درگذشت هاشمی رفسنجانی«خلاصه گزارش»ازاستخرتاقبر+حواشی

درگذشت هاشمی رفسنجانی«خلاصه گزارش»ازاستخرتاقبر+حواشی

آیت الله هاشمی رفسنجانی درگذشت 

عصریکشنبه ۱۹ دی  ۱۳۹۵

تنها تصویر زمان فوت «جنازه»هاشمی رفسنجانی

 آیت الله هاشمی رفسنجانی درگذشت

 خبرگزاری فارس درساعت ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ :: ۱۹:۴۲این خبررااینگونه منتشرکرد:

آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از عمری مجاهدت و تلاش در مسیر آرمان‌های انقلاب عصر امروز یکشنبه ۱۹ دی  ۱۳۹۵در یکی از بیمارستان‌های تهران دار فانی را وداع گفت.

وی که ساعاتی قبل به دلیل عارضه قلبی در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده بود علیرغم تلاش پزشکان در سن ۸۲ سالگی دار فانی را وداع گفت.

برپایه این خبر محمد حاجی آقاجانی معاون درمان وزیر بهداشت در خصوص اقدامات پزشکی انجام شده برای آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: ایشان در ساعت ۱۸ امروز به طور ناگهانی دچار ایست کامل قلبی شدند.

وی افزود: ایشان بلافاصله به یکی از بیمارستان‌های تهران منتقل شده و در اورژانس با حضور یک تیم کامل پزشکی و مجرب عملیات احیا آغاز شد.

حاجی آقاجانی گفت: متاسفانه در ساعت ۱۹:۳۰ تلاش پزشکان بی‌نتیجه ماند و روح ایشان به ملکوت اعلی پیوست.

هیات دولت به مناسبت تجلیل از این یار دیرین امام و رهبری سه روز عزای عمومی و روز سه شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۵ را تعطیل عمومی اعلام کرده و از ملت ایران دعوت کرد در مراسم تشیع پیکر ایشان حضور یابند.
مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی عصر روز گذشته (یکشنبه۱۹دی۱۳۹۵) در سن ۸۲ سالگی به دلیل عارضه قلبی دعوت حق را لبیک گفت.

مراسم تشییع پیکر آن مرحوم نیز روز سه‌شنبه۲۱دی۱۳۹۵ از ساعت ۱۰ صبح در دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
(تصاویر) مراسم خاکسپاری آیت‌الله هاشمی
پیکر یار دیرین امام، رهبری و انقلاب با بدرقه پرشور مردم، در جوار مرقد مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی آرام گرفت.۲۱ دی ۱۳۹۵
تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی به سمت مرقد امام/ حضور سید حسن خمینی در حرم/ سیل جمعیت بدرقه کننده پیکر یار امام و حضور چهره های سیاسی (+عکس)
رسانه هاجمعیت شرکت کننده در مراسم تشییع آیت الله هاشمی رفسنجانی را سه تا ۴ میلیون نفر اعلام کردند

رهبر انقلاب اسلامی با صدور پیامی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفتند.

متن پیام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این باره به شرح زیر است:۱۹ دی ۱۳۹۵

بسم‌الله الرحمن الرحیم

انّا لله و انّا الیه راجعونبا دریغ و تأسف خبر درگذشت ناگهانی رفیق دیرین، و همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامی، و همکار نزدیک سالهای متمادی در عهد جمهوری اسلامی جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی را دریافت کردم. فقدان همرزم و همگامی که سابقه‌ی همکاری و آغاز همدلی و همکاری با وی به پنجاه و نه سال تمام می‌رسد، سخت و جانکاه است. چه دشواریها و تنگناها که در این دهها سال بر ما گذشت و چه همفکریها و همدلیها که در برهه‌های زیادی ما را با یکدیگر در راهی مشترک به تلاش و تحمل و خطرپذیری کشانید. هوش وافر و صمیمیت کم‌نظیر او در آن سالها، تکیه‌گاه مطمئنی برای همه‌ی کسانی که با وی همکار بودند به ویژه برای اینجانب به شمار می‌آید. اختلاف نظرها و اجتهادهای متفاوت در برهه‌هائی از این دوران طولانی هرگز نتوانست پیوند رفاقتی را که سرآغاز آن در بین‌الحرمین کربلای معلّی بود به کلی بگسلد و وسوسه‌ی خناسانی که در سال های اخیر با شدت و جدیت در پی بهره برداری از این تفاوت های نظری بودند، نتوانست در محبت شخصی عمیق او نسبت به این حقیر خلل وارد آورد.

او نمونه‌ی کم نظیری از نسل اول مبارزان ضد ستم شاهی و از رنج دیدگان این راه پر خطر و پر افتخار بود.
سال ها زندان و تحمل شکنجه های ساواکم و مقاومت در برابر این همه و آن گاه مسئولیت های خطیر در دفاع مقدس و ریاست مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان و غیره، برگ های درخشان زندگی پر فراز و نشیب این مبارز قدیمی است.
با فقدان هاشمی اینجانب هیچ شخصیت دیگری را نمی شناسم که تجربه ای مشترک و چنین دراز مدت را با او در نشیب و فرازهای این دوران تاریخ ساز به یاد داشته باشم.
اکنون این مبارز کهنسال در محضر محاسبه‌ی الهی با پرونده‌ای مشحون از تلاش و فعالیت گوناگون قرار دارد، و این سرنوشت همه‌ی ما مسئولان جمهوری اسلامی است.
غفران و رحمت و عفو الهی را برای وی از صمیم قلب تمنا می‌کنم و به همسر گرامی و فرزندان و برادران و دیگر بازماندگان ایشان تسلیت عرض میکنم .
غفرالله لنا و له
سید علی خامنه ای
***

جزییات  علت فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی معاون درمان وزیر بهداشت گفت:

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پزشکان مورد اعتماد خود را داشتند، اما به هر دلیلی تیم پزشکی را به طور مستمر کنار خودشان نمی‌پذیرفتند.

آغاز آموزش بالینی با محور مراقبت از بیمار در علوم پزشکی شهیدبهشتی

دکتر محمد آقاجانی در نشستی خبری ضمن تسلیت ایام رحلت حضرت معصومه (س) و ارتحال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت:

دیروز بعدازظهر در حدود ساعت ۶ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به طور کاملا ناگهانی دچار ایست کامل قلبی می‌شوند که به دنبال این اتفاق بلافاصله ایشان را به نزدیک‌ترین بیمارستان یعنی بیمارستان شهدای تجریش منتقل می‌کنند. در زمان ورود، ایشان علائم حیاتی نداشتند و دچار وقفه کامل قلبی و تنفسی بودند.

بر این اساس بلافاصله اقدامات لازم توسط متخصصان قلب، طب اورژانس، بیهوشی و اورژانس انجام شد و من نیز بنابر مسوولیتم در بیمارستان حضور یافتم و اقدامات درمانی مختلف شامل عملیات احیا، تنفس مصنوعی، ماساژ قلبی، تزریق انواع داروها و تعبیه دستگاه ضربان‌ساز مصنوعی قلب و همه اقدامات اعم از اکوکاردیوگرافی و… انجام شد تا شانسی به قلب بدهیم.

این اقدامات در مدت ۹۰ دقیقه ادامه یافت، اما متاسفانه هیچ‌کدام موثر نبودند و در نهایت تاسف ایشان در ساعت ۱۹:۳۰ دار فانی را وداع گفتند.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه همه امکانات در اختیار بود و تیم تخصصی نیز کامل بودند، گفت: اما به دلیل اینکه اولین تظاهر این اتفاق وقفه کامل قلبی بود، اقدامات درمانی در این زمان علاج‌بخش نیست و حتی اگر این موضوع در یک مرکز درمانی هم رخ می‌داد، ممکن بود اقدامات درمانی تاثیری نداشته باشد.

آقاجانی درباره چرایی عدم حضور تیم پزشکی با ایشان گفت: ایشان فقط در سفرهای شهرستانی می‌پذیرفتند که تیم پزشکی همراه‌شان باشند و در سایر مواقع تیم پزشکی را نمی‌پذیرفتند و صرفا در سفرها تیم پزشکی با ایشان همراه بود.وی ادامه داد: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی وضعیت جسمی خوبی داشتند و حتی ورزش می‌کردند و کارهای روزمره‌شان را انجام می‌دادند و از نظر جسمی و روحی وضعیت خوبی داشتند، اما در عین حال زمینه بیماری قلبی را هم داشتند و در سن ۸۲ سالگی با وجود بیماری زمینه‌ای قلبی، احتمال بروز سکته قلبی وجود دارد.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سنوات گذشته برای بررسی‌های پزشکی به پزشکان مورد اعتمادشان مراجعه کرده بودند، اما مشکل جدی که در کارهایشان اختلال ایجاد کند، وجود نداشت. البته وضعیت جسمانی‌شان را باید از پزشکان‌شان سوال کرد. اما باید توجه کرد که ما به عنوان تیم پزشکی از زمانی که در جریان موضوع قرار گرفتیم و ایشان وارد بیمارستان شدند، همه اقدامات، امکانات، تجهیزات و تیم پزشکی حاضر بود و همه اقدامات ممکن انجام شد اما اقدامی بیش از این قابل انجام نبود.

آقاجانی مجددا درباره عدم حضور تیم پزشکی با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تاکید کرد: ایشان پزشکان مورد اعتماد خود ر اداشتند، اما به هر دلیل تیم پزشکی را به طور مستمر در کنار خودشان نپذیرفته بودند و صرفا در سفرها تیم پزشکی همراه‌شان بود. /دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵الف

***

حجت الاسلام احمد مازنی، نماینده تهران  می‌گوید آیت‌الله هاشمی در استخری در مجموعه سعدآباد بوده و در حین شنا سکته کرده است؛ اما چون آیت‌الله هاشمی عادت داشته هنگام شنا همه را از استخر بیرون کند موقع بروز این اتفاق کسی در استخر نبوده تا سریع‌تر اقدامات لازم را انجام دهد.

افشاگری مازنی در مورد پیام‌های تهدید‌آمیز برای نمایندگان مجلس!

درباره نحوه درگذشت آیت‌الله هاشمی روایت‌های متفاوتی وجود دارد. مثلا برخی می‌گویند ایشان در خودرو وقتی در حال برگشت به منزل بوده دچار سکته قلبی شده و برخی می‌گویند ایشان درون استخر دچار حادثه شده است. شما روایت موثقی از این موضوع دارید؟

خبری که من از منابع موثق شنیدم این است که اتفاقی که برای آقای هاشمی افتاد در محل کارش بود.

‌ یعنی در همان سعدآباد؟

بله. مجمع تشخیص مصلحت نظام دفتری در مجموعه سعدآباد دارد که ایشان دو روز در هفته در آنجا مستقر می‌شدند و هم ملاقات‌ها و هم برخی جلسات خودشان را در آنجا برگزار می‌کردند.    این تصمیم به این دلیل بود که با توجه به شرایط سنی که ایشان داشت به نوعی استراحتی داشته باشند. در همان ساختمان محل کار که متعلق به مجمع بود این امکان برای‌شان تدارک دیده شده بود. برای استفاده از امکانات ورزشی آنطور که برای من نقل شده ایشان همیشه تنها می‌رفتند و ورزش می‌کردند.

استخری که آیت الله هاشمی رفسنجانی درآن فوت کرد-مجموعه سعدآباد-عمارت کوشک

موقع شنا همه را از استخر بیرون می‌کردند. آن روز هم به همین صورت رفتند داخل استخر. خودشان گفته بودند نزدیک اذان بیرون می‌آیند که برای نماز مغرب آماده شوند. همه محافظان هم بیرون استخر منتظر بودند تا طبق روال همیشگی همان موقعی که گفته‌اند خودشان بیرون بیایند.

اما محافظین ایشان متوجه می‌شوند که تاخیری پیش آمده وقتی مراجعه کردند دیدند آن اتفاقی که نباید رخ داده است. ایشان متاسفانه سکته کرده بود.

در حالی که همه فکر می‌کردند مثل همیشه باید در آب و مشغول شنا باشند. این اتفاق و همینطور کهولت سنی که ایشان داشته باعث بروز این حادثه شد./۲۷ دی ۱۳۹۵عصرایران بنقل ازاعتماد

***

غلامعلی رجایی(مشاور رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام ) در کانال تلگرامی خود نوشت: «این روزها با دسته گل به آب دادن اصولگراها با آن نوشته کنایه‌دار ابلغ از هر تصریح! درباره محل مرگ آیت‌الله هاشمی دوباره این بحث نقل هر مجلس و محفل شده است و جالب اینکه به نوعی در دعای عرفه تهران هم با همان رویکرد که سرانجام روحانی همان سرانجام هاشمی است، بدان پرداخته شد!

استخر محل درگذشت هاشمی (عکس)/ غلامعلی رجایی: استخر در زمان طاغوت وجود خارجی نداشت

اما ماجرای این محوطه تبدیل به استخر شده هم شنیدنی است که من از قول دکتر غلامرضا جوادی که اجرا کننده این طرح بوده نقل می‌کنم. ایشان در همان روزهای درگذشت هاشمی به من می‌گفت آقای هاشمی از استخری که در ریاست‌جمهوری درست کرده بود استفاده می‌کرد. بعد از اینکه احمدی‌نژاد رییس جمهور شد عملا دسترسی آقای هاشمی به آنجا مشکل شد و ما این محوطه کوچک را برای ایشان در سعدآباد آماده کردیم.

عماد نوه آقای هاشمی هم می‌گفت مردم از پشت این محوطه استخر شده! رد می‌شدند و نمی‌دانستند حاج آقا پشت این دیوار مشغول شناست. عماد می‌گفت اگر کسی از پشت دیوار سنگی پرت می‌کرد به سقف این محوطه می‌افتاد!

***

اندیشه پویا / هاشمی رفسنجانی و شایعات استخری که درآن جان سپرد  نشریه «اندیشه پویا» درشماره ویژه نوروز ۱۳۹۶

درباره آخرین درباره آخرین ساعات و زندگی خصوصی آیت الله هاشمی رفسنجانی پیدابا محمد رضا رجبی منشی مخصوص آیت الله هاشمی ،مصاحبه ای انجام داده است که درآن از«استخر وآخرین شنا”مرحوم هاشمی گفته

.. دفتر آقای هاشمی از ریاست جمهوری به کاخ مرمر منتقل شد ما یکی از ساختمان های ریاست جمهوری در محدوده تجریش را نیز تحویل گرفتیم تا به عنوان یک دفتر کوچک برای آقای هاشمی در دست رس باشد.

این ساختمان که به «کوشک» موسوم شده خارج از سعد آباد و در خیابان نوفلاح واقع است و ساختمانی است مانند صدها ساختمان دیگر در محدوده تجریش.

این ساختمان دو حیاط داشت و تصمیم گرفته شد در یکی از این دو حیاط یک استخر برای استفاده آقای هاشمی ساخته شود. 

بنا بر این علاوه بر مرمت بخشی از بنا یک سازه فلزی بزرگ سوله مانند در یکی از دو حیاط به همراه استخر سرامیکی کوچکی داخل آن ساخته شد و کسانی که می گویند این استخر متعلق به خانواده پهلوی بوده باید بدانند که اصلا این استخر زمان پهلوی وجود خارجی نداشته است

ابهام یا شایعه دیگر درباره مرگ هاشمی رفسنجانی در این دو سه ماه این بوده که چرا شخصیتی در اندازه و آوازه او باید در استخر تنها بوده باشد.

« پروتکل های حفاظت هاشمی چگونه بود؟»

رجبی:«این موضوع برای کسانی که از نزدیک ایشان را درک کرده باشند خیلی عادی است چون آقای هاشمی انسانی بی تکلف بود و واقعا پروتکل پذیر نبود. زمان جنگ به رغم توصیه بچه های سپاه به خط مقدم نزدیک می شد و تا پشت خط می رفت.یک بار آقای محسن رضایی گفت که از بیت امام به او تذکر اکید داده اند که مراقب جان آقای هاشمی باشد و نگذارد در منطقه برای ایشان اتفاقی بیفتد اما آقای هاشمی اجازه نمی داد کسی برای او تعیین تکلیف کند. بنا بر همین روحیه دوست داشت در استخر تنها باشد. حتی هنگام شنا در دریای شمال یا کیش هم خودش به آب می زد و محافظ ها باید دنبال ایشان شنا می کردند. بنا بر این اصلاعادت ایشان همین بود.»/۸ فروردین ۱۳۹۶ عصرایران

***

غلامحسین کرباسچی هم نظرآقای مازنی رادارد از اطرافیان آقای‌ هاشمی و حاضران پیگیر فوت ناگهانی ایشان نشدید؟

از همه می‌پرسیدیم. از بعضی پاسدارها و محافظان ایشان از همه سؤال کردیم.

آقای‌ هاشمی در استخر تنها بودند؟

ایشان مایل نبودند وقتی برای شنا می‌روند، کسی همراه‌شان باشد. بنابراین تنها به استخر رفتند و نیم ساعت تا سه ربع شنا می‌کردند. آن طور که محافظان تعریف کردند، وقتی می‌بینند زمان شنای ایشان طولانی شده، داخل رفتند و دیدند  این حادثه برای ایشان رخ داده است.

تیم پزشکی–ایشان در زمان ریاست جمهوری همیشه یک تیم پزشکی داشتند. آقای دکتری همیشه در دفتر ریاست جمهوری و در مسافرت‌ها همراه آقای‌ هاشمی بود. براساس مصوبات شورای عالی امنیت ملی باید همراه شخصیت‌های رده نخست، یک تیم پزشکی همراه با آمبولانس باشد.

اما این طور که آقای قاضی‌زاده‌ هاشمی و محافظان ایشان گفتند، ایشان غیر از مسافرت‌های خارج از شهر، حضور پزشک را منع کرده وو  گفته بودند ضرورتی ندارد افرادی به عنوان تیم پزشکی معطل من شوند. قسمتی ازمصاحبه کرباسچی باروزنامه ایران

***

دکتر سید حسن هاشمی “وزیربهداشت”عصر چهارشنبه(۲۹ دی ۱۳۹۵) در اولین همایش «نان سالم» که در فرهنگسرای بهمنبا اشاره به موضوع مرگ های ناگهانی به فوت حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت:

قاضی زاده هاشمی نمایه

ایشان ۱۶ سال قبل آنژیو کرده بودند و ۳ تا پلاک در رگ های ایشان ایجاد شده بود. همچنین آیت الله هاشمی ۲۰ سال دیابت داشتند و اخیرا از انسولین استفاده می کردند که اگر قبل از این پیشگیری می شد مرگگ ناگهانی اتفاق نمی افتاد/۲۹ دی ۱۳۹۵خبرگزارمهر

***

محمد هاشمی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: علت فوت ایشان ایست قلبی بود.  وی افزود: به محض اینکه مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی دچار ایست قلبی شد وی را به نزدیک ترین بیمارستان که بیمارستان شهدای تجریش بود رساندیم و تیم پزشکی تلاش کردند که ایشان را احیا کنند ولی موفق نشدند.

به محض اینکه آن مرحوم را به نزدیک ترین بیمارستان رساندیم تیم قوی آمد و وزیر بهداشت هم آمد و سعی کردند ایشان را احیا کنند ولی موفق نشدند. /۲۰ دی ۱۳۹۵

یک هفته بعداز فوت آیت الله هاشمی-مصاحبه”مجدد”خبرگزاری صدا و سیما:

پس از مطرح شدن شایعات متعدد و افزایش مباحث بی اساس و بدون سند در رابطه با علت و چگونگی درگذشت آیت الله هاشمی ،‌محمد هاشمی به صورت کامل پاسخ این سوالات و شایعات مطرح شده را داد.

وی با تاکید بر این نکته اولین نفری بود که در کنار آیت الله هاشمی حاضر شد با تاکید بر تلاش تیم پزشکی در احیاء آیت الله هاشمی گفت :  به رغم تلاش های تیم پزشکی برای احیا متاسفانه موفق نشدند و این نشان می داد که آقای هاشمی قبل از انتقال به بیمارستان رحلت کردند و هیچ آثاری از خفگی ، کبودی و …. وجود نداشت.

محمد هاشمی با تاکید بر صحت اعلام تیم پزشکی مبنی بر ایست قلبی گفت: معاندان  سعی می کنند با طرح موضوعاتی، تفرقه و شبهه ایجاد کنند /۲۶ دی ۱۳۹۵عصرایران

***

محسن رضایی در پیامی نوشته است:

تصاویر محسن رضایی و هاشمی رفسنجانی

هاشمی امروز در مجمع تشخیص مصلحت نظام با همه شوخی می‌کرد و سرحال بودند. ایشان اینقدر سرحال بودند و من به آقای واعظی گفتم آقای هاشمی امروز حال خوشیی دارند و من کمتر ایشان را اینگونه دیده ام/ ۱۹ دی ۱۳۹۵انتخاب

***

پاسخ‌هایی درباره‌ی «مرگ مشکوک آیت الله هاشمی»

علی مطهری، نایب رییس مجلس در این باره گفت: فوت ایشان به شکلی بود که ایجاد شک و تردید می‌کند و خیلی طبیعی نبود، به هرحال تحقیق درباره‌ی این موضوع کار لازمی است.

البته احتمال که زیاد است و احتمالات بسیاری وجود دارد ولی باید دلایل و مدارک محکمی وجود داشته باشد و نتایج این تحقیق باید مستند باشد. اما آنچه که در ظاهر می‌بینیم، مشکل است که قبول کنیم این مرگ به شکل طبیعی بوده است».

دکتر مطهری در پاسخ به پرسش خبرنگار انصاف نیوز که «با توجه به کالبدشکافی نشدن پیکر هاشمی رفسنجانی و اینکه یک سال از زمان مرگ او گذشته است چگونه می‌توان به مستندات کافی دست یافت؟»، گفت:

ظاهراً آزمایش خون انجام شده و راه‌های دیگری هم هست برای رسیدگی به این موضوع و به نظر من شورایعالی امنیت ملی باید این موضوع را پیگیری کند./ ۲۰ دی ۱۳۹۶

***

روزنامه آرمان برای آگاهی از جزئیات بیشتر درباره فوت آیت‌ا… هاشمی و همچنین پیامدهای آن با دکتر سیدمحمود علیزاده طباطبایی وکیل خانواده آیت‌ا… هاشمی گفت‌وگو کرده است. علیزاده طباطبایی در این گفت‌وگو با اشاره به جزئیات جدید از درگذشت آیت‌ا… به نقل خاطراتی نیز از ایشان می‌پردازد که در ادامه متن این گفت‌وگو را می‌خوانید.

وزیر بهداشت عنوان کرده‌اند که آیت‌ا… هاشمی دیابت داشته‌اند. آیا این مسائل در رحلت آیت‌ا… هاشمی تاثیرگذار بوده است؟

رحلت آیت‌ا… هاشمی قطعا به خاطر دیابت نبوده است و ایشان به دلیل عارضه قلبی فوت شده‌اند.از سوی دیگر آنژیویی که ایشان انجام داده‌اند تنها برای اطلاع از سلامتی بوده و ایشان هیچ‌گونه مشکل قلبی نداشتند. بر اساس اظهارات آقای رجایی یک پزشک آلمانی چند ماه پیش قلب آیت‌ا… هاشمی را معاینه کرده بودند که در این زمینه هیچ مشکلی وجود نداشت.

در لحظه مرگ، آیت‌ا… هاشمی در چه وضعیتی قرار داشتند؟

آیت‌ا… هاشمی هفته‌ای دو جلسه ورزش می کردند و روز یکشنبه برای ورزش به استخر «کوشک» رفته بودند.

این استخر تحت نظارت حفاظت مجمع تشخیص مصلحت نظام بود و شخص دیگری نمی‌توانست از آن استفاده کند.

آیت‌ا… هاشمی اجازه نمی دادند که در زمان ورزش ایشان دوربین‌ها روشن باشد و محافظان نیز در اطراف ایشان حضور نداشتند. به همین دلیل هنگامی محافظان ایشان از مساله مطلع می شوند که کار از کار گذشته بود.یعنی آیت‌ا… هاشمی قبل از این که به بیمارستان برسند رحلت کرده بودند.

در روزهای قبل از فوت هیچ علامتی از بیماری در ایشان مشاهده نشده بود؟

خیر. ایشان در روزهای قبل مثل همیشه سالم و سرزنده بودند و هیچ علامتی از بیماری در ایشان مشاهده نمی‌شد.

چرا تیم پزشکی در لحظه درگذشت، همراه آیت‌ا… هاشمی نبوده است؟

آیت‌ا… هاشمی چون احساس می کردند هیچ‌گونه مشکلی ندارند تمایلی به استفاده از تیم پزشکی نداشتند.

چرا در روزهای فوت آیت‌ا… هاشمی محل دفن ایشان مرتب تغییر می کرد؟ آیا ایشان در وصیت نامه خود به محل دفن اشاره نکرده بودند؟

چرا مرحوم رفسنجانی رادرکنار مرقدامام خمینی دفن کردند؟

در وصیت‌نامه اشاره‌ای به محل دفن نشده بود و به همین دلیل تصمیمات زیادی در این زمینه اتخاذ شد.بنده از حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی طباطبایی شنیدم که عنوان می‌کردند آیت‌ا… هاشمی در گذشته دوست داشتند که در مشهد مقدس دفن شوند اما یک ماه پیش و در دیدار با آقای طباطبایی عنوان کرده بودند که تمایل دارند در قم و در جوار حضرت معصومه (س) دفن شوند.

خانواده ایشان تصمیم گرفتند که آیت‌ا… هاشمی در جوار مرقد مطهر حضرت امام  دفن شوند.

در سال۵۸ که آیت‌ا… هاشمی مورد سوءقصد قرار گرفتند واکنش حضرت امام خمینی در این زمینه بسیار جدی و سنگین بود به شکلی که عنوان کردند:«هاشمی زنده است تا نهضت زنده است».

پس از این سوءقصد حضرت امام  منزلی را اجاره کردند که کنار منزل آیت‌ا… هاشمی بود.به همین دلیل نیز خانواده ایشان تصمیم گرفتند آیت‌ا… هاشمی در کنار مراد خود یعنی حضرت امام  دفن شود.

البته در این زمینه برخی از دوستان ایشان یک نگرانی داشتند و آن این بود که احتمال می دادند اگر آیت‌ا… هاشمی در بهشت زهرا  دفن شود، به همان شکل که در دوران حیات خود مورد اهانت برخی افراد قرار گرفتند به آرامگاه ایشان نیز اهانت شود و برخی تلاش کنند مقبره ایشان را خراب کنند. به همین دلیل تصمیم گرفته شد ایشان در حرم حضرت امام  دفن شوند.

شبی که این اتفاق رخ داد واکنش فرزندان و نزدیکان آیت‌ا… هاشمی چگونه بود؟

این مساله برای همه اعضای خانواده غیرمنتظره بود و هیچ کس باور نمی کرد که آیت‌ا… هاشمی فوت شده است.دختران ایشان یعنی فاطمه و فائزه خیلی بی تابی می کردند اما پسرها پذیرفته بودند که این مساله تقدیر الهی بوده است.

آخرین بار چه زمانی با آیت‌ا… هاشمی دیدار داشتید؟

بنده دو یا سه روز قبل از رحلت با ایشان دیدار داشتم. ایشان یک ماموریت به بنده دادند که بنده نیز آن ماموریت را انجام دادم و گزارش آن را خدمت آیت‌ا… ارائه کردم.زمانی که بنده با آیت‌ا… دیدار داشتم هیچ گونه علائم بیماری در ایشان وجود نداشت و ایشان در سلامت کامل به سر می بردند.آیت‌ا… هاشمی از نظر جسمی در وضعیت بسیار خوبی به سر می برند و از نظر روحی نیز همواره دارای روحیه باطراوت و شادابی بودند.

اولین افرادی که متوجه مرگ آیت‌ا… هاشمی شدند چه کسانی بودند؟

اولین افراد محافظان ایشان بودند. هنگامی که محافظان با جنازه آیت‌ا… در آب مواجه می شوند تلاش می کنند ایشان را از آب بیرون بیاورند و عملیات احیا را روی ایشان انجام بدهند که در این زمینه توفیقی به دست نمی آوردند. سپس ایشان را به بیمارستان منتقل می‌کنند که گویا مرگ در راه بیمارستان اتفاق افتاده بوده و تلاش پزشکان در بیمارستان نیز به نتیجه نمی‌رسد.

آیا فوت در زمانی که آیت‌ا… در استخر حضور داشتند اتفاق افتاده است؟

بله. ایشان تا ساعت ۵ عصر در مجمع تشخیص مصلحت حضور داشتند. پس از آن نماز خود را می‌خوانند و برای ورزش وارد آب می شوند. پس از مدتی که ایشان وارد آب می شوند گویا عارضه قلبی رخ می دهد. بر اساس اظهارات محافظان به دستور آیت‌ا… تمامی دوربین‌ها خاموش بوده‌اند و هیچ تصویری از این اتفاقات ثبت و ضبط نشده است و در همین اندازه اظهارنظر می‌شود.

خانم عفت مرعشی همسر آیت‌ا… هاشمی چگونه از رحلت آیت‌ا… مطلع شدند؟

گویا در ابتدا به ایشان اطلاع نمی‌دهند و پس از مدتی مساله را با ایشان در میان می گذارند.خانم عفت مرعشی از نظر سنی تقریبا با آیت‌ا… هاشمی همسن بودند و به همین دلیل صلاح دانسته شده بود در ابتدا به ایشان اطلاع داده نشود. به هر حال ایشان نزدیک به۵۰ سال با آیت‌ا… هاشمی زندگی کرده بودند و بهتر از همه ایشان را می شناختند و بیشتر از همه قدر آیت‌ا… را می دانستند./ ۹ بهمن ۱۳۹۵تابناک

توضیحات مدیرسایت-پیراسته فر:اولین بار «سرزیرآب کردن هاشمی»راروح الله زم- آمد نیوز- درمورخه۲۷ بهمن ۱۳۹۵مطرح کرد که مجری ماهواره ای هم خنده اش گرفت وگفت،شمامستندات چیه !؟..چرااین ادعارا خانواده اش نمی کنند!؟

***

جزئیاتی از وضعیت امنیتی استخر محل فوت هاشمی رفسنجانی

فائزه هاشمی

دختر مرحوم هاشمی جزئیات جدیدی از استخر مخصوص خانواده هاشمی و اتفاقات روز درگذشت پدرش را بازگو کرده است.

فائزه هاشمی رفسنجانی، پدرش را «شناگر خوبی» می‌داند که در استخر متعلق به «مجمع تشخیص مصلحت» به دیار باقی شتافت؛ او پیرامون وضعیت امنیتی استخر مرحوم هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: «هیچ زمان در استخر دوربین فیلم‌برداری نبود؛ خود بابا هم اجازه نمی‌داد محافظین در محوطه استخر حضورداشته باشند. محافظان هم آیفونی را گذاشته بودند تا از سروصدای داخل استخر مطلع باشند تا اگر اتفاقی افتاد، خودشان را برسانند.

به‌هرحال استخر جای خطرناکی است و در استخرهای معمولی هم ناجی می‌گذارند چون در آب هر اتفاقی ممکن است، رخ دهد.

بابا وقتی مطلع می‌شود محافظان آیفون صوتی گذاشته‌اند، می‌خواهد که قطع کنند؛ استدلالشان هم این بود چون گاهی خانواده ازآنجا استفاده می‌کند، خوب نیست صدایی بیرون بیاید.»

به روایت فائزه هاشمی رفسنجانی، محافظان فقط با سنسوری از وضعیت مرحوم هاشمی رفسنجانی مطلع می‌شوند؛ وی سپس اظهار داشت: «سنسور نشان می‌داد که ایشان الآن در آب است، اما نشان نمی‌داد که در چه حال و در چه فعالیتی است، مثلاً شنا می‌کند، راه می‌رود یا ایستاده است؛ در همین حد بود.

بر همین اساس آخرین اطلاع از ایشان در آن روز توسط سنسور این بود که بابا داخل آب است؛ قرار بوده ساعت ۵ بیرون بیاید، نیامد؛ محافظان ۳-۲ دقیقه صبر می‌کنند و داخل استخر می‌شوند و می‌بینند آنچه را که نباید ببینند. اینکه چه مدت در آب بوده؟ آیا در آب اتفاقی افتاده یا در بیرون و بعد درون آب افتاده‌اند، حدسیات است/۱۴ فروردین ۱۳۹۶ مشرق

***

فاطمه هاشمی در گفتگویی که متن آن روز جمعه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۶در رسانه‌هامنتشر شد، تأکید کرد که چون جواب آزمایش‌ها را ندارند نمی‌توانند برای درمان به پزشک مراجعه کنند. وی در این زمینه گفته است: «این گزارشی بود که شورای عالی امنیت ملی داد و چندین بار هم از آن‌ها خواستیم که حداقل برای معالجه اطلاعات به ما بدهند تا بتوانیم به متخصص مراجعه کنیم. برای آن یک سری آزمایش‌های خاصی هست که هر جایی آن را انجام نمی‌دهند و بیشتر هم مکان‌های امنیتی این آزمایش‌ها را انجام می‌دهند و به همین خاطر ما هیچ اقدامی انجام ندادیم.» وی یادآوری کرد که وجود رادیو اکتیو در بدن او و مادرش با پیگیری شورای عالی امنیت ملی و با آزمایش در یک مرکز ویژه انجام شده است.
افزایش شبهه‌ها و شایعه‌ها درباره علت مرگ «آیت‌الله هاشمی»
چند روز پیش نیز یاسر هاشمی، فرزند دیگر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، از ارجاع دوباره پرونده آیت‌الله به شورای عالی امنیت ملی خبر داده بود. وی به رسانه‌ها گفته بود این پرونده که بسته شده بود بار دیگر به درخواست حسن روحانی، رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی در این نهاد عالی کشور گشوده شده است.
همچنین گفته شده بود که محسن هاشمی، که ریاست شورای شهر تهران را بر عهده دارد، قرار است برای رؤیت پرونده مرگ آیت‌الله به محل شورای عالی امنیت ملی برود.
خانواده آیت‌الله نسبت به سرنوشت وصیت‌نامه وی نیز اظهار بی‌اطلاعی کردنده‌اند. محسن هاشمی گفت مشغول جستجوست اما هنوز وصیت‌نامه جدیدی از پدرش پیدا نشده است. فاطمه هاشمی نیز در مهرماه گذشته اعلام کرد که خانواده وصیت‌نامه او را پیدا نکرده‌اند. به گفته خانم هاشمی، آیت‌الله چهار یا پنج سال پیش نوشتن وصیت‌نامه خود را آغاز کرده بود، اما اکنون اثری از آن نیست.
محمد هاشمی، برادر آیت‌الله نیز اخیرا در همین‌باره گفته بود: «پزشکان اعلام کردند علت ایست قلبی است اما […] ایست قلبی علل و عواملی دارد که هیچ‌کس آن را اعلام نکرد و کمیته‌ای که در شورای عالی امنیت ملی تشکیل شد برای بررسی همین موضوع بود. بعد از انجام بررسی‌ها […] خانواده را دعوت کردند تا گزارش نهایی را بدهند و در آن گزارش گفتند که در بدن ایشان اشعه رادیواکتیو ۱۰ برابر حد مجاز بوده است. اما اینکه چگونه این میزان از حد مجاز فراتر رفته را کسی نمی‌داند و من هم در آن جلسه حضور نداشتم.»
به نوشته یورونیوز، وی در مورد این که آیا خانواده از همان شب واقعه درخواست کالبدشکافی کردند یا نه، گفت: «نه. تا جایی که من می‌دانم ایشان به جایی منتقل نشدند و کالبدشکافی هم انجام نشد و معاینه بیشتری هم از سوی کسی بعد از فوت ایشان ندیدم.
در واقع من وقتی بالای سر ایشان رسیدم دیدم که پزشکان مشغول تنفس‌رسانی و ایجاد شوک در بدنش هستند تا جایی که حتی استخوان‌های سینه ایشان در اثر فشار پزشکان خون مرده شده بود و وقتی من این صحنه را دیدم برایم شوک بزرگی بود و حالت بهت‌زدگی به من دست داد. مدام چشمم را به مانیتور می‌انداختم تا علائم حیات در بدن ایشان را ببینم که وقتی با علائم موقتی روبه‌رو شدم و از پزشک پرسیدم، گفت که این علائم صرفا برای وارد کردن شوک است و حتی از ایشان پرسیدم زمانی که آیت‌الله هاشمی به بیمارستان رسید علائم حیات داشت یا نه که پاسخش منفی بود. […] تیم احیا بررسی‌های لازم را انجام دادند و گفتند امیدی به بازگشت ایشان نیست و همانجا پیکر را از بیمارستان به جماران منتقل کردند و دو روز بعد هم مراسم خاکسپاری انجام شد. اما به هر حال از آنجا که علت ایست قلبی اعلام شده و دلیلی برای آن ذکر نشده است جای شبهه وجود دارد و منشأ برخی گمانه‌زنی‌ها می‌شود.»
افزایش شبهه‌ها و شایعه‌ها درباره علت مرگ «آیت‌الله هاشمی»
مسیح مهاجری مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی نیز که روابط نزدیکی با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی داشته، گفته است: «من در این سال‌های آخر عمر آقای هاشمی هر هفته چهارشنبه یک جلسه خصوصی با ایشان داشتم که نزدیک ظهر برگزار می‌شد و تا ظهر طول می‌کشید. آخرین دیدار من با آقای هاشمی روز چهارشنبه قبل از فوت ایشان بود. یعنی ایشان یکشنبه فوت کرد، من چهارشنبه ایشان را دیده بودم. شرایط جسمی آقای هاشمی حداقل برای ١٠،١۵سال دیگر مناسب بود».
مسیح مهاجری
مسیح مهاجری افزوده است: «بنابراین اصلا نمی‌شد احتمال مرگ در آینده نزدیک را برای ایشان داد. اما یک‌باره، روز یکشنبه عصر، ما در روزنامه بودیم که خبر رسید ایشان حالشان خوب نیست. اول نگفتند فوت، گفتند بیمارستان هستند، بعد گفتند از دنیا رفته. برای ما خیلی غیرعادی بود و اصلا نمی‌شد باور کنیم که ایشان فوت کردند اما اینکه واقعا علت فوت چه بوده این را باید کسانی که سررشته‌ای دارند بگویند. ما هم مثل بقیه افراد شنیده‌ایم که شورای عالی امنیت ملی تحقیق کرده و در آن به این نتیجه رسیده که مواد رادیواکتیو در بدن ایشان ١٠ برابر حدمجاز بوده و در بدن بعضی از اعضای خانواده ایشان هم بیش از حد مجاز بوده و از اینجا این احتمال را دادند که ممکن است این عامل فوت ایشان بوده باشد. این را هم شنیدیم که وقتی گزارشش را به آقای روحانی دادند و خواستند نتیجه بگیرند و پرونده را ببندند که شاید این عامل فوت نباشد، آقای روحانی قبول نکردند و گفتند بیشتر تحقیق کنید. این خودش معنایش این است که این ماجرا مشکوک است و هنوز روشن نیست. اینکه واقعا طبیعی یا غیرطبیعی بوده و یا دستی در کار بوده هنوز معلوم نیست»/۲۳ دی ۱۳۹۶ آفتاب نیوز

***

اکبرهاشمی رفسنجانی اززبان خودش:

 آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی فرزند میرزا علی هاشمی بهرمانی در سوم شهریور ۱۳۱۳ در روستای بهرمان شهرستان رفسنجان به دنیا آمد.در ۵ سالگی تحصیل را از مکتب‌خانه‌ای در نوق آغازکرده و در سن ۱۴ سالگی به قم رفت و به تحصیل علوم دینی پرداخت.
زندگی‌نامه خودنوشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
پدرم: حاج میرزا علی هاشمی بهرمانی
مادرم: ماه بی‌بی (صفریان).
نام خانوادگی هاشمی برای خانواده ما، با آن که سید نیستم، به این دلیل انتخاب شده است که نام جد پدری ما حاج هاشم بوده است؛ او در سر تا سر منطقه املاک و امکانات زیادی داشته است.
پدرم کمی از تحصیلات علوم حوزوی بهره‌مند بود، تا آنجا که به یاد دارم، در روستا زندگی می‌کرد، که دلیل آن تا حدودی فشارهایی بود که در دوره پهلوی متوجه متدینین بود. ایشان عمیقاً مورد اعتماد مردم بودند و نوعی مرجعیت در امور اجتماعی و مذهبی داشتند.
از اخلاقیات جالب ایشان این بود که معمولاً در زمان رسیدن هر محصولی، وقتی که به باغ و یا مزرعه می‌رفتند، تعداد زیادی از نیازمندان روستا را می‌پذیرفتند و به هر یک از آنها چیزی می‌دادند و این وضع در همه فصول سال ادامه داشت.
اسم روستای ما بهرمان است، یکی از دهات قدیمی نوق – از جلگه‌های رفسنجان. بهرمان به معنی یاقوت سرخ است.
مادرم علاوه بر خانه‌داری در امور زندگانی با پدرم همکاری داشتند. او هر چند بی‌سواد بود، اما اطلاعات خوبی از خواص گیاهان دارویی داشت. اطلاعات و تجربیات او برای اعضای خانواده و حتی اهالی روستا سودمند بود؛ چنان‌که هنوز هم گاهی از همان تجربه‌ها استفاده می‌کنیم .
خانواده ما ترکیبی از پنج برادر و چهار خواهر است، سطح زندگی‌مان با توجه به وضع آن روستا بد نبود. تاریخ تولد شناسنامه‌ای من ۱۳۱۳ است. من در سن پنج سالگی به همراه برادرم حاج قاسم که دو سال از من بزرگ‌تر بود، تحصیل را شروع کردم.
آنچه در مکتب‌خانه به ما می‌آموختند، همان کتاب‌های مدرسه رسمی بود به اضافه قرآن و چیزهایی مثل گلستان، نصاب و … . از هفت سالگی علاوه بر مکتب از معلومات پدر نیز استفاده کردم. رفته رفته مکتب‌خانه نمی‌توانست جوابگوی نیاز ما باشد. چهارده ساله بودم که به پیشنهاد پسر عمویم، محمد، تصمیم گرفتیم که همراه کاروان جهت تحصیل علوم دینی به قم سفر کنیم.
در سال ۱۳۳۷ در رفسنجان برایم خواستگاری کردند؛ دختر حجت‌الاسلام آسید محمد صادق مرعشی که اسناد رسمی داشتند و از تحصیلات حوزوی بهره‌مند بودند.
همسرم از خانواده‌ای است روحانی، از فامیل بزرگ مرعشی و نوه حضرت آیت ا… سید کاظم طباطبائی یزدی صاحب کتاب عروه الوثقی که جایگاه معتبری در همه حوزه‌ها دارد.
ثمره این ازدواج پنج فرزند به ترتیب: (فاطمه، محسن، فائزه، مهدی، یاسر) هستند/۲۰ دی ۱۳۹۵خبرگزاری میزان
توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:باتوجه به شایعات(سنخرانی+پلاکارد)اخیردرتجمع طلاب قم(پنج شنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۷) .برافراشتن پلاکارد «ای آنکه مذاکره شعارت، استخر فرح در انتظارت» تصمیم گرفتم که یک گزارش جامع ولی مختصر ازفوت آیت الله هاشمی رفسنجانی ارائه کنم،درتهیه این اخباراصلاحات-وافزودن تصاویرانجام گرفته است،ضمناً درموردتجمع طلاب نیزگزارش کامل درپُست دیگری منتشرشده است:
http://www.pirastefar.ir/?p=20417

درباره نویسنده

1999مطلب نوشته است .

۲ Comments on “درگذشت هاشمی رفسنجانی«خلاصه گزارش»ازاستخرتاقبر+حواشی”

  • لگال ملک پور wrote on ۵ شهریور, ۱۳۹۷, ۹:۴۲

    خدا رحمت کنه این مرد بزرگ رو.بودنش نعمتی بود

Trackbacks

  1. ماجرای”تجمع طلاب”شعار”استخرفرح درانتظارت”واکنش آیت الله مکارم

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما