دیدگاه رئیس جمهورامریکادرباره “ظریف”وزیرخارجه ایران

دیدگاه رئیس جمهورامریکادرباره

تعریف وتمجید ازوزیرخارجه ایران”ظریف”درکابینه دولت “ترامپ”امریکا 

تیم مذاکره  آن‌ها (ایران) فوق‌العاده‌ای هستند.

جان کری (وزیر خارجه سابق آمریکا) در برابر مردی(ظریف) که داشت با او مذاکره می‌کرد(وزیرخارجه ایران)، هیچ شانسی نداشت.

اولین باری که آن مرد(ظریف) را دیدم، او را در یک برنامه(تلویزیونی) دیدم من به او  نگاه کردم و بعد از سه دقیقه تماشا گفتم :

امکان ندارد جان کری بتواند از پس مذاکره با این مرد(محمدجوادظریف) برآید.

بعداً دیدیم که همین‌طور هم شد.

این یک توافق کاملا یک‌طرفه بود و ما برای رسیدن به آن ۱۵۰ میلیارد دلار، از جمله ۱.۸ میلیارد دلار نقد، هزینه کردیم. این توافق خوب و متناسب نبود

ما یک توافق بسیار وحشتناک را لغو کردیم که هرگز نباید منعقد می‌شد. برخی از قدرتمندترین تحریم‌هایی را که تاکنون علیه یک کشور اعمال کرده‌ایم، اعمال خواهیم کرد،این تحریم‌ها خیلی زود اجرایی خواهند شد.

نتانیاهو و ترامپ

رئیس‌جمهور آمریکا با بیان اینکه این تحریم‌ها آماده اعمال هستند، گفت:نمی‌توانیم اجازه دهیم که یک توافق به جهان لطمه بزند. این توافقی است که به جهان لطمه می‌زند، نه ایالات متحده؛ و قطعا دیروز دیدید که «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی-برخاست و در حمایت از آنچه انجام دادیم صحبت کرد.(تأییدکرد)

بنابراین(دوباره بایدمذاکره کنیم) یا به یک توافق واقعا خوب برای جهان می‌رسیم یا اصلا توافقی نمی‌کنیم.

ایران یا مجدداًمذاکره بکند یا چیزی اتفاق  بدی می‌افتد!

این سخنان  رئیس جمهورامریکا،یک روزبعدازخروج ازبرجام-درجلسه هیئت دولت امریکا (چهارشنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷) ۹می۲۰۱۸مطرح شده است.

***

 انتقاد شدید دونالد ترامپ از تلاش‌های جان کری برای حفظ برجام

بند«غروب برجام»چیست؟

دونالد ترامپ، جان کری را متهم کرده که «افتضاح» برجام را رقم زده است.

دونالد ترامپ روز دوشنبه ۷ماه می۲۰۱۸(۱۷ اردیبهشت۱۳۹۷) در توئیتی از جان کری، وزیر خارجه سابق ایالات متحده که گزارش شده مشغول رایزنی برای حفظ توافق اتمی با ایران است، به شدت انتقاد کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در پیام خود نوشته است:‌‌ «ایالات متحده نیازی به تلاش‌های احیانا غیرقانونی دیپلماسی در سایه جان کری، آن هم در معامله اتمی بسیار بد مورد مذاکره با ایران ندارد. او کسی است که این افتضاح را رقم زد».

روزنامه «بوستون گلوب» جمعه هفته پیش گزارش داد جان کری، که از طرف‌های اصلی مذاکرات اتمی با ایران در دولت باراک اوباما بود، به طور خصوصی مشغول رایزنی با مقامات رسمی خارجی است تا استراتژی حفظ آمریکا در برجام را بررسی کنند.

 

 اصلاحات موردنظرترامپ برای برجام چیست؟

رئیس‌جمهوری آمریکا سه‌شنبه شب به وقت ایران تصمیم ایالات متحده درباره آینده برجام را اعلام می‌کند.

دونالد ترامپ از زمان فعالیت های انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ منتقد دو آتشه این توافق بوده و هنوز اصرار دارد که این «توافقی بسیار بد» است. وی تا روز ۲۲ اردیبهشت به متحدان اروپایی آمریکا فرصت داده تا دست به اصلاحاتی در برجام بزنند و در غیر این‌صورت تعلیق تحریم‌های ایران بر اساس برجام را تمدید نمی‌کند.

۱-«دسترسی فوری» بازرسان بین‌المللی به تمامی مکان‌ها و تأسیسات ایران.

۲-دائمی شدن محدودیت‌های هسته‌ای

شرط غروب = بندی درتوافق هسته ای«برجام»است که به ایران اجازه می‌دهد، پس از سال ۲۰۲۵میلادی(۱۴۰۴شمسی) به فعالیت‌های هسته ای خود ادامه دهد.

۳-تضمین به نزدیک نشدن به سلاح هسته‌ای

۴- محدودیت برنامه موشک‌های بالستیک ایران هستند

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، گفته که واکنش جمهوری اسلامی به خروج احتمالی آمریکا از برجام برای ایالات متحده «اصلاً خوشایند نخواهد بود».

گزارش شده که جان کری همچنین با محمد جواد ظریف دیدار کرده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز دوشنبه با تأیید گزارش‌ها درباره دیدار آقای ظریف با جان کری گفت که «آمریکا را فقط دولت ترامپ نمی‌دانیم بلکه بسیاری از افراد دیگر هم بر روند تصمیم‌گذاری‌ها اثرگذار هستند».

 

مقام‌های اروپایی در تلاش هستند که دونالد ترامپ را به حفظ برجام راضی کنند

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، طی دو هفته گذشته در این زمینه رو در رو با رئیس‌جمهوری آمریکا گفت‌وگو کردند.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، نیز تلفنی با آقای ترامپ گفت‌وگو کرده است.

سر کیم داروک، سفیر بریتانیا در ایالات متحده، روز یکشنبه در برنامه «فیس د نیشن» شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس آمریکا گفت نخست‌وزیر بریتانیا معتقد است که برجام توافقی «عالی» نیست ولی توافقی خوب محسوب می‌شود./منبع: ۱۷/اردیبهشت/۱۳۹۷ رادیوفردا

***

«بند غروب برجام»چیست؟

«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، در سفر به نیویورک، یکی از بخش‌های اصلی مذاکرات خود با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا را ابراز نگرانی از «بند غروب آفتاب »دانست،گفت:

این بند بازه زمانی رفع محدودیت‌های هسته‌ای ایران را مشخص می‌کند که شامل افزایش سانتریفیوژهای غنی‌سازی اورانیوم بعد از ۱۰ سال و افزایش حجم اورانیوم کمترغنی شده بعد از ۱۵ سال است. اسرائیل مدعی است با پایان این بازه زمانی ، ایران عملا به نقطه صفر بازمی‌گردد و بار دیگر در مسیر ساخت بمب هسته‌ای قرار می‌گیرد!

نتانیاهو و ترامپ

آنچه نتانیاهو در گوش ترامپ خواند تجدید نظر در بند موسوم به «غروب آفتاب» است- بندی که بازه زمانی لغو محدودیت های اعمال شده بر برنامه هسته ای ایران را تعیین می کند.

طبق بند مورد نظر، ایران بعد از گذشت ۱۰ سال از زمان اجرای توافق هسته ای می تواند شمار سانتریفیوژهای غنی سازی اروانیوم را به بیش از سقف فعلی ( ۵ هزار و ۶۰ عدد) افزایش دهد.

یعنی ایران بعد از ۱۵ سال هم می تواند سقف مجاز (۳۰۰ کیلوگرم) ذخیره اورانیوم کمتر غنی شده خود را افزایش دهد.

 نتانیاهو مدعی است رفع محدودیت حکم بازگشت ایران به نقطه صفر را دارد

«رکس تیلرسون» وزیر خارجه -پیشین-امریکا نیز در مصاحبه با «فاکس نیوز» از بند موسوم به غروب آفتاب برجام اعلام نارضایتی کرده و مدعی شد این توافق آن‌طور که لازم است برنامه هسته‌ای ایران را کند نمی‌کند

محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با «CNN» درخصوص بند غروب در برجام  گفت: ۱۳۹۶/۰۷/۳

روایت ظریف از «بند غروب برجام»

درباره محدودیت زمانی که در توافق‌نامه وجود دارد مذاکرات بسیار زیادی انجام شد، چون ما معتقد بودیم نباید هیچ محدودیتی روی حقوق ایران اعمال شود به این دلیل که اگر ما همه ساز و کارها را می‌پذیریم که پذیرفتیم در این صورت ایران باید مثل سایر اعضای NPTباشد. اما طرف دیگر در مذاکرات(امریکا) معتقد بود که باید یک مدت زمان طولانی‌تر وجود داشته باشد و درنهایت ما در مورد این مدت زمان، به یک توافق حد وسط رسیدیم که مدت زمان آن ۱۰ سال است.

به اعتقاد رییس‌جمهوری آمریکا، در وهله اول کری فردی بوده که این «مشکل» را ایجاد کرده است.

***

                دیدار محرمانه کری با ظریف

شنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

یک روزنامه آمریکایی از لابی سنگین و مخفیانه جان کری درباره برجام گزارش داده است.

  کمتر از یک هفته دیگر، رئیس جمهوری آمریکا سرنوشت برجام را تعیین می کند. روزنامه های غربی خصوصا اروپایی که با تصمیم احتمالی خروج امریکا از برجام، از لحاظ اقتصادی بسیار متضرر می شوند، محور اخبار سیاسی و اقتصادی خود را به روز شنبه ۲۲ اردیبهشت سال جاری مصادف با ۱۲ می میلادی اختصاص داده اند.

روزنامۀ  بوستون گلوب  روز گذشته در  وب سایت روزنامه خود مدعی شد که دکتر محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان با جان کری وزیر خارجه اسبق آمریکا درباره نجات برجام دیداری محرمانه داشته اند.

این روزنامه در ادامه نوشته است: «جان کری» وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در هفته‌های گذشته برای تداوم پایبندی کشورها به برجام و حفظ این توافق لابی سنگین با برخی مقامات داشته است.

در این گزارش آمده است که کری ماه گذشته در همین رابطه با «فرانک والتر اشتاین‌مایر» رئیس جمهوری آلمان دیدار و رایزنی کرده است. وی همچنین با «فدریکا موگرینی» مقام ارشد اتحادیه اروپا گفت و گوی تلفنی داشته و در پاریس و نیویورک به دیدار «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه رفته است.

بوستون گلوب مدعی است که جان کری همچنین دو هفته پیش با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران هم در نیویورک دیدار و با او درخصوص برجام رایزنی کرده است.

بوستون گلوب درخصوص دیگر تلاش‌های وزیر امورخارجه پیشین آمریکا(جان کری) برای حفظ برجام می‌نویسد، وی در این رابطه در هفته‌های گذشته ده‌ها تماس تلفنی با نمایندگان کنگره این کشور از جمله «پل رایان» رئیس مجلس نمایندگان داشته است.این رسانه ادامه می‌دهد:

کری اقدامات خود را با جمعی از مشاوران ارشدش در دوران وزارت امور خارجه هماهنگ می‌کند. این گروه که «دیپلماسی کارآمد است» نام گرفته، شورایی مشورتی دارد که اعضایی همچون «وندی شرمن» مذاکره کننده ارشد توافق هسته‌ای با ایران، «جان فاینر» رئیس پیشین کارکنان وزارت امور خارجه آمریکا و «جنیفر ساکی» سخنگوی پیشین این وزارتخانه را شامل می‌شود.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: این گروه برای حفظ برجام معتقد به لزوم تمرکز فعالیت‌ها روی اروپایی‌ها، اسرائیلی‌ها و کارشناسان غیرحزبی است. کری یکی از نشانه‌های موفقیت خود را نامه ۲۵ آوریل (پنج اردیبهشت) ۲۶ مقام ارشد نظامی و امنیتی اسرائیلی خطاب به آمریکا برای پایبندی آن به برجام می‌داند.

بوستون گلوب با اشاره به فعالیت‌های کری در عرصه داخلی برای متقاعد کردن مقام‌های آمریکایی به پایبندی به برجام می نویسد: وی اخیرا صبحانه‌ای کاری با اعضای مجلس نمایندگان و سنای آمریکا برای پاسخگویی به سوال‌های آن‌ها (درخصوص برجام) و تاکید بر این موضوع داشت که چگونه اروپا درصورت خروج ترامپ از این توافق، امکان حفظ آن را خواهد داشت.

این رسانه با اشاره به سکوت خبری فعلی درخصوص فعالیت‌های اخیر این وزیر امورخارجه پیشین آمریکا ادامه می دهد: او و متحدانش معتقدند که دفاع عمومی چهره‌های برجسته حزب دمکرات از برجام، نتیجه معکوس خواهد داشت و ترامپ را هر چه بیشتر به خروج از این توافق تحریک خواهد کرد.

در همین رابطه خبرگزاری ایرنا گزارش داده است : در صورت صحت این خبر، این دومین بار در ماه‌های اخیر است که کری و ظریف که نقش اساسی در شکل‌گیری برجام داشتند، گفت وگو کرده اند.

پیش از این «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دیدار ظریف و کری که در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ آلمان انجام شده بود را تایید کرده و گفته بود که چنین دیدارهایی، در چهارچوب دیپلماسی فعال و همه جانبه و به عنوان بخشی از سیاست ها و رایزنی برای تامین حداکثری منافع ملی صورت می گیرد.

کری سه شنبه گذشته در صفحه توئیتر خود درخصوص هرگونه اقدام نسنجیده احتمالی دولت آمریکا هشدار داد و خروج از توافق را موجب بازگشت واشنگتن به موقعیت یک دهه پیش خود دانسته بود./شنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷خبرآنلاین

***

ملاقات محرمانه ظریف باجان کری دربهمن۱۳۹۶

ماه گذشته میلادی (فوریه۲۰۱۷)در خلال «کنفرانس امنیتی مونیخ» محمدجواد ظریف با وزیر خارجه سابق آمریکا، جان کری ملاقات کرد. طی دو سالی که مذاکرات توافق هسته‌ای با جدیت دنبال می‌شد، این زوج دیپلماتیک، بارها با یکدیگر ملاقات داشتند. در جلسه‌ای که این دو مقام دیپلماتیک در کنفرانس مونیخ با حضور سایر طرف‌های توافق هسته‌ای داشتند، جان کری از طرف ایرانی تقاضا کرد در صورت هر نوع اقدام دولت ترامپ، ایران از توافق هسته‌ای خارج نشود یا مفاد آن را نقض نکند.۱۳۹۶/۱۲/۱۳اقتصادنیوز

تسنیم درهمین روز(۱۳۹۶/۱۲/۱۳) نوشت: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در گفت‌وگویی  با اشاره به دیدار هفته گذشته‌اش با «جان کری» وزیر امور خارجه سابق آمریکا در حاشیه اجلاس مونیخ، گفت: عمدتاً دیدارهای ما محرمانه نیست و در حاشیه جلسات و نشست‌های بین‌المللی با نخبگان این کشور، گفت‌و‌گوهایی را انجام می‌دهیم.

وی با بیان اینکه “در حال حاضر با دولت آمریکا مذاکره و گفت‌وگویی نداریم”، افزود: در حاشیه اجلاس بین‌المللی، فرصت‌های مناسبی برای روشنگری و بیان سیاستهای جمهوری اسلامی و گفت‌وگو با افراد تأثیرگذار این کشور صورت می‌گیرد.

وزیر امور خارجه که با خبرگزاری خانه ملت گفت‌وگو کرده است، با اشاره به جزئیات دیدارش با جان کری، تصریح کرد: موضوعات دیدار ما بیشتر درباره برنامه‌های ترامپ در قبال برجام و اتخاذ سیاست‌های مناسب در قبال آن و همچنین منزوی کردن وی در سطح جهان بوده است.

***

وزیر خارجه سابق آمریکا دو بار ظرف دو ماه گذشته با وزیر خارجه ایران دیدارداشته اند
یک روزنامه آمریکایی گزارش داده «جان کری»، وزیر خارجه سابق این کشور برای نجات توافق هسته‌ای «برجام» با «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران در نیویورک دیدار کرده است.
بوستون‌‌گلوب به نقل از یک منبع آگاه نوشته کری یکشنبه دو هفته پیش به نیویورک‌ سفر کرده و با ظریف درباره روش‌های نجات توافق هسته‌ای برجام گفت‌وگو کرده است.
کری همچنین در قالب یک «مأموریت مجدانه اما مخفی» با شماری از افرادی که در دوران حضورش در وزارت خارجه آمریکا با آنها آشنا شده تماس برقرار کرده است.
به نقل از تسنیم، منبع روزنامه بوستون‌گلوب گفته دیدار کری و ظریف دومین دیدار آنها ظرف دو ماه گذشته بوده است. جان کری علاوه بر این با «فرانک والتر اشتاین‌مایر»، رئیس‌جمهور آلمان نیز دیدار کرده و با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تلفنی گفت‌وگو کرده است. «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه نیز جزو افرادی بوده که جان کری در نیویورک با وی دیدار کرده است. /۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷صدای امریکا

خروج امریکا از«برجام» +واکنش رهبری،مسئولین،علما،فرماندهان+اروپا

دونالدترامپ،رییس‌جمهور آمریکا ،درساعت ۲۳سه شنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷(۸می۲۰۱۸) فرمان اجرایی خروج از برجام را امضا کرد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا در توصیف مذاکرات خود در ژنو با محمدجواد ظریف گفت:

«ظریف سه بار سر من فریاد کشید»

ماجرای فریاد ظریف بر سر جان کری

علاءالدین بروجردی

علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در جلسه‌ای اعضای مذاکره کننده گفتند در مذاکرات ژنو۲ تقریبا تمام کارها به اتمام رسیده بود و به عبارتی ۹۰ درصد مذاکرات پیشرفت داشت ولی فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه به دلایل واهی مذاکرات را برهم زد

و در این جلسه آقای ظریف با صدای بلند بر سر جان کری فریاد زد

و گفت وقتی به توافقات احترام نمی‌گذارید چرا وقت ما را می‌گیرید!؟

 جان کری نیزدر صفحه شخصی خود نوشت :کسی تا به حال با من چنین برخوردی نداشته است،برخوردی مثل دادزدن وزیرخارجه ایران)

منبع:مشرق(۱۶ آذر ۱۳۹۲ ) به نقل از باشگاه خبرنگاران، علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به مناسبت ۱۶ آذر ماه روز دانشجو در جمع دانشجویان، اساتید، کارکنان و برخی مسئولان استانی در دانشگاه آزاد یزد.

ظریف از ماجرای داد و فریاد خود بر سر جان کری می گوید: گاهی اوقات، از کوره در رفتن اجتناب ناپذیر است / دوبار فریاد زدن ممکن است استرس انسان را کاهش داد

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:این جمله معروف را خبرگزاری های خارجی بنقل از وزیرخارجه وقت امریکا(جان کری)رسانه های خارجی هم نقل کرده اند.

نکته دوم اینکه دراستفاده ازمنابع ،برای فهم آسان مطالب،اصلاحات ویرایشی هم انجام گرفته است./پایان

جان کری وزیر خارجه آمریکا در توصیف مذاکرات خود در ژنو با محمدجواد ظریف گفتظریف سه بار سر من فریاد کشید.

***

تقدیر رئیس جمهور ازوزیرامورخارجه-ظریف-۰۸ شهریور ۱۳۹۳

***

تعریف وتمجید«وزیرخارجه چین»ازظریف

«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین نیز در این دیدار با اشاره به فضای پس از برنامه جامع اقدام مشترک اظهار داشت: پس از توافق هسته ای وین فضای مطلوبی برای ایران ایجاد شد و روابط خارجی ایران توسعه چشمگیری داشته است.
وی گفت: چین به عنوان شریک و دوست ایران از شکل گیری چنین فضای مناسبی برای تبادلات گسترده تر استقبال و ابراز خرسندی می کند.
وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین، همتای ایرانی خود را یکی از پرکارترین وزیران خارجه دنیا دانست/۲۴ شهریور ۱۳۹۴باشگاه خبرنگاران
***

  تشکر رهبر معظم انقلاب از ظریف

تشکر رهبر معظم انقلاب از ظریف

رهبر معظم انقلاب در بیانات امروز(۲۹ بهمن ۱۳۹۶)خود از «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه، تشکر کردند.

آیت الله خامنه ای در بیانات امروز خود با اشاره به برجام و مذاکرات هسته ای تاکید کردند: ما نتیجه اتکاء به خارجی‌ها را در قضیه برجام مشاهده کردیم و در قضیه مذاکرات هسته‌ای به آنها اعتماد کردیم اما سودی نبردیم البته خوشبختانه مسئولان برخورد خوبی با این مسئله دارند و وزیر امور خارجه که باید از او تشکر کرد، با خباثت امریکایی ها و به نعل و به میخ زدن اروپایی‌ها، برخورد خیلی خوب و قوی دارد که این راه باید ادامه یابد.

***

هیچکس نباید مذاکره کنندگان ما را سازشکار بداند/از این مذاکرات ضرر نمی‌کنیم

دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان با مقام معظم رهبری

حضرت آیت الله خامنه‌ای تاکید کردند :هیچکس نباید مجموعه مذاکره کنندگان ما را سازشکار بداند،اینها بچه های خود ما و بچه های انقلابند. یک ماموریت سختی را برعهده دارند و هیچکس نباید ماموری را که مشغول کاری است تضعیف کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سه حادثه تاریخی روز ۱۳ آبان( تبعید امام  ۱۳۴۳)- کشتار بیرحمانه دانش آموزان در تهران به دست مأموران رژیم دیکتاتورِ مورد حمایت آمریکا در سال ۱۳۵۷ و اقدام  شجاعانه دانشجویان در تسخیر سفارت آمریکا در سال ۱۳۵۸، هر سه، به نحوی به دولت آمریکا مربوط است، و به همین علت روز ۱۳ آبان روز ملی مبارزه با استکبار نامگذاری شده است.

جوانان مؤمن و شجاع دانشجو که در سال ۱۳۵۸، سفارت آمریکا را تسخیر کردند، حقیقت و هویت واقعی این سفارتخانه را که در واقع لانه جاسوسی بود، کشف کردند و در مقابل دیدگان مردم دنیا قرار دادند.

*هر ملت و دولتی که به آمریکا اعتماد کند، ضربه خواهد خورد، حتی اگر از دوستان آمریکا باشد.

رهبر انقلاب اسلامی ، ضمن حمایت از مجموعه مسئولان و مذاکره کنندگان با پنج به علاوه یک، تأکید کردند: اینها فرزندان انقلاب و مأموران جمهوری اسلامی هستند که با تلاش فراوان در حال انجام دادن مأموریت سخت خود می باشند و «هیچ کس نباید آنها را تضعیف کند، مورد توهین قرار دهد یا سازشکار بداند».

*بأذن الله از این مذاکرات ضرری هم نمی کنیم بلکه تجربه ای در اختیار ملت قرار می گیرد که مثل تجربه تعلیق موقت غنی سازی در سالهای ۸۲ و ۸۳، ظرفیت فکری و تحلیلی مردم را بالا خواهد برد.

یک دهه قبل در مذاکرات با اروپایی ها، با نوعی عقب نشینی، تعلیقی را که در واقع تحمیل شده بود پذیرفتیم اما بعد از دو سال تعلیق و تعطیلی بسیاری از کارها، همه فهمیدیم که حتی با این گونه کارها، مطلقاً امیدی به همکاری طرفهای غربی وجود نخواهد داشت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: اگر این کار را نمی کردیم ممکن بود برخی مدعی شوند که اگر یک بار عقب نشینی می کردید مشکلات حل و پرونده هسته‌ای عادی می شد، اما با تجربه تعلیق موقت، همه درک کردند که طرفهای ما دنبال اهداف دیگری هستند، لذا کار و پیشرفت را مجدداً شروع کردیم.

* به مذاکرات جاری خوش بین نیستم چرا که معلوم نیست نتایجی را که ملت انتظار دارد به همراه بیاورد اما معتقدیم این تجربه ایرادی ندارد به شرط اینکه ملت بیدار باشد و بداند چه اتفاقی دارد می افتد.

 آیا اول انقلاب که آمریکا تحریم های ایران را برقرار کرد و آن را ادامه داد مسأله هسته‌ای در میان بود؟ آیا هنگام هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران و قتل عام ۲۹۰ سرنشین آن، بهانه ای به نام مسأله هسته‌ای وجود داشت؟ آیا در سالهای اول انقلاب که آمریکایی ها طرح کودتای پایگاه شهید نوژه را اجرا کردند موضوع هسته‌ای مطرح بود؟ آیا حمایتهای تسلیحاتی و سیاسی آمریکا از گروههای ضد انقلاب پس از پیروزی انقلاب به علت فعالیتهای هسته‌ای ایران بود؟

* بنابراین مسأله هسته‌ای، بهانه ای بیش نیست و فرضاً اگر روزی این مسأله با عقب نشینی ما حل شود آنها برای ادامه دشمنی با ایران عزیز، دهها بهانه دیگر از جمله پیشرفتهای موشکی، مخالفت ملت ایران با رژیم صهیونیستی و حمایت جمهوری اسلامی از مقاومت را مطرح می کنند.

*آمریکا علیه ایران هیچ غلطی نمی تواند بکند.

آمریکا با موجودیت جمهوری اسلامی و با «نفوذ و اعتبار و اقتدار نظام منتخب ملت ایران»، مخالف است. همانگونه که اخیراً یکی از سیاستمداران و عناصر فکری آمریکا به صراحت اعلام کرد ایران چه اتمی باشد چه نباشد خطرناک است چرا که دارای نفوذ و اقتدار است و به قول خودشان هژمونی ایران بر منطقه حاکم شده است.

* مسأله هسته‌ای بهانه است و آمریکاییها زمانی از خصومت دست بر می دارند که ملت ایران، به ملتی منزوی، بی اعتبار، و بی احترام تبدیل شود.

تکیه بر توانایی‌های درونی به معنای نفی دیپلماسی نیست اما باید توجه داشت تحرک دیپلماسی تنها بخشی از کار است و محور اصلی، اتکا به توانایی داخلی است که می تواند پای میز مذاکره نیز اعتبار و اقتدار بیاورد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: البته آنها فشار خواهند آورد اما باید با تکیه بر توانایی های داخلی خود این فشارها را تحمل، و از آنها عبور کنیم.

رهبرانقلاب، بار دیگر با حمایت از اقدامات و تلاش های دولت محترم و مسئولان، در عرصه دیپلماسی و مذاکرات، خاطرنشان کردند: این اقدام، یک تجربه و احتمالاً یک کار مفید استاگر نتیجه گرفته شود چه بهتر اما اگر نتیجه گرفته نشد، معنایش این خواهد بود که برای حل مشکلات، کشور باید روی پای خود بایستد.

توصیه من به مسئولین عرصه دیپلماسی و مذاکره این است که مراقب باشید، لبخند فریب گرانه دشمن، شما را دچار اشتباه و خطا نکند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: مسئولان، به اظهار نظرها و اقدامات طرف مقابل، دقت و توجه لازم را داشته باشند. آنها از یک طرف لبخند می زنند و اظهار تمایل به مذاکره می کنند اما از طرف دیگر بلافاصله می گویند، همه گزینه ها روی میز است. حالا مثلاً چه غلطی می خواهند بکنند معلوم نیست،یکی از سیاستمداران آمریکایی که خواستار بمباران اتمی ایران شده بود،اگر آمریکاییها راست می گویند که در مذاکرات جدی هستند، باید به دهان این افراد یاوه گو بزنند و دهان آنها را خرد کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: دولتی که دارای این توهم است که نسبت به مسائل جهان و مسائل هسته‌ای، مسئولیت دارد، غلط می کند، که کشور دیگری را تهدید هسته‌ای کند. /۱۲ آبان ۱۳۹۲ ایسن

آقای دکتر ظریف و همکارانشان آزمون خوبی، از سر گذراندند/بنده مکرر برای شما عزیزان دعا می‌کنم

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز( ۱۰آبان ۱۳۹۴ ) در دیدار وزیر امور خارجه و سفرا و کارداران جمهوری اسلامی

رهبر انقلاب با رد مذاکره با آمریکا درباره مسائل منطقه ای، خاطرنشان کردند: آمریکایی ها، دنبال تحمیل منافع خود هستند نه حل مسائل، آنها می خواهند ۶۰، ۷۰ درصد خواسته هایشان را در مذاکره تحمیل کنند و بقیه اهدافشان را هم بطور غیرقانونی، عملاً اجرا و تحمیل کنند پس مذاکره چه معنایی دارد؟

ایشان در ادامه سخنانشان توسعه مستمر روابط با همسایگان، کشورهای اسلامی و کشورهای افریقایی را از دیگر الزامات سیاست خارجی برشمردند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین تعبیر رزمندگان و جنگ‌آوران خطوط مقدم در عرصه بین‌الملل را شایسته شغل و شأن مسئولان و کارکنان وزارت خارجه خواندند و افزودند: وزارت خارجه با توجه به اهداف و وظایف خود بخوبی فعال است و به‌خصوص در تجربه اخیر مذاکرات هسته‌ای،آقای دکتر ظریف و همکارانشان آزمون خوبی، از سر گذراندند.

رهبر انقلاب با تحسین تلاش و جدیت تیم مذاکره کننده گفتند: احساس قدرت و نشستن در مقابل ۶ قدرت جهانی، دفاع از اهداف و تثبیت حضور و وجود خود به طرفهای مقابل، از جمله نقاط قوت مذاکره کنندگان کشورمان در مذاکرات هسته ای بود.

ایشان، تدین را مهمترین نقطه قوت آقای ظریف خواندند و افزودند: بنده مکرر برای شما عزیزان دعا می‌کنم.

رهبر انقلاب افزودند: در اجرای برجام نیز باید نکات مهم و مورد نظر را دنبال کنید که تحقق این موارد هم امکان‌پذیر است، همچنانکه آقای رئیس‌جمهور نیز به بنده گفتند دستیابی به برخی از نتایج ابتدا باورپذیر نبود اما شما ایستادید و ما هم ایستادیم و ممکن شد.خبرآنلاین

تیم مذاکره کننده ایران امین، غیور، شجاع و متدین هستند

رهبر انقلاب اسلامی (دیدارسران قوا)در سخنان بسیار مهم شان درباره موضوع هسته ای، قبل از تشریح برخی جزئیات مذاکرات و تبیین صریح خواسته ها و خطوط قرمز هسته ای، سه نکته را مورد تأکید قرار دادند.

دیدار مسوولان نظام با مقام معظم رهبری

*نکته اول اینکه هر آنچه رهبری در جلسات عمومی می گوید عیناً همان مسائلی است که در جلسات خصوصی به رئیس جمهور و دیگر مسئولان ذیربط می گوید بنابراین این خط تبلیغی غیرصحیح که از برخی خطوط قرمز رسمی در جلسات خصوصی صرف نظر شده است، خلاف واقع و دروغ است.

*دومین نکته ای که حضرت آیت الله خامنه ای به عنوان مقدمه بحث هسته ای بیان کردند، امانت داری، غیرت، شجاعت و تدین اعضای تیم مذاکره کننده کشورمان بود.

* این تیم، با غیرت ملی و دقت کامل و با قصد باز کردن گره و پیش بردن کار کشور، در مقابل تعداد کثیر مذاکره کنندگان طرفهای مقابل، مشغول تلاش است و انصافاً با شجاعت، مواضع را بیان و دنبال می کند.

* هرکسی از جزئیات مذاکرات باخبر شود حتماً به این مطالبی که درباره تیم هسته ای گفته شد، اذعان خواهد کرد، البته آنها ممکن است در تشخیص و عمل خطا کنند اما متدین و غیور هستند.

مخاطب سومین نکته مقدماتی رهبری، منتقدان هسته ای بودند.

*با انتقاد مخالف نیستم و آن را لازم و کمک کننده می دانم اما این یک واقعیت است که انتقاد کردن از عمل کردن آسان تر است چرا که دیدن عیبهای طرف مقابل راحت است اما درک دشواریها و نگرانی های او، مشکل می باشد.

* این حرف من، نباید مانع ادامه انتقادها شود اما متوجه باشیم که تیم هسته ای برخی از مسائلی را که مورد انتقاد است می داند اما بعضی ضرورتها او را به برخی اقدامات می کشاند.

حضرت آیت الله خامنه ای سپس به بیان تاریخچه کوتاهی از روند مذاکره با امریکاییها پرداختند که به درک روند مذاکرات کمک قابل توجهی می کند.

*موضوع مذاکره با امریکایی ها مربوط به زمان دولت قبل است و به فرستادن واسطه به تهران برای درخواست مذاکره مربوط می شود.

* در آن زمان، یک نفر از محترمین منطقه به عنوان واسطه به دیدار ما آمد و به صراحت گفت رئیس جمهور امریکا از او خواهش کرده که به تهران بیاید و درخواست امریکایی ها برای مذاکره را مطرح کند، امریکایی ها به این واسطه گفته بودند می خواهیم ضمن شناخت ایران به عنوان قدرت هسته ای، مسئله هسته ای را حل و فصل کنیم و تحریم ها را ظرف ۶ ماه برداریم، البته ما به آن واسطه گفتیم به امریکایی ها و حرفهایشان اطمینانی نداریم، اما با اصرار آن واسطه، قبول کردیم که این مسئله را یک بار دیگر امتحان کنیم و مذاکرات شروع شد.

* در هر رویارویی دیپلماتیک دو میدان وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد میدان اصلی که میدان واقعیت، عمل و تولید دارایی است و میدان دیپلماسی و سیاست که عرصه تبدیل این دارایی‌ها به امتیاز و تأمین منافع ملی است.

*دست خالی هر کشور در میدان اول، محدوده انعطاف او را در میدان دوم می بندد و با توجه به همین منطق، ایران با دستاوردهای مهم و قوی وارد میدان مذاکره شد که برخورداری از قدرت تولید سوخت ۲۰ درصد، یکی از آنها بود.

*همه قدرتهای هسته ای از فروختن سوخت ۲۰ درصد برای تولید داروهای هسته ای در مرکز تهران خودداری می کردند و حتی جلوی خرید ما از کشورهای دیگر را می گرفتند اما جوانان دانشمند و افتخارآفرین ایران، این سوخت را تولید و به صفحه سوخت تبدیل کردند و طرف مقابل مات شد.

* علاوه بر سوخت ۲۰ درصد، دستاوردهای واقعی و میدانی دیگری هم داشتیم و در واقع راهبرد ایستادگی ایران در مقابل فشارها جواب داد و امریکایی ها به این نتیجه رسیدند که تحریم ها اثر مورد نظر و مطلوب آنها را ندارد و باید راه دیگری پیدا کرد.

*با وجود این، ما حاضر بودیم اگر امریکایی ها سر حرفها و وعده های خود به آن واسطه منطقه ای ایستادند، ما هم هزینه بدهیم چون در مذاکرات می توان براساس عقل و محاسبه، عقب گردهایی نیز داشت اما آنها اندکی بعد از مذاکرات زیاده خواهی و بدعهدی را آغاز کردند.

* در جریان مذاکرات امریکایی ها ۶ ماهِ وعده داده شده برای لغو تحریم ها را ابتدا به یک سال تبدیل کردند و بعد با زیاده خواهی های مکرر مذاکرات را طولانی و حتی تهدید به تحریم بیشتر کردند و از نظامی گری و روی میز و زیر میز سخن گفتند.

* تأمل و مطالعه در روند مطالبات امریکایی ها نشان می دهد هدف آنها ریشه کن کردن صنعت هسته ای ایران، از بین بردن ماهیت هسته ای کشور و تبدیل آن به یک کاریکاتور و تابلوی بی محتوا است.

نیاز حقیقی و مطالعه شده کشور به ۲۰ هزار مگاوات برق هسته ای، آنها ضمن تلاش برای نابودی صنعت هسته ای و محروم کردن ایرانیان از فواید فراوان این صنعت، قصد دارند ضمن ادامه فشارها، تحریم ها را نیز به نوعی حفظ کنند.

* اگر آنها بتوانند به اهداف خود در مذاکرات برسند به یک پیروزی بزرگ رسیده اند چرا که ملت استقلال طلب ایران را تسلیم کرده اند و کشوری را که می تواند الگوی دیگر کشورها باشد شکست داده اند و تمام بدعهدی ها و چانه زنی های آنها برای تحقق همین اهداف است.

* ما از ابتدا گفته ایم می خواهیم تحریم های ظالمانه برداشته شود که البته در مقابل آن، حاضریم یک چیزهایی بدهیم به شرط اینکه صنعت هسته ای متوقف نشود و لطمه نخورد.

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه سخنانشان به ترسیم صریح خطوط قرمز هسته ای پرداختند.

 خط قرمز ها

ما برخلاف اصرار امریکایی ها محدودیتهای بلند مدت ۱۰، ۱۲ ساله را قبول نداریم و مقدار سالهای مورد قبول محدودیت را به آنها گفته ایم.

* آنها می گویند در مدت ۱۲ سال هیچ کاری نکنید اما این، یک حرف زور مضاعف و غلط مضاعف است.

سومین خط قرمز هسته ای : تحریم های اقتصادی، مالی و بانکی چه مربوط به شورای امنیت، چه کنگره امریکا و چه دولت امریکا باید فوراً هنگام امضای موافقتنامه لغو و بقیه تحریم ها هم در فواصل معقول برداشته شود.

* امریکایی ها درباره تحریم ها یک فرمول پیچیده، چند لایه و عجیب و غریب مطرح می کنند که معلوم نیست از آن، چه چیزی در می آید اما ما صریحاً مطالبمان را می گوییم.

* لغو تحریم ها نباید به اجرای تعهدات ایران منوط شود نگویند شما تعهدات را انجام دهید بعد آژانس گواهی دهد تا تحریم ها لغو شود، ما این مسئله را مطلقاً قبول نداریم.

* اجرائیات لغو تحریم ها نیز باید با اجرائیات تعهدات ایران متناظر باشد.

* ما با موکول کردن اجرای تعهدات طرف مقابل به گزارش آژانس، مخالفیم چون آژانس بارها و بارها ثابت کرده مستقل و عادل نیست، بنابراین ما به آن بدبین هستیم.

*می گویند «آژانس باید اطمینان پیدا کند» این چه حرف نامعقولی است، چگونه اطمینان پیدا کند، مگر اینکه وجب به وجب این سرزمین را بازرسی کند.

رهبر انقلاب مخالفت قاطع با «بازرسی های غیر متعارف، پرس و جو از شخصیتهای ایران و بازرسی از مراکز نظامی» را از دیگر خطوط قرمز هسته ای اعلام کردند.

*در ایران، همه از جمله بنده، دولت، مجلس، دستگاه قضایی، دستگاههای امنیتی و نظامی و همه نهادها خواهان توافق خوب هسته ای هستیم، توافقی که عزتمندانه، منصفانه و مطابق با مصالح و منافع ایران، تدوین شود.

* اگر چه دنبال لغو تحریم ها هستیم اما آنها را از زاویه ای نوعی فرصت می دانیم چرا که باعث شده به نیروها و ظرفیتهای داخلی توجه بیشتری داشته باشیم. /۲ تیر ۱۳۹۴ ایسنا

برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

درباره نویسنده

1573مطلب نوشته است .

۵ Comments on “دیدگاه رئیس جمهورامریکادرباره “ظریف”وزیرخارجه ایران”

  • خرید آنلاین بلیط هواپیما wrote on ۲۳ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۳:۴۲

    ممنون از مطالب بروزی که به اشتراک می گذارید

  • کولر گازی کم مصرف wrote on ۲۳ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۴:۵۵

    متشکر از محتوای مفید سایتتون

  • نقاشی ساختمان wrote on ۲۳ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۱۱:۲۹

    با سلام و درود ممنون از محتوای مفیدی که درون وب سایت قرار میدین موفق باشین

  • بلیط هواپیما ماهان wrote on ۱ خرداد, ۱۳۹۷, ۶:۱۴

    سپاسگزارم از وبسایت عالیتون .. طاعات و عباداتتون قبول درگاه حق تعالی
    رزرو هتل

  • قیمت هلی شات wrote on ۲۰ خرداد, ۱۳۹۷, ۵:۲۰

    مقالات و مطالب مفیدی به اشتراک میزارید همیشه وبسایت شمارا دنبال میکنم

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما