حقایقی اززندگی “زالو” پرورش آن+زالودرمانی

حقایقی اززندگی

حقایقی خواندنی درباره زالو و پرورش آن

زالو، همان موجود خوفناک و چسبانی که در باورمان خون انسان را سر می‌کشد، در پشت پرده زندگی تاریک و ترسناکش حقایقی باور نکردنی دارد؛ از مسائل درمانی و معالجه ٣٠٠ نوع بیماری گرفته تا بازار داغ صید و قاچاق به داخل کشور.

 متین فرهنگ‌پور دکترای مدیریت کسب و کار یکی از ۴ نفری است که در ایران مجوز قانونی بهره‌برداری و پرورش زالو را از سازمان نظام مهندسی کشاورزی دریافت کرده و با علاقه خاصی که به این حرفه دارد زالو را حیوانی مفید برای انسان‌ها می‌داند.

او از صید غیرقانونی که باعث انقراض نسل زالوهای اصیل ایرانی در شمال کشور شده گله دارد و معتقد است سازمان‌های متولی باید برای برخورد قانونی با صیادان غیرقانونی زالو وارد عمل شوند.

با همه اینها در این گفت‌وگو با دکتر فرهنگ‌پور از ساز و کار پرورش زالو و کاربردهای مختلف آن در طب سنتی و صنایع پرسیدیم. مصاحبه‌ای که به اعتقاد من سطر به سطرش جالب و خواندنی و البته قابل تامل است.

این همه جانور برای پرورش. چرا زالو؟

ببینید، از ۲۵۰۰ سال قبل، زالو برای مسائل درمانی شناخته شده و از آن استفاده هم می‌کردند. این روش درمانی ابتدا در چین وجود داشت و ابوعلی سینا نخستین کسی بود که زالودرمانی را در ایران رواج داد و در کتاب قانون نیز به آن اشاره کرد، بنابراین با گذشت زمان زالو مورد استفاده درمانی پیدا کرد و امروزه بیش از ٣٠٠ بیماری با این حیوان درمان می‌شود.

زالو به مکیدن خون انسان مشهور است. سر و کار داشتن با این موجود برای کسب و کار، عجیب یا سخت نبود؟

تخصص من کسب و کار است بنابراین همیشه به دنبال کارهایی می‌روم که شاید برای عده‌ای سخت و حتی عجیب به نظر برسد. باید بگویم من کلا خلاف جهت آب شنا می‌کرده‌ام؛ ضمن اینکه بعد از قانونی‌شدن پرورش زالو در ایران، جذابیت درآمدزایی‌اش هم یکی از فاکتورهای انتخاب من برای این کار بود.

وزارت بهداشت دولت نهم مخالفت‌های زیادی با طب سنتی به‌خصوص زالودرمانی داشت. کامران باقری لنکرانی، وزیر بهداشت کابینه اول محمود احمدی‌نژاد یکی از کسانی بود که صراحتا اعلام کرد زالودرمانی مستندات علمی ندارد بنابراین دخالت در امور پزشکی تلقی شده و جرم است. الان فضای این کار و پرورش زالو برای مسائل درمانی از نظر وزارت بهداشت قانونی شده است؟

بله، در دهه گذشته مخالفت‌هایی با این صنعت وجود داشت اما در سال‌های اخیر این فضا بازتر شد و درحال‌ حاضر به غیر از من سه نفر دیگر نیز به صورت قانونی مجوز بهره‌برداری و پرورش زالو را دارند. با این حال، بیش از ۵٠٠ کارگاه پرورش زالو در کشور وجود دارد که به صورت غیرقانونی و خانگی در این حوزه فعالیت می‌کنند.

image.png

شما مجوز فعالیت دارید؟

بله، مجوز گرفته‌ایم. متولی این کار سازمان نظام مهندسی و کشاورزی منابع طبیعی است. ما هم از این طریق اقدام کردیم و بعد از تأیید شیلات استان طبق نامه‌ها و استعلاماتی که سازمان نظام مهندسی انجام داد از نظام دامپزشکی مجوز فعالیت دریافت کردیم.

شرایط مجوز  برای پرورش زالوچگونه است؟

مراحل مختلفی دارد اما سخت نیست و فقط باید شرایطش را داشته باشی. مثلا باید تحصیلاتت لیسانس مرتبط یا فوق‌لیسانس غیرمرتبط با سابقه کار باشد یا متراژ کارگاه طبق استانداردهای سازمان بوده و حریم و فاصله کارگاه پرورش زالو از دامپزشکی و مرغداری‌ها و منازل مسکونی رعایت شود.

طب سنتی با علم پزشکی مغایرت دارد. به همین دلیل عده‌ای از صاحب‌نظران به زالودرمانی انتقاد می‌کنند. این موضوع مشکلی برای کار شما پیش نیاورده است؟

راستش همیشه تنش و اختلاف نظرهایی بین طب سنتی و پزشکی نوین وجود دارد. با این حال، ما معتقدیم این دو طب در کنار هم مفید هستند و می‌توانند مکمل یکدیگر باشند. ببینید، همین زالودرمانی به‌عنوان یک طب سنتی در خیلی از کشورهای دنیا مرسوم است. مثلا در بیمارستان‌های ترکیه علاوه بر بانک خون، بانک زالو هم وجود دارد و برای درمان خیلی از بیماری‌ها از جمله سکته مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زالوها را از کجا می‌آورید؟

استان‌های گلستان، مازندران و گیلان بهترین نژاد زالوها را دارند. ما هم نخستین زالوها را از آن منطقه صید کردیم.

آنها را چطور صید می‌کنند؟

زالوها در شالیزارها، مرداب‌ها و باتلاق‌ها زندگی می‌کنند. آنها فعالیتشان در تاریکی است و در روشنایی مخفی می‌شوند. بنابراین وقتی هوا تاریک می‌شود صیادان لباس‌های مخصوصی می‌پوشند و به مناطق زندگی زالوها می‌روند. در این شرایط زالوها بیرون می‌آیند و به صیاد می‌چسبند و در همین هنگام اصطلاحا شکار می‌شوند.

صید زالوها مشکلی برای انقراض نسلشان به وجود نمی‌آورد؟

راستش دخالت افرادی که به صورت غیرقانونی و بدون داشتن مجوز زالوها را صید می‌کنند و به فروش می‌رسانند این خطر را برای نسل زالوهای ایرانی رقم می‌زند. به همین دلیل نسل زالوهای استان گلستان و گیلان کم‌کم در حال نابودی است و در حال حاضر زالو در استان مازندران بیشتر پیدا می‌شود. به همین‌ دلیل است که پرورش زالو اهمیت ویژه‌ای دارد و ما در کنار صید زالوها آنها را پرورش می‌دهیم تا دوباره تولید مثل کنند و نسلشان منقرض نشود.

چطور می‌توان جلوی صید بی‌رویه زالوها را گرفت؟

ببینید، سازمان محیط ‌زیست باید با کمک وزارت بهداشت و شیلات هر استان مجوزهای قانونی صید و پرورش زالو را بدهد تا جلوی صید غیرقانونی و بی‌رویه زالو گرفته و با متخلفان هم برخورد قانونی شود.

 بازار فروش زالو سودآور است؟

بله، صنایع جانبی که از خاصیت‌های زالو تولید می‌شود خیلی درآمدزاست؛ مثل تولید صابون و کِرِم‌های مختلف. از طرف دیگر عده‌ای زالوها را صید و به کشورهایی مانند ترکیه و روسیه صادر می‌کنند.

گفتید که در ایران فقط چهار نفر در صنعت پرورش زالو و فروش آن به صورت قانونی مجوز دارند اما از طرف دیگر زالوهایی هم از کشورهای دیگر به ایران وارد می‌شود. می‌خواهم بدانم آیا این صنعت هم مثل خیلی از صنایع دیگر بازار خارجی‌اش داغ‌تر است یا نه، بازار زالو  دست خود ایرانی‌هاست؟

به این دلیل که مجوزها ظرف دو ‌سال اخیر به پرورش‌دهندگان داده شده است، متاسفانه هنوز نتوانسته‌ایم بازار عرضه و تقاضا را در دست بگیریم. با این حال، قاچاق زالو از کشورهای ارمنستان، ترکیه و جمهوری آذربایجان خیلی زیاد است و هنوز هم به هر دلیلی نتوانسته‌اند جلوی قاچاق زالو را بگیرند. با این حال زالوهای وارداتی در بحث درمان خیلی طرفدار ندارند و اکثر پزشکان طب سنتی ترجیح می‌دهند از زالوهای ایرانی استفاده کنند. به همین دلیل زالوهای وارداتی معمولا با زالوهای شمال کشور مخلوط و به‌عنوان زالوی ایرانی به بازار عرضه می‌شود!

مشتری‌های زالو  چه افرادی و با چه مشاغلی هستند؟

کلینیک‌ها و پزشکان طب سنتی و عطاری‌ها. بعضا هم پیش می‌آید که افرادی به صورت شخصی زالو را خریداری می‌کنند تا به صورت خانگی برای درمان مورد استفاده قرار دهند.

زالوها در ایران چه انواعی دارند و به قول معروف کدام نوعشان برای درمان مرغوب‌تر است؟

در ایران ١۵ گونه زالو وجود دارد اما فقط دو مدل از آنها به نام‌های اورینتالیس و مدیسینالیس از نژادهای اصیل ایرانی هستند که خاصیت درمانی دارند. گونه‌های دیگر این خاصیت را ندارند چرا که حتی بعضی‌هایشان گوشت‌خوار و بعضی‌هایشان سمی هستند. البته شناختن زالوها کار راحتی است و براساس ظاهر، اندازه و رنگشان می‌توان نژاد و گونه‌شان را تشخیص داد.

یک زالوی خوب، اصیل و درمانگر چه شکلی است؟

ابوعلی سینا معتقد بود که باید از زالویی استفاده شود که در زیستگاه قورباغه باشد. زالویی بهتر است که کرک و پشم نداشته و رنگش سبز تیره باشد و قرمز و نارنجی نباشد.

 زالو یک حیوان ترسناک و  چندش‌آور نیست؟

از دور این‌طور است. اگر یک‌بار این حیوان را در دستتان بگیرید و با او ارتباط برقرار کنید، متوجه می‌شوید که چقدر دوست‌داشتنی است. در باور عمومی به این دلیل که زالو از خون تغذیه می‌کند، زالوصفت درخصوص انسان‌هایی که از دیگران بهره‌کشی می‌کنند به کار می‌رود. زالو در قبال خونی که می‌مکد دارویی وارد بدن می‌کند که ویژگی درمانی دارد و این صفتی است که خیلی از انسان‌ها ندارند.

خودتان هم تابه‌حال زالودرمانی کرده‌اید؟

بله، برای درمان لثه‌ام زالودرمانی کردم و کمتر از ٢۴ ساعت عفونت لثه‌ام برطرف شد.

غذای زالو جیست؟

خون

چطور این غذا را برای زالوهایتان تهیه می‌کنید؟

ببینید، هرچند وقتی اسم زالو می‌آید عده‌ای از مردم این حیوان را در حال مکیدن خون انسان تصور می‌کنند اما در واقع تغذیه آنها از خون دام است. با این‌حال تهیه خون دام برای زالوهای پرورشی مشکلی بوده که تاکنون در دستورالعمل دامپزشکی نبوده است. با همه اینها دامپزشکی کل کشور و شیلات قرار است در این زمینه به ما کمک کنند تا دام‌ها قبل از اینکه به کشتارگاه بروند بتوانیم خونشان را بگیریم و داخل کیسه‌های وکیوم‌شده نگهداری کنیم و بتوانیم برای تغذیه زالوهای کارگاهمان از آنها استفاده کنیم.

 

زالوها مریض هم می‌شوند؟

بله، بیماری‌های عفونی و قارچ و باکتری امراض زالو است.

 اگر یک‌نفر به بیماری عفونی خاصی مثل ایدز مبتلا باشد، آیا زالو با مکیدن خون این فرد، منتقل نمی‌کند؟

زالو یک خاصیتی دارد و آن هم این است که اگر تغذیه کامل شود تا دو سه ماه نیازی به غذا ندارد. حتی زالو توانایی اینکه تا دو سال هم غذا نخورد را دارد و در واقع در این مدت همان چیزی را که خورده است، به مرور هضم می‌کند بنابراین زالو وقتی غذا یعنی همان خون را می‌مکد، دیگر میل به هیچ چیزی ندارد. در این فاصله هم خونی که خورده است، در بدنش کاملا تجزیه می‌شود. با همه اینها هنوز جواب مشخصی برای این موضوع وجود ندارد، یعنی نه می‌توانیم بگوییم صددرصد ناقل بیماری است و نه می‌توانیم بگوییم نیست!

 احتمال دارد بیماری یا ویروسی مثل اچ‌آی‌وی را به انسان منتقل کند؟

بله

پس شما به‌عنوان یک پرورش‌دهنده زالو کار پرخطری دارید.

زالوهایی که ما داریم شناسنامه دارند یعنی می‌دانیم چه زمانی و با چه چیزی تغذیه شده‌اند. ضمن اینکه بستری که برایشان فراهم کرده‌ایم، از لحاظ آب و گیاهانی که در آن پرورش پیدا می‌کنند، خیالمان را راحت می‌کند که زالوهای ما، زالوهای سالمی هستند. از همه مهم‌تر این است که وقتی زالوها وارد بازار می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند، دیگر به پرورشگاه برنمی‌گردند و همان جا به پزشکان گفته می‌شود که آنها را معدوم کنند.

شناسنامه‌دار بودن زالو به چه معناست؟

یعنی اینکه در واقع بدانیم چه زمانی تغذیه شده‌اند و حداقل باید سه تا چهار ماه از تغذیه‌شان گذشته باشد تا بتوانیم برای درمان از آنها استفاده کنیم. اینکه زالو چه غذایی و خون چه دامی را خورده است هم یکی از فاکتورهای شناسنامه‌ای آنهاست، بنابراین همه اینها بررسی می‌شود و آن موقع برای هر کدام از زالوها یک شناسنامه براساس نژاد و گونه‌شان تهیه می‌کنیم.

زالو در قفس و محیط در بسته‌ای نگهداری می‌شود؟

خیر، زالو به اکسیژن نیاز دارد، به همین علت در بطری‌های مخصوص شیشه‌ای هشت تا ١٠ لیتری یا آکواریوم و وان نگهداری می‌شود. البته معمولا روی این فضا را با توری می‌پوشانند.

هزینه نگهداری از زالوها چقدر است؟

چون تغذیه زالوها زمان‌بر است و معمولا هر دو ماه یک بار نیاز به غذا دارند، بنابراین هزینه روزانه‌ای که برای نگهداری از آنها می‌شود، تنها هزینه آبی است که محل نگهداری‌شان لازم دارد.

یک زالو از کجا می‌داند که وقتی برای درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید چه دردی را درمان کند؟

ما برای نخستین‌بار در ایران زالوهای متخصص تولید می‌کنیم یعنی آخرین تغذیه‌اش را چیزی که خودمان بخواهیم به این حیوان می‌دهیم. این کار باعث می‌شود بتوانیم برای انواع بیماری‌ها، زالوهای مخصوص به همان درمان را بدهیم، مثلا برای بیماری‌های گرفتگی عروق یک نوع زالو می‌دهیم یا کسانی که درد مفاصل دارند، از یک نوع زالوی دیگر استفاده می‌کنند.

 علاقه به یک کار سخت و متفاوت دلیل اصلی انتخاب این شغل بود یا نه، سود و درآمد این کار هم وسوسه‌برانگیز است؟

این کار صبر و حوصله زیادی می‌خواهد و این‌طور نیست که یک‌شبه سود زیادی از این کار به دست بیاوری اما بالطبع اگر این حوصله را به خرج دهیم و علاقه‌مند باشیم، درآمد خوبی دارد، بنابراین به کسانی که می‌خواهند وارد این کار شوند، باید بگویم که از لحظه‌ای که این کار را شروع می‌کنند، حداقل ١٢ تا ١۴ ماه زمان می‌برد تا به درآمد و سود برسند.

 برای وارد شدن به شغل پرورش زالو به چقدر سرمایه نیاز دارند؟

اگر بخواهند مجوز بگیرند و به شکل قانونی کار کنند، به فضای کارگاهی و یک‌سری لوازم و ابزار نیاز دارند، بنابراین حداقل سرمایه‌ای که می‌خواهد بین ٣٠٠ تا ۴٠٠ ‌میلیون تومان است. اما افرادی هستند که از کارگاه‌های خانگی که البته غیرقانونی هم هستند، این کار را شروع می‌کنند. این افراد هم به حداقل ٣٠‌ میلیون تومان سرمایه و یک مساحت ۴٠ متری برای پرورش زالو نیاز دارند. به‌هرحال افرادی که اصطلاحا به صورت خانگی دست به پرورش زالو می‌زنند، باید به این نکته توجه داشته باشند که محیط پرورش این حیوان هرگز در خانه‌های مسکونی نیست چراکه مکان پرورش زالو باید آرام و بی‌سروصدا باشد و در صورت عدم‌ رعایت این نکته جلوی تولید مثل آنها گرفته می‌شود، ضمن اینکه زالو در محیط دربسته‌ای نگهداری نمی‌شود، بنابراین احتمال فرار و خارج‌شدن آنها از محلی که نگهداری می‌شوند، وجود دارد و بالطبع این موضوع برای ساکنان خانه‌های مسکونی خوشایند نخواهد بود.

 از دردسرهای کارتان هم بگویید.

این کار ریسک خیلی بالایی دارد و این یکی از دردسرهای پرورش زالو است. مثلا اگر زالوها کنترل روزانه نداشته باشند و بیماری‌هایشان تشخیص داده نشود، به مشکل تلفات می‌خوریم و ممکن است در عرض دو ماه نصف یا حتی کل زالوها از بین بروند. بنابراین، این کار بدون دانش و تجربه بسیار دردسرساز خواهد بود، ضمن اینکه این صنعت هنوز در کشور شناخته نشده و نیاز داریم سازمان‌های مختلف برای این مشکل به افرادی که در این حرفه فعالیت می‌کنند، کمک کنند. این کار باعث می‌شود جلوی قاچاق و صید بی‌رویه زالوها نیز گرفته شود. پرورش زالو یکی از الگوهای اقتصاد مقاومتی است چراکه همه فاکتورهای ایرانی‌بودن را دارد و ما به هیچ ابزار خارجی در این صنعت نیاز نداریم. در نهایت با حمایت از این صنعت دردسرهای پرورش زالو در ایران از بین می‌رود و می‌توانیم یک زالوی کاملا سالم را برای مصرف تحویل جامعه دهیم./۲۱ فروردین ۱۳۹۷ایسنابنقل از«شهروند»

***

    پرورش ۶۰۰ میلیونی خون آشام مفید در قائم‌شهر

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قائم‌شهر گفت: پرورش زالو در یک دوره ۶ ماهه ۶۰۰ میلیون ریال درآمد عاید تولید کننده می‌کند.

مجید جعفری مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قائم‌شهر گفت: پرورش زالو موجب ایجاد اشتغال و درآمدزایی است و با ۲۰۰ میلیون ریال سرمایه گذاری می‌توان در یک دوره ۶ ماهه به ۶۰۰ میلیون ریال درآمد دست یافت.

وی افزود: ۶۵۰ نوع زالو با شکل‌های مختلف شناسایی شده و استفاده از زالو در پزشکی، پیشینه‌ی طولانی دارد و سابقه تاریخی آن به چهارهزارسال قبل برمی گردد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قائم شهر درخصوص زیست شناسی زالو گفت: زالو‌ها کرم‌های حلقوی یا بند بند هستند و بدن آن‌ها از ۳۴ بند تشکیل شده و در هر بند یک اندام مکنده قوی وجود دارد که محکم به انتهای بدن وصل شده است.

جعفری با بیان اینکه با پرورش زالو به صورت خانگی می‌توان با سرمایه کم درآمد مناسبی را در مدت ۶ ماه بدست آورد، افزود: با یک سرمایه ۲۰۰ میلیون ریالی و یک فضای ۶۰ مترمربعی به راحتی می‌توان با ۷ میلیون تومان سرمایه ثابت برای خرید یخچال و ظروف پلاستیکی و ۱۳ میلیون تومان شامل ۶۰ هزار لارو در ماه‌های خرداد و تیر و فروش آن در ماه‌های آبان، آذر و دی با قیمت نرمال هرعدد یک هزارتومان به ۶۰۰ میلیون ریال دست پیدا کرد که نسبت به سرمایه گذاری و وقت صرف شده توجیه بسیارمناسبی را داراست.

وی گفت: داشتن سالن تکثیر (انکوباسیون)، سالن پرورش و سالن تکثیر جلبک در مجاورت سالن پرورش و تکثیر زالو ضروری است.

***

کارگاه تکثیر و پرورش زالوی طبی درگیلان 

کارگاه تکثیر و پرورش زالوی طبی در روستای کمامردخ از توابع شهرستان فومن با حضور معاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، نماینده شهرستان‌های فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی و سایر رؤسای ادارات شهرستان افتتاح و بهره‌برداری شد.
این کارگاه اولین پروژه پرورش زالوی طبی در گیلان است و برای راه اندازی آن بیش از ۱۵۰ میلیون تومان هزینه شده است که ۶۰ میلیون تومان آن تسهیلات بانکی و مبلغ چهار میلیون تومان به عنوان وام بلاعوض از اداره کل شیلات استان به این کارگاه اختصاص یافته است.
اسحاق شعبانی ‌مدیرکل شیلات گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسناافزود: پرورش زالو از توجیه اقتصادی خوبی برخوردار است و در حال حاضر هر قطعه زالو در کشور سه تا سه هزار و ۵۰۰ ریال به فروش می‌رسد که قیمت این آبزی در اروپا چهار تا شش دلار است./۲۳ شهریور ۱۳۹۴باشگاه خبرنگاران

***

چگونه با پرورش زالو پولدار شویم؟

پرورش زالو در شهرستان فومن استان مازندران

 علیرضا تندور به همره ۳ برادر خود مهدی، مسعود و هادی، امیر محمد عاشوری (پسر عمه) و سه تن از دوستانش رضا بیات، مصطفی رفعی‌نژاد، پوریا زارع که متخصصان نرم افزار هستند برای اولین بار به صورت اصولی به پرورش زالو مشغول هستند.

علیرضا متولد ۱۳۶۵ و فارغ التحصیل مهندسی نرم افزار و دانشجوی ارشد روان‌شناسی بالینی است، اما اکنون در فکر پرورش زالو برای مکیدن خون انسان است. مکیدنی که البته از خوردن انواع و اقسام داروهای شیمیایی بهتر عمل می‌کند و از سوی دیگر پولی کمتری نیز صرف درمان می کنند.

علیرضا می‌گوید از سال ۸۳ و در گفنگو با یکی از دوستان خودش به نام قاسمی که اکنون یکی از بزرگان طب و شاگرد آیت الله عباس تبریزیان به طب سنتی فکر می‌کرده است.

چگونگی زاد و ولد زالو؟  نروماده

زالو دو جنسه است. یعنی هر زالو عضو تناسلی نر و ماده را همزمان دارد. هربار که بقای نسلشان اتفاق می‌افتد زالو بارور می‌شود.

پیله(کوکون)چیست؟

زالو‌ها پیله می‌زند که با آن کوکون گفته می‌شود. هر زالو ۳تا ۸ کوکون می‌زند بستگی به تکنیک پرورش دارد و درهر کوکون ۱۰ تا ۱۲ زالو است. یعنی ما الان تکثیر زالو را یک به پنجاه داریم. در بد‌ترین حالت هم یک به ۱۰ داریم.

در آخر زمستان و اوایل بهار جفت گیری اتفاق می‌افتد و درتابستان کوکون ریزی داریم و اوایل پاییز لارو‌ها به دنیا می‌آیند. در اینجا کار پرورش و تکثیر انجام می‌شود. روش‌های تغذیه را انجام بدهیم. وقتی بالغ شد و آنزیم‌ها در بزاقش شکل گرفت آماده درمان می‌شود.

برای درمان زالو باید چند خاصیت داشته باشد؛ اول اینکه آنزیم در بزاقش شکل گرفته باشد. دوم اینکه گرسنه باشد یعنی ۲۰ کیسه خونش خالی باشد.

زالوبعدازچندماه واردبازارمی شود؟

این کار دیر بازده است. افرادی که در تبلیغات این کار می گویند؛ کار زودبازده دو تا سه ماهه دروغ محض است. این کار فوق العاده دیر بازده اما با حاشیه اقتصادی خیلی بالا است.

بازه زمانی ۱۸ ماهه با دو ماه ترولانس برای این کار وجود دارد. کار تکثیر و پرورش کمی دیربازده است. افرادی که وارد این کار می شوند باید کار قرنطیه، اطمینان از سلامت زالو، نگهداری و در نهایت خرید و فروش زالو را انجام دهند . کسی که می‌خواهد وارد این کار شود باید صبر و مداومت داشته باشد.

اگر هزینه‌ها سرشکن شود شاید قیمت یک زالو برای ما ۷۰۰ تا ۸۰۰ تومان بشود. اما در زمستان قیمت فروش ما برای کسانی که با آن‌ها قرارداد نداشتیم  ۱۸۰۰ بود اما با افرادی که از قبل قرارداد داشتیم ۱۳۰۰ تومان قروختیم. سال به سال قرارداد سالیانه ما زیاد می‌شود.

پشتیبانان صنعت زالو

علیرضا از حمایت سپاه بسیار راضی است. این جوان کارآفرین ادامه می‌دهد: طرح را برای بسیج سازندگی ناحیه سپاه توجیه کردیم و آن‌ها بسیار استقبال کردند. سپاه ۱۰ میلیون تومان به طرح ما کمک کردند. شاید الان ۱۰ میلیون خیلی زیاد نباشد ولی حمایت معنوی سپاه بسیار برای ما تاثیرگذار بود. الان هم لوگوی سپاه در سایت ما هست درواقع اسم و سایه‌اش در کنار ما است

گفت وگو با مریم زاغه همسر علیرضا تندرو

من قبل از شروع کار با علیرضا ازدواج کردم و الان یک پسر ۶ ماهه داریم. با اینکه اوایل خیلی‌ها همسرم را مسخره می‌کردند به خاطر کاری که انتخاب کرده بود اما پشتکارش اجازه نداد تا حرف‌های منفی اطرافیان بر کارش تاثیرگذار باشد.

همسرم خیلی تلاش کرد من خودم در شهر فومن شاهد دوندگی‌ها و سنگ اندازی بقیه بودم. در اوایل کار شک داشتم و فکر نمی‌کردم کار خوبی باشد ولی با همت و پشتکاری که داشت دیدم که آینده روشنی دارد.

با وجود اینکه الان من ساکن کرج هستم ولی با دوری اش که در فومن حاضر می‌شوند با حمایت خانواده خودم و همسرم کنار می‌آیم.

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:این قسمتی مصاحبه روزنامه همشهری بودباآقای تندرو وخانوادهاش که سایت  گیل نگاه۱۹ خرداد ۱۳۹۵ آن  رامنتشرکرده بود

همشهری می نویسد :به دنبال درخواستهای متعدد خوانندگان پرورش دهندگان زالو این شماره ها را برای ارتباط با افراد علاقه مند اعلام کردند /۰۹۱۰۸۸۱۷۷۳۸ و ۰۲۶۳۲۷۳۰۹۵۲

ادامه راازخبرگزاری مهرپیگیری کنید:

پرورش زالو سرمایه زیاد نمی‌خواهد

این کار در گام اول سرمایه چندانی لازم ندارد و با یک سرمایه پنج میلیون تومانی و داخل خانه هم می‌توان کار را شروع کرد. اما در عوض به تخصص زیادی نیازمند است؛ پس اگر اولین بار است که سراغ این حرفه می‌روید، حتما با افراد باتجربه در این حیطه مشورت کنید.

چگونه زالو پرورش دهیم؟

اگر بخواهید در خانه به پرورش زالو بپردازید، کافی است یک وان آب داشته باشید و بلد باشید جزیره‌سازی کنید و زالوهای مولد خود را داخل آن بریزید. زالوها اواخر زمستان جفت‌گیری می‌کنند و در فصل بهار و تابستان کوکون‌ریزی (کوکون چیزی شبیه به پیله است.) می‌کنند و بالاخره در اواخر تابستان و اوایل پاییز نوزادان زالو از داخل کوکون بیرون می‌آیند. از این زمان حدود هشت ماه زمان می‌برد که این زالوها به سن بلوغ برسند. یعنی تقریبا در عرض یک سال و سه چهار ماهه می‌توان به تولید طبیعی زالو رسید. حتی می‌توان با اقداماتی مثل کم و زیاد کردن دمای هوا می‌توان کاری کرد که زالوها بیشتر کوکون‌ریزی کنند و در نتیجه میزان تولید را افزایش پیدا کند.

برای تغذیه زالوها باید از خون پستاندار استفاده کرد؛ مراقب باشید حتما باید از خون پستاندار استفاده کنید وگرنه دچار مشکل خواهید شد. این نکته را فراموش نکنید شما فقط در صورتی می‌توانید به خون دسترسی پیدا کنید که مجوز رسمی داشته باشید وگرنه نمی‌توانید از سلامت خون اطمینان حاصل کنید. کم نبوده‌اند کسانی که با خونهای آلوده کل سرمایه خود را از دست داده‌اند! در این کار حتما به یک مشاور نیاز دارید که قدم به قدم شما را راهنمایی کند.

درآمد این کار خوب است؛ اگر صبور باشید

درآمد پرورش زالو به شرط پشتکار خوب است. شما اگر پنج میلیون تومان برای این کار سرمایه گذاری کردید، تقریبا نصف این سرمایه به خرید زالوهای مولد صرف می‌شود. زالوها دو جنسه هستند؛ یعنی در هر جفت‌گیری هر دو زالو بارور می‌شوند؛ بنابراین خیلی زود تکثیر می‌شوند و تعدادشان زیاد می‌شود. برای کسی که تازه وارد این حرفه می‌شود، ضریب سوددهی با توجه به احتمالات خطا، هر زالو یک به ۱۲ حساب می‌شود و اگر بتواند به این میزان از سوددهی برسید، منطقی است و اگر به بیشتر از میزان برسید، سود بیشتری نصیبتان شده است. اگر سوددهی را همین یک به ۱۲ بگیریم و فرض کنیم دو هزار عدد از این زالوها تلف شده‌اند، حدود ۱۰هزار زالو خواهید داشت که می‌توانید حداقل ۱۸ میلیون تومان در بازار بفروشید. از این میزان باید هزینه انرژی و کارگر را کسر کنید. البته این برآورد برای افراد ناشی است که تازه وارد این کار شده اند و در سالهای آتی این سود چند برابر  خواهد شد و به ضریبی مثل یک به ۵۰ می‌رسد. این حرفه می‌تواند خیلی درآمدزا باشد؛ گرچه این در صورت رعایت اصول کار است؛ چرا که در صورت خطا کل سرمایه شما بر باد می‌رود! درواقع این به درایت تولیدکننده برمی‌گردد که به اندازه‌ای سرمایه‌گذاری کند که بتواند برداشت کند.

ساعت کاری کم؛ درآمد خوب

کار پرورش زالو از شما زمان زیادی نمی‌برد؛ یعنی اگر به صورت میانگین در نظر بگیریم شما باید در روز سه ساعت مفید کارکنید. در فصل زمستان ساعت کاری کمتر و در بهار بیشتر می‌شود.  درواقع در این حرفه وقت اضافی زیادی خواهید داشت و در این وقت اضافه می‌توانید به یک شغل دوم هم فکر کنید. در ضمن به پرسنل زیادی احتیاج ندارید و در ازای هر پنج‌هزار زالو یک کارگر کفایت می‌کند.

مقایسه صادرات زالوبانفت

ارزش هر چهار زالو معادل یک بشکه نفت اوپک است! زالو مصارف زیادی دارد؛ برای همین در خارج از ایران طرفداران زیاد دارد و می‌توان به راحتی آنها را صادر کرد. زالو خواص درمانی زیادی دارد و از سردرد و سینوزیت گرفته تا میگرن و بیماریهای عفونی را درمان می‌کند. علاوه بر این موارد از زالو می‌توان در تولید مواد آرایشی‌بهداشتی استفاده کرد. با توجه به اینکه ناحیه خزری ایران بهترین زالوی جهان را دارد، طرفدارن زیادی دارد؛ پس نگران اشباع شدن بازار کار این حرفه نباشید.

آیا در این کار موفق هستید؟

اگر به دنبال شغلی زودبازده هستید، سراغ این حرفه نروید! پرورش زالو از مشاغلی است که به صبر و تحمل زیاد و مداومت در کار نیازمند است. افراد زیادی وارد این حرفه شده اند و به علت نداشتن پشتکار زود خسته شده اند و آن را کنار گذاشته‌اند. همت و پشتکار و تخصص مهم‌ترین فاکتور برای افرادی است که وارد این کار می‌شوند. پرورش زالو از جمله مشاغل مولدی است که مشاغل جانبی زیادی در اطراف خود مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می‌کند. این کار تولیدی باعث می‌شود که اولا طب سنتی که در همه جای جهان به صورت جدی دنبال می‌شود، در ایران هم پیگیری شود و ثانیا مانع قاچاق غیرقانونی آن به کشورهایی که طالب آن هستند می‌شود و در ضمن می‌توان از این موجودات کوچک برای مصارف بهداشتی و آرایشی استفاده کرد و این صنعت را هم بیش از پیش در کشور بومی کرد. / ۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ خبرگزاری مهر

***

 پرورش  زالو در استان لرستان

صاحب مزرعه پرورشی زالو- ایمانی : ابتدا برای آزمایش مقدار کمی برای پرورش خریداری کردیم، وقتی متوجه شدیم که توانایی پرورش در استان لرستان وجود دارد، شروع به گسترس این کار در استان لرستان کردیم.

زالو خون آشامی که به جراح کوچک معروف است/ پرورش زالو در استان لرستان

ما زالو‌های کوچکتر را از مراکز معتبر پرورش زالو در شمال کشور خریداری می‌کنیم و به مکان نگهداری خود می‌آوریم و این زالو‌ها را به اندازه مورد استفاده پرورش می‌دهیم.

زالو خون آشامی که به جراح کوچک معروف است/ پرورش زالو در استان لرستان

اگر مسئولین حمایت کنند و تسهیلات در اختیار ما قرار بدهند ما می‌توانیم این ۳۰ هزار قطعه را در سال آینده به یک میلیون قطعه برسانیم و بتوانیم برای ۵۰ تا ۶۰ نفر شغل ایجاد کنیم./۱۱ آذر ۱۳۹۶باشگاه خبرنگاران

***

هم‌اکنون ۱۵ مرکز پرورش زالو در خراسان رضوی فعالیت دارند.

محمدرضا مهدیزاده افزود: یکی از مشکلاتی که بر سر راه اخذ موافقت اصولی مراکز پرورش زالو در خراسان‌رضوی وجود دارد برخی از ناهماهنگی‌ها در دستورالعمل‌های موجود به‌ویژه در بین ادارات است.

وی اظهار داشت: هم‌اکنون ۷ مرکز پرورش زالو در خراسان‌رضوی برای گرفتن موافقت اصولی خود دچار مشکلاتی هستند که می‌توان آنها را با تغییر دستورالعمل‌های پیچیده از بین برد.

مدیر شیلات و آبزیان جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی با بیان اینکه زالو استفاده‌های بسیار زیادی در موارد پزشکی و تولید محصولات بهداشتی دارد، گفت: ایجاد یک مرکز پروزش زالو نیاز به سرمایه بسیار کمی داشته و نسبت به میزان سرمایه مورد نیاز برای آن می‌تواند اشتغال مناسبی را ایجاد کند بنابراین با توجه به دستور کارهای موجود باید برای رفع موانع تولید این محصول گام‌هایی برداشته شود.

مهدیزاده ادامه داد: همچنین باید در نظر داشت که زالو یکی از تولیدات دسته آبزیان است که در درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله عفونت‌های مزمن می‌تواند تأثیر زیادی داشته باشد و با توجه به اینکه گونه تولید شده در ایران از تمام گونه‌ها عملکرد بهتری دارد برای صادرات آن نیز می‌توان برنامه‌ریزی داشت.

وی افزود: رفع موانع موجود برای تولید این محصول با دیدگاه کارشناسی می‌تواند در راستای تولید ارزش افزوده با سرمایه‌گذاری کم، تاثیرزیادی داشته باشد/۲۶ مهر ۱۳۹۵باشگاه خبرنگاران

***

 پرورش زالودرمشهد

گفتگوی شهرآرا با عباس مهدی‌نژاد، کارآفرین و پرورش‌دهندۀ زالو که با سرمایه‌ای کوچک کار بزرگی انجام داد.

پرورش زالو بی‌نصیب از حمایت دولت

 آقای عباس مهدی‌نژاد، کارآفرینی است که وارد این رشته شده و به درآمد خوبی رسیده است. وی ۲۸سال در بازار نشر فعال بوده و پس‌از یک سال پژوهش درزمینۀ پرورش زالو به این رشته روی آورده است. او می‌گوید سود حاصل از این رشته هشت‌برابر هزینه‌ای است که سرمایه‌گذاری می‌کنید.

کدام‌یک از این دو رشته مقرون به‌صرفه‌تر است؟پرورش یاتکثیر

بازگشت سرمایه در رشتۀ پرورش زودتر از رشتۀ تکثیر است. در بخش پرورش، دوره‌های سوددهی چهارماهه و کوتاه‌مدت است. در بخش تکثیر، سوددهی بیشتری نصیب شما می‌شود، ولی دورۀ بازگشت سرمایه به نسبت پرورش، بیشتر طول می‌کشد.

در این روش پیشنهاد ما به شما داشتن الگوست؛ زیرا طول مدتی که می‌خواهید در این روش به سوددهی برسید، حول‌وحوش ۱۴ماه است و شما عملا در این ۱۴ماه درآمدی ندارید و هزینه‌هایی هم در این مدت اضافه می‌شود. برای همین شما به یک الگوی کاری نیاز دارید. به نظر من حداقل با دو یا سه‌هزار زالوی مولد شروع کنید.

این کار بازده خوبی دارد؛ فقط به صبر نیاز دارد و ۱۴ماه زمان می‌برد. اگر بخواهید با ۲هزار زالوی مولد شروع کنید، درحدود ۲۵ تا ۳۰میلیون‌تومان سرمایۀ اولیه لازم دارید و ۵ تا ۶‌میلیون تومان هم سرمایۀ در گردش تا کار استمرار داشته باشد؛ برای تغذیۀ زالوها و دیگر هزینه‌ها به این پول نیاز دارید.

این مقدار سرمایۀ اولیه به خرید زالو و دیگر لوازم تولید زالو مانند دستگاه تصفیۀ آب، قفسه‌بندی، تأسیسات سرمایشی و گرمایشی و… تعلق می‌گیرد.

103957.jpg

تفاوت عمده بین بخش پرورش و تکثیر در چیست؟

فرق تکثیر و پرورش در این است که در رشتۀ تکثیر ما زالوی مولد را می‌گیریم و چرخۀ تازه از اینجا شروع می‌شود؛ یعنی زالوی مولد نگهداری و تغذیه می‌شود و بعداز تغذیه، زالو جفت‌گیری و شروع به تکثیر می‌کند.

پیله‌هایی به نام «کوکون» می‌گذارد و داخل این کوکون‌ها، «لارو» موجود است.

ما لارو را برای مدت مشخصی نگه می‌داریم تا به اندازۀ مشخصی برسد. اندازۀ لاروها مختلف است. شما گاهی لارو را به اندازه‌ای می‌رسانید که به درد پزشکی و مکیدن خون بیمار نمی‌خورد. این زالوها به پرورش‌دهندگان زالو فروخته می‌شود و کار آن‌ها از اینجا شروع می‌شود.

 

 لارو چیست،کوکون چیست؟

تعداد لاروهای موجود در کوکون به عوامل متعددی بر‌می‌گردد؛ اینکه زالوی مادر چه تغذیه‌ای کرده مهم است.

یک کوکون ممکن است سه یا چهار لارو داشته باشد که در این صورت اندازۀ لاروها درشت هستند و رکورد ۳۰لارو در یک کوکون هم زده شده است. 

یک کوکون چه تعداد لارو به دست بیاورید، بستگی به شرایط نگهداری آن‌ها دارد.

مراحل مختلف موجود در تکثیر زالو چیست؟

لاروی که از داخل کوکون بیرون می‌آید خیلی ریز است و به درد کار طبی نمی‌خورد. بعد از اینکه زالو به دنیا آمد، یک بار در ۴۰روزگی باید زالو را تغذیه کنید. زالو با هر تغذیه‌ای، یک سایز بزرگ‌تر می‌شود. وقتی در ۴۰روزگی یک بار تغذیه می‌شود به سایزی می‌رسد که ما به آن سایز «سوزنی» می‌گوییم. بعد از آن طی ۱۵۰روز بعدی دو مرتبه تغذیه می‌شود و به سایز «کبریتی» می‌رسد. دلیل این نام‌گذاری، قطر و اندازۀ زالوست که به‌شکل کبریت و سوزن است. سایز کبریتی برای مصارف پزشکی آماده است و برای مکیدن خونِ اطراف چشم به کار می‌رود.

وقتی که به مرحلۀ طبی رسیدند، روانۀ بازار می‌شوند؟

بله؛ آن‌ها را به بازار می‌فرستیم. بخشی از زالوهای طبی را برای چرخش تکثیر زالو نیاز داریم و نگه می‌داریم. با تغذیه‌ای که دوباره انجام می‌گیرد، در عرض ۳ تا ۴ماه، زالوی طبی تبدیل به زالوی پیش‌مولد و مولد می‌شود. زالو در مرحلۀ مولد ارزش فوق‌العاده‌ای پیدا می‌کند و چرخۀ رشد زالو در این مرحله تقریباً تکمیل می‌شود. زالوهای مولدی که نگهداری و تغذیه‌ شدند، اواخر اسفند در بستری گذاشته می‌شوند و اوایل بهار تا تیرماه زالوها شروع به کوکون‌گذاری می‌کنند.

تغذیۀ زالوها به چه صورت است؟

زالوها از خون تغذیه می‌کنند. معضل تولیدکننده‌های زالو، تغذیۀ زالوها یعنی تهیۀ خون است. متأسفانه دام‌پزشکی در این زمینه چندان با ما همکاری نمی‌کند. دام‌پزشکی برای تغذیۀ زالوها پیشنهادهای جایگزین می‌دهد؛ مانند تغذیه با گیاه که خیلی کارایی ندارد یا تغذیه با جانورانی مانند قورباغه و خرگوش. تهیۀ خون برای تغذیۀ زالوها بسیار دشوار است. دام‌پزشکی به‌دلیل بیماری‌زا‌بودن خون یا بیماری‌های مشترک انسان و دام، اجازۀ خروج خون از مراکز مجاز مانند کشتارگاه‌ها را نمی‌دهد.

چقدر زمان می‌برد تا تولید‌کننده به سود برسد؟

بعد‌از هفت ماه زالوها، کوکون می‌گذارند و به لارو تبدیل می‌شوند. از ماه سوم بعد‌از اینکه لاروها استحصال و تغذیه شدند، وارد بازار می‌شوند. به‌عبارتی از روزی که کار را استارت می‌زنید و زالوی مولد را می‌گیرید، حداقل ۱۰ماه زمان می‌برد که به سوددهی برسد.

هزینه‌های حاشیه‌ای و اضافی این کار در کجاست؟

هزینه‌های تولید اصلا قابل توجه نیست. در یک دوره ممکن است ۳۰۰ تا ۴۰۰هزار تومان هزینۀ تغذیه داشته باشیم. این رقم به نسبت سوددهی‌اش واقعاً ناچیز است. گاهی یک‌سری هزینه‌های درمانی و دارویی هم ممکن است نیاز باشد و به هزینۀ تغذیه اضافه شود. هزینه‌های نگهداری و اجارۀ مکان هم هست. هزینه‌کرد انرژی نیز باید مورد توجه قرار گیرد. یکی از فاکتورهای مهم دربارۀ زالو، تنظیم دمایی است. زالو در مراحل مختلف زندگی خود از ۷ تا ۲۷ درجۀ سانتی‌گراد به تنظیم دما نیاز دارد. این دما باید با وسایل گرمایشی و سرمایشی تنظیم شود که قطعاً هزینه‌هایی بر دوش تولیدکننده می‌گذارد.

خرید زالوهای اولیه برای تکثیر چه مقدار هزینه برمی‌دارد؟

هزینۀ خرید ۲هزار زالوی مولد، بستگی به فصلی دارد که بخواهند زالو را خریداری کنند. زالو نرخ بورس‌مانندی دارد که قیمت آن دچار نوسانات متعدد می‌شود. قیمت هر زالو بسته به فصلی که در آن قرار داریم، متفاوت و از ۵هزار تا ۷هزار تومان در نوسان است. در فصل زمستان، زالوی مولد بسیار کمیاب می‌شود و قیمت‌های آن بسیار زیاد می‌شود، ولی در یک نگاه کلی، قیمت خرید ۲هزار زالوی مولد درحدود ۱۰ تا ۱۴میلیون‌تومان خواهد بود.

میزان استفاده‌ای که یک تولیدکننده می‌برد چقدر است؟

یک زالو می‌تواند حداقل ۲۰لارو تولید کند که طی ۱۴ماه به ۴۰زالو می‌رسد. بنابراین توجیه اقتصادی آن یک به هشت است؛ یعنی هشت‌برابر استفاده داریم. با این حساب اگر ۲هزار زالوی مولد داشته باشید تبدیل به ۸۰هزار زالو می‌شود و اگر تولیدکننده بخواهد زالوها را در سایز سوزنی بفروشد، ۸۰میلیون تومان درآمد خواهد داشت. اگر صبوری کند و بتواند یک چرخۀ دیگر آن را نگه دارد و به سایز طبی برساند، می‌تواند ۲۴۰میلیون بفروشد./ ۱۰ تیر ۹۶ شهرآراآنلاین

***

 پرورش زالودراراک

137836.jpg

طیبه صدری پرورش زالوی طبی را با چهار زالو به مدت شش ماه و با حمایت مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی اراک و صندوق حمایت از کارآفرینی آغاز کرده است.

این پرورش دهنده زالوی طبی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: شش ماه است که این فعالیت را با فاز پرورش شروع کرده ­ایم. ایده پرورش زالو زمانی به ذهنم رسید که پیشرفت در این کار را در ایران شاهد شدم و با توجه به اینکه در استان مرکزی کسی این فعالیت را آغاز نکرده بود به عنوان اولین نفر دست به این اقدام زدم.

وی افزود: با حمایت دانشگاه آزاد اراک مکان پرورش زالوها به سرعت در مرکز رشد این دانشگاه فراهم شد و مشکلی که در این مسیر وجود داشت مربوط به بانک بود که پرداخت تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی برای شروع این کارآفرینی را با تاخیر به انجام رساند.

صدری گفت: پرداخت تسهیلات به جهت طی مراحل قرارداد و بروکراسی­ های موجود و … سه ماه به طول انجامید و باعث شد زالوها دیر به دست من رسیده و آنها را با قیمتی گرانتر خریداری کنم، همچنین به دلیل نبود اعتبار برای تهیه دستگاه تصفیه آب که از الزامات این کار است، بسیاری از زالوها تلف شدند و سودی عاید نشد.

وی در ادامه گفت: در مجموع این امکان وجود دارد که فاز پرورش را در ۶ ماه و تکثیر را در ۱۴ ماه با شرایط کنترل شده به انجام رساند.

صدری با اشاره به اینکه ابتدا پرورش را آغاز کرده و سال بعد امر تکثیر این جانور را آغاز می­کنیم، بیان کرد: در پرورش این موجود، ابتدا لاروها را تهیه کرده و بزرگ می­ کنیم که تبدیل به زالوی طبی می ­شود و در نهایت آنها را برای مصارف طبی و درمانی به فروش می­ رسانیم.

وی نژاد زالوها را هیرودو مدیسینالیس و ایرانی عنوان کرد و گفت: زالوهای طبی دارای خطوطی هستند و برخی هم کاملا پشت سبز هستند که زالوی درجه یک به شمار می­ روند.

وی در خصوص شرایط و ظروف نگهداری زالوها گفت: علت تفاوت اندازه ظروف نگهداری زالوها این است که گاهی شرایطی ایجاد می ­شود که طی آن در یک ظرف زالوها شروع به تلفات دادن می­ کنند، از این رو برای اینکه همه زالوها را از دست ندهیم، آنها را طبقه بندی می­ کنیم تا اگر میکروبی در یکی از ظروف بود همه زالوهای موجود از بین نروند.

صدری اظهار کرد: باید در هر ظرف ۱۰ لیتری حدود ۱۰۰ عدد زالو وجود داشته باشد. زالوها هر ۱۰ روز یکبار پوست اندازی می­ کنند، از این رو در داخل هر ظرف سنگ­ ریزه و تکه­ های کوزه شکسته قرار داده می شود تا این امر تسهیل شود.

وی تصریح کرد: حدود ۶ ماه به طول می‌انجامد تا یک لارو به اندازه زالوی بالغ رشد کند. در حال حاضر آنها رشد کرده و اغلب به فروش رفته­ اند.

صدری در مورد شرایط آب برای نگهداری زالوها گفت: این شرایط بسیار حساس است آنها به آمونیاک و نمک حساس هستند از این رو ظرف ­ها به دستگاه تصفیه آب وصل هستند.

وی ادامه داد: قیمت دستگاه تصفیه آب سه میلیون تومان است، اما اگر یک میلیون زالو بخرید و بقیه سرمایه را برای تهیه دستگاه تصفیه آب هزینه کنید بهتر از این است که همه زالوها را از دست بدهید.

صدری گفت: در این مسیر تلفات زالو بسیار داشتیم چراکه تسهیلاتی که از صندوق کارآفرینی دریافت کردیم ۱۵ میلیون تومان بود و این رقم برای کسی که می­ خواست این مهم را به صورت صنعتی آغاز کند بسیار کم بود به همین سبب در ابتدا نتوانستیم دستگاه تصفیه آب خریداری کنیم و زالوها به دلیل ویژگی ­های آب شهر اراک تلف شدند.

وی ادامه داد: آب شهر اراک مشکل دارد و اگر از ابتدا دستگاه تصفیه آب داشتیم اصلا شاهد تلفات آنها نمی­ شدیم. آب ظروف نگهداری را یک روز در میان عوض می­کنیم، اما با وجود دستگاه تصفیه آب و نبود تلفات این زمان می­ تواند بیشتر و در حدود سه تا چهار روز هم باشد.

صدری تصریح کرد: تعویض آب از این لحاظ دارای اهمیت بسیار است که اگر زالوی مرده از ظرف خارج نشود، همانند یک میوه گندیده که دیگر میوه ­ها را خراب می­ کند، بقیه زالوها را نیز تلف می­ کند، اما زالو در محیط مرطوب می­ تواند تا ۴۸ ساعت بدون آب زنده باشد.

این پرورش دهنده زالو گفت: غذادهی آنها هر دو ماه یکبار صورت می­ گیرد و باید شرایط را سنجید و تعداد تلفات را در یک هفته یا یک ماه بررسی کرد که این مهم در قالب گزارشی تهیه می­ شود.

وی افزود: غذای این موجودات در واقع خون و گیاه است، اما به دلیل مسائل بهداشتی اجازه داریم که به آنها فقط گیاه بخورانیم.

وی خاطرنشان کرد: برای پرورش به صورت خانگی نیاز به پنج میلیون تومان اعتبار است و می ­توان تا سه هزار زالو را به این شیوه پرورش داد./۱۶ اسفند ۱۳۹۵ایسنا

***

 پرورش زالودر فارس

 روح‌الله دولت‌آبادی نژاد پرورش دهنده زالو با بیان اینکه این نخستین مرکز پرورش زالو در نی ریز است
وی افزود: ارزش هر پنج زالو در بازار اروپا برابر با یک بشکه نفت است.
دولت‌آبادی نژاد ادامه داد: پرورش زالو را ابتدا در مساحتی به متراز ۳۰ متر مربع و با سرمایه ۵ میلیون تومان شروع کردیم و پس از برداشت نخستین تولیدات ،با استفاده از دریافت وام ۲۵ میلیون تومانی اقتصاد مقاومتی این کار را در مساحت ۸۰ متر مربع گسترش دادیم.
عباس آباده دیگر محقق و تولید کننده زالو نیز گفت: هم اکنون در حال پرورش و تولید دو نوع زالوی طبی در شهرستان نی ریز هستیم و قصد داریم در کنار پرورش و تکثیر زالو، انواع ماهی زینتی، حلزون و حشراتی نظیر عقرب و جلبک خوراکی اسپرولینا هم پرورش می‌دهیم.
دکتر حداد زاده پزشک طب سنتی گفت: خاصیت درمانی زالو مربوط به بزاق دهان آن و ماده‌ای ضد انعقاد خون به نام ‘هیرودین’ است که موجب رقیق شدن خون و بازشدن گرفتگی رگ‌ها و در نتیجه افزایش خون رسانی به مغز و بدن می‌شود و از آن برای درمان گروه متنوعی از بیماری‌ها و از جمله سردرد، امراض قلبی، ضعف قوای جسمانی، آلزایمر، زخم معده و التهابات کبدی استفاده می‌شود./۱۵ دی ۱۳۹۶صداوسیما مرکز فارس

***

یک دوره آموزشی دو روزه تکثیر و پرورش زالو با حضور ۷۵ نفر از علاقمندان به فعالیت در این زمینه در سالن همایش شهید باکری سازمان جهاد کشاورزی استان در ارومیه برگزارشد.۱۷ مرداد ۱۳۹۶ باشگاه خبرنگاران جوان

برای اطلاع از«زالودرمانی»به این لینک مراجعه کنید:

تفاوت”فصد”باحجامت-بااهدای خون وبا”زالودرمانی”چیست؟

درباره نویسنده

1501مطلب نوشته است .

۲ Comments on “حقایقی اززندگی “زالو” پرورش آن+زالودرمانی”

  • پارکت لمینت wrote on ۲۲ فروردین, ۱۳۹۷, ۵:۱۴

    ازین زالوها فقط برای حجمات استفاده می کنن؟ ینی اینقدر مفید هستند که برای نگهداریشون هزینه می کنن

  • قیمت کولرگازی سامسونگ wrote on ۲۶ فروردین, ۱۳۹۷, ۶:۲۴

    مطالب سایت عالیهههه سعی میکنم بیشتر به سایتتون سربزنم
    استفاده کردم از مطالب خوبتون

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما