وی روز یکشنبه( ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷) در دیدار با رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار داشت: بیابان های قم به شکل بی آب و علف مانده است و به آن توجهی نمی شود.
استان قم بیش از یک میلیون و ۱۲۳ هزار هکتار وسعت دارد که ۴۷ هزار هکتار آن مربوط به شهر قم و حریم آن می باشد، همچنین ۱۰۵ هزار هکتار از این اراضی به زمین های کشاورزی اختصاص دارد و حدود ۹۷۰ هزار هکتار زمین های استان جزو منابع ملی بوده و در اختیار اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری قم به نمایندگی از دولت قرار دارد.

مدیریت سایت-پیراسته فر:ادبیات همه این بزرگوارن درطول همین امسال (۱۳۹۷) فرمایشاتشان  یک وجه مشترک دارد-جامعه مرتضی ومصطفی- وآن بوی کشوری وبلکه جهانی دادن است!

اگر«قم»واتیکان بشه ماهم در«گیلان»اعلام استقلال می کنیم ومیشیم«سوئیس»باتوجه به اینکه  گیلان درسرحدات قرارداره،و باتوجه به داشتن مواهب الهی(کوه ودریا وجنگل)ومحصولاتی مثل برنج وچای،زیتون،مرکبات مستعدیم برای «سوئیس»شدن وازآنطرف در پذیرش اهل البیت وولایت شیعی(دیلم) که سوابق درخشانی داریم وآنوقت حاضریم بعنوان «سوئیس ثانی» با «واتیکان ثانی » روابط دیپلماسی حسنه داشته باشیم وکشورقم را بعنوان«خواهرخوانده»پذیراباشیم./پایان

واما

قم واتیکان نیست/ پیشنهاد استقلال قم بسیار خطرناک است

آیت الله مکارم شیرازی
شهر قم به عنوان مرکز اسلامی بماند نه اینکه یک کشور مستقل مانند واتیکان باشد.

آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی صبح یکشنبه در ابتدای درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، اظهار داشت: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و در زمانی که اعتراضات به شاه گسترده و زیاد شده بود، حکومت شاه به حوزه علمیه پیشنهاد داد که قم مانند واتیکان یک کشور کاملا مستقل شود و در اختیار علما و مراجع قرار گیرد.

 پیشنهاد مستقل شدن قم زمان شاه برای« انزاو» بود

هدف از پیشنهاد این طرح این بود که مرجعیت و حوزه‌های علمیه را کاملا منزوی کنند، بنابر این این پیشنهاد قبول نشد. بدون تردید اگر با مستقل شدن قم موافقت می‌شد، علما و مراجع دیگر نمی‌توانستند در مورد ایران نظری بدهند چراکه در این صورت در امور کشور بیگانه دخالت کرده‌ بودند؛ همچنین علما و مراجع قم دیگر نمی‌توانستند در مجلس خبرگان و شورای نگهبان دخالت کنند و انتخاب ائمه جمعه، مسؤولان سیاسی عقیدتی و قضات ایران نیز توسط حکومت انجام می‌شد.

 در صورت مستقل شدن قم، اگر مردم قم می‌خواستند به تهران، اصفهان و یا مشهد سفر کنند باید گذرنامه بگیرند، همچنین مردم قم نمی‌توانستند از آب، برق و گاز سراسری استفاده کنند و این پیشنهاد بسیار خطرناکی بود.

پیشنهادجدیداستقلال قم

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به سخنان اخیر در خصوص مستقل شدن قم گفت: متاسفانه در روزهای اخیر سخنانی از برخی افراد در خصوص استقلال قم شنیده می‌شود که البته این سخنان را حمل بر اغراض و سوء نیت نمی‌کنم،‌ بلکه اعتقاد داریم این سخنان از ناآگاهی بوده است ولی در فضای مجازی به آن دامن زده‌اند.

 برخلاف تمام سخنانی که مطرح شده است، می‌گوییم که مرجعیت تعلق به تمام جهان اسلام و شیعه دارد و می‌تواند مصالح، منافع و خطرات آن‌ها را گوشزد کند.

زمانی که به ما می‌گفتند چرا در مسائل بحرین، سوریه و یمن دخالت می‌کنید، در پاسخ می‌گفتیم که مرجعیت مرز خاصی ندارد و مقلدین ما در تمام این کشورها حضور دارند و ما حق داریم مصالح را به آن‌ها گوشزد کنیم و نگران‌ آن‌ها باشیم و این عقیده با واتیکان شدن قم کاملا متفاوت است.

وی با بیان اینکه بارها به مسؤولان تذکر دادیم که به قم به عنوان یک شهر معمولی نگاه نکنند اظهار کرد: شهر قم متعلق به تمام جهان اسلام است و آبروی آن آبروی جهان تشیع است.

آیت‌الله مکارم شیرازی بیان کرد: به طور متوسط سالانه حدود ۱۵ میلیون نفر برای زیارت حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران وارد شهر قم می‌شوند، همچنین حوزه علمیه به تمام شهرها و استان‌های داخل و مناطق زیادی از خارج از کشور عالم و مبلغ اعزام می‌کند.

وی با بیان این شهر قم از نظر کیفیت حوزه‌های علمیه در جهان اسلام بی‌نظیر است خاطرنشان کرد:‌ امیدواریم شهر قم به عنوان مرکز اسلامی و شیعی همواره برای تمام جهان اسلام آبرومند بماند نه اینکه یک کشور مستقل مانند واتیکان باشد./ یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷خبرگزاری مهر