جمال خاشقجی کیست؟ واکنش ترکیه،عربستان،امریکاواروپا”قتل خاشقچی”

جمال خاشقجی کیست؟ واکنش ترکیه،عربستان،امریکاواروپا

جمال خاشقجی کیست؟ روزنامه نگارمنتقدعربستانی که درترکیه بدست محافظان-مأموران-ولیعهدعربستان بقتل رسید.

رئیس سابق ام‌آی۶ دست‌داشتن بن‌سلمان در قتل خاشقجی را تاییدکرد

درادامه تحلیل امام جمعه رشت رادرباره این منتقدعربستانی خواهیدخواند

جمال خاشقجی در سال ۱۹۵۸ (۱۳۳۷) در شهر مدینه به دنیا آمد.

پدر بزرگ ترک‌تبار او محمد خاشقجی  پزشک مخصوص ملک عبدالعزیز بنیانگذار پادشاهی سعودی بود.

جمال، برادرزاده عدنان خاشقجی دلال اسلحه و میلیاردر معروف سعودی در (آبان ۱۳۶۵)نوامبر ۱۹۸۶ است‌که در ماجرای تحویل مخفیانه اسحله توسط آمریکا و اسرائیل به ایران(ماجرای مک فارلین) یا ایران کنترا، دست داشت.

 خبرنگار چندین روزنامه درکشورش مشغول به کار بود. علاوه بر کار رسانه‌ای، از سال ۲۰۰۴، مشاور رسانه‌ای شاهزاده ترکی الفیصل، سفیر سابق عربستان در لندن و واشنگتن، بود.

او با شاهزاده ولید بن طلال، میلیاردر سعودی، هم روابطی داشت.

ولید بن طلال قرار بود شبکه‌ای ماهواره‌ای به نام العرب، راه‌اندازی کند. خاشقجی به سمت مدیر کل این شبکه منصوب شد، اما کار این شبکه مدت زیادی طول نکشید. در واقع، شبکه العرب، فقط یک روز پخش شد.

خاشقجی بعد از اخراج از الوطن به لندن رفت و به عنوان مشاور امور مطبوعاتی شاهزاده ترکی الفیصل سفیر وقت عربستان در بریتانیا و سپس آمریکا به کار پرداخت.

شاهزاده ترکی الفیصل از سال ۱۹۷۷ تا ۲۰۰۱ به مدت ۲۴ سال رئیس استخبارات عربستان سعودی بود و درست ۱۰ روز پیش از حمله به برج‌های بازرگانی نیویورک در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱(۲۰ شهریور ۱۳۸۰) به طور ناگهانی از سمت خود استعفا داده بود.

اخبارمحرمانه عربستان درسینه جمال خاشقچی

خاشقچی در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ میلادی در افغانستان و سودان با اسامه بن‌لادن رهبر القاعده روابطی دوستانه برقرار کرد.بابن لادن نیزمصاحبه داشته است.

خاشقجی  یکی از نیرو‌های  ملک عبدالله بن عبدالعزیزبود
او در آن دوره، در رسانه‌های عربستان حضور فعالی داشت یادداشت‌های او به طور مکرر در روزنامه سعودی الحیات منتشر می‌شد.
واما ورق برگشتاختلاف خاشقچی وبن سلمان
باسرکارآمدن  شاهزاده محمد بن سلمان،وی با استفاده از موقعیت پدرش،دو ولیعهد را کنار گذاشت و بسیاری از شاهزادگان و روزنامه‌نگاران منتقد را از سر راه خود برداشت.
خاشقجی از دسامبر ۲۰۱۶، بنای مخالفت با حکومت عربستان درپیش گرفت.
او ابتدا در یک اندیشکده‌ای در واشنگتن از صعود دونالد ترامپ و سیاست او در خاورمیانه انتقاد کرد. در آن زمان، به دلیل اینکه او یک فرد نزدیک به حکومت شناخته می‌شد، یک مقام رسمی سعودی مجبور شد اظهارات انتقادآمیز خاشقجی را یک نظر شخصی بداند. این مقام به خبرگزاری رسمی عربستان گفته بود که انتقادات خاشقجی از ترامپ، منکعس‌دهنده دیدگاه دولت عربستان نیست. در آن زمان، سعودی‌ها بسیار مراقب بودند که کسی از چهره‌های نزدیک به حکومت، از ترامپ انتقاد نکند. چرا که ترامپ به تازگی انتخاب شده بود و سیاست او در قبال خاورمیانه در حال شکل‌گیری بود. به همین دلیل، انتقادات خاشقجی با واکنش سریع دولت عربستان مواجه شد و دولت او را از نوشتن و حضور در رسانه‌ها ممنوع کرد.
پس از شروع بازداشت شاهزادگان توسط بن سلمان، این روزنامه‌نگار برای مدتی سکوت اختیار کرد و فعالیت‌های رسانه‌ایش را محدود کرد. اما سرانجام سال گذشته، به طور دواطلبانه به تبعید خودخواسته در واشنگتن تن داد.
پس از استقرار در واشنگتن، یادداشت‌های انتقادی متعددی علیه ولیعهد عربستان و سیاست‌های داخلی و خارجی او، بخصوص جنگ یمن، نوشت.
یادداشت‌های او در رسانه‌های مشهوری همچون اشپیگل ، فایننشال تایمز وواشنگتن‌پست منتشر می‌شد.
خاشقجی طی یادداشتی در مجله آلمانی دیر اشپیگل، از تمرکز قدرت و سرکوب منتقدان توسط بن سلمان انتقاد کرده بود.
نامزدخاشقچی  دربیرون کنسولگری منتظرش بوده از تأخیرش نگران می شود
نامزد خاشقجی در برابر کنسولگری عربستان تحصن کرده و گفته :می‌خواهم او به سلامت از کنسولگری بیرون بیاید
تازه‌ترین اظهارنظر نامزد جمال خاشقجی + عکس

 «خدیجه چنگیز» نامزد «جمال خاشقجی» در مقاله‌ای در روزنامه «واشنگتن‌پست»، درباره روابطش با خاشقجی نوشت:

بیش از یک هفته از آخرین دیدارم با جمال در خارج از کنسولگری عربستان در استانبول می‌گذرد، ما برای ازدواج و آغاز زندگی مشترک‌شان آماده می‌شدیم.

قراربود بعد از تکمیل روند کارهای رسمی‌شان در کنسولگری، برای خرید لوازم مورد نیاز منزل جدیدمان اقدام کنیم. وبرای  برگزاری مراسم رسمی عروسی خودمان رآماده می کردیم.

خاشقجی بیش از یک‌ سال به  ایالات متحده آمده بودو شهروندی آمریکایی را اخذ کرده بود

5bbdabac95a59730308b457c

۲۸ سپتامبر ۲۰۱۸(جمعه، ۶ مهر ۱۳۹۷)برای اولین بار به کنسولگری سعودی در استانبول مراجعه کرد. او می دانست در عربستان هیچ حکم بازداشتی برای او صادر نشده است. اگر چه بعضی از اظهار نظراتش موجب خشم عده ای شده بود، اما می گفت تنش بین او و عربستان سعودی به سطح نفرت، کینه یا تهدید نرسیده است.

اگرچه جمال  از موج کم سابقه بازداشت ها در کشورش نگران بود. با این وجود، فکر نمی کرد اگر سعودی ها قصد بازداشت او را داشته باشند، بتوانند به ماندن در کنسولگری در ترکیه مجبورش کنند. جمال می گفت آسیب زدن به او، بازداشت یا دستگیری اش در یک مرکز دیپلماتیک نقض قوانین بین الملل محسوب می شود و چنین چیزی در تاریخ ترکیه اتفاق نیافتاده است. پس از نخستین مراجعه و برخورد گرم کارکنان کنسولگری و اطمینان از انجام به موقع کارهای اداری، جمال دیگر نگران مراجعه دوم نبود. او بدون تردیدی در حفظ سلامتش به کنسولگری کشور متبوعش پا گذاشت.

خدیجه می‌‌گوید، به‌رغم این‌که دیدگاه‌های خاشقجی خوشایند برخی افراد نبوده، ولی تنش‌ها بین او و کشورش به سطح نفرت، کینه و تهدیدها نرسید ولی نگرانی‌های این روزنامه‌‌نگار اخیرا به‌ویژه در سایه تشدید بازداشت‌های بی‌سابقه در کشورش اوج گرفت.

خدیجه گفت:۳ ساعت مقابل کنسولگری منتظر خاشقجی ایستادم ولی او خارج نشد، نگران شدم وباچند تماس گرفتم،موضوع راگفتم و ازکنسولگری  نیز جویا شدم، که پاسخ‌های کنسولگری بیشتری ترس را بر او مستولی می‌کرد. «آنها به من گفتند جمال اینجا را ترک کرده است و تو متوجه نشده‌ای».

بعد از آن، بلافاصله با «یاسین آکتای» مشاور «رجب طیب اردوغان» رئیس‌‌جمهوری ترکیه و یکی از دوستان قدیمی جمال تماس تلفنی برقرار کردم و مساله ناپدید شدن این روزنامه‌نگار را به وی اطلاع دادم.

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:خاشقجی ۴روزقبل به کنسولگری عربستان  آمده بود،تمهیدمقدمات کرده بود ومورداستقبال واحترام مسئولین کنسول قرارگرفته بودوقراربعدی هم گذاشته بودند و اینبار[سه شنبه، ۱۰ مهر ۱۳۹۷ (۲اکتبر۲۰۱۸)]باتوجه به سابقه پذیرش قبلی،بدون هیچ دغدغه ای  آمده بود،نامزدش هم جلوی سفارت منتظرش بوده که بروندبرای خریدمراسم ازدواج.

ازدواج اول جمال خاشقجی

خاشقجی قبلاً یک همسرسعودی«دکتر آلا نصیف» داشته و۳فرزند واما  ازدواج دومش را خانم دکترنمیتواندبپذیرد!

همرسابق(مطلقه)خاشقجی معتقد است که ارتباط بین جمال و خدیجه دروغی بیش نیست و این حاصل دروغ پردازی های رسانه های مختلف است که از طریق بازی‌های رسانه ای اخبار مختلفی را جعل و دستکاری می‌کنند.

همسر سابق خاشقچی همچنین درباره سفر او از آمریکا به ترکیه اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: من درباره سفر جمال از آمریکا به ترکیه نمی‌دانستم و نمی‌دانم چرا و به چه علت به ترکیه رفت.

روابط خانواده خاشقچی و خدیجه چنگیز هر روز بدتر و بدتر می‌شود. صلاح خاشقچی از خدیجه خواسته است که پایش را از پرونده پدرش کنار بکشد. او تاکید کرده است:  ما خانواده اش هستیم نه خدیجه.

یک هوو برای خانم خدیجه چنگیزپیداشده

این خانم ۵۰ ساله (H. Atr)می‌گوید ساکن منطقه خلیج‌فارس است و در زمان سفرهای کاری خاشقجی به ایالات متحده همراه او بوده است. او می‌گوید حدود یک دهه پیش در یک نشست رسانه‌ای در خاورمیانه با خاشقجی آشنا شد اما رابطه احساسی-ازدواج- آنها حدود یکسال بوده.تصویری ازمراسم جشن ازدواجشان هم منتشرکرده/۲۶ آبان ۱۳۹۷

فرارهمسرسابق وفرزندجمال قاشقجی ازعربستان به روسیه

فرزند جمال(صلاح) خاشقجی شنبه شب به همراه مادرش( آلا نصیف) به سفارت روسیه در ریاض رفته و خواستار پناهندگی سیاسی در روسیه شدند.

دخترجمال خاشقجی

این دو نفر تحت تعقیب نیروهای پلیس عربستان قرار داشتند اما نگهبانان سفارت روسیه از ورود پلیس عربستان به سفارت جلوگیری کرده و تهدید کردند که در صورت نزدیک شدن به سفارت، به روی نیروهای پلیس شلیک خواهند کرد.

صلاح قاشقجی-فرزندبزرگ جمال خاشقجی

پس از پناه بردن فرزند و همسر خاشقجی به سفارت روسیه، پوتین رئیس‌جمهوری روسیه دستور داد تا پناهندگی سیاسی این دو نفر مورد پذیرش قرار گیرد و به مسکو منتقل شوند.۲۲ مهر ۱۳۹۷

روزنامه «خبر» چاپ ترکیه امروز (شنبه۲۸ مهر ۱۳۹۷) نوشت، خاشقجی هفت روز پیش از ناپدید شدن، آپارتمانی را در ساختمانی در منطقه توپکاپی شهر استانبول خریداری کرد. فیلم‌های ضبط شده توسط دوربین‌های مدار بسته رفت‌وآمدهای خاشقجی و خدیجه را در این مقطع زمانی نشان می‌دهند.

در این ویدئوها خروج خاشقجی از ساختمان در ساعت ۴:۵۷ صبح روز سه‌شنبه- روزی که ناپدید شد- برای استقبال از نامزدش را نشان می‌دهد، سپس آن دو ساعت ۴:۵۸ صبح دوباره وارد ساختمان شدند.

ویدئوهای دیگری نشان می‌دهد آن دو بار دیگر در ساعت ۱۲:۱۷ وارد ساختمان شدند.

خاشقجی در همان روز (سه‌شنبه دوم اکتبر ۲۰۱۸) پس از ورودش به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول برای انجام کارهای مربوط به ازدواجش با خدیجه ناپدید شد. خدیجه در این ویدئو همراه با خاشقجی دیده می‌شود.

آخرین باری که او دیده شد، در ساعت ۱۳:۱۴ روز سه‌شنبه بود که در ویدئو در حال ورود به ساختمان کنسولگری دیده شد و پس از آن دیگر اثری از او یافت نشد تا اینکه عربستان عصر روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای از سوی سعود بن عبدالله المعجب، دادستان کل این کشور اعلام کرد، تحقیقات اولیه در این پرونده نشان می‌دهد که درگیری که میان خاشقجی و کسانی که در کنسولگری در حال صحبت با او بودند، موجب درگیری فیزیکی و در نهایت مرگ او شد.

انتشار تصاویر جدید از خاشقجی پیش از ناپدید شدنش

***

پادشاه عربستان  بهمراه ولیعهد بافرزندجمال خاشقچیصلاح خاشقچی

سلمان‌ بن عبدالعزیز پادشاه و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان با فرزند روزنامه‌نگار کشته شده سعودی دیدار کردند.

هافینگتون پست: ابراز همدردی

قاتل(آمرقتل)باپسرمقتول-صلاح خاشقچی

با این حال روزنامه «ایندیپندنت» به نقل از منابع خود گزارش داده که سه فرزند خاشقجی همراه با همسر سابقش مدتی پیش از طریق امارات به آمریکا گریخته‌اند و «صلاح خاشقجی» فرزند چهارم وی که در ریاض مانده، ممنوع‌الخروج شده است./ ۰۱آبان۱۳۹۷

دیدار سلمان‌ بن عبدالعزیز پادشاه (انگشت اشاره) و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان با صلاح خاشقجی-فرزندمقتول

احتمال به صلاح می گوید:نگران نباش،قاتل را محاکمه میکنیم ولی نپرس که چه کسی دستورقتل پدر راداده،چون محمدم نمیخواسته اورابکشد،فقط گفته بود اورا-کت بسته-به عربستان بیاوریدکه آن مقاومت کرد-حرف گوش نکرد ومأمورین ناچارشدند…محمد بیگناه است،نگفته بود بدنش رابعدازکشتن،بااره تکه تکه کنند!دیگه پیش آمد، سیدصلاح!تو بیا پیش ما،یک کُرسی خوبی بهت میدیم…

عجب پادشاه مهربانی!باقاتل رفته به دلجویی زندانی

مدیریت سایت-پیراسته فر:ازطرفی «صلاح» راممنوع الخروج کرده اند وحالا بهمراه  دستوردهنده قتل خاشقچی می آیندبرای دلجویی فرزندش که این اجازه راندارد ازکشورخارج شود!

البته درخبرهاداشتیم که صلاح بامادرش به روسیه پناهنده شده 

میخواستندبزور«خاشقچی»رابه عربستان منتقل کنندکه  مقاومتش موجب مرگش شده

مظنون اصلی«ولیعهد»مأمورتحقیق!

 «مالکولم نانس» تحلیلگر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA)، در مصاحبه با شبکه خبری ان‌بی‌سی نیوز آمریکا، در خصوص آینده پرونده «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد و مقتول سعودی پیش‌بینی‌هایی کرد.

سعودی‌ها سه هفته پس از ناپدید شدن خاشقچی، بالاخره بامداد روز شنبه۲۰ اُکتُبر۲۰۱۸ (۲۸ مهر ۱۳۹۷) قبول کردند که وی زنده از کنسولگری آنها در عربستان خارج نشده است؛ روایت عربستان این است که چند نفر می‌خواسته‌اند که خاشقچی را به بازگشت به عربستان مجاب کنند ولی خاشقچی در برابر خواسته آنها مقاومت کرده و کشته شده است.

پس از سفر چند روز پیش «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا به ریاض، سی‌ان‌ان گزارش داد که قرار است قتل خاشقچی نتیجه «اشتباه در بازجویی» اعلام شود؛ و همینطور هم شد.

پادشاه سعودی در پی قبول مسئولیت مرگ این روزنامه‌نگار منتقد، مظنون اصلی یعنی «محمد بن سلمان» ولی عهد این کشور را مأمور پیگیری ماجرا و پاکسازی دستگاه اطلاعاتی سعودی کرد.

تاکنون ۱۸ نفر دستگیر شده‌اند. روز قتل خاشقچی، ۱۵ نفر وارد خاک ترکیه شدند و عصر همان روز از ترکیه خارج شدند.

۷ نفر از آنها از محافظان شخصی بن‌سلمان بودند و یکی از آنها هم دو روز پیش در تصادف جان باخت.

***

فائل صوتی «چگونگی قتل خاشقچی» منتشرشد

سایت «عربی پست» در گزارشی صوتی بخشی هایی از نوار ۲۲ دقیقه ای ضبط شده از زمان ورود جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد رژیم سعودی به داخل کنسولگری و حرف های رد و بدل شده بین او و مسئولان کنسولگری و تیم قاتلان و جزئیات به قتل رسیدنش را منتشر کرد.

این رسانه نوشت: این همان نوار صوتی است که مسئولان ترکیه در اختیار دارند و شیوه حذف فیزیکی خاشقجی را از زمان ورود به کنسولگری تا زمان قتل و قراردادن تکه تکه های جسدش در کیسه ها را برملا می کند.

این گزارش صوتی با استناد به نوار ضبط شده حقیقت آن چیزی که برای خاشقجی از زمان ورود به کنسولگری روی داده است تا زمان قتل او به دست تیم ۱۵ نفره قاتلان که برای همین منظور به ترکیه سفر کرده بودند، توضیح داده شده است.

کنسول عربستان در استانبول برکنار شد

این نوار لحظات اولیه ورود خاشقجی در ساعت یک و چهارده دقیقه ظهر دوم ماه اکتبر جاری به کنسولگری را مستندسازی کرده است که «محمد العتیبی» کنسول عربستان از خاشقجی استقبال و با او خوش و بش می کند. ۲ دقیقه بعد، دو یا سه نفر وارد اتاق کنسول می شود و یکی از آنها به خاشقچی می گوید «تو تحت پیگرد هستی، لطفا با ما بیا.. »سپس بحث و جدل بین جمال و این افراد که وارد اتاق کنسول شده بودند، آغاز می شود.

این نوار فاش کرد که رهبر تیم قاتلان سپس از خاشقجی می خواهد نامه ای خطاب به خانواده اش بنویسد و در آن بگوید که می خواهد به خواست خودش به عربستان برگردد، اما خاشقجی درخواست آنها را رد می کند و رو در روی آنها فریاد می زند و می گوید که فردی در خارج از کنسولگری منتظر است که در صورت تاخیر بیش از یک ساعته، به مراجع مربوط اطلاع خواهد داد. این امر باعث شد تا افراد یاد شده به او نزدیک شوند و «آمپولی به وی تزریق کنند »که در این هنگام خاشقجی تلاش می کند تا مقاومت کند و می گوید: “آمپول را از من دور کنید، به شما اجازه نمی دهم”.. آنها در نهایت خاشقجی را کنترل کرده و آمپول را تزریق می کنند که او را نمی کشد، بلکه او را بیهوش می کند. «سپس کیسه ای پلاستیک روی سر خاشقجی می کشند تا نتواند نفس بکشد». این بدان معنا است که آنها اول او را بیهوش کرده و سپس خفه کرده اند.

این نوار لحظات بعدی را روایت می کند که گروه یاد شده پیکر خاشقجی را تکه تکه می کنند و سپس صدای کنسول شنیده می شود که فریاد می زند: «این کار را خارج از کنسولگری انجام دهید، برایم مشکل درست نکنید

منظور کنسول عربستان در اینجا« تکه تکه کردن خاشقجی» بود.

این نوار روایت می کند که آنها سپس تکه های جسد را در کیسه ها گذشته و آنها را داخل چمدان ها قرار داده و از ساختمان کنسوگری خارج می کنند.

گزارش سایت عربی پست حاکی است که وزارت اطلاعات ترکیه نسخه ای از نوار را به کشورهای ذیربط در پرونده و «جنیا هاسبل »رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) داده است که یک روز قبل از سخنرانی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از آنکارا دیدن کرد. اردوغان در این سخنرانی جزئیات جنایت را فاش کرد.

این سایت نوشت: نوار موجود در اختیار سازمان اطلاعات ترکیه است و مدت آن ۲۲ دقیقه است و ممکن است بخشی از نوارهای دیگری باشد که در اختیار مسئولان ترکیه است و هنوز درباره آن حرفی نزده اند./۰۴ آبان ۱۳۹۷تسنیم

***

چگونگی قتل جمال خاشقچی

روزنامه صباح ترکیه نوشت: سه نفر از اعضای تیم بر روند عملیات معدوم کردن جسد نظارت داشتند و این سه عبارتند از ماهر المطرب، صلاح الطبیقی و ذعار غالب الحربی.

فرماندهی بعهده  ماهر المطرب  بود.

این سه نفر فقط در روز ترور پس از ارتکاب جنایت به منزل کنسول سعودی رفتند و این تیم اقدام به تکه تکه کردن جسد در کنسولگری کردند و این سه نفر در واقع جسد را به طور کامل در منزل کنسول معدوم کردند.

 المطرب منزل کنسول را در ساعت ۱۶:۵۳ به سوی هتل و سپس فرودگاه ترک کرد و در ساعت ۱۸:۲۰ استانبول را ترک کرد

 الطبیقی و الحربی در منزل کنسول تا ساعت ۱۹:۳۰ ماندند و سپس به سوی هتل و از آنجا به فرودگاه رفتند و در ساعت ۲۲:۴۶ استانبول را ترک کردند.

جسد تکه تکه شد و در پنج چمدان قرار داده شد و به منزل کنسول با خودرو دیپلماتیک وابسته به کنسولگری سعودی منتقل شد و این را دوربین های مقابل منزل کنسول در ساعت ۱۵:۰۹ ثبت کرده اند.۱۲ آبان ۱۳۹۷جام جم

توضیحات مدیریت سایت-پیراسته فر:جمال برای ثبت ازدواج جدیدش در جمعه۲۸ سپتامبر ۲۰۱۸(۶ مهر ۱۳۹۷)برای اولین بار به کنسولگری سعودی در استانبول مراجعه کرده بود -که ظاهراً کنسولگری مدارکی خواسته بودندکه بهمراه نداشته-وشایدبهانه ای بوده برای کشاندن مجدد به قتلگاه- وقرارشده بودکه درمراجعه بعدی ارائه دهد،زمان مراجعه چهارروزبعدتعیین می شود،یعنی سه شنبه، ۱۰ مهر ۱۳۹۷ (۲اکتبر۲۰۱۸)،

کنسول عربستان در استانبول برکنار شد

« آقای محمد العتیبی» کنسول عربستان موضوع را به اطلاع مسئولین بالادستی می رساند،بن سلمان هم درجریان روزموعودبوده،

5bbdabac95a59730308b457c

خاشقچی  بهمراه نامزدش برای باردوم در روز ۱۰ مهرماه۱۳۹۷ (۲ اکتبر۲۰۱۸)  به ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول می رود.که میخواسته نامزدش هم واردشود که ازورودخانم چنگیزممانعت می کنند.

انتشار تصاویر جدید از خاشقجی پیش از ناپدید شدنشجمال خاشقچی قبلاً با«دکتر آلا نصیف»ازدواج داشته

چگونگی قتل

لحظات اولیه ورود خاشقجی در ساعت یک و چهارده دقیقه ظهر( روز سه شنبه۱۰ مهر ۱۳۹۷) به کنسولگری بوده است که «محمد العتیبی» کنسول عربستان از خاشقجی استقبال و با او خوش و بش می کند. ۲ دقیقه بعد، دو یا سه نفر وارد اتاق کنسول می شود و یکی از آنها به خاشقچی می گوید «تو تحت پیگرد هستی، لطفا با ما بیا.. »سپس بحث و جدل بین جمال و این افراد که وارد اتاق کنسول شده بودند، آغاز می شود.

 رهبر تیم جنایت، از خاشقجی می خواهد نامه ای خطاب به خانواده اش بنویسد و در آن بگوید که می خواهد به خواست خودش به عربستان برگردد، اما خاشقجی مخالفت وبادادوفریاد می گوید که فردی در خارج از کنسولگری منتظر است که در صورت تاخیر بیش از یک ساعته، به مراجع مربوط اطلاع خواهد داد،آبرویتان می رود!مأمورین بن سلمان اورامی گیرند و «آمپولی به وی تزریق کنند »که در این هنگام خاشقجی تلاش می کند تا مقاومت کند و می گوید:«آمپول را از من دور کنید، به شما اجازه نمی دهم.. »آنها در نهایت خاشقجی را کنترل کرده و آمپول را تزریق می کنند که او را نمی کشد، بلکه او را بیهوش می کند. «سپس کیسه ای پلاستیک روی سر خاشقجی می کشند تا نتواند نفس بکشد».

پیکر خاشقجی را تکه تکه می کنند و سپس صدای « محمد العتیبی»کنسول شنیده می شود که فریاد می زند: «این کار (قطعه قطعه کردن) راخارج از کنسولگری انجام دهید، برایم مشکل درست نکنید

آنها سپس تکه های جسد را در کیسه ها گذشته و آنها را داخل چمدان ها قرار داده و از ساختمان کنسوگری خارج می کنند.

۲هفته بعدازحادثه قتل، پایگاه خبری «هاف پست عربی »نوشت: وزارت اطلاعات ترکیه نسخه ای از نوار ۲۲ دقیقه ای را به «جنیا هاسبل »رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) داده است که یک روز قبل از سخنرانی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از آنکارا دیدن کرد.

چگونگی قتل جمال خاشقچی

سه نفر از اعضای تیم بر روند عملیات معدوم کردن جسد نظارت داشتند و این سه عبارتند از:

۱- ماهر عبدالعزیزالمطرب 

۲- صلاح محمد الطبیقی

۳- ذعار غالب الحربی.

فرماندهی بعهده  ماهر المطرب  بود.

این سه نفر فقط در روز ترور پس از ارتکاب جنایت به منزل کنسول سعودی رفتند و این تیم اقدام به تکه تکه کردن جسد در کنسولگری کردند و این سه نفر در واقع جسد را به طور کامل در منزل کنسول معدوم کردند.

 المطرب منزل کنسول را در ساعت ۱۶:۵۳ به سوی هتل و سپس فرودگاه ترک کرد و در ساعت ۱۸:۲۰ استانبول را ترک کرد

 الطبیقی و الحربی در منزل کنسول تا ساعت ۱۹:۳۰ ماندند و سپس به سوی هتل و از آنجا به فرودگاه رفتند و در ساعت ۲۲:۴۶ استانبول را ترک کردند.

جسد تکه تکه شد و در پنج چمدان قرار داده شد و به منزل کنسول با خودرو دیپلماتیک وابسته به کنسولگری سعودی منتقل شد و این را دوربین های مقابل منزل کنسول در ساعت ۱۵:۰۹ ثبت کرده اند./این قسمت ازگزارش بنقل ازروزنامه صباح ترکیه است.

دفتر دادستانی کل ترکیه  پنجشنبه( ۱۷ آبان ۱۳۹۷) فرضیه ذوب شدن جسد «جمال خاشقچی» رونامه نگار منتقد رژیم سعودی را در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه با اسید و مواد شیمیایی تایید کرد.

 دادستانی کل ترکیه گفت: درمنزل سرکنسول سعودی در استانبول، بقایای« اسید هیدروفلوئوریک» و مواد شیمیایی خاص پیدا شده است و بر اساس نتایج تحقیقات انجام گرفته ،جسد جمال خاشقچی با اسید کاملا محو شده است. واین مأموریت توسط این ۳نفرانجام گرفته است.

رئیس!مأموریت باموفقیت انجام شد!

روزنامه نیویورک تایمز ۱۳نوامبر۲۰۱۸(۲۲ آبان ۱۳۹۷)به نقل از ۳ منبع مطلع از فایل صوتی مربوط به قتل جمال خاشقچی می نویسد:درمدت کوتاهی بعد از کشته شدن وی، ماهر عبدالعزیز مطرب از طریق تلفن به مافوق خود در عربستان سعودی می‌گوید که به رئیست(محمد بن سلمان ) بگو، ماموریت انجام شد.

مشخصات قاتلان خاشقچی

ماهر عبدالعزیزالمطرب کیست؟

محافظ بن سلمان

المطرب از نزدیکترین افراد به محمد بن سلمان ولیعهد عربستان است که سابقه خدمت دو ساله در سفارت عربستان در لندن رادارد.«فرماندهی قتل خاشقچی»

در همان روز ۴ بار با دفتر ولی‌عهد سعودی تماس گرفته و دستوراتی را دریافت کرده است»، المطرب در این تماس‌ها که مستقیما از داخل کنسولگری سعودی در استانبول گرفته شده، با «بدر العساکر» رئیس دفتر محمد بن سلمان صحبت کرده است. وی در همان زمان تماسی هم با یک شماره آمریکایی گرفته است. صاحب این شماره افشا نشده است،که احتمال داده اند این شماره آمریکایی متعلق به سفارتخانه سعودی در واشنگتن یا شخص «خالد بن سلمان» سفیر ریاض در این کشور باشد.

صلاح محمدالطبیقی کیست؟

کدام پزشکی جمال خاشقچی را مثله کرده است؟

صلاح محمدالطبیقی – پزشک  نظامی ارشد در وزارت کشور عربستان است«دکترمرگ»

او که یکی از مسئولان سازمان پزشکی قانونی سازمان امنیت عربستان است .

الطبیقی ،متخصص  رشته‌ی کالبدشناسی ،فارغ التحصیل از دانشگاه گلاسکو اسکاتلند می باشدکه فاجعه ازنظرفنی بامدیریت صلاح انجام گرفته

ذعار غالب الحربی کیست؟

الحربی  ازمحافظان کاخ ولیعهداست که اخیراًبه خاطر محافظت رضایتبخش  از  محمد بن سلمان ارتقائ درجه دریافت کرده است.

 ۱۵نفربرای  ربایش وقتل جمال خاشقچی مأموریت داشتند

اسامی سفیران قتل:مشعل سعد البوستانی، صالح محمد الدبیخی، نایف حسن العریفی، محمد سعد الزهرانی، خالد عیضه العتیبی، منصور عثمان باحسین، عبد العزیز محمد الحساوی، ولید عبدالله الشهری، ترکی مسرف الشهری، ثائر غالب الحربی، ماهر عبد العزیز مطرب، فهد شبیب البلوی، بدر لافی العتیبی، مصطفى محمد المدنی، سیف سعد القحطانی

این افراد یک ساعت پیش از ورود خاشقچی به کنسولگری ریاض در استانبول، وارد این ساختمان شده و سه ساعت پس از ورود وی، از آن خارج شدند.

این ۱۵ مأمورامنیتی عربستان، در تاریخ چهارشنبه سوم اکتبر۲۰۱۸(۱۱ مهر ۱۳۹۷) با دو هواپیمای جت خصوصی وارد استانبول شده و بعد از ناپدید شدن خاشقچی، ضمن تقسیم شدن به دو گروه، به دبی و قاهره پرواز کردند

 آخرین جملات جمال خاشقچی:دارم خفه میشم

نظیف کرمان، رئیس بخش تحقیقات در روزنامه صباح ترکیه به الجزیره گفت: نوارهای صوتی که درباره قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در کنسولگری عربستان در استانبول است و در دست مقامات ترکیه قرار دارد، نشان می‌دهد که قاتلان کیسه‌ای را روی سر خاشقجی گذاشته و وی را خفه کرده‌اند و این فایل‌ها لحظات آخر از زندگی این روزنامه‌نگار را نشان می‌دهند.

آخرین حرف‌های خاشقجی این بود: «دارم خفه‌ می‌شوم، این کیسه را از سرم دور کنید. من فوبیای خفگی دارم.» این آخرین صحبت‌هایش بود و قاتلان او را در عملیاتی که هفت دقیقه طول کشید، خفه کردند.

کرمان گفت: تیم عربستانی مسئول قتل خاشقجی حین عملیات مثله کردن جسدش، کیسه‌هایی را کف اتاق گذاشتند تا خون به بیرون درز نکند

 عملیات مثله کردن به دست صلاح الطبیقی، کارشناس پزشکی قانونی عربستان در ۱۵ دقیقه انجام شد و بعد جسد مثله شده را در پنج چمدان بزرگ گذاشته و به خودروی وابسته به کنسولگری عربستان منتقل کردند./یکشنبه، ۲۰ آبان ۱۳۹۷

***

 امروز(پنج‌شنبه۳ آبان ۱۳۹۷)«صلاح خاشقجی» اجازه گرفت تاازعربستان به امریکابرود.

طبق اعلام دو منبع نزدیک به خانواده خاشقجی که نخواستند نامشان افشا شود، صلاح به همراه خانواده‌اش با ورود به واشنگتن، به مادر و سه خواهر و برادر خود که در آمریکا اقامت داشتند، پیوسته است.

سفر فرزند ارشد خاشقجی به آمریکا در حالی صورت گرفته که چند ماه پیش مقامات دولت سعودی او را ممنوع‌الخروج کرده بودند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد “مایک پمپئو” وزیر امور خارجه آمریکا از مقامات سعودی خواسته بود اجازه خروج فرزند خاشقجی از عربستان سعودی و ورود او به آمریکا را بدهند.

***

پیش بینی ازمسببین قتل خاشقچی

مالکوم نانس پیش‌بینی کرده: اولین گام این خواهد بود که جوان‌ترین عضو گروه (قاتلان) اعدام یا ناپدید می‌شود. وبعد خانواده و قبیله آن جوان، مورد لطف شاه عربستان سعودی قرار خواهند گرفت ومابقی افراد گروه   هم همگی به مکه تبعید می‌شوند»./۲۹ مهر ۱۳۹۷فارس

یکی از منابع ترکیه‌ای به رویترز گفت:” ارزیابی اولیه پلیس ترکیه این است که آقای خاشقچی در داخل کنسولگری عربستان به قتل رسیده است. ما معتقدیم که این قتل از پیش برنامه‌ریزی شده بوده و سپس جسد به خارج از کنسولگری منتقل شده است”. همزمان با انتشار خبر قتل خاشقجی در رسانه‌ها، یک منبع بلندپایه پلیس ترکیه به وبگاه خبری-تحلیلی میدل ایست آی گفته خاشقجی قبل از قتل به طرز وحشیانه‌ای شکنجه شده و سپس جسد او قطعه قطعه شده است. این منبع تصریح کرد: خاشقجی ” به طرز وحشیانه‌ای شکنجه، کشته و سپس قطعه قطعه شد. از همه چیز فیلم‌برداری شد تا ثابت شود ماموریت انجام شده است و نوار هم از کشور (ترکیه) خارج شد”. خبرگزاری رویترز گفته ناپدید شدن خاشقجی احتمالا اختلاف در روابط عربستان و ترکیه را عمیق‌تر خواهد کرد. روابط این دو کشور از قبل به دلیل اعزام سربازان ترکیه‌ای به دوحه تش‌آلود بوده است.
سابقه عربستان درربودن مخالفینش ازکشورهای دیگر
 سابقه عربستان در ربودن معارضانش از خارج باعث شده بن سلمان در مظان اتهام قرار گیرد. از سال ۲۰۰۳ تاکنون، حداقل سه شاهزاده معارض، از قلب اروپا ربوده شده و به عربستان بازگردانده شده‌اند. در سال ۲۰۰۴، شاهزاده سلطان بن ترکی، دولت ریاض را به ربودنش متهم کرد. این شاهزاده گفته نیرو‌های حکومتی پس از بیهوش کردنش، او را با هواپیما به ریاض بازگردانده‌اند.

***

جمال خاشقجی روزنامه‌نگار، نویسنده و مدیر و سردبیر پیشین کانال خبری العرب‌نیوز بود. او همچنین سردبیر روزنامه سعودی الوطن بود و آن را به پایگاه ترقی‌خواهان سعودی تبدیل کرده بود.

خاشقجی در سال ۲۰۱۷ از عربستان مهاجرت کرد. او می‌گفت که حکومت عربستان او را از دسترسی به توئیتر محروم کرده و سپس مقالاتی در انتقاد از رژیم سعودی می‌نوشت. او بخصوص از منتقدین سرسخت محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و ملک سلمان پادشاه این کشور بود. او همچنین با دخالت عربستان سعودی در یمن مخالفت می‌ورزید.

جمال خاشقجی در سال ۱۹۵۸ (۱۳۳۷) در شهر مدینه به دنیا آمد. پدر بزرگ ترک‌تبار او محمد خاشقجی همسری سعودی اختیار کرده و پزشک مخصوص ملک عبدالعزیز بنیانگذار پادشاهی سعودی بود.

خاشقچی درماجرای مک فارلین-ایران

جمال، برادرزاده عدنان خاشقجی دلال اسلحه و میلیاردر معروف سعودی در(آبان ۱۳۶۵)نوامبر ۱۹۸۶  است‌که در ماجرای تحویل مخفیانه اسحله توسط آمریکا و اسرائیل به ایران(ماجرای مک فارلین) یا ایران کنترا، دست داشت. او همچین پسر دایی دودی فاید معشوق پرنسس دایانا است.

خاشقچی تحصیلکرده امریکابود

جمال خاشقجی تحصیلات ابتدایی و دبیرستانی را در عربستان گذراند و در سال ۱۹۸۲ (۱۳۶۱) از «دانشگاه ایندیانا در آمریکا» در رشته مدیریت بازرگانی فارغ التحصیل شد.

اولین کاررسانه ای «کتابفروشی»بود

جمال خاشقجی زندگی کاری را از همکاری با یک کتابفروشی معروف در عربستان از سال ۱۹۸۳ (۱۳۶۱) آغاز کرد و یک سال بعد به همکاری با مطبوعات عربستان پرداخت، و چندی به خبرنگاری برای روزنامه‌ها و مجلات عربی از جمله شرق الاوسط اشتغال داشت.

او تا سال ۱۹۹۹ (۱۳۷۸) در کشورهای متعدد خاورمیانه و آفریقا از جمله افعانستان، الجزایر، کویت و سودان به گزارشگری می‌پرداخت و گفته می‌شود که در دوران گزارشگری در افغانستان با سرویس‌های اطلاعاتی عربستان سعودی و آمریکا همکاری داشت.

جمال خاشقجی از ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۳ (۱۳۸۱) به سردبیری روزنامه الوطن چاپ سعودی منصوب شد اما بعدتر، به دلیل آنکه اجازه داده بود در روزنامه‌اش مطلبی در انتقاد از ابن تمیمه بنیانگذار وهابیت چاپ شود، به دستور وزارت مطبوعات عربستان از سردبیری الوطن برکنار شد. و از اینجا بود که او در غرب به عنوان فردی آزادی‌خواه و مترقی شهرت یافت.

دیدگاه‌های وهابی‌ها و نظرات اخوان‌المسلمین که گزارش‌هایی در مورد عضویت خاشقجی در آن منتشر شده، از ابتدا با یکدیگر در اختلاف و تعارض بوده‌اند.

خاشقجی بعد از اخراج از الوطن به لندن رفت و به عنوان مشاور امور مطبوعاتی شاهزاده ترکی الفیصل سفیر وقت عربستان در بریتانیا و سپس آمریکا به کار پرداخت.

شاهزاده ترکی الفیصل از سال ۱۹۷۷ تا ۲۰۰۱ به مدت ۲۴ سال رئیس استخبارات عربستان سعودی بود و درست ۱۰ روز پیش از حمله به برج‌های بازرگانی نیویورک در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به طور ناگهانی از سمت خود استعفا داده بود.

خاشقجی در سال ۲۰۰۷ بار دیگر به عنوان سردبیر الوطن به کار مشغول شد. اما سه سال بعد چاپ شعری در انتقاد از سلفی‌گری در این روزنامه به استعفای اجباری او منجر شد. او به خارج از عربستان رفت و به عنوان تحلیلگر سیاسی در رسانه‌های ببن‌المللی چون سی‌ان‌ان، بی‌بی‌سی و الجزیره شهرت یافت.

خاشقجی در سال ۲۰۱۷ به آمریکا رفت و از سپتامبر ۲۰۱۷ به همکاری با روزنامه واشنیگتن پست پرداخت.

او از منتقدین سرسخت محمد بن سلمان ولیعهد قدرتمند سعودی بود و در مقالاتش از مسیر جدید سیاست خارجی عربستان سعودی در دوران محمد بن سلمان انتقاد می‌کرد.

او ضمن دفاع از برخی اصلاحات محمد بن سلمان مثل آزاد کردن رانندگی برای زنان، سرکوب رسانه‌ها و منتقدین و بازداشت فعالان زن را محکوم می‌کرد.

خاشقجی با داشتن دو میلیون دنبال‌کننده در توئیتر یکی از مشهورترین کارشناسان جهان عرب محسوب می‌شد.

اخبارمحرمانه عربستان درسینه جمال خاشقچی

هفته‌نامه اسپکتیتور چاپ بریتانیا در مطلبی که به تازگی منتشر کرده، پرده از جزئیات مهمی از فعالیت‌های خاشقجی برداشته است؛ از جمله اینکه او در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ میلادی در افغانستان و سودان با اسامه بن‌لادن رهبر القاعده روابطی دوستانه برقرار کرد.

خاشقچی ازروابط صمیمانه عربستان بابن لادن مطلع بود.بابن لادن مصاحبه کرده بود

بر اساس اطلاعات منتشر شده در این گزارش، او در‌آن زمان به خدمت دستگاه اطلاعاتی عربستان که ریاستش با پرنس ترکی بود درآمد، تا بن‌لادن را به آشتی با حکومت سعودی ترغیب کند. او اسامه را در کوه‌های تورا بورا و نیز در سال ۱۹۹۵ (۱۳۷۴) در سودان ملاقات کرد و چند مصاحبه نیز با او انجام داد.

خاشقجی تنها فرد خارج از خاندان پادشاهی سعودی بود که از مناسبات نزدیک حکومت سعودی با بن‌لادن تا قبل از حمله به برج‌های بازرگانی آمریکا در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ آگاهی داشت. پس از این حمله، او از بن‌لادن فاصله گرفت.

جان بردلی نویسنده و روزنامه‌نگار و کارشناس جهان عرب که با مطبوعات معتبری چون اکونومیست، نیوزویک، دیلی‌تلگراف و اسپکتیتور همکاری دارد و از نزدیک با جمال خاشقجی نیز همکار بوده، در هفته‌نامه اسپکتیتور نوشته است که تمایلات اسلامگرایانه جمال خاشقجی در زرورقی از آزدایخواهی و دموکراسی‌طلبی پیچیده شده بود.

خاشقجی از دهه ۷۰ به اخوان المسلمین پیوسته بود، با همان هدف این جنبش: زدودن نفوذ غرب از جهان اسلام. تفاوت و اختلاف او با وهابیت در این بود که خاشقجی بنا به روش اخوان‌المسلمین معتقد بود که حکومت اسلامی باید از طریق انتخابات آزاد در تمام خاورمیانه برقرار شود.

جان بردلی می‌‌نویسد توجه تنها به جنبه مردم‌سالاری‌خواهی جمال خاشقی انسان را از فهم درست آنچه در درون دینامیسم قدرت در عربستان سعودی می‌گذرد، دور می‌کند. به اعتقاد جان بردلی خاندان پادشاهی سعودی به صورت مافیایی عمل می‌کند. پیوستن به آن همیشگی است و ترکش می‌تواند موجب مرگ شود و جمال خاشقجی در شبکه چنین خاندانی گیر کرده بود. جان بردلی مرگ خاشقجی را قتلی مافیایی عنوان می‌کند.

به نوشته جان بردلی، خاشقجی به دلیل شخصیت و نفوذش به بزرگترین خطر سیاسی برای شاهزاده بن سلمان در خارج از خاندان پادشاهی سعودی تبدیل شده بود و وخیم‌تر از آن او در خارج از خاندان پادشاهی سعودی تنها کسی بود که از ارتباطات نزدیک حکومت سعودی با اسامه بن‌لادن تا قبل از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ آگاه بود. این اطلاعات می‌توانست در صورت بالا گرفتن اختلافات او با خاندان سعودی خطرناک شود.

به نوشته جان بردلی خاشقجی زمانی که مشاور پرنس ترکی در لندن و واشنگتن بود بار دیگر با سرویس‌های اطلاعاتی بریتانیا، عربستان و آمریکا مرتبط شد و به اطلاعات داخلی بسیار گرانبهایی دسترسی داشت.

نشریه اسپکتیتور به نقل از جان بردلی می‌نویسد در سال ۲۰۰۵ (۱۳۸۴) یک مقام رسمی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، از طرحی فانتزی برای عربستان سعودی به او خبر داده بود. این طرح که جان بردلی آن را مسخره می‌خواند این بود که پادشاهی سعودی برکنار شود و پس از تسلط آمریکا بر نفت سعودی، شورایی از نخبگان عربستان، در مکه، اداره این کشور را در دست گیرد.

این مقام پنتاگون گفته بود که ما در این رابطه با گروهی سه نفره در ارتباط هستیم. یکی از این سه نفر به گفته جان بردلی، جمال خاشقجی بود. جان بردلی می‌گوید هرچند این طرح، طرحی فانتزی بیش نبود ولی نشانگر اهمیت خاشقجی در چشم کسانی بود که نقشه‌های دیگری برای عربستان در سر داشتند.

جان بردلی در اسپکتیور به نقل از یکی از دوستان خاشقجی می‌نویسد چند هفته پیش، محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به خاشقجی بر اساس سنن قبیله‌ای پیشنهاد آشتی‌کنان و تصدی سمت مشاور خود را داده بود. اما خاشقجی این پیشنهاد را تحت عنوان اصول اخلاقی و مذهبی رد کرد و این شاید آخرین اقدامی بود که سقوط مرگبار او را رقم زد.

بخصوص که خاشقجی در اوائل سال ۲۰۱۸ حزبی سیاسی در آمریکا تشکیل داده بود به اسم «دموکراسی برای جهان عرب، اکنون» که هدفش تأسیس حکومت اسلامی در سراسر منطقه از طریق انتخابات آزاد بود. به نوشته جان بردلی ،کابوس بن سلمان از قدرت‌گیری یک اپوزیسیون اسلامی به رهبری خاشقجی به واقعیت نزدیک‌تر می‌شد. /رادیوفردا

 

توضیحات مدیریت سایت-پیراسته فر:جمال برای ثبت ازدواج جدیدش در جمعه۲۸ سپتامبر ۲۰۱۸(۶ مهر ۱۳۹۷)برای اولین بار به کنسولگری سعودی در استانبول مراجعه کرده بود -که ظاهراً کنسولگری مدارکی خواسته بودندکه بهمراه نداشته-وشایدبهانه ای بوده برای کشاندن مجدد به قتلگاه- وقرارشده بودکه درمراجعه بعدی ارائه دهد،زمان مراجعه چهارروزبعدتعیین می شود،یعنی سه شنبه، ۱۰ مهر ۱۳۹۷ (۲اکتبر۲۰۱۸)،

کنسول عربستان در استانبول برکنار شد

« آقای محمد العتیبی» کنسول عربستان موضوع را به اطلاع مسئولین بالادستی می رساند،بن سلمان هم درجریان روزموعودبوده،

5bbdabac95a59730308b457c

خاشقچی  بهمراه نامزدش برای باردوم در روز ۱۰ مهرماه۱۳۹۷ (۲ اکتبر۲۰۱۸)  به ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول می رود.که میخواسته نامزدش هم واردشود که ازورودخانم چنگیزممانعت می کنند.

انتشار تصاویر جدید از خاشقجی پیش از ناپدید شدنشجمال خاشقچی قبلاً با«دکتر آلا نصیف»ازدواج داشته

چگونگی قتل

لحظات اولیه ورود خاشقجی در ساعت یک و چهارده دقیقه ظهر( روز سه شنبه۱۰ مهر ۱۳۹۷) به کنسولگری بوده است که «محمد العتیبی» کنسول عربستان از خاشقجی استقبال و با او خوش و بش می کند. ۲ دقیقه بعد، دو یا سه نفر وارد اتاق کنسول می شود و یکی از آنها به خاشقچی می گوید «تو تحت پیگرد هستی، لطفا با ما بیا.. »سپس بحث و جدل بین جمال و این افراد که وارد اتاق کنسول شده بودند، آغاز می شود.

 رهبر تیم جنایت، از خاشقجی می خواهد نامه ای خطاب به خانواده اش بنویسد و در آن بگوید که می خواهد به خواست خودش به عربستان برگردد، اما خاشقجی مخالفت وبادادوفریاد می گوید که فردی در خارج از کنسولگری منتظر است که در صورت تاخیر بیش از یک ساعته، به مراجع مربوط اطلاع خواهد داد،آبرویتان می رود!مأمورین بن سلمان اورامی گیرند و «آمپولی به وی تزریق کنند »که در این هنگام خاشقجی تلاش می کند تا مقاومت کند و می گوید:«آمپول را از من دور کنید، به شما اجازه نمی دهم.. »آنها در نهایت خاشقجی را کنترل کرده و آمپول را تزریق می کنند که او را نمی کشد، بلکه او را بیهوش می کند. «سپس کیسه ای پلاستیک روی سر خاشقجی می کشند تا نتواند نفس بکشد».

پیکر خاشقجی را تکه تکه می کنند و سپس صدای « محمد العتیبی»کنسول شنیده می شود که فریاد می زند: «این کار (قطعه قطعه کردن) راخارج از کنسولگری انجام دهید، برایم مشکل درست نکنید

آنها سپس تکه های جسد را در کیسه ها گذشته و آنها را داخل چمدان ها قرار داده و از ساختمان کنسوگری خارج می کنند.

۲هفته بعدازحادثه قتل، پایگاه خبری «هاف پست عربی »نوشت: وزارت اطلاعات ترکیه نسخه ای از نوار ۲۲ دقیقه ای را به «جنیا هاسبل »رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) داده است که یک روز قبل از سخنرانی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از آنکارا دیدن کرد.

چگونگی قتل جمال خاشقچی

سه نفر از اعضای تیم بر روند عملیات معدوم کردن جسد نظارت داشتند و این سه عبارتند از:

۱- ماهر عبدالعزیزالمطرب 

۲- صلاح محمد الطبیقی 

۳- ذعار غالب الحربی.

فرماندهی بعهده  ماهر المطرب  بود.

این سه نفر فقط در روز ترور پس از ارتکاب جنایت به منزل کنسول سعودی رفتند و این تیم اقدام به تکه تکه کردن جسد در کنسولگری کردند و این سه نفر در واقع جسد را به طور کامل در منزل کنسول معدوم کردند.

 المطرب منزل کنسول را در ساعت ۱۶:۵۳ به سوی هتل و سپس فرودگاه ترک کرد و در ساعت ۱۸:۲۰ استانبول را ترک کرد

 الطبیقی و الحربی در منزل کنسول تا ساعت ۱۹:۳۰ ماندند و سپس به سوی هتل و از آنجا به فرودگاه رفتند و در ساعت ۲۲:۴۶ استانبول را ترک کردند.

جسد تکه تکه شد و در پنج چمدان قرار داده شد و به منزل کنسول با خودرو دیپلماتیک وابسته به کنسولگری سعودی منتقل شد و این را دوربین های مقابل منزل کنسول در ساعت ۱۵:۰۹ ثبت کرده اند./این قسمت ازگزارش بنقل ازروزنامه صباح ترکیه است.

دفتر دادستانی کل ترکیه  پنجشنبه( ۱۷ آبان ۱۳۹۷) فرضیه ذوب شدن جسد «جمال خاشقچی» رونامه نگار منتقد رژیم سعودی را در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه با اسید و مواد شیمیایی تایید کرد.

 دادستانی کل ترکیه گفت: درمنزل سرکنسول سعودی در استانبول، بقایای« اسید هیدروفلوئوریک» و مواد شیمیایی خاص پیدا شده است و بر اساس نتایج تحقیقات انجام گرفته ،جسد جمال خاشقچی با اسید کاملا محو شده است. واین مأموریت توسط این ۳نفرانجام گرفته است.

مشخصات قاتلان خاشقچی

ماهر عبدالعزیزالمطرب کیست؟

محافظ بن سلمان

المطرب از نزدیکترین افراد به محمد بن سلمان ولیعهد عربستان است که سابقه خدمت دو ساله در سفارت عربستان در لندن رادارد.«فرماندهی قتل خاشقچی»

در همان روز ۴ بار با دفتر ولی‌عهد سعودی تماس گرفته و دستوراتی را دریافت کرده است»، المطرب در این تماس‌ها که مستقیما از داخل کنسولگری سعودی در استانبول گرفته شده، با «بدر العساکر» رئیس دفتر محمد بن سلمان صحبت کرده است. وی در همان زمان تماسی هم با یک شماره آمریکایی گرفته است. صاحب این شماره افشا نشده است،که احتمال داده اند این شماره آمریکایی متعلق به سفارتخانه سعودی در واشنگتن یا شخص «خالد بن سلمان» سفیر ریاض در این کشور باشد.

صلاح محمدالطبیقی کیست؟

کدام پزشکی جمال خاشقچی را مثله کرده است؟

صلاح محمدالطبیقی – پزشک  نظامی ارشد در وزارت کشور عربستان است«دکترمرگ»

او که یکی از مسئولان سازمان پزشکی قانونی سازمان امنیت عربستان است .

الطبیقی ،متخصص  رشته‌ی کالبدشناسی ،فارغ التحصیل از دانشگاه گلاسکو اسکاتلند می باشدکه فاجعه ازنظرفنی بامدیریت صلاح انجام گرفته

ذعار غالب الحربی کیست؟

الحربی  ازمحافظان کاخ ولیعهداست که اخیراًبه خاطر محافظت رضایتبخش  از  محمد بن سلمان ارتقائ درجه دریافت کرده است.

 ۱۵نفربرای  ربایش وقتل جمال خاشقچی مأموریت داشتند

اسامی سفیران قتل:مشعل سعد البوستانی، صالح محمد الدبیخی، نایف حسن العریفی، محمد سعد الزهرانی، خالد عیضه العتیبی، منصور عثمان باحسین، عبد العزیز محمد الحساوی، ولید عبدالله الشهری، ترکی مسرف الشهری، ثائر غالب الحربی، ماهر عبد العزیز مطرب، فهد شبیب البلوی، بدر لافی العتیبی، مصطفى محمد المدنی، سیف سعد القحطانی

این افراد یک ساعت پیش از ورود خاشقچی به کنسولگری ریاض در استانبول، وارد این ساختمان شده و سه ساعت پس از ورود وی، از آن خارج شدند.

این ۱۵ مأمورامنیتی عربستان، در تاریخ چهارشنبه سوم اکتبر۲۰۱۸(۱۱ مهر ۱۳۹۷) با دو هواپیمای جت خصوصی وارد استانبول شده و بعد از ناپدید شدن خاشقچی، ضمن تقسیم شدن به دو گروه، به دبی و قاهره پرواز کردند

***

رازورمز دامادترامپ باولیعهدعربستان

دهم اکتبر و با گذشت هشت روز از ناپدید شدن «جمال خاشقچی»، ولی‌عهد عربستان سعودی با «جرد کوشنر» داماد رئیس‌جمهور آمریکا درباره این موضوع تماس تلفنی برقرار کرد.

 روزنامه «وال استریت ژورنال» به نقل از منابع مطلع گزارش داد: ولی‌عهد محمد (بن سلمان) دهم اکتبر هشت روز بعد از آنکه آقای خاشقچی مفقود شده بود، با جرد کوشنر مشاور و داماد رئیس‌جمهور ترامپ تلفنی گفت‌و‌گو کرده بود.

انتشار خبر گفت‌و‌گوی  بن سلمان با کوشنر در حالی صورت گرفته که اخیرا «یواکین کاسترو» نماینده کنگره آمریکا با انتقاد از روابط نزدیک این دو نفر گفته بود احتمالا کوشنر اطلاعاتی را در اختیار سران سعودی گذاشته است که به قتل «جمال خاشقچی» منتهی شده است.

در گزارش وال استریت ژورنال آمده است: «ولی‌عهد عربستان سعودی) به زبان انگلیسی (از کوشنر) سوال کرد: چرا اینقدر عصبانیت؟».

طبق گزارش این روزنامه آمریکایی، داماد ترامپ به همراه «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید به محمد بن سلمان تاکید کردند که او باید سریعا جزئیات ناپدید شدن خاشقچی را مشخص کند.

بن سلمان:غرب بمن خیانت کرده!

یک شخص نزدیک به دیوان سلطنتی عربستان سعودی به وال استریت ژورنال خبر داد: «او (محمد بن سلمان) از اینکه چنین واکنش‌های زیادی (درباره پرونده خاشقچی) صورت گرفته واقعا شوکه شده بود و او احساس می‌کند که غرب به او خیانت کرد. او گفت که هرگز فراموش نخواهد کرد چطور قبل از روشن شدن شواهد و اسناد، افراد علیه او شوریدند»/دوشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۷فارس

***

گاوشیرده امریگا«لگدزد» وترامپ سر۲راهی

عصر شنبه۲۰ اُکتُبر۲۰۱۸ (۲۸ مهر ۱۳۹۷) به وقت واشنگتن، دونالد ترامپ به خبرنگاران گفت قتل جمال خاشقجی ناراحت کننده است و اما «عربستان مشتری خوبی است»!

من ۴۵۰ میلیارد دلار قرار دادبستم، ۱۱۰ میلیارددلار،قراردادهای تسلیحاتی که موجب اشتغال  میلیون امریکایی شده،که نمیخواهم این معامله آسیب ببیند. دونالد ترامپ درجواب منتقدین به فروش تسلیحات به ناقصان حقوق بشر گفت : اگر آمریکا تسلیحات به عربستان نفروشد، آنها از روسیه و چین تجهیزات نظامی تهیه خواهند کرد.

دادستان عمومی سعودی در اطلاعیه‌ای که از تلویزیون دولتی آن کشور پخش شد، گفت نتایج اولیه تحقیقات نشان می‌دهد که جمال خاشقجی در پی وقوع یک درگیری در داخل ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول جان باخته است.

در این اطلاعیه همچنین گفته شده است که ۵ مقام سعودی برکنار و ۱۸ نفر دیگر نیز در ارتباط با این پرونده بازداشت شده‌اند. سعود القحطانی مشاور ولیعهد سعودی و «ژنرال احمد عسیری» معاون وزارت اطلاعات از مقام‌هایی هستند که برکنار شده‌اند./یکشنبه ۲۹ مهر۱۳۹۷رادیوصدای امریکا

روزبعد-یکشنبه

اگرعربستان را تحریم کنیم،بیش ازعربستان،امریکامتضررمی شود

ترامپ در ادامه به دفاع از عربستان سعودی پرداخت و گفت: عربستان سعودی هم‌پیمانی است که نیازمند تایید است و احتمال بی‌گناهی بن سلمان در این پرونده وجود دارد.

ترامپ بار دیگر مخالفت خود را با لغو فروش سلاح به عربستان سعودی در پی قتل خاشقجی ابراز داشت و گفت: طرح تعلیق قرارداد تسلیحاتی با عربستان سعودی به ارزش ۱۱۰ میلیارد دلار بیشتر از آنکه به ضرر ریاض باشد به ضرر ما خواهد بود./شبکه خبری روسیا الیوم۲۹ مهر ۱۳۹۷

***

روزنامه صباح افزود: نیروهای امنیتی ترکیه اعضای تیم را ردیابی و آنها را در مناطق مختلف شهر استانبول مشاهده کردند. دو نفر از اعضای تیم به نام‌های منصور ابو حسین و نایف العریفی  در اول اکتبر راس ساعات ۱۶:۱۴ با هواپیمای ویژه وارد فرودگاه آتاتورک شده بودند.

روزنامه ترکیه‌ای در ادامه گزارش داد که سه نفر دیگر از اعضای تیم سعودی به نام‌های «محمد الهوساوی، خالد الحطابی و مشعل البستانی» در تاریخ دوم اکتبر راس ساعت ۱:۵۲ بامداد وارد فرودگاه شدند.

روزنامه صباح دیروز پنجشنبه نیز تصاویری از افسر سعودی به نام‌ «ماهر عبدالعزیز مطرب» که روزنامه‌های ترکیه‌ای و آمریکایی وی را «طراح عملیات قتل خاشقچی» می‌دانند، منتشر کرد.

خاشقچی ۵۹ ساله سه‌شنبه دو هفته قبل (دهم مهر – دوم اکتبر) برای امور ازدواج خود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرد، اما خروج وی از این ساختمان ثبت نشده است. چهار روز بعد (چهاردهم مهر – ششم اکتبر)،‌ خبرگزاری رویترز به نقل از دو مسئول ترکیه‌ای گزارش داد که وی کشته شده است.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا دیشب در یک تجمع انتخاباتی در جمع خبرنگاران اعتراف کرد که احتمالا «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی کشته شده است./۱۳۹۷/۰۷/۲۷فارس

جنایات ولیعهدعربستان بن سلمان

 «نیکلاس کریستوف» خبرنگار و تحلیلگر آمریکایی روزنامه «نیویورک‌تایمز» روز شنبه در یادداشتی درباره ناپدید شدن «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی، دولت آمریکا را در جسور شدن «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی مقصر دانست و نوشت حالا هم کاخ سفید معتقد است که حتی اگر خاشقچی کشته شده باشد، می‌توان پس از «وقفه‌ای کوتاه» دوباره با ریاض روابطی عادی داشت.

وی در «نیویورک تایمز» نوشت: «گزارش‌ها درباره جمال خاشقچی خبرنگار ناپدید شده سعودی و همکار واشنگتن پست، دارد بیش از پیش آزاردهنده می‌شود. من او را بیش از ۱۵ سال است که می‌شناسم. ترکیه ادعا می‌کند که نوار صوتی شکنجه جمال توسط بازجویان سعودی و کشتن او در کنسولگری سعودی را دارد. هنوز هیچ یک از این خبرها رسما تایید نشده است و ما هنوز نمی‌دانیم که دقیقا چه اتفاقی افتاده است. همه ما دعا می‌کنیم که جمال یک بار دیگر ظاهر شود، اما هرچه می‌گذرد، بیشتر به نظر می‌رسد که ولی‌عهد عربستان سعودی شکنجه، ترور و تکه تکه کردن بدن یک خبرنگار مستقر در آمریکا را با بهره‌گیری از یک مکان دیپلماتیک مستقر در یک کشور عضو ناتو ترتیب داده است».

این روزنامه‌نگار آمریکایی در انتقاد از اظهارات دولت کشورش در قبال پرونده خاشقچی، مواضع دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا را «ضعیف» خوانده است.

او می‌نویسد: «این وحشتناک است و پاسخ ضعیف واشنگتن هم به آن اضافه شده است. رئیس‌جمهور ترامپ ایده توقف فروش تسلیحات به این کشور در پاسخ به این آدم‌کشی را رد کرده است. به نظر می‌رسد ترامپ تصور می‌کند که تبعات این ترور باید مانند یک وقفه کوتاه [در روابط عادی] و سپس بازگشت روابط به وضعیت عادی، باشد.»

تخلفات ولیعهدعربستان

۱-«صادقانه بگویم وقتی که محمد بن سلمان مدیران شرکت‌های تجاری (عربستانی) را زندانی کرد

۲- نخست‌وزیر لبنان را به گروگان گفت

۳-عجولانه بحرانی با قطر ایجاد کرد

۴- سپس به جنگ با یمن رفت

۵-به زنان اجازه داد رانندگی کنند، اما فعالان حقوق زنان که برای آزادی رانندگی تلاش می‌کردند را هم به زندان انداخت

جنگی که طبق اعلام سازمان ملل سبب ایجاد بدترین بحران انسانی در جهان در یمن شد، این رسوایی و فضاحت‌بار است که مقام‌های دولت ترامپ و شرکت‌های بزرگ آمریکایی او را تشویق کردند و ابزار لازم را برای توانمند شدن او در اختیارش قرار دادند. در حالی که حدود ۸ میلیون یمنی در معرض قحطی و گرسنگی هستند، با ما درباره این ایده عجیب و غریب درباره اصلاح‌‌گر بودن محمد بن سلمان صحبت نکنید».

«سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان جمعه سوم نوامبر ۲۰۱۷ در سفری غیرمنتظره به عربستان رفت و یک روز بعد در چهارم نوامبر، در سخنانی تلویزیونی استعفای خود را اعلام کرد که سبب شوکی سیاسی در لبنان شد. ناظران سیاسی این اقدام غیرمنتظره را ناشی از فشار عربستان دانستند و رسانه‌ها بعد از آن از بازداشت و اقامت اجباری سعد الحریری در عربستان سخن گفتند،امری که حزب‌الله لبنان نیز به نوعی آن را تأیید کرد و حتی رئیس جمهور لبنان به عربستان ضرب الاجل داد تا او را به لبنان بازگرداند.

این روزنامه‌نگار آمریکایی در یادداشت خود نوشت: «ترامپ “اعتماد زیاد” خود در قبال محمد بن سلمان را ابراز کرده و گفته که او و ملک سلمان “دقیقا می‌دانند که چه کار دارند می‌کنند”. جرد کوشنر با محمد بن سلمان رابطه‌ای نزدیک ایجاد کرده و بدون اطلاع مقام‌های وزارت خارجه با او به صورت خصوصی در تماس است و این تماس‌ها قطعا به محمد بن سلمان در تلاشش برای تحکیم قدرتش کمک کرده است».

وی سپس به حمایت‌های اعضای ارشد دموکرات و جمهوری‌خواه کنگره آمریکا، شرکت‌های بزرگ فناوری در آمریکا و همچنین تجار این کشور از ولی‌عهد عربستان سعودی به شدت انتقاد کرد و نوشت: هلهله‌های هر دو حزب واشنگتن، سیلیکون ولی و وال استریت سبب تشویق او به تشدید بی‌ملاحظه‌گری‌اش شده است. اگر حتی بعد از گروگان گرفتن نخست‌وزیر لبنان و قتل عام کودکان یمنی مورد تشویق قرار گرفته، خوب چرا باید تصور کند بابت کشتن یک خبرنگار ساده، مورد اعتراض قرار می‌گیرد؟»

تحلیلگر نیویورک تایمز معتقد است که ولی‌عهد سعودی آمریکایی‌ها را به بازی گرفته و با آنها مانند احمق‌ها رفتار کرده است.

کریستوف می‌نویسد: «محمد بن سلمان می‌داند که چطور با نقاط ضعف آمریکایی‌ها بازی کند و به همین دلیل درباره لزوم اصلاحات صحبت و با ما مانند تارهای ویولون بازی می‌کند. رغبت او برای اینکه نشان بدهد آماده پذیرش اسرائیل است هم شاید دلیلی باشد که ترامپ و بسیاری از آمریکایی‌ها مایل به در آغوش گرفتن محمد بن سلمان باشند، اگرچه او در کشورش عملا از کنترل خارج شده باشد».

این روزنامه‌نگار غربی ادامه داد: «در آخر، محمد بن سلمان با کوشنر، ترامپ و دیگر دستیارانش مانند احمق‌ها رفتار کرد.

کاخ سفید به فروش ۱۱۰ میلیارد دلار تسلیحات، فخر فروخته، اما در عمل چیزی نزدیک به این رقم هم اتفاق نیافتاد.

عربستان سعودی از حمایت از طرح صلح خاورمیانه‌ای (معامله قرن) ترامپ عقب‌نشینی کرد. سرمایه‌گذاران از اعلام عمومی مزایده سهام «آرامکو» شرکت نفتی دولتی عربستان سعودی، به وجد آمدند اما این مزایده هم مدام به تعویق افتاده است».


ایوانکا ترامپ، جرد کوشنر و محمد بن سلمان

وی ادامه داد: «سرکوب فساد هم مثالی دیگر از تزویر و اخلالگری محمد بن سلمان است. ایده‌ای که خیلی خوب به نظر می‌رسید،

 محمد بن سلمان قصر ۳۰۰ میلیون دلاری در فرانسه،قایقی ۵۰۰ میلیون دلاری خرید

 البته که او این خریدها را با پس‌انداز کردن حقوق دولتی‌اش انجام نداده است».

کریستوف در ادامه یادداشت خود به موضوع بازداشت‌های گسترده مخالفان در عربستان سعودی از زمان آغاز ولی‌عهدی محمد بن سلمان پرداخته است.

به نوشته این نویسنده آمریکایی «باید منصف بود و گفت که او به زنان اجازه داد رانندگی کنند، اما فعالان حقوق زنان که برای آزادی رانندگی تلاش می‌کردند را هم به زندان انداخت. عربستان سعودی حتی کارزاری برای دستگیری فعالان حقوق زنان در خارج از کشور به راه انداخت و “لجین الهذلول” را دستگیر کرد و با دستبند به کشور برگرداند. او ماه جولای در زندان سعودی ۲۹ ساله شد و ازدواجش به هم خورد. این الهذلول است که یک اصلاح‌گر قهرمان است و نه آن شاهزاده‌ای که او را زندانی کرده».

«سارا لیا ویتسون» مدیر منطقه غرب آسیا در دیده‌بان حقوق بشر به این خبرنگار آمریکایی گفت: «پیغام محمد بن سلمان برای سعودی‌ها روشن است: من صدای شما را خفه می‌کنم، مهم نیست که کجا باشید و برای این کار، من باید چه قوانینی را نقض کنم».

کریستوف در ادامه با اشاره به قطع ناگهانی روابط عربستان با کانادا، بن سلمان را فردی «غیرقابل پیش‌بینی» توصیف کرده و نوشت: «شرکت‌های غربی باید از کنفرانس ماه جاری محمد بن سلمان با نام “ابتکار سرمایه‌گذاری در آینده” خارج شوند. “مستر کارت”، “مکنزی”، “کردیت سوئیس”، “زیمنس”، “اچ.اس.بی.سی”، “بی.سی.جی”، “ای وای” (EY)، “بین و دلویت” (Bain and Deloitte) و همه آنهایی که نامشان در وبسایت کنفرانس به عنوان شرکای کنفرانس درج شده هم باید همین کار را کنند».

این کنفرانس قرار است روزهای ۲۳ تا ۲۵ اکتبر (۲ تا ۴ آبان) در ریاض برگزار شود، اما به دنبال ناپدید شدن جمال خاشقچی زمزمه‌هایی از انصراف برخی چهره‌های تجاری و سیاسی در این کنفرانس شنیده شده است.

از نظر کریستوف، باید درباره ناپدید شدن جمال خاشقچی و ارتباط مالی بین عربستان سعودی و «خانواده ترامپ» تحقیقات مستقلی صورت گیرد.

وی معتقد است: «ما درباره اینکه چه اتفاقی برای جمال افتاده، به یک تحقیق بین‌المللی نیاز داریم، تحقیقی که احتمالا نظارت آن بر عهده سازمان ملل متحد باشد. در آمریکا هم ما باید درباره این موضوع تحقیق کنیم که آیا سعودی‌ها با هزینه کردن منابع مالی به نفع خانواده ترامپ، از جمله هزینه‌هایی از قبیل پرداخت ۲۷۰۰۰۰ دلار در اوایل سال ۲۰۱۷ توسط یک شرکت لابی‌گر برای عربستان سعودی در هتل ترامپ در واشنگتن، در دولت او صاحب نفوذ شده‌اند. واشنگتن پست گزارش داده که میزان رزرو‌های هتل ترامپ در شیکاگو از نیمه اول سال ۲۰۱۶ تا نیمه اول سال جاری ۱۶۹ درصد افزایش یافته است و مدیر هتل ترامپ در نیویورک به سرمایه‌گذاران گفته که بخشی از این افزایش درآمد به دلیل سفر “دقیقه نودی ولی‌عهد عربستان سعودی به نیویورک” بوده است».

«اخراج سفرای عربستان سعودی، توقف فروش تسلیحات و تحریم مقام‌های مسئول» در ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقچی از جمله پیشنهادات کریستوف به آمریکا و غرب برای مقابله با محمد بن سلمان است، کسی که به گفته او «یک شاهزاده دیوانه» است.

این روزنامه‌نگار آمریکایی می‌نویسد: «اگر عربستان سعودی نتواند نشان دهد که جمال صحیح و سالم است، کشورهای عضو ناتو هم باید مشترکا سفرای سعودی را اخراج و فروش سلاح به این کشور را به تعلیق درآورند. آمریکا باید تحت قانون ماگنیتسکی شروع به تحقیق کند و آماده اعمال تحریم‌‎ها علیه مقام‌های سعودی از قبیل خود محمد بن سلمان باشد».

قانون ماگنیستکی، یک قانون تحریمی در آمریکا است که مجلس سنای این کشور ششم دسامبر ۲۰۱۲ علیه مسکو به تصویب رساند. این قانون به دنبال اتهام‌زنی‌های آمریکایی‌ها به دولت روسیه در زمینه دست داشتن در قتل «سرگئی ماگنیتسکی» وکیل روس در زندان مسکو در سال ۲۰۰۹ تصویب شد. در صورت به جریان افتادن این قانون، کاخ سفید ملزم خواهد بود درباره قتل احتمالی خاشقچی تحقیق و احتمالا مقام‌های مرتبط با این حادثه را تحریم کند.

کریستوف خبرنگار آمریکایی در یادداشت خود بر لزوم فشار واشنگتن بر ریاض برای تعیین یک ولی‌عهد جدید تاکید می‌کند و می‌گوید، جای محمد بن سلمان، سلول زندان است.

او یادداشت خود را اینگونه به پایان می‌برد: «آمریکا همچنین باید برای خانواده سلطنتی سعودی روشن سازد که باید یک ولی‌عهد جدید پیدا کند.

شاهزاده دیوانه‌ ای که یک خبرنگار را می‌کشد، نخست‌وزیر کشوری را می‌رباید و میلیون‌‎ها کودک را به قحطی و گرسنگی می‌کشاند، هرگز نباید در ضیافت‌های شام دولتی حاضر شود، بلکه باید زندانی شود»./ ۲۲ مهر ۱۳۹۷فارس

***

خواری دیپلماتیک عربستان مقتدر! درپی قتل خاشقچی

حجم فشار وارده بر عربستان را آنجا می‌توان دریافت که به رغم مصونیت امکان دیپلماتیک، ریاض موافقت خود را با بازرسی پلیس ترکیه از کنسولگری عربستان در استانبول و همچنین منزل سرکنسول اعلام داشته است. به جرئت می‌توان گفت که در تاریخ روابط بین‌الملل تاکنون چنین امتیازی از سوی هیچ کشوری (آن هم با نفوذ عربستان در این سال‌ها) به کشور میزبان داده نشده است.

نفوذعربستان مقتدر!اوراازلیست سیاه خارج کرد،بلکه بلافاصله بعدازاعلام «حذف»شد

برای اینکه شدت نفوذ عربستان را نه صرفاً در منطقه یا در اتحادیه عرب یا در سازمان همکاری اسلامی بلکه در سازمان ملل دریابیم کافی به یاد آوریم که در خرداد ۱۳۹۵، بان کی‌مون دبیرکل وقت سازمان ملل طی اظهاراتی بی‌سابقه اعلام کرد :

«دردناک‌ترین» تصمیم گرفتم- هنگامی که براساس گزارشات وتحقیقات «عربستان ناقص حقوق کودکان»معرفی شد ،مجبورم کردند نام عربستان را از از فهرست سیاه سازمان ملل درباره ناقضان حقوق کودکان حذف کنم!. بان کی مون گفت که این تصمیم را در پی آن گرفت که عربستان و برخی کشورهای عربی همپیمان با ریاض بارها در تماس با او «تهدید کردند کمک‌های مالی‌شان را به سازمان ملل و نهادهای مرتبط قطع خواهند کرد»، اگر نام عربستان در این فهرست آورده شود.

در پی این تصمیم دبیرکل، همان زمان «کنث روث» مدیرکل سازمان دیده‌بان حقوق بشر گفت: بان‌کی‌مون اجازه داده است که «ریاض با پول او را ساکت» کند.

اگر این سرنوشت سازمان ملل باشد، سرنوشتی که اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی بدان گرفتار آمده‌اند، ناگفته پیداست. در وضعیتی که سازمان همکاری اسلامی بدان گرفتار آمده همین بس که حسین جابری انصاری، سخنگوی پیشین وزرات خارجه ایران، در اظهاراتی تأمل‌برانگیز گفته بود که «متأسفانه سازمان همکاری اسلامی به جزئی از وزارت خارجه سعودی تبدیل شده و مثل اداره‌ای از این وزارتخانه عمل می‌کند

اما، اینک به رغم این همه نفوذی که ریاض به یُمن پول‌های نفتی برای خود فراهم آورده، در تصمیمی تحقیرآمیز درب کنسولگری و منزل کنسول خود در استانبول را بر پلیس ترکیه گشوده تا بلکه از خود در پرونده ناپدید شدن خاشقجی رفع اتهام کند./ آبان ۱۳۹۷ رادیوفردا

ترامپ:مأموریت را بدانجام دادند!«گندزدند»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه اول آبان۱۳۹۷ از عملیات عربستان برای کشتن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، انتقاد کرد و گفت که عملیات پنهانی در این قضیه یکی از بدترین پنهانکاری‌های تاریخ‎ بود.

ترامپ : کسی که چنین کاری کرده «واقعا گند زده است».

نقشه اولیه آنها بسیار بد بود، به صورت بدی به اجرا گذاشته شد و یکی از نمونه‌های بدترین پنهانکاری‌های تاریخ بود، فکر می‌کنم کسی که این ایده را مطرح کرده در دردسر بزرگی افتاده است و آنها می بایست به دردسر بزرگی می‌افتادند./ رویترز

***

رئیس سابق ام‌آی۶ دست‌داشتن بن‌سلمان در قتل خاشقجی را تاییدکرد

 رئیس سابق اطلاعات خارجی بریتانیا، می‌گوید همه شواهد حاکی از مسئولیت محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در پرونده ناپدید شدن جمال خاشقجی است.

 جان ساورز در مصاحبه‌ای به بی‌بی‌سی گفت:همه شواهد حاکی از دستور و انجام (قتل خاشقجی) توسط افراد نزدیک به محمد بن سلمان است.

پای امریکا درقتل خاشقجی

رئیس سابق اطلاعات خارجی بریتانیا افزود: فکر نمی‌کنم که او (بن سلمان) این کار را بدون آن انجام می‌داد که فکر کند از دولت آمریکا مجوز دارد که هر طور دلش می‌خواهد رفتار کند.

جان ساورز

ساورز با بیان اینکه برای دستگاه اطلاعاتی ترکیه “احترام” قائل است و آنها را “حرفه‌ای” می‌داند، گفت ادعاهای منابع ترکیه درباره چگونگی قتل آقای خاشقجی را باور می‌کند.

او گفت: “میزان جزئیاتی که منابع اطلاعاتی ترکیه منتشر می‌کنند به حدی است که باید به ترتیبی نواری وجود داشته باشد.”

ساورز گفت به واسطه تنشی که میان عربستان و ترکیه وجود داشته، احتمال دارد که دستگاه امنیتی ترکیه در دفاتر سعودی شنود کار گذاشته است و یا آن که وسایل الکترونیک گروه قاتلان ادعایی را شنود می‌کرده است.

بحران روابط عربستان و آمریکا بر سر مساله خاشقجی

رئیس سابق ام‌آی ۶ گفت در صورت اثبات نقش محمد بن سلمان، “که بسیار محتمل است”، آمریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا باید واکنش جدی نشان دهند. او گفت مقام‌های آمریکایی دارند به خود می‌آیند و متوجه می‌شوند که مصونیت کامل دادن به یک شخص یا کشور چه تبعاتی خواهد داشت.

ساورز گفت عربستان سعودی کشوری مهم و متحدی استراتژیک برای قدرت‌های غربی است و باید میان روابط با کشور عربستان با موضع نسبت به شخص محمد بن سلمان تفاوت قائل شد.

او گفت پیش از این عربستان سعودی بر مبنای اجماع خاندان سلطنتی حاکم اداره می‌شد، اما این شیوه در سال‌های اخیر و با قدرت گرفتن محمد بن سلمان تغییر جدی کرده است، و حال ممکن است که با پرونده خاشقجی تغییراتی ایجاد شود./۲۸ مهر ۱۳۹۷ خبرگزاری خبرآنلاین،

***

ترامپ:اگرحمایت امریکانباشدشما«عربستان»۲هفته ای ساقط می شوید،پس پول حفاظت  رابدهید.

عربستان| تحقیر پشت تحقیر؛ خبری از واکنش سعودی‌ها به اهانت‌های ترامپ نیست

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در بخشی از یک سخنرانی امروز(چهارشنبه۳اکتبر۲۰۱۸)  انتخاباتی در می‌سی‌سی‌پی اظهار داشت که به پادشاه عربستان سعودی گفته «بدون پشتیبانی ایالات متحده -احتمالا بیشتر از دو هفته- دوام نخواهد آورد».

سخنرانی آقای ترامپ در حمایت از نامزدهای جمهوری‌خواهان در انتخابات کنگره، در ایالت‌های مختلف آمریکا انجام می‌شود. او در جریان سخنرانی در می‌سی‌سی‌پی به مسائل مختلفی اشاره کرده است، از جمله موضوع تعرفه‌ها، توافقات اقتصادی با هم‌پیمانان آمریکا، توافق اتمی با ایران و نیز اظهاراتش به پادشاه عربستان سعودی.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده گفت :

«ما از عربستان سعودی حفاظت می‌کنیم.  آنها پولدار هستند. و من عاشق پادشاه هستم-ثروت- ملک سلمان.

دونالد ترامپ: بن سلمان شپش دارد

من خطاب به پادشاه عربستان گفتم :ما از شما مراقبت می‌کنیم، شما بدون ما  بیشتر از دو هفته دوام نمی‌آوریدباید بابت نیروهای نظامیتان پول بدهید».

دولت آمریکا روابط نزدیکی با حکومت عربستان دارد و ریاض از مهم‌ترین هم‌پیمانان ایالات متحده در غرب آسیا به‌شمار می‌رود.

پس از پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، عربستان نخستین مقصد سفر خارجی او در این مقام بود. در آن زمان وزیر خارجه عربستان گفته بود این سفر به «افزایش همکاری آمریکا با کشورهای عرب و مسلمان در نبرد با تروریسم و افراط گرایی» و «تغییر نگرش در خصوص رابطه آمریکا با کشورهای عرب و جهان اسلام» می‌انجامد.

پس از خروج دونالد ترامپ از توافق اتمی با ایران، نیز او خواستار حمایت عربستان برای مقابله با تنش در بازار و تثبیت بهای نفت شده بود. رئیس‌جمهوری آمریکا هفتم مهر ماه نیز در جریان گفت‌وگوی تلفنی با ملک سلمان بن عبدالعزیز، درباره ثبات در بازار نفت صحبت کرد و دو طرف راه‌های حفظ صادرات و حمایت از رشد اقتصاد جهانی را بررسی کردند./چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷رادیوفردا

فرستادگان بن سلمان، برای فریب دروبین های ،بعدازکشتن«خاشقچی»،یکی ازقاتلان ،لباس مقتول را می پوشد،ازقتلگاه خارج می شود!

صدای امریکاازبنقل از رویترز: بعد از مرگ خاشقجی، یکی از اعضای تیم ۱۵ نفره امنیتی سعودی، لباس خاشقجی را پوشید و از کنسولگری خارج شد تا نشان دهد وی کنسولگری را ترک کرده بود. جسد روزنامه نگار مقتول هم در یک پتو پیچیده شد و با یک خودرو از کنسولگری بیرون برده شد. بعد هم به یک «همدست محلی» تحویل شد تا آن را نابود کند.

***

عربستان  پذیرفت که «قتل جمال خاشقجی » برنامه‌ریزی شده بوده

مقام‌های عربستان سعودی در اظهار نظری تازه اعلام کردند که قتل جمال خاشقجی در کنسولگری این کشور در استانبول با برنامه‌ریزی و «نیت قبلی» صورت گرفته است؛ همزمان ترکیه اعلام کرد که نمی‌خواهد این پرونده را به دادگاهی بین‌المللی ارجاع بدهد.

دادستانی کل عربستان سعودی روز پنج‌شنبه، دوم آبان، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد اطلاعاتی که مقام‌های ترکیه در اختیار هیأت تحقیق مشترک قرار داده‌اند نشان از آن دارد که قتل جمال خاشقجی «قتل عمد» بوده و با «خواست قبلی» صورت گرفته است.

این نخستین بار است که مقام‌های رسمی سعودی به «قتل عمد» و با نقشه قبلی در این پرونده اشاره می‌کنند.

حاکمان  سعودی، ازروزاول درباره«ناپدیدشدن خاشقچی»اظهارات متناقضی ایراد کرده‌اند.

عربستان ابتدا از سرنوشت آقای خاشقجی اظهار بی‌اطلاعی کرد، سپس از «مرگ» او بر اثر درگیری در کنسولگری خبر داد و پس از آن «قتل خاشقجی به دست عوامل خودسر» دانست.

بیانیه کوتاه دادستانی عربستان بدون اشاره به جزئیات، تنها بر ادامه تحقیقات تأکید کرده است.

این بیانیه دو روز پس از آن منتشر می‌شود که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، گفته بود که قتل جمال خاشقجی «از پیش برنامه‌ریزی‌شده» بود.

اردوغان روز سه‌شنبه(۱ آبان ۱۳۹۷) در سخنرانی‌اش در جمع اعضای حزب حاکم ترکیه همچنین خواستار افشای هویت «آمر اصلی» در این پرونده شده بود.

رسانه‌های ترکیه همواره به نقل از مقام‌های امنیتی این کشور، قتل جمال خاشقجی را به مأموران اعزامی از سوی محمد بن سلمان نسبت داده‌اند./پنجشنبه ۳ آبان ۱۳۹۷ رادیوفردا

***

 دونالد ترامپ که اولین بار واژه «گاو شیرده »را برای رژیم آل سعود به کار برد و اینکه تنها ارزشی که عربستان برایش دارد، نفت آن است که باید چپاول شود، طی هفته اخیر دو بار الفاظ و عبارت‌های بسیار توهین‌آمیز و حقارت‌بار را برای حاکمان عربستان به کار برد .

دونالد ترامپ (راست) رئیس‌جمهوری آمریکا در دیدار با محمدبن سلمان، ولیعهد عربستان.

ترامپ روز شنبه۷ مهر ۱۳۹۷(۲۹ سپتامبر۲۰۱۸) ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفت سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی چندین تریلیون دلار دارد و بدون ایالات متحده آمریکا، فقط خدا می‌داند چه بر سر پادشاهی سعودی خواهد آمد.

رئیس جمهوری آمریکا در یک تجمع انتخاباتی در ویرجینیای غربی گفته بود که مفصل با ملک سلمان صحبت کرده و به وی گفته است شاید نتوانید هواپیماهایت را نگاه دارید. می‌دانید چرا؟ چون به آنها حمله خواهد شد، ولی با ما که باشید، کاملا در امنیت هستید، ولی ما در مقابل آن چیزی را که باید به دست آوریم، به دست نمی‌آوریم.

ترامپ در مقابل جمعی از طرفداران حزب جمهوری‌خواه وی از اینکه کشورش از ارتش‌های کشورهای ثروتمندی همچون عربستان، ژاپن و کره جنوبی حمایت می‌کند، گلایه و  تاکید کرد این کشورها باید در آینده هزینه این حمایت‌ها را بپردازندما از ارتش‌های آنها حمایت می‌کنیم، بگذاریم بپرسم چرا از ارتش‌های این کشورهای پولدار حمایت می‌کنیم

ترامپ به فاصله کوتاهی از این سخنان تحقیرآمیزش، بار دیگر در جمع طرفداران خود گفت: به پادشاه عربستان گفتم نمی‌توانی بدون ما حتی دو هفته در قدرت باقی بمانی؛ باید پول بدهی!

دونالد ترامپ روز سه‌شنبه اظهارات غیردیپلماتیکی درباره عربستان سعودی بیان و رسماً سلمان شاه عربستان را تحقیر کرده است.

بر اساس این گزارش، ترامپ به شاه سعودی هشدار داده است که بدون حمایت نظامی ایالات متحده قادر نخواهد بود دو هفته هم قدرت را حفظ کند.

رئیس جمهور آمریکا در یک راهپیمایی انتخاباتی در می‌سی‌سی‌پی گفت: ما از عربستان سعودی محافظت می‌کنیم. شاید بگویید آنها ثروتمند هستند و من عاشق شاه سعودی هستم، ولی من به شاه سعودی گفتم که«ما از شما محافظت می‌کنیم و بدون حمایت ما حتی دو هفته نیز در قدرت نخواهید بود. شما باید برای ارتش خودتان هزینه کنید».

ترامپ به این مسئله اشاره نکرده است که این اظهارات را چه‌زمانی به شاه سعودی گفته است. با وجود این اظهارات تند، ترامپ سال گذشته عربستان سعودی را به‌عنوان نخستین مقصد سفرهای خارجی خود به‌عنوان رئیس جمهور ایالات متحده انتخاب کرد.

عربستان،گاوشیرده

هنگامی که ترامپ از واژه گاو شیرده برای آل سعود استفاده کرد، هیچ واکنشی از سوی رژیم به این اهانت صورت نگرفت، این بار هم در دو بار سخنرانی ترامپ، توهین‌های بسیار شدیدی از سوی وی صورت گرفت، اما این بار هم چه مقامات رژیم سعودی و چه رسانه‌های آنها سکوت کردند و  حتی فعالان پرتعداد وابسته به رژیم در فضای مجازی به توجیه این توهین‌ها پرداختند و مدعی شدند ترامپ فقط به خاطر مسائل انتخاباتی این حرف‌ها(توهین‌ها) را بر زبان جاری کرده است.

نکته جالب این است که رسانه‌های رسمی سعودی همچون خبرگزاری، روزنامه الوطن و عکاظ به تعریف و تمجید ملک سلمان از آنچه به زعم خود روابط استراتژیک با آمریکا خواندند، پرداختند، این رسانه‌ها گزارش دادند در ابتدای نشست روز سه شنبه، ملک سلمان اعضای هیئت وزیران را در جریان تماسهای تلفنی‌اش با دونالد ترامپ قرار داد و اینکه طی آن روابط منحصر به فرد و راه‌های توسعه آن در سایه شراکت و همکاری استراتژیک میان دو کشور طی آن بررسی شده است.

خبرگزاری رسمی عربستان درباره تماس تلفنی سلمان و ترامپ در روز شنبه گذشته هم اعلام کرده بود ترامپ و سلمان روز شنبه به‌صورت تلفنی با یکدیگر صحبت کرده‌اند. مهمترین محور این مذاکرات، حفظ عرضه کافی نفت با هدف برقراری ثبات در بازارهای جهانی بوده است./۱۱ مهر ۱۳۹۷ تسنیم

***

به عربستان گفتم ۴ میلیارد دلار بپردازد 

روزنامه «واشنگتن‌پست» روز پنج‌شنبه نوشت ترامپ اخیرا در یک جمع غیرعلنی اظهارات تحقیرآمیزی را علیه «سلمان» پادشاه عربستان سعودی مطرح کرده است.

ترامپ هفته گذشته در یک تجمع انتخاباتی که با حضور حامیان مالی حزب جمهوری‌خواه در هتل بین‌المللی ترامپ در واشنگتن برگزار شده، درباره موضوعات مختلف از جمله سیاست خارجی دولتش، «دستاوردهایش» و جزئیات دیدارهایش با سران دنیا صحبت کرده است.

خبرگزاری فارس: به پادشاه سعودی گفتم ۴ میلیارد دلار بدهید در عملیات نظامی کمکتان کنیم

یکی از موضوعاتی که او به آن پرداخته، رابطه آمریکا با عربستان سعودی بوده است. او ابتدا به سفری که سال ۲۰۱۷ به عربستان داشت اشاره کرده و با افتخار گفته بر خلاف «عرف معمول» او هنگام دیدار با پادشاه سعودی، در برابر او تعظیم نکرده است. ترامپ گفته که پیش از این دیده بوده که «باراک اوباما» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا چطور در برابر پادشاه سعودی تعظیم می‌کرد، به همین دلیل او چنین کاری نکرده است.

ترامپ سپس افشا کرده که پادشاه سعودی با او تماس گرفته و شخصا از او خواسته که ایالات متحده به ریاض در یک عملیات نظامی بزرگ کمک کند.

واشنگتن‌پست می‌افزاید: «ترامپ گفت که به شاه سلمان گفته که این کار بیش از حد هزینه‌بر است و برای اینکه ایالات متحده [در این عملیات] همکاری کند، عربستان سعودی باید هزینه‌اش را که به گفته ترامپ ۴ میلیارد دلار است، بپردازد

رئیس‌جمهور آمریکا درباره اینکه عملیات نظامی مورد درخواست سلمان چه بوده و اینکه ریاض چه کمکی از آمریکا می‌خواسته، صحبت نکرده و فقط گفته که این عملیات « سری» است. روزنامه واشنگتن‌پست اسفند ماه پارسال به نقل از منابع آگاه نوشته بود ترامپ از عربستان خواسته برای کمک به کاهش نفوذ ایران در سوریه، ۴ میلیارد دلار بپردازد.

رئیس‌جمهور آمریکا سپس اظهارات اخیرش درباره حفاظت آمریکا از عربستان را تکرار کرده و گفته اگر ایالات متحده از این کشور دفاع نکند، ایران ظرف دو هفته بر عربستان غلبه می‌کند.

ترامپ که پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا گفته بود ایالات متحده باید در ازای محافظت از کشورهای عربی از آن‌ها نفت و پول بگیرد، در هفته‌های اخیر هم چند بار این موضوع را تکرار کرده و به صراحت گفته که ریاض و دیگر پایتخت‌های عربی باید هزینه حمایت‌های آمریکا را پرداخت کنند.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران روز پنج‌شنبه در واکنش به این اظهارات ترامپ، خطاب به عربستان در توییتر نوشت: «رئیس‌جمهور ترامپ، با گفتن اینکه سعودی‌ها نمی‌توانند بدون حمایت او دو هفته دوام بیاورند، دائماً آنها را تحقیر می‌کند. این سزای این توهم است که امنیت را می‌توان به دیگران سپرد. ما بار دیگر به سوی همسایگانمان دست دوستی دراز می‌کنیم: بیایید “منطقه‌ای قدرتمند” بسازیم و این خودبزرگ‌بینی [آمریکا] را مهار کنیم.»

اظهارات تحقیرآمیز ترامپ علیه سعودی‌ها در حالی مطرح می‌شود که ریاض تاکنون تقریبا به طور کامل از سیاست خارجی کاخ سفید حمایت کرده و حتی وعده داده که برای پر کردن جای خالی نفت ایران پس از اعمال تحریم‌های آمریکا، تولید نفت خود را افزایش دهد./۱۳ مهر ۱۳۹۷فارس

***

اطاعت عربستان ازامریکا

ولیعهد عربستان: به قولمان درباره جایگزین کردن نفت ایران عمل کرده‌ایم

محمد بن سلمان در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بلومبرگ با بیان این‌که به دنبال تحریم‌های ایالات متحده، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از عربستان سعودی و سایر کشورهای عضو اوپک خواست تا جای خالی نفت ایران را پر‌کنند، گفت: «این اتفاق افتاد.»

ولیعهد عربستان افزود: «اگر اشتباه نکنم ایران صادرات نفتش را تا ۷۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داد و عربستان سعودی و کشورهای عضو اوپک و کشورهایی که عضو اوپک نیستند در مجموع روزانه ۱.۵ میلیون بشکه در روز تولید کرده‌اند. بنابراین ما روزانه در ازای هر بشکه نفت ایران که اخیرا از میان رفته است، تا دو بشکه نفت صادر می‌کنیم

خبرگزاری رویترز اخیرا گزارش داده بود که روسیه و عربستان ماه سپتامبر (ماه گذشته) توافق کردند که برای پایین آمدن قیمت نفت، تولید نفت خود را افزایش بدهند.

ایران می‌گوید دونالد ترامپ با اعمال تحریم‌ها علیه ایران رقابت بر سر قیمت نفت را ایجاد کرده است و عربستان سعودی را متهم می‌کند که در مقابل خواسته‌های آقای ترامپ در این خصوص سر خم می‌کند./شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ رادیوفردا

***

ترامپ  ازرسانه ای شدن قتل خاشقچی (مأنوردادن ) نگران است!

روزنامه واشنگتن پست نوشت که آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) فایل صوتی قتل «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی را شنیده است.

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست نوشت: «بنابر گفته‌های منابع آگاه، مقامات سیا به فایل صوتی ضبط شده که مقامات ترکیه می‌گویند ثابت می‌کند خاشقچی توسط تیم عوامل سعودی به قتل رسیده و تکه‌تکه شده است، گوش فرا داده‌اند».
این روزنامه آمریکایی می‌افزاید: «اگر این امر تائید شود، صدای ضبط شده مزبور باور روایت سعودی‌ها توسط کاخ سفید را سخت می‌کند که می‌گوید مرگ خاشقچی یک اتفاق بوده است».

واشنگتن‌پست در این خصوص از یک سخنگوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سوال کرده اما وی حاضر به پاسخ نشده است.

سناتور «ریچارد بلومنتال» در این خصوص گفت: «آنها در حال خریدن زمان و به دنبال سرپوش گذاشتن بر قضیه هستند. سعودی‌ها می خواهند تقصیر را به گردن تعدادی قربانی بیندازند و تحقیقات را صرفا به دولت عربستان سعودی محدود کنند.»

این روزنامه نوشت: «مشاوران ترامپ گفته‌اند که رئیس جمهور ترامپ در محافل خصوصی ابراز تردید کرده است که عملیات [قتل خاشقچی] بدون اطلاع بن سلمان اتفاق افتاده باشد. شماری از مشاوران ترامپ به او گفته‌اند که سعودی‌ها تلاش دارند داستانی را بسازند تا با آن بتوان جلوی سرزنش کردن ولی‌عهد سعودی را بگیرند».

واشنگتن پست نوشت:ترامپ نیز از اینکه در واکنش به قتل خاشقچی زیاد مبالغه و زیاده‌روی کند، نگران است؛ چرا که او قصد دارد تبعات این بحران بین‌المللی و برهم خوردن روابط بین دو کشور را پشت سر بگذارد.

واشنگتن پست به نقل از یکی از مشاورهای ترامپ می‌نویسد که آمریکایی‌ها قبل از آنکه دادستانی عربستان سعودی بیانیه خود در مورد قتل خاشقچی را صادر کند، می‌دانستند که روایت ریاض از پرونده قتل این روزنامه‌نگار سعودی چیست.

این مشاور ترامپ گفته است «ترامپ تمایل دارد که روابط آمریکا و سعودی به هم نخورد».

به گفته این مشاور، مسئولان آمریکایی مانند سناتور «لیندسی گراهام» به ترامپ و مشاوران او هشدار داده‌اند که اگر آمریکایی‌ها به این قضیه واکنش نشان ندهند، سعودی‌ها آن را «ضعف» واشنگتن قلمداد خواهند کرد/۲۸ مهر ۱۳۹۷فارس

اعتراف عربستان سعودی به قتل خاشقچی وپذیرش دخالت نیروهای اطلاعاتی درقتل

به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، صبح امروز(شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷) دادستان کل پادشاهی عربستان سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد نتایج تحقیقات اولیه نشان می‌دهد بین خاشقچی و افرادی که روز ۲ اکتبر با او داخل کنسولگری سعودی در استانبول ملاقات کردند درگیری رخ داد که به کشته شدن روزنامه‌نگار سعودی منجر شد.

دادستان کل اعلام کرده افرادی که بین آنها و خاشقچی درگیری رخ داده برای گفت‌وگو با وی درباره احتمال بازگرداندنش به عربستان به استانبول رفته بودند.

خبرگزاری دولتی عربستان سعودی، «واس» در بیانیه‌ای به نقل از دادستان کل اعلام کرد ۱۸ نفر در ارتباط با همین پرونده دستگیر شده‌اند.

عزل نیروهای اطلاعاتی توسط پادشاه عربستان

رسانه‌های دولتی عربستان سعودی همچنین گزارش دادند

«سعود القحطانی»، مشاور دادگاه سلطنتی و «احمد العسیری»،ریاست دستگاه اطلاعاتی عمومی ( رئیس سرویس امنیت و اطلاعات خارجی عربستان سعودی) و۲معاون رئیس اطلاعات (محمد بن صالح الرمیح وعبدالله بن خلیف الشایع) و  مدیر اداره کل امنیت عربستان سعودی(رشاد بن حامد المحمادی) نیز  برکنار شدند.

***

خاشقچی به دلیل افشای پشت پرده حمایت «بن‌سلمان» از شبکه «ایران اینترنشنال» کشته شد

جمال خاشقچی یک هفته قبل ازقتل( ۴ مهر ۱۳۹۷)بمن گفت :بودجه شبکه «ایران اینترنشنال» را محمد بن سلمان و سعود القحطانی می دهند

 «سعید کمالی دهقان» روزنامه‌نگار «گاردین»  مدعی شده که «جمال خاشقچی» روزنامه نگار سعودی مقیم آمریکا به دلیل افشای پشت پرده حمایت «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی از یک شبکه ماهواره‌ای معاند و فارسی زبان مستقر در انگلیس کشته شده است.این روزنامه‌نگار گاردین در پیامی که در صفحه توئیترش امروز (جمعه ۱۸ آبان ۱۳۹۷) منتشر کرد، نوشت:

« من می‌توانم تأیید کنم که جمال خاشقچی به این دلیل کشته شد که صبح روز ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۸(چهارشنبه۴ مهر ۱۳۹۷)از استانبول تلفنی با من صحبت کرد و این مسئله را افشا کرد که بودجه شبکه «ایران اینترنشنال» از جانب محمد بن سلمان و سعود القحطانی تأمین شده است».

این روزنامه‌نگار مستقر در لندن در ادامه، مخاطبان خود را به گزارشی ارجاع داده که برای روزنامه گاردین در این رابطه نوشته و این روزنامه آن را در روز چهارشنبه ۳۱ اکتبر۲۰۱۸ (۹ آبانماه۱۳۹۷) منتشر کرده بود.

روزنامه گاردین در این گزارش اختصاصی نوشته بود، بودجه شبکه فارسی‌زبان مستقر در انگلیس به نام «ایران اینترنشنال»، از یک شرکت خارجی تامین می‌شود که مدیر آن تاجری از عربستان سعودی و مرتبط با محمد بن سلمان است.

منبعی به روزنامه انگلیسی گاردین گفته، بن سلمان -که به عقیده عده زیادی مسئول قتل «جمال خاشقچی» خبرنگار منتقد سعودی است – قدرت اصلی پشت شبکه ایران اینترنشنال است. همچنین این شبکه ادعاها مبنی بر تامین هزینه‌های مالی خود توسط دادگاه سلطنتی سعودی را رد نکرده است.

مشاور برکنارشده دربار سعودی: من فقط دستورات شاه و ولی‌عهد را اجرا می‌کنم!

این منبع به گاردین گفته است «سعود القحطانی» مشاور ولی‌عهد عربستان سعودی که یکی از دو مقام ارشد عزل شده بعد از قتل خاشقچی است، در تامین هزینه‌های مالی تلویزیون ایران اینترنشنال مشارکت داشته است.

ایران اینترنشنال شبکه فارسی زبان مستقر در لندن اوایل تابستان گذشته و همزمان با برگزاری همایش گروهک تروریستی منافقین در پاریس، به صورت زنده به پخش این مراسم اقدام کرده بود.

 ۱۸ آبان ۱۳۹۷فارس

***

 شبکه  ایران اینترنشنال از روز دوشنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ ( ۱۵ مه ۲۰۱۷) فعالیت خود را آغاز  کرد.

طنازخامه-رهااعتماد

از اعضای برجسته و شناخته شده‌ی تیم شبکه ایران اینترنشنال می توان به علی اصغر رمضانپور (کارمند سابق بخش فارسی بی‌بی‌سی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در دوره وزارت احمد مسجدجامعی و رییس سابق نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران)، محمد منظرپور (سردبیر سابق صدای آمریکا و کارمند سابق بخش فارسی بی‌بی‌سی)،

حسین رسام (تحلیل‌گر مسائل ایران و مشاور ارشد پیشین سفارت بریتانیا در تهران) اشاره کرد. حسین رسام مجری یکی از برنامه های تحلیلی این شبکه است و علی‌رضا نوری‌زاده یکی از مشاوران این شبکه خبری می باشد. تعدادی از مجریان و کارکنان شبکه من وتو(آرام بلندپز، طناز خامه، شراره عزیزی ،بهروز آفاق) هم به این شبکه خبری پیوسته اند. امید مدیران و بنیانگذاران شبکه ایران اینترنشنال، تبدیل این شبکه خبری به سی‌ان‌ان فارسی زبانان می باشد.

***

***

العالم:چهارشنبه، ۹ آبان ۱۳۹۷

یک شرکت که با محمد بن سلمان ولی‌عهد عربستان سعودی  پیوندهای مالی دارد، هزینه شبکه فارسی‌زبان “ایران اینترنشنال” را تأمین می‌کند.

بودجه یک شبکه تلویزیونی ایرانی مستقر در انگلیس به وسیله یک نهاد مرموز و شرکتی که مدیرعامل آن یک تاجر سعودی است تأمین می‌شود. این فرد با محمد بن سلمان ولی‌عهد عربستان سعودی پیوندهای نزدیکی دارد.

این افشاگری گاردین می‌تواند نگرانی‌هایی را درباره استقلال “ایران اینترنشنال” ایجاد کند، و در زمانی نیز مطرح می‌شود که نگرانی‌های فزاینده‌ای درباره چندین شبکه تلویزیونی مستقر در لندن و پیوندهای آن‌ها با عربستان سعودی احساس می‌شود.

شبکه ایران اینترنشنال سال گذشته و به طور ناگهانی در عرصه رسانه‌ای لندن پدیدار شد. بخش بزرگی از ۱۰۰ کارمند این شبکه حقوق‌های هنگفتی دریافت کردند اغلب دو برابر آنچه که شبکه‌های رقیب پرداخت می‌کردند. اما ابهامات زیادی درباره منابع مالی این شبکه وجود داشت. لندن به کانونی برای شبکه‌های ایرانی فارسی‌زبان تبدیل شده است.

به گفته این منبع، سعود القحطانی عنصر اصلی اطلاعاتی محمد بن سلمان و یکی از دو مقام ارشد سعودی که پس از قتل خاشقچی از کار برکنار شدند در تأمین بودجه ایران اینترنشنال دست داشته است.

این منبع می‌افزاید: «می‌توانید تصویر جامع‌تری درباره اینکه این سعودی‌های ذی‌نفوذ و متمول در حوزه رسانه که از سوی محمدبن سلمان روانه می‌شدند چطور می‌کوشیدند برای تغییر جهان رسانه بخرند به دست آورید. این پول از سوی خانواده سلطنتی تأمین می‌شود.»

یکی از کارمندان شبکه ایران اینترنشنال در این خصوص به گاردین می‌گوید: «اگر می‌دانستم بودجه شبکه را سعودی‌ها تأمین می‌کنند، به آن ملحق نمی‌شدم. می‌توانم بگویم شبکه ایران اینترنشنال به سکویی برای ترویج نژادپرستی و فرقه‌گرایی مبدل شده است.»

“وولانت میدیا” شرکتی که مدیریت بر ایران اینترنشنال را بر عهده دارد مدیرعاملی با نام “عادل عبدالکریم” دارد که شهروند عربستان سعودی است. او سابقه‌ای طولانی در همکاری با مدیران ارشد سعودی دارد که برخی از آن‌ها پیوندهای نزدیکی با خانواده سلطنتی دارند. یکی از این افراد، عبدالرحمان الراشد مدیر اسبق شبکه سعودی العربیه است. چندین منبع بر این باورند که وی در اداره و تأمین منابع مالی شبکه ایران اینترنشنال دست داشته است.

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:جمال خاشقچی صندوقخانه اسراروناگفته های آل سعوداست ،ساده اندیشی است که صرفاًهمین اطلاعات موجب مرگش شده باشد،بلکه اواسرارمهمتری رادرسینه دارد،خاشقچی سابقه فعالیت درسازمانهای اطلاعاتی وامنیتی عربستان داشته،مسئولیت رسانه های دربارسعودی بوده ،تنهاکسی که -غیرازخاندال آل سعود-ازطرح ها وترفندهای حاکمان عربستان مطلع بوده است

نشریه اسپکتیتور به نقل از جان بردلی می‌نویسد در سال ۲۰۰۵ (۱۳۸۴) یک مقام رسمی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، از طرحی فانتزی برای عربستان سعودی به او خبر داده بود. این طرح که جان بردلی آن را مسخره می‌خواند این بود که پادشاهی سعودی برکنار شود و پس از تسلط آمریکا بر نفت سعودی، شورایی از نخبگان عربستان، در مکه، اداره این کشور را در دست گیرد.

جان بردلی می‌گوید هرچند این طرح، طرحی فانتزی بیش نبود ولی نشانگر اهمیت خاشقجی در چشم کسانی بود که نقشه‌های دیگری برای عربستان در سر داشتند.

جان بردلی در اسپکتیور به نقل از یکی از دوستان خاشقجی می‌نویسد چند هفته پیش ازقتل، محمد بن سلمان ولیعهد سعودی  برای خاموش کردن دهان  خاشقجی به وی پیشنهادتصدی سمت مشاور خود را داده بود. اما خاشقجی این پیشنهاد راردمیکند.

***

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در ایران زمزمه های افتتاح یک شبکه تلویزیونی فارسی زبان شنیده می شود،  تبلیغات زیادی برای آغاز رسمی پخش برنامه های این شبکه که دفتر مرکزی آن در شهر لندن صورت گرفته و آنچنان که دست اندرکاران و برنامه سازان این شبکه ادعا می کنند قرار است به سی ان ان مخاطبان فارسی زبان تبدیل شود! اکنون که چندماه از افتتاح رسمی شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال می گذرد، مخاطبان شاهد یک رسانه معمولی دیگر در عرصه خبر رسانی هستند.

تیم تلویزیون ایران اینترنشنال آینده فعالیت ها و اهداف شبکه را آشکار می کند؛ تلویزیون ایران اینترنشنال در حقیقت تلویزیون من وتو دیگری است که همان اهداف را در دستور کار خود قرار داده است. تابلو این شبکه شامل مجریان و برنامه سازانی است که گذشته آنها حقیقت پنهان آینده تلویزیون ایران اینترنشنال را نشان می دهد.

درباره مدیران اصلی این شبکه ماهواره ی، گزارش های بسیاری در سایت های داخلی منتشر شده، اکنون خیلی خلاصه به سابقه مدیران ارشد این رسانه اشاره خواهیم کرد. در سایت آفکام [سازمان تنظیم کننده مقررات رسانه ای بریتانیا] درباره تلویزیون ایران اینترنشنال آمده است که این شبکه تحت مجوز شرکتی به نامGlobal Media Circulating Limited قرار دارد، مدیر شرکت گلوبال مدیا «عادل عبدالکریم» تبعه عربستان سعودی است که از قضا صاحب چندین شرکت بریتانیا و یک هلدینگ [شرکت مادر] به نام  OR HOLDINGS AND INVESTMENTS LIMITED است. مدیر سابق این هلدینگ «عبدارحمن الراشد»، روزنامه نگار مشهور سعودی و مدیر سایق تلویزیون العربیه است!

 عبدالرحمن عبدالراشد

افتتاح پر سر و صدای شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال باعث شد که برخی از مدیران شبکه های ماهواره ی معاند درباره این شبکه با مخاطبان خود صحبت کنند، تلویزیون اندیشه که طیف گسترده ای از مدعیان اپوزسیون را در خود جای داده درباره شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال می نویسد: «بودجه های هنگفتی برای تاسیس این شبکه صرف شده و البته از سعودی های چندان بعید هم نیست!».

در فضای مجازی بحث های زیادی درباره میزان حقوق پرداختی به کارکنان تلویزیون ایران اینترنشنال در میان است؛ این گمانه زنی ها پس از آن قوت گرفت که معلوم شد بسیاری از مجریان شبکه تلویزیونی من وتو و البته صدای آمریکا به این شبکه کوچ کرده اند.

آرام بلندپز

در تلویزیون ایران اینترنشنال قضیه این قرار است که این شبکه برای اهداف از پیش تعیین شده از مجریان خاص استفاده می کند! تابوشکنی درباره همچنسگرایی، پرداختن به موضوع بهائیت و بهائیان و بحث هایی از این قبیل همواره مورد تاکید برنامه سازان این شبکه تلویزیونی است.

تلویزیون ایران اینترنشنال برای جااندازی تابوی همجنسگرایی در میان مخاطبان فارسی زبان از «آرام بلندپز» مجری سابق شبکه تلویزیونی من وتو و استفاده می کند؛ آرام بلندپز پیشتر در صفحه اجتماعی خود اعلام کرده بود که یک همجنسگرا است و از طرح این موضوع ابایی هم ندارد.

تلویزیون ایران اینترنشنال برای طرح موضوع بهائیت و پرداختن به زندگی بهائیان در ایران و مظلوم نمایی درباره آنان از «مازیار بهاری» استفاده می کند، مازیار بهاری از فعالان حقوق بهائیان در خارج از کشور است،

فیلم «شمعی روشن کن» از ساخته های مازیار بهاری [در سال ۲۰۱۴] است. او علاوه بر همکاری با تلویزیون ایران اینترنشنال مدیر وبسایتی به نام «ایران وایر» است.

شراره عزیزی

اما بکارگیری محمد منظرپور [سردبیر سابق یخش فارسی صدای آمریکا] در تلویزیون ایران اینترنشنال می تواند ابعاد تازه ای از روابط با دولتمردان و مدیران ارشد رسانه ای در ایالات متحده آمریکا را به همراه داشته باشد. محمد منظرپور پیش از استخدام در بخش فارسی صدای آمریکا مدتی در شبکه تلویزیونی بی بی سی فارسی مشغول به کار بوده است.

 محمد منظرپور و انتخاب او به عنوان سردبیر بخش فارسی صدای آمریکا ، اما به نظر می رسد رابطه خوب او با مدیران و روسای Voa دلیل اصلی انتخاب او به عنوان سردبیر بخش فارسی صدای آمریکا باشد.

امیر حسین جهانشاهی

از دیگر چهره های مطرح در تلویزیون ایران اینترنشنال می توان به علی اصغر رمضانپور اشاره کرد، او در دوره وزارت «احمد مسجدجامعی»در دوران اصلاحات به عنوان معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران فعالیت داشته است.

علی اصغر رمضانپور کیست؟

علی اصغر رمضانپور پس از فرار به خارج از کشور به خدمت در بی ‌بی ‌سی فارسی مشغول می شود. علی اصغر رمضانپور چند سال با «امیر حسین جهانشاهی» [مدیر تلویزیون رها] همکاری داشت اما پس از شکست پروژه موج سبز بساط این تلویزیون برچیده می شود!

به اعتقاد بسیاری از صاحب نظران «امیرحسین جهانشاهی» با سازمان های اطلاعاتی موساد رابطه نزدیکی دارد.

تصویر حسین رسام یکی دیگر از دست اندرکاران تلویزیون ایران اینترنشنال

به اعتقاد نگارنده تبلیغاتی که درباره تلویزیون ایران اینترنشنال صورت گرفت تبدیل به چالشی مهم برای دست اندرکاران آن شبکه خواهد شد، پر واضح است که این شبکه تلویزیونی حرف تازه ای برای گفتن نداشته و نخواهد داشت. طرح موضوعاتی از قبیل رقابت با بی بی سی فارسی و یا تبدیل شدن به سی ان ان ایرانیان از جمله تبلیغاتی بود که در ابتدای آغاز به کار این شبکه مطرح می شد

 «دکترمحمد سهیمی»، یکی از فعالان سیاسی اپوزسیون در دو یادداشت با عنوان «بودجه تلویزیون ایران اینترنشنال که از لندن آغاز بکار کرده از کجا تامین می‌شود؟» در فیسبوک نوشت:

«از چند روز پیش تلویزیون «ایران اینترنشنال» از لندن آغاز به کار کرد. اینطور که گفته می‌شود، بودجه چند ده میلیون دلاری (یا پوندی) آن توسط رژیم عربستان سعودی، دشمن شماره یک ایران در منطقه تأمین می‌شود. مدیران اصلی‌ آن آقایان علی‌ اصغر رمضانپور، محمد منظرپور، بهروز آفاق، و حسین رسام هستند. رمضانپور، که خود را اصلاح طلب معرفی‌ می‌کند، هیچگاه در زمانی‌ که هنوز در ایران بود در جلسات اصلاح طلبان شرکت نمی‌کرد. در حقیقت، منابع من گفته‌اند که در آن زمان بسیاری از اصلاح طلبان از ایشان به دلایل چندی دوری می‌کردند. تنها دلیلی‌ که ایشان را به اصلاح طلبان «وصل» می‌کنند این است که در زمانی که آقای احمد مسجد جامعی وزیر ارشاد دولت آقای سید محمد خاتمی بود، رمضانپور معاون ایشان در امور فرهنگی‌ بود.

محمدمنظرپور هم که قبلا در صدای آمریکا بود، و چندی نیز خبرنگار بی‌ بی‌ سی‌ در اسرائیل. او نیز، علیرغم ادعای خود و مخالفان او در زمانی که در صدای آمریکا کار می‌کرد، اصلاح طلب نبود، و منابع بنده این موضوع و عدم شرکت ایشان در جلسات اصلاح طلبان در ایران را تائید کرده‌اند. آخرین سمت بهروز آفاق در بی‌ بی‌ سی‌، مدیر بخش آسیا و اقیانوس آرام بی‌ بی‌ سی‌ بود. ایشان که از سال ۱۹۸۳ برای بی‌ بی‌ سی‌ کار می‌کردند مدتی‌ مدیر برنامه‌های بی‌ بی‌ سی‌ در آسیای مرکزی بودند، و بعد ادیتور بخش آسیا – اروپای بی‌ بی‌ سی‌ بودند. ایشان همچنین در بخش فارسی‌ بی‌ بی‌ سی نیز سال‌ها کار می‌کردند. حسین رسام نیز که در بی‌ بی‌ سی‌ کار می‌کرد، در زمان جنبش سبز در تهران تحلیلگر ارشد سفارت بریتانیا در تهران بود، که قوه قضاییه او را به جرم تحریک مردم به نا آرامی دستگیر کرد و مدتی‌ در زندان بود.

علی اصغر رمضان‌پور:ما به دنبال این هستیم که ارتباط نزدیکتری با جوانان داشته باشیم و طیفی که در دایره سنی زیر ۲۰ سال تا میان‌سالی است، جامعه هدفمان هستند که اینها شکل‌دهنگان اصلی آینده ایران، منطقه و جهان هستند

رمضان‌پور درادامه می گوید:  این تلویزیون در بین رسانه‌های بزرگ اپوزیسیون، تنها رسانه خصوصی و مستقل است.

علیرضا نوری زاده :  من چند نفری را که می‌شناختم به آنها معرفی کردم و رفتند شرکت‌هایی را تأسیس کردند و امکاناتشان هم خیلی خوب بود و «ایران اینترنشنال» را درست کردند

من آنجا نیستم، اما آدم‌ها را می‌شناسم و برنامه‌ای که ریختند، برنامه بسیار خوبی است، اونها می‌خواهند یک CNN فارسی باشند … تلویزیونی که سرمایه‌گذاران و افراد اصلی‌اش آقای «عبدالرحمان راشد» سردبیر سابق «الشرق الاوسط» و مدیر شبکه «العربیه» و «الحدث» و یکی از برجسته‌ترین روزنامه‌نگاران سعودی است و نفر بعدی آقای «عادل عبدالکریم» است و دکتر «نبیل الخطیب»

اما محمود سهیمی از نزدیکان سلطنت که در آمریکا استاد دانشگاه است در خصوص این تلویزیون و ماجرای های پشت پرده آن می نویسد: این تلویزیون کوچکترین آگهی ندارد. کارکنان این تلویزیون، که گویا به ۱۵۰ میرسند، حقوق‌هایی‌ میگیرند که بهتر از حقوق‌هایی‌ است که بی‌ بی‌ سی‌ به کارمندان خود می پردازد.

تمامی آنهایی که در برنامه‌های این تلویزیون شرکت میکنند نیز «حق شرکت» میگیرند، که بسیار بیشتر از پولی‌ است که رسانه‌های دیگر، از جمله بی‌ بی‌ سی‌، به شرکت کنندگان خود میپردازند. این تلویزیون در آمریکا نیز دفتر دارد.

آقای رمضانپور هزینه عظیم این تلویزیون که دستکم یک میلیون دلار در ماه است، که بطور فی‌ سبیل الله از سرمایه داران می‌رسد،

سرمایه گذاری بر روی این شبکه از طرف سعودی ها انجام شده و از آنجایی که این تلویزیون اساسا تبلیغات و سودی ندارد پس هدف از سرمایه گذاری تنها سیاسی و مبارزه با ایرانیان است.

 تسلیت مدیرعامل ایرنا در پی درگذشت زنده یاد هوشنگی

حمید هوشنگی هم در خصوص این شبکه می نویسد: مدیریت شبکه  ایران اینترنشنال  با حسین رسام است که قبلاً در ایران مدیر بخش مطبوعات سفارت بریتانیا در تهران بود و به عنوان تحلیلگر ارشد، مطبوعات و تحولات ایران را رصد می کرد.

وی در جریان حوادث انتخابات ٨٨ دستگیر و مدتی زندانی شد. صاحبنظران رسانه عموماً به توانائی رسام در تحلیل منطقی مسائل ایران باور دارند. علی اصغر رمضانپور معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در زمان آقای مسجد جامعی از دیگر مسئولین این شبکه و عضو شورای سردبیری ایران اینترنشنال است که همراه با محمد منظرپور سردبیر سابق بخش فارسی صدای امریکا، هدایت خبری شبکه را به عهده دارند. در سابقه کاری منظرپور، حضور چندساله اش در اسرائیل به عنوان خبرنگار صدای امریکا، نکته ای قابل توجه به شمار می آید. از دیگر همکاران به نام شبکه مذکور می توان از صادق صبا مدیر سابق تلویزیون بی بی سی فارسی و مازیار بهاری نام برد.

***

وزرا وشرکت های اروپایی«کنفرانس داووس صحرا»راتحریم کردند

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در حاشیه نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل به حادثه  جمال خاشقچی : در شرایط جاری تصمیم به تعلیق گرفتیم.

وی تاکید کرد که سفر «برونو لومر» وزیر اقتصاد فرانسه به کنفرانس «ابتکار سرمایه‌گذاری آینده» که هفته آتی در عربستان برگزار می شود نیز لغو شده است.

مکرون همچنین گفت که ترزا می نخست وزیر انگلیس، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و مارک روت نخست وزیر هلند نیزدراین تحریم فرانسه راهمراهی می کنند.

 وزیران اقتصادی و بازرگانی انگلیس، فرانسه ،آلمان و هلند نیز  انصراف خود اعلام کردند.

 ده ها تن از مدیران عامل و مقام های بلندپایه شرکت های برتر فناوری جهان و موسسه های بین المللی از جمله کریستین لاگارد رئیس صندوق بین المللی پول، دارا خسروشاهی مدیر عامل شرکت بین المللی تاکسیرانی «اوبر» اعلام کرده اند که در این کنفرانس شرکت نمی کنند.

«جان فلینت» مدیر اجرایی بانک « اچ اس بی سی» (شرکت خدمات مالی و بانکداری بریتانیایی)، «بیل وینترز» مدیر اجرایی «استاندارد چارتر» (شرکت چندملیتی خدمات مالی و بانکداری) به همراه «تیجان تیام» مدیر اجرایی بانک سوئیس کردیت در کنفرانس سرمایه گذاری عربستان که قرار است بین روزهای ۲۳ تا ۲۵ اکتبر ۲۰۱۸(سه شنبه۱ آبان تاپنجشنبه۳ آبان ۱۳۹۷) در عربستان برگزار شود، حضور نمی یابند.

پیش از آن نیز غول فناوری جهان گوگل و رئیسان شرکت های آمریکایی «فورد» و «جی پی مورگان» اعلام کردند که حضور در کنفرانس عربستان را لغو کرده اند.

«بلومبرگ»نوشت: استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری امریکا در توئیتی کوتاه نوشت: «همین الان با دونالد ترامپ و مایک پومپئو دیدار کردم و تصمیم گرفتیم من در کنفرانس «سرمایه‌گذاری آینده» در عربستان سعودی شرکت نکنم.» این تصمیم سه نفره در حالی گرفته شد که دونالد ترامپ تا دو روز پیش در قامت یک حامی تمام عیار، از عربستان حمایت می‌کرد .

رسانه های مطرحی چون شبکه خبری «سی ان ان» و روزنامه های «فایننشال تایمز»، «نیویورک تایمز» ، شبکه خبری «سی ان بی سی»، پایگاه خبری «بلومبرگ» و شبکه خبری «فاکس بیزینس» نیز این کنفرانس را تحریم کردند/۲۶ مهر ۱۳۹۷ 

تحلیل عجیب امام جمعه رشت از قتل «جمال خاشقچی»روزنامه نگارعربستانی 

آیت الله فلاحتی امروز(جمعه، ۲۷ مهر ۱۳۹۷)درخطبه دوم نماز درباره «خاشقچی»گفتند:من تعجب میکنم که چرا«امپراطوری رسانه ای»اینقدربرای یک نفر بزرگنمایی می کند،اینهمه آدم درروزمی میرند،درهمین یمن،عراق وسوریه، چقدرکشته شدند!چراکسی چیزی نگفت!؟

ولی برای یک روزنامه نگار که معلوم هم نیست وضعش چی بوده،کشته شده یانه، اینهمه رسانه هابسیج شده اندتامشکل خاشقچی راحل کنند

فلاحتی درادامه گفت:یک حادثه کوچکی درمرکزوحی اتفاق افتاد وامپراطوری رسانه ای اینطورغوغامی کنند!

نماینده ولی فقیه استان این حادثه را ساخته وپرداخته امریکادانست!

این کارهارا امریکاکرده  ..امریکادرمرکز وحی این حادثه را ایجادکرده تابتواندازاین گاوشیربیشتربهره ببرد..تا باخیال آسوده به شیطنت هایش بپردازد(میخواهدذهن هارا مشغول این مسئله کندومهره های خودش رادرعربستان سرکاربیاورد.

وی باتعجب ازاین مسئله گفت:ای ۲صدلعنت بر این امپراطوری باد،تمام خبرگزاری ها درتلاشندکه…

این تحلیل برای نگارنده که اخباررارصدمیکنم خیلی عجیب بود،آنهم با آن غلظتی که امام جمعه محترم بیان کرد

مدیریت سایت-پیراسته فر:اگردردرتاریخ ها اختلافاتی می بینید،ناشی ازمنابع خبراست،اگرچه چندجااصلاح کردم،مثلا درجریان مک فارلین.بهرحال دربعضی جاهااصلاحات واضافاتی هم انجام گرفته است.

همانطورکه مرگ «محمد بوعزیزی »دست فروش تونسی دردسامبر ۲۰۱۰( آبان ۱۳۸۹)توانست موجب جنبش های اعتراضی شودوشعله انقلاب رابرافروخت، امیدواریم خون جمال خاشقچی حکومت آل سعودرا سرنگون کند،همچنین آنهایی که ازشیراین گاومی دوشیدند،تشنه لب بمانند!

مصاحبه -محرمانه-نیوزویک-خانم رولاجبرئیل-راباجمال خاشقچی راکه درزمان حیاتش جرئت انتشارش رانداشتندرا دراین لینک بخوانید:

آخرین مصاحبه نیوزویک با «خاشقچی»+یاسین آکتای”دوست جمال”خدیجه چنگیز

برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

درباره نویسنده

1870مطلب نوشته است .

۲ Comments on “جمال خاشقجی کیست؟ واکنش ترکیه،عربستان،امریکاواروپا”قتل خاشقچی””

Trackbacks

  1. آخرین مصاحبه نیوزویک با «خاشقچی» اگراز عربستان انتقادکنی،انتقام می گیرند
  2. احمق های درجه۱ ضعف دستگاه محاسباتی امریکا

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما