استروژن چیست؟واکنش بدن در”معاشقه”رابطه جنسی

استروژن چیست؟واکنش بدن در

    هورمون« استروژن» چیست؟ وظایف وعملکرد

درادامه اتفاقات-فعل وانفعالاتی-که درهنگام معاشقه وسکس دربدن ایجادمی شودراخواهیدخواند

درادامه اتفاقات-فعل وانفعالاتی-که درهنگام معاشقه وسکس دربدن ایجادمی شودراخواهیدخواند

هورمون ها دسته ای از مواد شیمیایی هستند که در بدن تولید می شوند و انجام برخی از کارهای بدن را تنظیم می کنند.
استروژن (Estrogens)به دسته ای از هورمون هاگفته می شوند
 سه  دسته هورمون استروژن  در بدن خانم‌ها تولید می‌شوند:
۱-استرون(E1)
۲- استرادیول(E2)
 ۳-استریول(E3)

استرون Estrone) E1): استرون یک فرم بسیار ضعیف هورمون استروژن است که فقط در بانوان یائسه دیده می شود. مقدار کمی از آن در برخی از بافت ها مانند عضلات وجود دارد. بدن انسان می تواند استرون را به استرادیول و بلعکس تبدیل کند.

استرادیول Estrsdiol) E2): استرادیول قوی ترین فرم هورمون استروژن است و توسط تخمدان ها تولید می شود.

استریول Estriol) E3): استریول ضعیف ترین فرم هورمون استروژن است و از متابولیسم استرادیول در بافت ها تولید می شوند. در دوران بارداری مقادیر قابل ملاحظه ای از استریول در بدن تولید می شود.

 استروژن‌ها عمدتا در تخمدان‌ها ساخته می‌شوند و به نام هورمون‌های زنانه شناخته می‌شوند.
البته  دربیضه های  آقایان نیز مقداری از این هورمون  تولید می‌شود،که به همراه هورمون پروستاگلاندین موجود در منی مردان توسط غشاء مخاطی دستگاه تناسلی زنان جذب گردیده و باعث تعدیل هورمون های زنانه  می شود.

منی مردان حاوی هورمون های استروژن و پروژسترون می باشد که هر دوی آنها در بهبود خلق و خوی زنان موثر است لذا زنانی که در معرض منی شوهران خود قرار دارند (رابطه جنسی بدون کاندوم) شادابتر و سالم تر هستند.

وظایف وعملکرد استروژن‌ها

*باعث رشد دستگاه تولیدمثلی زن و ایجاد صفات زنانه مثل بزرگ شدن سینه‌ها در جنس مونث و داشتن صدای ظریف زنانه می‌شوند.

*فعالیت استخوان‌سازی را نیز افزایش می‌دهند، هنگام بلوغ افزایش قد دختران سریع‌تر از قبل می‌شود.

*استروژن در جدار رحم باعث رشد و پرخونی آندومتر (دیواره داخلی رحم) می شود.

* توزیع چربی را در بدن به فرم زنانه درمی‌آورند، یعنی بیشتر در سینه‌ها، باسن و ران‌ها.

*در حفظ تکامل سیستم باروری و صفات ثانویه جنسی زنانه اهمیت دارند.

* موجب نرمی و لطافت پوست می‌شوند،همچنین سبب می‌شوند تا رگ‌های خونی بیشتری در سطح پوست ایجاد شوند. به همین دلیل وقتی پوست یک زن می‌برد بیشتر از بریدگی پوست یک مرد خونریزی می‌کند.

* در دوران بارداری نیز نقش مهمی در بدن زن ایفا می‌کند که همگی آن ها در راستای آماده‌سازی بدن مادر برای پذیرش جنین هستند. طی دوران بارداری، مقدار زیادی از استروژن‌ها ترشح می‌شوند.

* در دوران حاملگی از جفت نیز ترشح می‌شود و باعث بزرگ شدن رحم و سینه‌ها و رشد مجاری شیری در پستان ها می‌شود.

* برای آسان‌تر شدن زایمان، به مفاصل لگن مادر حالت ارتجاعی می‌بخشد.

*استروژن‌ها  موجب زیبایی زنان می‌شوند و بر روی ظاهر صورت و بدن آنان اثر می‌گذارند.

استروژن‌ همراه با یک هورمون  پروژسترون، چرخه‌ی قاعدگی زن را تنظیم می‌کند و بر تمام سیستم تولید مثل تاثیر می‌گذارد

استروژن ها با اتصال به گیرنده استروژنی در سیتوپلاسم، باعث افزایش میزان ساخته شدن DNA و RNA و پروتئین‌های دیگر در بافت هدف می‌شوند.

همچنین در هیپوتالاموس میزان آزاد شدن هورمون محرک غدد جنسی تحت تاثیر استروژن کاهش پیدا می‌کند و در غده هیپوفیز آزاد شدن FSH و LH کاهش می‌یابد.

غذاها ومیوه هایی که موجب افزایش استروژن می شوند:

سیب، خرما، آلو، گیلاس و سبزی‌هایی چون چغندر، هویج، گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی، زیتون، خیار، بادنجان، فلفل و کلم بروکلی و غلاتی چون جو، جو دوسر، گندم، برنج و دانه‌هایی چون تخم بذرکتان، رازیانه، تخمه آفتابگردان، یونجه بذرکتان

اگرمیزان استروژن بالا باشد:

تورم و حساسیت در سینه‌ها
غده‌های فیبروکیستیک در سینه‌ها
کاهش میل جنسی
دوره‌های قاعدگی نامنظم
نفخ
سردرد
افزایش وزن
ریزش مو
احساس سرمادر دست‌ها یا پاها
خواب‌آلودگی یا خستگی

علائم کاهش استروژن:

گرگرفتگی و تعریق شبانه
نوسانات خلقی وکم حوصلگی
چین وچروک وخشکی پوست
کم خوابی یا بدخوابی
قاعدگی های نامنظم

 قرص استروژن چیست؟

قرص استروژن (Estrogens) به منظور جبران کمبود هورمون استروژن در خانم‌ها به کار می‌رود. این دارو برای مشکلاتی همچون درمان خشکی واژن تجویز می‌شود.
استروژن از هورمون‌های زنانه است که کمبود آن در بدن علاوه بر اینکه قدرت باروری را تحت تاثیر قرار می‌دهد مشکلات دیگری را هم ممکن است برای فرد به وجود آورد.
کمبود استروژن موجب چروکیدگی لب‌ها و دستگاه تناسلی خارجی، نارسایی تخمدانی اولیه، سرطان پستان ، سرطان پروستات مردان میشود
 تولید این هورمون که خود مجموعه‌ای از هورمون‌های دیگر است بعد از یائسگی به شدت کاهش می‌یابد. استروژن در اشکال مختلفی همچون قرص و آمپول برای جبران کمبود آن در دسترس است.
استروژن در شکل‌های مختلفی مثل قرص‌های خوراکی، نوارهای قابل چسباندن به پوست و پماد واژینال وجود دارد. این دارو به طور عمده از راه ادرار دفع می‌شود.
***

فواید رابطه جنسی –تقویت سیستم ایمنی وشادابی وطراوت

۱-یک رابطه جنسی پرحرارت ۲۰۰ کالری انرژی می سوزاند، یعنی معادل ۱۵ دقیقه دویدن بر روی دستگاه ترد میل .

درشرایط معمول (بطورمتعارف)درهر رابطه جنسی مردان  درهردقیقه ۴کالری وزنان ۳کالری می سوزانند ودریک جلسه معاشقه وسکس بین ۷۰تا۱۰۰کالری

ضربان قلب فرد هیجانی«حشری» از ۷۰ بار در دقیقه به ۱۵۰ بار در دقیقه افزایش می یابد. انقباضات حین رابطه جنسی باعث تمرین و درگیر شدن عضلات لگن، رانها، باسن، بازوها، گردن و قفسه سینه می گردد.

۲- داشتن بیش از ۳ نوبت رابطه جنسی در طول هفته خطر ابتلا به بیماری های قلبی را درمردان به نصف کاهش می دهد. رابطه جنسی کلسترول بد خون را نیز کاهش می دهد.

۳-  پس از رابطه جنسی ترشح هورمون پرولاکتین افزایش می یابد. این هورمون سبب می گردد تا سلول های بنیادی مغز نورونهای جدیدی را در پیاز بویایی مغز ایجاد کنند.

۴- رابطه جنسی باعث افزایش تولید هورمون تستوسترون می شود: این هورمون باعث محکمتر شدن عضلات و استخوانها می گردد.

۵-  زنانی که از لحاظ جنسی فعال بوده و شریک جنسی آنان نیز از کاندوم استفاده نمی کنند،باترشح سروتنین موجب بهبود افسردگی می شود.

هورمون پروستاگلاندین موجود در منی مردان بوسیله دستگاه تناسلی زنان جذب گردیده و باعث تعدیل هورمون های زنانه می شود. منی مردان حاوی هورمون های استروژن و پروژسترون می باشد که هر دوی آنها در بهبود خلق موثر می باشند. زنانی که در معرض منی شوهران خود قرار دارند (رابطه جنسی بدون کاندوم) شادتر می باشند.

۶-  قبل از اورگاسم (اوج لذت جنسی) سطح هورمون اکسی توسین به ۵ برابر سطح نرمال افزایش می یابد. این هورمون باعث ترشح اندورفین  گردیده و هرگونه دردی را تسکین می دهد. رابطه جنسی باعث ترشح هورمون استروژن نیز می گردد که می تواند دردهای قاعدگی را کاهش دهد.

۷-  افرادی که ۱-۲ بار در هفته رابطه جنسی دارند، سطح پادتن ایمنوگلوبین A در بدن آنها ۳۰ درصد بیشتر می باشد. این امر باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می گردد.

۸-  رابطه جنسی تمرینات کگل طبیعی می باشند و باعث تقویت عضلات مثانه می گردد.

۹-  پلاسمای منی (جذب شده از مخاط واژن) حاوی روی ، کلسیم و دیگر مواد معدنی می باشد که از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند.

۱۰- اورولوژیست ها به رابطه میان تعداد انزال و سرطان پروستات اعتقاد دارند. برای تولید مایع منی پروستات و کیسه منی موادی همچون روی، اسید سیتریک و پتاسیم را از خون می گیرند و آنها را تا ۶۰۰ برابر تغلیظ می کنند. در این بین هر عامل سرطان زای موجود در خون نیز ممکن است به همراه این مواد و به همین میزان در پروستات تغلیظ و انباشته گردد. رابطه جنسی و انزال مکرر می تواند از انباشته شدن عوامل سرطان زا در درون غده پروستات جلوگیری به عمل آورد. البته ثابت گردیده داشتن رابطه جنسی با چندین شریک جنسی می تواند سرطان پروستات را در مردان تا ۴۰ درصد افزایش دهد.

۱۱-  رابطه جنسی باعث سفت شدن عضلات شکم و باسن و بهبود ساختار قامتی در زنان می گردد. 
زنان یائسه ای که از رابطه جنسی امتناع می ورزند ممکن است دچار آتروفی (تحلیل) مهبل و مقاربت دردناک گردند. تمام هورمون هایی که زنان یائسه به آنها نیاز دارند، از طریق رابطه جنسی سالم با شوهرانشان قابل دریافت می باشد. (رابطه جنسی بدون کاندوم)

۱۲- اما افراط در رابطه جنسی می تواند برای مردان دردسر آفرین باشد(ولی برای زنان بی خطراست): آلت تناسلی مردان ممکن است دچار خراشیدگی و یا تحریک پوستی گردد. همچنین در رابطه جنسی خشن و طولانی مدت بافت آلت تناسلی مردان می تواند دچار آسیب گردد. شل شدن آلت پس از نعوظ و انزال بی علت نیست. هنگام نعوظ آلت مرد از خون پر می گردد. اما پس از آن دیگر خونی در آلت جریان نمی یابد.
برای جذب مجدد اکسیژن عضلات آلت بایستی شل گردند. چنانچه شما اجازه ندهید تا آلت شل شده و استراحت کند، با این کار عضلات آلت را از دریافت اکسیژن کافی محروم کرده اید. در بیماری پریاپیسم (PRIAPISM) که در آن نعوظ دائمی پدید می آید، آلت ممکن است دچار مرگ سلولی گردد. به همین خاطر پریاپیسم یک اورژانس پزشکی محسوب می گردد.

۱۳- افزایش جریان خون: رابطه جنسی جریان خون به مغز و دیگر اعضای بدن را افزایش می دهد. بنابراین اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به ارگان های بدن رسیده و مواد زاید نیز سریع تر از بدن دفع می گردند.

۱۴- افزایش طول عمر: نرخ مرگ و میر در افرادی که ۲ بار در هفته به ارگاسم می رسند، نصف افرادی است که در طول ماه تنها یک مرتبه ارگاسم را تجربه می کنند.

۱۵- رابطه جنسی باعث افزایش سطح هورمون استروژن در زنان می گردد: این هورمون باعث انعطاف پذیری و لغزندگی بیشتر مهبل(واژن) شده و زنان را در برابر بیماری های قلبی نیز محافظت می کند.

۱۶- رابطه جنسی در کاهش استرس و اضطراب بسیار موثر است: همچنین رابطه جنسی باعث بهبود کیفیت خواب می گردد.(البته رابطه جنسی رضایبخش که هر۲مشارکت فعال داشته باشند)

۱۷- رابطه جنسی چنانچه با عشق توام باشد شفا بخش و درمانگر است:موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود وبدن رادرمقابل بیماریها-مقاوم-می کند که بخشی از آن به خاطر اثرات مثبت لمس کردن می باشد. در آغوش گرفتن و نوازش کردن باعث تغییر در ترکیبات شیمیایی بدن شما می شود.

۱۸- رابطه جنسی سالم و افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس زنان و مردان: این نکته در سلامت روان افراد می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد

۱۹-پروتئین موجوددراسپرم مردان  معادل پروتئین سفیده تخم مرغ است،اسپرم حاوی کلسیم،منزیم،پتاسیم،روی،ویتامینcو ویتامین B12 می باشد

پلاسمای منی حاوی هورمونهای تحریک کننده غدد تیروئید می باشد، که می تواند باعث افزایش متابولیسم پایه در زنان و کاهش وزن آنان گردد.

۲۰-هنگام معاشقه ورابطه جنسی میزان استروژن درزنان ربرابرمی شود واین وضعیت موجب  لطافت وشفافیت مو وپوست بدن می شود

بری آر.کومیساراک Barry R. Komisaruk استاد  روان شناسی دانشگاه راتگرز نیوجرسی می‌گوید:هنگام معاشقه  با آزاد شدن دوپامین(dopamine)،مرکز پاداش  مغز(reward center) فعال می‌شود

توضیح مدیریت سایت:منبع این مقاله( فواید رابطه جنسی)سایت خبری پارسینه ۱۴ فروردین ۱۳۹۳است که اصلاحات-حذف واضافات- انجام گرفته است،البته اصل مقاله یک پژوهش دانشگاهی خارجی بوده-ترجمه ایران-درسایتهای دیگرهم  با تفاوتهایی  روش کارشده بوده«پارسینه»بهتربوده،اگرچه بی نقص نبوده است.

اندورفین(Endorphin)این هورمون درست مانند مورفین، به عنوان داروی مسکن و آرام‌بخش عمل می‌کند و درک ما را نسبت به درد از بین می‌برد،خندیدن یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای تحریک ترشح اندورفین است.

مورفینی است که به طور طبیعی در بدن تولید می شود. اندورفین، نوعی ماده شمیایی آرام بخش است. از واژه اندورفین برای انواع مواد آرام بخش درون ریز استفاده می شود که دلالت بر نوعی فعالیت دارویی می کند که به فعالیت کورتیکوسترویدها بسیار شبیه است.

این ماده نوعی پپتید است که از غدد مخاطی و هیپوتالاموس در مهره داران ترشح می شود.این پپتید کنترل کننده اعصاب، اندورفین از نظر توانایی ایجاد حالت بی احساسی نسبت به درد و داشتن احساس خوب جسمی، به داروهای حاوی تریاک شبیه است. در کل، این ماده به عنوان تسکین دهنده درد عمل می نماید.

ازجمله ازچیزهایی که میتواند سبب ترشح انوفین شود”غذاهای تند مثل فلفل تند”است!غذاهای تند در این است که آنها پاتوژن ها را می کشند و تعریق را افزایش می دهند که این مسئله عامل مهمی درخنک کردن بدن در آب و هوای گرم است

معروف ترین انواع اندورفین، نوع آلفا، بتا و گاما می باشند که در میان آنها، نوع بتا بهترین اثر را در کاهش درد دارد.

دوپامین(DOPAMINE)  یک پیام‌رسان عصبی است که تاثیر مثبتی روی کنترل مراکز پاداش و لذت در مغز دارد.

دوپامین از دو قسمت دوپ DOPE که در پزشکی به معنی شادی و amine امین به معنی اسید امینه ساخته شده است دوپامین یعنی آمین شادی بخش -اسید امینه شادی آور.
دوپامین یکی از مهمترین انتقال دهنده های نورون های مراکز عصبی است و بسیاری از بیماری های عصبی و روانی به اختلال در ترشح و عملکرد آن مربوط است. 

دوپامین همچنین تحرک و واکنش‌های عاطفی را نظم می‌دهد، و ما را قادر می‌سازد که پاداش‌ها را هم ببینیم و هم به سوی آنها گام برداریم.

فعالیت دوپامین تنها مربوط به احساس های لذتی نبوده و در شرایطی که شخص انتظار اتفاقهای لذت بخش را نیز دارد، میزان فعالیت دوپامین افزایش پیدا می کند.

 سروتونین(Serotonin)- (یا هیدروکسی‌تریپتامین )  یک انتقال دهنده عصبی است و به سلول های مغز کمک می کند تا با یکدیگر ازتباط شیمیائی برقرار کنند و اطلاعات خود را مبادله کنند این ماده اگر چه هورمون نیست ولی به نام هورمون شادی آور شناخته میشود چون نقش مهمی در ایجاد حس نشاط و شادی و لذت در انسان دارد . این هورمون همچنین موجب ایجاد تحرک و انرژی در بدن شده و احساس خوب بودن را تقویت می کند . همچنین روی سایر حالات روحی همچون : تنظیم خواب , اشتها , ایجاد حس نشاط ,یاد گیری و حافظه هم اثر زیادی دارد ،فقدان این هورمون موجب افسردگی وتنهایی غمبارمی شود.

هورمون اُکسی توسین (Oxytocin Hormone) توسط غده هیپوتالاموس تولید می شود و در غده هیپوفیز ذخیره می شود.

oxytocin هورمون اکسی توسین به نام هورمون عشق، هورمون افزایش‌دهنده اعتماد، هورمون همدلی با دیگران، هورمون کاهنده اضطراب و استرس و هورمون افزایش دهنده ارتباط اجتماعی شناخته شده است.

یکی ازموقعیت هایی که هورمون اکسی توسین بوفورترشح می شود درمعاشقه ورابطه جنسی “زناشویی “است.

این هورمون به مقدار زیاد در زنان شیرده تولید می شود و باعث ترشح شیر مادر در سینه ها، بعد از تولد نوزاد می گردد.

این هورمون در تعاملات اجتماعی نقش مؤثری دارد.

هورمون اکسی توسین باعث انقباض رحم و سهولت زایمان می شود و بعد از تولد نوزاد، خونریزی زایمان را کنترل می کند.

درباره نویسنده

1997مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما