دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت بارهبری-یک روزبعداز”سئوال” مجلس

دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت بارهبری-یک روزبعداز

جلسه «سئوال از رئیس جمهور»نمایش اقتدار و ثبات جمهوری اسلامی ایران بود– مردم‌سالاری دینی بود

یک روزبعداز-سئوال مجلس ازرئیس جمهور

مقام معظم رهبری:روسای قوا و مسوولان بخش‌های مختلف باید پشتیبان و کمک‌کار یکدیگر باشند و به‌ویژه همه باید به دولت کمک کنند زیرا دولت در وسط میدان است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: اختلاف‌نظر میان مسوولان  طبیعی است ، این اختلاف‌نظرها نباید رسانه‌ای شود زیرا مردم را نگران و مضطرب می‌کند.

جلسه «سوال» از رئیس‌جمهور نمایش اقتدار جمهوری اسلامی ایران بود
جلسه مجلس نمایش اقتدار و ثبات جمهوری اسلامی ایران بود

و خداوند به آقای رئیس‌جمهور و قوه مقننه خیر بدهد که مشترکاً چنین نمایش اقتداری را نشان دادند،

نمایندگان مجلس از رئیس‌جمهوری که با بیش از ۲۳ میلیون رای انتخاب شده است، سوال می‌کنند و رئیس‌جمهور نیز با خونسردی و متانت به سوال‌ها پاسخ می‌دهد و این معنای مردم‌سالاری دینی است،

آنچه اتفاق افتاد، یک نمایش باشکوه از قدرت جمهوری اسلامی و اعتماد به نفس مسوولان بود.

دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت بارهبری-یک روزبعدازاستیضاح مجلس

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز چهارشنبه( ۷ شهریور ۱۳۹۷) در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیات دولت،بااستفاده ازپایگاه اطلاع رسانی دفترمقام معظم رهبری

***

۱- چرا دولت جنابعالی در کنترل قاچاق که یکی از مهمترین عوامل فلج تولید ملی است، موفق نبوده است؟

۲- علت استمرار تحریم‌های بانکی با گذشت بیش از دو سال وعلی‌رغم اجرای همه تعهدات برجامی ایران چیست؟

۳- چرا دولت تدبیر و امید نسبت به کاهش بیکاری مفرط اقدام شایسته‌ای ندارد؟

۴- علت رکود اقتصادی شدید چندین ساله، در دولت جنابعالی، علی‌رغم وعده‌ها و اعلام‌های عبور از رکود چیست؟

۵- علت افزایش شتابان ارزهای خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی چیست؟

بعد از اظهارات نمایندگان سوال کننده و پاسخ های رییس جمهور پنج سوال نمایندگان از رییس جمهور در جلسه علنی  سه‌شنبه(۶ شهریور ۱۳۹۷) مجلس شورای اسلامی به رای گذاشته شد که نمایندگان مجلس پاسخ رییس جمهور در مورد کنترل قاچاق را با ۱۲۳ رای موافق و ۱۳۸ رای مخالف، ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۷۱ نماینده مجلس شورای اسلامی حاضر قانع‌کننده ندانستند.

در ادامه نمایندگان با ۱۳۷ رای موافق، ۱۳۰ مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۷۱ نماینده حاضر پاسخ‌های رییس جمهور درباره استمرار تحریم‌های بانکی را قانع‌کننده دانستند. همچنین پاسخ‌های رییس جمهوری درباره کاهش نرخ بیکاری به رای مجلس شورای اسلامی گذاشته شد که نمایندگان با ۷۴ رای موافق، ۱۹۰ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از مجموع ۲۷۳ نماینده حاضر آن را نیز قانع‌کننده ندانستند.

نمایندگان همچنین پاسخ رییس جمهور در مورد رکود اقتصادی را با ۱۱۶ رای موافق، ۱۵۰ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۷۲ نماینده حاضر قانع کننده ندانستند.

پاسخ رییس جمهور درباره افزایش نرخ ارز نیز به رای مجلس شورای اسلامی گذاشته شد که نمایندگان با ۶۸ رای موافق، ۱۹۶ رای مخالف و هشت رای ممتنع از مجموع ۲۷۲ نماینده حاضر این پاسخ‌ها را قانع‌کننده ندانستند.

سئوال اول:

 چرا لیست دریافت‌کننده‌های ارز را منتشر نمی کنند؟ اگر کسی رانتی نبرده است، چرا با این خواست مخالفت می‌شود؟در زمانی که مردم با گرانی دست و پنجه نرم می‌کنند، دولت شما صدها میلیون دلار را برای سفر اختصاص داد تا بروند آنتالیا و … در زمان تحریک تقاضا، جلوی توزیع ارز را گرفتند، هم ارز صادرات و هم کسی می خواست ۱۰هزار دلار ارز بفروشد، به عنوان قاچاق گرفتند.

دومین سئوال وسئوال کننده:محمدحسین فرهنگی، نماینده اسکو خطاب به روحانی گفت: رکود معضلی نیست که در دولت شما بوجود آمده باشد، از قبل بوده است، اما نبود برنامه مشخص برای آن در دولت شما، تشدید کرد. برنامه های علمی برای رکود وجود دارد، اما در دولت شما برنامه ریزی مدونی وجود ندارد.از سال ۱۳۹۲ دست به کدام تحول اقتصادی زده‌اید؟ در زمینه بیکاری، قاچاق و … و حتی یارانه‌ها که از آن انتقاد می‌کردید، اتفاقی نیفتاد

سومین سئوال:نقوی حسینی از نمایندگان سوال‌کننده از رئیس‌جمهور گفت: آقای رئیس‌جمهور! شما شب چطور میخوابید؟شما باید پاسخگوی ملت باشید. به دشمنانمان اعلام می‌کنیم آمریکا را له می‌کنیم. مجلس در کنار شماست.

همه می‌دانیم معضل امروز کشور، بیکاری است. آقای رییس جمهور خانواده‌ای را در نظر بگیرید حتی تا ۵ فرزند تحصیل کرده تا دکتری، از ۲۰ تا ۴۰ سال، شب‌ها پای سفره پدر که شاید خودش هم بیکار باشد، می‌نشینند. ۵ میلیون بیکار در این کشور. آقای رییس جمهور شما مجری قانون اساسی هستید که از شما خواسته اشتغال مناسب، تامین اجتماعی و دستمزد مکفی برای ملت ایجاد کنید.  به مردم بگویید شورای عالی اشتغال بالاترین مرجع اشتغال در کشور، در دوره شما چندبار تشکیل شده است؟ طرح کارورزی شما به کجا رسید؟ شما مجری قانون اساسی هستید، باید پاسخگوی مردم باشید

چهارمین سئوال وسئوال کننده:فولادگر، نماینده اصفهان و سوال کننده از رییس جمهور گفت: اینجانب در آغاز دولت یازدهم،‌ از برنامه‌های اقتصادی شماو وزیرتان حمایت کردم، اما چرا به همان برنامه پایبند نبودید که کشور به سمتی رفته است که هم معیشت مردم در خطر قرار گرفته و هم شاهد رکود پروژه های صنعتی و عمرانی هستیم و هم باید طلب‌هایشان را به صورت اوراق مشارکت دریافت کنند؟

آخرین وپنجمین سئوال:کوروش کرم پور از نمایندگانی بود که پشت تریبون قرار گرفت و سوالات خود را از رییس جمهور پرسید. وی گفت: همواره حامی دولت بوده و هستم . دنیا بداند امروز حضور رئیس جمهور برگ زرینی از پاسخگویی این نظام به مردم است که آن را وظیفه خود می دانیم.

سائل کمکی،ذوالنور نماینده قم، در جایگاه ششمین نماینده در طرح سوال خود از رئیس جمهور گفت:  آقای روحانی شما رئیس جمهور سوئیس هستید یا جمهوری اسلامی؟

  شما رییس جمهور سوییس هستید یا جمهوری اسلامی؟ تضادهای آماری را چجوری ما باید بفهمیم؟

 اگر این آمارهایی که آقای رییس جمهور صحت داشته باشد باید در یک جا نمود داشته باشد

 باید جنس خارجی در بازار کم شده باشد و تولیدات داخلی بیشتر شده باشد و باید مصرف ما کم شده باشد که این اتفاق نیفتاده است.

 شما هنوز نماینده ویژه در ستاد مبارزه با قاچاق نداشتند و حتی یک جلسه خودتان حضور نداشتید.

پاسخهای رئس جمهور

حسن روحانی پاسخ به سوالات نمایندگان در مجلس گفت: امیدوارم  بتوانم توصیه ‌هایی که مقام معظم رهبری نسبت به این جلسه به من فرمودند مراعات کنم. وی گفت:این روز روز مبارکی برای دموکراسی و مردم سالاری دینی است.

قرائت آیه مناسب  برای دشمن شادنکردن : وَقُل لِّعِبَادِی یَقُولُواْ الَّتِی هِیَ أَحْسَنُ إِنَّ الشَّیْطَانَ یَنزَغُ بَیْنَهُمْ إِنَّ الشَّیْطَانَ کَانَ لِلإِنْسَانِ عَدُوًّا مُّبِینًا (و به بندگان من بگو که با یکدیگر به بهترین وجه سخن بگویند، که شیطان، در میان آنها به فتنه گری است ، زیرا شیطان آدمی را دشمنی آشکار است) اسراء/۵۳

 رئیس جمهور در ادامه نطق خود در صحن علنی مجلس پیامی را خطاب به مقامات امریکا داد و گفت:ما به مردم اطمینان می دهیم که اجازه نمی دهیم توطئه های ضد ایرانی آمریکا نتیجه دهد . کاخ سفید فکر نکند از پایان جلسه امروز خوشحال خواهد بود، پایان جلسه امروز اتحاد بالاتر بین مجلس و دولت و دو قوه و نیروهای مسلح و نظارت و رهبری مقام معظم رهبری است. نه ترسی از آمریکا داریم و نه ترسی از مشکلات داریم .

رییس جمهور همینطور به سوال نمایندگان درباره عملکرد دولت در مبارزه با قاچاق هم پاسخ داد.

رییس جمهور همچنین درباره برجام توضیحاتی را خطاب به نمایندگان داد و گفت: دستاوردهایی در برجام داشتیم که از بین نمی‌رود. تحریم تسلیحاتی کشور را تقلیل دادیم به ۵ سال که ۲.۵ سال دیگر تمام می‌شود.

روحانی گفت:وضعیت شبکه بانکی کشور بعد از پذیرش برجام به‌هیچ‌عنوان قابل قیاس با پیش از آن نیست و گشایش‌های وسیع و قابل‌توجهی در آن صورت گرفته که موجب خروج بخش مالی از مرحله بحرانی و بن‌بست دوره تحریم شده است. پیش از برجام هیچ بانکی با ایران کار نمی­کرد اما پس از اجرای برجام بانک­های مختلف روابط کارگزاری خود را با بانک­های خارجی آغاز کرده­اند و با حدود ۳۰۰ بانک در دنیا روابط کارگزاری برقرار شد. درواقع یکی از دستاوردهای مثبت برجام این بود که تمامی مقرراتی که بانک­های غیر آمریکایی را مکلف به قطع روابط کارگزاری با بانک­های ایرانی می­کردند، رفع شده و درنتیجه نظام بانکی کشور از انزوای بانکی خارج و تعداد روابط کارگزاری بانک‌های ایرانی که در دوران تحریم به‌طور بی‌سابقه‌ای کاهش‌یافته بود، به‌تدریج در حال بازگشت به سطح معمولی است.

مجتبی ذوالنور نماینده قم گفت:  شما رییس جمهور سوییس هستید یا جمهوری اسلامی؟ چرا با بانک‌های درپیتی ما مشکلی نداریم ولی با بانک‌های بزرگ مشکل داریم؟مشکل این است که شما در برجام نتنواستید تضمین بگیرید و آدرس غلط می‌دهید.

روحانی در بخش دوم پاسخگویی به سوالات نمایندگان گفت: اگر من تهدید به ترور شوم مهم نیست اما آنها رییس جمهور کشور را تهدید به ترور کردند چون حس کردند بین ما و شما فاصله ست .اگر باهم باشیم فیضیه ی مرکز انقلاب به جایی برای ریختن آب به آسیاب دشمن تبدیل نمی شود،  بیاییم همه ما منصفانه قضاوت کنیم، اگر برجام هیچ بود پس چه غصه ای داریم، آمریکا رفته، ماهم برویم، از هیچ که نباید ترسید، گفتید هیچ شرکتی نیامده است ایران، پس چرا می گویید شرکت ها می روند بیرون. 

رییس جمهور درباره مشکلات ارزی ماه های اخیر گفت: تلاش دولت بر این است که قیمت ارز متعادلتر بشود. در هفته اخیر متعادل شده، در هفته های بعد متعادل می‌شود. ما ذخایر ارزی را بالا می‌بریم. ارز ما کم نشده، صادرات غیرنفتی ما غیر از میعانات گازی، ۱۹ درصد افزایش پیدا کرده است. ذخایرارزی را در داخل و بانک‌های دنیا افزایش می‌دهیم. این کار احتیاطی است..اگربخواهیم مثل پارسال عمل کند، ظرف دو هفته ارز به قیمت پارسال می افتد. گفتید طلا، خب یک جاهایی پشتوانه اسکناس است و حق نداریم دست بزنیم.

نمایندگان از پاسخ رئیس جمهور از سوال در مورد “کنترل قاچاق ” قانع نشدند.نمایندگان از پاسخ رییس جمهور درباره دلیل استمرار تحریم های بانکی قانع شدند.همچنین نمایندگان از پاسخ رییس جمهور به سوال سوم درباره دلیل بیکاری  قانع نشدند

مدیریت سایت-پیراسته فر:سعی کردم خلاصه ای از جلسه(سئوال ازرئیس جمهور)راارائه بدهم ،که این حذف واضافات شاید هارمونی نبوده،عذرخواهی میکنم،هدف واکنش مقام معظم رهبری بوده که بخوبی مدیریت کرد،هم مجلس را وهم رئیس جمهوررا،هم روز قبل از سئوال وهم روزبعدارسئوال واینکه رضایت ایشان رابدنبال داشت،بهترین ارمغان-خروجی-جلسه بوده

درباره نویسنده

2050مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما