قرص اسپیرونولاکتون چیست؟Spironolactone

قرص اسپیرونولاکتون چیست؟Spironolactone

اسپیرونولاکتون چیست؟Spironolactone

اسپیرونولاکتون جهت درمان ادم(ورم اندام ها)در اثر بیماری های کبدی،مشکلات کلیوی یا نارسایی قلبی تجویز می شود.
ورم (ادم )وقتی اتفاق می افتد که مایع از میان سلول های عروق خونی خارج می شود و به فضای بین سلول ها وارد می شود.این مساله باعث متورم شدن بافت سلولی در ریه ها ،پا یا مچ می شود.
این عارضه در ریه تنفس را با مشکل مواجه می کند یا پاها را متورم و سنگین می کند.
اسپیرونولاکتون با افزایش حجم ادرار ،دفع آب را افزایش می دهد و در نتیجه ورم کاهش می یابد.

قرص اسپیرونولاکتون به صورت قرص‌های ۲۵ تا ۱۰۰ میلی‌گرمی موجود است،که با نام‌های تجارتی آلداکتون و کانرنول و لوویون می‌باشد

قرص اسپیرونولاکتون۱۰۰روزی یک قرص برای کنترل هورمون آلدسترون بالا که باعث فشارخون حمله ای می شود،تجویزمی شود،معمولاًبهمراه این قرص ، قرص آملودیپین ۵ تجویزمی کنند.
این دارو برای کنترل  افزایش آلدوسترون در بدن و برخی مشکلات دیگر مانند پرمویی(هیرسوتیسم) و برخی از اختلالات هورمونی زنان کاربرد دارد.

اسپیرونولاکتون یک داروی ادرار آور حافظ پتاسیم می باشد و برخلاف سایر داروهای ادرار آور این دارو سبب کاهش پتاسیم بدن بیمار نمی شود.
این دارو به تنهایی یا همراه با داروهای ادرار آور در یک محصول موجود می باشد.بطور مثال لاسیکتون یک داروی ترکیبی از فروزماید و اسپیرونولاکتون می باشد.این محصولات ترکیبی ،تعداد قرص مصرفی در روز را کاهش می دهند و دارودرمانی را تسهیل می نمایند.

پیش از مصرف اسپیرونولاکتون
_در صورت بارداری یا قصد باردار شدن و یا شیردهی،مشکلات کلیوی و غدد آدرنال (فوق کلیوی) ،پزشک خودرا مطلع نمایید.
_سابقه ی هرگونه حساسیت دارویی را به پزشک خود اعلام کنید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروساز خود قرار دهید.

نحوه ی مصرف اسپیرنولاکتون
_مقدار مصرف روزانه ی این دارو از ۲۵ تا ۲۰۰ میلی گرم بسته به شرایط و نیاز بیمار در روز می تواند متفاوت باشد لذا دارو را دقیقا مطابق با تجویز پزشک خود مصرف کنید و از کم یا زیاد کردن آن خودداری نمایید.
_بهترین زمان مصرف دارو همراه یا پس از غذا می باشد . در صورتی که یک بار در روز تجویز شده باشد بهتر است صبح ها پس از صبحانه مصرف شود.

در صورتی که بیشتر از یک نوبت در روز تجویز شده باشد،بهتر است دوز دوم پیش از غروب (۶ بعد از ظهر) مصرف شود تا افزایش ادرار موجب برهم زدن خواب بیمار نشود.
_در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو به محض یادآوری ،آن را مصرف نمایید اما در صورتی که از ساعت ۶ عصر گذشته باشد ،دارو را مصرف نکنید و نوبت بعدی را طبق برنامه قبلی مصرف نمایید.

قرص اسپیرونولاکتون برا یچیست - عکس قرص اسپیرونولاکتون - عوارض قرص اسپیرونولاکتون

توصیه های اسپیرونولاکتون
_معمولا درمان با این دارو ها طولانی مدت می باشد .در مدت درمان با این دارو،تحت نظر پزشک خود باشید و آزمایشات دوره ای که توسط پزشک برای شما تجویز می شود را به طور منظم انجام دهید .خصوصا انجام آزمایشات خون برای بررسی نمک های موجود درخون مانند سدیم و پتاسیم در مدت درمان با داروهای ادرار آور بسیار مهم است.
_دارو های ادرار آور کمک می کنند تا آب اضافی بدنتان دفع شود . تنفس و حرکت بدنی شما بهتر و راحت تر شود .با این وجود از دست دادن مایعات بیش از حد ،بدن را کم آب می کند و عوارضی مانند تشنگی،خشکی پوست ،کاهش وزن سریع پس از شروع درمان و بی حالی می دهد در صورتی که با این علائم مواجه شدید ،به پزشک اطلاع دهید تا تغییرات لازم را در مقدار مصرفی روزانه ی دارو اعمال کند.
_به علت اینکه اسپیرونولاکتون حافظ پتاسیم در بدن می باشد درصورت مصرف طولانی با دوز بالا، مصرف غذاهای غنی از پتاسیم را مانند نمک های حاوی پتاسیم یا کم سدیم، هندوانه، سیب زمینی، موز، سویا، کدو حلوایی، آلو و… را محدود کنید تا سطح پتاسیم خون افزایش نیابد.

عوارض شایع اسپیرونولاکتون
احساس خستگی،گیجی ، خواب آلودگی و تهوع از عوارض شایع این دارو می باشد که با مصرف وعده های غذایی سبک و محدود کردن غذاهای چرب و پر ادویه می توان آن را کاهش داد.
-بدلیل اینکه این دارو ممکن است کمی خواب آورباشد،تا زمانی که اثر خواب آوری آن را احساس می کنید از رانندگی و کارهایی که نیاز به احتیاط بیشتری دارند خودداری نمایید.
_مصرف این دارو در خانمها ممکن است موجب تغییرات در دوره ماهانه و تغییرات هورمونی مربوط به آن از جمله نا منظم شدن قاعدگی ،ریزش موهای زاید،دل پیچه ،تغییر خلق وخو ،قرمزی پوست می شود
_مصرف داروی اسپیرنولاکتون بر روی جنین ،عوارض بدی می تواند داشته باشد.لذا حتما باید حداقل ۳ ماه پیش از بارداری قطع شود.به این دلیل خانم ها در سنین باروری که تحت درمان با این دارو می باشند باید یک روش موثر پیشگیری از بارداری طبق نظر پزشک خود در پیش بگیرند.

 مواردمصرف وعوارض
 موارد مصرف  درمان ادم (خیز یا ورم)
درمان هایپرتانسیون (فشار خون بالا)
درمان هیپرآلدوسترونیسم اولیه
درمان هیپوکالمی ناشی از دیورتیک‌ها
درمان نارسایی احتقانی قلب، سیروز کبد یا اختلال کلیوی
 عوارض  سردرد، تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، اسهال، کاهش‌توانایی جنسی، بزرگ شدن پستان‌ها، بی‌نظمی قاعدگی، کسالت، اغتشاش شعور، بثورات جلدی، افزایش‌ پتاسیم خون، کاهش سدیم خون، مسمومیت کبدی و نرمی استخوان
 تداخل دارویی  داروهایی که سبب سرگیجه یا کاهش فشار خون می‌شود، داروهای ضد درد، داروهای ضد اضطراب یا تشنج،  مکمل‌های پتاسیم، داروهای حاوی پتاسیم مثل پنی سیلین، داروهای ضدهیپرتانسیون، داروهای بیهوشی، مهارکننده‌های ACE

میزان مصرف دارو در بزرگسالان  : روزانه ۲۵ تا ۲۰۰ میلی گرم به میزان ۲ تا ۴ دوز تا ۵ روز و ادامه میزان مصرف  ۷۵ تا ۴۰۰ میلی گرم در روز در ۲ تا ۴ دوز منقسم
میزان مصرف دارو در کودکان : مصرف روزانه این دارو را می توانید با ۱ تا ۳ میلی گرم (به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن کودک) با ۲ تا ۴ دوز شروع کنید و سپس دوز دارو را بعد از ۵ روز می توانید تا ۳ برابر مقدار دوز در مرحله شروع افزایش دهید.

 درمان هایپرتانسیون ( فشار خون بالا)

میزان مصرف دارو در بزگسالان : ابتدا باید قرص را با مقدار ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم در روز و با دوز واحد یا منقسم در ۲ تا ۴ دوز به مدت حداقل ۲ هفته شروع کنید و سپس دوز را هر دو هفته یک بار تا ۲۰۰ میلی گرم در روز و به صورت دوز نگهدارنده MD برحسب نیاز بیمار تنظیم کنید.
میزان مصرف در کودکان : مانند درمان ادم استفاده شود.

تشخیص  هیپرآلدوسترونیسم اولیه

میزان مصرف : ۴۰۰ میلی گرم در روز با دوز منقسم ۲ تا ۴ در ۳ الی ۴ هفته آزمون طولانی مدت و یا ۴ روز آزمون کوتاه مدت

درمان هیپرآلدوسترونیسم اولیه

میزان مصرف در بزرگسالان : ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم در روز با ۲ تا ۴ دوز منقسم قبل از عمل جراحی

درمان هیپوکالمی ناشی از دیورتیک ها

میزان مصرف در بالغین : روزانه ۲۵ تا ۱۰۰ میلی گرم به صورت خوراکی

درباره نویسنده

1573مطلب نوشته است .

One Comment on “قرص اسپیرونولاکتون چیست؟Spironolactone”

  • بلیط ماهان wrote on ۵ خرداد, ۱۳۹۷, ۶:۱۲

    موضوعات بسیار کاربردی و ریشه ای رو در سایتتون مطرح میکنید

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما