علت برکناری”استعفا”ی سرافراز-مدیرعامل صداوسیما؟

علت برکناری”استعفا”ی سرافراز-مدیرعامل صداوسیما؟

در شایعات چند روز اخیر درباره کناره‌گیری «سرافراز»، بیماری «دیسک کمر» را دلیل کناره‌گیری رئیس سازمان صداوسیما مطرح کردند. اما شاید حواشی سازمان صداوسیما که بهمن سال گذشته علنی شد، در شکل‌گیری شایعات کناره‌گیری «سرافراز» بی‌تأثیر نباشد. حواشی‌ای که باعث شد «حسام‌الدین آشنا»، نایب‌رئیس و نماینده رئیس‌جمهوری در شورای نظارت بر صداوسیما ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ درخواست تشکیل جلسه اضطراری دهد. « مسائل پیش‌آمده در سازمان صداوسیما»، «مصاحبه رئیس این سازمان» و «سرمقاله ۱۹ بهمن روزنامه جام جم»، از‌جمله دلایل «آشنا» برای برگزاری جلسه اضطراری بود.

۲۱ بهمن جلسه اضطراری شورای نظارت بر صداوسیما برگزار شد و در این جلسه، درباره مسائل اخیر پیش‌آمده این سازمان بحث شد و تصمیمات مهمی درباره چگونگی تقویت نظارت بر فرایندهای اجرائی انتصابات و مزایده‌ها، به‌ویژه وجهه عمومی سازمان صداوسیما گرفته شد. همچنین این شورا بابت قطع پخش سخنان رئیس‌جمهوری در مراسم اعطای نشان به مذاکره‌کنندگان ارشد هسته‌ای تذکر داد.

شهرزاد میرقلی‌خان و فایل صوتی «بازرس ویژه سازمان صداوسیما»
اما شاید مسائلی که «آشنا» درباره آنها صحبت کرده بود، «ایرنا» در متن خبر خود، در لفافه به آن اشاره کرده بود: «موضوعی درباره یکی از مجریان شبکه «پرس تی‌وی» و دو نفر از مدیران این شبکه» و «بازرس ویژه سازمان صداوسیما». این دو مسئله، سروصدای زیادی در فضای مجازی به راه انداخت. موضوع مجری شبکه «پرس تی‌‌وی» و دو نفر از مدیران این شبکه، به یک فایل صوتی برمی‌گردد که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود.

منتشرکننده این فایل که تا چندی قبل از آن، از مجریان «پرس‌ تی‌وی» بوده، مدعی شده بود فایل صوتی، مربوط به مکالمه‌ یکی از مدیران این شبکه تلویزیونی با اوست. دامنه این موضوع آن‌قدر وسیع شد که روابط‌عمومی شبکه «پرس‌تی‌وی» در توضیحی در‌این‌باره، از تعلیق دو نفر از کارکنان «پرس‌تی‌وی» خبر داد.

در توضیح روابط‌عمومی «پرس تی‌وی» آمده: «باوجود اینکه اصولا فایل صوتی از لحاظ قانونی و قضائی وجاهت ندارد و شکایتی نیز تاکنون ارائه نشده است؛ اما به دلیل اهمیت موضوع، مسئولان ذی‌ربط در حال رسیدگی به آن و تشخیص صحت و سقم این ادعا هستند و تا مشخص‌شدن نتایج کامل تحقیقات، این دو نفر تعلیق شده‌اند». این روابط‌عمومی تأکید کرد:«انتشار این فایل صوتی با مباشرت افراد مخالف نظام و بهره‌برداری سیاسی و بدون طرح شکایت به مراجع متعدد قانونی در داخل کشور مشکوک است».

پس از این ماجرا فعلا خبر جدیدی دراین‌باره در سطح رسانه‌ها منتشر نشده است. اما مصاحبه «سرافراز» با روزنامه «جام جم» ابعاد گسترده‌تری داشت که می‌توان گفت همین مصاحبه موضوع «شهرزاد میرقلی‌خان» را به سطح رسانه‌ها کشاند. موضوع «شهرزاد میرقلی‌خان» یا همان بازرس ویژه صداوسیما از آنجا شروع شد که حدود یک ماه قبل از مصاحبه رئیس صداوسیما با روزنامه سازمانی خودش، شایعاتی پیرامون خروج «میرقلی‌خان»، مشاور و بازرس ویژه سابق رئیس سازمان صداوسیما، از کشور و ادامه زندگی در «عمان» مطرح شده بود.

«سرافراز» در این مصاحبه، برخی نهادهای امنیتی را  متهم به «برخورد غیرمنطقی» در موضوع «میرقلی‌خان» کرد. «شهرزاد میرقلی‌خان» از آذر ١٣٨۶ پنج سال در آمریکا به علت قصد خرید «دوربین دید در شب» زندانی بود. او نهایتا مردادماه ١٣٩١ پس از آزادی، با توقفی در «عمان» وارد ایران شد.

«سرافراز» با بیان اینکه «خانم میرقلی‌خان به توصیه نهادهای امنیتی و سابقه کار رسانه‌ای، همکاری خود را با شبکه پرس‌تی‌وی آغاز کرد»، درباره چرایی «خروج او از کشور» گفت: «عوامل یک دستگاه امنیتی با فراخواندن او و بیان اینکه چرا کتاب چاپ کرده یا چرا با رسانه‌ها مصاحبه کرده است، از خانم میرقلی‌خان خواستند کشور را ترک کند. چنین برخوردی با ایشان غیرمنطقی بود؛ چون کتاب نوشته‌‌شده سند محکومیت آمریکاست. او به توصیه‌ ما کتاب نوشت؛ چون بسیاری از زندانیان در آمریکا جرئت نگارش آنچه را که بر آنها گذشته است، ندارند؛ بنابراین این آقایان باید توضیح دهند چرا با ایشان چنین برخوردی داشته‌اند…ابتدا اتهام مضحک جاسوسی زدند و بعد که مدرک نداشتند، حرف خود را پس گرفتند».

رئیس سازمان صداوسیما به روزنامه این سازمان گفته بود: «اتهامات و برچسب‌هایی که در برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی درباره او مطرح شده؛ مانند جاسوسی، اختلاس، نفوذ و داشتن روابط نامشروع، ناشی از بداخلاقی است. دیگر اتهامی نبود که به ایشان نچسبانده باشند… برخی از تأثیرگذاری زیاد صداوسیما نگران هستند؛ ‌ازاین‌رو با طراحی عملیات روانی و تخریب سازمان سعی می‌کنند ضریب تأثیرگذاری آن را کاهش دهند».

«سرافراز» در این مصاحبه اشاره‌ای هم به افرادی که به نظر او عملیات روانی را طراحی کرده‌اند، داشت: «برخی افراد دخیل در عملیات روانی علیه رسانه ملی کسانی هستند که سابقه امنیتی دارند و با دسترسی به اطلاعات کار عملیات روانی خود را علیه سازمان صداوسیما پیش می‌برند که البته سرنخ‌های آنها شناسایی شده و دستگاه‌های مسئول، پیگیر قضیه تا شناسایی کامل آن هستند».

سرمقاله اشاره‌شده «آشنا» هم در روزنامه «جام‌جم»، ارگان رسمی سازمان «صداوسیما»، منتشر شده بود. «امیر تاجیک»، مدیر شبکه مستند سیما، سخنان «سرافراز» را به گونه‌ای دیگر تکرار کرده بود. او گفته بود: «طبیعی است که اگر او در کشور می‌ماند و این اتهام (جاسوسی) را می‌شنید به دلیل نداشتن مدرک، ادعای پوچ آنان برملا می‌شد؛ بنابراین ابتدا وی را تهدید به خروج از کشور کرده و سپس ادعای جاسوسی کردند. مجموعه رفتارهای خلاف شرع و اخلاق غیردوستان ما به همین‌جا منتهی نشده است… دزدیدن لپ‌تاپ شخصی خانم میرقلی‌خان یکی دیگر از هنرهای دوستان بود».

او در پایان سرمقاله مورخ ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ نوشته بود: «به‌راستی چه شده است که وقتی فردی با عشق و علاقه به ایران و نظامش وارد خاک کشور می‌شود و خاک کشور را در آستانه ورود می‌‌بوسد، امروز به‌خاطر بی‌کفایتی، بی‌اخلاقی و رفتارهای غیرقانونی برخی افراد معلوم‌الحال مجبور به گلایه از شخص رهبر انقلاب می‌شود؟ در حقیقت جز این است که حتی به رهبر معظم انقلاب هم به‌واسطه افرادی نفوذی ظلم می‌شود؟». پس از این ماجرا «محسنی‌اژه‌ای» سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ دراین‌باره گفت: «اگر این خانم که به گفته رئیس سازمان صداوسیما توسط نهاد امنیتی وادار به خروج از کشور شده، دارای دو تابعیت باشد، موضوع شکل خاص خود را دارد؛ اما چون گزارش رسمی به قوه قضائیه ارسال نشده، نمی‌توان اظهارنظر قطعی کرد».

حدود ۱۰ روز بعد، «حسام‌الدین آشنا» در مناظره‌ای تلوزیونی که درباره موضوع «نفوذ» با «حسین صفارهرندی» داشت، به این موضوع اشاره کرد: «درباره همین سازمان صداوسیما اخیرا یک دستگاه امنیتی ادعا می‌کند آقای رئیس سازمان صداوسیما؛ شما مراقب این خانم باش و نتیجه این تبادل این می‌شود که رئیس سازمان مصاحبه می‌کند و نهادهای امنیتی کشور را متهم به عملیات روانی چندلایه علیه صداوسیما می‌کند. لازم نیست برویم از تاریخ قاجار شروع کنیم. ما داریم درباره هفته پیش صحبت می‌کنیم»./ایران امروز

مدیریت سایت-پیراسته فر:

برادر رئیس مستعفی ،شهید جواد سرافرازمسئول دفتر دکتر سید محمد بهشتی بود و به همراه وی در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در سال ۱۳۶۰ به شهادت رسید. برادر دیگر .علی سرافراز(در سال ۱۳۶۵ در منطقه  شلمچه به شهادت رسید) است.

پدر این ۳، مرحوم «حجت الاسلام ابوالفضل سرافراز»از وعاظ معروف تهران و مؤسس مدرسه حضرت ولی عصر(عج) در قم و از شاگردان امام خمینی بودکه  نماینده ولی فقیه در هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران بود.

سایت“مشرق”درتاریخ۲۰ مرداد ۱۳۹۱ مصاحبه باخانم قلی خانی کرده وضمن همدردی با ایشان ،خانم قلی خانی نیز ازسختگیری های زندانها ومحاکم امریکاگفته وازایران خواسته که حمایتش کنند

مشرق- شهرزاد میرقلی خان، زن ایرانی به اتهام مشارکت در خرید دوربین‌های دید در شب (که در بسیاری از فروشگاه‌های شکار در کشورهای اروپایی یافت می‌شود) در اتریش دستگیر شد و پس از محاکمه و سپری کردن دوران محکومیت خود، با ترفندی توسط سرویس‌های امنیتی آمریکا به این کشور کشانده شده و در آنجا به همان جرمی که محکومیت آن را سپری کرده بود، مجدداً محاکمه و به پنج سال حبس محکوم شد.گفت وگوی زیر با شهرزاد میرقلی‌خان چند ماه قبل از آزادی و هنگام تماس تلفنی با خانواده اش توسط خبرنگار ما  انجام شده است.
خانم شهرزاد میرقلی‌خان چه خواسته‌ای از ما به عنوان هم میهنان خود دارید و چه خواسته‌ای از مسؤولان کشور برای رفع گرفتاری خود در کشوری دیگر دارید؟….
آقای سرافرازدرمصاحبه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ باجام جم ضمن دفاع ازقلی خانی مسئولین امنیتی را عامل فراراودانستند
***
خبرگزاری فارس  هم فرش قرمزبرایش پهن می کندوازلحظه ورودش درفرودگاه فیلمبرداری می کند
شهرزاد میرقلی‌خان به اتهام واهی خرید تجهیزات دوگانه به همراه همسرش در اتریش دستگیر شد و با گذراندن دوران محکومیت و تبرئه توسط دادگاه این کشور، به ایران بازگشت، اما در سفری به قبرس در سال ۱۳۸۶ توسط مأموران این کشور دستگیر و به درخواست آمریکا به این کشور منتقل و در اقدامی غیرانسانی و غیرحقوقی به ۵ سال حبس در آمریکا محکوم و در ۱۹ دسامبر ۲۰۰۷ در آمریکا زندانی شد./۱۳۹۱/۰۵/۲۴فارس
***

سال ٢٠٠٧ محکومیت  -آزادی سال ٢٠١٢ ( تیرماه سال ۱۳۹۱ )

شهرزاد میرقلی خان در سال ۲۰۰۷ در هنگام خرید دوربینی برای دولت ایران در آمریکا دستگیر شد و در سال ۲۰۱۲ پس از آزادی به ایران بازگشت و به مدیریت روابط عمومی و بین‌الملل پرس تی‌وی منصوب شد.

شهرزاد میرقلی خان  به جرم خرید دوربین دید در شب برای ایران در اتریش بازداشت محاکمه ،باسپری کردن دوران محکومیت و پس از آزادی با ترفندی به امریکا کشانده می شود ، در امریکا بازداشت و به زندان گوانتانامو منتقل شده بود

او پس از انتصاب محمد سرافراز به عنوان ریاست سازمان صدا وسیما به عنوان بازرس ویژه او در سازمان منصوب شد.

واماشهرزاد میرقلی خان  صورت ناگهانی در۱۳دیماه۱۳۹۴ از کشور خارج شد از طریق پرواز عمان ایر تهران را به مقصد “مسقط “ترک کرده  وباانتشارویدئویی ازفعالیتهایی که برای جمهوری اسلامی کرده بود اظهارندامت کرد وگفت تنها”یک مرد”درایران است وآن دکترمحمدسرافرازاست وعکسی بدون حجاب را به عنوان تصویر پروفایل فیسبوک خود قرار داده است. تیرماه سال ۱۳۹۱ از زندان آزاد شد

 شوهر”شهرزاد”سراوراکلاه گذاشت!

شهرزاد میرقلی خانِ ۳۸ ساله در سال ۲۰۰۷  در امریکا به علت تلاش برای صدور تجهیزات غیرقانونی به ایران بازداشت شد. وی پس از پنج سال آزاد شد و از طریق عمان به ایران بازگشت. در پرونده او نام «محمود سیف» هم به چشم می خورد. نام محمود سیف علاوه بر پرونده خرید تجهیزات غیرقانونی، پیش از این به عنوان یک مامور امنیتی مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در فعالیت هایی چون جعل اسکناس و قاچاق مواد مخدر فعالیت داشت، در رسانه ها مطرح شده است.

شهرزاد میرقلی خان درباره روابطش با محمود سیف به «ایران‌وایر» می گوید: «بعد از برخی از رفت و آمدهایش با یک سری حاج آقا و گیر دادن به حجابم، به من گفت خودش را از سپاه بازخرید کرده است.»

در ادامه، محمود سیف به او پیشنهاد سفر ماه عسل به اتریش را می‌دهد:‌ «در سفر گفت به جلسه‌ای بیا و کار ترجمه انجام بده. این جلسه برنامه ریزی دولت امریکا و اتریش برای دستگیری ما بود. در نمایشگاهی در آلمان، همسر سابق من با امریکایی‌ها برای خرید دوربین دید در شب مذاکره می‌کند و این پروسه دو سال و نیم طول می‌کشد. امریکایی‌ها محل تحویل را اتریش قرار می‌دهند.»

آن ها پس از این جلسه بازداشت می شوند. ۲۸ روز در زندان اتریش و سپس  ۴۰ روز با وثیقه در هتل بودند:‌ «ما را فرستادند دبی. در دبی محمود رفت زندان. مدتی بعد آزاد شد و دبی ما را به ایران دیپورت کرد.»

شهرزاد بعدها متوجه می شود همسر سابقش تمام فکس‌ها و ارتباطات خود را با امریکایی ها در دفتر وی انجام داده است. او از محمود جدا و در زمان جدایی متوجه می‌شود محمود سیف او را صیغه کرده بوده، نه عقد دایم.

درباره نویسنده

2047مطلب نوشته است .

One Comment on “علت برکناری”استعفا”ی سرافراز-مدیرعامل صداوسیما؟”

Trackbacks

  1. مدیران« رسانه ملی» ازاول انقلاب اسلامی سال۱۳۵۷الی۱۳۹۷

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما