکا و کانادا نیز به آن پیوستند./رادیوفردا

 
***

سارکوزی پس از آزادی: در جهنم افترا و تهمت زندگی می‌کنم

نیکولاس سارکوزی، رئیس‌جمهور اسبق فرانسه که به دلیل فساد مالی و تامین مالی غیرقانونی دولت سابق لیبی از کمپین انتخاباتی وی بازداشت شده بود، آزاد شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از نشریه لوموند، نیکولاس سارکوزی که در تاریخ ۲۱ مارس دستگیر شده بود، مورد بازپرسی قرار گرفت.

وی که به خاطر فساد مالی، تامین مالی غیرقانونی از کمپین انتخاباتی‌اش و دریافت مخفیانه منابع مالی دولتی لیبی دستگیر شده بود، آزاد شد.

سارکوزی در سخنانش به بازپرس پرونده گفت که در جهنم افترا و تهمت زندگی می‌کند.

وی با بیان اینکه در این پرونده شواهد عملی علیه او وجود ندارد، اظهار کرد که از ۱۱ مارس ۲۰۱۱ در جهنم افترا زندگی می‌کند.

یک منبع قضائی نزدیک به پرونده اعلام کرد که نیکولاس سارکوزی تمام اتهامات وارده به وی را تکذیب کرده است.

طبق گزارش سایت خبری میدل ایست مانیتور، سیف الاسلام، پسر دوم دیکتاتور سابق لیبی گفته است که حاضر است علیه نیکولاس سارکوزی شهادت دهد.

***

رییس جمهوری پیشین کره جنوبی به جرم فساد مالی دستگیر شد

ماموران قضایی کره جنوبی امروز لی میونگ باک را به جرم فساد مالی دستگیر کرده و به بازداشتگاه انتقال دادند.

پس از دوره ای از بازرسی ها در خصوص پرونده فساد مالی لی میونگ باک رییس جمهوری اسبق کره جنوبی ، ماموران دادستانی وی را به جرم اختلاس دستگیر کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی، رییس جمهوری پیشین این کشور با اتهامات دیگری چون رشوه خواری و فرار مالیاتی روبروست.
این گزارش خاطرنشان می کند که ماموران قضایی کره جنوبی امروز لی میونگ باک را به جرم فساد مالی دستگیر کرده و به بازداشتگاه انتقال دادند.
رییس جمهوری پیشین کره جنوبی با دستکم ۱۲ اتهام از جمله دریافت ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار رشوه از دستگاه های جاسوسی و بخش های تجاری این کشور روبه رو است.
یونهاپ نوشته که لی همچنین متهم به اختلاس میلیون ها دلار و اختفای مبالغ دریافتی است و از پرداخت های مالیاتی گریخته و از مقام خود برای امور خصوصی سوء استفاده کرده است.
سوء استفاده های غیرقانونی از اسناد دولتی، زیر پا گذاشتن و نقض قانون و بهره گیری از قدرت از دیگر اتهامات رییس جمهوری ۷۶ ساله کره ای است که اگر ثابت شود دستکم به ۴۵ سال زندان محکوم خواهد شد.
او که مدتی شهردار پایتخت بود از سال ۲۰۰۸ تا اوایل سال ۲۰۱۳ میلادی قدرت را در اختیار داشت و از پنج ماه پیش ماموران در حال بازرسی درباره اتهامات وی و خویشاوندان و شماری از مشاورانش بوده اند.
ماموران قضایی کره جنوبی یک بار در اواسط ماه جاری میلادی او را احضار کرده و برای دستکم ۱۵ ساعت در دو روز مورد بازجویی قرار دادند و امروز جمعه رسما او را دستگیر کردند.
یک سال قبل نیز پارک گیون هی رییس جمهوری وقت کره جنوبی به دلیل فساد مالی و تبانی های سیاسی با یکی از دوستانش دستگیر شد و بر اساس اعلام دادگاه قانون اساسی از مقامش خلع و رسما دستگیر شد.

۰۳ فروردین ۱۳۹۷عصرایران

رفیق بازی خانم “پارک”کاردستش داد!

ماجرای رسوایی کاخ ریاست جمهوری سئول

خبرگزاری فارس: عذرخواهی رئیس‌جمهور کره‌جنوبی با چشمانی اشکبار/ کاهش میزان محبوبیت پارک به 5 درصد

سوء استفاده یکی از دوستان نزدیک رئیس جمهور کره جنوبی و اعمال نفوذ وی در انتصابات دولتی و درز اطلاعات محرمانه دولتی

 “پارک گئون هه” رئیس جمهوری کره جنوبی که به دلیل درز اطلاعات دولتی از سوی یکی از افراد نزدیک و مرتبط با وی و همچنین مداخله وی در امور دولتی، تحت فشار قرار دارد امروز جمعه از مردم این کشور عذرخواهی کرد.

رسانه‌های کره جنوبی اخیرا گزارش دادند که یکی از دوستان نزدیک رئیس جمهوری، با استفاده از نفوذ خود بر خانم پارک و موقعیتی که در دفتر ریاست جمهوری ایجاد کرده بود در بعضی انتصابات مداخله و احتمالا از موقعیت خود بهره‌برداری اقتصادی هم کرده است.

در پی انتشار این گزارش‌ها که با اعتراضات مردمی نیز مواجه شده است، نخست وزیر کره جنوبی، ۲ وزیر کابینه، ۱۰ مشاور رئیس جمهوری و رئیس کارکنان نهاد ریاست جمهوری از سمت های خود استعفا داده و یا برکنار شده‌اند.

حزب مخالف «مینجو» که کرسی های زیادی را در مجلس در اختیار دارد، خواستار رسیدگی فوری به این مساله شده است.

دوست پارک- می توانسته از طریق رئیس جمهوری و اعتمادی که خانم «پارک» به او داشته به بسیار ی از سخنرانی های رئیس جمهوری و دیگر مقام های کشور حتی قبل از انجام آنها دسترسی داشته باشد.
او از جمله کسانی است که در ایجاد بنیاد «کی اسپورت» کره جنوبی مشارکت داشت و به همین دلیل مساله دستیابی او به میلیون ها دلار برای انجام تبلیغات مختلف دولتی و ریاست جمهوری برای «پارک» در سال ۲۰۱۲ دردسر ساز و به یک رسوایی تبدیل است.

خبرگزاری یونهاپ شب گذشته گزارش داد که دادستانی کره جنوبی خانم چوی را از روز دوشنبه (۱۳۹۵/۰۸/۱۰) ۳۱اکتبر , ۲۰۱۶بازداشت کرده است.

 پارک گئون هه که به صورت مستقیم از طریق تلویزیون این کشور با مردم صحبت می‌کرد با چشمانی اشکبار نسبت به رسوایی اخیر در دستگاه ریاست جمهوری این کشور ابراز تاسف کرد.

پارک در سخنرانی روز جمعه خود با بیان اینکه از حوادث اخیر بسیار متاثر و دل شکسته است گفت: من با دادستانی و تحقیقات آنها درباره اتهامات چوی سوون-سیل همکاری لازم را به عمل خواهم آورد.

وی افزود: این مساله آنقدر بزرگ است که انتظار ندارم مردم کره مرا مورد بخشش قرار دهند.

پارک در ادامه گفت: «قلبم از این ماجرا و این رسوایی شکسته و حاضرم هر گونه همکاری با تحقیقات دادستانی و ماموران قضایی داشته باشم».

دوست ۴۰ساله که رسوایی بپاکرد

چوی یه مدت ۴۰ سال از دوستان نزدیک رئیس جمهوری کره جنوبی است که به گفته رسانه‌ها نفوذ زیادی بر سیاستهای دولت سئول از مسائل اقتصادی گرفته تا مسائل مربوط به کره شمالی داشته است.

 


خانم چوی سیل متهم اصلی

 

گاردین نوشت: رسوایی اخیر جامعه کره جنوبی را تحت تاثیر زیادی قرار داده است تا جایی که بر اساس نظرسنجی موسسه گالوپ میزان محبوبیت پارک گئون هه را به ۵ درصد کاهش داده است، کمترین میزان محبوبیت یک رئیس جمهور کره جنوبی در ۶۸ سال گذشته.

بلافاصله پس از عذرخواهی رئیس جمهور، رهبر حزب مخالف دولت، پارک گئون هه را متهم به عدم صداقت و قدرت طلبی متهم کرد.

چو می-آئه رهبر حزب دموکراتیک کره گفت: او درک درستی از کل وضعیت ندارد و فقط به دنبال حفظ قدرت به هر طریقی است.

خانم پارک اولین رئیس جمهور زن کره جنوبی است که از فوریه ۲۰۱۳ قدرت را در اختیار گرفته است. وی فرزند پارک چونگ هی سومین رئیس جمهور کرهٔ جنوبی بین سال‌های ۱۹۶۳ و ۱۹۷۹است.

دوره ریاست جمهوری خانم پارک در فوریه سال ٢٠١٣(زمستان۱۳۹۱) آغاز شد در حالیکه انتخاب او انتظارات وسیعی را برای اصلاحات گسترده و تسریع روند رشد اقتصادی و بهبود شرایط اجتماعی این کشور ایجاد کرده بود. دوره ریاست جمهوری در کره جنوبی پنج سال است. پارک گون-هه نخستین زنی بوده است که به ریاست جمهوری کره جنوبی انتخاب شده است.

پارک چون-هی، پدر خانم پارک گون-هه در دوره قبل از استقرار دموکراسی در کره جنوبی، به مدت ١٨ سال تا ترور او در سال ١٩٧٩ بر این کشور حکومت کردپارگ چون-هی در سال ١٩۶١ با کودتای نظامی قدرت را در دست گرفت و دو سال بعد به ریاست جمهوری انتخاب شد.

خانم «چوی سون سیل» ۴۰ سال است که با رئیس جمهوری کره جنوبی دوستی دارد و پنجمین دختر «چوی تائه مین» استاد خانم «پارک» و بنیانگذار یک گروه مذهبی است که در سال ۱۹۹۴ میلادی فوت کرد.
نشت اطلاعات محرمانه دولت کره جنوبی توسط خانم چوی سوون-سیل از دوستان دوران کودکی خانم پارک صورت گرفته است که بدون داشتن سمت دولتی به کاخ ریاست جمهوری سئول رفت و آمد داشته است. خانم چوی ضمن دسترسی به اسناد محرمانه در متن سخنرانیهای رئیس جمهور نیز اعمال نفوذ کرده است.
پارک گئون هی، چهارم آبان ماه جاری در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که «چوی» به او در ویرایش سخنرانی‌هایش و مسائل مربوط به روابط عمومی در زمان کمپین مربوط به انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۲ و بعد از آن در سال ۲۰۱۳ کمک کرده است.۰۷ آبان ۱۳۹۵
***
البته خانم پارک یک گندهم زده بود،رسوایی سخنگوی ریاست جمهور
خانم«پارک گیون هی»رییس جمهور کره جنوبی به سبب رسوایی اخلاقی سخنگویش امروز از مردم این کشور عذرخواهی کرد.  یون چانگ یونگ سخنگوی رییس جمهور کره جنوبی که خانم پارک را در سفر به آمریکا همراهی می کرد در هتل محل اقامتش به یک دختر بیست و یک ساله دانشجوی کره ای که کارمند موقت سفارت این کشور بوده تعرض کرد. رییس جمهور کره جنوبی پس از افشای این ماجرا بلافاصله او را درهمان محل مأموریت “واشنگتن” از کار برکنار کرد./۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۲

رئیس جمهور کره جنوبی برکنار شد۱۹ آذر ۱۳۹۵

نمایندگان پارلمان کره جنوبی “امروز”با اکثریت آرا به طرح عدم کفایت پارک گون-هه، رئیس جمهوری کره، رای دادند.
به گزارش بی بی سی، طرح استیضاح و عدم اعتماد به رئیس جمهوری که هفته گذشته به پارلمان تسلیم شده بود، در جلسه روز جمعه، ١٩ آذر (٩ دسامبر۲۰۱۷)، مورد مذاکره و رای‌گیری قرار گرفت و پس از شمارش آرا، اعلام شد که این طرح با ٢٣۴ رای موافق در برابر ۵۶ رای مخالف تصویب شده است. با اعلام نتیجه این رای‌گیری، رئیس جمهوری به طور موقت از سمت خود معلق می‌شود تا دادگاه قانون اساسی در مورد برکناری دایم او تصمیم‌گیری کند.
رسیدگی به این پرونده در دادگاه قانون اساسی ممکن است تا چند ماه به طول انجامد
در این مدت، نخست وزیر وظایف رئیس جمهوری را برعهده خواهد گرفت. طبق قانون اساسی کره جنوبی، در صورت تایید برکناری رئیس جمهوری، نخست وزیر رسما به کفالت ریاست جمهوری منصوب می‌شود و موظف است ظرف شصت روز، انتخابات ریاست جمهوری را برگزار کند. در شرایط عادی، وظیفه نخست وزیر عمدتا شامل مسایل اجرایی است و او معمولا در تصمیم‌گیری سیاسی و سیاستگزاری‌های اصلی نقش چندانی ندارد.

***

۱۱روزبعدازبرکناری”پارک”رئیس جمهورکره جنوبی

صدور حکم بازداشت برای” دختر” دوست پارک گئون

دادگاهی در کره‌جنوبی حکم بازداشت را برای دختر دوست رئیس جمهوری این کشور صادر کرد. دوست پارک گئون های، به سوءاستفاده از روابط دولتی و فساد متهم است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی دفتر دادستانی ویژه کره‌جنوبی امروز (چهارشنبه) در کنفرانسی خبری اعلام کرد: آنها برای بازداشت “چونگ یو – را” دختر دوست پارک گئون های، رئیس جمهوری کره‌جنوبی از دادستانی آلمان درخواست کمک خواهند کرد. او اکنون در آلمان زندگی می‌کند.
چونگ یو-را با اتهام‌های  متعددی از جمله مانع تراشیدن در اجرای عدالت متهم است. وکلای چونگ در این رابطه اظهارنظر نکردند.
چوی سون-سیل، دوست رئیس جمهوری استیضاح شده کره‌جنوبی است که از دوستی خود با او برای منافع اقتصادی‌اش سوء استفاده کرد و موجب شد تا پارلمان کره‌جنوبی به استیضاح پارک گئون های رای مثبت بدهد.

۰۱ دی ۱۳۹۵تابناک
***
بازداشت رئیس سامسونگ به اتهام پرداخت رشوه به خانم پارک

بگزارش رویترز، جی لی، رئیس گروه سامسونگ روز جمعه(۱۷فوریه۲۰۱۷)۲۹ بهمن ۱۳۹۵ به دلیل نقشی که در رسوایی سیاسی اخیر کره جنوبی که رئیس جمهور این کشور را نیز درگیر خود کرده، داشته بازداشت شد. این بازداشت ضربه ای دیگر به این شرکت بزرگ فن آوری است.

دفتر دادستان ویژه پرونده رسوایی سیاسی کره جنوبی لی را متهم به رشوه دهی به یکی از دوستان نزدیک پارک گئون هی، رئیس جمهور این کشور کرده تا نظر مساعد دولت را نسبت به این شرکت جلب نماید. دادستانی ویژه کره جنوبی روز جمعه اعلام کرد، رئیس گروه سامسونگ را به اتهامات مختلف از جمله ارتشا، اختلاس، پنهان سازی دارایی ها در خارج از کشور و ادای شهادت دروغ تحت تعقیب قضایی قرار خواهد داد.

لی ۴۸ ساله فرزند ثروتمندترین خانواده کره، اوایل روز جمعه در مرکز بازداشت سئول تحت بازداشت قرار گرفت. وی تمام شب را در آنجا منتظر تصمیم دادستانی بود. به گفته مقامات زندان وی در یک سلول انفرادی نگهداری می شود که دارای تلویزیون و یک میز است.شخص لی و شرکت سامسونگ هر گونه دست داشتن در این پرونده را رد کرده اند.
ماموران تحقیق ۱۰ روز تا تعقیب قضایی لی فرصت دارند پس از تعقیب قضایی یک دادگاه باید در طی ۳ ماه اولین حکم وی را در مورد اتهامات وی صادر نماید.ماموران تحقیق قصد دارند روز شنبه مجددا از لی بازجویی کنند.

درباره نویسنده

2047مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما