بیماری «پسوریازیس» چیست؟ علایم و دلائل ودرمانpsoriasis”بیماری صدف”

بیماری «پسوریازیس» چیست؟ علایم و دلائل ودرمانpsoriasis

بیماری «پسوریازیس» چیست؟ علایم و دلایل 

درمانهای خانگی-شامپوهای درمانی  و«زالودرمانی»رادرادامه خواهیدخواند

پسوریازیس (psoriasis)یا «بیماری  صدف»داء الصدف از بیماری های خود ایمنی، غیر مسری و مزمن پوستی است که به علت تولید سریع سلول های پوستی ایجاد شده و با پوسته پوسته شدن سطح پوست همراه است،که نشانه های شایع پسوریازیس التهاب و قرمزی ناحیه آسیب دیده است، فلس های پوستی در پسوریازیس معمولی به رنگ نقره ای سفید و ضخیم می باشد که روی زخم های قرمز رنگ کشیده شده و گاهی زخم ها ترک خورده و خونریزی می کند،معمولاً در نقاط اطراف پوست سر، آرنج ومفاصل و زانو ظاهر می‌شوند.

نواحی مبتلا به پسوریازیس می‌توانند شامل قسمت‌های کوچک شوره مانند تا تکه های بزرگ که کاملا قسمت درگیر  را می‌پوشانند، باشد. انواع متعادل پسوریازیس فقط آزاردهنده هستند، ممکن است باعث ازکار  افتادگی عضو شود.

 انواع پسوریازیس :

پسوریازیس پلاکی (Plaque psoriasis): این نوع از پسوریازیس شایع ترین نوع این بیماری است و حدودا ۹۰ درصد مبتلایان به پسوریازیس از این نوع از بیماری رنج می‌برند.

نشانه‌های آن شامل، جراحات و زخم های پوستی خشک و قرمز می‌شود، که با فلس‌های نقره‌ای پوشیده شده‌اند. هرچند ناحیه خاصی مخصوص این نوع از بیماری نیست و این بیماری می‌تواند در همه جای بدن ظاهرشود، اما معمولا پسوریازیس پلاکی در آرنج، زانو و پوست سر خود را نشان می‌دهد. پلاک‌ها می‌توانند خشک و خارشدار باشند. در مراحل پیشرفته و شدید بیماری، پوست دور مفاصل ممکن است، تکه شده و خونریزی نماید.

پسوریازیس پوست سر (Scalp psoriasis): این نوع پسوریازیس می‌تواند تنها در بخشی از پوست سر و یا همه نواحی پوست سر خود را نشان‌دهد.  دربعضی از افراد مبتلا به پسوریازیس پوست سر، ناحیه شدیدا خارش دارد. در موارد پیشرفته بیماری می‌تواند باعث ریزش موی موقتی شود، که با درمان بیماری ریزش مو هم بهبود می‌یابد.

پسوریازیس ناخونی (Nail psoriasis): تقریبا نصف افراد مبتلا به پسوریازیس، بیماری بر ناخون‌هایشان تاثیر می‌گذارد. پسوریازیس می‌تواند باعث سوراخ شدن و یا غیرعادی شدن  ناخن‌های شما (رشد بیش از حد، رفتن رنگ ناخن و حتی جداشدن ناخن ازدست) بشود.

پسوریازیس قطره‌ای (Guttate psoriasis): این نوع از پسوریازیس باعث بوجود آمدن نقاطی کوچک شبیه قطره برروی، قفسه سینه، دستها، پا و پوست سر می‌شود. معمولا پسوریازیس قطره‌ای بعد از چند قزره از بین می‌رود، هرچند که در بعضی از افراد بیماری پیشرفت کرده و به پسوریازیس پلاکی تبدیل می‌شود. این نوع از پسوریازیس بعضی اوقات بعد از عفونت گلو در کودکان و نوجوانان بوجود می‌آید.

پسوریازیس معکوس (Inverse psoriasis): عموما این بیماری زیربغل، کشاله ران، زیر پستان و دور نواحی جنسی رخ می‌دهد. پسوریازیس معکوس باعث بوجود آمدن، تکه‌های نرم و قرمز و پوست ملتهب در آن ناحیه می‌شود. این نوع بیماری در افراد چاق شایع تر است و با عرق کردن و یا مالیدنش بدتر می‌شود.

 پسوریازیس خالدار (Guttate psoriasis)

این نوع در کودکان شایع تر است و به صورت لکه های صورتی کوچک ظاهر می شود. پسوریازیس خالدار اغلب در نواحی تنه، بازو و پاها دیده می شود و به ندرت مانند پسوریازیس پلاک، ضخیم یا برجسته می شود.

پسوریازیس پوسچولر (Pustular psoriasis)

این نوع پسوریازیس در بزرگسالان شایع تر است که به شکل تاول های چرکین و سفید ظاهر شده و نواحی وسیعی از پوست، قرمز و ملتهب می شود. پسوریازیس پوسچولر معمولا ابتدا در نواحی کوچک تر مانند دست یا پا ایجاد شده و ممکن است گسترده تر شود.

 پسوریازیس معکوس (Inverse psoriasis)

این نوع پسوریازیس موجب قرمزی، التهاب و براق شدن برخی نواحی چین خورده پوست از جمله زیر بغل یا سینه، کشاله ران یا اطراف ناحیه تناسلی می شود.

پسوریازیس اریترودرمیک Erythrodermic psoriasis)

نوع بسیار شدید و نادر پسوریازیس است که معمولا بخش های وسیعی از بدن را درگیر می کند. در پسوریازیس اریترودرمیک پوست آفتاب سوخته به نظر می رسد.

دلایل ابتلا به پسوریازیس

عفونت از جمله عفونت گلو یا برفک دهان صدمه به پوست، ازجمله بریدن ست و یا نیش حشرات ویاژنتیک باشد

درمان بیماری پسوریازیس با روشهای طبیعی

حمام کردن: از آب داغ و صابون‌های خشک استفاده نکنید. آب ولرم و صابون‌های معمولی که چربی و روغن هم در خود دارند مناسب است. اضافه کردن روغن حمام، نمک فرنگی اصل یا نمک دریای مرده هم می‌تواند، سعی کنید ۱۵ دقیقه در وان بمانید،از شامپوی زغالی یا کولتار (شامپو پسوریازیس) استفاده کنید

 مرطوب کننده ها: پس از حمام پوست خود را با مالیدن مرطوب کننده مبتنی برپماد برروی آن مرطوب نمایید. همچنین در روزهای سرد و خشک میبایست چندین بار در روز پوست خود را مرطوب نمایید.

آفتاب گرفتن:   آفتاب گرفتن ،البته زیادی آفتابگیری میتواندموجب تشدیدعارضه شود.

 نواحی درگیر را هنگام خواب بپوشانید. 

 درمان موضعی پسوریازیس

کرم ها و پمادهای موضعی برای کاهش علائم پسوریازیس خفیف تا متوسط استفاده می شود که به صورت مستقیم به نواحی آسیب دیده بمالید:

*کورتیکواستروئیدهای موضعی

*رتینوئیدهای موضعی

*آنترالین (دیترانول)

*آنالوگ های ویتامین D

*اسید سالیسیلیک

*مرطوب کننده ها

درمانهای دارویی 

سیکلوسپورین (سندیمون)؛ این نوع دارو واکنش سیستم ایمنی بدن را مهار کرده و می تواند به کاهش علائم پسوریازیس کمک کند اما از سوی دیگر با توجه به اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن، فرد به راحتی به سایر بیماری ها مبتلا می شود. از عوارض جانبی این دارو می توان به مشکلات کلیوی و فشار خون بالا اشاره کرد.

متوترکسات؛ این دارو نیز مانند سیکلوسپورین سیستم ایمنی را مهار می کند و در صورت مصرف دوز پایین، عوارض کمتری خواهد داشت اما در دراز مدت عوارض جدی ایجاد می کند که شامل آسیب کبدی و کاهش تولید گلبول های قرمز و سفید خون است.

داروهای بیولوژیک؛ این نوع داروها تزریقی عملکرد سیستم ایمنی بدن را تغییر داده و مانع تعامل بین سیستم ایمنی و مسیرهای التهابی می شود.

رتینوئیدها؛ این نوع از داروها باعث کاهش تولید سلول های پوستی می شود اما معمولا بعد از توقف مصرف دارو، علائم پسوریازیس دوباره بازمی گردد. از جمله عوارض جانبی آن می توان به ریزش مو و التهاب لب اشاره کرد.

***

مصاحبه با متخصص پوست و مو

 پسوریازیس از یک کلمه یونانی به معنای خارش مشتق شده است. این بیماری خودایمنی ظاهر نازیبایی به پوست می‌دهد و مشکلات متعددی برای مبتلایان به وجود می‌آورد. در گفت‌وگویی با دکتر سیمین ابراهیم‌زاده، این متخصص پوست و مو، اطلاعات و آگاهی‌های بیشتری درباره بیماری پسوزیازییس و روش‌‌های کنترل آن می‌دهد.
تصویر پسوریازیس؛ درد بی‌درمان پوستی

بیماری پسوریازیس چه نوع بیماری‌ای است و چه عواملی باعث ابتلا به آن می‌شود؟

بیماری پسوریازیس یک بیماری التهابی پوسته‌دار پوست است که علت اصلی بروز آن هنوز مشخص نشده. در این بیماری تکثیر سلولی افزایش پیدا می‌کند و به همین دلیل پوسته‌‌های ضخیمی روی پوست ایجاد می‌شود که حالتی فلسی دارد و پوسته‌‌ها روی پوست قرمز و ملتهب می‌شوند. عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی ممکن است در بروز این بیماری دخالت داشته باشند. در ۴۰ درصد موارد عوامل ژنتیکی عامل ابتلا به این بیماری محسوب می‌شود. عوامل محیطی مانند آفتاب‌سوختگی هرچند عامل ابتلا نیست، اما ممکن است باعث بروز و تشدید این بیماری شود. مشکلات دیگری مانند ضربه‌‌ها یا خشکی پوست نیز عاملی برای بروز این بیماری محسوب می‌شود. اما عامل اصلی ابتلا به پسوریازیس هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. طبق آمار‌های جهانی یک تا ۱/۵ درصد مردم به این بیماری مبتلا هستند. شایعه‌ای وجود دارد که لمس ماهی قرمز باعث بروز این بیماری می‌شود که کاملا غیرعلمی است و واقعیت ندارد.

 این بیماری چه نواحی‌ای از بدن را درگیر می‌کند؟

این بیماری التهابی ممکن است تمام پوست را درگیر کند. اما در نواحی سر، پوست تنه و اندام‌ها و بیشتر آرنج، زانو، پشت کمر، ناحیه کشاله‌ران و زیر بغل دیده می‌شود.

چه عواملی باعث تشدید این بیماری می‌شود؟

یکی از مسائل مربوط به این بیماری پدیده «کوبنر» Koebnerاست. به این صورت که هر تروما یا ضربه در نواحی‌ای که بیشتر در معرض ضربه، آفتاب‌سوختگی یا ترکیبات شیمیایی قرار دارند باعث تشدید این بیماری می‌شود. البته این مساله در کسانی بروز می‌کند که مستعد این بیماری هستند. در نتیجه نواحی ضربه‌پذیر بدن مانند آرنج، زانو و ناحیه نشیمنگاه بیشتر درگیر پسوریازیس می‌شوند و در اثر اصطکاک‌‌های طولانی‌مدت و هر نوع ضربه بیماری تشدید می‌شود.

در بررسی‌‌های انجام‌شده مشخص شده است که افسردگی در بروز یا تشدید این بیماری دخالت دارد. البته نمی‌توان به‌دقت گفت که افسردگی باعث بروز این بیماری می‌شود یا این‌که مبتلایان به این بیماری دچار افسردگی می‌شوند. اما درهرحال بیماری پسوریازیس در بین افرادی که بدخلق و افسرده هستند شایع‌تر است. نتایج بررسی‌های دیگری که روی میزان ویتامین A و E مبتلایان به پسوریازیس انجام شده است نشان می‌دهد که میزان این ویتامین‌ها در افراد مبتلا از افراد سالم کمتر است. اما درخصوص این‌که کمبود این ویتامین‌ها عاملی برای ابتلا به این بیماری است، به انجام بررسی‌های بیشتری نیاز دارد.

مشکلاتی که این بیماری برای مبتلایان به وجود می‌آورد، چیست؟

ضایعاتی که به دلیل این بیماری روی پوست ایجاد می‌شود باعث بروز خارش شدید و مشکلات ناشی از آن می‌شود. در واقع پسوریازیس بیماری مزمن و مزاحمی است که به دلیل خارش و مشکلاتی که برای بیمار به وجود می‌آورد امکان بروز افسردگی را در آنها بیشتر می‌کند. معمولا این بیماری در سنین بزرگسالی بروز می‌کند، اما در مواردی در دوران کودکی نیز خود را نشان می‌دهد. معمولا کسانی که زمینه ژنتیکی دارند در سنین کودکی در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.

یکی دیگر از مشکلات این بیماری مساله عود آن است. معمولا امکان دارد با قطع کورتون‌‌های خوراکی یا تزریقی بیماری با شدت بیشتر بروز کند. مساله دیگر بارداری است. امکان دارد حاملگی باعث تشدید بیماری پسوریازیس در خانم‌ها شود. در پسوریازیس پوسچولر که به صورت ضایعات دانه‌دار چرکی کوچک است حتی امکان سقط جنین نیز وجود دارد.

آیا پسوریازیس انواع مختلف دارد؟

بله. پسوریازیس به اشکال مختلف خود را نشان می‌دهد و صرفا به صورت ضایعات قرمز و پوسته‌دار نیست. از انواع آن می‌توان به پسوریازیس پلاک یا ولگاریس، پسوریازیس پوسچولر، پسوریازیس معکوس، پسوریازیس اریترودرمتیک، پسوریازیس ناخن و پسوریازیس آرتریت اشاره کرد. برای تشخیص دقیق این بیماری نیاز به نمونه‌برداری از ضایعه است.این بیماری هم در خانم‌ها و هم در آقایان بروز می‌کند.

شدیدترین نوع این بیماری پسوریازیس پوسچولر است که به صورت ضایعات چرکی و با علائمی مانند تب بروز می‌کند.

در نوع آرتریت آن مفاصل کوچک درگیر بیماری می‌شوند و ایجاد درد و التهاب مفصلی می‌کنند. پسوریازیس ناخن نیز باعث بروز تغییراتی در شکل ناخن‌ها می‌شود. امکان دارد این تغییر شکل با بیماری‌های قارچی اشتباه گرفته شود. در مواردی نیز این بیماری با اگزما اشتباه گرفته می‌شود. در این وضع بیمار را تحت درمان بیماری‌‌های قارچی یا اگزما قرار می‌دهند که وضع را بدتر خواهد کرد.

در مورد روش‌های درمانی بیماری پسوریازیس بفرمایید. آیا درمان کامل این بیماری ممکن است؟

این بیماری مزمن است و درمان آن نیاز به مراجعات طولانی دارد. در نتیجه مهم‌ترین مساله مراجعه به متخصص و تشخیص درست بیماری است. درمان این بیماری به وسعت و نوع بیماری بستگی دارد. در مرحله اول اغلب از ترکیبات موضعی حاوی کورتون استفاده می‌شود. ترکیبات موضعی دیگری نیز وجود دارد که کم‌عارضه‌تر از انواع کورتون‌دار است و می‌توان آنها را به تنهایی یا در کنار ترکیبات حاوی کورتون استفاده کرد. در مواردی که ترکیبات موضعی موثر عمل نمی‌کنند، پزشک متخصص تزریق داخل ضایعه را انجام می‌دهد.

در موارد شدیدتر دارو‌های خوراکی و تزریقی عضلانی تجویز می‌شود. تمام این درمان‌ها بسته به نتیجه آزمایش‌‌ها و نوع پسوریازیس متفاوت است. در هر حال بیمار باید بداند که این درمان‌ها طولانی‌مدت است و نمی‌توان آنها را درمان قطعی بیماری دانست.

متاسفانه این بیماری درمان قطعی ندارد و امکان دارد بعد از بهبود یا در حین مصرف دارو دچار عود شود. باید بدانید که پاسخ بدن نسبت به درمان‌های خوراکی و تزریقی معمولا بین شش تا هشت هفته طول می‌کشد. در طول درمان بیمار نباید بدون نظر پزشک دارو را قطع کند یا دوز آن را تغییر دهد. در ضایعات مفصلی و ناخن نیاز به دارو‌های خوراکی و تزریقی خواهد بود./روزنامه جام جم.بهمن۱۳۹۳

***

داروی تاکرولیموس

داروی  تاکرولیموس (Tacrolimus به عنوان یک درمان قدرتمند در درمان ضایعاتی چون «پسوریازیس» است.

پماد تاکرولیموس (Tacrolimus)با نام  های تجاری پروتوپیک(Protopic،Prograf ،Advagraf)موجودهستند.

پمادتاکرولیموس زمانی که  به دیگر درمان های موضعی پاسخ نداده استفاده شود.این پمادرامتخصصین انگلیس  برای بیمارانشان تجویزمی کنند

 

حداقل تا نیم ساعت بعد از استعمال این پماد، از حمام کردن و شنا کردن خودداری کنید. چراکه آب می تواند مانع جذب دارو روی پوست شود.

یک لایه نازک از تاکرولیموس را روی نواحی در گیر به آرامی و به طور کامل بمالید.۲باردرشبانه روز

اگر از مرطوب کننده همزمان استفاده می کنید بهتر است مرطوب کننده را بعد از تاکرولیموس ( پروتوپیک ) روی پوست خود استفاده کنید

معمولاً تا۶ماه بهبودی حاصل می شوداگر بعد از این مدت وضعیت شما بهبود نیافت و اوضاع وخیم تر شد به دکترمراجعه کنید.

در چند روز اول درمان، ممکن است پوست دچار سوزش، گزش و قرمزی شود.

ویاسر درد، آکنه، فولیکولیت، مشکلات گوارشی، و علائم مشابه آنفولانزا ( مثلا تب، لرز، آبریزش بینی، گلو درد و دردهای عضلانی ) و یا افزایش حساسیت پوست نسبت به سرما، گرما، درد و حس لامسه نیز از دیگر علائمی است که ممکن است مشاهده شوند.

وشایدبا«زالودرمانی یا حجامت» ازشرش رهایی یابید

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:قسمت آخراین -پُست-بااستفاده ازسایت دکترسلامت ،همراه بااصلاحات،حذف واضافه

وامایکی از درمانهای مؤثراین این بیماری(پسوریارزیس)زالودرمانی(Leech therapy) است،البته بایدبررسی ودقت کنید که زالوها ازسلامت کامل وتغذیه مناسب برخوردارباشند،یعنی فقط غذایشان قورباغه وحشرات نباشد،منبع این مطلب-زالودرمانی- ازسایت درمانی پسوریازیس است،ضمناً دراین موردهم اصلاحات لازم صورت گرفته است.پایان توضیحات.

 زالو  را جراح مینیاتورمی گویند که قادر است با ایجاد برش‌ های بسیار خفیف و ریز در پوست بدن خدمات درمانی خود را به بیماران ارائه کند. امروزه در بسیاری از کشورهای جهان از زالو درمانی به عنوان یک شیوه کمکی یا مستقل برای تسریع درمان بیماری‌ پوستی پسوریازیس استفاده می‌ شود.

سابقه– زالودرمانی سابقه دیرینه  در هند، یونان، روم، ایران و سپس در اروپا مورد استفاده قـرار گـرفته است. در کشور ما، اطبّای بزرگی چون رازی، ابـن سینا، و جرجانی،اززالودردرمان بیماریها بهره می جستند، این روش  در حال حاضر، در کلینیک های معتبر کشورهایی مانند چین، هند، روسیه، آمریکا، انگلیس و … رایج است. همچنین در ژوین ۲۰۰۴ میلادی، سازمان غذا و داروی آمریکا (F.D.A)  در ژوین ۲۰۰۴ میلادی(خرداد ۱۳۸۳)واردات زالو برای مصارف پزشکی را مورد تایید قرار داد.

چگونه «زالو»میتوانددرمانگرباشد!؟

زالو با خونخواری خود، خون آلوده و فاقد اکسیژن را از عمق بدن خارج و همزمان، بزاق خود را که حاوی ماده ضدّانعقادی هیرودین (Hirudin)و دیکرمواد  فعّال است به بدن تزریق می‌کند؛ یعنی دو عمل تصفیه و رقیق سازی خون را همزمان انجام می‌دهد.

در(Hirudin)بزاق زالو‌ ترکیبی وجود دارد به نام هیرودین که از انعقاد خون جلوگیری می‌کند. ترکیبات بزاق زالو به عنوان ماده فیبرینولیتیک عمل کرده ، از عمل فیبرین(لخته) جلوگیری می‌کند ؛ ضد پلاکت است و از بهم چسبیدن پلاکت‌ها جلوگیری می‌نماید.

هیرودین ،سبب گشادی عروق و افزایش جریان خون میشود. هیرودین خاصیت بی حس کنندگی دارد، دقایقی بعد از چسبیدن زالو به محل و ترشح بزاق، منطقه بی حس می شود و احساس سوزش ناشی از نیش زالو از بین می رود و بیمار به راحتی وجود زالو و خونخواری آن را تحمل میکند

ابوعلی سینابا زالو انداختن  در بیماران پوستی( جوش ها، دمل های صورت و لک و پیس )آنهارادرمان می کرد.

سالم سازی خون، به کنترل عفونتها، عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن و افزایش اکسیژن رسانی به بافت‌ها منجر می شود. بزاق دهان زالو خاصیت ضد التهابی دارد و همین موضوع سبب شده که درمانگران شیوه‌ های طبیعی درمان و حتی درمانگران طب مدرن از آن برای درمان التهاب‌های پوستی و مفصلی استفاده ‌کنند. ضمن آنکه در بزاق زالو ماده‌ای وجود دارد که مانند آنتی‌بیوتیک عمل می‌کند و کارایی زیادی در درمان بیماری‌های پوستی مانند انواع جوش‌ها و آکنه‌ها و آبسه‌های پوستی پسوریازیس دارد. این ماده کمک می‌کند آلودگی‌ های موجود در محل ضایعات برطرف شود. همین ماده است که هنگام گزش زالو موجب می‌ شود محل گزش دچار آلودگی نشود و همه این مسائل کنار هم موجب می‌شود از آنزیم‌های بزاق دهان زالو برای درمان التهاب‌، تورم و قرمزی ناشی از بیماری‌های پوستی استفاده ‌شود.

درمان آرتریت پسوریازیس با زالو:

یکی دیگر از کاربردهای اعجاب‌انگیز زالو‌ها خاصیت آنها در تسکین درد و کاهش التهاب‌های مفصلی و استخوانی است. درمانگران شیوه‌های طبیعی درمان به افرادی که دچار بیماری‌های مفصلی و استخوانی هستند مثل بیماران مبتلا به آرتروز و آرتریت توصیه می‌کنند شیوه زالودرمانی را تجربه کنند. در این شیوه زالوها با مکیدن موضع‌هایی که درمانگر مشخص می‌کند آنزیم‌های ضد درد و ضدالتهاب را به بدن فرد منتقل می‌کنند که این آنزیم‌ها با جریان گردش خون به طور کامل موضع موردنظر را درگیر می‌کند. به این ترتیب علاوه بر تسکین درد و التهاب‌ها، خستگی و کوفتگی عضلات را می‌توان با گزش زالوها درمان کرد. در بسیاری از متون طب سنتی به این نکته اشاره شده که زالودرمانی می‌تواند در بهبود افرادی که دچار محدودیت حرکتی هستند، موثر باشد.

روش انداختن زالو:

بـرای چـسباندن زالـو، آن را روی یک عدد گاز گذاشته روی موضع می گذاریم و منتظر می مانیم تا زالو به محل چسبیده، خونخواری را شروع کند. احساس سوزش در محل، نشانه گزش زالوست.

زالو پس از سیر شدن، خودش از محل جدا شودوآنوقت باپاشیدن  نمک روی آن عمرش بپایان خواهدرسید.

بایسته ها و نکات مهم پس از زالواندازی:

مقداری تورّم، گرمی، سرخی و احساس ضربان در محلّ زالواندازی، طبیعی است .

* ممکن است درفرآینددرمان دچار عوارضی چون ضعف، سرگیجه و افت فشاربشوید،که با مصرف مایعاتی مانند شربت زعفران، شربت گلاب و بیدمشک، شیر گرم و یا آب میوه های طبیعی شیرین شده با عسل، رفع مشکل می شود.

*  اطراف محلّ گزش، ممکن است تا چند روز کبود شود که امری طبیعی است امّا برای رفع سریع تر این عارضه می توانید روزی ۴ بار و در هر بار چند مرتبه؛ روی محل، حوله گرم قرار دهید.

* گاهی تا چند روز، از محل گزیدگی خونابه می آید؛ روی آن گاز استریل یا دستمال کاغذی تمیز گذاشته چسب بزنید.

* اگر محل گزیدگی دچار خارش شدید شد؛ در یک لیوان آب ولرم، یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق چای خوری نمک حل کنید و با پنبه آغشته به این محلول، روزی ۴ مرتبه، محل را به آرامی شستشو دهید. کمپرس محلّ گزش با کشک یا بخور دادن با محلول آب و سرکه هم کمک کننده است. استفاده از پماد کالامین- دی یا کالاندولا هم بلامانع است. در صورت شدّت زی-اد خارش، با مشورت پزشک، از داروهای ضدّ خارش خوراکی(آنتی هیستامین ها) استفاده کنید امّا هرگز محلّ گزش را نخارانید.

* برخی افراد به بزاق زالو حسّاسند و ممکن است علاوه بر خارش، دچار قرمزی و تورّم محلّ گزش شوند. در این موارد، علاوه بر شستشو با محلول فوق، پانسمان محلّ با عسل یا خمیر زردچوبه و مـصرف قـرص های آنتی هیستامین هم مفید است.

* اگر محلّ زالواندازی دچار عفونت شد؛ با پزشک در تماس باشیدکه احتمالاً علّت  این مساله، عجله در بند آوردن خون است. لذا توصیه می شود که تا چند ساعت پس از افتادن زالوها، اجازه ادامه خونریزی داده شود. علاوه بر این، جداکردن زودرس زالوها از بدن، خاراندن محلّ گزش، پوشیدن لباس تنگ بر روی این محلّ، تعویض زودرس پانسمان و کندن دَلَمه روی زخم هم می تواند منجر به افزایش خطر عفونت شود. برای کاهش احتمال عفونت؛ تا ۴۸ ساعت از شستن محل گزش پرهیز کنید. بعد از ۴۸ ساعت می توانید محلّ را با کف صابون یا شامپو، به آرامی بشویید. برای ضدّعفونی کردن محلّ زخم استفاده از بتادین یا الکل سفید مانعی ندارد اگرچه معمولا نیازی به این کار نیست.

* توصیه شده است ،بهتراست،بـیماربرای انجام این کار وضو داشته،  آیه الکرسی بخواند.

* هر زالو در زمانی بین ۶۰ – ۱۵ دقیقه، به طور متوسّط، ۱۵- ۵ میلی‌ لیتر (یعنی حدود ده برابر حجم بدن خودش)خون می مکد.

میتوان ازچندین  زالو به طور همزمان استفاده ‌کرد(تا۲۰زالو).

روش قطع خونریزی:

به دلیل وجود ضدّ انعقادهای قوی در بزاق زالو، خونریزی محلّ گزش، معمولا ۱۲-۳ ساعت (و در زالوهای درشت، حتّی تا ۲۴ ساعت) طول می‌کشد. چنان که گفتیم، نباید در کنترل خونریزی عجله کرد و در صورت امکان باید اجازه داد تا خونریزی، خود به خود بند بیاید. به همین دلیل بهتر است تا چند ساعت، از پانسمان با فشار کم استفاده کنید تا خونریزی خفیف محلّ زالواندازی ادامه پیدا کند. پس از آن، اگر به دلایلی مانند ادامه خونریزی و ضعف بیمار نیاز به کنترل خونریزی بود، به این روش عمل کنید:

الف- از خونریزی وحشت نکنید. در صورت شدّت خونریزی، روی پانسمان را ۳۰ دقیقه با نوک انگشتان خود محکم فشار دهید؛ معمولا خونریزی قطع خواهد شد.

ب- حالا مقداری زردچوبه خالص(بدون فلفل) یا زاج سفید آسیاب شده، خاکستر باقلا یا مازو یا پوست انار، پشم یا پنبه سوخته یا خاکستر چوب یا خاکستر پوست کدوی خورشی را روی محلّ گزش زالوها گذاشته، پس از گذاشتن یک عدد گاز استریل، پانسمان فشاری انجام دهید. بـرای کنترل بهتر خونریزی می توانید روی پانسمان را با «باندِ کشی» ببندید امّا نباید آن را آن قدر محکم کنید که جریان خون عضو،مختل شود. در هرحال؛ باندِ کشی را دو ساعت بعد باز کنید. پس از ۲۴ ساعت، می توانید با خیالی آسوده پانسمان را هم باز کنید.

* موقع بازکردن پانسمان، پودر تقریبا زردی در اطراف زخم هست که خود به خود می ریزد؛ ولی لخته خونی که روی محل گزش، چسبیده را جدا نکنید؛ چون منجر به خونریزی می شود.

* بـه دلیل استفاده از زالـوهای ظریف بـرای صورت، معمولا خونریزی به خودی خود قطع می شود امّا در صورت ضـرورت، پـانسمان زالـواندازی صـورت را تنها باعسل انجام دهید تا جای گزش زالوها روی پوست نماند.

مراقبت پس اززالودرمانی

بهتراست تا ۴۸ ساعت پس از زالواندازی، باید از مصرف غذاهای گرمی،آب سرد، آب قند، عسل، انواع مربّا، خرما و ادویه پرهیز کرد.

مصرف غذاهایی مانند دل و جگر و قلوه در دوره پس از زالواندازی، نه تنها مفید نیست بلکه با تولید خون غلیظ، اثرات مفید زالواندازی را کاهش می دهد.

افراد ذیل نباید زالو بیندازند:

– بیماران دچار هموفیلی یا سایر بیماری هایی که مشکل انعقادی و استعداد خونریزی طولانی مدّت دارند.

– افراد دچارکم خونی های شدید یا لاغری و ضعف مفرط یا کسانی که دوره طولانی بیماری های سخت را می گذرانند.

– مصرف کنندگان داروهای ضدّانعقادی: به تجربه برای ما ثابت شده که تنها مصرف وارفارین با زالواندازی تداخل دارد که برای رفع مشکل می توان ۴-۳ روز قبل از زالواندازی، مصرف آن را قطع و در صورت ضرورت، ۳-۲ روز بعد از آن، مصرف دارو را از سر گرفت.

– کسانی که سابقه تشکیل اسکارهای شدید و کلویید(گوشت اضافه) در محلّ زخم های خود دارند.

-کسانی که سابقه آلرژی های شدید دارند.

– افرادی که در زالواندازی های قبلی حسّاسیت شدید به بزاق زالو نشان داده اند.

-کسانی که خونریزی فعّال گوارشی یا سابقه خونریزی های شدیدی از این دست را دارند.

– افراد دچار ضعف سیستم ایمنی(مثل ایدز و …) یا کسانی که مدّت زیادی است از داروهای کورتونی استفاده می کنند.

حجامت نیزبرای درمان اینگونه بیماری ها مؤثراست.

***

 واژه «پسوریازیس» ریشه در زبان یونان باستان دارد. واژه پسورا (Psora) به معنی خارش و زیس (Sis) به معنی وضعیت است؛ بنابراین مفهوم لغوی عبارت پسوریازیس Psoriasis ، وضعیت خارش است.

پسوریازیس یک بیماری مزمن سیستم ایمنی بدن است که می تواند به دفعات عود کرده و موجب اختلال التهابی مشترک شود و در مرحله اول، پوست را درگیر می کند.

نشانه های این بیماری شامل ضایعات پوستی آریتماتو، علایم التهابی، پوسته پوسته و نقره ای شدن پوست و تکثیر کراتینوسیت است.

*این بیماری واگیردار نیست

تظاهرات پسوریازیس معمولا در آرنج ها، زانوها و جمجمه بیش از سایر نقاط بدن به چشم می خورد.

عامل بیماری پسوریازیس، عدم رعایت بهداشت فردی نیست.

علائم پسوریازیس برای مدت طولانی از بین می رود و مجددا ظاهر می شود. گاهی هم این بیماری، برای همیشه از بین می رود.

شامپودرمانی

کلمه شامپو از یک لغت هندو به نام چامپانا (Champana) به معنای ماساژ دادن گرفته شده است. مهمترین عملکرد شامپو، تمیزکردن مو و پوست سر و برطرف نمودن چرک و آلودگی از روی سطح آن است.

اما منظور از شامپوهای ویژه بیماری پوستی پسوریازیس آن دسته از شامپوهایی درمانی بهداشتی می باشند که به طور تخصصی به درمان این بیماری مزمن پوستی کمک میکنند و در درمان و رفع علائم بیماری پوستی پسوریازیس رفع خارش، قرمزی، التهاب، پوسته ریزی پلاک های پوستی مشترک هستند.

* شامپو کل تار (Coal Tar)

* شامپو آنتی پسوریازیس سریتا (Cerita Anti Psoriosis Shampoo)

* شامپو سینوا (Sinova Sans-Psoria)

* شامپو سیکلوزینک اویدرم (Ciclozinc Anti Dandruff Shampoo)

* شامپو درمانی پسوریازیس سبیتار (EGO Sebitar)

* شامپو پسوریازیس دئو دراگ (DEO DRUG)

* شامپو درمانی کرتیول پسو دوکری (Ducray Kertyol P.S.O Shampoo)

***

شامپو آنتی پسوریازیس سریتا (Cerita Anti Psoriosis Shampoo) محصولی برای درمان و کنترل بیماری پسوریازیس است. این شامپو از اجزاء و مواد موثره ای تشکیل شده است که با مکانیسم های کارآمد، باعث درمان و رفع علائم بیماری پوستی پسوریازیس (خارش، قرمزی، التهاب، پوسته ریزی، پلاک های پوستی) می شود. همچنین این شامپو به گونه ای فرموله شده است که با قدرت اثر بالا و مکانیزم های مختلف، قادر به از بین بردن عوارض ناشی از پسوریازیس پوست سر می باشد. شامپو ضد پسوریازیس سریتا با ملایمت باعث شستشوی سر شده و پوست سر و مو را از فلس ها و ورقه های اضافی پاکسازی می کند. از مزایای شامپو آنتی پسوریازیس سریتا جواز استفاده آن برای کلیه نواحی درگیر (سر و بدن) می باشد.

شامپو سینوا (Sinova Sans-Psoria) یکی از موثرترین راه های درمانی جهت عوارض پوستی پسوریازیس می باشد. پوست اولین سد دفاعی بدن می باشد و از لایه های سلولی متعددی تشکیل یافته است در طول هر ماه خارجی ترین قسمت پوست که لایه شاخی یا مرده نام دارد طی روندی هماهنگ توسط سلول های جوان تر لایه زیرین جایگزین می شود. در بیماری پسوریازیس مکانیسم تجدید سلولی دچار اختلال گشته و لایه شاخی نمی تواند از سلول های زیرین خود جدا شود و این امر آغازی برای ایجاد مشکلات پوستی افراد مبتلا به پسوریازیس است. شامپو سینوا تعادل لایه خارجی پوست را تنظیم می کنند به نحوی که با سست کردن اتصال بین سلولی لایه شاخی و ریزش آن پوستی شفاف تر و سالم تر را جایگزین می سازند. همچنین مواد موثره در شامپو سینوا خاصیت ضد التهابی داشته و حتی در مشکلات جلدی ناشی از بیماری پوستی پسوریازیس مانند خارش سر، پوسته پوسته شدن، رطوبت رسانی و رفع خشکی پوست سر اثرات مفیدی دارند.

شامپو سیکلوزینک اویدرم (Ciclozinc Anti Dandruff Shampoo) با خاصیت ضد خارش، ضد التهابی و قرمزی پوست سر در کنترل بیماری پوستی پسوریازیس موثر است. سیکلوزینک در رفع شوره های شدید و پوسته ریزی های ناشی از بیماری پوستی پسوریازیس کاربرد دارد. پوست سر بطور طبیعی در اثر لایه لایه شدن طبقه شاخی آن لایه‌ های شاخی قدیمی را از دست داده و لایه‌ های جدید جایگزین می‌ گردند. این عمل آهنگ و ریتم طبیعی و مشخصی دارد اگر آهنگ و سرعت ریزش پوسته‌ های طبقه شاخی مو از حالت طبیعی خارج شده و تشدید و تسریع شود حالتی به نام پسوریازیس پوست سر ایجاد می‌ گردد. شامپو سیکلوزینک اویدرم روند پوسته ریزی ناشی از بیماری پوستی پسوریازیس را کند کرده و ریزش سلول ها را محدود می کند.

شامپو کل تار (Coal Tar) در درمان بیماری پوستی پسوریازیس به عنوان یک داروی مؤثر از زمان های گذشته مطرح بوده است. این شامپوی درمانی با جدا کردن اکسیژن از پوست موجب مهار تکثیر سلولی و کاهش اندازه و تعداد سلول ‌ها در لایه شاخی پوست می‌ شود. کل تار ماده‌ای ارزان قیمت و عاری از عارضه جانبی بوده و میی توان آنرا برای سطح زیادی از بدن مورد استفاده قرار داد. کل تار به عنوان یک ماده ضد خارش و ضد باکتری است و از پرولیفراسیون نامنظم اپیدرم و اینفلتراسیون درم (بدون ایجاد آسیب برای پوست طبیعی) جلوگیری می کند اگر چه بوی ناخوشایند این شامپو سبب محدود شدن استفاده از آن شده است.

نامهای  تجاری-اسامی دیگر:Aquatar, Estar, Poly tar, Psorigel, Tototar

کرم ، ژل ،پماد

استفاده از کرم، لوسیون، ژل یا پمادها بر روی پلاک های پسوریازیس تاثیر خوبی دارد.

ژل ، کرم یا لوسیون های استروئیدی: این نوع دارو باعث رفع خارش و التهابات می شود.

ترکیبات روغن نارگیل : ترکیبی از قطران زغال، سالیسیک اسید، سولفور و روغن نارگیل که باعث نرمی پلاک های خشن می شود. در صورتی که این ترکیب روی پلاک ها مالیده و شب تا صبح بماند تاثیر خوبی دارد.

دیترانول Dithranol : با منشا گیاهی که قرن ها به عنوان درمان ناراحتی های پوستی سر استفاده می شده است.

***

حمام کردن 

استحمام مناسب بیماران پسوریازیس:

یک دوش یا حمامِ روزانه کوتاه با آبِ ولرم (و نه آبِ گرم) مناسب است. به جایِ صابون از یک شامپو مناسب و درمانی تایید شده استفاده کنید. یک لیف نرم برای برداشتن عرق از سطح پوست کافی است. با استفاده از یک لیف نرم، آن بخش از سلول های سطحی پوست که آمادگی جدا شدن از سطح پوست را دارند، برداشته می شوند و می ریزند. بنابراین لازم نیست شما با یک کیسه زبر و سفیدآب زبرتر و با فشار دست به جان طبقه سطحی پوست تان بیفتید. این کار سلامت پوست و نقش حفاظتی آن را به خطر می اندازد.
کمتر حمام‌ بگیرید تا از خشکی‌ زیاد پوست‌ اجتناب‌ شود صابون‌ و آب‌ ممکن‌ است‌ باعث‌ شعله‌ ور شدن‌ بیماری‌ پسوریازیس شوند. به‌ هنگام‌ حمام‌ گرفتن‌، از مواد شوینده مناسب بیماری پوستی پسوریازیس و آب‌ ولرم‌ استفاده‌ کنید. نواحی‌ ملتهب‌ را صابون‌ نزنید.

آب ولرم

حمام کردن با آب گرم، حس بسیار خوبی به ما می دهد اما آب گرم گزینه مناسبی برای پوست بیماران مبتلا به پسوریازیس نمی باشد، زیرا چربی های طبیعی بدن را از روی پوست بر می دارد. شما باید مانع از دست دادن رطوبت گردید تا بتوانید پوست خود را مرطوب و نرم نگه دارید؛ بدین منظور، درجه حرارت آب را کم کنید و زیاد در حمام نمایید.

پس از حمام، پوست خود را با حوله ای بسیار نرم و لطیف و با حرکات ضربه ای و بسیار آرام، خشک نمایید. سپس پوست خود را مرطوب سازید. زمانی که پوست، خشک و پوسته پوسته می شود و به خارش می افتد، سریعا در صدد رفع آن خشکی و تسکین پوست خود باشید. این خشکی به عوامل زیادی مانند بیماری پوستی شما، نحوه تمیز کردن پوست، نوع آ ب و هوا و حتی لباس های شما بستگی دارد.

توصیه های حمامی

افرادی که به بیماری پوستی پسوریازیس مبتلا می باشند از خشکی‌ پوست‌ خود باید جلوگیری‌ کنند که‌ این‌ کار تعداد دفعات‌ عود بیماری‌ را کاهش‌ می‌ دهد. در بیماری پوستی پسوریازیس خشکی پوست با قرمزی و فلس های نقره ای و خشک که گاهی شبیه شوره سر است مشخص شدهو در موارد شدید، پوست دارای ترک، خونریزی و تاول های پر از چرک می شود.

۱-  بعد از حمام کردن، روغن زیتون یا روغن بادام روی پوستتان بمالید.
۲- لوسیون آلوئه ورا یا لوسیون کره کاکائو را بعد از حمام کردن و قبل از بیرون رفتن از منزل در هوای سرد به پوستتان بمالید.
۳- روزانه مقادیر زیادی آب بنوشید تا پوستتان دچار کم آبی نشود.
۴- در فصل زمستان، هوای داخل خانه خود را خیلی گرم نکنید، بلکه در حد معمولی نگه دارید، زیرا گرمای زیاد باعث خشکی پوست می‌ شود.
۵- در ماه‌های سرد سال از دستگاه بخور در داخل خانه‌تان استفاده کنید تا میزان رطوبت هوا را افزایش دهد و مانع خشکی پوست شود.

دوش یا وان 

فرقی نداردواما معمولاً وقتی دوش می گیرید، آب روی سر و بدن تان جاری می شود و پوست و موی تان را شستشو می دهد و می رود. این آب، آبی است که جریان دارد و از آب لوله کشی شهر است و طبیعتا پاکیزه. ولی وقتی وان را پر می کنید و در آن دراز می کشید، آب راکد است و امکان آلودگی آن وجود دارد و مقداری از چرک بدن وارد آب وان می شود. از طرف دیگر، وقتی دوش می گیرید آب کمتری استفاده می شود تا بخواهید برای حمام کردن تمام اعضای خانواده وان را از آب پر و خالی کنید. همچنین شستشوی کامل بدن و اعمال بهداشتی زیر دوش راحت تر است.

***

شامپو آنتی پسوریازیس سریتا (Cerita Anti Psoriosis Shampoo) محصولی برای درمان و کنترل بیماری پسوریازیس است. این شامپو از اجزاء و مواد موثره ای تشکیل شده است که با مکانیسم های کارآمد، باعث درمان و رفع علائم بیماری پوستی پسوریازیس (خارش، قرمزی، التهاب، پوسته ریزی، پلاک های پوستی) می شود. همچنین این شامپو به گونه ای فرموله شده است که با قدرت اثر بالا و مکانیزم های مختلف، قادر به از بین بردن عوارض ناشی از پسوریازیس پوست سر می باشد. شامپو ضد پسوریازیس سریتا با ملایمت باعث شستشوی سر شده و پوست سر و مو را از فلس ها و ورقه های اضافی پاکسازی می کند. از مزایای شامپو آنتی پسوریازیس سریتا جواز استفاده آن برای کلیه نواحی درگیر (سر و بدن) می باشد.

شامپو سینوا (Sinova Sans-Psoria) یکی از موثرترین راه های درمانی جهت عوارض پوستی پسوریازیس می باشد. پوست اولین سد دفاعی بدن می باشد و از لایه های سلولی متعددی تشکیل یافته است در طول هر ماه خارجی ترین قسمت پوست که لایه شاخی یا مرده نام دارد طی روندی هماهنگ توسط سلول های جوان تر لایه زیرین جایگزین می شود. در بیماری پسوریازیس مکانیسم تجدید سلولی دچار اختلال گشته و لایه شاخی نمی تواند از سلول های زیرین خود جدا شود و این امر آغازی برای ایجاد مشکلات پوستی افراد مبتلا به پسوریازیس است. شامپو سینوا تعادل لایه خارجی پوست را تنظیم می کنند به نحوی که با سست کردن اتصال بین سلولی لایه شاخی و ریزش آن پوستی شفاف تر و سالم تر را جایگزین می سازند. همچنین مواد موثره در شامپو سینوا خاصیت ضد التهابی داشته و حتی در مشکلات جلدی ناشی از بیماری پوستی پسوریازیس مانند خارش سر، پوسته پوسته شدن، رطوبت رسانی و رفع خشکی پوست سر اثرات مفیدی دارند.

شامپو سیکلوزینک اویدرم (Ciclozinc Anti Dandruff Shampoo) با خاصیت ضد خارش، ضد التهابی و قرمزی پوست سر در کنترل بیماری پوستی پسوریازیس موثر است.

سیکلوزینک در رفع شوره های شدید و پوسته ریزی های ناشی از بیماری پوستی پسوریازیس کاربرد دارد. پوست سر بطور طبیعی در اثر لایه لایه شدن طبقه شاخی آن لایه‌ های شاخی قدیمی را از دست داده و لایه‌ های جدید جایگزین می‌ گردند. این عمل آهنگ و ریتم طبیعی و مشخصی دارد اگر آهنگ و سرعت ریزش پوسته‌ های طبقه شاخی مو از حالت طبیعی خارج شده و تشدید و تسریع شود حالتی به نام پسوریازیس پوست سر ایجاد می‌ گردد. شامپو سیکلوزینک اویدرم روند پوسته ریزی ناشی از بیماری پوستی پسوریازیس را کند کرده و ریزش سلول ها را محدود می کند.

شامپو کل تار (Coal Tar) در درمان بیماری پوستی پسوریازیس به عنوان یک داروی مؤثر از زمان های گذشته مطرح بوده است.

این شامپوی درمانی با جدا کردن اکسیژن از پوست موجب مهار تکثیر سلولی و کاهش اندازه و تعداد سلول ‌ها در لایه شاخی پوست می‌ شود. کل تار ماده‌ای ارزان قیمت و عاری از عارضه جانبی بوده و میی توان آنرا برای سطح زیادی از بدن مورد استفاده قرار داد. کل تار به عنوان یک ماده ضد خارش و ضد باکتری است و از پرولیفراسیون نامنظم اپیدرم و اینفلتراسیون درم (بدون ایجاد آسیب برای پوست طبیعی) جلوگیری می کند اگر چه بوی ناخوشایند این شامپو سبب محدود شدن استفاده از آن شده است.

نام تجاری-اسامی دیگر:Aquatar, Estar, Poly tar, Psorigel, Tototar

کرم ، ژل ،پماد

استفاده از کرم، لوسیون، ژل یا پمادها بر روی پلاک های پسوریازیس تاثیر خوبی دارد.

ژل ، کرم یا لوسیون های استروئیدی: این نوع دارو باعث رفع خارش و التهابات می شود.

ترکیبات روغن نارگیل : ترکیبی از قطران زغال، سالیسیک اسید، سولفور و روغن نارگیل که باعث نرمی پلاک های خشن می شود. در صورتی که این ترکیب روی پلاک ها مالیده و شب تا صبح بماند تاثیر خوبی دارد.

دیترانول Dithranol : با منشا گیاهی که قرن ها به عنوان درمان ناراحتی های پوستی سر استفاده می شده است.

***

درمان بیماری پسوریازیس موضعی

کورتیکواستروئیدهای موضعی

کورتیکواستروئیدهای موضعی معمولا اولین و بهترین درمان بیماری پسوریازیس هستند. اگر درست استفاده شود، میتواند بسیار موثر باشد.

کورتیکواستروئیدها در انواع مختلفی به صورت اسپری، کرم، ژل، پماد و فوم موجود هستند. نوع را بسته به سلیقه شخصیتان انتخاب کنید ، اما اگر شما در مورد انتخاب برند تجاری نگران هستید پس  با دکتر خود مشورت کنید زیرا نقاط قوت آنها  متفاوت است.

در حالت ایده آل، شما باید انواع قوی تری را در مناطق سخت مانند آرنج و زانو استفاده کنید و از یک برند تجاری ملایم تر برای صورت و زیر بغل خود استفاده کنید.

کرم ها را معمولا باید یک یا دو بار در روز استفاده می شود، اما باید استفاده از استروئیدهای قوی تر را محدود کنید. استفاده بیش از حد می تواند سبب بثورات و نازک شدن دائمی پوستتان شود.

 اسید سالیسیلیک 

اسید سالیسیلیک ( Acnaid  salicylic)یک کرم موضعی است و دراکثر فروشگاه های مواد دارویی و سوپر مارکت ها در دسترس است. اگر کورتیکواستروئیدها علائم شما را بهبود نداد میتوانید اسید سالیسیلیک را به رژیم مراقبت از پوست خود اضافه کنید.

 کرم ضد جوش حاوی سالیسیلیک اسید آکنید میکرودرم ۲۰ گرم

Micro Derm Acnaid anti acne with salicylic acid 20 g 

اسید سالیسیلیک مانع از پوسته پوسته شدن و دیگر علائم راش میشود.برای خرید اسید سالیسیلیک به نسخه نیازی نیست اما شما باید قبل از اضافه کردن هر کرم اضافی، به خصوص اگر شما در حال مصرف داروهای دیگری هستید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

اسید سالیسیلیک اغلب با کورتیکواستروئیدها و سایر گزینه های درمانی ترکیب میشود.

کرم پرودرما حاوی سالیسیلیک است.

قطران زغال سنگ

قطران زغال سنگ(Coal Tar) یک محصول جانبی نفت سیاه و سفید است که یکی از قدیمی ترین گزینه ها برای درمان بیماری پسوریازیس است.

قطران زغال سنگ به شکل های مختلف وجود دارد. شما می توانید قطران زغال سنگ را به شامپو، و برای استحمام و  شستن، و کرم خود اضافه کنید.

قطران زغال سنگ پوسته شدن پوست را کاهش می دهد و باعث کاهش ظاهر پسوریازیس میشود.

اشکال اصلی قطران زغال سنگ کثیف کاری زیاد آن است. می تواند به لباس، مبلمان رنگ آمیزی،
و موکت آسیب بزند و همچنین دارای ، بوی تند و  قوی است.

 ویتامین D های مصنوعی

آنالوگ های ویتامین D اشکال مصنوعی از ویتامین D هستند به طور کلی برای آنالوگ نیازمند نسخه هستید، بنابراین شما باید با دکتر خود صحبت کنید اگر شما علاقه مند به تلاش هستید .

Calcipotriene (Dovonex) معمول ترین کرم  تجویزی است که حاوی ویتامین D است. این ماده به تنهایی یا همراه با گزینه های درمان دیگر استفاده می شود.

معایب:اشکال اصلی این ماده سوزش پوست است ، که می تواند پسوریازیس را بدترکند. متاسفانه، آنالوگ ویتامین D برای همه کار نمی کند. از دکتر خود بپرسید آیا استفاده از این دارو برای شما مفید باشد یا خیر.

 آنترالین Anthralinیا(دیتارانول  Dithranol) یاسیگنولین

بانام های تجاری:

Anthra-Derm/Drithocreme/Drithocreme HP 1%/Dritho-Scalp/Lasan/Daivonex

داروی آنترالین (دایترانول یا سیگنولین)یک دارو که فعالیت DNA را در سلول های پوست نرمال میکند، این می تواند به کاهش پسوریازیس منجرشود ودرمان بیماری پسوریازیس کمک می کند . این ماده به صورت کرم موجود است.

آنترالین  به حذف فلس برای برخی از بیماران استفاده می شود ، در نتیجه پوستی نرم و صاف را به بیمار میدهد.

معایب: آنترالین دارای اشکالاتی نیز هست. این ماده می تواند سبب تحریک پوست وایجاد لکه بر روی قسمت های لمس شده ، از جمله سطوح سخت مانند صفحات میزشود. اگر شما از آنترالین استفاده میکنید، فقط باید از آن در یک دوره کوتاه  استفاده کنید و پاک کنید.

پماد دایوبت 

پماد دایوبت (Divobet) یکی دیگر از داروهای موضعی است که با هدف کنترل پسوریازیس و علایم آن تولید شده است. این پماد ساخت کمپانی معروف LEO می باشد و برخلاف سایر محصولات این شرکت حاوی مقدار کمی از کورتون است.پماد دایوبت فقط برای مصرف موضعی است و برای استفاده روی صورت توصیه نمی شود زیرا ممکن است باعث خارش یا اریتم پوست صورت گردد.دوره درمانی توصیه شده این دارو تنها ۴ هفته می باشد.

رتینوئیدها موضعی 

رتینوئیدها ی موضعی برای درمان آکنه یا پوست هایی که  توسط خورشید آسیب دیده اند استفاده می شود اما می توان با موفقیت در درمان پسوریازیس نیز استفاده شود.

رتینوئیدها سبب کاهش التهاب شده و سبب فعالیت عادی DNA در پوست میشود. این می تواند به علایم پسوریازیس کمک کند.

حساسیت به نور خورشید از عوارض جانبی شایع رتینوئیدها است. شما باید ازکرم های ضد آفتاب استفاده کنید مخصوصا زمانی که در حال استفاده از رتینوئیدها موضعی هستید.

 رتینوئیدهای خوراکی 

رتینوئید (Retinoid) یک نوع ترکیب شیمیایی است که با ویتامین A مرتبط است. این عنصر برای زخم پوستی، جوش و هر عارضه پوستی دیگر مثل دارو عمل می کند.

رتینوئید یک ترکیب شیمیایی است که آن را به صورت خالص در طبیعت نمی توان یافت اما همان طور که گقته شد این عنصر با ویتامین A ارتباط دارد

 خوراکی هایی که سرشاراز ویتامین A هستند:

سبزیجات: هویج، جعفری، کدو، اسفناج خام، کاهو، کلم، چغندر خام، شوید تازه

میوه ها: گیلاس، پرتقال، خربزه، موز، هلو، زرد آلو

دیگرمنابع: فلفل تند، روغن جگر ماهی، جگر و قلوه، پنیر، زرده تخم مرغ، کره تازه

رتینوئیدها  می تواند تولید سلول های پوست را کاهش دهد. این مواد به کاهش سرعت پوسته پوسته شدن پوسته در افراد مبتلا به پسوریازیس کمک میکند.

*معمولا، رتینوئیدها خوراکی اگر پسوریازیس شما به دیگر گزینه های درمانی پاسخ ندهد استفاده میشود.مشکل اصلی این است که علایم پسوریازیس اغلب زمانی که درمان متوقف می شود بازمیگردد.

*ریزش مو و التهاب لب ممکن است در حین استفاده از رتینوئیدها خوراکی رخ دهد.

 متوترکساتmethotrexate) 

قرص متوتروکسات به بهبود پسوریازیس  و کاهش تولید سلول های پوست کمک میکند. همچنین التهاب را نیز کاهش میدهد.

در دوز های پایین ، بیشتر بیماران عوارض جانبی کمتری را  درحین مصرف  متوترکسات تجربه می کنند.نقطه قوت این دارو آن است که می تواند ورم مفاصل پسوریاتیک در برخی از بیماران را متوقف کند.

عوارض جانبی– ممکن است شامل ناراحتی معده، خستگی و از دست دادن اشتها باشد. استفاده دراز مدت از این دارو توصیه نمی شود، با این حال، در صورت استفاده بیش از حد طولانی عوارض شدیدی مانند آسیب کبدی و کاهش تولید سلول های قرمز و سفید خون می تواند رخ دهد.

مصرف موضعی هیدروژل لیپوزومی متوترکسات از نظرعلمی ثابت شده است که کاملا در مقایسه با داروهای معمولی کاملا موثر بوده است و به درمان بیماری پسوریازیس کمک می کند.

 تزریق جلدی 

پسوریازیس چیست؟

بسیاری از داروهای خوراکی خطرات سنگین و عوارض جانبی مختلفی دارند و نمی توانید آنها را دراز مدت مورد استفاده قرار دهید، تزریق ممکن است یک گزینه مناسب باشد اگر پسوریازیس به دیگر درمان ها پاسخ ندهد.

Enbrel), infliximab (Remicade), adalimumab (Humira) and ustekinumab (Stelara) همگی با تزریق داخل وریدی، یا تزریق زیر جلدی یا عضلانی انجام میگیرد. معمولا، دکتر شما اگر روش های دیگر برای درمان پسوریازیس جوابگو نباشد وایجاد آرتریت کرده باشد تزریق را توصیه خواهد کرد.

از لحاظ بیولوژیکی، این گونه درمان ها باید تعامل بین سلول های خاصی را بلوکه کنند  تا التهابات پوستی کاهش یابد.

اگر شما از این داروها استفاده میکنید، به احتمال زیادعلائم سل در شما ظاهر خواهد شد چون این داروها دارای اثر قوی بر روی سیستم ایمنی بدن هستند. آنها معمولا به عنوان آخرین گزینه و با مراقبت و تحت نظر پزشک باید. مصرف شوند.

آفتاب گرفتن

اشعه UV خورشید باعث کشتن سلول های T در پوست می شود. که این سلول ها سبب تغییر سلول های پوست میشوند، و می تواند  پوسته پوسته شدن پسوریازیس را کاهش دهد. به همین دلیل است درمان با استفاده از چراغ UV می تواند یک راه بسیار عالی برای مبارزه با پسوریازیس باشد و به درمان بیماری پسوریازیس کمک کند.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید به طور منظم و به مقدار کم می تواند به افراد مبتلا به پسوریازیس کمک کند. اگر شما در یک منطقه آفتابی زندگی میکنید، نور درمانی می تواند با نور طبیعی آغاز شود.

با دکتر خود قبل ازاضافه کردن  در معرض نور طبیعی خورشید  قرار گرفتن به رژیم مراقبت از پوست خودبا دکترمشورت کنید. او باید بتواند به شما امن ترین راه را برای وضعیت کنونی پوستتان نسبت به نور خورشید و بیماری پوستی و تاریخچه پزشکی شما ارائه دهد.

 فتوتراپی

اگزما

فتوتراپی UVB شامل قرار گرفتن در معرض نور UV از طریق یک منبع نور مصنوعی است. این یک انتخاب عالی است مخصوصا اگر شما نیاز به درمان تنها  تکه ی خاصی از پوستتان را داشته باشید. شما می توانید به یک دکتر یا متخصص پوست در مورد این که چگونه و در کجا  UVB باید در مکان مورد نظر استفاده شود صحبت کنید.

درمان باند باریک UVB یک نوع از فتوتراپی UVB  است که در آن پرتوهای کوچکتر از نور برای درمان مناطق خاصی از پوست شما استفاده میشوند. درمان معمولا دو تا سه بار در هفته اجرا می شود. نقطه ی ضعف این دستگاه ایجاد سوزش و التهابی است که با درمان های باند باریک ممکن است ایجاد شود.

درمان Goeckerman یک گزینه درمانی است که ترکیبی از UVB با درمان های زغال سنگ است. زغال سنگ باعث می شود پوست بیشتر پذیرای نور UVB شود.

لنز های رادیواکتیو 

پسوریازیس تناسلی

لیزر اگزایمر نوعی لیزر است که  می تواند نور UVB را روی قسمتی از پوست تاثیر دهد. این روش نیازمند جلسات کمتری نسبت به انواع دیگر نور درمانی است و نقطه قوت آن این است که به تکه های سالم پوست اطراف پسوریازیس آسیبی نمیرساند. با این حال، قرمزی و تاول در برخی از بیماران رخ می دهد.

استحمام روزانه

حمام گرم روزانه می تواند با شستشوی دانه ها و فلس های پسوریازیس کمک کند.

برای کمک بیشتر، بلغور جو دوسر کلوئیدی، نمک فرنگی اصل، و یا نمک دریای مرده به آب اضافه کنید این مواد با خواصی که دارند به تسکین و مرطوب کردن پوست کمک میکنند.

آب را ولرم نگه دارید و از صابون های زبر استفاده نکنید.زیرا هر دو می تواند باعث تحریک پوستتان شود. از آب ولرم و صابون ملایم تر استفاده کنید.

استفاده. از مرطوب کننده ها

پسوریازیس

استفاده از مرطوب کننده بر روی پوست برای جلوگیری از خشکی و مرطوب کردن پوست کمک خواهد کرد و سبب  از بین رفتن خارش، قرمزی و زبری ناشی ازپسوریازیس میشود.

مقداری از مرطوب کننده را پس از استحمام و زمانی که پوست شما هنوز مرطوب  است استفاده کنید؛ تا به تثبیت رطوبت در پوستتان کمک کند.

از مرطوب کننده های معطر استفاده نکنید ، این مواد می توانند گاهی اوقات پسوریازیس را تحریک کنند.

 گیاهان و مکمل های غذایی 

پسوریازیس

اگر مداواهای پزشکی برای شما موثر نیستند .شما می توانید گزینه های درمان های خانگی مانند گیاهان و مکمل های تغذیه را امتحان کنید. این مواد می توانند برای برخی از افراد مبتلا به پسوریازیس موثر واقع شود.

روغن ماهی، می تواند در بسیاری از فروشگاههای مواد غذایی بهداشتی و یا سوپر مارکت ها در دسترس باشد، این ما ه برای از بین بردن علائم پسوریازیس برای برخی ازافراد موثر باشد. مطالعات بر روی اثرات  مخلوط و به طورکلی نشان می دهد که سبب کاهش خارش و پوسته شدن  آن میشود اما اندازه تکه های پوست را کاهش نمی دهد. اگر شما مایل به استفاده از روغن ماهی هستید، با دکتر خود راجع به تداخل این ماده به مقدار کم با داروهایی با دوز بالا مشورت کنید.

اسید فولیک و غضروف کوسه را می توان به شکل قرص استفاده کرد. این مواد میتوانند علایم پسوریازیس را برای برخی افراد کاهش دهند، اما اگر شما مبتلا به دیابت هستید غضروف کوسه نباید توصیه شود زیرا می توانید به مقدار کم با برخی داروها تداخل کند. با دکتر خود قبل از اضافه کردن این مواد به رژیمتان مشورت کنید.

گیاهان

اورگان کرم انگور، آواکادو و کرم ویتامین B12، آلوئه ورا و روغن پونه کوهی می تواند دربهبود پسوریازیس کمک کنند.

از آنها با توجه به دستورالعمل های موجود در بسته استفاده کنید. روغن پونه کوهی، شما باید آن را با آب یا آب میوه رقیق کنید.

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:قسمت آخرایت -پُست-بااستفاده ازسایت دکترسلامت ،همراه بااصلاحات،حذف واضافه

درباره نویسنده

1942مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما