آرتروز چیست؟ درمانهای خانگی

آرتروز چیست؟ درمانهای خانگی

آرتروز چیست؟ درمانهایی بدون دارو 

آرتروز (Arthrosis) یک کلمه یونانی به معنای مفصل است ولی به معنای «استئوآرتریت» هم گفته می شود. در فارسی  «ساییدگی مفصل» می گویند.

آرتروز به معنای ساییدگی مفصل و تخریب سطح مفصلی و بدنبال آن تغییر شکل، درد و محدودیت حرکت در مفصل است. آرتریت Arthritis به معنای التهاب مفصل است و استئوآرتریت Osteoarthritis شایع ترین نوع آرتریت است. در استئوآرتریت مشکل اصلی در غضروف مفصلی است و بعد از مدتی استخوان مفصل هم دچار آسیب می شود.

آرتروز چیست؟ علل، علائم، تشخیص و درمان آرتروز

آرتروز به معنی التهاب مفاصل است. التهاب یکی از واکنش های طبیعی بدن نسبت به بیماری ها و یا آسیب ها است و شامل ورم، درد، خشکی و گرفتگی می شود،این التهاب هایی که برای مدت طولانی باقی می مانند و یا به صورت مکرر عود می کنند می توانند منجر به آسیب دیدن بافت های بدن شوند.

«مفصل »جایی است که دو یا چند استخوان به هم وصل می شوند، مانند زانو و یا لگن. بخشی از استخوان که در مفصل با استخوان دیگر درگیر می شود با ماده ای اسفنجی به نام غضروف پوشیده شده است که باعث می شود استخوان به راحتی و بدون درد حرکت کند.

در مفاصل مایعی لغزنده به نام «مایع سینوویال» ترشح می شود که این ماده مفصل را تغذیه کرده و اصطکاک آن را کم می کند.

استخوان ها با بافت های طناب مانند بسیار قوی به نام «رباط »به هم متصل می شوند. رباط ها به ثبات استخوان ها کمک می کنند. عضلات و تاندون ها نیز حامی مفاصل تاحرکت را شکل بدهند.

در آرتروز، یک یا چند منطقه از یک مفصل ملتهب شده که باعث بروز درد، سفتی و گاهأ اختلالات حرکتی می شود. برخی از انواع آرتروز ها بر سایر بخش های بدن از جمله پوست و ارگان های داخلی  تاثیر می گذارند.

علائم آرتروز چه چیزهایی هستند؟

بیش از ۱۰۰ نوع آرتروز مختلف وجود دارد. انواع مختلف آرتروز، علائم متفاوتی دارند و این علائم در افراد مختلف شدت های متفاوتی دارد. به طور کلی آرتروز هیچ علائمی را خارج از خود مفصل ایجاد نمی کند. برخی از انواع آرتروز می توانند باعث احساس خستگی، تب، بثورات جلدی و علائم التهاب مفصل شوند.

ممکن است در زانوها، باسن، دست یا دیگر مفاصل بدن خود احساس درد کنید؛ دردی بدون هیچ دلیل روشنی.

اغلب این دردها نشانه‌ای از آرتروز می‌باشد، مشکل بسیار شایعی که می‌تواند اشکال بسیاری داشته باشد. آرتروز به بیان ساده التهاب یک یا چند مفصل است.

علاوه بر درد، برخی علائم شایع این عارضه شامل تورم و قرمزی اطراف مفصل، حرکت محدود در بخش‌های موثر بدن و خشکی می‌باشد و می‌تواند از نوع خفیف تا شدید باشد.

  هرچند آرتروز می‌تواند به هریک از مفاصل بدن آسیب برساند، اما بیشتر اوقات این بیماری دست‌ها، گردن، پشت، زانوها و لگن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در گذر زمان آرتروز شدیدتر شده و شفایی هم برایش وجودندارد، بااینحال درمان آرتروز می‌تواند فرآیند پیشرفت بیماری و درد ناشی از بیماری را کم کرده و همچنین عملکرد مفاصل را بهبود می‌بخشد.

نشانه‌های آرتروز معمولا به‌آرامی خود را نشان می‌دهند و بمرور شدیدتر می‌شوند.

مفاصل شما در هنگام حرکت و یا بعد از حرکت دادن درد می‌گیرد.
ممکن است مفاصل شما نسبت به فشاری حتی کم برروی آنها حساس شوند.
مفاصل شما بعضی از اوقات بخصوص در صبح ها و یا بعد از مدتی بی‌حرکتی سفت و خشک می‌شوند.
بعد از ابتلا به این بیماری مفاصل شما انعطاف پذیری خود را از دست داده و مانند قبل باز و بسته نمی‌شوند.

در صورت درد( احساس درد و خشکی ) بیشتر از چندهفته،باید به پزشک مراجعه کنید.

علائم التهاب مفصل :درد ، ورم ، سفتی ،حساسیت به لمس ، قرمزی ، داغ شدن

آرتروز فقط یک بیماری اسکلتی عضلانی ساده نیست بلکه با کاهش توان جسمی و حرکتی بیمار، طیف وسیعی از جنبه‌های مختلف زندگی فردی، اجتماعی و شغلی وی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما این بیماری نه‌تنها با دارو که با روش‌های غیردارویی نیز قابل کنترل است.
تصویر درمان آرتروز بدون دوا و دکتر
روز گذشته (۲۰ مهر) که به‌عنوان روز جهانی آرتریت (بیماری‌های التهابی مفاصل) نام‌گذاری شده بود، ما را برآن داشت تا درباره این بیماری و روش‌های درمان و کنترل آن با دکتر سیداحمد رئیس‌السادات، دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران به گفت‌وگو بنشینیم .

بهرغم تلاشها و پژوهشهای بسیار، متاسفانه تاکنون درمان و علاج قطعی برای آرتروز شناخته نشده است ؛ بنابراین هدف از مدیریت این بیماری کنترل شکایات آزاردهنده بیمار،آهسته کردن روند پیشرفت بیماری، پیشگیری از ابتلای سایر مفاصل و درنهایت بهبود عملکرد مبتلایان است.

آرتروز چگونه به جان مفاصل میافتد؟

عواملی مانند افزایش سن، جنس مونث، چاقی، شاخص ژنتیکی، آسیبهای قبلی به زانو که باعث صدمه دیدن مینیسک یا رباطهای زانو شده باشد، ضعف عضلانی (بخصوص عضلات چهارسر ران) یا ناهماهنگی قدرت و انعطافپذیری عضلات اندامهای تحتانی، احتمال ابتلا به آرتروز را افزایش میدهد.همچنین شغلهایی که در آنها نیاز به خم و راست کردن مکرر زانوست یا فرد مجبور است مدت زمان زیادی با زانوی خمیده به فعالیت بپردازد و نیز برخی ورزشهای شدید و پر برخورد حرفهای در ایجاد و پیشرفت بیماری موثر هستند.

خود را لاغر کنید

معمولا مداخلات غیردارویی و در اصل اصلاح سبک زندگی بهعنوان گام اول در درمان آرتروز شناخته میشود. مهمترین عامل قابل اصلاح در ابتلا به آرتروز زانو و برخی دیگر از مفاصل، چاقی است. به همین دلیل، بهترین اثر در تخفیف علائم آرتزوز زانو در صورت کاهش حداقل ۱۰درصد وزن بدن بهدست میآید. فرآیند کاهش وزن بدن بهتر است شامل ترکیبی از رژیم درمانی و فعالیت فیزیکی بوده و یک برنامهریزی حداقل شش ماهه برای آن مناسب است.

پیادهروی؛ فرمان کنترل آرتروز

پیادهروی بخصوص نوع سریع آن در دسترسترین، مفیدترین و مقرون به صرفهترین ورزش در سلامت سالمندان و بویژه در مبتلایان به آرتروز، پوکی استخوان و بیماریهای قلبی ـ عروقی است. اما باید ضمن استفاده از کفش مناسب، از پیادهروی در سطوح ناهموار و با شیب زیاد خودداری کرد.

در بیمارانی که آرتروز متوسط و شدید دارند، ورزشهای آبی (مانند پیاده روی در آبهای عمیق) شاید بیشتر از ورزشهای دیگر قابل تحمل باشد. در افراد چاق مبتلا به آرتروز استفاده از دوچرخه ثابت با ارتفاع بلند صندلی در مقایسه با تردمیل گزینه مناسب تری
است.

از وسایل کمک حرکتی بهره بگیرید

استفاده از انواع خاصی از کفی و زانو بند در موارد خاص، بخصوص در بیماران با بدشکلی زانو (زانوی پرانتزی یا ضربدری) یا کسانی که از ناپایداری مفصل زانو رنج میبرند، میتواند در تخفیف علائم کمک کننده باشد که البته توصیه میشود حتما پس از معاینه و مشورت پزشک تهیه شود .وسایل کمکی مانند عصا نیز میتواند فشار وارده به مفصل زانو را به میزان یک چهارم کاهش دهد.

کاهش دردهای شدید با فیزیوتراپی

درمانهای فیزیوتراپی مانند گرما یا سرما درمانی موضعی، الکتروتراپی و لیزردرمانی میتواند
به عنوان درمانهای کمکی بخصوص در زمانهای شعلهور شدن علائم موثر باشد. درمانهای کمکی دیگر مانند طب سوزنی گرچه ممکن است سبب درجاتی از کاهش درد شود هنوز شواهد علمی کافی جهت توصیه ندارند.

گاهی چارهای جز مصرف دارو نیست

گام بعدی در کنترل علائم در بیمارانی که به درمانهای غیردارویی پاسخ مناسبی ندادهاند، استفاده از درمانهای دارویی است. استامینوفن ساده، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی و پمادهای موضعی ضددرد، رایجترین داروهای مورد استفاده در مبتلایان به آرتروز هستند. همچنین برای افرادی که به روشهای دارویی خوراکی و فیزیکی جواب خوبی نمیدهند، تزریقات داخل مفصلی مانند تزریق استروییدها (کورتون) و آمپولهای ژلهای (هیالورونیک اسید) اگر بموقع و بهصورت محدود صورت گیرد، میتواند موثر باشد.

اعتماد به درمانهای جدید!

روش پیآرپی یا پلاسمای غنی از پلاکت و نیز پلاسمای غنی از فاکتور رشد یا PRGF به عنوان نسل جدیدی از تزریقات داخل مفصلی شناخته میشود که اثر طولانیتری دارند. مبتلایان به آرتروزهای خفیف و متوسط با سن کمتر از ۷۰ سال که خیلی چاق نیستند و دچار کمخونی یا سرطانهای استخوانی یا خونی نیستند، بهتر میتوانند از مزایای این روش کمک بگیرند.

ازن درمانی بهصورت تزریق داخل نیز یکی از روشهای جدید جهت کاهش درد مبتلایان به آرتروز زانو ست که اثر بخشی آن در مقایسه با سایر روشهای تزریقی، کمتر و کوتاه اثر تر است .

درمان تزریقی جدید «ارتوکین درمانی» که روی آن بسیار تبلیغ میشود نیز با مهارکردن موارد التهابی سبب کاهش درد میشود اما برخلاف برخی ادعاها اثر ترمیمکنندگی ثابت شدهای ندارد

توضیحات مدیریت سایت-پیراسته فر:قسمت درمانهای خانگی،مراقبتها ازجام جم است.

درباره نویسنده

1870مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما