صف زنان برای پیوستن به حرمسرا یاصف کمک نقدی!؟+تاریخچه حرمسرا

صف زنان برای پیوستن به حرمسرا یاصف کمک نقدی!؟+تاریخچه حرمسرا

صف زنان برای پیوستن به حرمسرا یاصف کمک نقدی

درادامه ماجرای قتل های زنجیره ای رابخوانید +بیوگرافی عبدالله شهبازی راخواهیدخواند

امروز نایب السلطنه زن‌های فقیر را در میدان مشق جمع کرده، پول داده بود. به این معنی که گفته بودیم به هزار نفر از زن‌های فقرا بلیط بدهند، در میدان مشق حاضر شوند.

عبدالله شهبازی

عبدالله شهبازی در کانال تلگرامی خود نوشت: یکی دو سال است شاهد پخش و انتشار عکس زیر هستم با زیرنویسی توهین‌آمیز و دروغ. عکس مربوط به سال ۱۳۱۰ ق. است و زنان فقرایی هستند که برای دریافت کمک مالی ناصرالدین شاه در میدان مشق جمع شده‌اند. هیچ ربطی به «حرمسرای ناصرالدین شاه» ندارد.

توضیح جناب آقای مجید عبدامین،‌ قاجارپژوه ارجمند، در این باره بنقل از روزنامه خاطرات ناصرالدین شاه:

شرح تصویر مورد اشاره، با استناد به خاطرات ناصرالدین شاه :

«شنبه ۲۵ ربیع الثانی ۱۳۱۰(۲۶ آبان ۱۲۷۱)

امروز نایب السلطنه زن‌های فقیر را در میدان مشق جمع کرده، پول داده بود. به این معنی که گفته بودیم به هزار نفر از زن‌های فقرا بلیط بدهند، در میدان مشق حاضر شوند؛ هزارتومان ما پول میدهیم، نایب السلطنه به آن‌ها تقسیم کند.

یادداشت دیگری از عبدالله شهبازی:

امروز نایب السلطنه پول را برده بود. میرزا محمد خان هم با نایب السلطنه بود. وقتی وارد میدان مشق شده بودند، دیده بودند زن‌ها از هزار تجاوز کرده، به سه هزار نفر رسیده‌اند؛ لابد هزار تومان را طوری تقسیم کرده بود که با کمال نظم به همه رسیده، پول‌شان را گرفته، خوشحال رفته بودند.» (نقل و تلخیص از روزنامه خاطرات ناصرالدین شاه ۱۳۰۸-۱۳۰۹ق، به کوشش نسرین خلیلی و مجیدعبدامین، ص۳۳)/۲۹ اسفند ۱۳۹۶مشرق

توضیحات مدیریت سایت-پیراسته فر:  ناصرالدین شاه  ۱۸۰۰ زن داشت

ناصرالدین‌شاه حرمسرایی عریض و طویل برای خود ساخت که وصف آن در تاریخ‌ها و سفرنامه‌های آن دوره آمده است که عین‌السلطنه ۱۱۲ زن‌ عقدی و صیغه‌ای داشت که به همراه نوکر و کلفت‌ها بیش از ۲۰۰۰ نفر بودند.

زنان حرمسرابعدازمرگ شاه

با قتل ناصرالدین‌شاه و ورود حرمسرای شاه جدید، زنان «شاه شهید» باید حرمخانه را تخلیه می‌کردند. بنابراین آنان را روز ششم محرم ۱۳۱۳ هـ . ق. پیش از پایان عده‌شان از اندرون بیرون کردند.

مظفرالدین‌شاه که در حین حرف زدن امین‌السلطان مرتب یک دست خود را بر پشت دست دیگر می‌زد، سبیل‌های بلندش را می‌جوید  گفت:

ما این همه پول را از کجا بیاوریم که خرج آنها کنیم؟ تمام زنان باید حرمسرا را تخلیه کنند و به‌دنبال زندگی خودشان بروند، فقط آنهایی که دارای فرزند هستند، بمانند و بقیه باید بروند. به این ترتیب و به دستور مظفرالدین‌شاه، ۱۸۰۰ زن که بسیاری از آنان جزو همسران شاه به حساب می‌آمدند، فردای آن روز موظف به ترک حرمسرا شدند. صبح موعود فرا رسید و آفتاب تازه طلوع کرده بود که خواجه‌ها سراغ زنان رفتند و آنها را از عمارات و ساختمان‌ها بیرون کردند.

به این ترتیب، زنان زشت و زیبایی که ناصر‌الدین‌شاه طی ۵۰ سال، آنها را یکی یکی از نقاط مختلف کشور جمع‌آوری کرده بود، مجبور شدند با روز‌های زندگی در ناز و نعمت خداحافظی کنند و به روزگار قبل از ازدواج با شاه برگردند.

بعضی از زنان شاه مثل خازن‌الدوله به خانه فرزندان خود رفتند و بعضی دیگر از زنان پس از خروج از حرمسرا شوهری یافتند و دوباره ازدواج کردند که از آن جمله می‌توان به خجسته خانم، اولین زنی که ناصر‌الدین‌شاه پس از رسیدن به سلطنت صیغه کرد، اشاره کرد.

گروهی با الاغ کرایه، دسته‌ای با تراموا، شماری پیاده و برخی نیز با کالسکه بیرون رفتند. مردم هم دسته‌دسته و گروه گروه در خیابان ایستاده بودند و تماشا می‏کردند. هر کس به خود وعده می‏داد و یکی را انتخاب می‌کرد. این زن‌ها که سایه آنها را آسمان نمی‏دید و در وقت بیرون‌آمدن صدای «دور شو کور شو پس برو» گوش عالم را کر می‏کرد به این حال بیرون می‏رفتند و دل مردم به حال آنها می‌سوخت. آنها در تمام کوچه‌ها و محلات شهر پراکنده شدند. بعضی‌ها که جا و مکان نداشتند به خانه‏ های دختران ناصرالدین‌شاه و اقوام دور خود پناه بردند. به سخن عین‌السلطنه «هیچ صحبتی در آن روزها بیشتر از این صحبت رواج نداشت. هر دو نفر آدمی که در جایی نشسته بودند از این موضوع صحبت می‌کردند. طوری صحبت آنها شیوع دارد که بالاتر از صحبت قتل شاه در این ایام است‏. ۵۰ سال سلطنت ناصرالدین‌شاه و ۷۰ سال عمر او به جمع‌‌آوری و تربیت اینها صرف شد و حقیقت از هر‌جهت در این کار استاد بود و مثل او احدی در این کار قوه و قدرت نداشت.»

برچیده شدن “حرمسرا”زمان محمدعلیشاه

در زمان مظفرالدین‌شاه حرمسرا محدودتر شد .

با روی کار آمدن محمدعلی‌شاه بساط حرمخانه تقریبا برچیده شد؛ چرا که وی جز ملکه جهان، مادر ولیعهد احمد میرزا همسر دیگری نداشت و از ترس وی همسر دیگری برنگزید. پسرش احمدشاه نیز اگرچه چندین همسر داشت، اما حرمسرا تشکیل نداد./پایان توضیحات مدیرسایت دررابطه با تاریخچه حرمسرا

***

بیوگرافی عبدالله شهبازی

توضیحات مدیریت سایت-پیراسته فر:عکس که ازصف هزارنفره زنان برای دیدار باناصرالدین -مربوط به پیوستن “عضویت”زنان برای حرمسرانیست،بلکه ناصرالدین شاه به معاونش  یکهزارتومان داده بود  که آن رابین  هزارنفراززنان فقیر بدهد،معاون بجای هزارنفربه۳هزارنفر” کارت “داده بود که بیاییند (کمک نقدی) بگیرند /۲۹ اسفند ۱۳۹۶سایت مشرق بنقل از کانال عبدالله شهبازی،البته خودهمین سایت همین اشتباه راکرده که هیچ عذرخواهی یا حتی اشاره به گزارش قبلی نداشته!
شهبازی(مورخ وپژوهشگر)  فرزندحبیب الله -متولد۱۳۳۴شیراز،درجوانی  ازمریدان امام خمینی بوده ولی دردوران دانشجویی به کمونیستهاپیوست طرفداحزب توده شد.۱۳۶۱دستگرشد.ولی ازوجودش استفاده شد درپژوهش ،که بااثبات صداقتش،درمراکزپژوهشی بعضی ازنهادها همکاری کرد امادسترسی به آنهمه اسنادواطلاعات ودوستی وهمفکری با عباس پالیزدار  اوراترغیب به افشاگری کرد ،حتی علیه  نان ونمک خورده هایش هم (ماجرای قتلهای زنجیره ایو سعیدامامی )…اولین  سخنرانی افشاگرانه رادر۲۲ آذر ۱۳۸۶ دانشگاه شیرازانجام داد  ودرسایتش تکمیل کرد،انتشاراسنادواخباری دراختلاس وارتشاء تنی چندازمسئولین رده بالای  شیراز-معامله زمین -انتشارکتاب “زمین و انباشت ثروت”باشکایت  بعضی ها(خرداد ۱۳۸۷) دستگیرشد…وی به یک سال و پنج ماه محکوم شد -آبان ۱۳۹۰زندان رفت که با تحمل نیمی ازآن یعنی شهریور ۱۳۹۱آزادشد.البته این افشاگری علاوه برخودشهبازی،پس لرزه هایی هم داشته!بعضی ها جابجاشدندویا غزل خداحافظی خواندند.
ماجرای قتل های زنجیره ای وخودسری های مسئولین اطلاعاتی:
مقتولین
قتلهای زنجیره ای آبان  ۱۳۷۷  قتل داریوش فروهر و همسرش خانم اسکندری و محمد مختاری ،محمدجعفرپوینده(نویسنده) وچندنفر دیگر
اطلاعیه وزارت اطلاعات
وزارت اطلاعات با همکاری کمیته ویژه تحقیق موفق گردید شبکه مزبور را شناسائی، دستگیر و تحت تعقیب و پیگرد قانونی قرار دهد و با کمال تأسف معدودی از همکاران مسؤلیت ناشناس، کج اندیش و خودسر این وزارت که آلت دست عوامل پنهان قرارگرفته و در جهت مطامع بیگانگان دست به این اعمال جنایتکارانه زدند» روزنامه جمهوری اسلامی ۱۶ دی ۱۳۷۷
رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح  گفت: عاملان اصلی با توجه به تحقیقات انجام گرفته سعید امامی،مصطفی کاظمی، مهرداد علیخانی، خسرو براتی  هستند که سعید امامی(معاون وزیر اطلاعات در دوران وزارت علی فلاحیان) نقش هدایت و برنامه ریزی این توطئه را بر عهده داشته است.مصاحبه باایرنا/منبع: کیهان ۳۱ خرداد ۱۳۷۸
سعید امامی(اسلامی) در خلال بازجوئیها ضمن اعتراف  درادامه بازجویی درزندان خود کشی کرد و۳متهم دیگر پرونده نیز محکوم به اعدام شدند ولی با توجه به رضایت خانواده مقتولان به حبس ابد تبدیل شد.
خودکشی سعیدامامی -درحمام-۲۹ خرداد ۱۳۷۸
حجت الاسلام محمد نیازی رئیس وقت سازمان قضائی نیروهای مسلح در۳۰ خرداد ۱۳۷۸به  ایرنا گفت:”با وجود مراقبت های ویژه ای که از سعید امامی یکی از عوامل اصلی و محوری این قتل ها به عمل می آمد،وی روز شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۷۸هنگام استحمام در بازداشتگاه با خوردن داروی نظافت خودکشی کرد-انتشاردرکیهان۳۱ خرداد ۱۳۷۸
واکنش رهبری،آیت الله خامنه ای :
من در همان ابتدا که راجع به این مسئله پرجنجال و واقعاً مضر بحث کردم . الان هم  دلم نمی‌خواهد که این بحث را دوباره زنده کنم چون این بحث برای کشور خیلی ضرر داشت. حادثه‌ای اتفاق افتاده بود. باید دستگاه اطلاعاتی و دستگاه قضایی این مسئله را حل می‌کردند. اما کشاندن آن به افکار عمومی، هیجان‌های کاذب درست کردن و اظهارنظرهای غیرواقعی و بعضاً صددرصد دروغ از اطراف و اکناف، فضای بسیار بدی درست کرد. بنابراین، من هیچ خشنود نیستم که این بحث‌ها مجدداً مطرح بشوند. /۲۲ اسفند ۱۳۷۹آیت الله خامنه ای در  دیدار با دانشجویان دانشگاه امیرکبیر

درباره نویسنده

1942مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما