موزه جانبازان «رزمندگان »+قداست کشته شدگان جنگ دردیگرکشورها”سربازگمنام”

موزه جانبازان «رزمندگان »+قداست کشته شدگان جنگ دردیگرکشورها

موزه جانبازان «رزمندگان »جنگ فرانسه

درادامه چگونگی رسیدگی دولت به رزمندگان وخانواده های رزمندگان وکشته شدگان جنگ درسائرکشورهارا خواهیدخواند وبناهای یادبود جنگجویان«سربازان»را

لویی چهاردهم در سال ۱۶۷۱دستور داد که موزه و آرامگاه به نام« لزنولید» با هدف نگهداری از سربازان معلول در پاریس فرانسه ساخته شود.

لزنولید (Les Invalides) (تلفظ فرانسوی: ​lezɛ̃valid)

میدان اتوال (شارل دوگل) که اصلی‌ترین نماد فرانسه محسوب می‌شود، در اصل سمبل ایثار حدود یک میلیون سرباز فرانسوی است. اهمیت این میدان تا حدی است که رهبران سایر کشورها برای ادای احترام باید به این میدان بروند.

ساخت و ساز این ساختمان ۱۶۷۱ به دستور لوئی چهاردهم شروع و در سال ۱۶۷۸ به بهره‌برداری رسیده است.

آسایشگاه  «اینولید» (Invalides)

ساخت این موزه ۷ سال بطول انجامید(سال۱۶۷۸به بهره برداری رسید)،مکان خاکسپاری افراد برجسته ای چون ناپلئون بناپارت

وآنری گتین برتراند،توماس رابرت بوژو،رژه دو لیل،فردیناند فوش،سباستین لو پرتر دو ووبن و پیر روک ، ژوزف بناپارت و ژنوم بناپارت(برادران ناپلئون بناپارت) و ناپلئون دوم(پسر ناپلئون بناپارت)اشاره کرد.

این قصر، در خود موزه‌ها و یادبودهای تاریخ نظامی فرانسه را جای داده است.درزمان جنگ وتامدتها بعداز جنگ به عنوان بیمارستانی برای مجروحین جنگی و خانه‌ی بازنشستگی برای از جنگ برگشته‌ها بود.

این موزه  برای کسانیکه درجنگ شرکت کردند امکانات رفاهی مختلف دارد ازجمله هتل ملی لزنولید یک موزه و آرامگاه واقع در پاریس، فرانسه می‌باشد.

این موزه« لزنولید» با سبک معماری باروک و به دست لیبرال برون ساخته شده است.

جنگ  جهانی اول در  ماه ژوئیه سال ۱۹۱۴ میلادی در منطقه بالکان آغاز شد و در ماه نوامبر سال ۱۹۱۸ پایان یافت. ۱۷ میلیون کشته و ۲۰ میلیون زخمی داشت.

جنگ جهانی دوم  -از سپتامبر ۱۹۳۹ الی سپتامبر ۱۹۴۵ بود که حدود ۷۰ میلیون نفر 

***

بنای یادبود سربازان انگلستان شامل لباس های سربازان کشته شده درجنگ

آرامگاه سربازان گمنام در مرکز خرید منچستر

ادای احترام رؤسای جمهور-ایران-روسیه-به سربازگُمنام روسیه

آرامگاه سربازگمنام روسیه  درجوار کاخ کرملین

این مقبره نمادبیش از بیست میلیون کشته شدگان جنگ جهانی دوم است

بنای یادبود کشته شدگان جنگ دربرزیل سال ۱۹۶۰

این یادمان پارک فلامنگو در اطراف شهر ریودوژانیرو (Rio de Janeiro)بنای یادبودی برای سربازان گمنام

شهر «ریودوژانیرو» دومین شهربزرگ برزیل است که ۱۲۲۱ کیلومترمربع وسعت دارد و ۷ میلیون نفر جمعیت.

 رسیدگی به رزمندگان وبازماندگان وکشته شدگان جنگ  درکشورهای دیگر
جمهوری آذربایجان
خدمات ارائه شده به بازماندگان جنگ در جمهوری آذربایجان در قالب پرداخت حقوق و مزایا، ایجاد اشتغال و کاریابی برای معلولان و شرکت کنندگان جنگ، ارائه امور آموزش و پرورش، تعاون و امور اجتماعی و خدمات عمومی است.
آذربایجان دارای حدود هفت هزار معلول جنگی و یک میلیون آواره است. متولی رسیدگی به امور جانبازان در این کشور کانون بازنشستگان جنگ جهانی دوم وهشت سازمان و بنیاد غیر دولتی است. همچنین شعبه ویژه ای در ریاست جمهوری و هیات دولت وجود دارد که امور مربوط به تامین اجتماعی بازنشستگان و معلولان جنگ را نظارت و اجرا می کند. خدمات ارائه شده به بازماندگان جنگ ها در این کشور در قالب پرداخت حقوق و مزایا به افراد درجه یک ، دو و سه خانواده های قربانیان، ایجاد اشتغال و کاریابی به معلولان و شرکت کنندگان در جنگ، ارائه خدمات آموزش و پرورش، تعاون و امور اجتماعی و خدمات عمومی از قبیل استفاده از وسایل نقلیه به صورت رایگان است.
آلمان
در آلمان نیز ارائه خدمات رفاهی و اجتماعی به سه هزار نفر از خانواده قربانیان جنگ به صورت اختصاصی وجود دارد.
دولت آلمان تسهیلات ویژه ای به خصوص برای فرزندان قربانیان و مفقودان جنگی قائل در نظر گرفته است. در زمینه حمایت از معلولان و مصدومان جنگ نیز در حال حاضر سه هزار و ۲۰۰ نفر از نابینایان جنگ و دو هزار و ۳۰۰ نفر از همسران آنان تحت پوشش و حمایت کانون نابینایان جنگ قرار دارند.
ارائه خدمات رفاهی و اجتماعی به ۳۰۰ هزار نفر از خانواده قربانیان جنگ؛ اختصاص صندلی ویژه برای معلولان، پیش بینی تردد آن ها به ساختمان ها و فروشگاه ها، اختصاص محل های ویژه پارک اتومبیل در خیابان و پارکینگ های عمومی را می توان از جمله اقدام های آلمان در این خصوص نام برد.
آمریکا

ترامپ : کهنه‌سربازان  قهرمانان آمریکایی هستند که ارزش‌های ما را اشاعه می‌دهند.

image.png

ترامپ  نسبت به بازگرداندن بقایای اجساد سربازان آمریکایی از کره، خطاب به کهنه‌سربازان گفت: همان‌طور که می‌دانید، ما مشغول کار روی برگرداندن بقایای اجساد برادران شما در ارتش که جانشان را در کره از دست دادند، هستیم و امیدوارم این سربازان به زودی در خاک آمریکا آرام بگیرند.

ترامپ گفت: کهنه‌سربازان جنگ‌های خارجی آمریکا نمود قهرمانان آمریکایی هستند که «ارزش‌های ما «ارزشهای امریکا-را اشاعه می‌دهند./ ۲ مرداد ۱۳۹۷ایسنا

بعداز ۶۵ سال

امریکااجساد سربازان خورا  امروز۲۷جولای۲۰۱۸(۵ مرداد ۱۳۹۷)نحویل گرفت.

«جنگ کُره» از ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳میلادی(۱۳۲۹الی۱۳۳۲شمسی) بوده

ازحدود ۵۳۰۰ آمریکایی کشته شده در«جنگ کُره»بقایای اجساد  ۵۵ سرباز آمریکایی تحویل داده شود.

کاخ سفید در بیانیه خود آورده است: امروز(۵ مرداد ۱۳۹۷)  کیم جونگ اون رهبر کره شمالی به بخشی از تعهدات خود مبنی بر بازپس دادن بقایای اجساد سربازان آمریکایی جنگ عمل کرد.

در سال ۲۰۰۷  کره شمالی «اجساد ۲۲۹ سرباز آمریکایی »را تحویل مقامات امریکایی داده بود

رویترز می گوید، درباره سرنوشت بیش از هفت هزار و ۷۰۰ سرباز آمریکایی که در جنگ کره جنگیدند، در دست نیست و حدود پنج هزار و ۳۰۰ تن از آنها در محلی که اکنون به عنوان کشور کره‌شمالی شناخته می‌شود، مفقود شدند.

***
تابوت سربازان امریکایی فقط پلاک وچندتکه استخوان

 آسوشیتدپرس، یک مقام دفاعی آمریکا گفته کره شمالی هیچگونه اطلاعات دیگری به جز این یک پلاک  وچندتکه  استخوان‌ برای آنکه کارشناسان پزشک قانونی بتوانند هویت‌هایی آنها را تعیین کنند،‌ ارائه نکرده است.

این مقام که پیش از این یکسری جوانب فاش نشده در ارتباط با بقایای اجساد این سربازان را فاش کرده بود،‌ گفت: اگر نگوییم چند سال اما دست‌کم چند ماه طول خواهد کشید تا هویت‌ این اجساد تعیین شود.

این در حالی است که متخصصان آمریکایی هنوز تعلق داشتن این استخوان‌ها به نظامیان آمریکایی را تایید نکردند.

این مقام ناشناس گفت، اطلاعی درباره محتویات روی این پلاک نظیر نام درج شده روی آن و اینکه آیا اصلا به یک عضو ارتش آمریکا متعلق بوده، ندارد.

برخی از این کشورها شامل استرالیا، بلژیک،‌ فرانسه و فیلیپین هنوز نتوانسته اندکشته‌های جنگی خود را از کره شمالی تحویل بگیرند.

روز جمعه این ۵۵ تابوت حاوی این استخوان‌ها در منطقه وونسان کره شمالی تحویل داده شدند و از طریق یک هواپیمای ترابری ارتش آمریکا به پایگاه هوایی اوسان در کره‌ جنوبی منتقل شدند.

قرار است امروز (چهارشنبه۱۰ مرداد ۱۳۹۷) این بقایا بعد از مراسمی در پایگاه اوسان به هاوایی آمریکا منتقل شوند تا در آنجا کارشناسان پزشکی قانونی به دقت آنها را تحلیل و بررسی کنند به نحوی که گفته شده از روش‌های پیشرفته‌ای نظیر شناسایی با استفاده از نوعی از دی‌ان‌ای موسوم به “دی‌ان‌ای میتوکندریایی” استفاده خواهند کرد.

قرار است مایک پنس،‌ معاون رئیس‌جمهور آمریکا نیز به منظور شرکت در مراسم تشریفات مربوط به بازگشت این بقایا به هاوایی آمریکا برود./۱۰ مرداد ۱۳۹۷ ایسنا

ادای احترام مقامات کشور امریکابه سربازان گمنام

مایک پنس

معاون رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان یک مراسم رسمی در هونولولوی هاوایی از بازگشت بقایای اجساد متعلق به ۵۵ تن از سربازان آمریکایی که در جریان جنگ کره کشته شدند، استقبال کرد.

به گزارش  خبرگزاری اسپوتنیک، مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنرانی گفت:

برخی‌ها جنگ کره را یک “جنگ فراموش شده” توصیف کرده‌اند اما امروز ما ثابت کردیم که این قهرمانان هرگز فراموش نمی‌شوند.امروز پسران ما به خانه بازمی‌گردند. بازگشت آنها “رویدادی تاریخی” است.

وی افزود: مفتخرم که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از من خواست که در این مراسم شرکت کنم.

ترامپ در توئیتی نوشت: برای بازگشت سربازان آمریکایی جنگ کره به خاک کشور مراسم بسیار زیبا و باشکوهی برگزار شد. من از هونولولو و تمامی مقامات و افرادی که در برگزاری این مراسم باشکوه همکاری کردند، قدردانی می‌کنم و در این رابطه به طور ویژه از مایک پنس تشکر می‌کنم.

۵۵ تابوت متعلق به بقایای سربازان آمریکایی جنگ کره بودکه وارد یکی از پایگاه‌های هوایی آمریکا در کره‌ جنوبی شد.هویت این بقایا به طور رسمی در هاوایی شناسایی خواهد شد./پنجشنبه۱۱ مرداد ۱۳۹۷ ایسنا

***

در آمریکا هر فردی که در نیروهای مسلح آمریکا معلول شده باشد، تحت حمایت سازمان کهنه سربازان و معلولان آمریکایی قرار می گیرد. در این راستا بیش از ۶۰ اداره مشغول خدمات رسانی به معلولان هستند که عمدتاً افسران وظیفه مسئولیت این اداره ها را برعهده دارند.
این سازمان برنامه های زیر را برای افراد تحت پوشش اجرا می کند: ایجاد صندوق اعانه بلایای طبیعی، اطلاع رسانی، برنامه توسعه خدمات به کهنه سربازان جنگ ویتنام، رسیدگی به سربازان کهنسال تر٬ رسیدگی به وابستگان شامل همسر، کودکان، فرزندخواندگان، والدین و فرزندان مدرسه ای تا ۲۳ سال و شوهر زنانی که در جنگ حضور داشته اند . معلولان با شرایط خاص هشت هزار دلار کمک برای خرید خودرو دریافت می کنند، ضمنا با توجه به نوع معلولیت٬ وسایل مورد نیاز برای خودروی آنان نصب می شود ومسکن متناسب با شرایط آنها ارائه می شود و هزینه پوشاک که سالانه مبلغ ۵۳۴ دلار است٬ به آنها پرداخت می شود.
ارائه خدمات آموزشی شغلی، عدم کاهش مزایای حقوق سربازان کهنسال و پرداخت مستمری به بازماندگان معلولان فوت شده از دیگر خدمات ارائه شده به بازماندگان جنگ است.
شماری از مشهورترین بناهای یادبود جهان برای بزرگداشت سربازان و بازماندگان جنگ در آمریکا ساخته شده است. دیوار ویتنام با فهرست کشته شدگان جنگ ویتنام و استخر بزرگ اکلاهاما سیتی که به یاد قربانیان بمب گذاری اکلاهاما ساخته شده و تصویر آسمان را در خود منعکس می کند٬ از جمله مشهورترین این بناها است.
اتریش 
در اتریش معلولانی که به دلیل حضور در جنگ معلول شده اند٬ می توانند از امتیازات ویژه ای همچون بیمه اجتماعی، کمک هزینه پرستاری، خدمات اجتماعی و دریافت غرامت اجتماعی برخوردار شوند. کمک های ویژه ای نیز به افرادی که برای استقلال ارتش جنگیده یا قربانی شده اند تعلق می گیرد. در شرایط خاص، بازماندگان این قبیل معلولان پس از فوت ایشان مستمری دریافت می کنند.
ژاپن
در ژاپن دفتر ‘مدیریت و هماهنگی وزارت بهداشت- رفاه و کار٬ در ارتباط با مقرری کارکنان نیروهای مسلح و خدمات مربوط به کادر غیرنظامی فعالیت می کند. سیستم پرداخت مستمری ژاپن (شامل نظامیان) ۱۱۹سال سابقه دارد.
عراق
عراق پس از کشته شدن سربازان نیز امتیازاتی برای آنان در نظر گرفت، واگذاری منزل مسکونی به خانواده (در صورتی که خانواده ای بیش از یک کشته داده باشد، قطعه زمینی با مساحت بیشتری به این خانواده واگذار می شود)، عدم تخلیه منازل نظامیان کشته شده و معافیت از مالیات و پرداخت ۳۰ هزار دلار جهت ساختن منزل مسکونی از دیگر امتیازات به خانواده های کشته شدگان است.
ترکمنستان
مردم ترکمنستان در آیین گرامیداشت خاطره جان باختگان جنگ جهانی دوم٬ از رئیس جمهوری گرفته تا مردم عادی شرکت می کنند و با احترام به سخنان سخنران در این مراسم گوش می دهند.
در این آیین، بازماندگان کهنسال این جنگ مورد تکریم و احترام قرار گرفته و با قرار دادن یک مدال برسینه هایشان چنین تصور می شود که تحمل انبوه مدال های اعطا شده به آنها دیگر برایشان مشکل شده است.
این کهنه سربازان دربیشتر آیین های رسمی و ملی ترکمنستان با یونیفورم های مزین به مدال های مختلف٬ شرکت می کنند.
این گروه ازمردان وزنان کهنسال هنگامی که با اونیفورم های مزین به مدال های شجاعت در خیابان ها ظاهر می شوند، مردم، ماموران و مقام های شهری و کشوری با احترام ویژه با آنان برخورد می کنند. رزمندگان جنگ در ترکمنستان از امتیازات ویژه ای از جمله درمان و داروی رایگان، مقرری بازنشستگی (بیش از سایر بازنشسته ها)، مسکن، برخی ارزاق و مواد غذایی و همچنین استفاده از وسایل حمل ونقل رایگان برخوردارند.
دولت ترکمنستان در سال ۲۰۰۰ میلادی با صدور بخشنامه ای ٬تمامی کشته شدگان این جنگ و بازماندگان آن را’ قهرمان ملی’ اعلام کرد. در این کشور پنج هزار و ۲۱۷ نفر از افرادی که در جنگ جهانی دوم شرکت داشتند، هنوز زنده اند و دولت برای تمامی آن ها مزایای ویژه ای در نظر گرفته است.
دولت ترکمنستان با کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق همچنین توافق نامه هایی امضا کرده که براساس آن بازماندگان جنگ جهانی دوم از پرداخت هزینه روادید سفر بین ترکمنستان و کشورهای عضو جامعه مشترک المنافع معاف هستند.
فرانسه 
در فرانسه، کهنه سربازان از اولویت استفاده و نشستن در وسایل نقلیه عمومی برخوردارند و اکثر کشورها یک روز تعطیل را به عنوان روز تجلیل از کهنه سربازان برای گرامیداشت آنها اختصاص داده اند.
به تمامی کهنه سربازان و خانواده شان تسهیلاتی از جمله: مسکن، آموزش، ازدواج ، امکانات پزشکی، تفریحی و رفاهی تخصیص داده می شود. این امکانات برای نسل های بعدی آنان حتی علیرغم تغییر و تحولات سیاسی و فرهنگی جامعه ادامه می یابد. به آنها مدال افتخار کنگره داده می شود و هر سال مورد تکریم قرار می گیرند و از آنان گزارش و مصاحبه هایی به منظور ارتقای روحیه جنگ آوری و رشادت در جامعه به عمل می آید.
به منظور ترسیم عملکرد و ارزش های ایثارگری در قالب هنر، کمسیون هنرهای زیبا در آموزش عالی تشکیل و تصاویر و آثار مربوط به آنان در موزه ها و نگارخانه ها به نمایش در می آید.

جنگهای فرانسه 

جنگ  صدساله

جنگ صدساله  اصطلاحی است که برای نبردهای میان انگلستان و فرانسه، در سال‌های ۱۳۳۷ تا ۱۴۵۳، به کار می‌رود.

این نبردها پس از مرگ شارل چهارم و پایان شاخهٔ اصلی دودمان کاپتی آغاز شد. چون هیچ وارث مذکری در شاخهٔ اصلی خاندان کاپتی نبود، ادوارد سوم، پادشاه انگلستان  مدعی تاج و تخت فرانسه شد.

از سوی دیگر، اشراف فرانسه ترجیح دادند از فیلیپ ششم  حمایت کنند. به این ترتیب، فیلیپ ششم به عنوان نخستین شاه دودمان والوا بر تخت فرانسه نشست.

نبردهای میان خاندان والوا و خاندان پلانتاجنت -خاندان سلطنتی انگلستان- به همراه دو دورهٔ صلح موقتی (در فاصلهٔ سال‌های ۱۳۶۰–۱۳۶۹ و ۱۳۸۹–۱۴۱۵)، چندین نسل به طول انجامید و در نهایت در سال ۱۴۵۳ با پیروزی خاندان والوا و بیرون راندن انگلیسی‌ها از خاک فرانسه به پایان رسید.

جنگ فرانسه وهلند(۱۶۷۲ تا ۱۶۷۸)

در ماه مه ۱۶۷۲ میلادی لوئی چهاردهم با ۱۲۰ هزار سرباز که تحت فرماندهی تورن و کنده بودند به میدان نبرد قدم نهاد. روز ۱۲ ژوئن معبر رن را در گدار تول هویس گرفت ولی فقط توانستند سه روز در آن کشور سلطه یابد ،  هلند،نقشه لویی راناکام گذاشت،کشورهای اروپایی به حمایت ازهلند ،ازجمله امیر براندنبورگ و امپراطور آلمان  واسپانیاجانب هلند را گرفتند که این اتحادمنجرشدکه در سال ۱۶۷۳ میلادی در شهر لاهه اتحاد بزرگی به وجود آمد.آنگاه لویی چهاردهم متوجه اسپانیا شد و با آن کشور جنگید و در ۱۶۷۴ میلادی دوباره فرانس کونته را گرفت. او سپس عزم نمود که بلژیک و لوکزامبورگ را قلعه به قلعه فتح کند و از ۱۶۷۴ تا ۱۶۷۸ میلادی ، ووبان کار محاصره با موفقیت به پیش برد. در ۱۶۷۴ میلادی ، آلمانی‌ها ناگهان آلزاس را گرفتند. تورن در جنگی که دو هفته طول کشید ( ژانویه ۱۶۷۵ ) آنان را تا ماوراء رود رَن عقب راند و تابستان سال بعد آنجا عبور کرده و در ساسباش در ۲۷ ژوئیه ۱۶۷۵ در جنگی شبانه با اصابت گلوله کشته شد. با مرگش آلمانی‌ها دوباره حمله کردند ولی این بار کنده آلزاس را نجات داد

سربازان هلند ازدُکن شکست خوردند  در ۱۶۷۸ میلادی «صلح نیمگ »در شهری به همین نام بسته شد . فرانس کونته و دوازده قلعه ی فلاندر از قبیل والان سی ین و موبوژ و کامبره را به لوئی چهاردهم تسلیم نمود.

جنگ فرانسه و مکزیک

جنگ فرانسه و مکزیک در ۱۷ ژوئیه سال ۱۸۶۱ اتفاق افتاد. در آن زمان ناپلئون سوم در فرانسه حکومت می‌کرد. زمانی که بنیتو خوارز رییس جمهور مکزیک از دادن بهره به کشورهای بزرگ اروپایی چون: بریتانیا، فرانسه و اسپانیا سر باز زد، دلیل و بهانه‌های لازم برای مداخله نظامی فرانسه در مکزیک و تسلط بر مکزیک فراهم شد. تسلط بر مکزیک به معنی به‌دست آوردن بازار تجاری آمریکای لاتین بود که ناپلئون این را خوب می‌دانست. و هم‌چنین مکزیک دارای معادن نقره‌ی بسیاری بود که استخراج آن می‌توانست نیازهای امپراتوری فرانسه را برطرف کند. به همین دلیل فرانسه با بریتانیا و اسپانیا ائتلافی برای جنگ با مکزیک تشکیل داد.

جنگ فرانسه و پروس (۷۱–۱۸۷۰) جنگی بین امپراتوری دوم فرانسه به رهبری ناپلئون سوم و پادشاهی پروس به صدراعظمی بیسمارک بود. بریتانیا نیز که از جاه‌طلبی‌های ناپلئون سوم به ویژه دخالت‌های نظامی فرانسه در مکزیک نگران بود، پروس را به حمله به فرانسه تشویق کرد. نتیجه این جنگ، پیروزی قاطعانه پروس، و برکناری و تبعید ناپلئون سوم بود. این جنگ منجر به وحدت آلمان و استقرار جمهوری سوم فرانسه شد.

جنگ فرانسه و هلند مجموعه وقایعی است که از ۱۶۷۲ تا ۱۶۷۸ میلادی به طول انجامید و به صلح نیمگ انجامید.

در ماه مه ۱۶۷۲ میلادی لوئی چهاردهم با ۱۲۰ هزار سرباز که تحت فرماندهی تورن و کنده بودند به میدان نبرد قدم نهاد. روز ۱۲ ژوئن معبر رن را در گدار تول هویس گرفت و چنین می پنداشت که دیگر سرزمین هلند زیر فرمان اوست اما با آنکه سه روز در آن کشور حکمروا بود ، تصمیم دلیرانه هلندیها که لوئی چهاردهم نیز آن را تمجید کرده‌است ، پیشرفت لشکر فرانسه را مانع شد.

 

درباره نویسنده

2079مطلب نوشته است .

One Comment on “موزه جانبازان «رزمندگان »+قداست کشته شدگان جنگ دردیگرکشورها”سربازگمنام””

  • میلگرد میانه wrote on ۲۳ تیر, ۱۳۹۷, ۱۰:۵۵

    با تشکر از مطالب آموزنده شما

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما