کورتاژ چیست؟”سقط جنین “چیست؟

کورتاژ چیست؟

کورتاژ چیست-تفاوت  “کورتاژ”با”سقط جنین چیست؟

سقط جنین چیست؟آمپول سقط،انواع سقط،عوارض سقط،چه کسانی می توانند”کورتاژ”کنند-عمل کورتاژچقدرزمان می برد،علایم وتشخیص سقط-چه عواملی باعث سقط  می شوند؟/احکام شرعی سقط

یکی از روش های سقط جنین کورتاژ است

 «دیلاتاسیون» و «کورتاژ» یا ( D&C)مخفف Dilation and Curettage به معنی اتساع و بیرون آوردن جنین یا بافت داخلی رحم است.عمل کوچکی است که برای تشخیص یا درمان بسیاری از بیماری هایی که باعث خون ریزی های غیرطبیعی رحم می شوند به کار می روند

«دیلاتاسیون» به معنی بازکردن دهانه‌رحم برای پهن‌تر یا گشادتر کردن آن و «کورتاژ» به معنی تراشیدن یا برداشتن نمونه‌ای از اندومتر یا بافت درونی رحم برای معاینه‌های بعدی است.

کورت رحمی( Uterine Curette) ابزاری جهت تراشیدن آندومتر و محتویات رحمی است.این ابزار جهت تراشیدن رحم (کورتاژ) و نمونه برداری از بافت پوشاننده رحم بکارمی رود.

فردی که کمتر از ۷ هفته باردار است می‌تواند از دارو برای خاتمه دادن به بارداری استفاده کند،خانم حامله، ابتدا یک قرص «میفپریستون» مصرف می‌کند تا دیواره‌ی رحم نرم و انقباض‌های جزئی ایجاد شده و دهانه رحم باز شود. این فرآیند به خارج شدن رویان کمک خواهد کرد. پس از حدود ۲ روزیک قرص پروستاگلاندین مصرف خواهد شد تا پس از ۲۴ ساعت خون‌ریزی ایجاد شده و »رویان»(۸هفته اول بارداری) از بدن خارج شود.
جراحی– سقط پس از هفته‌ هفتم بارداری معمولاً از طریق جراحی انجام می‌‌شود. برای این کار از بیهوشی عمومی استفاده شده و جراح حفره رحمی را با ابزاری مخصوص پاک‌سازی می‌کند.

عمل سقط معمولاً طی یک روز انجام می‌شود؛

پس از سقط عموماً یک هفته استراحت کافی است.

تفاوت”رویان”باجنین چیست؟

«امبریو»(embryo) «رویان»

به تخم حاصل پس از گذشت ۳ تا ۵ روز از لقاح «امبریو»(embryo)نامیده می شود

به جنین انسان را زیر سن۸  هفتگی و تا زمانی که هنوز لانه گزینی نکرده و به رحم مادر متصل نشده است، امبریو (embryo) می گویند

محصول بارداری در۸ ‌هفته اول “رویان ” نام دارد.

در این مدت، اندام ها، سر و ظاهر صورت شکل می گیرد؛ بیشتر اعضا تشکیل می شوند و قلب شروع به ضربان می کند. رویـان بعـد از۸‌‌ ‌هـفـتـه، جنیـن نامیـده مـی شود. تکامل ساختارهای بدن در سراسر بارداری ادامه می یابد

و از زمان اتصال به رحم نام fetus «جنین» می گویند.

***

 چرا پزشک دیلاتاسیون و کورتاژ را توصیه ‌می‌کند، چه توقعی باید از این عمل داشت یا خطرهای این عمل چیست، با دکتر محمدحسین بدخش، متخصص بیماری‌های زنان و زایمان و دانشیار دانشگاه علوم‌پزشکی تهران گفت‌وگو کرده‌ایم.

 

  D&C (دیلاتاسیون و کورتاژ) یعنی چه؟

«دیلاتاسیون» به معنی بازکردن دهانه‌رحم برای پهن‌تر یا گشادتر کردن آن و «کورتاژ» به معنی تراشیدن یا برداشتن نمونه‌ای از اندومتر یا بافت درونی رحم برای معاینه‌های بعدی است. برای درک بهتر، خوب است بدانیم رحم اندامی عضلانی است که در قسمت تحتانی شکم قرار دارد. دهانه‌رحم هم «سرویکس» نامیده می‌شود.

در سنین باروری، هر ماه میزان ۲ هورمون زنانه به نام «استروژن» و «پروژسترون» تغییر می‌کند و این تغییر باعث بروز خون‌ریزی قاعدگی می‌شود.

این هورمون‌ها در تخمدان‌ها ترشح و بدن یک خانم را برای بارداری آماده می‌کنند. استروژن در دوره قاعدگی و پروژسترون در نیمه دوم سیکل قاعدگی تولید می‌شوند. پروژسترون باعث می‌شود لایه داخلی رحم ضخیم و هر ماه برای جایگزین شدن تخم لقاح‌یافته آماده ‌شود.

اگر تخمک بارور نشود، میزان هورمون‌ها کاهش‌ می‌یابد و پیامی به رحم می‌فرستد تا لایه داخلی آن فرو بریزد. ریزش لایه داخل رحم در هر ماه باعث عادت ماهیانه می‌شود. عمل دیلاتاسیون و کورتاژ معمولا بدون مشکل انجام میشود و بهبود قاعدگی پس از آن معمولا به سرعت در مدت کوتاهی رخ میدهد.

 این کار به چه عللی انجام می‌شود؟

– دیلاتاسیون و کورتاژ ممکن‌است برای کشف و شناسایی دلایل خون‌ریزی غیرطبیعی انجام شود. طی این عمل نمونه‌ای از بافت رحم برداشته و در آزمایشگاه زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود تا مشخص ‌شود آیا سلول غیر‌طبیعی وجود دارد یا نه. این عمل همچنین وقتی خانمی دچار سقط شده‌باشد هم انجام می‌شود و در صورتی که باقیمانده محصولات بارداری در رحم باشد، با کورتاژ و دیلاتاسیون خارج می‌شوند. این کار بسیار مهم است زیرا ماندن بافت ممکن است باعث عفونت یا خون‌ریزی زیاد شود.

 تکنیک انجام دیلاتاسیون و کورتاژ چیست؟

– پزشک ممکن است در صورت لزوم، قبل از جراحی دهانه‌رحم را کمی باز‌تر کند و برای این کار وسیله‌ باریکی داخل دهانه‌رحم قرار می‌دهد تا چند ساعت در آنجا باقی بماند. این وسیله مایع را از دهانه‌رحم جذب می‌کند و باعث می‌شود سرویکس یا همان دهانه‌رحم ورم کند و کمی گشادتر شود، راه دیگر باز کردن دهانه‌رحم، تجویز دارو است. ممکن است پزشک قبل از دیلاتاسیون و کورتاژ بیمار را بیهوش کند. می‌توانید در مورد نوع بیهوشی با پزشک تصمیم‌گیری و صحبت کنید. بیمار با بیهوشی‌های معمولی در مدت عمل بیدار نمی‌شود. بیهوشی از طریق تزریق وریدی دارو یا به‌وسیله ماسک بیهوشی انجام می‌شود اما در بیهوشی موضعی، اطراف سرویکس با دارو بی‌حس می‌شود و بیمار در طول عمل بیدار است. طی عمل هم به همان روشی که برای معاینه‌های معمولی زنانه روی تخت معاینه قرار می‌گیرد، دراز می‌کشد تا داخل واژن دیده ‌شود. دهانه‌رحم به آرامی باز و نمونه بافتی با «کوتر» یا «ساکشن» از درون رحم برداشته می‌شود و آن را برای معاینه‌‌های بیشتر به آزمایشگاه می‌فرستند.

 آیا این شیوه تشخیصی خطر دارد؟

– خطرها و عوارض D&C معمولا نادر است اما ممکن است شامل خون‌ریزی، عفونت یا پارگی دیواره رحم با وسیله باریکی باشد که درون رحم فرستاده می‌شود. اگر پارگی رخ دهد، اندامهای مجاور هم آسیب می‌ببینند و جراحی اضافی لازم خواهد بود، بنابراین اگر پس از کورتاژ نشانه‌هایی چون خون‌ریزی شدید از واژن، تب، درد شکم و ترشحات بدبو از واژن داشتید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

در موارد نادر بعد از دیلاتاسیون و کورتاژ ممکن‌است زخم یا چسبندگی ایجاد‌شود. این حالت که به نام «نشانگان آشرمن» خوانده می‌شود، می‌تواند باعث ناباروری و تغییراتی در جریان قاعدگی شود. در بسیاری از زنان این نشانگان با جراحی به‌طور موفقیت‌آمیز درمان می‌شود. اگر بعد از عمل دیلاتاسیون و کورتاژ متوجه تغییراتی در قاعدگی خود شدید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

 چه مدت طول می‌کشد تا بهبود حاصل شود و چه مراقبت‌هایی لازم است؟

– عمل دیلاتاسیون و کورتاژ مدت زیادی طول نمی‌کشد و بیمار می‌تواند بعد از چند ساعت به خانه برگردد. ممکن است به مدت یک تا روز برای انجام کارهای روزمره به کمک نیاز داشته باشید. اگر بیهوشی عمومی انجام شده، گاهی کمی تهوع و استفراغ یا احساس خواب‌آلودگی و ضعف برای مدت کوتاهی او را آزار می‌دهد. دل پیچه‌های خفیف و خلط خونی یا کمی خون‌ریزی از گلو هم از عوارض بعد از این عمل است.

بعد از دیلاتاسیون و کورتاژ یک لایه دیگر در رحم رشد می‌کند. ممکن است قاعدگی در زمان مشخصی که همیشه اتفاق می‌افتاد، رخ ندهد و کمی عقب بیفتد. نکته دیگر اینکه به دلیل بازتر شدن دهانه‌رحم، باکتری‌ها می‌توانند به‌راحتی داخل رحم شوند و این باعث عفونت می‌شود. بهتر است در مورد شروع رابطه زناشویی یا استفاده از تامپون از پزشک خود سوال کنید. بعد از اتمام این عمل و بازگشت نتایج نمونه‌برداری از آزمایشگاه، پزشک در مورد ادامه روند درمانی با شما صحبت خواهدکرد./منبع:آفتاب

انواع کورتاژ

کورتاژ ساده و تراشنده d&c

کورتاژ ساکشنی یا مکنده

مدت زمان انجام عمل کورتاژ چقدر است؟

این عمل به زمانی حدود بیست دقیقه نیاز دارد.

در هر دو روش پزشک ابتدا اسپکولوم را وارد واژن کرده و پس از آن  دهانه رحم و واژن  را با یک محلول ضد عفونی کننده پاک سازی می کند .

انجام کورتاژ در چه افرادی مجاز است؟

اگر در طی دوران بارداری نتایج آزمایشات غربالگری جنین دال بر وجود نقصی در جنین  مانند تشکیل نشدن سر، کلیه‌ها، مثانه، معده، دست‌ها یا پا، بیرون زدگی مغز از سر ،ابتلا به تیروزومی های ۱۳ ،۱۸ ،۲۱۱ و  استقرار روده‌ها خارج از شکم باشد

قبل از هفته ۱۸ بارداری مجوز های لازم توسط پزشکی قانونی برای انجام کورتاژ و سقط جنین صادر شده و به وسیله این عمل می توانید  جنین خود را سقط کنید .

 D/C معمولاً تحت بی‌هوشی عمومی انجام می­‌شود ولی از طریق بی­‌حسی موضعی، نخاعی و اپی­دوارل نیز ممکن است انجام شود.

برای انجام این عمل بیمار در اتاق عمل روی تخت ژنیکولوژی قرار­گرفته و بعد از بی‌هوشی یا بی­‌حسی نخاعی، در شرایط کاملاً استریل، ابتدا معاینه لگن صورت می‌‌گیرد سپس سرویکس یا دهانه رحم با تناکولوم (ابزاری برای نگه داشتن دهانه رحم)، گرفته شده و با بوژی (ابزاری برای باز کردن دهانه رحم) به‌آرامی دهانه رحم باز(dilate) می­‌شود، سپس با استفاده از کورت (ابزاری برای تراشیدن داخل رحم) از تمام جهت‌های رحم نسوج تراشیده شده و جهت پاتولوژی ارسال می­‌شود.

معمولاً این عمل عارضه‌­ای نداشته ولی از عوارض نادر آن، سوراخ شدن رحم (۶/۰%) و تب بعد از عمل (۵/۰%) گزارش شده است. عارضه سوراخ شدن رحم بسیار نادر بوده و بیشتر در رحم­‌هایی که به­‌شدت به سمت جلو (anteflexed) و یا عقب (retroflexed) خم شده باشد، تنگی­ دهانه رحم (cervical stenosis)، حاملگی یا بد­خیمی­‌های رحم وجود داشته باشد، اتفاق می‌­افتد.

از نظر پزشکی کورتاژ به معنای تراشیدن جدار داخلی رحم است و با وسیله ای به نام کورت انجام می گیرد. در صورتی که در اثر سقط جنین مقداری از بافت جنینی در رحم تان باقی بماند پزشک به آرامی دهانه رحم را با ابزار جراحی باز می کند و سپس محتویات باقیمانده در رحم را با دستگاه مکنده یا با تراشیدن رحم خالی می کند. کورتاژی که با دستگاه مکنده صورت پذیرد کورتاژ ساکشنی یا تخلیه مکشی نامیده می شود و بسیار سریع تر و ایمن تر نسبت به روش سنتی D&C است. برخی نیز از ترکیبی از دو روش استفاده می کنند.

کورتاژ چگونه انجام می شود؟
در هر دو روش ساکشنی و سنتی، پزشک اسپکولوم را وارد مهبل می کند، سپس دهانه رحم و مهبل را با یک محلول ضد عفونی کننده تمیز می نماید. دهانه رحم شما به دلیل دفع مقداری از بافت گشاد می شود، ولی در غیر این صورت پزشک به وسیله یک میله فلزی باریک دهانه رحم را اتساع می دهد. در بیشتر موارد پزشک به وسیله IV و یک بی حسی موضعی، دهانه رحم شما را بی حس می کند. در کورتاژ ساکشنی، پزشک به وسیله وارد کردن یک لوله تو خالی از دهانه رحم شما و به طریق مکش بافت را از رحم شما خارج می سازد. در روش سنتی D&C پزشک به وسیله یک ابزار به شکل قاشق به نام کورت دیواره رحم را می تراشد. عمل کورتاژ حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به طول می انجامد. در صورتی که خون شما RH منفی باشد نیاز به تزریق گلوبولین مصونیت RH دارید، مگر اینکه خون همسر تان نیز RH منفی باشد.

کورتاژ و سقط جنین را چگونه انجام می دهند

وقتی بارداری بطور ناخواسته بوجود بیاید , فرد باید جنین را سقط کند اما این سقط بصورت عمل جراحی انجام می گردد . کورتاژ نوعی عمل جراحی است که به منظور خارج کردن محتویات رحم انجام می گیرد. از موارد کاربرد آن سقط، خارج کردن جنین و خونریزی های غیر طبیعی رحم است.

مراحل عمل

۱ -تزریق داروی اکسی توسین به بیمار برای متسع کردن دهانه رحم

۲- از یک بیهوشی عمومی سبک برای این جراحی استفاده می شود.

۳- با متسع شدن سرویکس اگر خونی در رحم و عضله رحم حبس شده باشد، خارج می شود.

۴- با یک میله فلزی به نام کورت بصورت خیلی آرام دایره وار دور تا دور رحم کشیده، تا محتویات رحم خارج شود.

کورتاژ و سقط جنین را چگونه انجام می دهند + عکس

نکات

طول عمل جراحی کورتاژ کوتاه است و بیمار در صورت ثابت شدن حال وی چند ساعت بعد از عمل می تواند به خانه برگردد.

بعد از عمل تا یک روز فقط نیاز به استراحت دارد ولی مراقبت بهداشتی و جنسی باید تا یک هفته انجام شود.

یکی از روش های سقط جنین کورتاژ است

***

چه عواملی باعث سقط جنین می شود؟

  در طول دوران بارداری یکی از مشکلاتی که مادران باردار را تهدید می کند، سقط جنین است. بسیاری از آنها که قبلاً این مشکل را داشته اند از بارداری مجدد می ترسند. اغلب مادرانی که می خواهند برای بارداری اقدام کنند، اطلاعاتی در مورد اینکه چگونه ممکن است این مشکل به وجود بیاید، ندارند. با خانم دکتر صفارزاده، متخصص زنان و زایمان در مورد نشانه های سقط و این که بعد از سقط چه باید کرد و دلایل و راه حل های پیشگیری از آن صحبت کرده ایم.

اگر احساس کنید در وضعیت سقط جنین هستید چه باید بکنید؟

اگر در زمان حاملگی نشانه هایی مانند خونریزی یا درد شکمی داشتید، بلافاصله با دکتر یا مامای خود تماس بگیرید. مراقب شما را معاینه می کند تا علاوه بر بررسی وضعیت رحم، متوجه شود خونریزی از جانب گردنه رحم شماست یا خیر. همچنین ممکن است آزمایش خون بدهد تا هورمون hCG بارداری را اندازه بگیرد و اگر مقدار آن در خون شما رو به افزایش است آزمایش را در دو سه روز آینده تکرار کند.

هر خونریزی به معنای سقط جنین نیست

علائم سقط جنین لک دیدن یا خونریزی مهبلی معمولاً اولین نشانه های سقط جنین هستند. البته به یاد داشته باشید یکی از هر چهار زن باردار در اوایل بارداری خونریزی دارد و لک می بیند، اما نیمی از این بارداری ها به سقط جنین منجر نمی شوند. شاید درد شکمی هم داشته باشید که معمولاً بعد از اولین خونریزی شروع می شود. حتی ممکن است احساس انقباضات شکمی مداوم خفیف یا شدید و یا احساسی شبیه درد پشت خفیف یا فشار در لگن خاصره داشته باشید. اگر درد و خونریزی را با هم دارید، ‌ احتمال دوام بارداری شما کمتر می شود.

خونریزی مهبلی یا درد در اوایل بارداری ممکن است ممکن است نشانه بارداری مولار یا بارداری خارج رحمی باشد. اگر هر کدام از این نشانه ها را داشتید، بلافاصله با دکتر یا ماما تماس بگیرید تا تشخیص دهد آیا مشکل بالقوه است که نیاز به درمان فوری دارد یا خیر. همچنین اگر RH خون شما منفی است، شاید تا دو سه روز بعد از اولین خونریزی نیاز به تزریق گلوبولین مصونیت RH داشته باشید، مگر آنکه پدر فرزندتان نیز RH منفی باشد.

چه عواملی باعث سقط جنین می شود؟

اگر چه احتمال سقط جنین برای هر زنی وجود دارد، برخی بیشتر از دیگران در معرض سقط قرار می گیرند. در اینجا چند فاکتور خطرساز سقط جنین را ذکر می کنیم. یکی از عوامل تاثیرگذار در سقط جنین سن است؛ در واقع، در زنان ۴۰ ساله دو برابر زنان ۲۰ ساله احتمال سقط جنین وجود دارد.

یکی دیگر از عوامل موثر در سقط جنین بیماری های مزمن است، مانند دیابتی که درست کنترل نشده است، اختلالات وراثتی در انعقاد خون، نقص های خود ایمنی مشخص(مانند سندروم انتی فسفولیپید یا لوپوس) ‌ و اختلالات هورمونی خاص، داشتن ناهنجاری های مشخص رحمی یا گردن رحم ضعیف یا به طور نامعمولی کوتاه. تحقیقات نشان داده است اگر شما لیستری، گوشک، سرخجه، سرخک، سیتومگالو ویروس، پاروو ویروس، سوزاک، اچ آی وی و عفونت های دیگری داشته باشید، خطر احتمال سقط جنین بالاتر است.

استفاده از مشروبات الکلی، و مصرف مواد مخدر مانند سیگار کشیدن بسیار و مواد مخدری مثل کوکائین و اکستازی در حین حاملگی باعثافزایش خطر سقط جنین می شود. برخی مطالعات نشان داده اند رابطه ای میان نوشیدن بیش از چهار فنجان قهوه در روز و خطر سقط جنین وجود دارد. برخی داروها با افزایش سقط جنین رابطه دارند، بنابراین مهم است با مراقب خود درباره بی خطر بودن داروهای مصرفی در زمان آبستنی صحبت کنید.

این مورد شامل تجویزها و داروهای بدون نسخه، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و آسپیرین نیز می شود. قرار گرفتن در معرض سموم محیطی و دیگر فاکتورهای محیطی که خطر سقط جنین را افزایش می دهند مانند سرب و آرسنیک، برخی مواد شیمیایی مانند فرمالدئید، بنزن، و اکسید اتیلن و مقادیر زیاد از تشعشع یا گازهای بیهوشی؛ از دیگر عوامل سقط جنین محسوب می شوند.
از عوامل تاثیرگذار در سقط جنین سن است؛ در واقع، در زنان ۴۰ ساله دو برابر زنان ۲۰ ساله احتمال سقط جنین وجود دارد. یکی دیگر از عوامل موثر در سقط جنین بیماری های مزمن است، مانند دیابتی که درست کنترل نشده است.
برای جلوگیری از سقط چه مواردی را باید رعایت کنید؟
مادران باید تمام آزمایش های گفته شده را انجام دهند.(اگر قبلاً سقط داشته اید) استراحت کنند و فعالیت های بدنی خود را کاهش دهند. از رفت و آمد در محیط های آلوده و همچنین مهد کودک ها خودداری و از افراد سرماخورده دوری کنند. مصرف قرص اسید فولیک ۵ میلی گرم و آسپرین بچه با صلاحدید پزشکشان می تواند به پیشگیری از سقط کمک کند.
سقط جنین چگونه تشخیص داده و درمان می شود؟
پزشک متخصص زنان برای حصول اطمینان از سقط جنین، سونوگرافی برای مادر می نویسد. اگر جنین کاملاً از رحم مادر خارج شده باشد، معمولاً کار دیگری انجام نمی گیرد، اما معمولاً رحم کاملاً تخلیه نمی شود و نیاز به کورتاژ دارد. در فرایند کورتاژ تمام بقایای جنین از بدن مادر خارج می شود. اگر علائم سقط در مادری دیده شود، اما سقط تایید نگردد، برای چند روز استراحت کامل برای مادر تجویز می شود و باید در بیمارستان تحت نظر پزشک متخصص بستری شود. اگر زنی دوبار پشت سر هم سابقه سقط داشته باشد، باید از نظر ژنتیکی و خونی مورد آزمایش واقع شود. این آزمایش ها علل دقیق سقط های او را مشخص خواهد کرد.

علائم سقط جنین
معمولاً در سه ماهه اول بارداری دو علامت وجود دارد که ممکن است مادر باردار را در مورد سقط به شک بیندازد. نشانه هایی که این شک را به وجود می آورند درد و خونریزی هستند. البته در سه ماهه اول بارداری درد شایع است، دردی شبیه درد عادت ماهانه که مانع خوابیدن مادر و مزاحم زندگی روزمره او نمی شود. لک بینی در ۳ ماهه اول بارداری تهدید به سقط به حساب می آید، اما هر گونه لک بینی دلیل بر سقط نیست. ۲۵ تا ۳۰ درصد مادران باردار لک بینی دارند که با مراجعه به پزشک متخصص زنان و انجام سونوگرافی دلیل آن مشخص می شود.
پیامدهای سقط جنین برای یک زن چیست؟
به دلیل اینکه در اکثر موارد سقط جنین به هر شکل همراه با خونریزی است، ادامه خونریزی به دنبال سقط جنین و یا خونریزی در طی آن می تواند برای سلامت مادر زیانبار باشد و به کم خونی و مشکلات جسمی و روحی و حتی مرگ مادر منجر شود. بروز عفونت و زخم های عفونی در خارج و داخل رحم به دلیل دستکاری های انجام شده در حین ختم حاملگی می تواند منجر به عفونت لوله و چسبندگی داخل رحمی و عقیمی دائم زن شود. زنانی که دچار سقط می شوند، گرفتار واکنش سوگواری فوق العاده شدیدی می شوند. مهمترین پاسخ با احساس گناه مشخص می شود. کاملاً منطقی است اگر فرض کنیم این ناراحتی عاطفی با از دست دادن بارداری های مکرر پیچیده تر خواهد شد.
بعد از سقط جنین چه اتفاقی رخ می داد؟
به مدت یک یا چند روز دردهای انقباضی خفیف شبیه قاعدگی و ۱ تا ۲ هفته خونریزی خواهید داشت. در این حالت می توانید برای تسکین درد از ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید. از آمیزش زناشویی، شنا کردن، دوش گرفتن و استفاده از داروهای واژنی به مدت حداقل ۱ تا ۲ هفته پرهیز کنید تا زمانی که خونریزی شما قطع شود. اگر به خونریزی شدید دچار شدید و یا عفونت یا احساس درد شدید داشتید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. اگر خونریزی شما شدید است و احساس ضعف، سرگیجه یا منگی می کنید، ممکن است دچار شوک شوید. در چنین شرایطی با اورژانس تماس بگیرید.
آیا با یکبار سقط، شانس باردار شدن دوباره وجود دارد؟
اگر چه حق دارید نگران احتمال سقط جنین بعدی باشید، اما متخصصان باروری یک مورد از دست دادن بارداری زود هنگام را نشانه وجود مشکلی در شما یا همسرتان تلقی نمی کنند. برخی مراقبت ها بعد از دو سقط جنین متوالی، دستور آزمایشات ژنتیکی و خونی مخصوص می دهند تا منشأ مشکل را پیدا کنند، مخصوصاً اگر بالای ۳۵ سال داشته یا از نظر پزشکی شرایط خاص داشته باشید. در شرایط به خصوص مانند زمانی که در سه ماهه دوم سقط جنین اتفاق می افتد و یا به دلیل ضعف گردنه رحم، زایمان زودرس در اوایل سه ماهه سوم صورت می گیرد، احتمالاً بعد از یک سقط شما را به متخصص زایمان پر خطر ارجاع می دهند تا شرایط حاملگی تان را به دقت بررسی کند.
چه مدت بعد از سقط می توان باردار شد؟
بهتر است مدتی صبر کنید تا بتوانید در آینده بارداری موفقی داشته باشید، زیرا مدتی طول می کشد تا رحم خود را بازسازی کند و پوشش دیواره آن، قوی و سالم شود. اگر فرد از شرایط روحی و جسمی خوبی برخوردار باشد، می تواند پس از گذشت دو یا سه قاعدگی از سقط، اقدام به بارداری کند. چه خود به خود سقط کرده باشید و چه بافت را برداشته باشید، طی ۴ تا ۶ هفته بعد دوباره قاعده می شوید. برخی پزشکان می گویند بعد از این مدت دوباره می توانید آبستن شوید، اما برخی دیگر توصیه می کنند یک دوره قاعدگی دیگر را هم بگذرانید تا زمان بیشتری برای بهبودی جسمی و روحی داشته باشید./منبع : افکارنیوزبنقل ازخانواده موفق

سقط جنین با قرص خطرات و عوارض

تصمیم گیری برای سقط  اسان نیست. در ایران سقط جنین به طور کامل ممنوع نیست و در شرایط سقط درمانی و با رضایت پدر میتوانند جنین ناقص را سقط کنند اما مشکل از آنجا آغاز می‌شود که تعداد زیادی از متقاضیان سقط جنین، این شرایط ندارند. یعنی نه جنین و نه مادر، بیماریی ندارند اما به دلایل متفاوت میخواهند به بارداری خود خاتمه دهند. به طول مثال دخترانی هستند که ازدواج نکرده اند و یادر اثر تجاوز مخصوصا در پارتی های شبانه باردارشده اند و راه به هیچ جایی ندارند حتی پس از چهار ماهگی به هر دلیل تصمیم به سقط جنین گرفته اند. انواع سقط جنین با دارو ها و سقط جنین جراحی یا ساکشن و کورتاژ و تزریق داخل امنیونی وجودد دارد. ولی امروزه براحتی میتوان با مصرف داروهای کم خطر سقط ایمن تری داشت. سقط جنین در سه ماهه اول کمترین عارضه را دارد. سقط جنین به دو گروه تقسیم میشود:

گروه اول به سقط جنین غیر عمدی گفته می شود که به صورت خود به خود اتفاق می افتد و فرد هیچ دخالتی  در روند سقط ورشد جنین ندارد وکاملا اتفاقی ست.

گروه دوم سقط عمدی می باشد که با استفاده از دارو ، مواد و یا به صورت کورتاژ جراحی توسط شخص باردار انجام می شود و به آن سقط جنین عمدی می گویند و در بیشتر موارد باعث خطر و مشکلاتی در بدن مادر باردارر می شود.

بیشتر سقط های رخ داده در سه ماهه اول بارداری ست ان هم به دلایل اختلال کروموزمی یا حاملگی پوچ رخ میدهد. از دیگر عوامل ایجادکننده سقط جنین عفونت رحمی،‌ خطرات محیطی،‌ مشکلات هورمونی، ناهنجاریی رحمی، دیابت کنترل نشده و بیماری تیروئید میباشد. اگر خانمی بیش از دو بار سقط جنین داشت باید از نظر ژنتیکی و مشکلات دیگر بررسی شود.

علاوه بر این موارد، سن مادر عامل مهمی برای سقط جنین می باشد. درصد سقط جنین در زنان ۲۰ تا ۳۰ ساله ۱۲ تا ۱۵ درصد می باشد و در سن ۴۰ سالگی به ۲۵ درصد می رسد، یعنی سقط جنین در سنین بالا بیشتر است.

زمانیکه با برگه سونوگرافی دردست و گزارش جنین مرده یا بدون ضربان قلب یا جنینی با نقایص کروموزومی مواجه میشوید تازه نگرانیها بابت چگونگی سقط جنین با دارو ها یا کورتاژ و ساکشن شروع میشود. البته در سالهای گذشته بیشترین روش سقط جنین بصورت کورتاژ بود که عوارض خاص خودش را داشت..امروز با ورود داروی های جدید  کار سقط را راحتر کرده است. در  بازارایران به صورت قاچاقی بفروش می رسد که احتمال تقلبی بودن یا تاریخ گذشتگی  بهترین راه مصرف ان به صورت شیاف مقهدی هر ۸ساعت میباشد. مکانیسم اثر این داروها ایجاد انقباض رحمی و به طبع دستگاه گوارش میباشد.

سقط جنین با دارو

بهترین زمان (گلدن تایم ) برای سقط جنین با قرص متیل ارگونوین را مصرف آن در هفته ۴تا ۸ بارداری می دانند و تا  ۹۸ درصد باعث سقط جنین در ۳ ماهه اول بارداری میباشد. بر خلاف تصور عموم هرچه سنن بارداری بیشتر باشد شیاف سایتوتک اثر دهی بهتری دارد. در بین هفته های ۴ تا ۵ بارداری اثردهی ۵۰ درصددارد. در سن بارداری کمتر از ۶ هفته بهترین دارو امپول پروستاگلندین میباشد که البته عوارض بیشتری ازز نظر درد شکمی و تهوع و اسهال شدید بی حالی افت فشار خون نسبت به قرص دارد. زمانیکه جنین در شکمم مادر مرده باشد و ضربان قلب نداشته باشد خونریزی بیشتر رخ میدهد زیرا بدلیل فوت جنین یکسری اتفاقات در سیستم خونی مادر میوفتد که خون دیرتر لخته میشود بنابراین باید احتیاط لازم را داشته باشید.

متیل ارگونوین عضله رحم را  تحریک و منقبض می کند. انقباض اندومتر  رحم و اطراف رگ های خونریزی دهنده در محل جفت سبب ادامه خونریزی می شود. متیل ارگونوین ، با تحریک گیرند ه های سروتونین و آلفا آدرنرژیک سبب انقباض عروق سرخرگی می شود. اثرات اکسی توسیک متیل ارگونوین بیش از اثرات عروقی آن می باشد. ۰٫۲ – ۰٫۴ میلی گرم ۲ – ۴ بار در روز مصرف می شود که تا برطرف شدن خطر خونریزی ادامه می یابد. معمولاً مصرف دارو به مدت ۴۸ ساعت کافی می باشد، ولی در برخی از بیماران مخصوصا در سقط جنین ممکن است مصرف دارو تا ۷ روز ادامه  یابد.

کند شدن ضربان قلب، درد قفسه سینه، واکنش های الرژیک، اسپاسم عروق محیطی، تهوع و استفراغ (خصوصاً پس از  تزریق داخل وریدی)، درد معده یا شکم، اسهال، سرگیجه، تعریق و وزوز گوش ازعوارض جانبی دارو می باشند.

متیل ارگونوین به منظور خونریزی پس از زایمان یا سقط جنین به کار برده می شود. این دارو در درمان سقط ناقص نیز بکار میرود.

اتفاقات بعداز استفاده از داروی سقط جنین درد شکمی که معمولا از ۲ ساعت بعد از مصرف قرص هاشروع می شود. اگر دل درد شدید بود میتوان از قرص ژلوفن یا هیوسین برای کاهش درد استفاده کرد. اسهال و استفراغ که البته با شدت کمتری و به سرعت قطع می شود  تب و لرزش بدنی مانند سرماخوردگی که به مرور کم می شود خونریزی و سقط جنین. خونریزی به شکل دفع لخته خون بصورت ناگهانی یا ذره ذره اتفاق میوفتد که با کنده شدن جفت افت فشارخون اتفاق میوفتد. فقط زمان این خونریزیها نباید بیشتر از  ۱ هفته بطول بیانجامد و بعد از ان باید برسی شود که علت چیست.

در خانمهایی که سابقه سزارین دارند به هیچ عنوان خودسرانه استفاده نکنند چون احتمال پارگی رحم وجود دارد که بایستی حتما تحت نظر پزشک از این قرصها استفاده کنند. ولی معمولا در ۸ تا ۱۲ ساعت اول پس از مصرف قرصها جنین سقط می شود. گاهی با مصرف یک دوره از قرص های سایتوتک خونریزی شروع نمیشود وباید مجددا بعد از ۳روز دارو را تکرار کرد. هرگز خودسرانه شیاف یا امپول  استفاده نکنید چون شما با عوارض ان اشنا نیستید حتی بسیاری مواقع خانمها دچار یک خونریزی کاذب میشوند در صورتیکه هنوز ساک حاملگی در رحم وجود دارد.

بهرحال شما باید تا ۱هفته بعد یک سونوی مجدد تکرار کنید تا از سقط کامل اطمینان حاصل کنید.وباز یاداوری میکنم که در ۸۰درصد موارد با این داروها سقط کامل صورت نمیگیرد و ممکن است شما مجبور به کورتاژ یا ساکشن شوید.چون باقی ماندن بقایای جفتی اجتناب ناپذیراست.وابن بقایای جفتی ممکن است باعث عفونت رحمی یا خونریزی منجر به مرگ شود. گاهی ممکن است حاملگی شما خارج از رحم باشد پس تا وقتی جواب ازمایش خون شما مثبت شد سریع اقدام به تهییه دارو نکنید چون استفاده از داروهای سقط جنین ممکن است  باعث پارگی لوله رحمی یا دهانه رحمی که نطفه به ان چسبیده میشود ومنجر به فوت شما میشود.

سقط جنین با ساکشن و کورتاژ 

گاهی با مصرف کلی دارو باز انقباض و سقط جنین اتفاق نیوفتاده و یا در۹۰درصد موارد تکه ای از جفت باقی مانده است که باید سریعا درمورد ان اقدام شود .بهترین اقدام انجام ساکشن یا کورتاژ است .لازم به توضیح است که ساکشن نوعی از روش کورتاژ میباشد که بدون نیاز به بستری وبیهوشی به صورت سرپایی انجام میشود .مزیت ساکشن نسبت به کورتاژ مدت زمان کمتر بدون نیاز به بیهوشی بدون نیاز به تراشیدن رحم میباشد.در واقع ساکشن رحم با یک سوند نلاتون شماره ۱۴یا ۱۶در داخل رحم میگذارند و با مکش مانند جاروبرقی ساک حاملگی و جفت را خارج میکنند .این روش تا هفته ۶بارداری قابل انجام است .در مواقعی که بعد از استفاده داروهای سقط جنین بقایای جفتی بماند میتوان بقایا را براحتی با ساکشن خارج کرد .روش ساکشن در سقط جنین بسیار بی خطر وایمن تر ازکورتاژ میباشد.

تشخیص سقط جنین 

پزشک یا ماما برای حصول اطمینان از سقط جنین، سونوگرافی برای مادر می نویسد. اگر جنین کاملا از رحم مادر دفع شده باشد، معمولا کار دیگری انجام نمی گیرد. اما معمولا رحم کاملا تخلیه نمی شود و نیاز به کورتاژ دارد. در فرایند کورتاژ تمام بقایای جنین از بدن مادر خارج می شود. کلا دونکته اجتناب ناپذیر در سقط جنین وجود دارد یکی دل درد و دیگری خونریزی میباشد .کیفیت خونریزی ممکن است در روزهای اول بیشتر باشد و در چند روز اتی کمتر شود گاهی ممکن است یک لخته بزرگ از شما دفع شود یا گاهی با تکرار زیاد لخته لخته خونریزی داشته باشید. در طب گیاهی خوردن بعضی از گیاهان مانند گلپر یا زرشک اویشن وزعفران ممکن است باعث سقط جنین شود چون مکانیسم این گیاهان قاعده اور است ولی زمانیکه جنین بالای ۴هفته بارداریست بندرت این اتفاق میوفتد وشما به خونریزی خواهید افتاد. معمولا ۴تا۶هفته بعداز سقط جنین قاعدگی به روال خود بازمیگرددو مادر میتواند دوباره باردار شود./سایت زنان

***

 آمپول های سقط :پروستاگلندین,اکسی توسین,پروستادین

در رایج ترین سقط جنین در اوایل بارداری های ناخواسته از آمپول آمپول های پروستاگلندین,اکسی توسین,پروستادین استفاده میشود.

در سقط با این روش ۲ آمپول به فاصله یک ساعت از هم عضلانی تزریق می گردد که زن باردار پس از یک تا ۲ ساعت دچار درد و پیچش شکم همراه با خونریزی و دفع جنین می شود.این خونریزی ها ممکن است چند روز تا چند هفته ادامه یابد و برای پیشگیری از کم خونی فقر آهن بیمار باید روزی یک قرص آهن به ازای هر روز خونریزی استفاده نمایدو جهت پیشگیری از عفونت هر ۶ساعت کپسول سفالکسین ۵۰۰ همراه با قرص مترونیدازول هر ۸ ساعت را فراموش ننماید.در ۲۴ ساعت اول و خصوصا چند ساعت اول تزریق آمپول عوارض زیر بوجود می آید

***

گیاهانی که منجر به سقط می شوند

زعفران: زعفران یکی از معروفترین گیاهان دارویی است که منجر به سقط جنین می شود. باید دقت رد که زعفران نیز در مقادیر بالا دارای سمیت است لذا باید مصرف آن کنترل شده باشد.

برای سقط جنین با زعفران می توان مقدار ۱ تا ۲ گرم زعفران را در یک استکان آب گرم خیس کرده و روزی ۳ تا ۴ مرتبه به مقدار ۱ تا ۲ قاشق از این عصاره خورد.

سنبل ختایی: سنبل ختایی به تحریک قاعدگی، شل شدن عضلات و افزایش انقباضات رحم کمک می کند. اگر از تنظور این گیاه استفاده می کنید، می توانید ۵ تا ۱۵ قطره آنرا در یک فنجان آب گرم ریخته و میل کنید.

برای طعم دادن به آن می توانید مقداری عسل نیز به آن اضافه کنید. اگر از کپسول آن استفاده می کنید، باید کپسول های ۱۰۰۰ میلی گرمی را هر ۴ ساعت یکبار مصرف کنید. نباید دوز بیش از این را مصرف کرد چرا که باعث خونریزیهای شدید می شود. همچنین واژنانی که خونریزیهای شدید دارند و یا از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند نیز نباید از این گیاه استفاده کنند.

تخم شوید: دانه های گیاه شوید از قدیم الایام در بین زنان ایرانی برای سقط جنین شناخته شده است. این اثر احتمالا به دلیل تحریک هورمونهایی است که منجر به شروع سیکل قاعدگی و حرکات انقباضی رحم می شوند.

کوهوش سیاه Black cohosh: (این گیاه در حال حاضر در ایران وجود ندارد) کوهوش سیاه معمولا به همراه سنبل ختایی و یا کوهوش آبی به کار می رود.

این گیاه دهانه رحم را برای خروج نوزاد آماده می کند. لذا می توان از آن برای آماده کردن رحم برای سقط نیز استفاده کرد. در بعضی کشورها کپسولهای این گیاه به نام Angelic یا Dong Quai موجود است که باید کپسول های با دوز ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ میلی گرم را به صورت هر چهار ساعت یکبار مصرف کرد.

از آنجا که این گیاه می تواند ضربان قلب شما را پایین بیاورد، اگر بیماری قلبی دارید نباید از آن مصرف کنید. این گیاه را همراه با قرص های ضدافسردگی و یا داروهای ضدبارداری مصرف نکنید.

برخی از عوارض این گیاه شامل تهوع و استفراغ، سرگیجه، سردرد، اسهال و لرزش هستند.

لازم به ذکر است که کوهوش سیاه به تنهایی نمی تواند منجر به سقط جنین شود.

پونه: پونه نیز یکی از گیاهان مؤثر برای القای سقط جنین است. این گیاه می تواند به عنوان یک سم قدرتمند عمل کند و لذا باید با دقت فراوان مصرف شود. هرگز نباید اسانس آنرا به صورت خوراکی مصرف کرد. برای تنطور، ۲۰ تا ۴۰ قطره آنرا در هر ۳ تا ۴ ساعت مصرف کنید. همچنین می توانید هر ۳-۴ ساعت یک کپسول پونه سایز #۰ را مصرف کنید.

شما ممکن است تمایل داشته باشید از زعفران، سنبل ختایی، کوهوش سیاه و یا پونه و یا هرچهارتای این گیاهان استفاده کنید. اما نکته مهم این است که حتما باید دوز توصیه شده را رعایت کنید و در صورتی که از همه گیاهان باهم استفاده می کنید (این روش توصیه نمی شود) دوز آنها را کمتر کنید.

مصرف گیاهان در طول شب همانند طول روز، شانس موفقیت سقط جنین را بیشتر می کند. برخی افراد، ورزش کردن و حمام داغ را نیز برای تحریک سقط جنین توصیه می کنند. رابطه جنسی زناشویی، تحریک نوک پستان و ارگاسم نیز می تواند به سقط جنین کمک کند.

کرامپ های خفیف و گرفتگی شکمی امری غیر معمول نیست و اغلب قبل از سقط جنین اتفاق می افتد. لکه بینی نشانه آن است که شما به سقط جنین نزدیک شده اید. خونریزی معمولا در عرض چند روز شروع می شود اما ممکن است تا دوهفته نیز طول بکشد. افزایش دوز مصرفی گیاهان دارویی نیز می تواند به سقط جنین کمک کند. به خصوص اگر که لکه بینی شما آغاز شده است.

اگر بعد از ۲ تا ۳ هفته لکه بینی و سقط شما شروع نشد، داروها را قطع کنید و برای سقط با روشهای جراحی تحت نظر پزشک اقدام کنید.

همچنین اگر سقط شما موفق بود، باید تحت معاینه پزشک قرار بگیرید تا مطمئن شوید که سقط به طور کامل انجام شده و رحم شما کاملا خالی است.

 دارویی

قرصهای میزوپروستول با نام تجاری سیتوتک یا سایتوتک (Cytotec)  به شکل قرص خوراکی ۲۰۰ میکروگرمی وجود دارد و اولین بار از آن برای درمان زخمهای معده استفاده شده است. در یک تحقیق مشخص شد که مصرف حداکثر ۶۰۰ میکروگرم آن بصورت واژینال و یا ۸۰۰ گرم آن بصورت خوراکی  تا ۹۵ درصد باعث سقط جنین در ۳ ماهه اول بارداری می شود.

میزوپروستول با نام میزوتک یا میزو گلندین در قالب قرص های ۱۰۰  و ۲۰۰ میکروگرمی در ایران تولید میگردد.(نام تجاری آن سیتوتک یا سایتوتک می باشد)

خطرات سقط های مکرر جنین با قرص و آمپول

سوراخ شدن رحم: ۲ تا ۳ درصد زنانی که سقط جنین می کنند در معرض خطر سوراخ شدن رحم قرار دارند. بسیاری از این جراحات تشخیص داده نشده و درمان نشده باقی می مانند مگر این که معاینه  لاپاراسکوپی توصیه و انجام شود به گزارش مجله پاتوق ۲۰۰۰ خطر سوراخ شدگی رحم برای زنانی که قبلاٌ زایمان کرده اند یا هنگام سقط بیهوشی عمومی داشته اند افزایش می یابد

پارگی های دهانه رحم: پارگی های مشخص دهانه رحم که نیازمند بخیه زدن هستند در حداقل ۱% سقط های سه ماهه اول رخ می دهد. پارگی های کوچک تر یا جراحات میکرو که درمان نمی  شوند نیز در دراز مدت به تخریب سیستم باروری منجر می شوند. تخریب پایدار دهانه رحم متعاقب سقط ممکن است به شل شدگی دهانه رحم، زایمان زودرس و عوارض  زایمان منجر شود. خطر تخریب دهانه رحم برای نوجوانان، سقط های سه ماهه دوم و در مواردی که از لامیناریا برای اتساع دهانه رحم استفاده نمی شودد، بیشتر می شود. /منبع:سایت زناشویی

***

سقط باقرص میفپریستون و میزوپروستول

ترکیب دارو های میفپریستون و میزوپروستول برای سقط جنین کاملا موثر است. سقط با این۲قرصها تقریباً تضمینه( ۹۵%)

باید یک قرص میفپریستون و ۴ قرص میزوپروستول استفاده کنید.

هر ۲قرص  میزوپروستول ومیفپریستون باید ۲۰۰ میلی گرمی باشد ، اگر برایتان امکان پذیر است ۸ قرص میزوپروستول تهیه کنید که ۴ تا قرص جهت احتیاط بیشتر داشته باشید.

اگر قرص های شما در اندازه ها و دوز های مختلف هستند باید آن ها را بطوری تقسیم کنید که به مقادیری که گفته شد برسد تا اندازه دقیق مورد نیاز رعایت شود.

چطور از میفپریستون و میزوپروستول برای سقط جنین استفاده کنم؟

مرحله اول: قرص میفپریستون را با آب بخورید.

اگر در مدت زمان ۱ ساعت پس از قورت دادن قرص میفپریستون، استفراغ کنید، به احتمال زیاد قرص کارایی نخواهد داشت.

مرحله دوم: ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از خوردن قرص میفپریستون صبر کنید.

حداقل ۲۴ ساعت و حداکثر ۴۸ ساعت باید به قرص زمان بدهید. هر زمانی در این محدوده قابل قبول است مثلا اگر ۳۰ ساعت صبر کنید هم مشکلی ندارد.

مرحله سوم: یک ساعت قبل از خوردن قرص میزوپروستول ۸۰۰ گرم قرص ایبوبروفن مصرف کنید.

این مرحله الزامی نیست اما به شدت توصیه میشود. ایبوبروفن میتواند گرفتگی ها را روان کند و به کاهش عوارض احتمالی قرص میزوپروستول همچون سردرد، تب و احساس سرما کمک میکند.

مرحله چهارم:۴ عدد قرص میزوپروستول را زیر زبان خود قرار دهید.

حتما باید به مدت ۳۰ دقیقه قرص ها را زیر زبان خود نگه دارید. در این ۳۰ دقیقه قرص ها جذب بدن شما میشود. پس از ۳۰ دقیقه آب بخورید تا باقیمانده های قرص را بشورد و ببرد.

اگر در طول ۳۰ دقیقه ای که قرص های میزوپروستول را زیر زبان خود قرار داده اید استفراغ کنید احتمال اینکه قرص ها تاثیری نداشته باشند زیاد است. اگر چنین اتفاقی افتاد، باید دوباره مرحله چهارم را تکرار کنید (دوباره از ۴ قرص دیگر استفاده کنید) البته اگر پس از ۳۰ دقیقه ای که قرص ها زیر زبان شما قرار داشته استفراغ کنید نیاز به تکرار مرحله چهارم ندارید چراکه دارو جذب بدن شما شده است.

اگر سه ساعت پس از استفاده از قرص میزوپروستول گذشت و خونریزی نداشتید و یا خونریزی تان کمتر از خونریزی در زمان پریود تان است، بهترین راهکار این است که از میزوپروستول بیشتری استفاده کنید. اگر در مدت زمان سه ساعت پس از مصرف ۴ قرص مانند زمان عادت ماهیانه خود و یا حتی بیشتر خونریزی داشته باشید، نیازی نیست بیش از اندازه گفته شده قرص بخورید.

مرحله پنجم: ۲ قرص میزوپروستول زیر زبان خود قرار دهید، برای ۳۰ دقیقه قرص ها باید زیر زبان بمانند. سپس ۳ ساعت منتظر بمانید.

مرحله ششم: اگر پس از گذشت سه ساعت همچنان خونریزی نداشتید، دو قرص دیگر به همان روش قبل مصرف کنید.

اگر پس از گذشت سه ساعت دیگر همچنان خونریزی نداشتید، باید با یک پزشک مشورت کنید. استفاده بیشتر از قرص در این مرحله توصیه نمیشود.

عوارض مورد انتظار پس از مصرف قرص میفپریستون

اکثر خانم ها پس از استفاده از میفپریستون هیچ علائم قابل مشاهده ای ندارند یعنی هیچ چیز خاصی احساس نمیکنند. بیاد داشته باشید که حتی اگر پس از مرحله استفاده از قرص میفپریستون خونریزی داشتید، حتما برای تکمیل شدن پروسه همچنان باید از قرص میزوپروستول استفاده کنید.

پس از استفاده از میزوپروستول خونریزی و گرفتگی خواهید داشت. برخی از خانم ها (نه همه) لخته خونی نیز ترشح میکنند. بیاد داشته باشید که نمیتوان دقیقا گفت که چه زمانی درد و خونریزی شروع میشود، میتواند بلافاصله پس از مصرف میزوپروستول باشد و یا چند ساعت بعد از آن.

میزان خونریزی باید به اندازه عادت ماهانه شما باشد و یا به مدت چند ساعت کمی بیشتر هم باشد مشکلی ایجاد نخواهد کرد. بیاد داشته باشید که مراحل سقط جنین ۲ هفته طول میکشد تا تکمیل شود. این موضوع بدان معنا میباشد که ممکن است که شما بطور نامنظم برای چند روز و یا چند هفته پس از استفاده از این قرص ها، خونریزی داشته باشید.

نکته: تجربه سقط جنین هر دفعه متفاوت است و هر فردی با فرد دیگر فرق دارد.

اکثر خانم هایی که دارای علائم بارداری میباشند، ۵ روز پس از استفاده از میزوپروستول ، دیگر این علائم را نخواهند داشت. حتی اگر بلافاصله پس از استفاده از قرص ها علائم بارداری شما ناپدید شود، نشانه خوبی برای این است که شما دیگر حامله نیستید.

عوارض میفپریستون و میزوپروستول

برخی از خانم ها پس از استفاده از میزوپروستول ممکن است عوارضی داشته باشند که این عوارض میتواند از چند ساعت تا چند روز ادامه داشته باشد. برخی از این عوارض عبارتند از:

تب،اسهال،حالت تهوع،سردرد،احساس سرما

برای جلوگیری از عفونت تا زمان اتمام خونریزی ها بسیار مهم است که این اقدامات را انجام دهید:

هیچ چیزی را وارد واژن خود نکنید. حتی تامپون و یا فنجان قاعدگی

از فعالیت های ورزشی شدید بپرهیزید (حمل وسایل سنگین، کشیدن و یا هل دادن اجسام، بیش از حد معمول راه رفتن و یا از پله بالا و پایین رفتن)

عوارض خطرناک قرص میفپریستون

اگر هر کدام از علائمی که در ادامه میاید را داشته باشید به این معنی است که مشکلی برای شما پیش آمده و باید به سرعت به یک مرکز پزشکی مراجعه کنید.

اگر خونریزی شما به حدی است که در مدت یکساعت ۲ عدد نوار بهداشتی بطور کامل آغشته در خون شده و این وضعیت برای ۲ ساعت و یا بیشتر ادامه پیدا کند.

تب ۳۸ درجه سلسیوس که تا ۱۲ ساعت پس از استفاده از قرص میزوپروستول پایین نیاید. (اگر احساس میکنید که تب دارید، حتما با یک دماسنج آزمایش کرده و مطمئن بشید.)

دردی که پس از خوردن ایبوبروفن بهتر نشود.

رنگ و بوی خون شما با زمان خونریزی در زمان قاعدگی متفاوت است و یا اینکه خون بوی بدی دارد.

اگر دچار قرمزی، خارش، ورم دست ها، گردن و یا صورت شدید، به احتمال زیاد به دارو ها واکنش آلرژیک نشان داده اید. برای رفع این موارد میتوانید از آنتی هیستامین استفاده کنید اما اگر در نفس کشیدن با مشکل روبرو هستید، دچار یک واکنش آلرژیک خیلی شدید شده اید و باید به سرعت خود را به یک مرکز درمانی برسانید./بنقل ازمجله دلگرم

***

احکام شرعی سقط جنین

سقط جنین حرام و از گناهان کبیره است و مرتکب آن باید توبه کند و کفاره (دو ماه روزه متوالی) دارد. دیه آن هم از قرار زیر می باشد:

جنین از وقتى که در رحم قرار مى‌ گیرد، به مدت ۴۰ روز، نطفه است. و دیۀ اسقاط آن در این مدت ۲۰ مثقال شرعى طلاى سکه ‌دار است که هر مثقال، هیجده نخود مى ‌باشد، پس از آن، ۴۰ روز علقه یعنى خون بسته شده است و دیۀ آن ۴۰ مثقال است، بعد، ۴۰ روز مضغه یعنى پارۀ گوشتى است، که دیۀ آن ۶۰ مثقال است. (که مجموع چهار ماه مى ‌شود) پس از آن به صورت استخوان مى‌ شود. و دیۀ آن ۸۰ مثقال است. بعد گوشت روییده و صورت‌بندى مى ‌شود، و دیۀ آن ۱۰۰ مثقال است. و همین که روح در آن دمیده شد، چنانچه پسر باشد دیۀ او هزار مثقال و اگر دختر باشد ۵۰۰ مثقال شرعى طلاى سکه ‌دار است. و در تمام این صور، اگر عوض هر یک مثقال طلا، ده درهم نقره بدهند کافى است و اگر زن حامله از روى عمد کارى کند که جنین او سقط شود باید دیۀ آن را به تفصیلى که بیان شد به وارث جنین بپردازد و خود او از این دیه ارث نمى‌برد، بلى چنانچه ورثۀ جنین، او را عفو کنند دیه ساقط مى ‌شود ولى در جنینى که روح دمیده شده، کفاره قتل بر او واجب است.[۱]

اما در هر حال تا زنده به دنیا نیامده باشد مطلقاً قصاص ندارد.

پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است: [۲]

 آیت الله العظمی خامنه ای:

سقط جنین شرعاً حرام است و در هیچ حالتى جایز نبوده و توبه جدى از آن لازم است و باید دیه سقط جنین پرداخت شود که ‏اگر علقه باشد دیه آن چهل دینار است و اگر مضغه باشد شصت دینار است و اگر استخوان بدون گوشت باشد هشتاد ‏دینار است و دیه به وارث جنین با رعایت طبقات ارث پرداخت مى‏شود ولى وارثى که مباشر سقط جنین بوده از آن، سهمى ‏ندارد.‏دینار شرعى معادل سکه طلا به وزن یک مثقال شرعى (۶ /۳ گرم) مى‌باشد و قیمت آن را مى‌توان از بازار بدست آورد.

 آیت الله العظمی سیستانی:

انداختن حَمْل پس از انعقاد نطفه ، جایز نیست و دیه وکفاره (دو ماه روزه متوالی) دارد ، مگر این که باقى ماندن حمل براى مادر ضرر جانى داشته باشد ، یا مستلزم حرج شدیدى باشد که معمولاً تحمل نمى‏شود ، که در این صورت قبل از دمیدن روح و جان گرفتن جنین اسقاط آن جایز است ، و بعد از آن مطلقاً جایز نیست . و اگر مادر حمل خود را بیاندازد ، دیه آن بر مادر واجب است ، و باید آن را به پدر یا دیگر ورثه‏ اش بپردازد . و اگر پدر حمل را بیاندازد ، دیه‏اش بر او واجب است ، و باید آن را به مادر بپردازد . و اگر  پزشک این عمل را انجام دهد، دیه بر او واجب است ، مگر اینکه وارث ببخشد، هر چند اسقاط جنین به درخواست پدر و مادر باشد. و کافى است در دیه جنین پس از جان گرفتن آن پرداختن پنج هزار و دویست و پنجاه مثقال نقره ، اگر جنین پسر باشد، و نصف این مقدار اگر دختر باشد. و ـ بنابر احتیاط واجب ـ دیه جنینى که در رحم بمیرد نیز همین مقدار است . و اگر جنین جان نداشته باشد در صورتى که نطفه باشد کافى است در دیه آن یکصد و پنج مثقال نقره و اگر خون بسته باشد دویست و ده مثقال ، و اگر گوشت باشد سیصد و پانزده مثقال ، و اگر استخوان داشته باشد چهارصد و بیست مثقال ، و اگر اعضا و جوارحش کامل باشند پانصد و بیست و پنج مثقال . و ـ بنابر احتیاط واجب ـ فرقى بین پسر و دختر در فرض جان نداشتن نیست .و دمیده شدن روح در نطفه در ماه چهارم است مگر اینکه توسط دستگاه های جدید غیر از آن ثابت گردد.

 آیت الله العظمی مکارم شیرازی :

اسقاط جنین حرام است، ولى هرگاه جنین در مراحل ابتدایى باشد، و به صورت انسان کامل در نیامده باشد، و باقیماندن جنین در آن حالت و سپس تولّد ناقص آن به تصدیق اهل اطّلاع متدیّن باعث عسر و حرج شدید براى پدر و مادر گردد، پایان دادن به حاملگى جایز است، و احتیاطاً باید دیه را بدهند و دیه جنین بر کسانی است که در سقط دست داشته اند، و چنانچه مادر با میل و اختیار، خود را در اختیار طبیب قرار داده که سقط کند نیمی از دیه بر عهدۀ اوست، و باید علاوه بر پرداخت دیه از گناه بزرگی که مرتکب شده اند بطور جدی توبه کنند و با اعمال نیک آینده گذشته را جبران نمایند و توجه داشته باشید جنین قبل از آن که روح در آن دمیده شود دارای پنج مرحله است، نطفه، علقه، مضغه، عظام و لحم، و دیۀ آن بنابر احتیاط واجب به شرح زیر است: در بیست روز اوّل (که نطفه است) ۱۵ مثقال معمولی طلا، و در بیست روز دوّم (که علقه است) ۳۰مثقال، و در بیست روز سوّم (که مضغه است) ۴۵ مثقال، و در بیست روز چهارم (که عظام است) ۶۰ مثقال، و در بیست روز پنجم ( که لحم است) قبل از آن که خلقت جنین کامل شود و در شکم مادر به حرکت درآید ۷۵ مثقال، و پس از دمیدن روح در پسر دیۀ کامل، و در دختر نصف دیۀ کامل تعلّق می گیرد.

 آیت الله العظمی صافی گلپایگانی :

کشتن جنین مطلقا حرام است و دیه دارد که به وارث او در صورتی که سبب سقط نباشند می رسد و چنانچه ولوج روح هم شده باشد(جنین روح داشته باشد) کفاره هم دارد ولی تا زنده به دنیا نیامده باشد مطلقاً قصاص ندارد.

[۱]. لنکرانى، محمد فاضل موحدى، جامع المسائل، ج‌۱، ص ۵۱۵‌

[۲]. استفتا از دفاتر آیات عظام: خامنه ای، سیستانی، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی،  توسط سایت اسلام کوئست.

***

سایت رهبری(آیت الله خامنه ای)

س ۱۲۶۱: آیا سقط جنین بر اثر مشکلات اقتصادی جایز است؟

ج: سقط جنین به مجرّد وجود مشکلات و سختی‏های اقتصادی جایز نمی‏شود.

س ۱۲۶۲: پزشک بعد از معاینه در ماههای اول حاملگی به زن گفته است که استمرار بارداری احتمال خطر جانی برای او دارد و در صورتی که حاملگی ادامه پیدا کند، فرزندش ناقص‏الخلقه متولد خواهد شد و به همین دلیل پزشک دستور سقط جنین داده است، آیا این کار جایز است؟ و آیا سقط جنین قبل از دمیده شدن روح به آن جایز است؟

ج: ناقص‏الخلقه بودن جنین، مجوّز شرعی برای سقط جنین حتّی قبل از ولوج روح در آن محسوب نمی‏شود، ولی اگر تهدید حیات مادر بر اثر استمرار حاملگی مستند به نظر پزشک متخصص و مورد اطمینان باشد، سقط جنین قبل از ولوج روح در آن اشکال ندارد.

س ۱۲۶۳: پزشکان متخصص می‏توانند از طریق استفاده از روشها و دستگاههای جدید، نواقص جنین در دوران بارداری را تشخیص دهند و با توجه به مشکلاتی که افراد ناقص‏الخلقه بعد از تولد در دوران زندگی با آن مواجه می‏شوند، آیا سقط جنینی که پزشک متخصص و مورد اطمینان آن را ناقص‏الخلقه تشخیص داده، جایز است؟

ج: سقط جنین در هر سنّی به مجرّد ناقص‏الخلقه بودن آن و یا مشکلاتی که در زندگی با آن مواجه می‏شود، جایز نمی‏شود.

***

پاسخ آیت‌الله مکارم شیرازی به سؤالات ذیل 
سؤال: بر اساس دستور‌العمل جدید سازمان پزشکی قانونی کشور که به تمامی مراکز ابلاغ شده است، حضور و رضایت مادر برای صدور مجوز سقط درمانی کافی است و الزامی به گرفتن رضایت از پدر وجود ندارد. آیا این حکم صحیح است و با احکام اسلامی منافاتی ندارد؟
جواب: در صورت ضرورت شدید برای مادر و جمع بودن شرایط برای سقط ، رضایت پدر شرط نیست هر چند بهتر است.

سؤال: ۱ـ میزان دیه سقط عمدی جنین دو و نیم ماهه چقدر است؟ و چگونه باید پرداخت شود؟
۲ـ آیا به سقط غیرعمدی دیه تعلق می‌گیرد؟
جواب: ۱ـ ۶۰ مثقال طلای معمولی است و به ورثه جنین می رسد.
۲ـ هرگاه کسی سبب سقط شود (نه اینکه خود به خود ساقط شود) دیه دارد.

سؤال: اگر مادرى براى سقط بچّه اش کارى انجام ندهد، لکن با مراعات نکردن موارد لازم و تهیّه نکردن شرایط حفظ جنین، باعث سقط بچه شود، آیا کار حرامى کرده است؟
جواب: اگر در حفظ جنین مطابق معمول کوتاهى کرده باشد مسؤول است.

سؤال: آیا سقط جنین جایز است و اگر جایز باشد دیه دارد؟
جواب: در صورتى که از گفته متخصّصین یقین یا خوف خطر یا ضرر مهمّى حاصل شود اقدام به سقط جنین جایز است (مادامى که به صورت انسان کاملى در نیامده باشد) و چون احتمال تعلّق دیه مى رود احتیاط آن است که ورثه این کودک (غیر از پدر و مادر) با میل و رضاى خود از آن صرف نظر کنند.

سؤال: آیا سقط عمدى جنینى که مطمئنیم یا احتمال مى دهیم، معیوب و نارسا است در هر ماهى از باردارى اگر دیه لازمه هم پرداخت شود، مجاز است؟
جواب: هرگاه در مراحل ابتدایى جنین باشد و جنین به صورت انسان کامل در نیامده باشد باقى ماندن جنین در آن حالت سپس تولّد ناقص آن باعث عسر و حرج شدید براى پدر مادر گردد، با این شرایط مانعى ندارد و احتیاطاً باید دیه را بدهند.

سؤال: زنى از راه نامشروع حامله شده است، سپس آن بچّه را کشته است:
الف) آیا بچّه دیه دارد؟
ب) اگر دارد به چه کسى مى رسد؟
جواب: احتیاط واجب پرداختن دیه به مقدار هشت صد درهم است اگر جنین کامل باشد (البتّه اگر این بچّه بزرگ و بالغ مى شد و اسلام را مى پذیرفت دیه کامل داشت) و دیه او فقط به امام مى رسد، یا مجتهد جامع الشرایط که نایب الامام است و در مصالح مسلمین مصرف مى کند و اگر این بچّه مى ماند و زن و فرزندانى پیدا مى کرد دیه او به همسر و فرزندانش مى رسید.

سؤال: دیه از بین بردن نطفه بسته شده یا سقط جنین چه مقدار است؟
جواب: هرگاه تنها نطفه باشد بیست مثقال شرعى طلا (۲۰ دینار) و اگر به صورت خون بسته شده باشد چهل مثقال (۴۰ دینار) و اگر مضغه باشد شصت مثقال (۶۰ دینار) و اگر به صورت استخوان باشد بدون گوشت هشتاد مثقال (۸۰ دینار) و اگر جنین کامل باشد و هنوز روح و حرکت نداشته باشد صد مثقال طلا (۱۰۰ دینار) و اگر روح در آن دمیده شده باشد هزار مثقال (۱۰۰۰ دینار) در مذکر و پانصد مثقال (۵۰۰ دینار) در مؤنث است (منظور از مثقال شرعى هیجده نخود است که سه چهارم مثقال معمولى است).

سؤال: اگر جنینی سقط شود دیه او به چه کسانی می رسد؟
جواب: دیه جنین به پدر و مادرش مى‌رسد و هرکدام از آنها که در سقط شرکت داشته از دیه ارث نمى‌برد و تمام آن به دیگرى مى‌رسد، و اگر هر دو در سقط شرکت داشته‌اند دیه به پدربزرگ و مادربزرگ پدرى و مادرى و برادارن و خواهران جنین مى‌رسد و طبق قانون ارث تقسیم مى‌شود و اگر آنها رضایت دهند مشکل حل مى‌شود.

درباره نویسنده

1997مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما