علائم ومراحل«عاشق شدن»هورمون ومولکول”عشق”چیست؟

علائم ومراحل«عاشق شدن»هورمون ومولکول

زندگی عاشقانه به ترشح «اکسی توسین» بستگی دارد

اکسی توسین، یکی  از انتقال دهنده‌های عصبی بدن و هورمونی مهم محسوب می‌شود.
این ماده را به نام “هورمون عشق” معروف است و نقش اساسی در روابط عاشقانه دارد.
این هورمون وفاداری را افزایش داده و برای ایجاد پیوندهای قوی و بهبود تعاملات اجتماعی ضروری است. وقت گذراندن با عزیزان(کسانیکه دوستشان دارید) و مهربان بودن ناشی از وجود این ماده در بدن می باشد.
واما استرس می تواند میزان اکسی توسین را کاهش دهد .
 اکسی توسین  اگرچه بعلت استفاده کاربردی وفیزیولوژیکی در زنان «هورمون زنانه»شناخته شده  واما مردان نیز بی نصیب نیستند.
ارتباط هدیه واکسی توسین
وقتی یک فرد هدیه دریافت می‌کند میزان اکسی توسین در او افزایش می‌یابد. شما می‌توانید با یک هدیه‌ ساده‌ی تولد یا سالگرد ازدواج به افزایش این هورمون و حس خوشبختی در زندگی کمک کنید.
***
عاشق شدن و دلایل علمی آن

چه وقت شما متوجه حضور فردی در قلب خود می‌شوید، این حس، زودگذر است یا ماندگار، اصلا این احساس از کجا و چگونه در شما پدیدار می‌شود؟

تغییرات مولکولی و هورمونی عاشق چیست؟

رابطه عشق و ترشح هورمون 

پژوهشگران بر این باورند که عاشق شدن عاطفه‌ای است که با اضطراب و ترس ارتباط دارد. آنها اعتقاد دارند افراد اغلب در شرایط ترسناک پیوندهای قوی عاطفی و صمیمی برقرار می‌‌کنند و معیار آنها برای افراد عاشق فکر کردن به معشوق دست‌کم چهار ساعت در روز و رابطه داشتن با او برای بیشتر از شش ماه است .

روان‌شناسان معتقدند احساس عاشق بودن درفاصله زمانی بین ۱۸ ماه تا ۳۰ سال میتواندتداوم داشته باشد .

اصلی‌ترین هورمونی که در افراد عاشق ترشح می شود، همان هورمونی است که هنگام استرس در بدن ترشح می‌شود بنابراین وجود استرس و برانگیختگی در مراحل اولیه یک رابطه عاشقانه بارزتر است.

تفاوت عاشق شدن زن بامرد

جالب اینجاست که در مردان که دردام  عشق گرفتارمی شوند، میزان ترشح(testosterone) تستسترون( هورمون ایجاد تمایلات جنسی و رفتار پرخاشگرانه )، کمتر از مردان غیرعاشق است. اما در زنان عاشق ،میزان ترشح این هورمون افزایش می‌یابدکه این تغییرات ، تفاوت‌های میان دو جنس را اثبات می کند، یعنی مردان را ملایم‌تر و زنان را تهاجمی‌تر کند.

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:اینکه مردان برای بدست آوردن دل معشوقه شان،متواضعانه برخوردمی کنند،غرورشان را نادیده می گیرند!وزنان احساس برتری پیدامی کنندواحساس دوست داشته شدن که یک نوع احساس غروراست.

هورمون‌هایی که شما را عاشق می‌کنند

اولین جرقه عشقی که منجربه ازدواج می شود

در اولین برخورد، بدن شما باجنس مخالف، اطلاعات متفاوتی را رد و بدل می‌کند که تبادل اطلاعات با فرومون‌ها نوعی ترکیبات حیاتی که از غدد لنفاوی زیر بغل ترشح می‌شوند، انجام می‌گیرد.

بعد از طی مرحله نخست، در صورتی که نگاه، خنده یا هرشیطنت عاشقانه زن،هیجانات مردراافزایش می دهد وقوای جنسی رافعال می کند ،تحریکات فیزیکی درمرد اتفاق می افتد واین تحریکات وهیجانات موجب افزایش ضربان قلب می شود ونتیجه اش  مجذوب شدن است، شخص احساس می‌کند دلبسته طرف مقابل است.«عشق درسراسرسلول هاجاری می شود» نشانه بارزآن «افزایش ترشح آدرنالین »در بدن است که فعالیت مغزی را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود فرد «حس خوبی» بهش دست بدهد.

مولکول عشق چیست؟

وقتی فردی حس می‌کند عاشق طرف مقابل شده حالت سرخوشی به او دست می‌دهد و این حالت نتیجه فعالیت «فنیل اتیل آمین»(Phenyl Ethyl Amine) که به اختصاری(PEA)شناخته می شود، یک نوعی آمفتامین طبیعی مغز است ،انرژی و اشتیاق فرد را افزایش می‌دهد که بنام «مولکول عشق»معروف است.

صدای فرد مورد علاقه، خاطرات شیرین،لوس بازیها،عشوه گریها،شیرین کاریها، حتی یک نگاه آمیخنه بامهربانی باعث ترشح این هورمون در بدن می‌شود.

البته اثر فنیل اتیل آمین دوام چندانی ندارد و برای اینکه این حالت در فرد بماند به فعالیت‌هایی دیگر مثل هم آغوشی نیاز است که تافازدوم  این هورمون با دوزبیشتری  ترشح  شود!.

ممکن است کسانی به این مولکول عشق معتاد شوند. آنها به مقادیر زیاد مواد آمفتامین مانند دوپامین، نور اپی نفرین ( norepinephrine ) و فنیل اتیل آمین نیاز دارند. از آنجا که بدن نسبت به این مواد شیمایی مقاومت پیدا می کند، برای رسیدن به همان درجه از حال، مقدار مصرف این افراد رفته رفته افزایش پیدا می کند. از این رو برای برآوردن نیاز خود ناگزیر ند روابطشان را مدام تجدید کنند،به آپشن هادیگری متوسل شوند.

 PEA یک آمفتامین طبیعی، شبیه داروهای موجود در بازار است و میتواند موجب تحریکات مشابهی شود،درواقع آمفتامین راازروی مولکول عشق ساخته اند،همانطورکه قرص های ضدبارداری راازروی فعل وانفعالات درسکس ساخته اند(رحم رافریب می دهد)،همانندسازی کرده اند.

PEA همان ماده ای است که احساساتی همچون پرواز کردن در آسمان و بر فراز جهان بودن ناشی از کشش به سوی معشوق را در شما پدید می آورد و همان که انرژی لازم برای بیدار ماندن تا صبح و مغازله های (غزل خوانی)  تلفنی را تامین می کند.

فنیل اتیل آمین«مولکول عشق » در نتیجه یک سری اعمال ساده فریبنده همچون تلاقی دو نگاه یا تماس دو دست ویاهرگونه تماس فیزیکی ۲جنس مخالف-از مغز -هیپوتالاموس-ترشح می شود. هیجانات ، ضربان تند قلب  در بدن فرد عاشق ایجادمی کند.

ممکن است کسانی به این مولکول عشق معتاد شوند. آنها به مقادیر زیاد مواد آمفتامین مانند دوپامین، نور اپی نفرین ( norepinephrine ) و فنیل اتیل آمین نیاز دارند. از آنجا که بدن نسبت به این مواد شیمایی مقاومت پیدا می کند، برای رسیدن به همان درجه از حال، مقدار مصرف این افراد رفته رفته افزایش پیدا می کند.  از این رو برای برآوردن نیاز خود ناگزیر ند روابطشان را مدام تجدید کنند،به آپشن هادیگری متوسل شوند.

دوپامین ( که ما را برافروخته می سازد و باعث میشود در نتیجه گرمای محبت احساس خوبی داشته باشیم ) و نور اپی نفرین ( که موجب تولید ادرنالین می شود )، کاری می کند که جهان به کام ما باشد، چشم هایمان آکنده از برق عشق شود و قلبمان تندتر بتپد.

مراحل عاشق شدن

محققان عاشق شدن را به سه مرحله تقسیم کرده‌اند:

مرحله اول: شهوت است که در هر دو جنس زن و مرد به دلیل وجود هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون پدید می‌آید که دوره کوتاهی دارد.

مرحله دوم: مجذوبیت و دل‌باختن است. از این مرحله است که واقعا عشق پا می‌گیرد. در این مرحله فرد دیگر نمی‌تواند به چیزی جز معشوقش فکر کند. این مرحله از علاقمند شدن باعث فعال شدن واکنش‌های استرس‌زا و افزایش سطح آدرنالین و کورتیزول در خون می‌شود. این فرآیند تاثیر فریبنده‌ای در فرد ایجاد می‌کند. وقتی او را برای اولین بار می‌بینید بدن‌تان عرق می‌کند، قلب‌تان سریع‌تر می‌تپد و دهان‌تان خشک می‌شود.

مرحله سوم: دل‌بستن است که تعهد طولانی‌مدت را به همراه دارد،وقتی فرد وارد این مرحله می‌شود احساساتش کنترل‌شده‌‌تر می‌شود. این احساسی است که زوج‌ها را به هم متعهد می‌کند و هورمون‌هایی که در این مرحله به وسیله سیستم عصبی آزاد می‌شوند، هورمون‌هایی هستند که باعث می‌شود دو نفر به هم وفادار بمانند.

چرا عشق ها به تنفرتبدیل می شود!؟

برای ترشح مداوم این هورمون‌ها به‌خصوص اکسی‌توسین لازم است زوجین دینامیک و فعال باقی بمانند چون به مرور زمان میزان دوپامین در بدن کاهش می‌یابد و از میزان اشتیاق کاسته می‌شود. برای افزایش آن لازم و ضروری است که زن و مرد خلاق باشند و مدام در مورد خاطرات یا آرزوهایشان صحبت کنند. هر جرقه‌ای می‌تواند سبب ترشح اکسی‌توسین شود؛ اگرجرقه‌ای نباشد ویا  دلخوری ها وگله هاوشکوائیه هاشروع شود، طبیعی است که به مرور آتش عشق خاموش می‌شود.

«مخفی کاریها سم عشق است»

برای تداوم زندگی عاشقانه ، ایجاد خلاقیت و تازگی برعهده هر دو جنس زن و مرد است در غیر این صورت عشق به راحتی از بین می‌رود و کاری از دست هورمون‌ها  برنمی‌آید.

عملکرد هورمون ها در هنگام استرس، شادی و عاشق شدن

 سه هورمون اکسی توسین، دوپامین و سروتونین در بروز احساسات و تغییر آن ها نقش دارند.
این سه ماده که به هورمون عشق، شادی و ضد افسردگی مشهورند با تغییر میزانشان در بدن احساسات افراد را دستخوش تغییر می‌کنند.

 میزان تغییر سه هورمون اکسی توسین، دوپامین و سروتونین در بروزاحساساتی مانند عشق، عصبانیت و اضطراب را مشاهده می کنید

هورمونى که شادی را به شما هدیه مى‌دهد
دوپامین یک ماده انتقال دهنده عصبی بنام«هورمون شادی و سرخوشی» است که درتعاملات اجتماعی  تاثیر گذارمی باشد.
دوپامین به ما انگیزه می‌دهد تا در راستای اهداف، خواسته‌ها و نیازهایمان اقدام کرده و هنگام رسیدن به اهداف حال خوشی«احساس»رضایت»بمادست می دهد،اعتمادبنفس وامیدبه آینده درخشان برمیزان ترشح این ماده می افزائد.
سوءظن،شکاکیت، بی‌اشتیاقی، خستگی و بی حوصلگی با کمبود دوپامین ارتباط مستقیم دارد.
سروتونین نیز نوعی انتقال دهنده عصبی است و به طور عمده در دستگاه گوارش، پلاکت ها و سیستم عصبی مرکزی حیوانات و همین طور انسان یافت می‌شود.
« سروتونین»نیز یکی ازانتقال دهنده ها است
دوپامین( dopamine)، مسبب حس خوشبختی و آرامش در بدن است.
 دوپامین، نور اپی نفرین «آمفتامین»هستند
دوپامین به نوبه خود تولید اکسی توسین ( oxytocin ) را تحریک میکند که گاهی « ماده شیمیایی آغوش » نامیده می شود.

تفاوت عشق و دوست داشتن

بین عشق و دوست داشتن زمین تا آسمان تفاوت است
۱-احساس عاشق بودن و درک آن از طریق نگاه و دیدن است، اما درک دوست داشتن بیشتر از طریق شنوایی و ابراز علاقه به صورت کلامی است

۲-هنگام دیدن کسی که عاشق او هستید تپش قلب شما زیاد شده و هیجان زده خواهیدشد اما هنگامی که کسی را می بیند که آنرا دوست داریدفقط احساس سرور و خوشحالی می کنید.

۳-وقتی به کسی که عاشقش هستید نگاه می کنید احساس خجالت به شمادست می دهد و لی هنگامی که به کسی که دوستش دارید می نگرید لبخند خواهید زد .

۴- وقتی که در کنار معشوقه خود هستید دربیان بعضی ازحرفهاابامی کنید، اما در مورد کسی که دوستش دارید راحت حرفهایتان رامی زنید .
۵-  نمی توانید به چشمان کسی که عاشقش هستید مستقیم و طولانی نگاه کنید  اما می توانید در حالیکه لبخندی بر لب دارید مدتها به چشمان فردی که دوستش دارید نگاه کنید .

۶-وقتی معشوقه  شما گریه می کند شما نیز گریه خواهید کرد و اما در مورد کسیکه دوستش دارید سعی بر آرام کردن او می کنید.

۷-شما می توانید یک رابطه ی دوستی را پایان دهید اما هرگز نمیتوانید عشق معشوق تان راازدل به این راحتی بیرون کنید.

اگرمیخواهی بدانی که شخص مورد نظرت «چقدر»دوستت دارد ویا قبولت دارد وتوقلبش هستید؟

به قلبت مراجعه کن ،ببین آن شخص پیش توچقدر مورداحترام است،جقدرقبولش داری،چقدرعاشقش هستید،دقیقاشخص موردنظرت به همان اندازه دوستت داره (دل به ده دل راه داره)

یک همچه سؤالی ازامام پرسیدند

یکی ازاصحاب امام رضا(ع)ازآن حضرت کرد،میخواهم بدانم شماچقدردوستمان دارید؟

امام رضا (ع)فرمود:به قلبت مراجعه کن وببین من درنزدت چگونه ام.

مدیرسایت-پیراسته فر:حالا این«شخص»موردنظر،میتواند والدینت باشند،دوستانت،همکلاسیت ویاجنس مخالف باشد.

باخودت خلوت کن”به دلت مراجعه کن” ببین توچقدرتودوستش داری(چقدربرات عزیز وقابل احترام ودوست داشتنی است)آن هم به همین نسبت به شما علاقمنداست.

چرابعضی وقتها احساس می کنید«عاشق»کسی شده اید ولی طرف مقابلت هیچ حسی ندارد

جواب:اگرنگاهتان باهم تلاقی کرده باشه-چشم به چشم شده باشید،جرقه اولیه خورده باشه،آنهم  بمانندخودت عاشقت شده ولی غرورش اجازه بروزش رانمی دهد،بقول معروف«سنگین تا می کند»ولی درقلبش عشقت هست،بعضی هادربیان احساسات ضعیفند ویامقاوم، وبعضی غلظت هیجانات غلیظ تره وبعضی رقیق،برای همانهایی که بروزش نمی دهند،بلاخره اعتراف خواهندکرد،یادرگفتارویادرعمل(بعضی هادربیان این جمله«دوستت دارم »مشکل دارند)

توضیحات مدیرسایت-پیراسته فر:برای اطلاهات بیشتردرباره»هورمون عشق»به این لینک مراجعه کنید:

هورمون اُکسی توسین “عشق”oxytocin

درباره نویسنده

1874مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما