آشنایی با کشورترکیه+انتخابات «ریاست جمهوری+پارلمانی»ترکیه

آشنایی با کشورترکیه+انتخابات «ریاست جمهوری+پارلمانی»ترکیه

انتخابات «ریاست جمهوری+پارلمانی»ترکیه+حواشی

ترکیه کشوری با مساحت  ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع وجمعیتی ۸۰میلیونی

پایتخت ترکیه «آنکارا» است که بالغ بر ۵ میلیون نفرجمعیت دارد وبزرگترین شهرترکیه «استانبول» است که دارای ۱۵میلیون نفرجمعیت می باشد.

ترکیه به ترکی استانبولی (Türkiye)با نام رسمی جمهوری ترکیه به ترکی استانبولی (Türkiye Cumhuriyeti)، کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب باختر آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه‌ای در جنوب خاور اروپا) قرار دارد.

ترکیه در خاور با کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان (نخجوان)، ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب خاوری با عراق و سوریه؛ و در شمال باختری (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه‌است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از باختر با دو دریای کوچک مرمره و اژه، و از جنوب باختر با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگهٔ راهبردی بسفرو داردانلنیز در اختیار ترکیه‌ است.

ترکیه یکشنبه۲۴ژوئن۲۰۱۸ (۳ تیر ۱۳۹۷) برای اولین بار شاهد برگزاری همزمان انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی زودهنگام است؛ انتخاباتی که قرار نبود تا پیش از ۲۰۱۹ برگزار شود اما روند رای‌گیری به درخواست رجب طیب اردوغان یک سال جلو افتاد تا بلکه از نقطه‌ ضعف اپوزیسیون بهره‌برداری شود.

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

در انتخابات ریاست جمهوری فردا، نامزدی که موفق به کسب حداقل۵۰ درصد به اضافه یک رأی از آرا شود، به عنوان رئیس جمهوری آتی ترکیه انتخاب خواهد شد. در غیر این صورت دو نامزدی که بیشترین رای را آورده‌اند، به دور دوم انتخابات راه خواهند یافت. مرحله دوم انتخابات در تاریخ ۸ ژوئیه برگزار خواهد شد. احزاب ترکیه شش نامزد برای انتخابات ریاست جمهوری معرفی کردند.

اردوغان از سال ۲۰۰۳ به دنبال کسب نخست‌وزیری و پس از آن در پست ریاست جمهوری اختیارات فوق‌العاده‌ای کسب کرد و سرکوب مخالفان در طرحی موسوم به “پاکسازی” را در پیش گرفت. او با پنج چالشگر در رقابت ریاست جمهوری پر تعداد فردا روبروست.

رقیب اصلی او محرم اینجه، معلم سابق و قانونگذار فعلی است. او یک سکولار از حزب غرب‌گرای مردم جمهوری‌خواه است که قدیمی‌ترین حزب سیاسی ترکیه به حساب می‌آید اما در انتخابات‌های اخیر پس از حزب عدالت و توسعه اردوغان موسوم به آک پارتی قرار گرفته است. به گفته اغلب کارشناسانی که باور دارند انتخابات به مرحله دوم کشیده خواهد شد، رقابت در این مرحله بین اردوغان و اینجه خواهد بود.

دیگر رقیب قدرتمند اردوغان، مرال آکشنر، از اعضای سابق حزب ناسیونالیست حرکت ملی ترکیه است که پس از اعلام حمایت رهبران حزبش از اردوغان و آک‌ پارتی راه جدایی را در پیش گرفت. آکشنر تنها نامزد زن در انتخابات ریاست جمهوری است که با تشکیل حزب “خوب” به ساخت ائتلافی ضد اردوغان امید بسته است.

صلاح‌الدین دمیرتاش، از رهبران حزب کردگرای دموکراتیک خلق، دومین حزب بزرگ پارلمان، از زندان کمپین ریاست جمهوری داشت. او با گذشت ۲۰ ماه از زمان حبسش، در انتظار برگزاری دادگاهی برای رسیدگی به اتهامات مرتبط با تروریسم است. دمیرتاش ۲۰ ژوئن در مطلبی برای نیویورک تایمز نوشت: دولت تاکنون ۱۰۲ مورد تحقیقات را آغاز کرده است ۳۴ پرونده متفاوت علیه من تشکیل داده است. چنانچه اوضاع به همین ترتیب ادامه یابد، به ۱۸۳ سال حبس محکوم می‌شوم. ‌

دوغو پرینچک

دو نامزد دیگر ریاست جمهوری ترکیه دوغو پرینچک از جناح چپ ناسیونالیست موسوم به حزب وطن و تمل کرم‌اوغلو از حزب سعادت هستند.

واجدین شرایط:۶۰ میلیون 

جمعیت کشورترکیه ۸۰میلیون نفرجمعیت دارد که  بیش از۵۶ میلیون نفر در داخل کشور  وبیش ۳میلیون درخارج ازکشورحق رأی دارند تا ۶۰۰ نماینده پارلمان و یک رئیس جمهوری را انتخاب کنند.

ائتلاف‌سازی پیش از انتخابات

به گزارش دویچه وله، ائتلاف احزاب برای ریاست جمهوری و پارلمان مهم‌ترین ویژگی و تفاوت این دور از انتخابات در قیاس با دوره‌های پیشین است. برای دومین بار رئیس جمهوری به طور مستقیم از طرف رای‌دهندگان انتخاب می‌شود نه از طرف احزاب.

تنها نامزد زن در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه /رقیب اردوغان

آکشنر

نامزد حزب مخالف “خوب” در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه بار دیگر وعده داد، در صورت پیروزی در انتخابات، آوارگان سوری را به کشورشان بازخواهد گرداند.

وی افزود، چهار میلیون آواره سوری در ترکیه هستند که تاکنون حدود ۳۲ میلیارد دلار هزینه در بر داشته‌اند و این مبلغ معادل ساخت چندین کارخانه، جاده‌، پل‌ و تونل‌ است.

آکشنر نهم ژوئن متعهد شده بود در صورت پیروزی در انتخابات آوارگان سوری در ترکیه را به کشورشان بازگرداند.

همچنین پیشتر محرم اینجه، نامزد حزب مخالف “مردم جمهوری‌خواه” بار دیگر بر بازگرداندن این آوارگان تاکید کرده بود.

طبق اعلام کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، ترکیه میزبان بیشترین تعداد آوارگان در دنیاست که اکثر آنها با بیش از سه میلیون آواره سوری هستند.

 در این انتخابات شش نامزد با یکدیگر رقابت می‌کنند که بارزترین آنها رحب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور، اینجه و آکشنر است.

احزاب فعال ترکیه

سعدی گوون، رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه  با انتشار اطلاعیه ای لیست نهایی احزاب شرکت کننده در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه که روز یکشنبه ۲۴ ژوئن ۲۰۱۸ (سوم تیر۱۳۹۷) برگزار خواهد شد را اعلام کرد.

۱-حزب عدالت و توسعه(AK Parti)

۲-حزب ترکیه مستقل(BTP)

۳-حزبهمبستگی بزرگ (BBP)

۴-حزب جمهوری خواه خلق(CHP)

۵-حزب دموکرات(DP)

۶-حزب دموکراتیک خلق‌ها(HDP)

۷-حزب نیک(خوب)

۸-حزب حرکت ملی(MHP)

۹-حزب سعادت

۱۰-حزب وطن

بر اساس تبصره یازده ماده چهاردهم قانون انتخابات و همچنین قانون احزاب سیاسی و بر اساس ماده ۳۶ قانون شروط شرکت در انتخابات٬ احزاب فوق دست‌کم در نیمی از استان‌های کشور از تشکیلات حزبی برخوردار هستند.

با اصلاحاتی که در قانون اساسی ترکیه انجام گرفت شرایط ائتلاف احزاب سیاسی برای شرکت در انتخابات فراهم شد. حزب جمهوری خلق ترکیه محرم اینجه را به‌ عنوان نامزد خود برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور معرفی کرد.

این حزب با احزاب سعادت، خوب و دموکراتیک برای انتخابات پارلمانی “ائتلاف ملت را تاسیس کرده است. حزب حاکم عدالت و توسعه که ردوغان را نامزد ریاست جمهوری معرفی کرد،

با احزاب حرکت ملی و حزب اتحاد بزرگ “ائتلاف جمهور” را تشکیل داد.

آرایش و صف‌بندی احزاب و ائتلاف‌ها جامعه را به دو قطب اصلی طرفداران اردوغان و مخالفانش تقسیم کرده است. ۵ نامزد انتخاباتی در مقابل اردوغان صف آرایی کرده‌اند تا مانع پیروزی او در دور اول انتخابات ریاست جمهوری شوند.

حزب جمهوریخواه خلق، که باپرچم « آتا‌تورک» به میدان آمده، به شکلی بی سابقه به حل به اصطلاح‌ مسئله کرد در ترکیه در تبلیغات انتخاباتی اش پرداخته است. این امر نیز نشان از وقوف این حزب به تعیین کننده بودن آرای کردهای ترکیه در انتخابات آتی دارد.

اما تنها کردهای ترکیه هوادار دمیرتاش نیستند. تاکید اساسی برنامه سیاسی حزب دموکراتیک خلقها برعدالت اجتماعی، برابری جنسی، تامین حقوق اقلیتهای مذهبی و فرهنگی و اجتماعی

(نظیر ارمنیان، علویها، همجنسگرایان، حاشیه نشینان شهری) و خود‌مدیریتی توده‌ای این حزب و رهبر کارہزماتیکش، صلاح‌‌الدین دمیرتاش، را محبوب بخش قابل ملاحظه‌ای از روشنفکران، دانشگاهیان و اقشار تحصیلکرده و چپگرای ترکیه کرده است.

چرا اردوغان بر مهار حزب دموکراتیک خلقها تاکید دارد؟

طبق قانون اساسی ترکیه:

احزاب سیاسی برای فرستادن نماینده به مجلس باید حداقل ۱۰٪‌ کل آرا را کسب کنند در غیر اینصورت آرا آنها بین احزاب دیگر تقسیم خواهد شد.

در کردستان ترکیه این حالت عملا به کسب آِرا کردها از سوی حزب عدالت و توسعه منجر خواهد شد. اخیرا یک فیلم کوتاه از سخنرانی اردوغان در گردهمایی مسئولین حوزه‌های انتخاباتی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن او آشکارا خواهان تمرکز بر رای دهندگان هوادار حزب دموکراتیک خلقها میشود.

اما  مهمترین  خطری که  اردوغان راتهدیدمی کند« ائتلاف کردها » است، وآن ائتلاف حزب دموکراتیک خلقها با حزب جمهوریخواه خلق است.

حزب دموکراتیک خلقها اعلام کرده است که در صوت کشیده شدن انتخابات به دورم دوم، که تقریبا حتمی به نظر میرسد، این حزب از کاندیدای رقیب اردوغان، که به احتمال بسیار زیاد محرم اینجه خواهد بود، حمایت خواهد کرد. در تحولی بی سابقه حتی حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) نیز از این موضع تلویحا حمایت کرده است.

تعداد کرسی‌های پارلمانی

انتخابات پارلمانی هم این بار با دوره‌های پیشین تفاوت دارد. در این دور از انتخابات تعداد نمایندگان پارلمان ترکیه از ۵۵۰ نفر به ۶۰۰ تن افزایش خواهد یافت. افراد بالای ۱۸ سال می‌توانند کاندیدای انتخابات پارلمانی شوند در حالی که در انتخابات قبلی حداقل سن ۲۵ سال بوده است.

حاشیه‌های مهم انتخابات

در بحبوحه انتخابات صف‌بندی و یارکشی میان احزاب هم رونق گرفت. سزگین ییلدیز، کاندیدای اول حزب سعادت از حوزه انتخابیه قارص به همراه تنی چند از اعضای حزب در آن استان از حزب استعفا کردند و به صف حزب عدالت و توسعه پیوستند. ییلدیز دلیل این امر را ائتلاف حزب متبوعش با حزب جمهوری خلق دانسته است.

یکی دیگر از حاشیه‌های مهم انتخابات ترکیه سخنرانی صلاح‌الدین دمیرتاش بود. دمیرتاش که هم‌اکنون در زندان بسر می‌برد، از زندان با رای‌دهندگان خود صحبت کرد و در سخنرانی خود به شدت از سیاست‌های اردوغان انتقاد کرد. این سخنرانی از تلویزیون دولتی ترکیه پخش شد.

پیش‌بینی نظرسنجی‌ها

با توجه به تمامی این ویژگی‌ها و پیچیدگی‌های انتخابات ترکیه، موسسات نظرسنجی درباره شکست یا پیروزی طرفین چه می‌گویند؟ از آنجا که موسسات نظرسنجی ‌پیش‌بینی‌های متفاوتی کرده‌اند، سراغ آن نظرسنجی‌هایی رفته‌ایم که در همه‌پرسی ترکیه برای اصلاح قانون اساسی دقیق‌ترین پیش‌بینی‌ها را کرده بودند.

موسسه نظرسنجی “کندا” (KONDA) در همه‌پرسی برای تغییر قانون اساسی که در ۱۶ آوریل ۲۰۱۷ برگزار شد، پیش‌بینی کرده بود که ۳۹/ ۵۱ درصد مردم ترکیه به رفراندوم پیشنهادی دولت اردوغان رای مثبت خواهند داد. براساس نتایج رسمی در آن همه‌پرسی، ۴۱/ ۵۱ درصد مردم ترکیه به تغییر قانون اساسی رای مثبت دادند و این موسسه دقیق‌ترین پیش‌بینی را کرده بود.

حال براساس تازه‌ترین نظرسنجی این موسسه، اردوغان نامزد ائتلاف جمهور با ۹/ ۵۱ درصد آرا در مرحله اول پیروز خواهد شد. محرم اینجه کاندیدای حزب مردم جمهوری‌خواه ۲۸ درصد، مرال آکشنر کاندیدای حزب خوب  ۲/ ۱۰ درصد و صلاح‌الدین دمیرتاش حدود ۹ درصد آرا را به خود اختصاص خواهند داد. براساس این نظرسنجی اردوغان پیروز انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود. شرکت کندا این نظرسنجی را براساس توزیع آرای افراد مردد بین کاندیداها اعلام کرده است.

برخلاف این موسسه نظرسنجی، موسسه “گزیجی” پیش‌بینی کرده است که انتخابات ریاست جمهوری ترکیه به دور دوم خواهد کشید. براساس گفته‌های مراد گزیجی رئیس این موسسه، رجب طیب اردوغان کاندیدای ائتلاف جمهور با  ۲/ ۴۸ درصد و محرم اینجه کاندیدای حزب مردم جمهوری‌خواه با ۱/ ۲۹ درصد آرا به دور دوم راه خواهند یافت. براساس این نظرسنجی این انتخابات با ۹۰ درصد بالاترین نرخ مشارکت را خواهد داشت و مرال آکشنر ۴/ ۱۱  درصد آرا، صلاح‌الدین دمیرتاش ۱۰ درصد آرا، تمل کرم‌ملااوغلو کاندیدای حزب اسلام‌گرای سعادت ۲/ ۱ درصد، دوغو پرینچک ۱ دهم درصد آرا را به خود اختصاص خواهند داد.

مراد گزیجی، رئیس موسسه یادشده که بیشتر به حزب مردم جمهوری‌خواه گرایش دارد، در مصاحبه‌ با کانال “خلق تی وی” اعلام کرد که در دور دوم انتخابات محرم اینجه کاندیدای این حزب با ۵۳ درصد آرا به عنوان رئیس‌جمهوری ترکیه انتخاب خواهد شد.

نظرسنجی یا نظرسازی؟

براساس اکثر نظرسنجی‌ها به نظر می‌رسد مهم‌ترین مسئله مردم ترکیه در حال حاضر مسائل اقتصادی است و بعد از آن مسئله مبارزه با تروریسم و حفظ امنیت کشور دغدغه دوم مردم ترکیه است. اما تا چه اندازه این نظرسنجی‌ها می‌تواند درست باشد؟

در پاسخ به این پرسش محمد صالح خاتم، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر مسائل ترکیه از استانبول گفت: «بسیاری در ترکیه عقیده دارند که نمی‌توان برای نظرسنجی‌ها در ترکیه اعتبار چندانی قائل شد چرا که این موسسات نظرسنجی براساس منافع حزبی و تمایلات سیاسی صاحبان موسسات، نظرسنجی انجام می‌دهند و حتی بسیاری از این شرکت‌ها و موسسات بیشتر دنبال نظرسازی هستند تا نظرسنجی. همچنین بسیاری از موسسات نظرسنجی می‌گویند مردم در بیان نظرات خود و پرکردن فرم نظرسنجی‌ها تردید دارند یا به هیچ عنوان نظرات واقعی خود را بیان نمی‌کنند.»

این کارشناس که کارزار انتخاباتی را از نزدیک دنبال می‌کند بر این باور است که آخرین تحولات در کارزار انتخاباتی می‌تواند بر سرنوشت انتخابات “در دقیقه ۹۰” تاثیر بگذارد.

این کارشناس در این ارتباط اشاره می‌کند که اردوغان روز جمعه ۲۲ ژوئن دو روز قبل از انتخابات با انتشار ویدیویی از طریق حساب کاربری خود در توئیتر گفته است که تعداد وزارتخانه‌های کشور از ۲۶ وزارتخانه به ۱۶ نهاد تقلیل پیدا خواهد کرد. اردوغان وعده داد که قصد دارد صادرات کنونی ترکیه را تا ۵۰۰ میلیارد دلار افزایش دهد.

یک کارشناس دیگر امور ترکیه براین باور است که مهم‌ترین مسئله مردم ترکیه مشکلات اقتصادی است. او در این ارتباط به دویچه وله گفت که وضعیت موجود در ترکیه تغییری نخواهد کرد. او تاکید کرد: «اکثر گروه‌های سیاسی بعد از ظهور حزب عدالت و توسعه در رشد اقتصادی ترکیه سهیم هستند. منافع اقتصادی اینها یکسان است و در انتخابات ریاست جمهوری اگر به مرحله دوم هم بکشد پیروزی از آن اردوغان خواهد بود.» به گفته این کارشناس حزب حاکم در پارلمان ترکیه از اکثریت خواهد افتاد و مجبور خواهد شد با احزاب دیگر برای تشکیل دولت ائتلاف کند.

***

ائتلاف ها

«ائتلاف ملت» که اعضایش عبارت‌اند از: حزب جمهوری‌خواه مردم (ج ه پ)، حزب سعادت، ایی پارتی (حزب خوب) و  حزب دموکرات (د پ)

«ائتلاف جمهور» که اعضایش عبارت‌اند از: حزب عدالت و توسعه (آک پارتی)، حزب حرکت ملی (م ه پ)، حزب اتحاد بزرگ (ذ ذ پ)، حزب سرزمین مادری (آناپ) و حزب هوداپار (حر دعوا پارتیسی)

دو حزب مستقل در این انتخابات عبارت‌اند از: حزب دموکراتیک خلق‌ها (ه د پ)  و حزب وطن (وطن پارتیسی)

میزان آرای هر حزب در انتخابات گذشته

میزان آرای احزاب عمده‌ای که در انتخابات ۳ تیر حاضرند، در انتخابات ۱ نوامبر ۲۰۱۵ ترکیه (یعنی کمتر از سه سال قبل)، از قرار زیر بوده است و بر اساس آن می‌توان برآوردی تقریبی از میزان محبوبیت هر حزب در وضعیت فعلی ترکیه به‌دست آورد:

حزب عدالت و توسعه: ۴۹/۵ درصد

حزب جمهوری‌خواه مردم: ۲۵/۳۲ درصد

حزب حرکت ملی: ۱۱/۹ درصد

حزب دموکراتیک خلق‌ها: ۱۰/۷۶ درصد

حزب سعادت: ۰/۶۸ درصد

نام کاندیداهای ریاست‌جمهوری مورد حمایت هر حزب

احزاب عدالت و توسعه، حرکت ملی، اتحاد بزرگ، حزب سرزمین مادری و حزب هوداپار  از رجب‌طیب اردوغان حمایت می‌کنند

 محرم اینجه

نامزد حزب سعادت، تمل کارامولااوغلو 

نامزد ایی پارتی، خانم مرال آکشنر، نایب رییس سابق مجلس ترکیه

نامزد حزب دموکراتیک خلق‌ها ، دبیرکل سابق این حزب، صلاح‌الدین دمیرتاش است که این روزها در زندان ادیرنه در حبس به‌سر می‌برد

 دوغو پرینجک دبیرکل  حزب وطن 

نتیجه اولیه انتخابات درپایان روز رأی گیری

رسانه‌های دولتی ترکیه اعلام کردند پس از شمارش نزدیک به صد درصد آرا انتخابات ریاست جمهوری، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با تقریبا ۵٣ درصد آرا پیش است. محرم اینجه نزدیک‌ترین رقیب آقای اردوغان حدود سی درصد آرا را به دست آورده است.

مخالفان دولت در توییتر اعتراض کرده‌اند که چرا رسانه دولتی ابتدا نتایح مناطقی را اعلام کرده که طرفدار آقای اردوغان هستند. از زمان اعلام اولین نتایج، درصد رای آقای اردوغان کاهشی اندک اما ثابت داشته است.

 انتخابات پارلمانی  هم  حزب عدالت و توسعه، حزب آقای اردوغان در آن پیشتاز است.

به گزارش خبرگزاری دولتی آناتولی تاکنون حدود ٩۶ درصد آرا انتخابات پارلمانی شمرده شده و حزب عدالت و توسعه با تقریبا ۴٢ درصد، حزب آرا پیش است و حزب خلق جمهوری‌خواه، حزب آقای اینجه حدود ٢٢ درصد آرا در جای دوم قرار دارد. حزب دموکراتیک خلق‌ها هم حدود یازده درصد آرا را به دست آورده و از حد نصاب لازم برای حضور در پارلمان عبور کرده‌ است.

به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه ٨٧ درصد واجدان آرا در انتخابات شرکت کرده‌اند.

نتایج انتخابات ریاست جمهوری ترکیه با شمارش ۹۸ درصد از صندوق‌ها:

رجب طیب اردوغان رهبر حزب عدالت و توسعه: ۵۲٫۵۳ درصد

محرم اینجه نامزد حزب جمهوریت خلق: ۳۰٫۷۶ درصد

صلاح‌الدین دمیرتاش نامزد حزب دموکراتیک خلق‌ها: ۸٫۲۳ درصد

مرال آکشنر رهبر حزب خوب: ۷٫۳۹ درصد

تمل کارامولا اوغلو رهبر حزب سعادت: ۰٫۸۹ درصد

دوغو پرینچک رهبر حزب وطن: ۰٫۲

  اردوغان به صورت رسمی اعلام پیروزی کرد

رجب طیب اردوغان رهبر حزب عدالت و توسعه و رئیس‌جمهور ترکیه در جشن هوادارانش حاضر شد و گفت: بر اساس نتایج غیررسمی، ملت ما وظیفه ریاست‌جمهوری و قوه اجرایی کشور را به ما واگذار کردند. این پیروزی را به شما تبریک می‌گویم و ان‌شاءالله این انتخاب شما مایه خیر و برکت برای کشورمان باشد.

پیام تبریک زودهنگام رهبران جهان به اردوغان برای پیروزی در انتخابات

الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان، تمیم بن حمد امیر قطر، محمود عباس رئیس دولت خودگردان فلسطین، شوکت میرضیایف رئیس‌جمهور ازبکستان، دنیس ازدیزویچ نخست‌وزیر بوسنی و هرزگوین، ادی راما نخست‌وزیر آلبانی، ویکتور اوربان نخست‌وزیر مجارستان، نیکوس کوجی یاس وزیر امور خارجه یونان و ممدی توره وزیر امور خارجه گینه، پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری و حزب عدالت و توسعه در انتخابات پارلمانی ترکیه را تبریک گفتند.

سعدی گوون، رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد: بر اساس نتایج رسمی انتخابات اول نوامبر، حزب عدالت و توسعه به عنوان حزب پیشتاز انتخابات ۳۱۷، حزب جمهوری‌ خلق ۱۳۴، حزب دموکراتیک خلق ها ۵۹ و حزب حرکت ملی ۴۰ نماینده در مجلس کشور خواهند داشت.

وی افزود: میزان مشارکت مردم ترکیه در این انتخابات ۸۴٫۴۰ در صد و میزان مشارکت شهروندان ترک  خارج از کشور نیز ۴۰٫۰۱ در صد بوده است.

 نتایج انتخابات پارلمانی ترکیه با شمارش ۹۸ درصد از صندوق‌ها:

حزب عدالت و توسعه:  ۴۲٫۴۳ درصد با ۲۹۳ نماینده

حزب حرکت ملی‌گرا:  ۱۱٫۱۸ درصد با ۴۹ نماینده

مجموع آرای ائتلاف جمهور:  ۵۳٫۶۱ درصد با ۳۴۲ نماینده مجلس

حزب جمهوریت خلق:  ۲۲٫۷۵ درصد با ۱۴۶ نماینده

حزب خوب:  ۱۰٫۰۸ درصد با ۴۵ نماینده

حزب سعادت:  ۱٫۳۶ درصد با صفر نماینده

مجموع آرای ائتلاف ملت:  ۳۴٫۲ درصد با ۱۹۱ نماینده مجلس

حزب دموکراتیک خلق‌ها:  ۱۱٫۴۵ درصد با ۶۷ نماینده

لیست کامل احزاب کشورترکیه:

  لیست احزاب شرکت کننده درانتخابات ۱۲ ژوئن مجلس ترکیه براساس قرعه کشی تعیین واعلام شد

حزب عدالت و توسعه درردیف اول لیست ، حزب جمهوری خلق CHPدرردیف چهارم ،حزب حرکت ملی گرا MHPدرردیف دوازدهم وحزب دمکراتیک چپ نیز درردیف بیست و چهارم قرار گرفت.

در این انتخابات ، بیست و چهار حزب سیاسی و نامزدهای منفرد و مستقل درانتخابات شرکت می کنند که حزب کارگر lp، ینی پارتی و حزب صلح و دمکراسی BDPبه علت خود داری از شرکت درانتخابات ، در لیست نام احزاب سیاسی درج نشدند.

لیست احزاب شرکت کننده به ترتیب :

ردیف اول – حزب عدالت وتوسعه AKP

ردیف دوم : حزب دمکرات DP

ردیف سوم: حزب مساوات و دمکراسی

ردیف چهاردهم : حزب جمهوری خلق CHP

ردیف پنجم: حزب کار Emek Partisi

ردیف ششم: حزب ملت Millet Partisi

ردیف هفتم: حزب لیبرال دمکرات LDP

ردیف هشتم: حزب سعادت SP

ردیف نهم : حزب خلق ومساوات Halkve Eshitlik Partisi

ردیف دهم: حزب صدای خلق Has

ردیف یازدهم: حزب آلترناتیو

ردیف دوازدهم: حزب حرکت ملی گرا MHP

ردیف سیزدهم: حزب آزادی وهبستگی ODP

ردیف چهاردهم: حزب ارتقاء خلق Yukselish Partisi

ردیف پانزدهم: حزب وطن Yurt Partisi

ردیف شانزدهم: حزب راه راست Dyp

ردیف هفدهم: حزب ترکیه Tp

ردیف هجدهم: حزب جوان

ردیف نوزدهم : حزب ترکیه مستقل Btp

ردیف بیستم: حرب حق و آزادی Hakpart

ردیف بیست و یکم: حزب کمونیست KP

ردیف بیست و دوم : حزب ملی گرای محافظه کار MMP

ردیف بیست و سوم : حزب اتحاد بزرگ BBP

ردیف بیست و چهارم: حزب دمکراتیک چپ DSP

نتایج رسمی انتخابات اخیر ترکیه اعلام شد

به گزارش روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به عنوان کاندیدای حزب عدالت و توسعه

توانست در انتخابات ریاست جمهوری ۲۵ میلیون و ۴۳۶ هزار و ۲۳۸ رای در داخل کشور و ۸۰۷ هزار و ۹۷۴ رای در خارج از کشور و ۸۶ هزار و ۶۱۱ رای در صندوق‌های برپا شده در مراکز گمرکی به دست آورد

و در کل ۲۶ میلیون و ۳۳۰ هزار و ۸۲۳ رای به خود اختصاص داده و رئیس جمهوری ترکیه باقی بماند.

در این میان حزب حاکم توانست در کل ۲۱ میلیون و ۳۳۸ هزار و ۶۹۳ رای در انتخابات پارلمان به دست آورد و ۲۹۵ کرسی را از آن خود کند.

 حزب، حزب مردم جمهوری‌خواه با کسب ۱۱ میلیون و ۳۵۲ هزار و ۱۹۰ رای، ۱۴۶ کرسی

 حزب ناسیونالیسم و متحد حزب حاکم (حزب جنبش ملی‌گرای ترکیه) پنج میلیون و ۵۶۵ هزار و ۳۳۱ رای به دست آورده و ۴۹ کرسی را از آن خود کرد.

حزب طرفدار کردها یعنی حزب دموکراتیک خلق با کسب پنج میلیون و ۸۶۷ هزار و ۳۰۲ رای، ۶۷ کرسی

حزب تازه تاسیس خوب با کسب چهار میلیون و ۹۹۳ هزار و ۴۷۹ رای، ۴۳ کرسی در پارلمان ترکیه به دست آورد.

براساس اعلام شورای عالی انتخابات در داخل کشور از ۵۶ میلیون و ۳۲۲ هزار و ۶۳۲ واجد شرایط برای رای دهی، ۴۹ میلیون و ۶۷۱ هزار و ۳۴۴ نفر رای دادند که آرای ۴۸ میلیون و ۵۶۲ هزار و ۸۴ نفر تایید شد. براین اساس ۸۸.۱۹ درصد مردم ترکیه در انتخابات مشارکت کرده‌اند.

در مقابل محرم اینجه رقیب اصلی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری در داخل این کشور ۱۴ میلیون و ۹۵۱ هزار و ۷۸۸ رای و در خارج از کشور ۳۲۸ هزار و ۹۳۴ رای و در صندوق‌های گمرکی ۵۹ هزار و ۵۹۹ رای به دست آورد و در کل ۱۵ میلیون و ۳۴۰ هزار و ۳۲۱ رای از آن خود کرد.

برهمین اساس اردوغان توانست با کسب ۵۲.۵۹ درصد از آرا در مقابل پنج رقیب دیگر خود به پیروزی برسد./ ۱۴ تیر ۱۳۹۷ایسنا

مدیریت سایت-پیراسته فر:نظام سیاسی ترکیه دستخوش تغییرات شده است.

بر اساس تغییرات ۱۸ ماده قانون اساسی ترکیه که در فروردین ماه سال گذشته به تایید و تصویب مردم این کشور رسید، نظام حکومتی ترکیه پس از ۹۵ سال، از سیستم پارلمانی به ریاستی تغییر پیدا کرده و با حذف پست نخست وزیری، رییس جمهوری منتخب به مدت پنج سال رییس دولت و مسئول کابینه خواهد بود.

در نظام جدید حکومتی ترکیه با حذف پست نخست وزیری، اردوغان به عنوان رییس جمهوری، رییس دولت و مسئول کابینه خواهد بود.

مردم ترکیه اوایل بهار سال ۱۳۹۶ طی یک همه پرسی به تغییر نظام سیاسی از پارلمانی به ریاستی رای دادند و در جریان انتخابات

۲۴ ژوئن ۲۰۱۸(سوم تیرماه ۱۳۹۷ ) رجب طیب اردوغان به عنوان نخستین رییس جمهوری در نظام جدید انتخاب شد.

درباره نویسنده

1942مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما