علت استقبال ایرانیان در”گرجستان”+شرایط پناهندگی به اروپا”سوئد”ترکیه

علت استقبال ایرانیان در

چرا ایرانیان مشتاق زندگی در گرجستان شده‌اند؟آخرین وضعیت ایرانیان درگرجستان+اطلاعات لازم 

درادامه خواهیدخواند:باواگذاری مسئولیت رسیدگی  پرونده پناهدگی به پلیس مهاجرت ترکیه،مشکلات زیادترشده است،زمان مصاحبه اولیه ازیک سال به ۲ سال افزایش یافته است.

توضیحات مدیریت سایت-پیراسته فر:خلاصه اطلاعات ازتحولات ناخوشایندگُرجستان:…درحالیکه ورودایرانیان نیازی به ویزای نبوده،باانتخان رئیس جمور جدید-خانم  خانم«سالومه زورابیشویلی ساستهای ضدمهاجرتی شروع شد،مخصوصاً سختگیری روی ایرانیان -بهانه های ورودموادمخدر وپولشویی..در۱۱ آذر ۱۳۹۷حدود ۵۰نفردیپورت شدند.

تاچندماه پیش به دلیل «رعایت‌نکردن ضوابط FATF» حساب‌های بانکی بعضی از تجار ایرانی در گرجستان مسدود شده است و اجازه افتتاح حساب جدیدی به آنها داده نمی‌شود.

بعضی از بانک‌های گرجستان هرگونه معاملات بانکی برای شهروندان ایرانی بدون کارت اقامت را ممنوع و حساب بعضی را مسدود کردند.

درحالیکه براساس قوانین گرجستان، اتباع خارجی می‌توانند با حداقل ۳۵۰۰۰ دلار آمریکا اقامت کوتاه مدت (یک ساله) این کشور را دریافت کنند که این اقامت در پایان دوره قابل تمدید است.

برهمین اساس، شش بار تمدید متوالی اقامت یک ساله گرجستان می‌تواند به اقامت دائم در این کشور منتهی شود. واما اخیرا درخواست تمدید شهروندان ایرانی  مردود می‌شوداین درحالی هست که درطی این چندسال خیلی ازایرانیان درگرجستان دارای خانه وملک وزمینهای کشاورزی شده اند…اینهارادرادامه خواهیدخواند

اگر چه ترکیه، ارمنستان، جمهوری آذربایجان و امارات همچنان در برنامه سفرهای دایمی ایرانیان جای دارند اما یک رقیب جدی هم به این فهرست اضافه شده ‌است. میل سفر به گرجستان تنها به گذران روزهای تعطیلی یا عید نوروز خلاصه نمی‌شود و چندین‌ هزار ایرانی حالا در شهرهای این کشور کوهستانی صاحبِ خانه و ساکن شهرهای این کشور هستند. موج سفر به گرجستان حالا از فضای مجازی و دفاتر مسافرتی و شبکه‌های ماهواره‌ای خارج شده و گروهی بی‌نیاز به این موسسات، خود اقدام به اخذ اقامت دایم در این کشور به روش‌های متفاوت می‌شوند.

ارزانی عامل مهاجرت به گرجستان

دلایل برای انتخاب گرجستان به‌ عنوان مقصد مهاجرت، متفاوت است اما فصل مشترک سخنان بسیاری از این افراد، زندگی در شرایطی با فضای باز اجتماعی است؛ هر چند که هزینه پایین زندگی در این کشور هم یکی دیگر از دلایل اصلی این انتخاب است. «حمید»، روزنامه‌نگاری است که در سفر اخیر خود به گرجستان با بسیاری از ایرانیان مهاجر، هم‌کلام شده است. او درباره سطح معیشت مردم گرجستان به «شهروند» می‌گوید: «گرجستان اساسا کشور فقیری است و بنابراین سطح زندگی اغلب مردم چندان لوکس نیست ولی اختلاف طبقاتی هم مثل همه جا، آن‌جا هم وجود دارد و در بعضی از محله‌ها، خانه‌ها و برج‌های لوکسی وجود دارد. با این همه

غذا و نوشیدنی درگرجستان نسبت به ایران خیلی ارزان‌تر است. تقریبا می‌شود با یک حقوق متوسط در ایران، در شهری مثل تفلیس هم زندگی کرد، البته اگر مجبور به پرداخت اجاره خانه نباشید.»

حمید حدود یک‌ ماه ساکن تفلیس بوده و معتقد است که وضع زندگی از نظر اقتصادی برای مردم این شهر چندان هم راحت نیست اما چون مردم راحت‌گیر و ساده‌زیستی هستند، با همین حداقل‌ها هم سر می‌کنند. او این ضعف اقتصادی را یکی از مهمترین دلایل گرجستان برای جذب توریست و مهاجر می‌داند: «به خاطر همین فقر و نبود درآمد اساسی در کشور به جذب توریست و سرمایه‌های خارجی روی آوردند که یکی از این موارد، همین اعطای اقامت برای کسانی است که ملکی با ارزش حداقل ۳۵هزار دلار خریداری می‌کنند

قیمت یک خانه درگرجستان

اما روند پذیرش این اقامت به چه شکل است؟ حمید در این‌ باره می‌گوید:

«قیمت خانه از ۲۰هزار دلار تا چند‌ میلیون دلار است که بر اساس متراژ و محل فرق می‌کنند

اما برای دریافت اقامت باید ارزش ملکی که خریده می‌شود، حداقل ۳۵هزار دلار باشد

اقامت باخرید ملک

روند کار هم به این صورت است که

با خرید ملکی با این قیمت، یک‌ سال اقامت موقت به خریدار اعطا می‌شود که پس از تکرار این اقامت موقت در ۶سال، اقامت دایم برای مهاجران فراهم می‌شود. آن‌ طور که حمید می‌گوید، این روند دریافت اقامت، انگیزه زیادی برای ایرانیان علاقه‌مند به مهاجرت ایجاد کرده و البته امنیت گرجستان هم در افزایش این میل مهاجرت تأثیرگذار بوده است: «انگیزه اغلب ایرانی‌هایی که من با آنها صحبت کردم، هم همین پیدا کردن جایی امن و آرام با آزادی‌های اجتماعی است؛ جایی نزدیک به ایران و ارزان‌ و داشتن جایی برای روزهای آینده.»

سفیرایران چه می گوید؟درباره اقامت

قوام شهیدی سفیر ایران در گرجستان شد

یکی از شایع‌ترین راه‌های اخذ اقامت دایم در گرجستان برای ایرانیان، خرید ملک است و این موضوع آن‌ قدر افزایش یافته که همین چند هفته پیش،  (سیدجواد قوام‌شهیدی)سفیر ایران در گرجستان در این زمینه هشدار داد و گفت که «خرید ملک در گرجستان لزوما تضمینی برای اخذ اقامت طولانی‌مدت این کشور نیست

شهیدی  از۱۳ دی ۱۳۹۵ به سفارت تفلیس منصوب شده که عباس طالبی‌فر از سال ۱۳۹۲ تا این زمان سفیر ایران در تفلیس بوده است.

خاطرات یک مهاجرایرانی

«مرتضی» تابستان گذشته و عید امسال به گرجستان سفر کرد و اکنون قصد خرید خانه در این کشور دارد که بتواند در سال‌های آینده به اقامت دایم برسد. او ساکن سیستان‌وبلوچستان است و می‌گوید در فاصله این ۶ ماه، تغییرات زیادی را در گرجستان و در زمینه جذب توریست دیده است. این جوان ۲۸ساله که در زاهدان شغل آزاد دارد درباره دلیل اصلی سفر خود و نیت خرید خانه در گرجستان می‌گوید:

دلائل اصلی برای  سفربه گرجستان

کم بودن هزینه – قیمت تورهای گرجستان که از ٨٠٠ تومان شروع می‌شود، عدم نیاز  به ویزا و دیگر این‌ که گرجستان به دنبال عضویت در اتحادیه اروپاست

مرتضی مانند بسیاری دیگر از توریست‌های ایرانی که به کشورهای دیگر سفر می‌کنند، بحث آزادی‌های اجتماعی را هم مطرح می‌کند: «البته مهمترین دلیل سفر به کشور خارجی به جای ایران، متفاوت بودن شرایط است.  در واقع تجربه دخالت کمتر در زندگی خصوصی آدم‌ها برای من جذاب است.»

امکانات کشورگرجستان

مرتضی می‌گوید هزینه زندگی در این کشور کمتر از درآمد افراد است و همین موضوع او را علاقه‌مند به مهاجرت کرده است: «در سال‌های اخیر ایرانی‌های زیادی ساکن گرجستان شدند. کلا هزینه‌های زندگی به نسبت درآمد کمتر است. ماشین اصلا تعرفه واردات ندارد و با هزینه کم زندگی اروپایی را تجربه می‌کنند اما موضوعی که برای من و در سفر دومم جالب بود این‌که طی ۶ ماه خیلی شرایط متفاوت شده بود و مشخص بود که این کشور شدیدا روی گردشگری کار می‌کند.»

تب داغ سفر و اقامت در گرجستان همچنان روبه‌ افزایش است و به نظر نمی‌آید این موج در آینده هم متوقف شود و این در حالی ‌است که مقامات داخلی مدام افزایش سفر و مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور را نگران‌کننده می‌دانند. دو روز پیش،

رئیس بانک مرکزی گفته بود که

«مسافرت به خارج از کشور در کشورمان بیش از حد معمول است و باید متعادل شود» و این وضع نگرانی کارشناسان اقتصادی و جامعه‌شناسان را به همراه داشته است اما به نظر می‌آید تا دلایل این مهاجرت‌ها دیده نشود، امید به کاهش یا متعادل‌شدن آنها در حد یک آرزو باقی بماند.

روایت ایرانیان مهاجربه گرجستان

هستی آتشکاری (مدیر یک آموزشگاه زبان در گرجستان):

کشور گرجستان تا سال‌های پیش یک کشور ناشناخته برای ایرانیان بود چون ترکیه محیط توریستی‌تر و ایرانی‌پسندتری داشت و ایرانیان از گرجستان بی‌خبر بودند و البته این کم‌کاری از طرف دولت گرجستان هم بود. این کشور چندین‌ سال زیر نظر شوروی بوده و همچنان به حسب عادت منتظر این هستند تا کسی از بیرون بیاید و راه و چاه را نشان دهد و با وجود پارامتر‌های خوب در صنایع کشاورزی همچنان به خودکفایی نرسیده‌اند. به‌ هر حال بعد از کودتا و مشکلات سیاسی ترکیه، کم‌کم حجم توریست کاهش پیدا کرد و تفلیس پررنگ‌تر شد؛ به‌ طوری‌ که

در بهار ‌سال گذشته حجم پروازها و مسافران ایرانی از تعداد اتاق‌های هتل‌ها هم بیشتر شد و در شهر با حجم زیاد توریست ایرانی هرگز احساس غربت نمی‌کردید و خیابان روستاولی تفلیس همچون ولیعصر تهران شلوغ بود.

در ابتدا به دلیل قوانین اتحادیه اروپا و بالا بردن تعداد افراد ساکن تفلیس مهاجران زیادی از کشورهای ایران، هند، عراق و عربستان در خود جای داد ولی کم‌کم راه‌ها را محدود‌تر و فیلترگذاری کردند.

اما یک پرسش همیشه این است به چه دلیلی گرجستان را انتخاب کردید؟ متاسفانه یا خوشبختانه عده‌ای در ایران معتقدند همه جای دنیا بیشتر از ایران پیشرفت می‌کند و امکانات بهتری در انتظارشان است ولی بدون‌ شک ایران امکانات رفاهی بیشتری برای شهروندان قایل است. ولی از مزایای انتخاب کشور گرجستان برای اقامت ایرانی‌ها می‌توان نزدیک بودن به ایران، بدون ویزا بودن، دریافت اقامت راحت، ورود به اتحادیه و شینگن، رشد سریع و قابل رویت، هوای سالم و مردمان خونگرم با خوی ایرانی، ذائقه غذایی مشترک، موا دغذایی ارزان‌قیمت و مدارس و دانشگاه‌های بین‌المللی معتبر را ذکر کرد.

به دلیل حجم زیاد ایرانی‌ها، این کشور در آینده نزدیک به یکی از قطب‌های مهم بیزینس تبدیل می‌شود چون سرمایه‌های کلانی وارد این کشور می‌شود و افراد کار و کاسبی خودشان را راه می‌اندازند و ما هم از این قافله مستثنا نبودیم. ‌سال پیش آموزشگاه زبان‌های خارجی را تأسیس کردیم و در حال حاضر به این امر مشغول هستم.

سهولت دردرخواست اقامتنیم ساعته

کار در بازار املاک و تورگردانی

آمارها نشان می‌دهد که نزدیک به ۱۰‌هزار ایرانی حالا ساکن گرجستان هستند و به نظر می‌آید این عدد روز به‌ روز درحال افزایش است. افرادی که قصد مهاجرت به این کشور دارند، همواره با این پرسش روبه‌رو هستند که پس از مهاجرت به چه کاری مشغول شوند و مهاجران کنونی به چه مشغول هستند. حمید در پاسخ به این پرسش می‌گوید:

«ایرانی‌های گرجستان، اغلب به دلالی و کار فروش املاک مشغول هستند که در این بین دغل‌بازی‌های زیادی هم دیده می‌شود. کار در بازار املاک و تورگردانی اما شغل شایعی در بین جامعه ایرانیان ساکن در این کشور است.»

او درباره امکان انجام کارهای دیگر هم می‌گوید: «اگر کسی تخصص خاصی داشته باشد و به زبان گرجی یا روسی، البته علاوه بر انگلیسی تسلط داشته باشد، با توجه به جمعیت کم گرجستان و نیاز این کشور به متخصص‌ در رشته‌های مختلف امکان پیداکردن کار مناسب وجود دارد.»

حمید مانند تعداد دیگری از ایرانیان که با «شهروند» درباره تجربه خود از سفر و زندگی در گرجستان سخن گفته‌اند، به امکان کلاهبرداری یا سوء‌استفاده برخی افراد و شرکت‌ها هم اشاره می‌کند:

 

هزینه  درخواست اقامت؟

«کل فرآیند درخواست اقامت بعد از خرید خانه و ارزیابی ملک به وسیله کارشناسان چیزی در حدود ۲۰دقیقه زمان است

که هزینه آن حدود ۹۰ تا ۱۵۰دلار هزینه دارد

ولی برخی شرکت‌های ایرانی حتی تا ۵۰۰دلار از مردم برای انجام این کار می‌گیرند،

در حالی‌ که هر فردی به راحتی و با آشنایی ابتدایی با زبان انگلیسی می‌تواند خودش این کار را انجام بدهد، چون اپراتورهای این بخش همه به زبان انگلیسی مسلط هستند

 لغو روادید  بین ایران و گرجستان 

افزایش ۴۶۰‌درصدی بازدید ایرانی‌ها از گرجستان در ۲۰۱۷ نسبت به‌ سال قبل

مسعود یارمحمدی (کارشناس مهاجرت به گرجستان):

از ‌سال ۲۰۱۶ که رژیم لغو روادید مجددا بین ایران و گرجستان برقرار شد و همچنین پذیرش گرجستان به‌ عنوان عضو ناظر اتحادیه اروپا و چشم‌انداز روشن پیوستن به اتحادیه و حوزه شینگن در‌ سال ۲۰۲۰ امید ایرانیان به مهاجرت به گرجستان را افزایش داده است.

مهمترین دلایل مهاجرت ایرانیان به گرجستان

نزدیکی ایران به گرجستان، سهولت در راه‌اندازی کسب‌وکار و راحتی قوانین، حاشیه امن سرمایه‌گذاری و فساد حداقلی، ارزان بودن هزینه زندگی در گرجستان در مقایسه با کلانشهرهای ایران مثل تهران، وجود روابط فرهنگی و تاریخی با گرجستان، فرصت‌های جدید در سهولت دسترسی به بازارهای اروپا، وجود شرایط اقلیمی مناسب که همان آب و خاک است و امنیت بیشتر در میان کشورهای همسایه نظیر ارمنستان، جمهوری آذربایجان و حتی ترکیه.

عموما ایرانیان پس از مهاجرت در سه زمینه وارد می‌شوند:

۱- تجارت

۲- سرمایه‌گذاری بخش مسکن و املاک است که عموما جذابیت دارد

۳- سوم سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و دامپروری است؛ مثلا احداث گلخانه یا استخرهای پرورش ماهی یا پرورش دام و طیور.

آمارایرانیان مقیم گرجستان

آمار‌ سال ۲۰۱۷ نسبت به ‌سال قبل، افزایش ۴۶۰‌درصدی بازدید توریست‌های ایرانی از گرجستان را نشان می‌دهد. در زمینه تجارت هم چنین روندی را شاهد هستیم؛ به‌ طوری که امروز تعداد ایرانیان ساکن گرجستان به حدود ۱۰‌هزار نفر رسیده است.»/۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ایسنا با اصلاحات واضافات توسط  مدیریت سایت-پیراسته فر

آشنایی با کشورگرجستان

Georgia country

جمعیت گرجستان  (پنج میلیون۵،۰۰۰٫۰۰۰نفراست که از این تعداد حدود ۸۳٫۸ درصد گرجی ، ۶٫۵ درصد آذری ، ۵٫۷ درصد ارمنی ، ۱٫۵ درصد روس و ۲٫۵ درصد سایر اقلیت ها بوده اند. پایتخت گرجستان شهر تفلیس است که نزدیک به ۱٫۵ میلیون نفر جمعیت دارد.

مساحت گرجستان با احتساب  آبخازیا و اوستیای جنوبی ۶۹۷۰۰ کیلومتر مربع  است.

طی جنگ چهار روزه بین گرجستان و روسیه در سال ۲۰۰۸ میلادی دو منطقه «اوستیای جنوبی»و “آبخازیا” از گرجستان جدا شدند و در حال حاضر بصورت یک کشور مستقل اداره می شوند، هر چند جامعه جهانی استقلال آنها را که با حمایت روسیه بدست آمد به رسمیت نمی شناسند.این۲منطقه در شمال کشور و در همسایگی روسیه قراردارند.

واحد پول گرجستان لاری ( Lari ) نام دارد که در حال حاضر هر یک دلار آمریکا معادل ۲٫۴۰ لاری است. پیش شماره تلفن گرجستان ۰۰۹۹۵ و پیش شماره شهر تفلیس پایتخت ۰۳۲ است.

گرجستان کشوری است با آب و هوای کوهستانی و بسیار پاکیزه که مردم این کشور توجه ویژه ای به محیط زیست دارند و دارای بارندگی نسبتا زیادی در طول سال است. با توجه به اقلیم مناسب کشور گرجستان ، سرمایه گذاری در زمینه کشاورزی و دامپروری می تواند در این کشور مقرون به صرفه باشد هر چند با توجه به حضور گردشگران فراوان در کشور گرجستان ، سرمایه گذاری در زمینه صنعت توریسم هم برای اغلب سرمایه گذاران خارجی جالب توجه است.

گرجستان به ۶۵ ناحیه و مناطق روستایی تقسیم می شود و دارای ۱۳ شهر و چندین شهرک است که شامل شهرهای تفلیس، کوتائیسی، گوری، چیاتورا، روستاوی، پوتی، تقیبولی، زوگدیدی، تسقالتوبو، سوخومی، تقوارچلی، گاگرا، باتومی، و ۳۷ شهر کوچک، ۶۱ مرکز روستایی و ۴۵۰ روستا است.
دوسوم گرجستان کوهستانی است. گرجستان غربی دارای اقلیم مرطوب جنب مداری و گرجستان شرقی خشک یا معتدل مرطوب است. سرزمین گرجستان به لحاظ اقلیمی منحصر به فرد است، یعنی هر چهار فصل سال را می توانید در آن تجربه کنید، به طوری که در یک زمان در کناره های دریای سیاه، هوای گرم تابستان در میان نخل های بلند و همیشه سبز حکم فرماست؛ در تپه ماهور های پایکوهی، رویش علف های تازه و گل های بهاری، همچنین در کوهستان، مه غلیظ همچون ابری که با ریزش برف و باران همراه است، وجود دارد.
۲۵ درصد از خاک گرجستان پارک ملی حفاظت شده می باشد و ۴۰ درصد از اراضی ملی آن پوشیده از جنگل است.

شهرهای کشورگرجستان

تفلیس -کوتائیسی-باتومی-روستاوی-زوگدیدی-گوری-پوتی (گرجستان)-سامتردیا-خاشوری-سناکی-زستاپونی-مارنئولی-تلاوی-آخالتسیخه-کبولتی-ازورگتی-تسقالتوبو-کاسپی-گاردابانی-چیاتورا-تقیبولی-برجومی-ساگارجو-بولنیسی-خنی-گورجاآنی-آخالکالاکی-تسالنجیخا-قوارلی-آخمتا-متسختا-کارلی-لانچخوتی-لاگودخی-ددوپلیس تسقارو-دوشتی-ساچخره-آباشا-تسنوری-نینوتسمیندا-ترجلا-خبی-مارتویلی-واله-جواری-باقداتی-وانی-تتری-تسقارو-دمانیسی-اونی-امبرلائوری-سیغناغی-تسالکا-تساگری

ﺍﺳﺘﺎﻥ ﻫﺎﯼ ﮔﺮﺟﺴﺘﺎﻥ  بغیرازپاینخت

۱ – ﺁﺑﺨﺎﺯﯾﺎ– ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺳﻮﺧﻮﻣﯽ

۲-ﺳﺎﻣﮕﺮﻟﻮ (ﺯﻣﻮ ﺳﻮﺍﻧﺘﯽ ) ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺯﻭﮔﺪﯾﺪﯼ

۳- ﮔﻮﺭﯾﺎ – ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺍﺯﻭﺭﮔﺘﯽ

۴- ﺁﺟﺎﺭﯾﺎ – ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺑﺎﺗﻮﻣﯽ

۵- ﺭﺍﭼﺎ (ﻟﭽﺨﻮﻣﯽ ﻭ ﮐﻮﻣﻮ ﺳﻮﺍﻧﺘﯽ) -ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺁﻣﺒﺮﻭﻻﺋﻮﺭﯼ

۶- ﺍﯾﻤﺮﺗﯽ – ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﮐﻮﺗﺎﺋﯿﺴﯽ

۷- ﺳﺎﻣﺘﺴﺨﻪ– ﺟﺎﻭﺍﺧﺘﯽ- ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺁﺧﺎﻟﺘﺴﯿﺨﻪ

۸- ﺷﯿﺪﺍ ﮐﺎﺭﺗﻠﯽ– ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﮔﻮﺭﯼ

۹- ﻣﺘﺴﺨﺘﺎ «ﻣﺘﯿﺎﻧﺘﯽ» ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﻣﺘﺴﺨﺘﺎ

۱۰- ﮐﻮﻣﻮ ﮐﺎﺭﺗﻠﯽ – ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺭﻭﺳﺘﺎﻭﯼ

۱۱- ﮐﺎﺧﺘﯽ – ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺗﻼﻭﯼ

۱۲- سامچابلو « اوستای جنوبی»-به مرکزیت تسخینوالی

  شهر کوتایسی خواهر«رشت»گیلان

کوتایسی یا کوتائیسی Kutaisi دومین شهر بزرگ گرجستان است.

کوتایسی در روابط بین ایران و گرجستان جایگاه خاصی دارد. شهر تاریخی کوتایسی پایتخت پادشاهی کلخیس بود. در اوایل قرن شانزدهم میلادی این شهر به تصرف عثمانی ها درآمد. در دوران شوروی سابق نیزکوتایسی شهر بسیار مهمی محسوب میشد.

در آن دوران این شهر مرکز اصلی صنعت گرجستان یا شاید قفقاز بشمار می آمد.کوتایسی تابستانهای گرم وخشک و زمستانهای سرد و مرطوب دارد. بطور کلی این شهر از نظر آب و هوا شهری معتدل محسوب می شود.

کوتایسی و رشت در استان گیلان شهرهای دوقلو هستند بقول معروف روابط خواهری دارند. در دانشگاه گیلان نیز بخش مربوط به زبان و فرهنگ گرجی وجود دارد.

 

خطوط هوایی گرجستان

در گرجستان ۱۰ فرودگاه قابل استفاده برای هواپیماهای غیرنظامی وجود دارد. در بین این فرودگاه‌ها، فرودگاه‌های تفلیس، باتومی و سوخومی و پوتی از اهمیت خاص برخوردار هستند. از بین این ۱۰ فرودگاه ۵ تا بین‌المللی و ۵ تا داخلی می‌باشند. فرودگاه‌های نظامی زیادی نیز در گرجستان وجود دارند.

در حال حاضر از تفلیس شبکه خطوط هوایی برای مقاصد استانبول، باکو، ایروان، دبی، سوخومی، نالچیک، مینرالنی ودی، تاشکند، کیف و مسکو و تهران و برلین و پاریس و ورشو و مینسک به صورت دایمی برقرار است.

لاری گرجستان

لاری پول رایج کشور گرجستان

هر یک لاری به ۱۰۰ تتری تقسیم می‌شود.

لاری به شکل اسکناسهای ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰ لاری و ۲۰۰, ۵۰۰ لاری رایج است 

تتری هم به شکل سکه های ۱، ۲، ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰ تتری می باشد .

لاری گرجستان رایج کشور گرجستان می باشد. (LARI )

لاری گرجستان در زبان بین المللی و به اختصار بصورت GEL معرفی میشود که به معنای Georgian Lari  میباشد.

تتری پول خرد گرجستان است که بصورت سکه می باشد.

برای استفاده از مترو، اتوبوس و مینی بوس بهتر است کارت مخصوص (مترومانی) تهیه کنید تا هم راحتتر باشید و هم برایتان ارزانتر تمام شود.

میانگین قیمت لاری گرجستان در سال ۲۰۱۸ به این شرح می باشد:

هر دلار آمریکا=۲٫۵ لاری گرجستان

هر لاری گرجستان=۲۲۰۰ تومان ایران

با نرخ دلار آزاد ۵۷۵۰، هر لاری حدود ۲۵۰۰ تومان می باشد.

لاری گرجستان

***

گرجستان پاتوق مهاجرت ایرانی‌ها شده یا تفریحشان؟

گرانی بلیت هواپیما و حذف ارز مسافرتی، هواداران گرجستان و چارترکننده‌ها را برای مقطعی آنچنان شوکه کرد که با ریزش ناگهانی جمعیت مسافران، برخی از آژانس‌ها به حذف پروازهای چارتری این مسیر در ماه‌های باقی مانده از فصل تابستان دست زدند، اما با چوب حراج همان چارترکننده‌ها در این رزوها، بار دیگر گرجستان به عنوان یکی از مسیرهای ارزان خارجی به فهرست مقاصد سفر ایرانی‌ها بازگشته است.

 ایران و گرجستان از سال ۲۰۱۶ رژیم لغو روادید را بازاجرا کردند که به گفته سفیر گرجستان در ایران از آن زمان تا کنون سفر ایرانی‌ها به این کشور ۶۰۰ درصد رشد داشته است و به گفته سفیر ایران در گرجستان نیز پیش‌بینی شده سفر ایرانی‌ها به این کشور که سال گذشته نزدیک به ۳۵۰ هزار نفر بود، امسال به یک میلیون نفر برسد.

جزییات آمار گرجی‌هایی که پس از ۲۰۱۶ به ایران سفر کردند نیز تا کنون منتشر نشده است، اما سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سال گذشته در آماری که از میزان سفر گردشگران خارجی به ایران در فصل بهار منتشر کرد، گرجی‌ها را در رتبه دهم قرار داد که البته تا پایان سال جایگاه آن تنزل یافت.

آمارهای سازمان‌های جهانی گردشگری از سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد، صنعت گردشگری در گرجستان که اقتصاد چندان قوی هم ندارد، با ۱۹ درصد رشد روی ریل توسعه قرار گرفته است. بیشترین مسافران این کشور به ترتیب از ارمنستان، جمهوری آذربایجان، روسیه، ترکیه و ایران است. سال پیش نزدیک به ۳۲۳ هزار ایرانی به گرجستان سفر کردند. طبق این آمار جمعیت ایرانی‌هایی که سال ۲۰۱۶ به گرجستان رفتند ۱۴۸ هزار نفر بود.

تورهای ارزان و قابل رقابت با ترکیه، نزدیکی و در دسترس بودن، سواحل آزاد و مهم‌تر از همه مرزهای آزاد بدون نیاز به ویزا برای اتباع ایرانی، از جمله دلایلی است که از سال ۲۰۱۶ گرجستان را به سرعت به مقصد محبوب ایرانی‌ها بدل کرد و تا آن‌جا پیش رفت که با کاهش ارزش ریال و ناآرامی‌های اقتصادی در کشور، به مقصد محبوب تبلیغات مربوط به سرمایه‌گذاران و مهاجران ایرانی نیز تبدیل شد، همان سرنوشتی که پیش از آن ترکیه تجربه کرد.

این وضعیت، با این پیش‌بینی که سفر ایرانی‌ها به گرجستان تا آخر سال به یک میلیون نفر برسد، سفیر ایران را در تفلیس غافلگیر کرده  و بر آن داشته تا به خریداران ملک در این کشور هشدار دهد و متذکر شود که «خرید ملک در گرجستان لزوما تضمینی برای اخذ اقامت طولانی‌مدت این کشور نیست. »

جواد قوام شهیدی با نگاهی به وضعیت سفر ایرانی‌ها به این کشور گفته است: «درحالی‌که سه سال پیش تعداد ایرانی‌های مسافر گرجستان در سال نزدیک به ۱۵ هزار نفر بود، این جمعیت به دنبال رژیم لغو روادید در سال گذشته به حدود ۳۵۰ هزار نفر مسافر رسید و پیش‌بینی حدود یک میلیون هم برای سال آینده می‌شود. این افزایش بی‌سابقه موج مهاجرت و مسافرت و درخواست تحصیل و سرمایه‌گذاری در گرجستان به طور چشمگیری همچنان ادامه دارد. »

«حجم مراجعان به سفارتخانه ایران در گرجستان از روزی  سه چهار نفر به ۲۰۰ نفر رسیده است که پیگیری امور اداری آن‌ها را دشوار کرده است.»

حرمت‌الله رفیعی ـ رییس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی ایران ـ در واکنش به دغدغه و غافلگیری سفیر ایران از موج سفر اتباع ایرانی‌ها به گرجستان ـ در گفت‌وگو با ایسنا مطرح کرد: باید از سفرای محترم ایران در کشورهای دیگر پرسید چه اهمیتی برای گردشگری ایران قائل‌اند؟ چه کار برای آن می‌کنند؟ در این شرایط حساس سیاسی که تبلیغات منفی علیه ایران سراسر جهان را فرا گرفته، در مقابل چه اقدام تبلیغاتی و روشن‌گری انجام می‌دهند؟

وی ادامه داد: صرف‌نظر از مزیت‌هایی که کشوری مثل گرجستان برای سفر ایرانی‌ها دارد، فعالیت‌ها و تلاش‌های سفیر این کشور در ایران واقعا قابل تامل است. از یک سال پیش سفارتخانه این کشور تبلیغات زیادی را برای جذب ایرانی‌ها به گرجستان انجام داده، تعامل زیادی را با آژانس‌های ایرانی برقرار کرده و تخفیف‌ها و تسهیلات ویژه‌ای را به آن‌ها داده است و نتیجه این شده که نرخ تورهای گرجستان برای ایرانی‌ها مقرون به صرفه شده و تمایل برای دیدن کشوری که شاید از نظر جایگاه اقتصادی و رفاهی با ترکیه قابل مقایسه هم نباشد، افزایش داده است، ولی ما در مقابل چه کرده‌ایم؟

گرجستان از جمله کشورهایی است که اتباع ایرانی بدون ویزا می‌توانند ۴۵ روز در آن اقامت داشته باشند. تسهیلات سرمایه‌گذاری در آن برای اتباع خارجی نیز به این شکل است که با خرید ملک به ارزش دست‌کم ۳۵ هزار دلار آمریکا می‌توان اقامت کوتاه مدت یک ساله را دریافت کرد.

این کشور هنوز عضو اتحادیه اروپا نشده اما در تلاش است تا سال ۲۰۲۰ عضویت آن را بدست آورد، با این حال گرجی‌ها امکان تردد بدون ویزا در برخی کشورهای اروپایی و حوزه شینگن را دارند. همه این‌ها، امتیازها و انگیزه‌هایی است که از سال گذشته فاز مسافرت ایرانی‌ها به گرجستان را تغییر داده و حتی سرمایه‌گذاران و مهاجران ایرانی را از ترکیه، پس از سقوط لیر و با تشدید بحران‌های سیاست داخلی دولت اردوغان، به سمت گرجستان کوچانده است.

رابطه ایران و گرجستان پس از لغو روادید نیز به سرنوشت کشورهای دیگری همچون ترکیه و روسیه دچار شده؛ اتوبان یک‌طرفه‌ای که صرفه اقتصادی آن بیشتر به کشور مقابل رسیده است؛ تا ایران. /۲ شهریور ۱۳۹۷ ایسنا

***

BBCفارسی  درمورخه ۱۱ آذر ۱۳۹۷ می نویسد: نهم آذر (دو روز پیش تاکنون) ۴۶ ایرانی از ورود به گرجستان منع شده‌اند با اینکه برخی از آنها هم بلیط برگشت و هم بیمه مسافری داشته‌اند.

گرجستان به شهروندان ایران اجازه می‌دهد ۴۵ روز بدون ویزا در آن کشور اقامت کنند و اگر بخواهند آن را تمدید کنند حتما باید از گرجستان خارج شده و دوباره برگردند. در همین خصوص گزارش شده است “مدتی است که به بهانه‌های مختلف از ورود مجدد این افراد به خاک گرجستان جلوگیری می‌شود.”

وحید مهدوی، مدیرمسئول شبکه فارسی زبان تی‌.وی‌.سی گرجستان، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که “تا سال ۲۰۱۶ اوضاع کاملاً خوب و باب میل ایرانی‌ها بود، ولی بعد از آن دولت گرجستان اقدام به سخت‌گیری برای اعطای اقامت به ایرانیانی کرد که اقدام به سرمایه‌گذاری و یا تجارت و یا خرید ملک کرده بودند.

آقای مهدوی می‌گوید:سفارت جمهوری اسلامی ایران در تفلیس، نسبت به این رویه مکرراً اعتراض کرده، ولی دولت گرجستان ابراز بی‌اطلاعی کرده است. علاوه بر آن، نماینده سازمان هواپیمایی ایران در تفلیس در نامه‌ای به پلیس مرزی گرجستان، از دولت این کشور خواست که در صورتی که تغییری در قوانین ورود شهروندان ایرانی صورت گرفته، پیش از آنکه شهروندان مزبور از ایران اقدام به سفر کنند، اطلاع‌رسانی شود، ولی تاکنون هیچ جواب مشخصی از سوی آنها صادر نشده است.

با به اوج رسیدن تحریم‌های بین‌المللی در سال ٢٠١٢، گرجستان به دلایل مختلف یکی از کشورهای محبوب برای ایرانیانی بود که قصد اقامت، کار و سرمایه‌گذاری در کشورهای دیگر را داشتند.

از سال ٢٠١٢ تا ٢٠١٣ شمار ایرانیانی که به گرجستان سفر کردند شصت درصد افزایش یافت و به سالی صد هزار نفر رسید. در آن زمان رسما بیش از شش هزار نفر ساکن گرجستان بودند.

دفتر تحلیل و برنامه‌ریزی کمسیون دولتی مهاجرت گرجستان، در گزارشی که در سال ٢٠١٧ منتشر کرد، بین سال ٢٠١۵ تا ٢٠١۶، ١١٢ ایرانی شهروندی گرجستان را گرفته‌اند و در همین مدت ١٧۶۶ ایرانی به این کشور مهاجرت کرده اند که ١۵۵١ نفر از آنها برای کار اجازه اقامت گرفته‌اند. ۴٧ نفر هم با سرمایه‌گذاری اجازه اقامت گرفتند. 

بین سال‌های ٢٠١٢ تا ٢٠١۶، شهروندان ایرانی ١٧١ زمین کشاورزی، ٢٠۴ زمین کشاورزی و ٣٩٩ آپارتمان یا خانه در گرجستان خریده‌اند. در همین مدت هر سال بین ۴١ تا ۶٣ نفر درخواست پناهندگی کرده‌اند و بین ٨۵ تا ٣٠٩ مهاجر غیرقانونی شناسایی شده‌اند. در سال ٢٠١۵ سه و در سال ٢٠١۶ چهار ایرانی از گرجستان اخراج شده‌اند.

در همین مدت ایرانیان در صدر خارجیانی بوده‌اند که یا کسب و کاری را در گرجستان راه ‌انداختند یا مالکیت و مدیریت کسب و کاری را بر عهده گرفتند (٧١١٠ نفر).

پس از خروج آمریکا از برجام گزارش شد که به دلیل «رعایت‌نکردن ضوابط FATF» حساب‌های بانکی بعضی از تجار ایرانی در گرجستان مسدود شده است و اجازه افتتاح حساب جدیدی به آنها داده نمی‌شود.

بعضی از بانک‌های گرجستان هرگونه معاملات بانکی برای شهروندان ایرانی بدون کارت اقامت را ممنوع و حساب بعضی را مسدود کردند.

براساس قوانین گرجستان، اتباع خارجی می‌توانند با حداقل ۳۵۰۰۰ دلار آمریکا اقامت کوتاه مدت (یک ساله) این کشور را دریافت کنند که این اقامت در پایان دوره قابل تمدید است.

برهمین اساس، شش بار تمدید متوالی اقامت یک ساله گرجستان می‌تواند به اقامت دائم در این کشور منتهی شود. گزارش شده که اخیرا درخواست تمدید شهروندان ایرانی بیش از پیش رد می‌شود.

متقاضیان البته می‌توانند با سرمایه‌گذاری سیصد هزار دلاری، واحد پول گرجستان اقامت دائم گرجستان را در بدو ورود به این کشور دریافت کنند.

دولت گرجستان از تیر سال ١٣٩٢ موافقتنامه لغو ویزا بین ایران و گرجستان را یک طرفه باطل کرد اما این توافقنامه از بهمن ۱۳۹۴ دوباره به اجرا درآمد.

رادیوفردا بنقل از خبرگزاری های ایرانی:۱۱ آذر ۱۳۹۷

این خبرگزاری نوشته که «۱۸ نفر از این تعداد (۴۶ نفر)صبح جمعه با پرواز قشم ایر وارد فرودگاه تفلیس شده» و «هم بلیت برگشت و هم بیمه مسافرتی داشته‌اند»، اما در نهایت ماموران دولت گرجستان آنها را از فرودگاه به ایران بازگردانده‌اند.

این گزارش احتمال می‌دهد که انتخاب خانم«سالومه زورابیشویلی» به عنوان رئیس‌جمهور جدید گرجستان در این رویداد نقش داشته و عنوان می‌کند که «سیاست‌های ضدمهاجرتی او» این روند را تشدید کرده است. سالومه زورابیشویلی هفته گذشته به عنوان رئیس‌جمهور منتخب گرجستان انتخاب شد، و قرار است دو هفته دیگر کار خود را به عنوان رئیس‌جمهور آغاز کند.

مراسم  سوگند ریاست جمهوریگرجستان»خانم زورابیشویلی،۶۶ساله  فرانسوی

خانم زورابیشویلی۶۶ساله یک فرانسوی است که به  ریاست جمهوری گرجستان برگزیده شد وی زمانی سفیر فرانسه در تفلیس بود.
وی پس از انقلاب مخملی سال ۲۰۰۳ میلادی در گرجستان عهده دار پست وزارت امور خارجه گرجستان شد.
زورابیشویلی ریاست کمیسیون شورای امنیت سازمان ملل متحد در امور تحریم ها علیه ایران در سال ۲۰۱۰ (۱۳۸۹)را نیز در کارنامه خود دارد.
رئیس جمهوری جدید گرجستان پیش از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر گرجستان نماینده پارلمان بود.

پدر بزرگ وی یکی از اعضای هیات دولت گرجستان در سال های ۱۹۱۸ و ۱۹۱۹ میلادی بوده و پس از برقراری حکومت کمونیستی شوروی در گرجستان به فرانسه مهاجرت کرد .
زورابیشویلی فارغ التحصیل دانشگاه علوم سیاسی پاریس و دانشگاه کلمبیا آمریکا بوده و بعنوان دبیر اول سفارت فرانسه در آمریکا ، معاون نماینده دایمی فرانسه در اتحادیه اروپا و نیز رئیس دبیرخانه دفاع ملی فرانسه در امور بین المللی و استراتژی فعالیت داشته است .
وی در سال ۱۹۷۴ میلادی با نیکولوز گوگوشویلی در رم آشنا شده و ازدواج کرد. زورابیشویلی دو فرزند – یک پسر و یک دختر – از شوهر اول خود که گرجی ایرانی تبار بوده ، دارد و از شوهر دوم خود فرزندی ندارد./۲۶ آذر ۱۳۹۷

مدیریت سایت -پیراسته فر:حالا متوجه موضوع بدرفتاری ایرانیان مقیم ویا مسافرگرجستان می شویم !که اززمان برنده شدن خانم«بیشویلی» بی حرمتی هاشروع شده.

گرجستان از شهروندان ایرانی ویزای ورود نمی‌خواهد و ایرانیان به طور معمول می‌توانند بدون کارت اقامت تا مدت ۴۵ روز در این کشور بمانند. از این رو گرجستان در سال‌های اخیر به یکی از مقاصد عمده گردشگری ایرانیان تبدیل شده است.

فارس در ادامه این گزارش به نقل از شاهدان عینی نوشته که «افسران پلیس [گرجستان]، در صف ورود به فرودگاه، برخی از افراد را به صورت تصادفی انتخاب و گذرنامه آنها را گرفته و این افراد را به اتاق‌های بازجویی می‌بردند و بعد از سؤال و جواب و بدون اینکه به مدارک همراه شخص نگاهی بیندازند، به وی اطلاع می‌دادند که نمی‌تواند وارد شود و باید به ایران بازگردد».

گزارش فارس همچنین از اقدام افسران زن گرجی در تفتیش بدنی مسافران زن ایرانی «در بالاترین سطح» خبر داده و نوشته که این تفتیش «به بهانه واهی همراه داشتن مواد مخدر» انجام شده است.

این در حالی است که در ماه‌های گذشته، گزارش‌هایی مبنی بر کشف مواد مخدر از ایرانیان مقیم گرجستان یا اقدام برخی از آنان به فروش مواد مخدر منتشر شده است. از جمله در شهریور امسال اعلام شد که پلیس گرجستان، سه شهروند ایران را به خاطر «فروش مواد مخدر غیرقانونی» دستگیر کرده است.

گرجستان روز شنبه ۱۰ آذر نیز اعلام کرد که شش ایرانی را که متهم به نگهداری، و خرید و فروش غیرقانونی مواد مخدر هستند بازداشت کرده است. این شش تن روز جمعه بازداشت شده‌اند و بر اساس اعلام وزارت کشور گرجستان، در جریان بازداشت آنها، ۱.۵ کیلوگرم هروئین کشف شده است.

در این حال سفارت ایران در تفلیس خاطرنشان ساخته که «بر اساس وظایف ذاتی خود در صیانت از حرمت اتباع کشورمان و سرمایه‌های مادی و معنوی هموطنان اقدامات مقتضی را در دستور کار قرار داده است».

سفارت ایران در تفلیس همچنین عنوان کرده که «پیشتر نیز طی مکاتبات و در مذاکرات متعدد، شفاف‌زایی قوانین و مقررات و پاسخگویی روشن به افراد ذی‌نفع و خسارت دیده را خواستار شده بود».

این سفارتخانه در نهایت ابراز امیدواری می‌کند که از طریق «تعامل و همکاری سازنده میان دو طرف» شرایط در جهت تامین منافع متقابل طرفین پیش برود.

اواسط مهر ماه امسال(۱۳۹۷) دولت صربستان معافیت ایرانی‌ها از سفر بدون بی‌ویزا به این کشور را لغو کرد. بلگراد دلیل این تصمیم را اقدام شماری از ایرانیان برای ورود غیرقانونی به اتحادیه اروپا از طریق صربستان یا اعلام پناهندگی عنوان کرده است.

***

 آماراخراجی ها «ایرانی»درچندهفته اخیر حدود ۲۰۰ نفر

رادیوفردادر۱۲آذر۱۳۹۷ گزارش داد:تعداد  ۲۶۲ هزارایرانی در ۱۰ ماه نخست سال جاری میلادی(۲۰۱۸) به گرجستان سفر کرده‌اند،که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته میلادی رشدی ۲.۵ درصدی داشته است. در عین حال آمار مرکز ملی گردشگری گرجستان، نشان می‌دهد تعداد ایرانیانی که در سال ۲۰۱۷ به این کشور سفر کرده‌اند با رشدی ۱۱۷ درصدی به نسبت سال ۲۰۱۶ میلادی، نزدیک به ۲۸۳ هزار نفر بوده است.

ممانعت از ورود تنها مختص شهروندان ایرانی نیست.

از آغاز سال جاری میلادی، از ورود ۱۲ هزار و ۵۱۳ نفر به گرجستان ممانعت شده و در صدر این فهرست مسافران ایرانی هستند که از ورود هزار و ۹۴۹ تن از آنها جلوگیری شده است.

ایرانیان در تفلیس-قلعه ناریکالا 

پس از ایران شهروندان هند، که تعداد زیادی از آنها برای تحصیل یا کار به گرجستان می روند، با یک هزار و ۴۱۰ مورد، بیشترین آمار ممانعت از ورود را دارند. روسیه با ۸۳۶ نفر، سوریه با ۷۴۲ نفر و پاکستان با ۶۵۸ نفر در رده‌های بعدی قرار دارند.

ایسنا نیزدرهمین ایام پرتلاطم می نویسد:

ایران و گرجستان از سال ۲۰۱۶ ویزا را برای اتباع یکدیگر حذف کرده‌اند. شهروندان ایرانی بدون کارت اقامت دائم با ارائه مدارک معتبر در مبادی ورودی این کشور می‌توانند ۴۵ روز در این کشور بمانند. به گفته سفیر گرجستان در ایران، اجرای همین سیاست از آن زمان تا کنون باعث شد سفر ایرانی‌ها به این کشور ۶۰۰ درصد رشد داشته باشد.

ویزا تنها عامل افزایش سفر ایرانی‌ها به این کشور نبود؛ پس از ناآرامی‌های ترکیه، گرجستانِ ارزان مقصد جذابی برای ایرانی‌ها شد، حتی خریداران ملک از ترکیه و دبی راهی گرجستان شدند. با این وضعیت سفیر ایران در تفلیس پیش‌بینی کرد: سفر ایرانی‌ها به این کشور که سال گذشته نزدیک به ۳۵۰ هزار نفر بود، امسال به یک میلیون نفر برسدجواد قوام شهیدی این هشدار را هم به سرمایه‌گذاران تازه نفس در گرجستان داده بود که «خرید ملک در این کشور لزوما تضمینی برای اخذ اقامت طولانی‌مدت این کشور نیست. »

تسهیلات سرمایه‌گذاری گرجستان به اتباع خارجی این اجازه را می‌داد که با خرید ملک به ارزش  ۳۵ هزار دلار ، اقامت کوتاه مدت یک ساله را دریافت کنند. دولت گرجستان پیش‌تر از تغییر قوانین مهاجرتی و افزایش حجم سرمایه‌گذاری در این کشور خبر داده بود.

شنگین

با آن‌که گرجستان عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگین نیست اما اتباع آن می‌توانند بدون ویزا در اروپا سفر کنند، عاملی که انگیزه مهاجرت ایرانی‌ها به این کشور را تقویت کرده است.

تلاش برای «عضویت اتحادیه اروپا»

البته گرجستان در تلاش است تا سال ۲۰۲۰ عضویت اتحادیه اروپا را به‌دست آورد. همان دلیلی که صربستان را وادار کرد از معاهده  لغو روادید با ایران، به بهانه افزایش جمعیت مهاجران و نارضایتی کشورهای همسایه‌اش از این وضعیت، عقب‌نشینی کند.

***

برای آنهایی که به دنبال پناهندگی در سوئد هستند

درخواست پناهندگی شما توسط اداره مهاجرت سوئد بررسی خواهد شد. کسانیکه میتوانند در سوئد پناهندگی بگیرند، مشمول قوانین کنوانسیون پناهندگان سازمان ملل متحد، مقررات عمومی اتحادیه اروپا و قوانین سوئد میشوند.

این برگه، اطلاعات مختصری در اختیارتان قرار میدهد، در مورد چگونگی بررسی درخواست پناهندگی شما توسط اداره مهاجرت و در مورد حقوق و مسئولیتهایی که به عنوان یک پناهجو در سوئد دارید. بعدا اطلاعات بیشتری به شما داده میشود، و همچنین فرصت پرسش خواهید داشت.

قوانین پناهندگی

تمام درخواستهای پناهندگی در سوئد به طور جداگانه در اداره مهاجرت سوئد بررسی میشود. اگر پناهنده سیاسی هستید یا به دلایل دیگر نیاز به حمایت دارید، سوئد به شما یک مجوز سکونت اعطا خواهد کرد.

پناهنده سیاسی

براساس کنوانسیون سازمان ملل متحد مربوط به وضعیت پناهندگان سیاسی و قانون سوئد، اگر در حال تجربه ترس موجه از آزار و اذیت در زمینههای زیر هستید یک پناهنده سیاسی میباشید

 • نژاد
 • ملیت
 • عقیده سیاسی یا مذهبی
 • جنسیت
 • گرایش جنسی
 • تعلق به یک گروه اجتماعی خاص.

آزار و اذیت میتواند از جانب مقامات کشور مبدا شما باشد. این امر زمانیکه مقامات نمیتوانند یا نمیخواهند در برابر آزار و اذیت برای افراد یا گروهها حمایت ارائه دهند، نیز صادق است.

اگر در وضعیت پناهنده سیاسی هستید،معمولا یک مجوز اقامت سه ساله به شما اعطا میشود. (به افراد معینی که تا ۲۴ نوامبر ۲۰۱۵ برای پناهندگی درخواست میدهند، ممکن است حداکثر مجوز اقامت دائم داده شود)

افراد واجد شرایط برای حمایت فرعی

طبق قانون سوئد، شما واجد شرایط حمایت فرعی هستید اگر

 • در خطر مواجه با مجازات مرگ هستید
 • در خطر مجازات جسمی، شکنجه یا دیگر رفتار و مجازات تحقیرآمیز و غیرانسانی هستید
 • بدلیل درگیری نظامی به عنوان یک شهروند در خطر صدمه جدی هستید.

معمولا به افرادی که واجد شرایط حمایت فرعی هستند مجوز اقامت ۱۳ ماهه اعطا میشود. (به افراد معینی که تا ۲۴ نوامبر ۲۰۱۵ برای پناهندگی درخواست میدهند، ممکن است حداکثر مجوز اقامت دائم داده شود)

درخواست پناهندگی

به منظور درخواست پناهندگی در سوئد، شما باید شخصا به اداره مهاجرت بیایید. واحد درخواست، درخواست پناهندگی شما را دریافت و ثبت خواهد نمود.

از شما عکس و اثر انگشت گرفته خواهد شد. از اثر انگشت شما، درمیان موارد دیگر، به منظور بررسی اینکه آیا در کشور اروپایی دیگر درخواست پناهندگی نمودهاید یا خیر، استفاده میشود.

افسر پرونده شما را ملاقات کرده و از طریق مترجم در مورد اینکه چه کسی هستید، چرا کشور مبدا خود را ترک کردهاید و چگونه به سوئد مسافرت نمودهاید، سوالاتی خواهد پرسید. همچنین از شما سوالاتی در مورد شرایط خانوادگی و سلامتی پرسیده خواهد شد. ما اینکار را به منظور آماده شدن برای بررسی درخواستتان انجام میدهیم. در بررسی، نیاز دارید به سوالات بیشتری در مورد دلایل خود برای پناهندگی پاسخ دهید.

اگر نیاز خاصی دارید، برای مثال یک معلولیت، یعنی اگر ظرفیت کاهش یافته برای عملکرد جسمانی دارید، باید اداره مهاجرت را از این امر مطلع سازید. اگر حین درخواست پناهندگی معلولیت برقراری ارتباط با اداره مهاجرت را دشوار میسازد، مستحق دریافت کمک هستید.

همچنین در واحد درخواست میتوانید اطلاعاتی در مورد چگونگی فرآیند پناهندگی کسب کنید و به شما فرصت پرسش داده خواهد شد. هنگامیکه درخواست شما ثبت شد، رسید موقت برای درخواست پناهندگی به شما داده خواهد شد. این رسید را تا زمان دریافت کارت پناهجویی نگه دارید، که شما را به عنوان یک پناهجو شناسایی میکند.

مدارک شناسایی

به منظور اینکه اداره مهاجرت قادر باشد تعیین کند آیا شما حق داشتن پناهندگی دارید یا خیر، به اثبات اینکه چه کسی هستید و از کجا آمده اید نیاز خواهید داشت. بهترین راه برای اثبات این است که پاسپورت یا کارت شناسایی خود را هنگام درخواست پناهندگی ارسال کنید. مدرک شناسایی باید توسط مقامات کشور شما صادر شده و حاوی عکس شما باشد. باید اسم، تابعیت و زمان تولد شما را نشان دهد.

شما مسئول بدست آوردن مدرکی هستید که هویتتان را اثبات کند. اگر هنگامی که برای پناهندگی به اداره مهاجرت میآیید، هیچگونه مدرک شناسایی همراه خود نداشته باشید افسر پرونده از شما خواهد خواست مدارک شناسایی خود را در اسرع وقت ارسال کنید.

اگر یافتن مدارک شناسایی برایتان دشوار است، باید به اداره مهاجرت نشان بدهید که در حال تلاش هستید. اگر مدارک دیگری دارید که هویتتان را نشان میدهد، برای مثال گواهینامه رانندگی، شناسنامه، مدرک تابعیت یا کارت پایان خدمت، باید ارسال کنید. چنین مدارکی نمیتواند بطور جداگانه ثابت کند که شما چه کسی
هستید، اما چندین عدد از آنها میتوانند همراه با حساب شما از سابقه خود و کشور مبدا کمک کنند تا هویت خود را احراز کنید.

اگر هرگونه تلاش ممکن برای اثبات هویت خود را انجام دهید، ممکن است هنگامی که در انتظار رای هستید، مستحق کارکردن شوید.

شما نمیتوانید انتخاب کنید که کدام کشور درخواست پناهندگیتان را بررسی کند( مقررات دوبلین)

هنگامیکه درخواست پناهندگی خود را ارسال کردید، اداره مهاجرت بررسی خواهد کرد که درخواستتان در سوئد یا کشوری دیگر در اتحادیه اروپا بررسی شود. اگر ویزا دریافت کردید، انواع مختلف مجوز اقامت داشتید، یا درخواست پناهندگی در کشور اتحادیه اروپایی دیگری در مسیر خود به سوئد کردید، ممکن است مجبور به بازگشت به همان کشور شوید. این قوانین مشمول مقررات دوبلین میشوند. میتوانید در برگه اطلاعات « برای پناهندگی در اتحادیه اروپا درخواست کردم – کدام کشور درخواست مرا انجام خواهد داد؟» در این مورد بیشتر بخوانید. (این جزوه به تمام زبانها موجود نیست)

هنگامی که منتظر هستید

اگر در کشور سوئد در مورد درخواست پناهندگی شما تصمیم گیری شود، ممکن است هنگامیکه منتظر صدور رای هستید در اینجا بمانید. در این مدت شما با یکی از واحدهای پذیرش اداره مهاجرت در ارتباط خواهید بود. کارکنان واحد پذیرش در مورد اعطای پناهندگی به شما تصمیم نخواهند گرفت. واحد پذیرش به شما در زمینه مسائل عملی، مانند امور مالی و مسکن کمک می کند. همچنین واحد پذیرش هنگامی که رای را دریافت کردید با شما تماس خواهد گرفت، به این ترتیب میتوانید در مورد اینکه این رای چه معنی برای شما دارد و باید چه کاری انجام دهید، اطلاعات کسب کنید.

اطلاعات مهم

واحد پذیرش شما را به یک نشست اطلاعات گروهی دعوت خواهد نمود. در نشست اطلاعات مفیدی در مورد پناهجویان به شما ارائه خواهد شد. برای مثال میتواند اطلاعاتی در مورد سکونت، یا امور مالی و مراقبت بهداشتی و پزشکی باشد. برای مثال، اطلاعاتی دریافت خواهید کرد در مورد قوانین، مقامات دیگر و سازمانهایی که به منظور کمک به پناهجویان کار میکنند. اطلاعات مهمی است که هنگام انتظار برای یک رای مفید خواهید یافت.

در واحد درخواست و واحد پذیرش اطلاعات فراوانی به شما ارائه خواهد شد. ممکن است حس کنید اطلاعات فراوانی را در یک زمان دریافت میکنید. برگهها را نگه دارید به این ترتیب میتوانید هنگامی که نیاز دارید مجددا اطلاعات را بخوانید، و نوبت بعدی که افسر پرونده را ملاقات میکنید سوال نمایید.

اگر در مسکنی که توسط اداره مهاجرت ارائه شده است زندگی میکنید، گاهی اوقات کارکنان اداره مهاجرت را ملاقات خواهید کرد که در آنجا کار میکنند یا از آنجا بازدید مینمایند. کارکنان نمیتوانند به سوالات در مورد درخواست پناهندگی پاسخ دهند، اما میتوانند به شما کمک کنند اطلاعاتی را که بدنبال آن هستید بیابید.

در حال انتظار برای بررسی پناهندگی

ممکن است قبل از اینکه به بررسی در مورد پناهندگی برسید، زمان زیادی طول بکشد. زمان انتظار میتواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

در بررسی پناهندگی قادر خواهید بود در مورد اینکه چرا در جستجوی پناهندگی در سوئد هستید، چه اتفاقی برایتان رخ داده است یا فکر میکنید در صورت بازگشت به کشور مبدا رخ خواهد داد، به ما بگویید.

ممکن است قبل از دریافت یک رای به نشستهای متعددی فراخوانده شوید. در زمانهایی بیایید که اداره مهاجرت برای شما رزرو کردهاست. تعیین قرارملاقاتهای جدید دشوار است و ممکن است مجبور باشیم زمان بیشتری شما را درانتظار بگذاریم.

آدرس خود را اعلام کنید

اگر هنگامی که متنظر رای هستید جابجا شدید باید آدرس جدید خود را به اداره مهاجرت اعلام کنید، به این ترتیب میتوانیم هنگامیکه موعد بررسی یا نشستهای دیگر رسید، به شما دست یابیم. به طور مرتب ایمیل خود را بررسی کنید تا اطلاعات از جانب اداره مهاجرت را از دست ندهید.

کارت پناهجویی

هنگامیکه برای پناهندگی در سوئد درخواست میدهد، رسیدی برای درخواستتان دریافت خواهید نمود. این شمارهای است که میتوانید هنگام تماس با اداره مهاجرت دریافت کنید. این شماره کار افسر را برای یافتن اطلاعات شما راحتتر خواهد نمود. حدودا یک هفته بعد از ارسال درخواست، میتوانید کارتی را از واحد درخواست خود تحویل بگیرید. این کارت، کارت پناهجویی نامیده شده و جایگزین رسید میشود.

باید به منظور اثبات اینکه پناهجو هستید و در طول مدت انتظار برای رای حق ماندن در سوئد را دارید، در تمام اوقات کارت پناهجویی خود را همراه داشته باشید. هنگامی که مراقبت بهداشتی دریافت میکنید، باید کارت خود را همراه داشته باشید به این ترتیب مراقبتی را که نیاز دارید با کمترین هزینه به شما ارائه خواهد شد.

هزینه محل اقامت

میتوانید محل اقامت خود را ترتیب دهید یا در مسکنی که اداره مهاجرت برایتان فراهم نمونده زندگی کنید. اگر پول دارید، باید برای مسکن فراهم شده توسط اداره مهاجرت هزینه پرداخت کنید. اگر ترتیبات خود را برای اقامت دارید، باید اجاره پرداخت کنید.

اگر در مسکن فراهم شده توسط اداره مهاجرت زندگی میکنید، نمیتوانید محل زندگی را انتخاب کنید و ممکن است مجبور شوید در زمان انتظار جابجا شوید. به یاد داشته باشید اگر محل اقامتی را برای خود ترتیب میدهید، آدرس خود را به اداره مهاجرت اعلام کنید.

اگر نیازهای خاصی دارید، مستحق محل اقامت مخصوص هستید. این مورد ممکن است برای شما اعمال شود اگر، برای مثال، معلولیت داشته باشید، از بیماری جسمی یا ذهنی رنج میبرید، یک LGBT، باردار یا پیر هستید. در مورد نیازهای خود در اسرع وقت به اداره مهاجرت بگویید، و ما بهترین تلاش خود را برای یافتن محل اقامت مناسب برای شما خواهیم نمود.

مهم است که هر کس فارغ از مذهب، فرهنگ یا گرایش جنسی در خانه به دیگری احترام بگذارد و مراعات نشان دهد. اگر احساس میکنید در خانه امنیت ندارید به اداره مهاجرت اطلاع دهید.

 بهداشت ودرمان

به عنوان یک پناهجو، مستحق دریافت مراقبت بهداشتی، دندانپزشکی و پزشکی فوری هستید. خدمات مراقبت بهداشتی تصمیم خواهد گرفت که چه نوع مراقبتی را دریافت کنید. اگر کارت پناهجویی خود را نشان دهید، هزینههای کمتری را برای مراقبت بهداشتی و برخی داروها پرداخت میکنید. کودکان و افراد جوان پناهجوی زیر ۱۸ سال تا زمانی که در سوئد اقامت دارند مستحق برخی از مراقبتهای بهداشتی هستند.

تمام پناهجویان در مرکز بهداشت دعوت به بررسی سلامت میشوند. بررسی سلامت درخواست شما برای پناهندگی را تحت تاثیر قرار نمیدهد. این برای شما وجود دارد و اگر نیاز به مراقبت دارید شما را قادر به دریافت کمک فوری میسازد. در بررسی سلامت در مورد مسائل بهداشتی مشاوره، گزینهای برای انجام آزمایشها، و اطلاعاتی در مورد خدمات بهداشتی و مراقبت پزشکی در سوئد دریافت خواهید نمود. اگر هرگونه معلولیتی، بیماری یا مشکل دیگری دارید که نیاز به مراقبت ویژه دارد، اجازه دهید کارکنان مراقبت بهداشتی مطلع شوند.

کارکنان مراقبتهای بهداشتی برای اداره مهاجرت کار نمیکنند و به محرمانه بودن وظیفه متعهد هستند.

کار کردن درسوئد

شما به عنوان یک پناهجو، میتوانید بدون مجوز کار در سوئد کار کنید اگر

 • درخواست شما در سوئد در نظر گرفته شود
 • به منظور روشن کردن هویت خود تلاش کرده باشید
 • درخواست شما به وضوح بی اساس ارزیابی نشده باشد.

اگر این الزامات را برآورده کنید، مستحق کار کردن هستید. اگر مستحق انجام کار هستید، امتیاز ۷ روی کار پناهجویی به معنی« مدرک معافیت از تعهد داشتن مجوز کار(َAT-UND)» خواهد بود.

اگر مشغول کار هستید و درخواست پناهندگی شما رد شده است، میتوانید تا زمانیکه کشور را ترک میکنید یا تا زمانیکه آماده ترک کشور میشوید، به کار خود ادامه دهید. اگر مجوز اقامت به شما اعطا شده است، به این معنی است که شما میتوانید به کار کردن ادامه دهید.

حمایت مالی

اگر قادر به کار کردن نیستید، یا پول ندارید، میتوانید برای خرجی روزانه درخواست کنید. پولی که از اداره مهاجرت دریافت میکنید باید برای غذا، لباس و هزینههای شخصی کافی باشد. اگر از اداره مهاجرت خرجی دریافت میکنید، مهم است در صورت تغییر شرایط مالی، برای مثال، پیدا کردن کار یا تغییر آدرس، اداره مهاجرت را مطلع کنید. تغییر آدرس ممکن است منجر به تغییر در میزان خرجی روزانه شود. ارائه اطلاعات غلط یا فروگذاری از ارائه اطلاعات میتواند جرم تلقی شود و اداره مهاجرت میتواند این موضوع را به پلیس گزارش دهد.

مدرسه وتحصیل بچه ها

تمام کودکان و نوجوانان پناهجو مستحق رفتن به مدرسه و پیش دبستانی هستند. شهرداری محل زندگی شما مسئول ارائه دسترسی کودکان و نوجوانان پناهجو به مدرسه و پیش-دبستانی در شرایط مشابه است با افراد دیگری که در این بخش زندگی میکنند. به منظور راحتتر کردن پیشنهاد مکانی در مدرسه به کودکتان برای شهرداری، باید رضایت خود را به اداره مهاجرت بدهید تا نام کودکتان، زبان، کشور مبدا و شماره پرونده را به طور دقیق به شهرداری ارائه کند. همچنین میتوانید خودتان با شهرداری تماس بگیرید و به آنها بگویید دوست دارید کودکتان به مدرسه یا پیش-دبستانی برود.

به عنوان بزرگسال، هنگامیکه مجوز اقامت در سوئد دریافت کردید میتوانید آموزش زبان سوئدی برای مهاجرت(SFI) را آغاز کنید. اما اگر میخواهید هنگامی که منتظر رای هستید زبان سوئدی یاد بگیرید، سازمانهای غیر دولتی و انجمنهای آموزش بزرگسال فراوانی گروههای مطالعه را در سوئد ترتیب میدهند. از واحد پذیرش خود بپرسید چه فرصتهایی برای مطالعه زبان سوئدی در محل زندگیتان وجود دارد.

سازمانهای غیر دولتی

در مکانهای بسیاری، برای مثال، سازمانهای غیردولتی، انجمنهای آموزش بزرگسال و کلیساها، فعالیتهایی برای پناهجویان ترتیب داده میشود. کارکنان اداره مهاجرت میتواند در مورد سازمانهای موجود در محل زندگیتان اطلاعاتی ارائه کنند. تمام سازمانها در یک شهر کوچک یافت نمیشوند. اگر میخواهید با سازمان دارای تمرکز خاص تماس بگیرید از واحد پذیرش خود بپرسید.

بررسی پناهندگی پناهجویان

در بررسی پناهندگی شما قادر خواهید بود از طریق یک مترجم، اطلاعات بیشتری در مورد دلایل پناهجویی به ما بگویید، که چرا به دنبال حمایت در سوئد هستید. شما کسی هستید که بهتر میداند چرا کشور خود را ترک کردهاید. بنابراین مهم است، هرچیزی که برای شما در کشورتان اتفاق افتاده است یا فکر میکنید در صورت بازگشت اجباری ممکن است اتفاق بیافتد، را به ما بگویید. شما باید نه صرفا درمورد شرایط در کشور مبدا خود، بلکه به دقت آنچه را که برایتان اتفاق افتاده بگوید.

اگر هرچیزی که برای تصمیم شما به ترک کشور خود مهم است را به ما بگویید، اداره مهاجرت میتواند ارزیابی درستی در مورد دلایل شما انجام دهد. افسر پرونده به منظور یافتن آنچه برای درخواستتان مهم است با پرسیدن سوالات به شما کمک میکند.

اگر هرگونه مدرکی یا چیز دیگری دارید که از اظهارات شما پشتیبانی میکند، باید همراه خود در بررسی پناهندگی بیاورید. در صورت لزوم، اداره مهاجرت مطالب را ترجمه خواهد کرد.

مسائلی که صحبت در مورد آنها دشوار است

صحبت در مورد برخی مسائل دشوار است، اما همگی میتوانند برای صحبت با ما بسیار مهم باشند. افسر پرونده متعهد به محرمانه بودن وظیفه است و میتواند آنچه گفتید را صرفا به کسی بگوید که روی درخواست شما کار میکند. مترجم نیز مانند افسر پرونده متعهد به محرمانه بودن وظیفه است. در صورت نیاز میتوانید تقاضای وقفه در بررسی کنید.

اگر افسر مرد یا زن را ترجیح میدهید، باید در زمان مناسب قبل از بررسی به ما اطلاع دهید.

کمک حقوقی

اغلب افراد پناهجو، حق برخورداری از وکیل عمومی را دارند. اگر شما مستحق وکیل عمومی هستید، اداره مهاجرت وکیلی مجرب تعیین خواهد کرد که به دنبال منافع شما بوده و در طول دوره بررسی درخواست شما توسط اداره مهاجرت، کمک حقوقی ارائه خواهد داد.

اداره مهاجرت مشاور حقوقی را تعیین کرده و هزینه آنرا پرداخت مینماید، اما مشاور حقوقی مستقل از اداره مهاجرت و دیگر مقامات عمل میکند. ممکن است فردی را پیشنهاد دهید، یا درخواست داشتن مشاور حقوقی زن یا مرد را نمایید. در زمان مناسب قبل از بررسی ما را مطلع سازید. حتی اگر شما مستحق داشتن مشاور حقوقی از طرف اداره مهاجرت نیستید، میتوانید مشاور حقوقی انتخاب کرده و خودتان هزینهاش را پرداخت کنید.

کار و نقش مترجم

مترجم در بسیاری از نشستها با اداره مهاجرت شرکت میکند و آنچه گفته میشود را ترجمه مینماید. گاهی اوقات مترجم حاضر میشود و در مواقع دیگر از طریق تلفن یا صفحه نمایش شرکت میکند. هنگام صحبت کردن وقفههایی در نظر بگیرید تا مترجم بتواند آنچه را که گفتید تنظیم نماید. هنگامی که او قبل از شروع مجدد شما به صحبت ترجمه میکند، صبر کنید.

مترجمان باید به قوانین معینی پایبند باشند. قبل از ترجمه، مترجمان باید طرفین را از نقش خود، محرمانه بودن وظیفه خود و تعهدشان برای ترجمه هرچیز گفته شده در اتاق مطلع کنند. مترجمان آنچه گفته میشود، را بدون افزودن یا کاستن چیزی ترجمه مینمایند. مترجمان باید بیطرف باشند، به این معنی که آنها نباید نظرات خود در مورد سیاستها، مذهب یا هرچیز دیگر را ابراز کنند. مترجمان باید بیطرف باشند. به این معنی است که مترجم نباید درگیر شود، یا سعی بر کمک به کسی نماید، یا نشان دهد که در طول مکالمه طرف کسی است.

اگر مترجم را درک نمیکنید، یا به دلایل دیگر با او احساس راحتی نمیکنید بسیار مهم است که ما را مطلع سازید. شما میتوانید نشست را مختل کرده و درخواست مترجم دیگری نمایید. اگر مترجم مرد یا زن میخواهید از قبل در موقع مناسب به ما اطلاع دهید.

اگر مجوز اقامت به شما داده شد

اگر مجوز اقامت به شما داده شد، میتوانید در سوئد زندگی و کار کنید. زمانیکه مجوز اقامت خود را دریافت کردید، باید به اداره مالیات سوئد (Skatteverket) بروید، وارد دفتر ثبت شهری خواهید شد و شماره شناسایی شخصی ارائه خواهید داد. کارت مجوز اقامت را به عنوان مدرک مجوز اقامت خود از اداره مهاجرت دریافت خواهید نمود. این کارت به واحد پذیرش شما ارسال خواهد شد.

مجوز اقامت موقت یا دائم

رایجترین مجوز اقامت برای افرادی که درخواست پناهندگی در سوئد دارند، مجوز موقت است که به مدت یک یا سه سال اعتبار دارد.

به اغلب افرادی که به عنوان پناهنده سیاسی مجوز اقامت دریافت میکنند، یا واجد شرایط حمایت فرعی هستند، یا نیاز حمایتی دیگری دارند قبل از ۲۰ جولای ۲۰۱۶ مجوز اقامت دائم اعطا میشود.

در ۲۰ جولای ۲۰۱۶ سوئد قانون جدیدی را معرفی کرد. طبق قانون جدید، افرادی که به عنوان پناهنده سیاسی ارزیابی میشوند و در این مورد از ۲۰ جولای ۲۰۱۶ رای دریافت میکنند، مشمول اعطای مجوز اقامت موقت به مدت سه سال میشوند.

افرادی که واجد شرایط نیاز به حمایت فرعی تشخیص داده میشوند و از ۲۰ جولای ۲۰۱۶ در این مورد رای دریافت میکنند مشمول اعطای مجوز اقامت موقت به مدت ۱۳ ماه میشوند.

افراد ۱۷ تا ۲۴ سال که در دوره آموزش عالی تحصیل میکنند میتوانند، تحت شرایط معین، به منظور تکمیل تحصیل خود مجوز اقامت طولانیتری دریافت کنند.

هنوز برای کودکان و خانوادههای دارای کودک که تا ۲۴ نوامبر ۲۰۱۵ درخواست پناهندگی کردهاند ممکن است حداکثر مجوز اقامت دائم دریافت میکنند، در صورتیکه کودکان هنگام اتخاذ این رای توسط اداره مهاجرت هنوز زیر ۱۸ سال باشند.

امکان محدود الحاق خانواده

افراد دارای وضعیت پناهندگی سیاسی میتوانند به خانواده خود ملحق شوند.

افرادی که اظهارنامه وضعیت حمایت فرعی دریافت میکنند و تا ۲۴ نوامبر ۲۰۱۵ درخواست پناهندگی کردهاند حداکثر میتوانند به خانواده خود ملحق شوند. به هر حال، افرادی که اظهارنامه وضعیت حمایت فرعی دریافت میکنند و بعد از ۲۴ نوامبر ۲۰۱۵ برای پناهندگی درخواست کردند میتوانند صرفا موارد استثنایی به خانواده خود ملحق شوند.

تمدید مجوز

هنگامیکه مجوز اقامت موقت منقضی میشود، میتوانید برای تمدید آن اقدام کنید. مهم است که قبل از انقضا، اما نه زودتر از سه ماه قبل از انقضای مجوز اقامت موقت برای تمدید اقدام کنید.

اگر هنوز نیاز به حمایت دارید، میتوانید مجوز اقامت تمدید شده دریافت کنید. همچنین اگر بتوانید نشان دهید که از طریق استخدام یا کسب و کار قادر به حمایت از خود هستید، مجوز اقامت دائم به شما اعطا میشود. افراد بین ۱۷ تا ۲۴ سال که در حال تحصیل در آموزش عالی هستند در برخی موارد میتوانند، مجوز اقامت طولانیتر دریافت کنند.

عدم پذیرش

رد به این معنی است که اداره مهاجرت تعیین کرده است شما ملاک کافی برای ماند در سوئد را ندارید. اگر درخواست شما رد شده است، دو انتخاب دارید: میتوانید رای را قبول کنید و به کشور مبدا خود باز گردید، یا درخواست تجدیدنظر بدهید.

اگر درخواست پناهندگی شما رد شده است، رای در مورد امتناع از ورود یا اخراج دریافت خواهید نمود. این معمولا به مدت چهار سال از تاریخ اعمال رای، معتبر است. اگر در طول این مدت به سوئد بازگردید، ممکن است از ورود شما امتناع شود و مجددا اخراج شوید. در چین حالتی، شما مستحق بررسی مجدد پرونده خود یا حمایت از جانب اداره مهاجرت نخواهید بود.

درصورت رددرخواست-حقوق مسکن و حمایت مالی متوقف می شود

اگر درخواست پناهندگی شما رد شده است، شما دیگر مستحق حمایت مالی نیستید. این امر برای بزرگسالانی که کودکان زیر ۱۸ سال برای سرپرستی ندارند، اعمال نمیشود. حمایت مالی به معنی، برای مثال، خرجی روزانه و محل سکونت ارائه شده توسط اداره مهاجرت است. حقوق شما هنگامی متوقف میشود که رای رد ورود یا اخراج عملی میشود و دیگر نمیتوانید درخواست تجدیدنظر کنید، یا هنگامیکه ضربالاجل شما برای ترک داوطلبانه منقضی میشود. سپس باید سوئد را ترک کنید.

اگر درخواست تجدیدنظر دارید.اعتراض

اگر درخواست تجدیدنظر را انتخاب کنید، به این معنی است که از یک دادگاه درخواست میکنید رای را بررسی کند. شما باید درخواست خود را به اداره مهاجرت ارسال کنید. این درخواست باید قبل از عملی شدن رای دریافت شود، که سه هفته بعد از تاریخ آگاهی از رای میباشد. اگر مشاور حقوقی دارید، او میتواند به شما کمک کند.

اداره مهاجرت ابتدا درخواست شما را ارزیابی خواهد کرد، تا ببیند رای باید تغییر کند یا خیر. اگر اداره مهاجرت در نظر نگیرد که رای نیاز به تغییر دارد، درخواست تجدیدنظر به دادگاه ارسال خواهد شد، که پرونده شما را بررسی خواهد نمود. اگر با تصمیم دادگاه مهاجرت موافق نیستید، میتوانید از دادگاه عالی مهاجرت (Migrationsöverdomstolen) بخواهید پرونده شما را بررسی کند.

دادگاه عالی مهاجرت صرفا پروندههای معینی را در نظر خواهد گرفت که در اصل برای هدایت تصمیمات آینده مهم هستند. اگر به شما توصیه می شود که دادگاه عالی مهاجرت درخواست تجدیدنظر شما را در نظر نگیرد، تصمیم بلافاصله اعمال می شود.

اگر نظرتان را تغییر دهید و درخواست تجدیدنظر خود را پس بگیرید، میتوانید اداره مهاجرت را مطلع سازید که رای در مورد عدم پذیرش را میپذیرید. در این حالت، دادگاه درخواست تجدیدنظر شما را لغو خواهد کرد و بررسی نخواهد شد.

دیپورت

شما فرصتی مطابق تاریخی که رای عدم پذیرش درخواستتان ترتیب اثر داده میشود برای ترک کشور دارید. رای به شما میگوید که چه مقدار زمان برای ترک کشور دارید و این مسئولیت شماست که به موقع کشور را ترک کنید. ممکن است از طرف اداره مهاجرت حمایت شوید، برای بازگشت به کشور مبدا خود یا کشور دیگری که حق زندگی در آنرا دارید. اداره مهاجرت ممکن است، برای مثال، از طریق ارتباط با کشور مبدا شما یا رزرو کردن سفرتان، به شما کمک کند.

همچنین برخی از افراد میتوانند به منظور کمک برای شروع به کار در کشور مبدا خود حمایت مالی دریافت کنند و تعداد معینی میتوانند از طریق حمایت استقرار مجدد، مانند کمک حقوقی کمک دریافت کنند، یا به آنها کمک شود که در کشور مبدا خود وارد بازار کار شوند. اگر مایلید بیشتر بدانید از افسر پرونده خود در مورد به اصطلاح بازسازی مجدد سوال کنید.

ممنوعیت ورود مجدد

اگر در زمان ذکر شده در رای خود کشور را ترک نکنید، ممکن است ممنوعیت ورود مجدد دریافت کنید. سپس مجاز به ورود مجدد به ناحیه شینگن، بلغارستان یا رومانی برای یک دوره یکساله نخواهید شد. مهم است که بدانید کی باید کشور را ترک کنید.

همچنین اگر اداره مهاجرت معتقد باشد که داوطلبانه ترک نخواهید کرد، ممکن است ممنوعیت ورود مجدد دریافت کنید.

اگر رای در مورد رد ورود دریافت کنید که باید فورا اجرا شود، همواره ممنوعیت ورود مجدد دریافت خواهید کرد.

اگراطلاعات دروغ دادید

اگر اداره مهاجرت معتقد باشد که در بازگشت به کشور مبدا خود همکاری نمیکنید، ممکن است خرجی روزانه خود را از دست بدهید. همچنین اداره مهاجرت ممکن است شما را تحت نظر بگیرد یا بازداشت کند. تحت نظر به این معنی است که باید به طور مرتب در زمانها و مکانهای معین گزارش دهید. همچنین ممکن است مجبور شوید پاسپورت یا دیگر مدارک شناسایی خود را تحویل دهید. بازداشت به این معنی است که باید در مکان قفل شدهای زندگی کنید که اجازه ترک آنرا ندارید.

اگر اداره مهاجرت در نظر بگیرد، اعمال رد ورود یا اخراج ممکن نیست بر این اساس که شما همکاری نمیکنید، پلیس مسئولیت تضمین ترک کشور فرض میشود. پلیس حق احضار و جستجو برای شما را دارد، و ممکن است برای ترک کشور از اجبار استفاده کند.

اطلاعات جدید

اگر اطلاعات جدید بعد از دریافت عدم پذیرش نهایی ارائه شوند، اداره مهاجرت ممکن است در نظر بگیرد اطلاعات جدید به این معنی است که شما نمیتوانید اخراج شوید. مثلا ممکن است این باشد که وضعیت در کشور متبوع شما رو به وخامت گذاشته است یا این که شما بسیار بیمار شده باشید. اداره مهاجرت میتواند این امر را با پیشگامی خود یا بعد از درخواست شما در نظر بگیرد.

شما به نشستهای متعددی دعوت خواهید شد که به شما اطلاعاتی داده خواهد شد در مورد آنچه مهم است هنگام انتظار بدانید.

افسر پرونده در واحد درخواست خواهد گفت که برای مثال با توجه به، محل اقامت شما، امور مالی، مراقبت بهداشتی و تحصیل فرزندتان میتوانید چه حمایتی دریافت کنید.

بعد از اینکه واحد درخواست، درخواست پناهندگی شما را ثبت کرد به واحد پذیرش اختصاص داده خواهید شد. واحد پذیرش شما را به نشست اطلاعات گروهی دعوت خواهد کرد و به شما اطلاعات محلی ارائه خواهد شد در مورد مکانی که زندگی میکند.

همچنین واحد پذیرش هنگامی که مطلب جدید در مورد پروندهتان وجود دارد شما را به نشست دعوت میکند. هنگامی که رای دریافت میکنید، یک افسر پرونده توضیح خواهد داد که این رای چه معنی برای شما دارد و چه کاری باید انجام دهید.

اگر هرگونه سوالی دارید، میتوانید از واحد پذیرش خود بپرسید یا با واحد خدمات مشتری به شماره ۲۳۵-۲۳۵-۰۷۷۱ تماس بگیرید. ساعات تماس تلفنی واحد خدمات مشتری دوشنبه تا جمعه، ۱۶:۰۰-۰۸:۰۰ میباشد.

اگر نیاز فوری برای دسترسی به پلیس، آمبولانس یا آتشنشانی دارید، باید با ۱۱۲ تماس بگیرید.

اگر میخواهید با پلیس در مورد موضوعی که ضروری نیست صحبت کنید، باید با ۱۱۴۱۴ تماس بگیرید.

اگر در مورد سلامتی یا مراقبت بهداشتی خود سوالی دارید، میتوانید با ۱۱۷۷ تماس بگیرید.

حقوق ومزایای چناهجویان

 اگر قادر به بدست آوردن پول نباشید و منابع حمایتی دیگری نداشته باشید، می توانید از هیأت مهاجرت درخواست حمایت مالی کنید. حمایت مالی متشکل از چند بخش است: کمک در مخارج روزانه، کمک به فراهم سازی وسایل آسایش و راحتی و مزایای خاص (مثل: اتاق، آپارتمان و غیره).

هنگامی که درخواست پناهجویی می کنید باید به هیأت مهاجرت اعلام کنید که چه مقدار پول یا منابع دیگری در دست دارید. اگر منابع تامین مالی ندارید، برای مخارج روزانه خود حقوق روزانه دریافت می کنید.

اگر موقعیت مالی شما تغییر یابد، مثلا مشغول به کار شوید، باید این موضوع را به هیأت مهاجرت اعلام کنید. اگر دارای شغل هستید و پول بدست می آورید و با این وجود از هیأت مهاجرت حقوق برای مخارج روزانه دریافت می کنید، مرتکب جرم می شوید. حق دریافت کمک هزینه روزانه می تواند در صورت نقل مکان نیز تحت تاثیر قرار گیرد. به همین واسطه همیشه در صورت دارا بودن آدرس جدید آن را به اداره مهاجرت اعلام کنید.

حق دریافت حقوق برای مخارج روزانه باطل می شود

شما در صورتی حق حمایت مالی خود را از دست می دهید که حکم ردی درخواست یا حکم اخراجی خود را دریافت کنید و این حکم لازم الاجرا باشد، یا وقتی که مدت ترک داوطلبانه ی کشور به اتمام رسیده باشد. این قانون در صورتی برای شما اجرا می شود که شما سرپرست کودکان زیر ۱۸ سال نباشید.

حقوق مخارج روزانه

حقوق مخارج روزانه می تواند با توجه به شرایط متفاوت باشد، مثلا اینکه آیا شما ساکن اقامتگاهی هستید که غذا هم دریافت می کنید یا اقامتگاهی که غذای شما را تامین نمی کند.

اگر هیأت مهاجرت مخارج روزانه شما را تامین می کند، کارتی بانکی دریافت خواهید کردید که متصل به حسابی است که پول به آن واریز می شود.

در اقامتگاهی که در آن غذا سرو می شود، حقوق روزانه برابر است با:

 • روزانه ۲۴ کرون برای بزرگسالانی که تنها هستند
 • روزانه ۱۹ کرون به ازای هر شخص برای بزرگسالانی که مخارج خانوار را می پردازند
 • روزانه ۱۲ کرون برای کودکان تا سن ۱۷ سال

در اقامتگاهی که در آن غذا سرو نمی شود، حقوق روزانه برابر است با:

روزانه ۷۱ کرون برای بزرگسالانی که تنها هستند

روزانه ۶۱ کرون به ازای هر شخص برای بزرگسالانی که خرج خانوار را بر عهده دارند

روزانه ۳۷ کرون برای کودکان زیر ۳ سال

روزانه ۴۳ کرون برای کودکان ۴ تا ۱۰ سال

روزانه ۵۰ کرون برای کودکان ۱۱ تا ۱۷ سال

هرکرون سوئد۴۸۵ تومان به پول ایران البته تااین تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

خانواده هایی که بیش از دو فرزند دارند، حقوق کامل روزانه برای دو فرزند ارشد و نصف حقوق روزانه برای دیگر فرزندان را دریافت می کنند.

حقوق روزانه به جز غذا باید موارد دیگری همچون لباس، کفش، مراقبت های بهداشتی و دارو، خدمات دندان پزشکی، اقلام بهداشتی، دیگر کالاهای مصرفی و فعالیت های اوقات فراغت را پوشش دهد.

امکان کاهش حقوق روزانه وجود دارد اگر:

 • اگر در تصدیق هویت خود همکاری نکنید
 • با پنهان شدن باعث به تعویق انداختن رسیدگی به درخواست پناهجویی خود شوید
 • با وجود دریافت حکم ردی درخواستتان یا حکم اخراجتان در فرایند ترتیب سفر بازگشت به خانه همکاری نکنید

کمک هزینه ی خاص

اگر نیاز مبرم به چیزی دارید که تحت پوشش حقوق روزانه نیست، می توانید درخواست کمک هزینه ی ویژه دهید. باید ثابت کنید که نیاز مبرم به آن کالا یا خدمات دارید و اینکه نمی توانید به تنهایی هزینه اش را بپردازید. مثلا این نیاز می تواند نیاز به عینک، کالسکه بچه یا کفشهای زمستانی باشد. هیأت مهاجرت همیشه یک ارزیابی فردی از نیازها انجام می دهد.

شما تنها می توانید کمک هزینه ی ارزانترین موارد را برای برطرف کردن نیازتان دریافت کنید.

هنگامی که مثلا برای رویت تحقیق پناهجویی، ملاقات با مامور پذیرش شما، یا شرکت در جلسه ی اطلاعاتی گروهی برای حضور در هیأت مهاجرت فرا خوانده می شوید، می توانید به منظور پرداخت هزینه ی مسافرت خود، کمک هزینه دریافت کنید. برای کسب اطالاعات درباره این موضوع، با مامور پذیرش خود صحبت کنید.

حقوق اقامتی

اگر شغلی پیدا کردید یا پیشنهادی کاری دریافت کردید، می توانید درخواست حقوق اقامتی کنید. این برای زمانی است که بیشتر از سه ماه مشغول به کار باشید و به جایی نقل مکان کرده اید که هیأت مهاجرت در آنجا اقامتگاه ندارد. حقوق اقامتی برابر است با:

 • ماهانه ۸۵۰ کرون برای خانواده ها
 • ماهانه ۳۵۰ کرون برای شخصی که سرپرست خانوار است

حکم درباره ی حقوق مالی

هنگامی که هیأت مهاجرت حکمی درباره حقوق مالی صادر کرد، شما اعلانی درباره ی این حکم دریافت خواهید کرد.

 • توسط مامور اجرایی در نهاد پذیریشی شما، یا
 • به اصطلاح با استفاده از ابلاغیه ابتدایی

ابلاغیه ابتدایی یعنی هیات مهاجرت سوئد حکم را از طریق پست معمولی به آدرس محل زندگیتان، ارسال می کند. روز بعد با ارسال نامه ی دیگری به همان آدرس به شما اطلاع می دهیم که حکم را برایتان فرستاده ایم. این کار را برای به حداقل رساندن میزان اشتباهات انجام می دهیم. از این طریق هیات مهاجرت بررسی می کند که شما ابلاغیه ی حکم را تا دو هفته بعد از زمان ارسال، دریافت نموده اید. بعد از آن سه هفته وقت دارید که برای حکم فرجام خواهی کنید.

اگر آدرس ارائه شده معتبر نباشد و حضور شما در سوئد ثبت شده باشد، این حکم و نامه ی کنترل به آدرسی که در پرونده ثبت نامی شما وجود دارد، ارسال خواهد شد.

مهم است تا وقتی که حضور شما در هیات مهاجرت ثبت شده،  آدرس فعلی خود را به نهاد پذیرا اعلام کنید. همچنین بطور منظم، پست خود را چک کنید. اگر درخواست فرجام خواهی داده باشید، ممکن است دادگاه هم با استفاده از روش ابلاغیه ی ابتدایی شما را از حکم صادر شده مطلع نماید.

اگر قصد فرجام خواهی”اعتراض” دارید

اگر فکر می کنید که هیأت مهاجرت درباره حقوق شما حکم اشتباهی صادر کرده، حق فرجام خواهی حکم را دارید. در چنین شرایطی شما باید فرجام خواهی خود را تا سه هفته بعد از آگاهی از حکم به هیأت مهاجرت تحویل دهید. اگر هیأت مهاجرت حکم را تغییر ندهد، فرجام خواهی شما به دادگاه اجرایی انتقال داده می شود که حکم را مورد بررسی دوباره قرار خواهد داد. در صورتی که دادگاه اجرایی هم فرجام خواهی شما را رد کند، این مسئله به دادگاه فرجام خواهی منتقل می شود.

اگر درباره حقوق روزانه یا دیگر کمک هزینه ها سوالی دارید

اگر درباره حمایت مالی پناهجویان سوالاتی کلی دارید، می توانید با هیأت مهاجرت تماس بگیرید. اما اگر درباره حقوق شخصی خودتان سوال دارید، مجبورید به نهاد پذیرش بیایید. کارمندان هیأت مهاجرت به دلایل امنیتی نمی توانند درباره این مسائل پشت تلفن با شما صحبت کنند. در ملاقات با نهاد پذیرش کارت LMA خود را به همراه داشته باشید.

***

پناهندگی درکشورترکیه سخت شده است

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:باواگذاری مسئولیت رسیدگی  پرونده پناهدگی به پلیس مهاجرت ترکیه،مشکلات زیادترشده است،زمان مصاحبه اولیه ازیک سال به ۲ سال افزایش یافته است

ویدئوهای منتشر شده در روز دوشنبه ۱۳ اسفند نشان می دهد که جمعی از پناهجویان مقابل اداره مهاجرت شهر دنیزلی در کشور ترکیه تجمع کرده اند و چندنفر از ماموران پلیس این اداره سعی در جلوگیری از ازدحام جمعیت دارند.

یکی از پناهجویان درباره علت این تجمع به صدای آمریکا گفته است: «پناهجویان از شب قبل(دوشنبه) برای تمدید کارت شناسایی خود باید در این محل حضور داشته باشند تا مطمئن شوند که روز بعد نوبت برای تعویض کارت‌هایشان به آن‌ها می رسد.»

وی با انتقاد از رفتار پلیس اداره مهاجرت دنیزلی ترکیه با پناهجویان گفت که ما از ایران فرار کردیم تا به کشور سومی برویم اما اینجا در یک باتلاق گیر افتادیم و زندگی برایمان بسیار سخت شده است.

این پناهجو معتقد است از زمانی که بررسی پرونده آن‌ها به پلیس ترکیه واگذار شده مشکلاتشان نیز بیشتر شده است چون مسئولان پلیس ترکیه در این رابطه بی تجربه هستند و حتی پرونده افرادی که پیش از این از سازمان ملل قبولی گرفته‌اند هم به مشکل خورده‌است.

شهر دنیزلی از جمله شهرهای است که ترکیه برای پناهجویان در نظر گرفته و جمعیت بسیاری از پناهجویان این شهر ایرانی هستند.

مشکلات پناهجویان به خصوص پناهجویان ایرانی در ترکیه از زمانی پررنگ‌تر شد که کمیساریای عالی پناهندگان از دهم دسامبر سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که روند ثبت و بررسی پرونده پناهجویان به غیر از اتباع سوریه، به پلیس مهاجرت این کشور واگذار شده است.

تصمیم اخیر سازمان ملل برای واگذاری این پرونده‌ها به دولت ترکیه پس از آن بود که در جریان بحران مهاجرت به اروپا در سال‌های ۹۴ و ۹۵، ترکیه به یکی از کشورهای اصلی مسیر مهاجرت به اروپا تبدیل شد و میلیون‌ها پناهجو به این کشور وارد شدند به طور روند بررسی پرونده ها آن هم برای مصاحبه اولیه از یکسال به دوسال افزایش یافت./۱۴ اسفند ۱۳۹۷صدای امریکا

فاصله دینزلی تاآنکارا ۴۰۰ کیلومتر

فاصله دینزلی تاآنتالیا ۱۷۲ کیلومتر

فاصله دینزلی تا استانبول ۳۶۰ کیلومتر

فاصله مرزبازرگان  تا شهر«آغری»  ۱۲۷ کیلومتر

برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

درباره نویسنده

2047مطلب نوشته است .

۲۶ Comments on “علت استقبال ایرانیان در”گرجستان”+شرایط پناهندگی به اروپا”سوئد”ترکیه”

 • خرید هاست wrote on ۱۱ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۴:۱۶

  ممنون از سایت خوبتون که مطالبی در جهت افزایش آگاهی افراد قرار میدید.موفق باشید

 • رزرو اینترنتی هتل wrote on ۱۱ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۱۲:۳۳

  ممنون از توجهتون عالی هستید

 • پوکه معدنی قروه wrote on ۱۸ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۱۷:۰۰

  تشکر.

 • فروشگاه پت شاپ wrote on ۲۳ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۸:۲۱

  موفق باشید سایت خوبی دارید

 • سایت ساز آنلاین wrote on ۲۳ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۸:۲۸

  سایت خوبی دارید موفق باشید

 • تخت تاشو wrote on ۳۰ خرداد, ۱۳۹۷, ۱۴:۵۲

  مطالب خوبی بود استفاده کردم متشکرم

 • محمد آزاد wrote on ۵ تیر, ۱۳۹۷, ۷:۱۴

  بسیاز عالی

 • محضر wrote on ۶ تیر, ۱۳۹۷, ۶:۱۷

  خیلی جالب بود
  خیلی ممنون از اطلاعات خوبتون
  موفق باشید

 • میلگرد میانه wrote on ۲۳ تیر, ۱۳۹۷, ۱۰:۴۶

  با تشکر از مطالب آموزنده شما

 • نمای کرتین وال wrote on ۲۴ تیر, ۱۳۹۷, ۸:۳۹

  عالی

 • دیگ شوفاژ چدنی wrote on ۴ مرداد, ۱۳۹۷, ۱۲:۰۹

  ممنون از سایت بسیار خوبتون

 • دیگ آبگرم wrote on ۴ مرداد, ۱۳۹۷, ۱۲:۱۰

  مطالبتون عالی بود ممنون

 • مشاوره حقوقی wrote on ۱۹ مهر, ۱۳۹۷, ۰:۳۴

  خیلی مچکر از مطالب سایت شما استفاده کردم

 • افزایش فروش wrote on ۲۲ آبان, ۱۳۹۷, ۹:۱۸

  خیلی ممنون از اطلاعات خوبتون

 • پوکه معدنی اعتماد wrote on ۲۳ آبان, ۱۳۹۷, ۲۰:۴۸

  خیلی ممنون خسته نباشین

 • پنل پیامک wrote on ۲ آذر, ۱۳۹۷, ۱۸:۲۴

  سلام واقعا بابت این همه مطالب مفید ممنونم

 • پنل اس ام اس wrote on ۲ آذر, ۱۳۹۷, ۱۸:۲۵

  مطالب سایت عالیه.ممنون

 • تبلیغات نمایشگاهی برای سازمانها wrote on ۱۰ آذر, ۱۳۹۷, ۲۱:۱۸

  با تشکر از مطالب آموزنده شما

 • سامانه پیامک wrote on ۲۸ آذر, ۱۳۹۷, ۱۹:۰۳

  متشکر از محتوای خوبی که در وبسایتتون قرار دادید

 • تجارت الکترونیک wrote on ۹ دی, ۱۳۹۷, ۲۰:۳۰

  ممنون از سایت مفید شما.موفق باشید

 • پوکه معدنی قروه wrote on ۲ فروردین, ۱۳۹۸, ۱۱:۲۶

  تشکر از مطالب کامل و مفیدتون

 • استودیو عکاسی ماندانا رستمی wrote on ۲ فروردین, ۱۳۹۸, ۱۱:۲۷

  سپاس فرواوان

 • pokehmadani wrote on ۲۶ فروردین, ۱۳۹۸, ۱۳:۰۲

  خسته نباشد ممنون

 • پوکه معدنی wrote on ۱۰ تیر, ۱۳۹۸, ۱۳:۴۵

  سلم مقالبه عالی بود تشکر

 • ضدیخ بتن wrote on ۲۲ تیر, ۱۳۹۸, ۱۴:۵۱

  متشکرم موفق باشین

 • پوکه معدنی فلاح wrote on ۲۴ تیر, ۱۳۹۸, ۱۳:۵۷

  سلام،ممنون از اطلاعات خوبنون

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما