دستورات آیت الله بهجت وقاضی”دعا وذکر”برای رفع بلا ودفع شر +حل مشکلات

دستورات آیت الله بهجت وقاضی

دعای رفع بلا ازآیت الله بهجت وحل مشکلات ازمرحوم قاضی

دستورات آیت الله بهجت ومرحوم میرزاعلی آقاقاضی«دعا وذکر«برای رفع بلا ودفع شر وحل مشکلات

درادامه خلاصه«زندگینامه آیت الله محمد تقی بهجت»راخواهیدخواند.

 برای دفع بلا و هرشرّی، این دعا رابخوانید:

أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِِهِ وَ أَمسِک عَنَّا السُّوءَ: خداوندا! بر محمد و خاندانش  درود فرست، و بدی را از ما باز دار!

/کتاب«در محضر بهجت»جلد۱  صفحه۳۴۳

دعاهای وارده در امکنه و ازمنه (مکانها و زمانهای مخصوص) خاصّ-جای مخصوص- نیست به گونه ای که نتوان در وقت و یا جای دیگر خواند(یعنی درهرمکان وهرزمان میشودخواند.) بلکه این گونه دستورها به نحو تعدد-چندتا- مطلوب است.

[کتاب«در محضر بهجت»جلد۱ صفحه۲۱ ]

 

جهت دعا این امور لازم است:

۱- ثنا و تعظیم وتمجید ساحت مقدس حضرت حقّ تبارک و تعالی-یعنی خوبی های ونعمتهای خدارابیادبیاورید

۲- اقرار به گناهان و اظهار ندامت از آن، که تقریباً به منزله توبه یا ملازم آن است.

۳- صلوات بر محمد و آل محمد که وسیله واسطه فیض هستند  -گفتن( اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّد)

۴- بُکاء و گریه، و اگر نشد تباکی(حالت فردگریان گرفتن)- ولو خیلی مختصر

۵- بعد از این ها، حاجت خودراازخدادرخواست کنید که در این صورت برآورده شدن حاجت، برو برگرد ندارد.

البته اگر این مطالب در سجده باشد، مناسب تر است.

[کتاب«در محضر بهجت»جلد۱ صفحه۳۴۳ ]

برای سلامتی چشم، بعد از نماز آیه الکرسی خوانده شود و پس از خواندن آن، دستها بر روی چشمها گذاشته و بگوید: (أَللهُمَّ الحفَظ حَدَقَتَیَّ بِحَقِّ حَدَقَتی عَلِیِّ بنِ أَبیطالِبٍ أَمیرِالمُؤمِنینَ (ع) : خدایا! به حق دو حدقه چشم حضرت علی بن ابی طالب امیرمؤمنان (ع)، دو حدقه چشم مرا حفظ کن!)

[کتاب«در محضر بهجت»جلد۲ صفحه۲۵۲]

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:آیت الکرسی فقط یک آیه است:

 اللَّـهُ لَا إِلَـٰهَ إِلَّا هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ ۚ لَا تَأْخُذُهُ سِنَهٌ وَلَا نَوْمٌ ۚ لَّهُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ ۗ مَن ذَا الَّذِی یَشْفَعُ عِندَهُ إِلَّا بِإِذْنِهِ ۚ یَعْلَمُ مَا بَیْنَ أَیْدِیهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ ۖ وَلَا یُحِیطُونَ بِشَیْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلَّا بِمَا شَاءَ ۚ وَسِعَ کُرْسِیُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ ۖ وَلَا یَئُودُهُ حِفْظُهُمَا ۚ وَهُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ ﴿٢۵۵بقره)

برای شفای مریض، آب زمزم و تربت حضرت سیدالشهداء به مرّات عدیده، صدقه به مرّات عدیده به افراد زیاد – اگر چه مبلغش زیاد هم نباشد – داده شود؛ سوره حمد هم از یک مرتبه تا صد مرتبه افراد متعدد بخوانند، خیلی تأثیر دارد. علاوه بر این به رفقا هم بگویید دعا کنند.

[کتاب«فیضی از ورای سکوت»صفحه۲۲۷]


برای محفوظ ماندن هر صبح و غروب سه بار بگوید: (أَللهُمَّ اجعَلِنی فِی دِرعِکَ الحَصینَهِ الّتی تَجعَلُ فیها مَن تُرید: خداوندا، مرا در زره نگهدارنده و قوی خود – که هر کس را بخواهی در آن قرار می دهی – قرار بده!)[کتاب«گوهرهای حکیمانه»صفحه۱۴ ]

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:درباره این روایت  درکتاب دیگری(روزنه هایی ازعالم غیب-آیت الله سید محسن خرازی)اینطوری هم گفته اند:

داود رقى از حضرت صادق علیه السلام نقل می‌کند آن حضرت فرمودند: از این دعا دست برندار و سه مرتبه در صبح و سه مرتبه در شب آن را بخوان.

اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی فِی دِرْعِکَ الْحَصِینَهِ الَّتِی تَجْعَلُ فِیهَا مَنْ تُرِیدُ
«خداوندا! من را در آن پوششى که از هر بلا و آفتى حفظ مى‏ کند و هر کسى را که بخواهى در آن قرار مى ‏دهى، قرار بده»کافی، جلد۲، ص: ۵۳۴
آیت الله بهجت: برای حفظ انسان ،هرصبح و شام سه بار گفته شود «اللهم اجعلنی فی دِرعِک الحَصینه التی تجعل فیها من ترید»

آقای بهجت : این در روایت آمده و من سابقاً به برخی از افراد که در اصفهان هستند این سفارش را داشتم ،یکی ازآنها ملتزم به این ذکر شد(این راانجام می داد) به من گفت: این ذکرخیلی کارسازاست.

آیه الله حاج سیّد محمّد حسین حسینى طهرانى (تولد۱۳۴۵ ـ وفات۱۴۱۶ ق) نقل می کند که درحرم امام رضا(ع)بادوستم(حجه الاسلام آقای علامه لاهیجانی انصاری)که ازشاگردان میرزاعلی آقاقاضی بوده نشسته بودیم ،حرف ازمرحوم قاضی شد،علامه لاهیجانی  ازاستادش،نقل می کرد:

روزی از مرحوم قاضی پرسیدم که در مواقع اضطرار و گرفتاری چه در امور دنیوی و یا در امور اخروی و در بن‌بست‌کارها به چه ذکر مشغول شوم تا گشایش یابد؟

(مرحوم قاضی) جواب دادند: پس از پنج بار صلوات و یک بار آیه الکرسی، در دل خود -بدون اینکه برزبان بیاورید- بگو: « اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی فِی دِرْعِکَ الْحَصِینَهِ الَّتِی تَجْعَلُ فِیهَا مَنْ تَشاء» تا گشایش یابد-حاجتت برآورده می شود.

علامه لاهیجی از شاگردان برجسته شیخ اعظم انصاری : من در مواقع گرفتاری‌های سخت و مشکلات لاینحل به این دستور عمل کردم و نتیجه‌های عجیب گرفتم.

علامه سید عبدالکریم لاهیجی (تولد۱۲۳۵-رحلت۱۳۲۳ق)اهل لاهیجان،(داماد آیت الله حاج ملا علی کنی عالم معروف تهران)از شاگردان برجسته شیخ اعظم انصاری(حاج شیخ مرتضی انصاری-متوفای ۱۲۸۱ قمری-بوده وبعلت قرابتی که بین این۲بوده به علامه لاهیجی انصاری معروف بوده است.

( اسوه عارفان گفته ها و ناگفته‌ها درباره مرحوم علامه سید علی آقا قاضی ص۳۳)

(میرزاعلی آقاقاضی -تولد۱۲۸۵-وفات۱۳۶۶ قمری)  استادآیت الله بهجت نیزبوده است


 برای یافتن گُم شده


* برای یافتن هر چه که گم شده یا دزدیده شده باشد این ذکر را بسیار بخوانید… (أَصبَحتُ فی أَمانِ الله، أَمسیتُ فی جِوارِ الله: در پناه خدا صبح کردم؛ در پناه خدا وارد شب شدم.)

[کتاب«گوهرهای حکیمانه»صفحه۱۴ ]

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر: بعضیی از علما گفته اند : کسی که چیزی از او گمشده است سه مرتبه بگوید أَصْبَحْتُ‏ فِی‏ جِوَارِ اللَّهِ‏ وَ اَمْسَیْتُ فی اَمانِ اَللهِ حتما به آن شی گمشده خواهد رسید و بعضی آن را مجرب دانسته اند و بعضی دیگر گویند هفتاد مرتبه صبح بگوید : أَصْبَحْتُ‏ فِی‏ جِوَارِ اللَّهِ‏ و هفتاد مرتبه در شب بگوید : اَمْسَیْتُ فی جَوارِ ( اَمانِ ) اَللهِ منبع : تحفه الرضویه ص ۲۹۵

ازامام صادق (ع)منقول است که برای پیداشدن گمشده ها این دعارامیخواند :بسم الله، اَللّهُمَّ رُدَّعَلینا

دعای وسعت رزق

* کسی که می خواهد روزی اش فراوان شود، این ذکر را بسیار بگوید و در آغاز و پایان آن هم، یک صلوات بفرستد… (أَغنِنی بِحَلالِِکَ عَنِ حَرامِکَ، وَ بِفَضلِکَ عَمَّن سِواک: خدایا! مرا به وسیله حلالت از حرام خویش بی نیاز کن، و با فضل و بخشش خودت، از هر چه غیر خودت بی نیاز ساز!)

[کتاب«گوهرهای حکیمانه»صفحه۱۴ ]

* سؤال: برای دوری از ریاء چه باید کرد؟ 
جواب: با عقیده کامل، اِکثار حوقله (یعنی زیاد بگوید: لا حَولَ وَ لا قُوَّهَ إلاّ بِالله).

[ کتاب«به سوی محبوب»صفحه۷۰] 

* سؤال: برای درمان عصبانیّت چه کنیم؟ 
جواب: با عقیده کامل، زیاد صلوات فرستادن: (أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد).

[ کتاب«به سوی محبوب»صفحه،۷۰]

* سؤال: جهت علاج غرور، چه راهی را توصیه می فرمایید؟ 
جواب: بسمه تعالی، اِکثار حوقله (زیاد گفتن: لا حَولَ وَ لا قُوَّهَ إلاّ بِالله العَلیِّ العَظیم).

کتاب«به سوی محبوب»صفحه۷۱]

* سؤال: اینجانب به وسواس مبتلا هستم؛ لطفاً جهت برطرف شدن آن مرا راهنمایی فرمایید
جواب: اِکثار تهلیل (زیاد گفتن: لا إله إلاّ الله)، علاج وساوس است.

[ کتاب«به سوی محبوب»صفحه۷۱]

* در مورد اذکار و اوراد و قرائت و امثال اینها، انسان همیشه تحرّی [کوشش در جستجو] و مراقبت نماید [که] چه عملی تا چه اندازه موافق با نشاط و حضور قلبی او است، همان را اختیار کند.

[کتاب«به سوی محبوب»صفحه ۷۶]

* در شداید و گرفتاریها، بهترین ذکر این است که از پیامبر (ص) به ما رسیده: (لا حَولَ وَ لا قُوَّهَ إلاّ بِالله العَلیِّ العَظیم لاَمَلجَأ وَ لا مَنجأ مِنَ اللهِ إلاّ إلَیه). [کتاب«نکته های ناب»صفحه ۷۲]

برای دفع بلا و شرّ، این دعا نیز نافع است: (أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِِهِ وَ أَمسِک عَنَّا السُّوءَ: خداوندا! بر محمد و آل او درود فرست، و بدی را از ما باز دار!)[در محضر بهجت،جلد۱ صفحه۳۴۳ ]

* سؤال: چگونه در تمامی کارها و عبادات، اخلاص را فراموش نکنیم؟
جواب: بسمه تعالی، در عبادات و تمام کارها اختیاراً راه ندهد، غیر از خدا را و غیر از یاد او را. و همین راهِ منحصر سعادت است![کتاب«به سوی محبوب»صفحه ۷۶]

* سؤال: چه کنیم تمرکز فکر پیدا کنیم؟ 
جواب: اذکاری که برای جمع کردن فکر مؤثر است، مثل: (لا إله إلاّ الله) را زیاد بگویید.

[کتاب«فیضی از ورای سکوت»صفحه۲۲۸]

 

* سؤال: زن و شوهری که بینشان خیلی اختلاف است، چه باید بکنند؟ 
جواب: هر کدامشان که می خواهد رفع اختلاف شود یا فرد دیگر، صدقه متعدّد، به افراد متعدّد، به دفعات زیاد بدهند و برای اصلاح ذات البین زیاد هم دعا بکنند.

[کتاب«فیضی از ورای سکوت»صفحه۲۲۹] 

خلاصه زندگینامه آیت الله بهجت

آیت الله محمد تقی بهجت ،فرزندکربلایی محمود،متولدجمعه ۲ شهریور ۱۲۹۵( ۲۵ شوال ۱۳۳۴ قمری)،شهرفومن(گیلان)

پدر آیت الله بهجت ازموثقین ومداحان شهرفومن بوده وی در سن  ۱۷ سالگى بر اثر بیمارى فراگیروبا در بستر بیمارى تاحال احتضارپیش می رودکه حتی مرگ را حس می کند وتقدیرغیرازفوت بوده،ندایی  بگوش می رسد «با ایشان کارى نداشته باشید، زیرا ایشان پدر محمّد تقى است»وشفای کامل می یابد

کربلایی محمود زندگی معمولی خودرا ازسرمی گیرد وبعدازچندسال ازدواج می کند وصاحب اولادمی شود

 نام اوّلین فرزند خود را بیادو نام پدر« مهدى» مى نهد،سال بعد همسرش دختر بدنیامی آورد ،بعلت غفلت ازحادثه احتضار سوّمین فرزندش  «محمّد حسین »نامگذاری مى کند.

۲محمدتقی!

 هنگام تولدچهارمین فرزندش ،یادحوادث دوران احتضار(ایشان پدرمحمدتقی است،امربرزنده ماندن و حیات..)می افتد واسمش را «محمّد تقى » می گذارد،واما محمدتقی درآب حوض خانه اش فوت می کند، وکربلایی محمودهمچنان یاد الطاف الهی ،اسم فرزندبعدی( پنجمین فرزند)رامجدداً« محمّد تقى »  مى گذارد.

مادر«محمدتقی»  بعدازیک سال واندی بعداززایمان، فوت می کند.

 ١۴سالکی به کربلا می رود یعنی درسال۱۳۰۹شمسی(۱۳۴۸قمری)۴سال درکربلا شهر کربلا اقامت داشت

آیت الله بهجت:بیش از یک سال از اقامتم در کربلا گذشته بود که مکلف شدم!

در سال ۱۳۵۲ق(۱۳۱۲شمسی). برای ادامه تحصیل به نجف اشرف رفتم.۱۱سال درنجف

مراجعت به ایران بعداز۱۵سال

آیت الله بهجت در سال ۱۳۶۳ ه‍ .ق(۱۳۲۴شمسی)  قصدوطن می کند، به ایران مراجعت کرده و چند ماهى در زادگاهش« فومن»می ماند ومجددآماده کوچیدن می شود ،ولی قبل از عزیمت نجف به قم می رود که عرض ادبی به  حضرت معصومه سّلام الله علیهاکرده باشد ونیزدوستان طلبه خودراببیند ،وی چندماهی در قم اقامت می کندواین اقامت کوتاه منجربه اقامت دائمی میشود،اوخبر فوت  اساتیدحوزه نجف رامی شنود،وپیشنهاددوستان را مبنی براقامت درنجف را می پذیرد وماندگارمی شود.

علت برگشت آیت الله بهجت ازنجف به ایران

علامه سید محمد حسین حسینی طهرانی (تولدمرداد۱۳۰۵وفات  ۱۳۷۴) فرزند سید محمد صادق طهرانی می نویسد:طلاب بظاهردوست آقای بهجت! به پدر ش نوشتند که پسرت تحصیل را رها  کرده وبه بعضی مجالس دراویش وصوفیه پیوسته است وماندن او در نجف صلاح نیست!داردگمراه می شود!!

کربلایی محمودهم ناراحت می شود ونامه تُندی-تهدیدآمیز-به محمدتقی می نویست که سریعا برگردد  یعنی احضارش می کند به فومن 

آقای بهجت  نامه پدررا خدمت اقای قاضی می برد ومی گوید پدرم چنین نوشته است در این حال تکلیف من چیست؟

اقای قاضی می گوید مقلد چه کسی هستی می گوید ایت الله سید ابوالحسن اصفهانی مرحوم قاضی به ایشان می گوید بروید از مرجع تقلیدتان سوال کنید ایشان نیز به محضر اقاسید ابوالحسن اصفهانی می رود وکسب تکلیف می کند آسید حسن اصفهانی می گوید: اطاعت پدر واجب است  وبه فومن برمی گردد.

اساتیدآیت الله بهجت

آیت الله محمدحسین غروی اصفهانی-معروف به«کمپانی»

آیت الله بهجت پس از اتمام دوره سطح، و درک محضر استادان بزرگی چون آیات عظام: آقا سید ابوالحسن اصفهانی، آقا ضیاء عراقی، و میرزای نائینی، میرزاعلی آقا قاضی،آیت الله حاج شیخ محمد حسین غروی اصفهانیکمپانی) استفاده کردو به یاری استعداد درخشان و تأییدات الهی از تفکرات عمیق و ظریف و دقیق مرحوم علامه کمپانی، که دارای فکری سریع و جوّال و متحرک و همراه با تیز بینی بوده، بهره ها برد.

آیت الله محمد تقی مصباح :
در فقه بیشتر از مرحوم آقا شیخ محمد کاظم شیرازی- که شاگردان مرحوم میرزا محمد تقی شیرازی و از استادان بسیار برجسته نجف اشرف بود- استفاده کرده، و در اصول از مرحوم آقای نائینی، و سپس بیشتر از مرحوم آقا شیخ محمد حسین کمپانی اصفهانی فایده برده بودند، هم مدّت استفاده شان از مرحوم اصفهانی بیشتر بود و هم استفاده های جنبی دیگر.

ازنظر رفتار هم خیلی تحت تأثیر مرحوم آقا شیخ محمد حسین اصفهانی بودند، چون گاهی مطالبی را از ایشان با اعجابی خاص نقل می کردند، و بعد نمونه هایش را ما در رفتار خود ایشان می دیدیم. پیدا بود که این استاد در شکل گرفتن شخصیت معنوی ایشان تأثیر بسزایی داشته است.

همچنین در درسهای اخلاقی آقا سید عبدالغفار در نجف اشرف شرکت جسته و از آن استفاده می نموده،و در سن ۱۸ سالگی به محضر پر فیض عارف کامل حضرت آیت الله سید علی آقای قاضی بار می یابد، و مورد ملاطفت و عنایات ویژه آن استاد معظّم قرار می گیرد و در عنفوان جوانی چندان مراحل عرفان را سپری می کند که غبطه دیگران را بر می انگیزد، آیت الله قاضی از کسانی بودند که مُمَحَّضِ در تربیت افراد از جهات معنوی و عرفانی بودند، مرحوم علامه طباطبایی و مرحوم آیت الله آقا شیخ محمد تقی آملی و مرحوم آقا شیخ علی محمد بروجردی و عده زیادی از بزرگان و حتی مراجع در جنبه های اخلاقی و عرفانی از وجود آقای قاضی بهره برده بودند. آیت الله بهجت از اشخاص دیگری نیز گهگاه نکاتی نقل می کردند مثل مرحوم آیت الله آقا شیخ مرتضی طالقانی.

در قم از محضر آیت الله العضمی حجت کوه کمره ای استفاده کرده و در بین شاگردان آن فقید سعید درخشید. چند ماهی از اقامت حضرت آیه الله العظمی بروجردی در قم نگذشته بود که آیت الله بهجت وارد قم شد، و همچون حضرات آیات عظام امام خمینی، گلپایگانی و … به درس فقید سعید مرحوم بروجردی حاضر شد.

خاطره آیت الله سیدابراهیم خسروشاهی(متولد۱۳۰۳) ازبستری شدن آقای بهجت دربغداد

 حضرت آیت‌الله بهجت که در حوزه علمیه نجف مشغول فراگیری علوم حوزوی بود بیمار می‌شود و برای مداوا به بیمارستانی در بغداد منتقل و بستری می‌شود.

پرستار آیت‌الله بهجت یک زن مسیحی بود و دید ایشان هیچ توجه‌ای به او ندارد. پرستار می پرسد؛ چرا به من توجه نداری، مگر من زیبا نیستم؟!

آقای بهجت در پاسخ گفت: تو جمال داری ولی می‌ترسم اگر به تو توجه کنم، او «جمیل» به من توجه نکند!

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:این داستان راآیت الله حسین جواهری قمی بنقل ازآیت الله خسروشاهی نقل می کند. البته آقای بهجت مردزیبارویی بود،مخصوصا درآن زمان بستری شدن که جوان خوش اندامی بوده.

 

آیت الله مصباح یزدی:امام خمینی درپاره ای ازمشکلات به آیت الله بهجت رجوع می کرد

آقای مصباح بنقل از آیت الله مشکینی(رئیس مجلس خبرگان وقت) نقل می کند : ما خدمت حضرت امام خمینی بودیم بحث  مسائل اخلاقی پیش می آمد،می گفتیم به کی مراجعه کنیم در این گونه مسائل؟

امام خمینی:به آقای بهجت مراجعه کنید.

عرض می کردیم ایشان نمی پذیرند اباء دارند از اینکه مثلاً به این عنوان شناخته بشوند و مطرح بشوند و اینها، امام می فرمودند که باز می فرمودند به ایشان مراجعه کنید اصرار کنید. مرحوم امام کس دیگری را به این عنوان معرفی نکردند.

آقای مصباح می گوید:بنده هم از مرحوم آقا مصطفی شنیدم که می گفتند که حضرت امام خمینی نظر خاصی به آقای بهجت دارند و گاهی برای بعضی حاجات و مشکلاتشان به ایشان ارجاع می دادند،

روحانی جوان درجمع بزرگان حوزه نجف عرض اندام می کند

آیت الله مصباح :روزی آقای بهجت در درس کفایه یکی از شاگردانِ مرحوم آخوند خراسانی به نحوه تقریر مطالب آخوند خراسانی توسط استاد اعتراض می کند، ولی با توجه به اینکه از همه طلاب شرکت کننده در درس کم سنّ و سال تر بوده در جلسه بعدی پیش از حضور استاد مورد اعتراض و انتقاد شدید شاگردان دیگر قرار می گیرد، ولی در آن هنگام ناگهان استاد وارد می شود و متوجه اعتراض شاگردان به ایشان می گردد. سپس خطاب به آنان می فرماید: « با آقای بهجت کاری نداشته باشید» همه ساکت می شوند آنگاه استاد ادامه می دهد: « دیشب که تقریرات درس مرحوم آخوند را مطالعه می کردم متوجه شدم که حقّ با ایشان-بهجت- است » و پس از این سخن، از جدیت و نبوغ آیت الله بهجت تمجید می نماید.
یکی از علمای نجف می گوید:« ایشان در درس، به مرحوم آیت الله غروی امان نمی داد، و پیوسته بحثها را مورد نقد قرار می داد »

مرحوم آیت الله حاج شیخ مرتضی حائری:آقای بهجت با اظهار نظرهای دقیق و اشکالات مهمّ، چنان نظر استاد را جلب کرده بود که چند روزی مجلسِ درس از حالت درس خارج شده بود، آن ایرادها برای ما هم مفید بود؛ ولی آقای بهجت برای گریز از شهرت دیگر به انتقاد نپرداختند و اگر ادامه می دادند معلوم می شد اگر بالاتر از دیگران نباشند بی شک کمتر از آنان نیستند. »

  آقای مسعودی که تولیت آستانه حضرت معصومه(س) را داشتند ایشان بخاطر اینکه اهل خمین بودند و به منزل امام، زیاد رفت و آمد داشتند نقل می کردند که بارها اتفاق افتاد مشکلی برای امام پیش آمد یا بیماری سختی مثلاً بستگانشان داشتند، ایشان مرا می فرستادند پیش آقای بهجت که برو ببین آقای بهجت چه می گویند و مکرّر اتفاق افتاد که ایشان می فرمودند بروید قربانی کنید گاهی یکی گاهی دو تا گوسفند قربانی کنید

آیت الله مسعودی خمینی: آقای جنتی! در کلمات‌تان مواظب باشید/ بیانیه شما بسیار بد بود/ حمله به روحانی به بهانه برجام به ضرر اسلام و ایران است

آیت الله علی اکبر مسعودی خمینی(متولد ۱۳۱۰) تولیت سابق حرم حضرت معصومه(س)درمصاحبه باجهان نیوز می گوید:

 گویا بر سر ساخت گنبد مطلای حضرت معصومه( س) هم آیت‌الله بهجت تاکیدی داشتند. درست است؟

 آقای مسعودی:بله. هنگام ساخت گنبد من خدمت مقام معظم رهبری رفتم و گفتم که نظر آقای بهجت است که این گنبد ساخته شود. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند هر چه آقای بهجت گفته باشند من چشم بسته قبول می کنم. بعد من گفتم که من از شما حمایت معنوی می‌خواهم تا بتوانم این کار را انجام بدهم.

رابطه صمیمانه آیت الله خامنه ای با آیت الله بهجت

یکی از افرادی که از نزدیک در جریان این ملاقات قرار داشته است در گفت وگو با خبرنگار مشرق(مرداد ۱۳۸۹ ) با بیان این خاطره، گفت: مقام معظم رهبری همواره با هدف زیارت حرم مظهر حضرت معصومه سلام الله علیها و خواندن نماز و مناجات در مسجد جمکران، در ساعات خلوت یا اواسط شب، به همراه تعداد محدودی از محافظان خود عازم شهر قم می‌شوند که این دیدارها معمولا به دور از انظار عمومی بود.

آقای مسعودی : آیت الله خامنه ای، مُصربودند، هر بار که به  قم مشرف می‌شدند دیداری نیز با حضرت آیت الله شیخ محمدتقی بهجت داشته باشند.
وی در ادامه با نقل خاطره‌ای از یکی از آخرین دیدارهای این دو بزرگوار، گفت: «مقام معظم رهبری نیمه شبی خطاب به محافظان خود فرمودند باید عازم قم شویم که ظاهراً هدف‌شان عیادت از این مرجع معظم تقلید بود زیرا خبر رسیده بود که ایشان بیمار شده‌اند. ایشان پس از ورود به قم، طبق سنت همیشگی به سوی منزل آیت‌الله بهجت ـ قدس الله نفسه الزکیه ـ رفتند و آن مرجع فقید(آقای بهجت) نیز به گونه ای به استقبال ایشان آمدند که به نظر می‌رسید به طریقی از حضور سرزده مقام معظم رهبری مطلع شده باشند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مانند همیشه ساعتی به گفت و شنود خصوصی با ایشان پرداختند و آیت‌الله بهجت نیز پس از اتمام ملاقات ایشان را تا داخل کوچه بدرقه کردند.

تشویق  استادشهیدمرتضی مطهری به طلاب برای شرکت در درس آیت الله بهجت

آیت الله محمد حسین احمدی یزدی : آیت الله شهید مطهری درباره درس آیت الله بهجت به ما خیلی سفارش می کرد و می فرمود: حتماً در درس ایشان شرکت کنید مخصوصاً در اصول، چون آقای بهجت درس آقا شیخ محمد حسین اصفهانی را دیده حتماً در درس ایشان شرکت کنید.

رهنمودآیت الله شیخ مرتضی حائری یزدی برای شناسایی اساتیدتوانمند ومفید

آیت الله سیدابراهیم خسرو شاهی:بنده در درس فقه خارج خیارات آیت الله العظمی شیخ مرتضی حائری (فرزندآیت الله شیخ عبدالکریم حائری یزدی،مؤسس حوزه علیمه قم)شرکت می کردم.

مرتضی حائری(متولد ۱۲۹۵ش.وفات ۱۵ اسفندماه ۱۳۶۴)فرزندمؤسس حوزه علمیه قم، اواخر عمر مریض بودند و درسشان تعطیل شد. ک روز وقتی که آیت الله حایری از حرم بیرون می آمدند، به خدمتشان رفتم و پس از سلام عرض کردم: ان شاء الله درس را شروع می فرمایید؟

فرمودند: نه،بعد ادامه دادند: شما که جوان هستید من یک ضابطه ای را در اختیار شما قرار بدهم، و آن اینکه

درس کسانی شرکت بکنید که فقط نقل اقوال نکنند، بلکه اقوال را بررسی کرده و نکاتی را در درس بیان کنند که در فعلیت رساندن ملکه اجتهاد خیلی سودمند باشد.

چون درسی برای شما مفید است که این ملکه اجتهاد را از قوه به فعلیت برساند، و تنها به نقل اقوال کفایت نکند. 
من همان جا به ایشان عرض کردم: جناب عالی کسی را با اسم برای ما معرفی بفرمایید. فرمودند: « من از اسم بردن معذورم » عرض کردم: من در درس آیت الله العظمی بهجت شرکت می کنم.

ایشان اظهار رضایت نمود و تبسم کردند و فرمودند:  درس ایشان(آقای بهجت) از نظر دقت و محتوا همین قاعده و ضابطه ای را که به شما گفتم دارد، خوب است که در درس ایشان شرکت می کنید. درس ایشان از هر جهت سازنده است هم از جهت علمی هم از جهت اخلاقی، این درس را ادامه بدهید.

 آیت الله سیدمرتضی یزدی  فرزند حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی متولد ۱۲۹۵ش.وفات ۱۵ اسفندماه ۱۳۶۴

  حجت الاسلام «علی بهجت »فرزند آیت ‌الله بهجت درمصاحبه با شبکه قرآن و معارف تلویزیون(تیر ۱۳۹۳) می گوید:

علامه طباطبایی(صاحب المیزان)  می‌گفتند که ما بعد از ۵، ۶ سال ماندن در نجف توانستیم به محضر آقای قاضی برسیم اما آیت‌الله بهجت از همان ابتدا به محضر آقای قاضی رسیدند.

نحوه آشنایی آیت الله بهجت با میرزاعلی آقاقاضی طباطبایی

علی بهجت ازقول پدرمی گوید:  اولین باری که نام ایشان را شنیدم اینطوربود که من در کربلا بودم که یک آقایی شب‌های پنجشنبه برای زیارت از نجف به کربلا می‌آمد و در مدرسه ما وضو می‌گرفت من تعارفش می‌کردم که به حجره ما بیاید و او نیز دعوت مرا می‌پذیرفت از طریق این فرد که بعدشناختم  (محمدحسن الهی)برادر علامه طباطبایی بود نام آقای قاضی را شنیدم.

فاضل گیلانی کیست؟

آقای قاضی وقتی  استعداد وتوانمندی  آقای بهجت را متوجه می شود،مراتب علمی اوراتأییدمی کند خطاب به وی می گوید: «أشهد أنّک فاضل» و از آن ببعدآقای بهجت به«فاضل گیلانی» شهرت یافت.

آقای قاضی ازنیت ها وتصمیم هاخبرداشت
پدرم می گفت: من در تمام مدتی که درنزدآقای قاضی بودم  سؤالی از او نکردم ولی  سوالی نبود که در ذهن من باشد الا این که استاد جواب مرا متوجه می شد وپاسخ می داد،بون اینکه کلمه ای برزبان بیاورم!

پدر بعد از این که این موضوع را بیان کردند لبخندی زدند و گفتند ۲، ۳ بار حتی استاد نام مرا بردند و گفتند در پاسخ به سؤال آقای بهجت!به طوری که یک بار کنار دستی من به من نگاه کرد و گفت تو که سؤالی نپرسیده‌ای چرا استاد می گویند در پاسخ به سؤال تو!؟

مدیرت سایت-پیراسته فر:اصلاحات-درمصاحبه علی آقا- ویرایشی انجام گرفته،حتی دربیان خاطرات دیگرودیگرانی که ازآیت الله بهجت گفته اند ،اصلاحاتی انجام داده ام+تصاویر

علی آقا درمصاحبه دیگری باخبرگزاری فارس(اردیبهشت۱۳۹۱) می گوید:

یکی از آقایان که الآن از مقامات است، سال‌ها قبل به من گفت روزی وقتی آقای بهجت از حرم آمد، به من گفت ما وقتی کودک بودیم و سالها قبل از بلوغ، هنگام خواندن نماز چیزهایی را می‌دیدیم که فکر می‌کردیم همه دارند می‌بینند. یعنی در نماز ایشان آن پرده‌های باطنی کنار می‌رفته است.

نمازجماعت آیت الله بهجت درنوجوانی درکربلاداخل چهارپایه

توضیحان مدیرسایت:«آخوندوانشاء»بزبان رشتی – آخوند=روحانی/وانشا=بمعنی«نشاء»است  که تازه از جالیزکنده شده وبه مزرعه ویاباغی کاشته شده ویامحصولی که هنوز جوانه است -یعنی نوجوانی که تازه درس طلبگی راشروع کرده ویا به کسی می گویند که بتازگی مبلس به لباس روحانیت شده/پایان

خاطره اولین روزکربلای آیت الله بهجت

پدرم در خاطراتش می‌گوید :اولین  روزی که به کربلا رسیدم، دیدم آقایی نماز فوق‌العاده‌ای می‌خواند. در یک رواق کوچک که شاید دو تا فرش جا می‌گرفت عده‌ای نیز با ایشان نماز می‌خواندند. تصمیم گرفتم  فردا صبح به اینجا بیایم. فردا صبح که آمدم، آنقدر کوچک بودم(داخل چهارپایه جایم می شد) که کنار چهار پایه‌ای که درکنار صف اول بود،شمع‌های حرم را رویش روشن می‌کردند، ایستادم، فکر کردم که اگر بروم در چهار پایه جایم می‌شود. چون اگر درصف بایستم، مردم بخاطرتنگی جامرا بیرون می‌کنند و می‌گویند جا کم است،سرانجام به این نتیجه رسیدم که کنار چهار پایه بایستم که بمحض قصد بیرون کردنم راداشتند،بروم داخل چهار پایه نمازم رابخوانم ! اتفاقا کسی بیرونم نکرد. همان آقا برای نماز آمد و روز جمعه بود و ایشان سوره جمعه را خواند. خدا می‌داند در نمازش چه احوالاتی را سیر می‌کرد؛ نگفتنی است.

هرکس نمازهایش  را اوّل وقت بخواند،به همه مقامات معنوی خواهد رسید

آیت الله میرزا علی آقای قاضی طباطبایی ، خیلی به نماز اول وقت سفارش می کرد.

آیت الله بهجت  نقل می کنند که آقای قاضی می فرمودند:

« اگر کسی نماز واجبش را اول وقت بخواند و به مقامات عالیه نرسد مرا لعن کند. »

مدیریت سایت-پیراسته فر«نماز اول وقت »آننیست که ظهروعصر /مغرب وعشا راپشت سرهم بخوانیم! توضیحات کامل رادرپایان زندگینامه آقای بهجت آورده ام.

از آیت الله بهجت سوال کردند که منظور  میرزا علی آقای قاضی طباطبایی نمازاول وقت با حضور قلب است؟
آیت الله بهجت فرمودند: نه منظور نماز معمولی است و نماز اول وقت تکویناً موجبرسیدن به مقامات عالیه است .
یعنی ما اگر همین نماز معمولی را که می خوانیم اول وقت بخوانیم به درجات عالیه خواهیم رسید.
 می فرمودند نماز را بازاری نکنید اول وقت به جا بیاورید با خضوع و خشوع. اگر نماز را تحفظ کردید همه چیزتان محفوظ میماند و تسبیح فاطمه زهرا(س) که از ذکر کبیر به شمار می آید و آیت الکرسی در تعقیب نماز ترک نشود.
همچنین از آیت الله قاضی  نقل شده است که زمانی که علامه طباطبایی جوان بوده اند به ایشان فرموده اند:
« دنیا می خواهی نماز شب بخوان ، آخرت می خواهی نماز شب بخوان ، هم دنیا می خواهی و هم آخرت نماز شب بخوان»

وفات آقامیرزاعلی آقاقاضی: چهارم ماه ربیع الاول سال ۱۳۶۶قمری( ۷ بهمن۱۳۲۴ )در نجف اشرف – سن ۸۳  سالگی

***

آیت الله بهجت  از قبل محل دفن خودشان را مشخص 

حاج شیخ علی نیکان قمی(متوفی۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۲)، فرماندار قم، در ۳۰ اردیبهشت ۱۳۸۸گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا – در خصوص انتخاب محل دفن حضرت آیت الله بهجت در مکانی جدای از مراجع تقلید مرحوم، ‌اظهار داشت: آقازاده ایشان زمانی که برای شناسایی محل دفن آمدند، گفت که پدر چندین بار این مکان را نشان دادند و می‌خواستند که در این محل دفن شوند و محل دفن به انتخاب خود ایشان بوده است.

فرماندار قم حضور مردم در این مراسم را غیرقابل تصور خواند و افزود: این حضور و شکوه تاکنون در این شهر سابقه چندانی نداشت و برای همگان غیرقابل تصور بود؛ البته حضور گسترده مردم نشان از عشق و ارادات به مرجعیت و روحانیت می‌دهد، خوشبختانه هیچ گونه تلفاتی در این روز نداشتیم؛ اما براثر گرما و ازدحام جمعیت، برخی دچار گرمازدگی شدند، که توسط نیروهای امدادی مورد مداوا قرار گرفتند.

فرماندارقم: در روز مراسم تشییع شاهد حضور زائران و مسافران بسیاری از شهرهای یزد،‌ فومن، مازندران و مناطق مختلف کشور بودیم که در مکان‌های مختلف اسکان داده و پذیرایی شدند.

پارچه هاسیاه روی جنازه«آمبولانس» رامردم بردند

فرماندارقم درباره خودروی حمل پیکر حضرت آیت الله بهجت گفت: براساس برنامه‌ریزهای قبلی خودور برای حمل پیکر حضرت آیت الله بهجت کاملا سیاه پوش بود ،مردم به دلیل ارادتی که به مرجعیت و روحانیت داشتند پارچه‌های مشکی را به عنوان تبرک برداشتند و ماشین بدون پوشش ماند.

سه‌شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۸

نماز میت بر پیکر مطهر مرحوم آیت الله بهجت را آیت الله عبدالله جوادی آملی خواندند ودر مسجد بالاسر در حرمت مطهر دفن شد.

محل دقیق دفن آیت الله بهجت نزدیک قبر شهید محمد منتظری در ضلع جنوب غربی مسجد بالاسر حرم مطهر است. 

مسجد بالاسر محل دفن پیکر اکثر مراجع بزرگ و عالمان ربانی شیعه از جمله آیات عظام گلپایگانی، اراکی، مرعشی نجفی، فاضل لنکرانی و آیت الله شهید مرتضی مطهری است

وفات آیت الله محمدتقی بهجت:یکشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۸

حاجیه خانم اخوان فومنی همسر مرحوم آیت‌‌الله‌ العظمی محمد تقی بهجت ، دعوت حق را لبیک گفت۱۴ شهریور ۱۳۹۵-آیت الله محفوظی برپیکراین بانوی محترمه نماز”میت”خواند.عکس بالا

توضیح درمورد«اول وقت نماز»

اول وقت «وقت فضیلت »نماز-چه موقعی است؟

وقت فضیلت نماز: قسمتی از وقت نماز است که نماز در آن زمان دارای ارزش وثواب بیشتری است که به آن« اول وقت نماز»می گویند

وقت اختصاصی نماز: قسمتی از وقت نماز است که مختص به همان نماز است که اگر در آن وقت مخصوص، عمدا نماز واجب-ترتیبی-دیگری خوانده شود؛ نماز باطل است. مثلا در نماز ترتیبی (ظهر و عصر )ویا (مغرب و عشا)، که اگر هر کدام در وقت اختصاصی دیگری خوانده شود؛ نماز باطل است. پس اگر فردی در آخر وقتِ نماز ظهر و عصر(نزدیک مغرب)، فقط به اندازه یک نماز چهار رکعتی وقت دارد؛ باید نماز عصر بخواند، هر چند که نماز ظهر را نخوانده باشد. ودرآخرنمازمغرب وعشاء هم همینطور[۱]

آخر وقت نماز: لحظات پایانی زمان انجام تکالیف دارای وقت معین، است. با درک آخر وقت نمازهای یومیه، حتی به اندازۀ یک رکعت، نماز به نیت اداء، اقامه می شود.

نماز صبح

وقت فضیلت نماز صبحاز اذان صبح تا بیست و یک دقیقه بعد از اذان صبح ادامه دارد.

نماز ظهر

وقت اختصاصی نماز ظهر: از اول اذان ظهر به مقدار یک نماز چهار رکعتی می باشد. در این زمان خواندن نماز عصر جایز نیست.

وقت فضیلت نماز ظهراز اذان ظهر تا یک ساعت و چهل دقیقه بعد از اذان ظهر ادامه دارد.

نماز عصر

وقت اختصاصی نماز عصر: در آخر وقت نماز عصر، نزدیک به مغرب، به مقدار خواندن یک نماز چهار رکعتی، می باشد. در این زمان خواندن نماز ظهر جایز نیست.

وقت فضیلت نماز عصردو ساعت و پنجاه دقیقه بعد از اذان ظهر شروع می شود و تا چهل و دو دقیقه ادامه دارد.

نماز مغرب

وقت اختصاصی نماز مغرب: از اول وقت مغرب به مقدار خواندن یک نماز سه رکعتی است. خواندن نماز عشاء در این زمان مخصوص جایز نیست.

وقت فضیلت نماز مغرب:  از اذان مغرب تا پنجاه و یک دقیقه ادامه دارد.

نماز عشا

وقت اختصاصی نماز عشا: به اندازه خواندن یک نماز چهار رکعتی در آخر وقت نماز عشا(نصف شب) است.[۲]

وقت فضیلت نماز عشا:  پنجاه و یک دقیقه بعد از اذان مغرب شروع می شود و تا سه ساعت و ده دقیقه ادامه دارد.

پی نوشت(بااستفاده ازحوزه.نت):

[۱]- البته «اگر کسی اشتباهاً نماز ظهر یا عصر را در وقت مخصوص دیگری بخواند، نمازش صحیح است».

[۲]-اول: هر گاه انسان عمداً نماز عشا را تا نصف شب نخواند، وقت آن گذشته و باید قضا کند، امّا اگر به واسطه عذری نخوانده باشد، باید تا قبل از نماز صبح به جا آورد و نماز او ادا است.(توضیح المسائل آیت الله مکارم، مسأله ۶۸۰)

دوم: برای محاسبه نصف شب بنابر احتیاط از اول غروب آفتاب تا اذان صبح محاسبه می شوند. وسط این زمان، نیمه شب می باشد. (توضیح المسائل آیت الله مکارم، مسأله ۶۷۹)

البته رعایت «اول وقت» درنمازهای -عصر وعشاء -منزل (فرادی)منظوراست،وگرنه درمسجدکه جماعت خوانده میشوند-ثواب جماعت افضل ازثواب اول وقت است.

درباره نویسنده

2050مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما