بهترین داروها برای درمان “دندان درد” چیست؟

بهترین داروها برای درمان دندان درد چیست؟

 گاهی این دردها به قدری شدید هستند که تا زمان رسیدن به مطلب دندانپزشک و اقدام برای درمان فرد را کلافه می کنند. در این موارد بهتر است از قرص های مسکن دندان برای آرام شدن درد استفاده کنید.

چه قرصی استفاده کنیم؟

ایبوپروفن

ایبوپروفن با نام‌های تجاری

Advil

Genpril

Midol IB

Motrin IB

Proprinal

Smart Sense

یکی از موثرترین و در دسترس‌ترین داروهای مسکن برای دندان‌درد است. این دارو اگر«طبق دستور» مصرف شود،میتوانددرد شما را طوری تسکین دهد  که به داروی دیگری نیاز نداشته باشید.

ایبوپروفن در دو دوز ۲۰۰ و ۴۰۰ میلی‌گرم در بازار دارویی ایران موجود است. این دارو بدون نسخه در ایران و بیشتر کشورها قابل تهیه می‌باشد و اگر منع مصرفی برای این دارو نداشته باشید (مثلاً خونریزی گوارشی، مشکلات قلبی مانند انجام جراحی بای پس قبلی اخیر و وجود حساسیت دارویی شناخته شده به این دارو…) می‌توانید آن را برای دندان‌درد خود استفاده کنید.

ژلوفن

قرص ژلوفن فرم ژلاتینی ایبوپروفن است که جذب گوارشی راحت تری نسبت به قرص ایبوپروفن دارد. ولی  در صورت مصرف زیاد برای کبد مضر است.

البته اگر آن را برای مدتی برای دندان دردی که امان مان را بریده استفاده کنیم، عوارضش دیده نمی شود. اما نباید برای کوچکترین دردی سراغ ژلوفن بروید.

استامینوفن

استامینوفن از داروهای مؤثر بر درد است. استامینوفن با نام Paracetamol هم در دنیابه عنوان مسکن معروف است هرچند که خاصیت ضد دردی دارد ولی خاصیت ضد التهابی شناخته شده‌ای ندارد. استامینوفن بیشتر در ترکیب با سایر داروهای ضد درد تجویز می‌شود.

در خانم‌های باردار هم استامینوفن ضد درد خوبی در تمام مراحل بارداری تلقی می‌شود.

امازیاده روی در مصرف استامینوفن و تخطی از دوز مجاز دارو می‌تواند مشکلات کبدی شدید ایجاد کند.

داروهای ترکیبی ضد درد

داروهای ترکیبی ضد درد اغلب حاوی ایبوپروفن، استامینوفن و کافئین هستند که در درمان دندان‌درد مؤثر شناخته می‌شوند.

این داروها اغلب به فرم کپسول و با نام‌های تجاری مانند نوافن، آسیفن، مگافن و … عرضه می‌شوند ولی اغلب ترکیبات یکسانی دارند.

ترکیب استامینوفن و کدئین هم  بدون نسخه در حال حاضر از داروخانه‌ها قابل تهیه می‌باشد.

هر چند داروهای ترکیبی در تسکین دندان‌درد اثرات خوبی نشان‌داده‌اند ولی در مصرف آن‌ها باید احتیاطکرد. چون احتمال آلرژی یا عوارض ناخواسته با افزایش تعداد ترکیب‌های دارو ممکن است افزایش یاشد.

شیاف دیکلوفنات 

شیاف دیکلوفنات کلاً مسکن خوبی است. اما باید در موارد جدی استفاده شود. اگر  دندان دردتان غیر قابل تحمل شد میتوانید یک شیاف استفاده کنید. تا جایی که میتوانید نباید فرم تزریقی دیکلوفنات را استفاده کنید.

آسپرین

در موارد غیر از کشیدن دندان یا جراحی در ناحیه دهان، آسپرین ساده داروی خوبی برای تسکین دندان‌درد است. آسپرین ضد درد و ضدالتهاب خوبی است و اثرات جانبی کمی دارد. در کودکان نباید برای دندان‌درد آسپرین تجویز شود. آسپرین تشکیل لخته را در خون به تأخیر می‌اندازد و در بیمارانی که مشکلاتی مانند خونریزی یا زخم‌های گوارشی دارند نباید استفاده شود.

آنتی بیوتیک ها در صورت عفونت

آنتی بیوتیک‌ها به طور مستقیم اثری بر روی دندان‌درد ندارند. بعضی از کسانی که به دندان‌درد مبتلا هستند به خیال اینکه عفونت دندان وجود دارد و عامل درد است سرخود آنتی بیوتیک مصرف می‌کنند. درحالی که مصرف آنتی‌بیوتیک به تنهایی کمکی به کاهش درد نمی‌کند. در مواقع تورم و تب، آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است در کنترل علایم با کاهش فشار بافتی کمک کننده باشند، ولی آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند آموکسی‌سیلین اثر ضد دردی ندارند.

دگزامتازون

دگزامتازون در صورت مصرف زیاد عوارض خیلی بدی برای سلامتی دارد. اما اگر  دندان دردتان شدید شدید بود، میتوانید یکی دو تا از آنها را استفاده کنید تا درد تان تسکین یابد. اثر این داروها بیشتر ضدالتهابی است. قبل از تزریق اگر بیماری خاصی دارید به شخص تزریق کننده بگویید.

مفنامیک اسید

معلوم نیست که دقیقاً چرا مفنامیک اسید به عنوان داروی مسکن برای دندان‌درد در میان عامه مردم مطرح شده است. قضیه این است که حتی متأسفانه برخی از داروخانه‌ها هم برای دندان‌درد به جای ایبوپروفن که داروی موثرتری  برای تسکین دندان درد است مفنامیک اسید به عنوان مسکن می‌دهند. مفنامیک اسید و ایبوپروفن از یک خانواده هستند ولی اثر ایبوپروفن در تسکین دندان درد بهتر است و مفنامیک اسید بیشتر در دردهای قائدگی و میگرنی و … اندیکاسیون دارد.

بی‌حس کننده‌ها یا ضد دردهای موضعی

قطره‌های صناعی یا گیاهی و اسپری‌ها روی دندان‌درد اثردارند ولی فقط مدت کوتاهی دندان‌درد را برطرف می‌کنند.معمولا جای داروهای خوراکی و تزریقی را نمی‌گیرند.به علاوه ممکن است ایجاد حساسیت موضعی،حالت سوختگی مانند یا زخم هم در ناحیه بکنند.ولی در مصرف چند باره،به مدت کمی می‌توانند درد را برطرف کنند.

درباره نویسنده

2089مطلب نوشته است .

One Comment on “بهترین داروها برای درمان “دندان درد” چیست؟”

  • گلِ ناز wrote on ۱۴ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۹:۳۳

    بسیار بسیار ممنون از مطالب مفید و کاربردی شما..
    سایت بسیار خوب و جامعی دارید.
    حق نگهدارتان⚘

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما